Paters ten onrechte beschuldigd van onrechtmatige daad Eigenaar SCH 31 Haven bij Wassenaar Voor de zesenveertigste keer Zeewijk worden aangespoeld weer hervat naar Protest tegen aanbevelingsbrief van Velsense tandartsen Nieuwe schoolvakanties in Velsen „De dood in Venetië" „Prikacties” in r F Will Speciaal vanuit Oegstgeest naar IJmuiden Brasemrecord bij Gevonden voorwerpen visclub Velsen Kort IJmondnieuws ACTIECOMITÉ „ANTI-FLUORIDERING KENNEMERLAND’’ EP i Ir 4 SEPTEMBER 5 dinsdag 1 1 19 7 3 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Paniekberichten Optie Meegetroond (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) tevoren g t en :a- er- de zi en. >n- in de m- lar th el s- DRIEHUIS. De roomskatholieke congretatie „Missionarissen van het H. Hart”, gevestigd te Tilburg, heeft na de verkoop van het Missiehuis te Driehuis er steeds op aangedrongen dat de Stichting Onderwijsbelangen een kort geding zou aanspannen. De roomskatholieke orde wilde niets liever dan een rechterlijke uitspraak om de beschuldiging van het plegen van onrechtmatige daad te weerleggen. Dit schrijft drs. J. Krol namens de Vereniging Missiehuis naar aanleiding van onze publicaties over de ach tergrond van de verkoop van het Missiehuis aan de Marine. Volgens hem werden in Driehuis ten onrechte „beschuldigende praatjes” verspreid over de toezeggingen die de paters tegenover de Stichting Onderwijsbe- langen gedaan zouden hebben. Vandaar dat bij rector Van de Geijn, voor zitter van de Stichting Onderwijsbelangen en rector van het Ichthus- College, aangedrongen werd op een kort geding. Vragen VELSEN Het actiecomité „Anti-fluoridering Kennemerland” doet zijn naam alle eer aan, doo'- nu weer te protesteren tegen de tandartsen die zich in een brief aan het Velsense college van B en W voor de fluoridering van het drinkwater hebben uitgesproken. Op deze aanbeveling heeft het comité ernstige kritiek, omdat de leden van mening zijn dat de brief ge tuigt van een enge blik, terwijl er van een werkelijke afweging der be langen geen sprake is geweest. Door dit alles meent het comité bij deze tandartsen een zekere jakblindheid” te moeten constateren, zodat zij de werkelijke reikwijdte van hun aanbeveling niet meer kunnen beseffen. De protesterende leden beschouwen deze brief dan ook niet anders dan als een misplaatste poging tot het beïnvloeden van de publieke opinie. i i Ei tf i wijSt 11 tót iW» ■■.(ij J - Vereniging Missiehuis drong aan op kort geding te I (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VROUW GEVALLEN. Een 73-jari- ge vrouw viel maandagmiddag met haar fiets, toen zij op de kruising Waterloo- laan/Minister van Houtenlaan in IJmui den, reed. Zij klaagde over pijn in de borststreek en is naar het Zeeweg Zie kenhuis gebracht. Spreekuur. Wethouder P. J. Sigon van Beverwijk zal wegens vakantie tot 10 oktober geen spreekuur houden. Wet houder Camfferman houdt op 12 en 19 september geen spreekuur. de reeds „Deze film” betreft hier Luchino Vi sconti’s „De dood in Venetië”, die deze van me- GROTE BUIL. Slechts een grote buil aan het achterhoofd als enige ver wonding hield een 5-jarig jongetje over nadat het door een auto was aangereden. Het ventje stak maandag plotseling de weg over in de Dinkelstraat in IJmui den. met betrekking tot de lokaliteiten in het Missiehuis, na 1 augustus”. men gaarne wil worden ingelicht over de hoeveelheid fluoride, dagelijks door de inwoners van Velsen wordt ingenomen, met daatbij een exacte aanduiding van de fluoridebronnen en hun grootte. Ook wenst het comité antwoord op de vraag of de tandartsen zich door hun aanbeveling moreel verplicht voelen en daardoor bereid zullen zijn mee te beta len aan de kosten, als gevolg van even tueel schadelijke bijwerking van fluorde- ring. aar ers de tiet ich per rdt er- de ig- ner ich die de en >n- len za- de oer >ng ier lim ir- s”- De tur ;en De eer an- ike tan in ter 1st, en op -rd ;r- od de er, me lis k- >1- n- or ite »d dt tg ig, ré menselijke vrijheid in de eerste plaats meebrengt dat hij baas is over zijn eigen lichaam. Aldus heeft hij de vriheid zelf uit te maken welke geneesmiddelen of ziektevoorkomende stoffen hij wil inne men of aan zijn kinderen