Jan Mulder neemt Van der Hart Ruud Krol centrale positie in Oranje mist motor Haarlem maakte onvoldoende gebruik van onkunde AZ: 1-1 EREDIVISIE IN CIJFERS Bob Vosmaer uitblinker W' Fadrhonc wil Schneider, c; I I 4^ Ifj HËÊIË JiNSY I I 12 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1973 13 Experiment - SSy’y 4*1 HR vafc5® 3! (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Van onze sportredactie) Ajax Knobel: Ontzag voor Ajax is af genomen (Van onze sportredactie) MARC SERNÊ STAND I THEO KLEIN A AMSTERDAM Bij alle speculaties rond de voor Ajax zo belangrijke spits, neemt de naam van Jan Mulder, die door twee nieuwe artsen wordt behandeld, een steeds centralere positie in. Knobel: „Mulder speelt voor half oktober. Zjjn knie blijft nu al drie weken, onder een steeds zwaarder wordende belasting, vochtvrij. Het zal met Mulder alleen een kwestie van wedstrijdritme en con ditie worden, wil hij zo snel mogelijk weer een volwaardige kracht van de Ajax-selectie zijn”. AMSTERDAM. In de tweede helft van de wedstrijd tegen FC Twente liep Johan Neeskens een blessure op die het onmogelijk maakt dat hij woensdag te gen Noorwegen mee kan spelen. Bonds coach Fadrhonc: „Geen prettige ontwik- Met een 1-0 achterstand op het score bord wilden de Alkmaarders wel aan dit experiment. Met name Kist en Nygaard (zij waren verantwoordelijk voor de ge vaarlijkste schoten op keeper Lelieveld) wedstrijd sprak. „Ik ben behoorlijk aan het donderen geweest,” vertelde de AZ- trainer, „ons spel was in de eerste helft veel te statisch. Er moest meer actie komen uit de tweede en derde lijn. Je kan tegenwoordig voor je aanvalskracht niet alleen meer op je spitsen rekenen. Die zijn veel te makkelijk af te dekken. Het gevaar moet juist van de andere spelers komen.” 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0 1 1 1 0 1 1 1 1 2 2 1 1 2 2 2 3 8 6 6 5 5 5 5 4 4 3 3 9 3 3 3 3 2 1 en af en toe ook aanvoerder Suuren- donk lieten zich vaker in het voorste gelid zien. Er ontstonden gevaarlijke si tuaties voor het Haarlemse doel. Uit één daarvan sleepte de Deen Nygaard in de 22e minuut uiteindelijk de gelijkmaker. 4 2 3 2 2 1 2 1 1 0 1 1 0 0 1 1 0 0 0 2 0 1 1 3 1 2 2 3 1 1 3 3 1 1 2 1 11- 2 12- 3 8-8 11-5 6- 4 3-2 7- 9 6- 6 7- 8 2- 3 3- 4 3- 4 4- 5 4-6 6-8 6- 9 7- 10 4-14 Feyenoord Ajax FC Utrecht PSV Go Ahead E. Sparta FC Amsterdam FC Twente FC Groningen AZ’67 FC Den Haag NEC Roda JC De Graafschap Haarlem MW Telstar NAC HaarlemAZ’67 1-1 FC UtrechtFeyenoord 0-4 PSV—NAC 7-1 AjaxTwente 1-1 MW—NE 0-1 De GraafschapFC Amsterdam 0-2 SpartaFC Groningen 0-0 TelstarRoda JC 2-2 Go Ahead EaglesFC Den Haag 2-0 Ahead, AZUtrecht, NAC—Ajax, Toch maakte Haan, die zich een beetje in een ongelukkige positie bevindt om dat hij woensdagavond (nu Neeskens niet beschikbaar is) met Nederland tegen Noorwegen waarschijnlijk weer op het middenveld speelt, de „vergissing” om als centrum-spits te veel als middenvel der te spelen. Als hij een bal ging ophalen dan kon hij niet, zoals Cruyff, in een flits demarreren en soleren, en als De Vries mee naar voren ging dan moest Haan terug om mee te verdedi gen. Met Cruyff bestond dit probleem nau welijks, aangezien geen verdediging het in zijn hoofd haalde om minder dan twee verdedigers in zijn buurt te