GENADE VOOR DROST PIET KEIZER OP DE RESERVEBANK VAN DER HART NEEMT NOG GENOEGEN MET COMPROMIS SPORWM® aankomen Opstellingen Geen Formule I Francorchamps Na puntenzege op Ken Norton ALI BELANGRIJKSTE UITDAGER FOREMAN Times: doping bij zwemsters Keizer: „Ik voelde het Sparta kreeg geen gelijk van CEBA „IK SPEEL NU VEEL SOBERDER Suurbier: Misschien al te laat mix lines 16 OINSD AG 1 1 SEPTEMBER 17 1973 der ijke Teameenheid 99 Merkwaardig Uiterst serieus n alt- al. 19. ■F/ i -■ '--yMur'" -'X-- Wim Suurbier: „Mannetje voor mannetje moet ingepast worden". in ere hersteld ids (Van onze sportredactie) V OOP iktie. MARC SERNÊ joort uur. a opmerkte: se ssen van rstel- 1) en ur en ouw- estell. n de Eddy Merckx heeft de Ronde van Roccastrada gewonnen door wereldkam pioen Felice Gimondi in de sprint te kloppen. Wielrenner Patric Sercu onderneemt volgende week in Milaan een aanval op de wereldrecords op de kilometer. Uitslag Engelse league: West Ham UnitedQueens Park Rangers 2-3. Rod Laver zal deel uitmaken van de Australische Davis cupploeg die tegen de Tsjechen uitkomt. De Franse automobielfabriek Matra is nu reeds officieel merkenwereldkam- pioen 1973. Tweede werd Ferarri. Opvallend in dit verband is de ver vanging van Piet Keizer door Willy Brokamp. Fadrhonc: „De gedachten van Keizer liggen momenteel bij Ajax. Hij Om deze reden is Drost ook content met de opstelling die tenslotte is geformeerd. Drost: „Ik ben wel gevoelig voor het argument dat je de sterkste van het moment moet opstellen en niet alleen moet kijken naar de potentiële klasse van de Ajacieden. Als Ajax niet draait, dan moet het op zijn wilskracht winnen en dat is vaak een moeilijk punt bij Ajax omdat het al zo veel successen heeft meegemaakt. Johan Cruyff en Piet Keizer, in gezelschap van Fadrhonc, wilden zelfs na de bekend making van de ploeg de lieve vrede bewaren. een- rschiju n 12.001 te aan nte be. korting garan- 3 jaar ice en Een merkwaardige eensgezindheid die niet in overeenstemming is met de reali teit. Er zijn momenteel verschillende stromingen binnen Oranje. Een gedeelte kiest voor Fadrhonc, een ander deel van de spelers voor Van der Hart, terwijl er ook een groep is die beide heren het liefst ziet vertrekken en enkele spelers schijnt het nauwelijks meer iets te inte resseren. Dat kwam bijvoorbeeld al tot uitdrukking in de samenstelling van het Nederlands elftal. maakt zich als aanvoerder zorgen over de kwetsbare positie van zijn vereniging. Daar heb ik begrip voor. Dat is misschien ook een reden voor zijn wat minder sterke spel van de laatste tijd. Hij is echter een goede vervanger. Wij moeten van het ouderwetse idee af dat een speler op de bank er niet bij zou horen.” Nu, voor de teameenheid, een geducht wapen in Oslo, wel een beroep op veel Ajacieden gedaan had moeten worden, wordt de zaak door elkaar gehaald. Wat bevoorbeeld te denken van het feit dat Gerrit Miihren en Van Hanegem beiden op het middenveld opereren. Van der Hart: „Van Hanegem wordt de meest verdedigende. Als Jansen en Mühren afwisselend opkomen, dan is het duide lijk dat Van Hanegem op rechts of op links moet overnemen.” En Fadrhonc: „Waar zeuren we toch eigenlijk over. Iedereen heeft toch kunnen zien dat Ajax de laatste weken wat zijn vorm betreft een beetje moeilijk zit. De glans en de spirit ontbreken momenteel. Dan is het toch duidelijk dat je naar andere oplossingen gaat zoeken en wat minder Ajacieden kiest?” De 32-jarige Franse oud-Toerwin- naar Lucien Aimar stopt met fietsen. De eerste officiële wereldtitelstrijd voor dameshockeyteams zal volgend jaar in Edinburgh plaatsvinden. De eerste wedstrijd om het schaak kampioenschap van Nederland tussen Sosonko en Enklaar is na 65 zetten door Sosonko gewonnen. Zelfs al voelde Ajax zelf daar in de eerste wedstrijd tegen Ijsland minder voor, omdat de trip naar Cadiz door sommige spelers als vermoeiender was ervaren dan de reis naar