verstrekken. De beslissing hierover komt volgens mr. Van Hattum de overheid niet toe en voorts wees hij erop dat de echte dicta tuur begint, wanneer de vrijheid in het gezin, de vrijheid van de gedachtenuiting en de vrijheid van de beschikking over het eigen lichaam worden aangetast. VELSEN. Tijdens de achtste com petitiewedstrijd van de hengelsportvere- niging Velsen heeft de heer J. C. Beliën het brasemrecord verbeterd door de vangst van een exemplaar van 45 centi meter. IJMUIDEN. „Een mooi boek kun je bestellen bij de boekhandel en het steeds weer herlezen. Een muziekwerk kun je opnieuw beleven door een grammofoon plaat af te draaien. Maar de fifrn is eigenlijk maar een kort leven beschoren. Waarom zou niet de behoefte bestaan een film die je erg mooi vindt, van tijd tot tijd opnieuw te gaan zien? Dat is het geval bij deze film en daarom heb ik hem al zo dikwijls herzien”. VELSEN. Hoewel de zomervakan ties nog maar nauwelijks zijn beëindigd, kunnen toch de nieuwe schoolvakanties nu alweer worden bekendgemaakt. Deze worden van 14 tot en met 20 oktober ingeleid door de herfstvakanties, van 22 december tot en met 6 januari gevolgd door het kerstverlof. Voor 1974 gelden de volgende data: voorjaarsvakantie van 23 tot en met 26 februari, paasvakantie van 6 tot en met 15 april en zomerva kantie van 29 juni tot en met 11 augus tus. „De marine vroeg om een gesprek op 14 maart met de Vereniging Missiehuis. Op 13 maart was er een vergadering van het algemeen bestuur van het Ichthus- College, in welke vergadering met geen woord over een mogelijke aankoop werd gerept. Wel werd gesproken over de impasse waarin men kwam te verkeren Uit het schrijven wordt duidelijk dat niet deze stichting, maar het bestuur van het Ichthus-College van de paters toegezegd kreeg dat de school op de hoogte gehouden zou worden van alle verkoopplannen. Ook zou dit bestuur in de gelegenheid worden gesteld te kopen, echter niet tegen een lagere prjjs. De Tilburgse vereniging schrijft dat niet met „Onderwijsbelangen” een gent lemen’s agreement werd overeengeko men, omdat de paters tegenover deze stichting geen enkele verplichting had den. Vervolgens stelt het actiecomité de tandartsen een aantal vragen, omdat Inbraak. Uit de Nobelschool aan de Henri Dunantsingel in Castricum hebben inbrekers tijdens het weekeinde een ra diotoestel gestolen. Door dit alles blijft het comité de voorkeur geven aan een juiste voedings voorlichting, waarmee de cariës wezen lijk kan worden bestreden. „Alleen voorlichting, welke de mensen actief en positief bij de problematiek betrekt, zal kunnen leiden tot een blijvende verbete ring langs natuurlijke weg, welke verbe tering overigens niet alleen het gebit, maar zeer zeker ook de algehele gezond heidstoestand van iedereen ten goede zal komen. Nog belangrijker is dat door een dergelijke aanpak- voorlichtende per soonlijke vrijheid van het individu vol komen gewaarborgd zal blijven”, aldus het actiecomité „Anti-fluoridering Ken- nemerland”, dat tenslotte nog te kennen geeft zich gaarne voor een reactie van de zijde van de tandartsen aanbevolen te houden. Drs. Krol schrijft dat de paters uit Tilburg zich altijd met het wel en wee van het Paulinum verbonden hebben ge voeld. Daarom was men ook bereid aan de school te verhuren om het Paulinum uit de nood te helpen. Het convent wilde geen huurcontract met de stichting, „Het schoolbestuur, was dus voldoende op de hoogte, maar heeft zich nooit of te nimmer tot Tilburg gewend met de wens om eventueel voor aankoop in aanmerking te komen, zo schrijft drs. J. Krol. „Het schoolbestuur heeft anderhal ve maand de tijd gehad hieromtrent met ons kontakt op te nemen. Ook de ge meente Velsen heeft ons nooit in deze aangelegenheid benaderd. De enige die TEGEN VRACHTAUTO. Een 17- jarig meisje reed maandagochtend op haar fiets op de Noordersluisweg in IJmuiden tegen een stilstaande vracht auto. Met een gewonde rechterknie is zij naar het ziekenhuis gebracht. VELSEN. Van 1 september tot en met 7 september 1973 werden de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: Bril, damespolshorloge, jongensporte- monnee inh. geld en foto, schakelarm band met plaatje, etui met 4 sleutels, portemonnee