Kopenhagen-conferentie Londen Bomaanslagen Kruitfabriek in Muiden moet en sluiten een miljoen gulden aan prijzen Kloof tussen leger regime in Chili Europa moet meer aan defensie doen „Geen dromers, driftkoppen of James Bond-figuren” 9ÏÏÏ Nood geeft nieuwe energie in ■T 1 ONTSLAG VAN ADMIRAAL MONTERO MR. LUNS BIJ JAARLIJKSE NAVO-BIJEENKOMST 3 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 Geen woord STAATSSECRETARIS: I Razzia’s Voorrechten PEUGEOT ioa COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Koekoeksei Agenda Verplichtingen TJir West-Duitsland zoekt spionnen en l t in EEG Akkoord I 1 p I I Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- In enkele gevallen i® het daarbij tot s t i f l i Dit neemt niet weg, aldus de ex- minister dat het non-proliferatieverdrag de Verenigde Staten bijzondere verplich tingen oplegt. l f 1 1 1 i l Men kan natuurlijk zeggen dat de meesten onder hen geen keus hadden, maar dat was, aldus mr. Luns, niet de reden waarom zij tot aansluiting bij het verdrag sloten- De reden was de angst een aantal landen dat kernwapens pro duceert te zien toenemen. Verlangd wordt bovendien: bereid zijn om meer dan acht uur per dag Een brief naar de Bondskanselarij in Bonn is voor sollicitanten voldoen de. Van de geïnteresseerden zal meer dan de helft afvallen, dat staat al vast. De BND van zijn kant moet wel het gevaar op de koop toe nemen dat hij van een buitenlandse inlichtingen dienst een koekoeksei in het nest gelegd krijgt. I f c I 5 5 5 t «DAGWDAG Gezien de bijzondere positie en de voorrechten die zij als superkernmo- genheid genieten vloeit h er, aldus Luns, voor de Verenigde Staten uit voort dat Gistermiddag in twee Londense stati ons bommen ontploft, voorts werden waarschuwingen gegeven dat op twee andere stations bommen zijn verborgen. In totaal werden dertien mensen ge wond van wie enkele ernstig. In als regel betrouwbare kringen in Belfast verluidde gistermiddag dat de DEN HAAG. Staatssecretaris Ste- merdink van Defensie vindt dat de kruitfabriek in Muiden moet sluiten. Hij is ook niet enthousiast over de plaatsing van de kruitfabriek in Amstelveen- Dit blijkt uit het antwoord van de staatsse cretaris op vragen van het Tweede Ka merlid mr. Stoffelen van de PvdA. Dit verdrag immers geeft hen een zwa re verantwoordelijkheid, maar ook zeke re voorrechten en een speciaal statuut. Voor de landen die er zich toe verbon den hebben geen kernwapens te produ ceren, betekende het verdrag een zekere opoffering omdat zij bewust hun moge lijkheden op het gebied van defensie be perkten in belang van het geheel. Naar verluidt omvat deze agenda, die aan de Amerikaanse ambassadeur in Kopenhagen is meegedeeld, negen pun ten, met als punt tien „diversen”. Men kan zich voorstellen dat zij handelspro- blemen, monetaire kwesties, de energie crisis, de bestrijding van de inflatie, hulp aan de derde wereld, de betrekkin gen tussen Oost en West en milieuhygiëne omvat. De Deense minister van Buitenlandse Zaken Andersen, die voorzitter was van de vergadering volstond met te zeggen Wie niet wordt gezocht (daar gaat helaas al de helft van d e pret) is James Bond. De Bundes Nachrichten Dienst, doorgaans zo schuw voor pu bliciteit, is noodgedwongen met zijn probleem voor de dag gekomen, en vertelt in een perscampagne vooral ook nadrukkelijk wie zich niet be hoeven te melden: „ideologische dro mers, driftkoppen, avonturiers a la BONN. Scherpzinnige jongelui die er voor zichzelf heilig van over tuigd zijn „dat de democratie tanden moet hebben”, worden vriendelijk verzocht zich te melden bij de West- duitse spionagedienst verscholen achter de naam „Bundes Nachrichten Dienst”. De generatie die nog het opbouwwerk onder Reinhard Gehlen heeft beleefd, gaat namelijk met pen sioen. Minister Van der Stoel legde er de nadruk op dat de „Europese identiteit” niet iets is waarover men het in een handomdraai eens is. Deze „identiteit” zal op de volgende bijeenkomst van de ministers over het eenmaken van de buitenlandse politiek, op 21 november eveneens in Kopenhagen, verder worden ontwikkeld. Zou president Nixon besluiten in de eerste helft van november West-Europa te bezoeken, dan zou men kunnen ver wachten dat, vooral op aandringen van Frankrijk het eerste, vastgestelde „identi- teitsstuk” aan de vooravond van het bezoek het licht zal zien. Zou het Ame rikaanse staatshoofd besluiten zijn be zoek uit te stellen, dan zal hoogstwaar schijnlijk de tweede