EMOTIES IN VOLGELADEN CONCERTGEBOUW Diana Ross: vakvrouw met boodschap Variété d la Zappa onder discipline komend Dick Holthaus laat de vrouw de kou staan beetje in seizoen een „Leonce en Lena” te vrijblijvend SPROOKJE BIJ HAAGSE COMEDIE MET MOTHERS OF INVENTION JiliB L ■'3'? BW" 8 9 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1973 nt, Weke klank versterkt !1 Literama vanavond over „Mussert” v .,F’ H Ik a - g 5, i- week f s, on JAC HEIJER li- Amsterdamse Diana Ross Sport Akademie Nauwelaerts de Agé ons s start met •je P- 1- *r, ir: ri tst FRANK ZAPPA onder redactie van Bé ter Maat Het Concertgebouw is er opvallend gevoelig voor. Als Diana in haar met een grote rode roos en witte kant afge zette lange, zwarte glitterjurk „The lady is a tramp” gezongen heeft, gaat ze de en de synthesizer. Dat geldt ook voor trombonist Bruce Fowler, voor violist Jean-Luc Ponty, die misschien nog het meest de aandacht vraagt, maar het gaat het sterkst op voor George Duke. Deze organist beschikt over een uitstekende stem die vooral in het soulgenre tot recht zou komen. Gehaakt grijs vest met vossen waaronder een grijze flannel pantalon (links). Het rechter model draagt een gebreid zwart wollen vest gegarneerd met babyvos. Ook hier bijpassende gebreide mutsjes. Wollen mousseline imprimé verwerkt tot een enkel- vrije namiddagjurk en een lange japon met cardigan e- e se VOOR DE FEESTELIJKE uurtjes heeft Dick Holthaus in het voor ons liggende seizoen het best gezorgd, wellicht uitgaande van het feit dat het leven soms één groot feest kan zijn. Het een en ander neemt echter niet weg dat je van ’s morgens negen tot ’s avonds zes ook wel iets plezie rigs aan het lijf wil hebben. Ja, en daarin werden wij nou wel wat te leurgesteld. In spanning wachten wij nu maar af wat Holthaus’ collega’s voro ons in petto hebben. In de komende weken zullen wij daar successievelijk achter komen. veg, alm je zeg 'ip- uis- ia de ■er- ?rie De oor als er- an- SUBLIEM IS EN blijft Dick Holt haus immer in zijn avondkleding. Dit keer ragfijne kaftans in kobalt blauw, bruin en zwart waaronder beeldschone japonnen met oneindige rugdecolletés, die hij dan siert met dunne gekruiste bandjes al of niet met glittertjes bewerkt. En als u in de gelegenheid bent, let dan binnenkort eens even op de televisieshow waarin Liesbeth List optreedt. Aanschouw dan met eigen ogen zo’n peilloos rugdecolleté in Liesbets witzijden jer sey avondtoilet. Dat zij het werkelijk is in een onvervalste D.H.-creatie kunt u dan van haar boezem aflezen. DEN HAAG. Georg Büchner, die in 1836 op 23-jarige leeftijd stierf, heeft „Leonce en Lena” geschreven voor een wedstrijd om Hij was toen ijveraar voor Gelukkig, want Diana Ross bleek niet degene te zijn waar ik eigenlijk een beetje bang voor was: een gladde, Ame rikaanse superster die wel voor kwaliteit maar niet voor emotie zorgt. Integendeel zelfs. Als een Hollander van gevorderde leeftijd vijftig meter door een volle zaal loopt om Diana Ross één roos aan te bieden, dan is er emotie geweest. FERRY TROMP Want dat is met respect voor hun kunnen toch de belangrijkste taak van de Mothers .Zappa’s muzikale ideeën moeten stipt worden uitgedragen, zodat ruimte voor solistische bijdragen nauwe lijks aanwezig is. Het komt neer op het invullen van de juiste noten op de juiste momenten, die misschien nog wel een speels karakter mogen dragen, maar waarbij te allen tijde de hand van de grote meester een dwingende rol speelt. Enerzijds is het jammer dat de solisti sche prestaties op deze wijze minder goed naar voren komen. Zappa heeft bij zijn Mothers zeer muzikale musici ge haald, die stuk voor stuk een heel ander stempel op de muziek konden leggen dan nu het geval is. Duidelijk is merk baar dat Ian Underwood, een Mother van het eerste uur, gewoon meer kan dan het bedienen van zijn bassaxofoon De toch al feestelijke stemming in de zaal wordt nog beter als haar grote orkest vocaal gesteund door „The De vastating Affair” die ook het voorpro gramma verzorgden de te allen tijde Twee modellen uit de herfst- en wintercollectie van Dick Holthaus. Links een beige canvas jas met Guanaco bont en een gewatteerde voering. De jas wordt gedragen op een flannel broek. Rechts een double-face canvas jas met