Argentinië toen Ajax tegen Independiente voor de we reldbeker voetbalde. Ali, die blijkbaar besefte dat hij het risico liep met een verlies een punt te moeten zetten achter zijn bokscarrière, startte bij het begin van de twaalfde ronde een verwoed offensief met beide handen. Hij hield dat offensief de gehele drie minuten vol tegen de verbijsterde Norton. Deze blitz in de laatste ronde had succes en handhaaft Ali als een belang rijkste uitdager voor zwaargewichtkam- pioen George Foreman. Deze was ook in de zaal en verklaarde eerst tegen Quar ry, dan tegen Frazier en tenslotte tegen Ali te willen boksen. Clay behaalde overigens geen unanie me punten overwinning op Ken Norton. Scheidsrechter Dick Young gaf zeven ronden aan Clay en vijf aan Norton. Jurylid John Thomas zag met 6—5 de winnaar in Caly terwijl het tweede jurylid, George Letka, 65 voor Norton scoorde. MILAAN. De CSI (de sportcommis- sie van de internationale automobielfe- deratie) heeft besloten dat er in 1974 geen Formule-I en/of Formule-II-races zullen worden gehouden op de circuits van Jarama (Spanje), Francorchamps (elgië), Monthlery (Frankrijk) en Croix (Frankrijk). De commissie bewaarde het stilzwijgen over de reden van dit besluit. De huidige reglementen betreffende de formule-I blijven van kracht tot en met 1975. Daarna zal de CSI gaan vergaderen met de constructeurs over veranderin gen, zoals een groter minimumgewicht van de wagens, een limiet wat betreft de breedte van de banden en een verbod van aërodynamische „vleugels”. De com missie zal haar best doen om een verbod in te stellen van het gebruik van vier- wielaandrijving en een gebod voor het gebruik van gewone handelsbenzine. Clay een gebroken kaak bezorgde. Nor ton drong zijn tegenstander verscheidene malen in een hoek van de ring. Clay’i verzorgers moesten hem dan ook her haaldelijk toeroepen: „Blijf bewegen”. Drost: „Dit is wel de beste oplos sing. Ruud is een van de sterkste backs ter wereld. Waarom zou je dan de zaak door elkaar gooien. Dat heeft toch geen zin. Wel is het voor mij persoonlijk een rotwedstrijd om te moeten debuteren. Ik had liever te gen Noorwegen thuis op deze plaats gespeeld, want ik verwacht morgen toch wel een moeilijke wedstrijd." LOS ANGELES. Mohammed Ali, die na afloop erkende uitgeput zijn, heeft zjjn bokscarrière maandagavond gered door een uiterst kleine puntenzege op Ken Norton, die volgens Ali beter was dan welke ander oppotent ook waar tegen hjj gebokst heeft. Mohammed Ali kwam dit tweede ge vecht tegen Norton ook niet ongeschon den door. De oud-wereldkampioen, die in maart in de partij tegen Norton een gebroken kaak opliep waardoor het ge vecht tegen de Nederlandse kampioen Rudi Lubbers in Djakarta moest worden uitgesteld, heeft waarschijnlijk een botje in zijn rechterhand gebroken. Na afloop van de revanche tegen Ken Norton zei Clay: „Ik ben vermoeid. Van mijn in maart gebroken kaak heb ik geen hinder ondervonden maar ik geloof dat in de zesde ronde een botje in mijn rechter hand is gebroken. Ik hoorde wat kraken Ik ga nu naar het ziekenhuis ofn foto’s te laten nemen”. Voor het gevecht in het Forum van Los Angeles, dat met 11.000 toeschou wers lang niet was uiverkocht, had de oud-wereldkampioen aangekondigd ern- Drost is zich van de kwetsbaarheid op deze plaats echt wel bewust. Nees- kens kon Israel niet opvolgen, omdat hij op het middenveld niet gemist kon worden, Schneider deed het te gen Ijsland niet goed en niet slecht, terwijl Ruud Krol op zijn vertrouwde stekkie bleef en zijn plaats als linker vleugelverdediger prefereert boven die van laatste man, een positie die hij qua capaciteiten waarschijnlijk wel aan kan, omdat hij in Jong Oran je ook al incidenteel als libero ope reerde. In de persconferentie werd gisteren verder o.a. gemeld, dat Haans optre den in de spits bij Ajax het eigenlijk niet goed mogelijk maakte om hem nu weer op het middenveld te zetten. Haan: „En Van Hanegem dan? Die heeft bij Feyenoord zaterdag voor- stopper gespeeld en speelt in het Nederlands elftal op de plaats van Neeskens. Dat kunnen de bondscoa- ches gewoon niet waarmaken”. Dat het Ajax-concept waar Van der Hart zo graag vanuit wil gaan, niet een-twee-drie te leren valt, heeft OSLO. Epi Drost is weër in genade aangenomen. Hij zal morgen na Aad Mansveld, Johan Neeskens en Dick Schneider de vierde voetballer zijn die binnen een jaar de na het wegvallen van Rinus Israel zo vitaal geworden positie van vrije verdediger krijgt toegeschoven. De tijden kunnen keren want nog niet zo lang geleden toonde bondscoach Fadrhonc zich niet zo gecharmeerd als Drosts kwa liteiten in het centrum van de verde diging ter sprake kwamen.- Nederland onverhoopt tegen Noorwegen of België een slecht resultaat aflevert. Iets wat ook weer repercussies zal hebben wat betreft de sponsoring van het Nederlands elftal. Want terwijl de geldschieters nu al niet staan te dringen, de 65.000 gulden die de spelers ontvangen als zij zich gekwalificeerd hebben is financieel nog lang niet rond, zal het bedrijfsleven nog minder geneigd zijn zich in een avontuur te storten waarvan het einde niet te overzien is. Ilie Nastase heeft een boete van 5500 dollar en een strenge reprimande gekregen van de Amerikaanse tennis bond wegens zijn gedrag op twee Ame rikaanse toernooien. de interland tegen Ijsland bewezen, toen er nog erg veel misging. Suur bier: „Je moet mannetje na mannetje in ons concept inpassen. Dat is bij Ajax ook gebeurd. Maar in al zijn consequenties, zonder geschipper. In de opstelling van dit Nederlands elf tal kan ik geen lijn ontdekken. Als je het Ajax-concept wil spelen zul je wel meer Ajacieden moeten handha ven dan de drie die nu nog over zijn. Maar misschien is het al te laat om nu nog helemaal een spelconcept voor München te ontwikkelen”. Vorm van de dag prevaleert dus bo ven klasse en routine, afgezien nog van het psychologische effect dat deze maat regel nog heeft. Arie Haan wist bijvoor beeld zaterdag al dat hij niet zou spelen. Van der Hart heeft natuurlijk gelijk als hij op een bredere selectie gokt. Maar ook hij kon er toch niet omheen dat de hele opbouw met nog drie wedstrijden Cassius Clay, die door velen nog steeds beschouwd wordt als de beste zwaargewicht uit de boksgeschiedenis heeft zich ruim drie maanden uiterst serieus voorbereid op het gevecht met Norton. De oud-wereldkampioen kwam dan ook lichter dan hij ooit heeft gewo gen na zijn come back (96,1 kg) in de ring. „Voor de eerste maal in mijn leven, verkeer ik in topvorm”, had Clay zondagavond bij de weging in Los Ange les gezegd. Hij maakte zeker in de beginfase van het gevecht, dat door talloze beroemdheden uit de Amerikaan se film- en televisiewereld werd bijge woond, een voortreffelijke indruk. De 31-jarige Clay danste de eerste vijf ron den superieur rond zijn tegenstander maar moest daarna toch achteruit om te voorkomen dat hij geraakt werd door de linkse en rechtse swings van Norton, die op 31 maart in San Diego een verrassen de overwinning op punten behaalde en Van der Hart heeft dan toch in zover re zijn zin gekregen dat er morgenavond een totaal ander Nederlands elftal voet balt dat slechts drie Ajacieden telt. De conclusie is daarbij gerechtvaardigd, dat het beleid ernstig is gestagneerd. In de experimentele interlandwedstrijden, zoals tegen Spanje, Oostenrijk en ook het eerste duel tegen Ijsland, werd wel met een Nederlands elftal gespeeld dat uit een veelvoud van Ajacieden bestond. OSLO De verstandhouding tussen de hondscoaches Cor van der Hart en dr. Frantisek Fadrhonc blijft explosief. Zelfs een gesprek met het sectiebestuur betaald voetbal, waarin zaterdagmiddag nogmaals werd be sloten dat de eindverantwoordelijkheid voor Oranje bij Fadrhonc blijft liggen, maar wel de punten die Cor van der Hart bij zijn aanstelling zijn toegezegd scherper