houden als hij alleen maar in de middencirkel bleef staan. Wat dat betreft hoefde Cruyff niets te doen. Zijn reputatie was alleen al voldoende. Haan heeft die faam begrijpelijkerwijs niet. Het is al mooi genoeg dat hij zich „opoffert” in de spits, omdat hij daardoor zijn positie in het Nederlands elftal als middenvel der voorlopig dreigde te verliezen. Haan moest zaterdagavond over een super- conditie beschikken als hij het Twente- centrum (de goed spelende Drost en De Vries) constant onder druk wilde hou den. Haan kon dat niet waarmaken omdat hij de juiste vorm nog steeds mist. Haan: „Dat zal nog wel twee drie weken duren. De conditie is er nog niet. Dat geldt niet alleen voor mij maar voor het hele elftal. Wij hebben wat veel wedstrijden gespeeld terwijl die he le affaire met Cruyff te lang heeft geduurd. Vijf weken lang heeft die on- z^i’erheid geduurd. Dan krijg je ook psychisch een terugslag. Ik geloof trou wens ook wel dat het veranderde trai ningsschema van invloed is. Onder Kno bel trainen wij heel anders dan onder Kovacs. Veel zwaarder. Dat was bij Michels ook het geval. Onder hem ver loren wij in het begin van de competitie ook wat puntjes. Het voordeel van zo’n zware training in het begin kwam er onder Michels ook pas in een later stadium van de competitie uit. Dat neemt natuurlijk niet weg dat er ge kocht moet worden. Maar als Mulder terugkomt dan is er weinig aan de hand. Daar geloof ik nog steeds in.” dan DEN HAAG De bondscoaches Van der Hart en Fadrhonc zijn vandaag met zestien spelers naar Oslo vertrokken waar Nederland woensdagavond tegen Noorwegen speelt. Bondscoach Fadrhonc Wil vandaag in ieder geval eerst met aanvoerder Johan Cruyff overleg plegen voordat hij de opstelling wereld kundig maakt. Er zijn namelijk nogal wat vraagtekens op te lossen. Wie wordt bijvoorbeeld vrije verdediger? Drost, Krol of Dick Schneider. Fadrhonc, die Drost op deze plaats niet zo ziet zitten, is geneigd op opnieuw Schneider te kiezen. Van der Hart wil Krol wel eens een kans geven. Krol, die tot nu toe alleen in Jong Oranje en bij Ajax enkele keren als libero heeft gefungeerd, zou eerst echter nog wel eens wat ervaring willen opdioen voordat hij deze vitale plaats krijgt toegeschoven als het om een dermate belangrijke interland gaat. Op het middenveld is Neeskens weggevallen. Jansen is voor hem aan de selectie toegevoegd. Voor de overige plaatsen op het middenveld blijven Van Hanegem, Mühren en Haan over. Van Hanegem en Mühren naast elkaar zou het probleem opleveren dat het accent teveel op de linkerflank komt te liggen aangezien voet ballers ais Brokamp, die in het eerste duel tegen Ijsland ook op het middenveld speelde, Keizer en Cruyff ook al de neiging hebben om naar links te trekken. De volledige selectie bestaat uit: Van Beveren, Schrijvers Krol, Hulshoff, Suurbier, Schneider, Drost Van Hanegem, Mühiren, Haan, Jansen, Bro kamp, Cruyff, Jeuring, Keizer, Van de Kerkhof. keling, want Johan Neeskens is niet te vervangen. Door niemand.” Neeskens, de motor van Ajax en Oranje, liep een scheurtje in zijn spier op boven de rechter knieschijf. Ajax- clubarts John Rolink: „Het duurt zeker een week voordat hij de training weer kan hervatten.” Door de fraaie treffer van uitblinker Vosmaer leek ook