flannel pantalon. De gebreide mutsjes zijn in een bijpassende kleur. zaal in om handen te schudden, kussen uit te delen en te ontvangen, bloemen aan te nemen en haar dolgelukkige fans te bewegen mee te zingen en mee te klappen. Het zingen lukt niet erg we zijn nu eenmaal geen volk dat zich makkelijk geeft maar het klappen des te beter. „Reach out and touch somebody’s hand”, zingt Diana en ze krijgt de zaal zo ver, dat iedereen de hand van zijn of haar stoelbuur pakt en „Leonce en Lena” is niet zo maar een blijspel. Het zit vol scènes en aforismen, die verwijzen naar de politieke situatie van Büchners tijd (en die ook nu nog kunnen gelden) en naar het ongeduldig, romantische hart van een jongeman op weg naar volwassenheid. Een regisseur kan er verschillende uitgangspunten in vinden voor zijn regie-opvatting. Het stuk kan een scherp protest worden te gen een verkalkte, hiërarchische samen leving, maar ook de speurtocht van een jong mens naar zijn eigen identiteit. Wim van Rooij van de Haagse Come- die ziet in de geschiedenis van de jonge prins Leonce, die het hof ontvlucht om verliefd te worden op het meisje dat prinses Lena blijkt te zijn voor wie hij door zijn vader voorbestemd was, een absurd sprookje. Ook dat is mogelijk. Maar het is jammer dat Van Rooij alleen het sprookjesachtige accentueert en dan ook nog op een voor de hand liggende, romantische manier. Alle scherpe kantjes zijn er af en de cynische waarheden van Valerio, de vriend en hofnar van Leonce, komen er daardoor te oubollig uit. Het is een hoogst aangename voorstel ling om te zien, maar naar mijn smaak veel te vrijblijvend. Het feit dat het een blijspel is, klinkt als een al te goedkoop excuus. Ook binnen dat kader kan de tussen het publiek. BIJ ZIJN COUTURE modellen speelde Dick veelvuldig met gehaakte jassen, kort en lang en al of niet gegarneerd met bont. Deze haak werkjes werden zowel met pantalons als met mousseline jurken gecombi neerd, waarbij ik vooral de bijpassen de gebreide mutsjes niet wil vergeten. Een wijde zwarte jersey jas die, zoals veel van Holthaus’ kledingstukken, de midi-lengte had, werd op een tweed pantalon gedragen. Zwarte vossen zorgden voorts voor een speelse ele gante noot. Canvas jassen met bontvoering dan wel met een gewatteerde voering werden meestal op een pantalon ge- DICK HOLTHAUS HEEFT het spits afgebeten. Als eerste in het rijtje van de Amsterdamse couturiers heeft hij zijn herfst- en wintercollec tie aan de openbaarheid prijsgegeven. Bij het aanschouwen van die collectie kon ik niet aan de indruk ontkomen dat ons aller vriend Dick er stellig op heeft gerekend dat het een mild win tertje wordt. Bar veel mantels kon ik, althans tijdens de show, niet ont dekken, laat staan mantelpakken, hoewel die toch weer bijzonder popu lair zijn. het beste Duitse blijspel. 22, doctor in de biologie, liberale hervormingen en rechten van de mens. Hij schreef eerder de stukken „Dantons dood” en „Woy- zeck”, stukken die nog steeds gespeeld worden. herkenbare sound van de Supremes in zet. „Gouwe ouwe” hoorde ik op de radio zeggen, dus ik ben tegelijk een oudje en „Newcomer of the Year 1972”, zegt Diana en zingt korte versies van „Stop in the Name of Love”, „My love is empty without you”, „Baby Love” en „I hear a symphony”. Als ze na een dave rende versie van „Ain’t no mountain high enough” het podium verlaat, denkt ie dereen dat het na veertig minuten al is afgelopen. Lou van Rees komt haastig met de bloemen, maar gelukkig, het blijkt een misverstand te zijn. tekst klinken alsof de speler er op dat moment óp komt en het niet ingestudeerd heeft- Van Rooij vertelt het sprookje op een heuvel van speelvlakken en trappen, die al dan niet gekleurd belicht wordt en dan een paleis, nachtelijke tuin of land- schap is. De costuums zijn al even mooi (net als het toneelbeeld van Harry Wich) en de muziek van Jurriaan Andriessen is zo mogelijk nog fraaier. In dat feeërieke geheel zinkt Jaap Wieringa van elegante slapte in buiten gewoon fraaie, meest horizontale posi ties, helemaal een van Couperiaanse spleen doortrokken jongeling, die zijn teksten met de vereiste mimiek wellui dend uitspreekt. Maar het is zo vrijblij vend, zo zonder enig vuur van jeugdige oprechtheid, dat ze voorspelbaar worden