versie worden ge publiceerd. aanslagen het werk zijn geweest van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), niet van het „officiële IRA maar van er mee verbonden afdelingen terroristen. Het IRA heeft zich overigens van de aanslagen gedistanceerd. Op de foto: Politieagenten bekijken de ravage op het King’s Cross station. beroepskeuze-adviseurs in de Bonds republiek hebben nu een brochure ontvangen, die het hun gemakkelijker maakt om ook op de mogelijkheden in Pullach, het BND-hoofdkwartier, te wijzen. Daar is nog nooit iemand vervroegd met pensioen gestuurd, daar zijn onderafdelingsleiders die nog geen veertig jaar zijn, daar is het werk hoogst afwisselend. De elementen voor de Atlantische be ginselverklaring kunnen worden be schouwd als een soort agenda voor de onderhandelingen met de Verenigde Sta ten. van economische maatstaven. En om begrijpelijke redenen, aldus mr. Luns, moet die bijdrage van de Verenigde staten èn klassiek èn nuclair blijven. regelrechte vuurgevechten gekomen tus sen leger en arbeiders die de bezette fabrieken verdedigden. Vele tientallen gewonden zijn gevallen. De socialistische en communistische vakbonden hebben zondag in een gezamenlijk manifest alle leden opgeroepen deze bedrijven met hand en tand te blijven verdedigen. Gewerkt wordt er dan ook niet veel meer: men is bezig met het doorladen van de voorradige wapens. te werken, en de frustraties kunnen verdragen dat over de geboekte suc cessen zelfs thuis met geen woord mag worden gerept. Daar duikt dus toch enige spanning op. Er is trou wens op gewezen dat voor de BND ook nog altijd agenten in het buiten land op pad zijn. Wie mocht veron derstellen dat Willy Brandts „Oostpo- litiek” de activiteit in Oost-Europa kon hebben verminderd, wordt erop gewezen dat „informatie uit dit ge bied vanwege die oostpolitiek juist belangrijker is dan ooit.” De reizende agenten hebben echter hun hoofdrollen veelal moeten af staan aan gespecialiseerde weten schapsmensen. Herr Doktor Bond is niet te vinden op de gebruikelijke manier, namelijk in de kennissen- en familiekring van BND-mensen. De Mr. Luns vindt dat de Europese part ners naar mate ze hun welvaart zien toenemen moeilijk iets anders kunnen doen dan geleidelijk een groter aandeel van de defensielasten op zich te nemen. Europa’s financiële bijdrage tot de NA- VO-verdediging is al „op lovenswaardige manier vergroot, maar er moet nog veel worden gedaan”. dat de tot dusver nuttige besprekingen kunnen bijdragen tot een constructieve dialoog met de Verenigde Staten. De „identiteitsverklaring” is gebaseerd op drie uitgangspunten, te weten de samen hang van de gemeenschap, de positie en de verantwoordelijkheid van de negen jegens de rest van de wereld, en het dynamische karakter van de ontwikke ling van Europa. Minister Van der Stoel beeft ten aan zien van de Europese identiteit te berde gebracht, dat Nederland zeer veel belang hecht aan een democratische structuur, waarin de besluitvorming aan democra tische controle is onderworpen. Alleen staten die democratische instel lingen hebben kunnen lid zijn of worden van de gemeenschap (hetgeen Spanje, Griekenland en Portugal lijkt uit te sluiten). De gemeenschap moet alle mogelijk heden voor ontspanning tussen Oost en West ten volle benutten, evenals moge lijkheden om de kloof tussen noord en zuid tussen de rijke en arme landen te overbruggen, door een actiever ontwikkelingsbeleid en verdergaande te gemoetkomingen. Voortdurend moet in het oog worden gehouden, dat de negen staats- en rege ringsleiders in Parijs hebben besloten dit de gemeenschapsinstellingen dienen te worden betrokken in de ontwikkeling van de Europese Unie. Naar Nederlandse opvatting bestaat er een nauwe samen hang tussen de economische eenwording die in het verdrag van Rome is geregeld en de politieke samenwer king, die buiten het verdrag op intergou vernementele basis is geregeld. KOPENHAGEN De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EEG-landen zijn het gisteren in Kopenhagen in grote trekken eens geworden over het standpunt dat zij bij de komende onderhande lingen met de Verenigde Staten zullen innemen. Verder werd men het eens over de onderwerpen die volgens West-Europa hierbij ter sprake moeten komen. Zij zijn tot een akkoord gekomen over de „Europese identiteit”, dat wil zeggen datgene waardoor Europa zich onder scheidt van de rest van de wereld en dat de beginselen voor een gemeenschappe lijk