zijn omlijnd, konden toch niet verhelen dat Fadrhonc en Van der Hart voor de interland tegen Noorwegen een opstelling had den geformeerd waar de compromissen van afdropen. Omdat de kwalificatieronde zich in een beslissend stadium bevindt, wil Van der Hart (nog) geen moeilijkheden maken over de exacte taakver deling tussen beide hondscoaches. Hij beperkt zich momenteel tot het uit delen van speldeprikken. Keizer, een vervanger? Het is nauwe lijks denkbaar. Zelfs al is hij dertig jaar en speelt hij de laatste maanden bene den zijn kunnen, dan is dat nog geen reden hem te vervangen. Zeker niet nu de voor hem zo vertrouwde Johan Cruyff in het centrum van de spits staat. Johan Cruyff toont zich over de mutatie dan ook uiterst verbaasd: „Ik heb Fadrhonc om uitleg gevraagd. Ik was onaangenaam verrast toen ik hoorde dat Pietje niet mee zou doen. Fadhronc kan nou wel beweren dat Brokamp tegen Ijsland (toen Keizer vertelde dat hij geblesseerd was red.) op links zo goed speelde, maar wat betekent Ijsland tenslotte. Daar had de eerste de beste amateur een goede wedstrijd tegen kun nen spelen.” Toch blijft het merkwaardig dat die vorm van de dag bij andere spelers opeens geen rol speelde. Mühren presen teerde zich afgelopen zaterdag tegen Twente bepaald beneden zijn normale niveau, maar wordt toch opgesteld. Krol speelde zaterdag geen sterke wedstrijd, hoewel er voor hem nauwelijks een alternatief is, maar is toch van de partij. Van der Hart: „Dat is het hem juist. Het heeft lang geduurd, maar hij (Fadrhonc red.) ziet nu ook wel in dat wij naar een bredere selectie toemoeten. Achter Cruyff, Keizer, Neeskens, Mühren en Krol zit in feite helemaal niets.” (Van onze sportredactie) OSLO De opstellingen voor morgen zien er als volgt uit: Nederland Van Beveren - Drost, Schneider, Hulshof, Krol - Jan sen, Van Hanegem. Mühren - René van de Kerkhof, Cruyff, Bro kamp. Noorwegen: Karlsson, Helge Karlsson, Birkelund, Olafsson, Hov- dan, Johansson, Petterson, Kvia, Sunde, Iverson en Lund. stig te overwegen met boksen te zullen stoppen wanneer hij opnieuw zou verlie zen. OSLO. Wim Suurbier was na de bekendmaking van het team feller dan zijn eveneens (gepasseerde ploeg genoot Piet Keizer. Sunrbier: „Nie mand heeft meer het gevoel, dat we iets moeten bereiken en ook gaan bereiken. Bij Ajax is jarenlang con sequent gewerkt aan het behalen van de Europa cup. Dat was een climax. Nou, dat gevoel ontbreekt met het Nederlands elftal volkomen. Zonder aanwijsbare oorzaak leeft die zaak niet, maar dat gaat ons natuurlijk vroeg of laat wel een keer opbreken”. (Nederland speelt voordat het op 18 november tegen België voetbalt op 10 oktober ook nog vriendschappelijk tegen Polen) waarin men zich eventueel voor de wereldkampioenschappen kan kwali ficeren, tot nu toe tot niets heeft geleid. Integendeel. Een beleid waar achter de schermen door twee hondscoaches wel geïntregeerd moet worden, en dat bij de spelers tot levensgrote vraagte kens leidt, moet wel grote problemen opleveren. Moeilijkheden die voor de spelers frustrerend werken en die straks in volle hevigheid zullen ontploffen als (Van onze hokbalmedewerker) ROTTERDAM. Het protest, dat Sparta heeft ingediend bij het bestuur van de Europese honkbalorganisatie (CEBA), tegen de gang van zaken bij de loting voor een plaats waar de finale voor de Europa-cup wordt gehouden, is zonder resultaat gebleven. De voorzitter van de KNBSB deelde bij zijn terug komst van het CEBA-congres aan het Spartabestuur mee, dat het bestuur zich volledig plaatste achter zijn technische commissie en derhalve de uitslag van de geheime loting als bindend verklaarde. Sparta-voorzitter Ignatius: „Wij zijn erg teleurgesteld door dit antwoord. Als mijn medebestuurders er net zo over denken als ik en ik heb geen reden om aan te nemen, dat dit niet het geval zou zijn, dan betekent dit antwoord, dat wij de finale niet zullen spelen. Ik kan