met inhoud, etui inh. vul pen, jack, bril in etui, hond, wieldoppen met 4 sleutels, zonnebril, portefeille inh. foto’s, kinderring met steentje, here.ibril, onderstel opvouwbare kinderwagen, jack, Lipssleutel, etui met 3 sleutels en zakmes, armband, kinderschoen en sokje, schakelarmband, etui mef. 2 sleutels, herenpolshorloge, boek genaamd: Weten schappelijke onderzoeker, jongensjack, kinderjack, kinderjasje, herenportemon nee met inhoud, ring met 5 sleutels, fietstas met inhoud, trainingsjack, wa terpomptang en schroevedraaier, 9 sleu tels aan hanger, hangertje, fietssleutel, plastic tas inh., badgoed, hondje, porte monnee met inhoud. Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie te Velsen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie alhier. misplaatste poging tot het beïnvloeden van de publieke opinie. „Het actiecomité maakt van deze gele genheid een dankbaar gebruik door er nog eens op te wijzen dat het vraagstuk van de fhioridertag geenszins is voorbe houden aan tandartsen, biologen, artsen en welke vakbeoefenaars dan ook, al zouden de hooghartige uitlatingen van uw overkoepelende organisatie, de Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde wel eens anders wil len doen veronderstellen”. In dit verband herinnert het comité nog even aan de woorden van het toen malige V.V.D-raadslid, mr. F. W. D. C. A. van Hattum bij de eerste behandeling van de fluoridering in de Velsense ge meenteraad. Mr. Van Hattum betoogde toen onder meer dat het beginsel van de In de Ringvaart van Heerhugowaard vingen de 28 leden van Velsen in totaal 208 bovenmaatse vissen. De uitslag van deze wedstrijd was: H. de Vos 385 p., R. Bosma 383, J. C. Beliën 345, A. de Raad 316, P- Woord 272, A. Kouwenhoven sr. 254, A. E. Jensen 209, A. Moerman 207, W. Koelewijn 202, G. Berkhout 184. De totaalstand na acht wedstrijden luidt als volgt. Ere-klasse: R. Bosma 2117 p, A. Jongbloed 1964, A. de Raad 1877. A-klasse: J. Vrijhoef 1924 p, A. Schaper 1913, W. de Vos 1628. B-klasse: J. C- M. Pieterse 1823, G. Hoek 1184, F. Houtgraat 683. „Na afloop van de vergadering werd de econoom van de vereniging door de heren Van de Geijn en Van Schaik meegetroond, die tot diep in de nacht op hem inpraatten. Zij meenden uit zekere bron te weten dat de Marine de’ volgen de morgen zou kopen tegen de door ons gestelde voorwaarden. De econoom heeft toen gezegd dat hij het prettig vond dit te vernemen, dat dit dan voor de heren en andere instanties pech was, maar dat indien hun inlichtingen juist wa ren aan de verkoop niets viel veranderen. Alleen indien de Marine met een bod zou komen, afwijkend van de door ons in december gestelde voor waarden, zou het schoolbestuur alsnog tegen de nieuwe voorwaarden kunnen kopen. Tenminste als wij met die voor waarden accoord gingen. De oude voor waarden waren genoegzaam bekend; men had anderhalve maand de kans gehad om te kopen. Men heeft niet geloofd dat de Marine voor deze prijs zou kopen en meende dat. de marine met een lager bod zou komen. Men heeft verkeerd gegokt en is daar nu zelf de dupe van”. alleen voor kleuters dinsdag 4 juni (pinksterdrie). Voor het voortgezet openbaar onder wijs gelden de volgende vakanties: herfstvakantie van 13 tot en met 19 oktober, kerstvakantie van 22 december tot en met 6 januari, voorjaarsvakantie van 23 tot en met 26 februari (niet voor de visserijschool) en paasvakantie van 5 tot en met 16 april (voor de visserij school van 6 tot en met 21 april). De zomervakantie is voor deze categorie van 29 juni tot en met 18 augustus. Verder ook koninginnedag (voor de visserijschool 29 en 30 april), hemel vaartsdag en de daarop volgende vrijdag en met uitzondering van de visserij school 4 juni. Aangenomen mag worden dat niet al leen de openbare maar alle scholen zich aan dit rooster zullen houden. Een en ander ten gerieve van het vaststellen van de gezinsvakanties. In zijn brief stelt drs. J. Krol tenslotte dat de Stichting Onderwijsbelangen ten onrechte de toezegging, aan het school bestuur gedaan, aan zichzelf heeft toege meten. Volgens hem heeft men zich een slecht verliezer getoond en de Vereni ging Missiehuis zonder reële basis pu bliekelijk bericht van het