NA VIJF JAAR Christina Deutekom Boudewijn de Groot zingt over zingt de Norma het Spaarne op nieuwe plaat i NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST HET N.P.O. SPEELT OOK VOOR U! „STILTE” WEER OP DE MARKT 1 I A I 8 8 8 ti i 11b - GRAAG IN HOLLAND ZINGEN 15 '9 >8 •9 19 0 9 8 9 9 André Vandernoot opent winterseizoen 1973-1974 bij 9 9 9 9 9 5 go 4W 13 dinsdag 11 SEPTEMBER 19 73 I I 4G S3 SERIE C WIJ HOUD3J VOL. U OOK? SERIE A: ATTRAKTIEVE PROGRAMMA’S MET TOPSOLISTEN SERIE B LANDENSERIE FEEST DER HERKENNING (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Zanger en muziekschrijver Boudewijn de Groot heeft weer een grammofoon plaat (tevens muziekcassette) ge maakt: „Hoe sterk is de eenzame fietser” luidt de wat merkwaardige, raadselachtige titel ervan. Een nieuwe plaat, een elpee, na een jaar of vijf „stilte”. - door Ruud Engelander ADVERTENTIE ANDRÉ VANDERNOOT INGRID HAEBLER Abonnement f 20,- (a.i.) HERMAN KREBBERS URSULA BENZ Abonnement 25,- (a.i.) WILLEM VAN OTTERLOO SHULAMIT RAN -_ƒ♦***_ Mar ja Bon vertolkt onder leiding van haar broer het Capriccio voor piano en orkest van de in 1971 overleden Igor Strawinsky. Andere, bijna klas siek geworden componisten in deze serie zijn Hindemith, Webern, Janaqek, Prokofieff, Shostakowitch en Barber. Nieuw bij de aankoop van deze serie is de mogelijkheid om tegen sterk ge reduceerde prijs, n.l. slechts 5,-, twee voorstellingen van Centrum bij te wonen, waaronder op 26 oktober „Mussert” van Adriaan Venema. De 2e avond is op 19 april 1974. Toont daad werkelijk uw belangstelling voor het eigentijds cultureel gebeuren in Haarlem door ook voor deze serie een abonnement te bestellen. de fameuze Japanse violiste Mayumi Fujikawa met de Symfonie Espagnole van Lalo. 5 Symfonieën bevat deze serie, Haydn (de Klok), Beethovens 7e Symfonie, le Symfonie van Brahms, 8e Symfonie van Bruckner en van Tschaikowsky de beroemde 6e (Pathétique). De serie wordt besloten met Strawins- ky's beroemde ballet. „Le Sacre du Printemps”. Serie A 6 dinsdagavondconcerten op 2 okt., 6 nov., 11 dec., 8 jan., 5 febr.. 5 maart. Abonnement 35,- (a.i.) la’s „Nachten in de tuinen van Spanje” en de Braziliaanse pianiste Christina Ortiz (Schumann Pianoconcert), die in enkele jaren tijd een wereldcarrière maakte. Serie B 6 vrjjdagavondconcerten op 12 okt., 16 nov., 14 dec., 18 jan., 15 febr., 15 maart. Naast André Vandernoot zijn de gast- dirigenten Libor Pesek, Elyakum Sha- pirra, Hans Kox en Willem Frederik Bon. als solist en Willem Frederik Bon zijn Aforismen. Marilyn Tyler, sopraan, en Henk Smit, bariton, voeren op het tweede concert onder leiding van André Vandernoot delen uit de opera Wozzeck van Berg uit. De vermaarde pianist Claude Helffer speelt het 2e Pianoconcert van Bartók, terwijl Herman Krebbers solist is in het Vioolconcert van Oscar van He mel. Vindt ze het niet vervelend om zoveel te repeteren hier in Amsterdam voor de „Norma”? Serie C 6 vrjjdagavondconcerten op 19 okt., 30 nov., 21 dec., 25 jan., 22 febr., 22 niaart. Voor de drie series zijn nog abonne menten verkrijgbaar. programma onder leiding van Libor Pesek met Ravel’s Pianoconcert in G gr. t. Andere pianisten zijn de bekende Ne derlandse pianist Jan Wijn in de Fal- exemplaren, maar daarvoor bestaan in de platenwereld verder geen trofeeën. Aan deze serie is weer veel aandacht besteed om de concertbezoeker kennis te laten maken met muziek van deze eeuw. Herman Krebbers, die dit jaar zijn 40-jarig jubileum als solist viert, opent deze serie met het Vioolconcert van Beethoven. Krebbers speelt dit jaar in alle drie de series van het N.P.O. Een fraaie kleurenfolder met foto's