beleid omvat, en over de elementen van een verklaring der EEG-landen die is bedoeld als bijdrage tot een nieuwe Atlantische beginselverklaring. zij verplicht zijn nog lang tot de ge meenschappelijke Atlantische verdedi ging financieel meer bij te dragen dan wanneer men uitsluitend zou uitgaan De staatssecretaris zegt in dit ant woord: „Overigens staan ook wij op het standpunt dat met kracht gestreefd dient te worden naar verplaatsing van de kruitfabriek in Muiden en eventueel die in Amstelveen”. Het Tweede Kamerlid Stoffelen stelde vragen naar aanleiding van een „ont ploffing” in de kruitfabriek op 5 juli van dit jaar. De staatssecretaris ant woordt dat van een ontploffing geen sprake is geweest. Het ging om een brand in een hoeveelheid afvalprodukten van ongeveer 200 kilo. Er ontstond daar bij lichte materiële schade. Ondanks voorzorgsmaatregelen zijn dergelijke on gevallen nooit volledig uit te sluiten, zegt staatssecretaris Stemerdink. (Van onze redacteur in Santiago, Henk Ruyssenaars) SANTIAGO DE CHILI. Nu ook de minister van Financiën, admiraal Raul Montero, ontslag heeft genomen, lijkt de breuk tussen regime en strijdkrachten in Chili nauwelijks meer te helen. Volgens de officiële versie van de Chileense re gering, is admiraal Montero vertrokken omdat hij bij de marine onmisbaar is. Hij is onmiddellijk na zijn ontslagaan vraag vertrokken naar een vlootoefening van de Chileense en de Amerikaanse marine. Maar het is een publiek geheim in Santiago dat admiraal Montero zich heeft teruggetrokken, omdat de marine niet langer steun aan de regering van Allende wil verlenen en aandringt op een staatsgreep. Doordat nu twee hoge militairen al eerder nam generaal Carlos Prats ont slag de regering van Allende de rug hebben toegekeerd, neemt de invloed van de strijdkrachten op de gang van zaken in Chili steeds meer toe. Nu de legerleiding niet langer regeringsverant woordelijkheid draagt, kan dat leger de zaak in eigen hand nemen. Nadat de legerleiding uit het kabinet is verdwe nen, kan deze eigen initiatieven buiten de regering om gaan nemen. Een van de machtigste politieke wa pens in de handen van de strijdkrachten is de zogenoemde wet op de explosieven en wapens, die enige tijd geleden door het parlement is goedgekeurd. Door deze wet hebben de strijdkrachten de absolu te volmacht om zonder meer iedereen te controleren op wapenbezit- Al eerder in de geschiedenis is een ongebreidelde controle in handen van het leger, aanlei ding geweest tot grote gewapende con flicten. De strijdkrachten worden in hun hou ding tegenover de regering van Allende onvoorwaardelijk gesteund door de opp- positlonele Christen-democraten, die hun harde kritiek op de deelneming in de regering van de legerleiding, gehono reerd ziet. ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. De nu reeds jaren in smeulende toe stand verkerende conflictsituatie in het Midden-Oosten begint de laatste maan den weer danig op te flikkeren, niet het minst door de bewustwording van een aantal Arabische volksleiders en politici ten aanzien van de enorme latente macht waarover zij beschikken: de olie. De Amerikaanse vrees voor een Ara bische olie-manipulatie op het politieke vlak is niet van vandaag of gisteren. President Nixon heeft die vrees opnieuw tol uitdrukking gebracht door de intro ductie van een versneld program van energievoorziening buiten de Arabische olie om. Nieuwe energiebronnen moeten binnen vijf jaar de Verenigde Staten volledig onafhankelijk maken van bui tenlandse leveranties. Het is een fraai ideaal, maar in werkelijkheid zal Ameri ka ook na 1979 nog wel buitenlandse energiegrondstof moeten invoeren om zijn inmiddels weer sterk gegroeide be hoeften te kunnen dekken. Er is echter in de bekendgemaakte plannen van president Nixon een duide lijk dreigement te bespeuren aan het adres van de Arabische olielanden, dat ongetwijfeld uitwerking zal hebben. Het dreigement namelijk dat een verdere toespitsing van de Arabische politieke olie-manipulaties de Verenigde Staten niet tot wijziiging van hun politiek beleid in het Midden-Oosten zal brengen, maar wel 'tot wijziging van hun energiebeleid, waardoor de rijke klandizie van de V.S. als verbruikers van Arabische olie zal vervallen. Hoe meer de Arabische landen zullen proberen de Verenigde Staten hun wil op te leggen via de olietoevoer, des te sneller zal Amerika de exploitatie van eigen energiebronnen ontwikkelen, waarbij niet alleen