dit euvel niet meer funest te zijn. Spits Piet van den Berg: „Ik dacht op dat moment ook alleen nog maar dat het 2-0 zou kunnen worden. Onder die omstandigheden hadden we onze voorsprong niet meer mogen laten schieten.” En Theo van Duivenbode: „Ik rekende er eerlijk gezegd op dat we die 1-0 best tot het einde vast konden hou den.” Ze zaten er beiden naast, en met hem waarschijnlijk alle 11.000 toeschou wers op de tribune. Want AZ werd na die eerste treffer pas goed doordrongen van de woorden die Joop Brand in de rust van de Resteert de wedstrijd zelf. Toen Ajax, via Rep (die goed voorbereidend werk van de matig op dreef zijnde Schilcher af rondde) op 1-0 was gekomen leek consolidatie van deze voorsprong voor het gerouitineerde Ajax een abc-tje. Spitz Kohn: „Daarom heb ik in de rust ook gezegd dat er met meer lef gespeeld moest worden. Alle schroom die er aan vankelijk nog voor Ajax bestond was vanavond ten onrechte.” De versnelling van Twente na de hervatting had inder daad het beoogde succes. Opeens werden de toch al niet imponerende Ajax-acties nog onnauwkeuriger. Het opkomen van middenvelders en verdedigers, altijd één van de sterkste punten, bleef zelfs op een gegeven moment achterwege. Pahlplatz: „Ajax ging na die 1-0 zelfs in de verdediging. Dat heb ik nog nooit meegemaakt.” Als de Ajacieden niet in alle rust een bal kunnen aannemen dan vermindert hun rendement. De technisch begaafde Mühren had het uiterst moei lijk en durfde geen initiatief te ontwik kelen. Keizer verzandde in een web van op hem jagende verdedigers, Rep kon het alleen gewoon niet, terwijl Blanken- brug, Krol en Hulshoff zich tot verdedi gen moesten beperken. Nadat Johan Neeskens was uitgevallen kreeg Ajax het nog moeilijker. Knobel: „Er werd te weinig de diepte gezocht. Ook vielen er te weinig gaten omdat Neeskens al gedeeltelijk geblesseerd aan deze wedstrijd begon en daarom op rechts niet zijn verrassende sprints kon trekken waardoor hij verdedigers mee kon zuigen om ruimte te scheppen.” Twente’s gelijkmaker was dan ook meer dan verdiend. Thijssen kopte eerst op de lat van het Ajax-doel, goed verdedigd door Wever, voordat Pahlplatz volkomen vrij kon raakschieten. Ajax dat in beter tijden altijd met hautain zelfvertrouwen doorging omdat het de zekerheid had dat een overwinningstreffer toch wel zou vallen raakte volslagen uit balans. Paniekacties, zoals het wegschieten van ballen in de tribune en met drie spelers op een bal afstormen, onderstreepten dat ook. Niets herinnerde meer aan het elftal dat eens wereldkampioen werd. Op zich niet eens zo’n ongunstige ont wikkeling. Want het onderstreepte het noodzakelijk revalidatie-proces, waar Ajax voor staat geplaatst, alleen nog maar duidelijker. SWW IE® Er was gisteren nog een andere moge lijkheid: Hoeben als laatste man en Van Duivenbode op zijn vertrouwde links- backpiaats. Piet Hoeben volgde de wed strijd al toeschouwer. Hughes: „Dat was gewoon een kwestie van vertrouwen. Ik heb vorige week gemerkt dat sommige spelers na die fouten van vorige week tegen Feyenoord niet meer op Piet ver trouwen. Daar geef ik de voorkeur aan Van Duivenbode.” En Hoeben: „Ik weet wel dat ik tegen Feyenoord fouten heb gemaakt. Maar mag ik nooit eens een bal missen? In ieder geval ga ik nu gewoon