van alle dirigenten en solisten, als mede de volledige programma’s, wordt u op aanvraag gaarne toe gezonden. Telefoon 319248. Drie beroemde pianisten werken aan deze serie mee, te weten Ingrid Haebler met het Pianoconcert KV 491 van Mozart, Daniel Wayenberg met Rapsodie op een thema van Paganini voor piano en orkest van Rachmani noff en Jörg Demus met het Piano concert KV 467 van Mozart. Last but not least is in deze serie de zeer bekende sopraan Ursula Benz uit genodigd. Zij zal drie aria’s van Mozart en twee aria’s van Johann Strauss zingen. In deze serie leidt André Vandernoot 4 concerten, gastdirigenten zijn Willem van Otterloo, die o.m. La Mer van De bussy op zijn programma heeft staan, en Elyakum Shapirra. 6 Concerten, waaronder op dit moment reeds meer abonnementen werden verkocht dan verleden jaar in totaal op deze serie. Spoedige plaatsbespreking wordt drin gend aanbevolen. Hoewel het zo lang heeft geduurd eer Boudewijn de Groot zich op een nieuwe plaat liet zien, hebben de platenkopers niet stil gezeten. Ze schroefden de ver koopcijfers van „oud” werk van Boude wijn de Groot tot imposante hoogten op. Vandaar dat De Groot maandag bij de presentatie van het nieuwe werk, ere- schijven kreeg: een platinaplaat voor de elpee „Voor de overlevenden”, die vorig jaar de 50.000 verkochte exemplaren overschreed, een dubbele platina plaat voor zijn dubbel-album „Vijf jaar hits”, dat vorig jaar de 70.000-grens bereikte, alsmede een dubbele platina-plaat - met - diamanten voor hetzelfde album, om dat er begin van dit jaar 100.000 exem plaren van werden verkocht. De oplaag is inmiddels alweer opgelopen tot 140.000 De Groot blijft zich voornamelijk be zighouden met producen en Nijgh blijft teksten schrijven voor anderen. Ze wer ken weer veel samen na de tijd dat ze uit elkaar zijn geweest, Lennaert Nijgh en Boudewijn de Groot, die een jaar of zeven geleden „een proeve yan be kwaamheid” kwam afleggen in de ge luidsstudio’s van Phonogram. Het liedje: „De dominee van Amersfoort”, een tekst die men nog net iets te gewaagd vond om hem op de plaat' te zetten. De Groot heeft de laatste jaren een tijd lang een soort commune gevormd op een boerde rij. Lennaert Nijgh is ook wat in de filmerij gaan doen. Het heeft nu wat moeite gekost om weer samen tot een nieuw platenprodukt te komen. Het is nu gebeurd en samen werken zij verder voor andere artiesten. De eerste die aan de beurt is: Rob de Nijs. In deze serie, die steeds met een Haydn symfonie wordt geopend, voe ren een soliste en twee dirigenten een eigen werk uit, te weten de pianiste Shulamit Ran haar Pianoconcert, Hans Kox zijn Vioolconcert met Theo Olof De Japanse cellist Tsuyoshi Tsutsumi voert in een Slavisch programma het Celloconcert van Dvorak uit. Ook Herman Krebbers treedt in deze serie op met het Vioolconcert van Tschaikowsky. Jenö Nemeth, 2e con certmeester van het N.P.O., debuteert in Haarlem met 2 delen uit De Jaar getijden van Vivaldi. „Hoe sterk is de eenzame fietser die kromgebogen over zijn stuur tegen de wind zichzelf een weg baant? Hoe zelfbewust de voetbalspeler die voor de ogen van het publiek de wedstrijd wint zich kampioen waant. Hoe lacht vergenoegd de zakenman zon der mededogen die 'n concurrent verslagen vindt zelf haast failliet gaand. Kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13. Haarlem, dagelijks geopend van 10-3 uur. Telefoon 320994 van 12-3 uur. Naast hem treden als gastdirigenten op Elyakum Shapirra. Willem van Otterloo, Jerzy Katlewicz, Libor Pe sek, Hans Kox en Willem Frederik Bon. de werven en het stoomgemaal, het Spaarne stroomt, maar niet voorbij de sluizen, het eindigt naamloos