me niet van de gedachte los maken, dat wij gemanipuleerd worden en dat is toch wel het laatste wat wij ons laten doen. Van de zijde van het bondsbestuur wil men ons suggereren, dat we ver plicht zijn om naar Bologna te gaan, omdat het CEBA-bestuur ons anders voor Europa-cuptoernooien in de toe komst zou kunnen uitsluiten- Wij van onze kant stellen er echter helemaal geen prijs meer op aan dergelijke tour- nooien deel te nemen, omdat ons ver trouwen in het CEBA-bestuur, dat toch al nooit erg groot is geweest, nu hele maal is verdwenen”. „Met Drost in het centrum is het circus”, merkte de bondscoach eens weinig piëteitvol op. Fadrhonc nu: „Drost is geen punt, want hij speelt de laatste tijd bijzonder sterk. Ook tegen Ajax heeft hij het zaterdaga vond uitstekend gedaan.” Drost zelf over die verandering: „Hoewel het niet bewust gebeurd is, geloof ik wel dat ik als vrije man nu soberder speel dan in het verleden. Automa tisch houdt dat minder risico in. Ik had vroeger inderdaad wél eens de neiging om te veel te wandelen met de bal. Dat is aardig om te zien, maar riskant als laatste verdediger. Tot dat inzicht ben ik nu ook wel gekomen.” Het schijnt Keizer, wiens gedachten in eerste instantie naar Ajax uitgaan en daarna naar een zo rustig mogelijke afloop van een grote voetbalcarrière, allemaal niet zo veel te interesseren gezien zijn verrassende repliek waarach ter hij zijn ware gevoelens weer eens meesterlijk verschool en hij bedacht: „Ja, de vorm van de dag ontbreekt wel een beetje bij mij. Voor zo’n argument kan ik best begrip opbrengen.” 1 Gisteren maakte hij er zich bij voor beeld boos over, dat Fadrhonc in het SAS Globetr ..otel in Oslo de op stelling eerst aan de pers bekendmaakte en daarna aan de spelers. Anderzijds speelde hij het spel gelaten mee toen hij „Zondagmorgen hebben de doktor en ik allebei een elftal gefor meerd. Ik had voor de positie van rechtshalf drie namen: Jansen, Haan en Boskamp. Hij alleen Wim Jansen. Daar hebben we over gesproken. Dat was de enige onenigheid, omdat de rest van de opstelling exact hetzelfde was.” Aan de andere kant had het voor deze wedstrijd weinig uitgemaakt want iedereen is wel overtuigd van het enorme belang dat morgenavond op het spel staat. Als wij hier gelijk spelen dan komen wij in een onge looflijk moeilijke positie voor de wedstrijd tegen België.” LONDEN Nadat de Parijse sportkrant l’Equipe vorige week al gissingen had gemaakt aangaande het gebruik van anabolica door Oostduitse zwemsters, heeft maandag ook de Londense Times zich met dit probleem beziggehouden. In een com mentaar schryft deze Engelse krant dat de lichamelijke ontwikkeling van de Oost duitse zwemsters in het korte tijdsbestek tussen de Olympische Spelen en de wereld kampioenschappen het gevolg moet zijn van „spierpillen”. De Times vraagt zich verder af of er en wat voor maatregelen zullen worden ge nomen nu men algemeen denkt dat de dominerende rol van de Oostduitse meisjes tijdens de wereldkampioenschappen het gevolg is geweest van onnatuurlijke mid delen. „Vooral Amerikanen denken dat dat het geval is geweest, maar ook anderen vinden het ongelooflijk dat binnen zo korte tijd wereldrecords zoveel konden worden verbeterd. Naast de bezorgdheid over langdurige gevolgen voor deze jonge meisjes heerst er ook een zekere angst dat veel jonge zwemsters de interesse in hun sport zullen verliezen als zij zien dat een land hun sport beheerst door het gebruik van onethische middelen”. Volgens de Times zijn er aanwijzingen dat in Oost-Duitsland anabolica worden ge bruikt. „Binnen een jaar zijn de Oostduitse meisjes onwaarschijnlijk toegenomen in gewicht en lengte. Het is opvallend dat de prestaties voornamelijk op de korte afstan den zoveel beter werden, omdat de gewraakte middelen slechts op deze afstanden enige „nuttige” uitwerking hebben”, aldus de Times. z

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17