aan aardgas en kern energie moet worden gedacht, maar ook aan geheel nieuwe methoden van energiewinning zoals zonne-energie, ge tijdenenergie en andere vormen. Op di verse gebieden van technisch vernuft liggen nog ongebruikte mogelijkheden, die bij een zo hoog ontwikkelde techni sche potentie als die van de Verenigde Staten ongetwijfeld exploitabel kunnen worden gemaakt. Dat de olie volledig overbodig zal worden, is een toekomst beeld dat nog tot het terrein van de sciehce fiction behoort, maar het is na tuurlijk in de eersteplaats een kwestie van móeten: als de bittere noodzaak tot vervanging van de olie zich steeds ster ker aandient, zullen de dollars en het vernuft van Amerika op des te korter termijn het onmogelijk geachte mogelijk maken. Het gaat daarbij niet alleen om de onafhankelijkheid ten opzichte van het Arabische Midden-Oosten, maar ook om de totale onafhankelijkheid ten opzichte van welk buitenland ook. Venezuela, op dit ogenblik nog een vlotte olieleveran- cier, kan van de ene dag op de andere een politieke kentering ondergaan waar door de oliekraan een politiek instru ment wordt ten nadele van de Verenigde Staten. Dat geldt trouwens voor ieder ïand ter wereld en het is voor de huidige Amerikaanse regering een on verdraaglijke gedachte, dat haar ambi ties als machtigste natie ter wereld in details zouden afhangen van wat zich op politiek gebied in een of ander land voltrekt. Bovendien breiden de in vloedssferen van de Sovjet-Unie en Chi na zich voortdurend uit. Het kan in een bepaalde politieke situatie voor de Vere nigde Staten van levensbelang zijn om zichzelf te kunnen helpen op elk gebied dat voor de strijd om de macht een essentiële factor vormt. Voor West-Europa liggen de zaken enigszins anders, maar zeker niet gunsti ger. De Sovjet-Unie zou, in eendrachtige samenwerking met staten in het Midden- Oosten, de alie-aanvoer naar Europa praktisch geheel kunnen afsluiten. In Europese landen merkt men dan ook veel sterker dan in Amerika de neiging om de Arabische landen niet al te zeer te krenken en de vriendschapsbanden met Israel wat losser te maken. Of dat Europa op den duur zal kunnen redden wat de olie betreft, is zeer twijfelachtig. In ieder geval zullen de olieleveranties uit het Midden-Oosten steeds duurder worden en zullen ook de nationaliserin gen van oliemaatschappijen doorgaan. De energievoorziening van Europa is een zeer zwak en kwetsbaar gegeven, dat op enorme risico’s is gebouwd. Om die risico’s te verminderen zal ook in Euro pa een geheel nieuw energiebeleid moe ten worden geconstrueerd, waarbij een nauwe wetenschappelijke samenwerking met de V.S. onvermijdelijk zal zijn. BRUSSEL Eén van de redenen waaronder relaties tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-partners op het ogenblik in een kritiek stadium verkeren, is gelegen in de vooruitgang op een economisch gebied die Europa in vergelijking met de Verenigde Staten heeft geboekt. James Bond, „Übermenschen” duistere verschijningen”. Er is bijvoorbeeld dringend behoef te aan een vijftigtal academisch ge vormde slimmerds: volkenkundigen, psychologen, oceanografen, architec ten, ruimtevaarttechnici, economen enz. Dat moet wel aan de grote klok worden gehangen, want voor de leek werden d e grenzen van het beroep tot dusver bepaald door het avon tuurlijke leven met stoeipoezen na het dessert en declaraties met min stens vier nullen aan de ene kant, en obscure scharrelaars als Julius Stei ner aan de andere. Bij razzia's door het leger in door de regering genationaliseerde bedrijven, zijn de laatste dagen de nodige wapens en explosieven gevonden en is zeker al één dode gevallen. (Van onze redacteur in Brussel) Oud-minister Luns, secretaris-generaal van de NAVO, verklaarde dit gisteren bij de opening van de jaarlijkse bijeen komst van de vereniging van het Atlan tisch Pact, die vier dagen lang parle mentsleden en andere deskundigen uit de NAVO-landen voor overleg verenigt. De economische problemen vallen niet onder de bevoegdheid van de NAVO. In de mate waarin ze invloed hebben op de relaties tussen de geallieerden en op de houding van elke partner ten opzichte van verdedigings- en veiligheidsverplich- tingen vormen ze echter naar Luns be toogde een reden voor ernstige zorg. Een bijzonder aspect is het vraagstuk van de evenwichtige verdeling van de financiële machten van de gemeenschappelijke verdediging. gr.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3