jn een zijkanaal.” Bovendien zal deze serie op enkele avonden opgeluisterd worden met een tentoonstelling van Haarlemse heden daagse schilders in de bijzalen van het Concertgebouw, georganiseerd door het Frans Hals Museum. Voor het nieuwe werk vonden Boude wijn de Groot en tekstdichter Lennaert Nijgh elkaar weer. Overigens leverde ook Ruud Engelander, een zwager van Boudewijn tekstbijdragen. En nog een zwager van De Groot, Jelle Netten, tekende het binnenwerk van de platen hoes. Boudewijn de Groot was een hele tijd weg. Hij is echter niet weggeweest uit de wereld van de lichte muze. Hij is als producer werkzaam en samen met Len naert Nijgh heeft hij gewerkt voor Lies- beth List. Samen hebben zij ook Rob de Nijs onder hun hoede. Van hem zal in november een nieuwe elpee verschijnen, waarvoor Lennaert Nijgh de teksten en Boudewijn de Groot de muziek schreef. Het zit er niet in dat Boudewijn de Groot weer gaat optreden. Er zal op korte termijn trouwens niet nog eens een nieuwe grammofoonplaat van hem verschijnen. Anderhalf jaar zijn Len naert Nijgh en hij doende geweest om de „Eenzame fietser” op de weg te brengen. Voor de „Fietser” is trouwens de tekst door Ruud Engelander ge maakt: Serie B, de serie die verleden jaar geheel was uitverkocht met stoelen op het podium, belooft ook dit jaar weer een groot sukses te worden. Naast André Vandernoot dirigeren in deze serie de in Haarlem geliefde Poolse dirigent Jerzy Katlewicz, de populaire Tsjechische dirigent Libor Pesek en de Israëlische dirigent Elya kum Shappirra. De vermaarde Franse pianiste Michèle Boegner opent deze serie in een Frans Naast Herman Krebbers zijn twee violisten van wereldnaam voor deze serie uitgenodigd en wel Uto Ughi met Paganini’s Vioolconcert in D gr. t. en „Repeteren vind ik nooit vervelend, zelfs niet als een repetitie negen uur duurt, zoals hier is voorgekomen. Je leert er altijd weer wat bij. Ik heb Norma misschien wel driehonderd keer gerepeteerd in de laatste jaren en dat geeft mij een gevoel van grote zeker heid. Ik zong ook weleens voorstellingen zonder repetitie, dat is heel spannend, maar het geeft je geen bevrediging- Ik heb een keer tien repetities gemaakt met een bepaalde dirigent. Op de voorstelling stond er plotseling een andere maestro in de bak. Hij zei „Bona Sera” en begon wij liepen de hele avond op onze tenen en wij waren na afloop dood op, maar het ging uitstekend. Het hele ge vaar van een repetitie is dat je teveel praat en te weinig zingt”. Rudi Rothen berg, haar impressario maakt er een eind aan: „Mevr. Deutekom u praat nu ook teveel en u moet nog zingen”.. H. MOOLENIJZER. AMSTERDAM. Christine Deutekom heeft de opera „Norma” van Bellini al vierentachtig keer gezongen. Zij begon er drie jaar geleden mee in Bregenz en heeft er nadien heel Italië mee veroverd. Na Venetië, Rome, Turijn, Parma, Mo dena, Bologna, Florence en Trieste, komt nu eindelijk Amsterdam aan de beurt. Vrijdag 14 september gaat voor het eerst het doek op voor Norma in de Stads schouwburg sinds het in 1931 viel na de laatste voorstelling van de Italiaanse opera in Carré. De Nederlandse Opera Stichting heeft niets nagelaten om het Christina Deute kom naar de zin te maken. De vier voorstellingen in Amsterdam op 14, 17, 26 en 29 september zullen onder leiding staan van haar „eigen” dirigent Renato Sabbioni. die grote roem verwierf door zijn muzikale successen in de arena van Verona. De regie is in handen van Carlo Maestrini, die zijn sporen verdiende in de Scala in Milaan en in de Metropoli- tain Opera in New York. De decors en kostuums zijn van Peter Hall, die al vele jaren samenwerkt met Maestrini. Christine