verder zoals ik dat altijd al gedaan heb. Dan zie ik vanzelf wel wat er van komt.” Schuldige was Marijt, die de doorge broken Deen net binnen de lijnen van het strafschopgebied tegen de vlakte werkte. Scheidsrechter Arie van Gemert vond dat erg genoeg voor een strafschop, die Nygaard feilloos achter Lelieveld werkte: 1-1. Aan beide kanten zat de winnende goal er nadien nog in. De beste kans was voor de voor Wetzel ingevallen Dries Boszhard, die met Vooys in geslagen positie in kon knallen. Suurendonk was echter bijtijds ter plaatse om de bal van de doellijn te halen. Haarlem-trainer Barry Hughes was niet ontevreden met het gelijke spel van een „verzwakt Haarlem tegen AZ op zijn sterkst”. Daarmee doelde de Haar lemse oefenmeester op het nog steeds ontbreken van verdediger Gerrit Peys die wellicht volgende week weer van de partij zal zijn en het nog niet helemaal fit zijn van Dries Boszhard, die in de korte tijd dat hij in het veld was een nog wat schichtige indruk maakte. Hug hes: „Ik wil pas een definitief oordeel over de ploeg vellen als we een keer compleet hebben kunnen spelen. Dat ik Peys mis scheelt toch wel een stuk. Nu moest Günther de Haan op de linker- backplaats spelen, om Van Duivenbode vrij te maken voor het centrum. Dat betekent dat Günther op links bijna uitsluitend verdedigt. Staat Van Duiven bode daar, met een Boszhard voor zich, dan hebben we een gouden vleugel.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Een extra handicap om de kwetsbare periode, waarin Ajax momenteel onmiskenbaar verkeert, te overbruggen, vormt de factor dat de van de Amsterdammers zelfs op het eigen vertrouwde terrein in de Meer op dit moment niet meer die magische bewon dering uitgaat die het elftal nu al jaren lang een voorsprong opleverde voordat er in feite een bal was gespeeld. Niet ten onrechte concludeerde Ajax-trainer Georg Knobel na het voor Ajax teleur stellende gelijk spel tegen FC Twente dan ook: „Niet alleen is deze 1-1 slecht voor het imago van Ajax, niemand bij ons is gelukkig met deze uitslag, maar ook is het ontzag voor Ajax een beetje afgenomen.” Dat bleek bijvoorbeeld in de tweede helft van het duel. Zeker, Twente was zelfs in vroeger jaren voor Ajax in de Meer al een lastig bespeelbare tegen stander, maar de Enschedeërs waren er toch noooit in geslaagd om de rol van opgejaagde te veranderen in die van de jager. Illustratief in dit verband is het feit dat Ajax drie seizoenen geleden (in het laatste jaar van Michels) zijn laatste punt op eigen terrein verspeelde, toen het 3-3 gelijk tegen Feyenoord speelde. En toch.De start van Ajax was zonder meer sterk. Theo Pahlplatz later: „Ajax speelde vanavond beslist niet zwakker tegen ons dan in voorgaande jaren. Het verschil met vroeger was alleen dat Ajax en Twente elkaar altijd in bedwang hielden maar dan kwam die ene flits van Ajax waardoor je toch weer het schip inging. Meestal kwam die dan toch van Cruyff af.” Ajax kon tenslotte ook zaterdagavond niet om Cruyff heen. Arie Haan was als centrum-spits beslist geen mislukking. Het experiment Haan, zoals Ajax dat vorig seizoen in de wedstrijden toen Cruyff niet beschikbaar was (Haan: „dat waren er zo’n stuk of twaalf en toen wonnen wij wél”) al met succes han teerde, zal in de tijd