én daarom vervelen. Ook Anne Oostveen speelt het prinsesje zonder enige verras sing, terwijl van die rol toch zo iets prils en eigenzinnigs te maken is. Ze moet beslist meer lessen hebben om haar vlakke stem wat rijker te maken. Bas ten Batenburg speelde de rol van Valerio wat aan de sjieke kant, bepaald niet de man die zit te smakken als hij eet. Leo den Hartog was een potsierlijke, rose koning omringd door een hof van malle mieën. Dat hij een zoon kon hebben was niet duidelijk, zelfs niet in een sprookje. De initialen L. L. zullen u van de beeldbuis toe glinsteren. Nog even terug naar het avondlijk gebeuren op de show. Uitermate chic in de collectie vond ik een zwart wollen avondtailleur met een mous seline blouse en een zwart satijnen japon waarop een zijden organza blouse werd gedragen, gegarneerd met struisveren. gistermiddag en -avond in een nieuwe samenstelling in het Amsterdamse Con certgebouw optraden. Zappa heeft ge lukkig het mijns inziens heilloze experi ment van het vorige jaar verlaten, toen hij met het ruim 25 man en vrouw tellende orkest The Grand Wazoo voor een eenmalige tournee door Europa ook in Nederland optrad. Bij voldoende suc ces zou dit orkest ook in 1973 gaan toeren, maar kennelijk zag Zappa toch meer voorspoed in het herenigen van de Mothers of Invention waarmee hij in het verleden bewees te kunnen „lezen en schrijven”. Dit veel beweeglijker ensem ble is en door zijn vakmanschap en door zijn proporties (zeven man en een vrouw) beter in staat de aanwijzingen van de orkestleider uit te voeren. GELUKKIG LAAT HOLTHAUS ons niet allemaal in de kou staan. Zijn alom bekende confectie-collectie Twenty Seven biedt daarentegen een aangenaam grote variatie met de meest fijne en praktische kledij. Hierbij trof ik onder andere aan een zwart fluwelen pak met doorgestikte satijnen revers en zo ook een leuk broekpak van wollen pied de poule dat ik eveneens in een blousonpak zag verwerkt. dragen. Buurman Frans Molenaar leek mij de inspiratiebron voor de wit en rood wille jersey kaftans die de schare werden voorgedraaid. Ze waren weliswaar soepeler van mate riaal en ook de mouwen kregen een verfijnder effect door de strakke ho ge manchetten voorzien van een rij knoopjes, doch de tentlijn was onmis kenbaar. AMSTERDAM. Lou van Rees, de slimme Amsterdamse organisator die de grootste attractie die hij jaarlijks naar Nederland haalt voorziet van het veelbe lovende predikaat „Gala of the Year”, kan uiterst tevreden op de versie van zaterdagavond terugkijken. Het Amster dams Concertgebouw was volgeladen met „jetsetters", bekenden als Hans van Willigenburg, Peter Post, Jenny Arean en de zogenoemde „beautiful people", die blijkbaar nauw aansluiting vinden bij de muziek en het imago van Diana Ross, eens lead-zangeres van The Supremes en vanuit hitpopulariteit opgeklommen tot een topzangeres en sinds kort ook filmster. die hoog in de lucht steekt ten teken van juist, liefde en blijdschap. „Als anderen het niet doen, dan zal het van moeten komen”, zegt Diana, die praktisch elk nummer van commentaar voorziet, een tekst die soms verrassend in tegenspraak is met haar gepolijste imago. „Ik zing nu een lied uit „Sesame Street”, die fantastische educatieve tele visieserie”, zegt ze. „Toen ik klein was, leerden we tellen van de foto’s van Jane Mansfield. Geen wonder dat we niet verder kwamen dan twee”. En over de vijf ja’ar die verlopen zijn sinds ’68 toen ze hier voor het laatst was: „Denk niet dat ik stilgezeten heb. Ik heb mijn eerste film gemaakt (luid applaus) en twee kinderen gekregen in 3*/s jaar tijd. Soms heb ik weleens het gevoel gehad dat ik een poosje van het zingen af moest blijven, maar nu geloof ik dat ik van mijn man moet afblijven”. Anderzijds wordt door de opgelegde discipline een zeer aantrekkelijke totaal- sound gecreëerd. Opvallend is daarbij de grote waarde die Frank Zappa aan de drumsectie heeft besteed en waarvoor hij naast Ralph Humphrey de vibrafo- niste Ruth Underwood heeft aangetrok ken. Van alle instrumenten die in de groep worden gebruikt, heeft de vibra foon de meest weke klank. Zappa heeft dit met versterkers weten uit te buiten en plaatst het aldus verkregen geluid tegen de rustige saxofoon van Ian Un derwood en de veel rauwere