Deutekom zingt de titelrol, Montserrat Aparici zingt Adalgisa en Redento Comacchio-Pollione. Arnold van Mill zullen wij horen in de rol van Oroveso de vader van Norma. Tine van Grootel zingt de rol van Clotilda en Matthijs Coppens treedt op als Flavio- Orkest: Het Omroeporkest, koor: Het Nederlandse Operakoor o.l.v. Cor Olt- huis. In december komt Deutekom nog eens voor vier voorstellingen van Norma naar Amsterdam. In oktober en november gaat zij naar Hamburg en Hartford (Connecticut U.S.A) om met de wereld beroemde tenor Nicolai Gedda te zingen in „I Puritani”, een latere opera van Bellini. Op een persconferentie gisteren in Amsterdam werd Christina Deutekom onderworpen aan een kruisvuur van vragen. De eerste vraag was natuurlijk of zij graag in Holland zingt en haar antwoord was ondubbelzinnig en welge meend: „Ja”. „Maar u woont toch in Rome”, merkte iemand op. „Ik woon in Rome omdat ik dicht bij mijn werk wil zijn. Ik zing tenslotte nog altijd het meeste in Italië. Ik weet wel dat er elke Deze populaire serie bevat een Franse, Italiaans-Spaanse, Ts j echisch-Hon- gaarse, Oostenrijkse, Russische en Duitse avond. K De nieuwe dirigent van het Noord- I hollands Philharmonisch Orkest, André Vandernoot, opent 2 oktober het a.s. winterseizoen in het Concert gebouw te Haarlem. Vandernoot, tevens dirigent van het Nationaal Orkest van België, zal de helft van de abonnementsconcerten leiden. Alle concerten bevatten de composito rische hoogtepunten uit deze landen. Wacht niet en reserveer snel uw abonnement op deze serie. Lennaert Nijgh (links) en Boudewijn de Groot met hun platen. En ik zit hier tevreden met die kleine op mijn schoot. De zon schijnt: er is geen reden met rotweer en met harde wind te gaan fietsen met dat kind. Als ’ie maar geen voetballer wordt. Ze schoppen ’m misschien halfdood. Maar liever dat nog dan het bord voor z’n kop van de zakenman, want daar wordt ’ie alleen maar slechter van.” Combinatie-abonnementen met reduktie Serie A B (reduktie 10.-) 50,- Serie A 4- C (reduktie 10,-) 45 Serie B C (reduktie 10,-) 35 Passe-Partout Serie A B C (reduktie 15,-) 65,- dag vliegtuigen van Amsterdam naar Rome gaan, maar ik houd niet van vliegen. Ik word er heel vaak ziek van en ik weet nooit van te voren tyanneer. De vliegreis is kort, maar je bent lang onderweg. Je kunt niet ’s morgens op reis gaan als je ’s avonds ergens in Italië moet zingen, dan kom je doodmoe aan”, aldus Christina- Volgend jaar komt zij terug in sep tember om met Jan Derksen „Un ballo in Maschera” te zingen. „Wij gaan ermee op reis door Engeland en Schotland. Ik ga een bijzonder druk seizoen tegemoet in april zing ik in de Metropolitain Opera in New York in „I Vespri Sicilia no” van Verdi en ook daar ga ik op tournee door heel Amerika. Ik blijf er twee maanden”. Verder bekende me vrouw Deutekom graag de Fidelio van Beethoven te willen zingen maar dan zal zij eerst haar lopende contracten moeten afmaken. Het orkest is na een suksesvolle tournee met het Russische Perm ballet, dat Het Zwanenmeer” bracht, weer hard aan de slag voor het nieuwe seizoen. veger”, van Spaarne”: „voorbij de stad waar niets meer wordt geladen. Er liggen voor de Waag geen schepen meer, ze varen door want de bolders en de kaden, hebben plaats gemaakt voor het verkeer. Het Spaarne stroomt voorbij, voorbij de brug, voorbij de laatste huizen, voorbij In de Grote Zaal van het Concert gebouw zijn ruime, vaste stoelen ge plaatst, terwijl de foyers zijn opge knapt. Boudewijn de Groot zingt van „De Reizigers”, van „De kleine schoorsteen- „Tante Julia”, van „Het

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13