dat Jan Mulder of een nog nieuw aan te kopen spits niet beschikbaar is, zeker worden voortgezet. Haan: „Waarom niet? We hebben ten slotte meer middenvelders dan spitsen. Daarom zal dit probleem voorlopig van- I I ^41 Bobby Vosmaer (hij gaat schuil achter de AZ-spelers) verrast doelman Gerrit Vooys volkomen met zijn formidabele omhaal. red maar de terugspringende bal komt voor de voeten van de instormende Johnny Rep. Schrijvers kan zijn inzet niet keren. Op de achtergrond Epi Drost. Een terugkeer van Mulder (Mühren: „Dat zou toch wel 80 procent van de ont stane moeilijkheden oplossen”) betekent niet dat Ajiax niet uitkijkt naar ver sterking. Rainer Geye (Fortuna Dusseldorf) heeft nu al bekendgemaakt dat hij er alles voor over heeft om bij een wereldelftal als Ajax te mogen voetballen. De tweede naam is Klaus Wunder spits van MSV Duisburg. Hij is pas opge klommen tot de selectie van het Westduitse elftal, waarmee hij afgelopen woensdag naar Möskou is afgereisd. De nationale gevoelens die nog altijd in Duitsers sluimeren als het om het nationale elftal gaat, kunnen een extra nadeel betekenen (Müller mocht tenslotte ook niet naar Spanje), maar Ajax is bereid om zeer veel geld uit te trekken. Het bedrag voor Cruyff (3,5 miljoen gulden red.) en zelfs meer nog staat ter beschikking. De derde aankoop-kandidaat is nog steeds Brokamp. George Knobel lijkt meer gecharmeerd van de Limburger dan de meeste Ajacieden, zodat deze laatste aankoop erg dubieus moet worden geacht. 'Den slotte kan Ajax ook nog besluiten om de Hongaar Varga, die momenteel bij het Schotse Aberdeen speelt, te kopen. HAARLEM. Na het enige Haarlem- doelpunt van Bobby Vosmaer leek er voor de thuisclub in de streekderby tegen AZ’67 geen vuiltje meer aan de lucht. De met veel tamtam aangekondig- de Duitse spits Frank was kansloos te gen Marijt, linksbuiten Vredenburg moest het afleggen tegen de hardwer kende Wentink, Van der Aar hield Kist op het middenveld in bedwang en Van Duivenbode tenslotte liet in de hele wedstrijd als ausputzer slechts een enkel steekje vallen. Kortom, Haarlem had de ploeg van Joop Brand, die in de eerste helft overigens weinig moeite deed om uit de verdedigende stelling te komen, tot op het moment dat Vosmaer een bal van Kabel op zijn slof nam en briljant scoorde (58e minuut) goed onder contro le. Het grootste porbleem waar de Haar lemmers zelf mee worstelden was de aanvalskracht. Met Van Duivenbode en Vosmaer als organisatoren en Van den Berg, Nieuwenhuis en Wentink als de hardste zwoegers, kon er nog zo goed gecombineerd worden, in het zicht van de forse en niet bepaald zachtzinnige laatste lijn van AZ (Vonk, Suurendonk, Kabel en Wildbret) vloeide de fut weg en kwamen ook de volgelingen van Barry Hughes vaak niet verder dan schoten in de ruimte. uit dat middenveld moeten worden op gelost. Daarom heeft ook Gerrie Mühren aan de trainer verzocht of hij het eens op die plaats mag proberen.” Programma voor zondag: Haarlem- Feyen- oordPSV, NACAjax, Twente MW, NECDe Graafschap, Amster damSparta. GroningenTelstar, RodaDen Haag. [rf”i Het ogenblik waarop nog alles mogelijk leek voor Ajax. Schilcher (liggend op de grond) heeft ingekopt. Schrijvers heeft ge- ‘-J0M RW A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13