trombone van Bruce Fowler. Diens broer Tom speelt op bas een zeer teruggetrokken rol. Met dit concept voor ogen is Zappa ook aan zijn eigen positie gaan denken. Anders dan vorig jaar zingt Zappa weer, zij het veel declamerender dan ooit het geval is geweest. Zijn woorden (en geba ren) ondersteunen de muziek, niet an dersom zoals vaak het geval is. Zappa maakt zichzelf dus ondergeschikt aan de totaalsound. Zappa en zijn Mothers maken muziek, die, anders dan de doorsnee popmuziek, noopt tot zeer intens luisteren. Er wor den heel wat stijltjes overhoop gehaald, terwijl Frank Zappa ook van de klassie ke muziek nooit vies is geweest. Het begin van het eerste nummer, met de titel The Eric Dolphy barbecue-party, geeft een voorbeeld van de invloed die ,de modern-klassieke muziek op hem heeft gehad. Het thema, dat Zappa ook vorig jaar veelvuldig heeft toegepast en nu door mij met schrik werd aange hoord, wordt als volgt behandeld. De blazers en violist moeten in zeer snel tempo een totale chaos oproepen. Wan neer die binnen enkele minuten tot stand is gekomen (het drietal is er zeer sterk in) grijpt Zappa met de overige Mothers in, strijkt de plooien glad en zorgt verder voor een harmonische op bouw van het stuk. Er is! op deze plaats vaker geschreven dat een dergelijk mo tief rechtstreeks „gepikt” is, maar het blijkt opnieuw bij dit soort muziek aan te slaan. In hoeverre je Zappa met dit alles serieus moet nemen, weet je na tuurlijk nooit, want net als je de drum mer in een bloedserieus stuk ziet spelen, begint hij met vlaggetjes aan zijn stok jes te zwaaien en van dat soort geintjes. Variété a la Zappa. Viel er bij de Mothers genoeg te beleven, ook het voorprogramma was met de Engelse maar in Duitsland wo nende groep Nektar goed bezet. De lead- gitarist neemt in deze formatie een do minerende plaats, in, zowel wat zijn instrument als de zang betreft. Mis schien zou de aanvulling met een vijfde man aan dit kwartet voor een meer eigen geluid kunnen zorgen. Nektar speelt nu prima, niet al te harde rock, maar mist wat in voetbalkringen een spitsspeler wordt genoemd. CEES STRAUS Wintertennis op onze open Mateco banen, event, met instructie, jeugd wintercursus, onder toezicht, 6 maanden 45, Badminton overdag en ’s avonds met in structie. speciale jeugdclubs na schooltijd. Heren Conditietraining Verhuur van tennisbanen en sport zaal. Sauna Dames do.ochtend en dl.- en wo.-avond. Heren ma. en zat.ochtend, ma.- do.- en vrijd.-avond. 10 baden 60, Bloemendaalseweg 152, Overveen, tel. 023 - 265521. AMSTERDAM. Er mag een ruime voldoende worden uitgedeeld aan Frank Zappa en zijn Mothers of Invention, die HILVERSUM. Literama, het NCRV-programma over boeken, schrij vers en toneel is vanavond gewijd aan het toneelstuk „Mussert” van Adriaan Venema. Donderdag 13 september gaat dit toneelstuk gespeeld door toneel groep Centrum onder regie van Peter Oosthoek in première. Het is een soort musical geworden waarin wordt gedanst en gezongen. Meer over dit stuk in Literama dat om 19.30 uur via Hil versum 2 FM wordt uitgezonden. Deze week toevallig was haar komst dus niet gaat de film „Lady sings the blues” in Nederland draaien waarin Diana Ross de rol speelt van Billie Holliday, een befaamd Amerikaans blues-zangeres die na een leven van armoe, succes, rijkdom, drugs en sex in 1959 overleed. Een moeilijke rol die duidelijk maakt wat ook zaterdagavond in Concertgebouw bleek: Diana Ross is een persoonlijkheid geworden die moei teloos een zaal kan bespelen. Was Billie Holliday een vrouw die met heel de kracht en ellende van haar ziel zong (Lou van Rees kon vóór het concert niet nalaten te vermelden dat hij op precies dezelfde plaats bijna twintig jaar gele den Billie Holliday aankondigde), Diana Ross is het type van de imponerende verschijning met de krachtige, soepele stem en het onmetelijke zelfvertrouwen gebaseerd op pure professionaliteit eij ervaring. Een vakvrouw dus en door kneed genoeg om te weten dat haar op zich uitstekende stem diepte en origina liteit mist om een hele avond te boeien. Daarom voegt Diana Ross bij haar vakmanschap een boodschap, een bood schap van blijdschap en liefde. R /;i JR' ISIH k jrf1 ft ,r»“ Ki?S. f 'i".ï

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9