plegen van onrechtmatige daad, blijkbaar om het eigen gezicht te redden. week drie dagen in IJmuiden draait, en bovenstaande woorden komen van me vrouw L. van der Vorm. Mevrouw Van der Vorm kwam maandagavond speciaal voor deze film samen met haar zuster vanuit Oegstgeest naar IJmuiden en het was de zesenveertigste maal dat zij van deze uitzonderlijke rolprent genoot. Rob van Opbergen, zoon van de direc teur van het City-theater, waar de film draait, liet de dames vanaf het station in IJmuiden halen per taxi, zodat zij wei nig problemen zullen hebben om het theater als vreemden in IJmuiden, te vinden. Mevrouw Van der Vorm heeft er zelf ook wel van opgekeken dat de film zolang haar' belangstelling en die van haar zuster trekt. „Ik wou eigenlijk eerst helemaal niet naar die film”, zegt ze. „We gaan bijna nooit naar de bio scoop. Maar mijn zuster had er een geweldig lovende kritiek over gelezen en toen we op een regenachtige dag in Den Haag winkelden, stonden we plotseling voor een bioscoop waar hij draaide. Ik vind dat Visconti zowel film als muziek zo bijzonder mooi heeft laten harmonië ren, dat ik er graag nog eens naar toe wilde. Mijn zuster trouwens ook. Zo is dat uitgegroeid”. evenals zoals gezegd alleen aan de school toezeggingen werden gedaan voor het geval dat het Missiehuis ver kocht zou worden. Tijdens een vergadering van het alge meen bestuur van het Ichthus-College op 23 januari van dit jaar heeft de econoom van de paters medegedeeld dat de Marine „zeer veel interesse” voor het Missiehuis toonde. Daarmee voldeed Til burg aan haar toezeggingen. (Bovendien was volgens drs. Krol rector Van de Geijn eerder telefonisch en mondeling op de hoogte gesteld). In dezelfde verga dering van 23 januari werd benadrukt dat de „paniekberichten” binnen de school uit de lucht gegrepen waren. Er werd namelijk verteld dat de schoollo kalen reeds binnen twee of drie maan den ontruimd moest worden. De eco noom deelde toen mee dat bij een even tuele verkoop aan de Marine het Missie huis per 1 augustus 1973 vrij oplever- baar zou zijn. Dit om de scholengemeen schap niet voor verhuisproblemen te plaatsen. IJMUIDEN. Maandag arriveerden in IJmuiden: Kristina, Immingham; Queensland, Ipswich; Joan C„ Rochester. IJmuiden; Magrita Chandria. Port Ke- lang; Diorit, Flixborough; CV Lightning, New York; Gisela Flint, Hamina; Odin, Narvik; Tor Forrest, Soernaess, West- zaan; Casimir Lequelec. Perth; Stolt Pe- sadena, Recife; Dutch Sailor, Le Havre; Auberg, Halmstad: Willmarv. Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Anda. Gothenburg, IJmuiden; Rewi, Ko penhagen, Levern, Withby, IJmuiden; Silvia 6. FHxborou«h: Prinses Margriet, Lerwick; Scoll Progress, Duikerken, Zaandam: Jutta. Rotterdam: Maluga, IJstad; Bastant, Delfzijl: Siegfried Leh mann, Flixborough: Memel, Dagenhma; Ruth Dieter, Uddevalaa, Beverwijk; Bal- tysky-66. Boulogne; Gerd Sibum. Bre men; CV Lightning, Bremerhaven. Dinsdag gearriveerd: Perelle, Ham burg: Dania, Rotterdam; Lapponia. Kot- ka, Zaandam; MI transporter-1, Slikker veer; Oranjeborg, Wakom. Beverwijk; Zaanstroom, Felixtowe; Amstelstroom, Shoreham. Dinsdag vertrokken: Isabel, Delfzijl, Zaandam; Texaco Cocle, Shellhaven; Queensland, Thames; Nordkyn, Flixbo rough; Mercurius, Willemstad-Curacao. Het filmverhuurkantoor weet ook de passie van de dames. Het beft vrouw Van der Vorm, wanneer de film weer eens gedraaid wordt, van op en daar is zij erg blij mee. bouwendienst prompt gereageerd met het verzoek om een optie tot 1 juni. Het bestuur van de Vereniging Missiehuis heeft rekening houdend met het werk dat door de dienst al vier maanden verzet was een optie verleend tot ui terlijk 15 maart,” aldus drs. J. Krol. De tweede opvarende J. Z. van der Harst wordt nog vermist. De mogelijk heid bestaat dat het schip zich bij de boomvisserij tussen IJmuiden en Noord- wijk omver getrokken heeft. In IJmui- dqnse visserij kringen houdt men er ook rekening mee dat de kotter door een veel groter schip overvaren is. zou komen. Toen na de sluiting van het semenarie-internaat „Onderwi j sbelan- gen” van Tilburg een gedeelte van het Missiehuis wilde huren, werd met geen woord” over een fusie met het Prins Bernhard-college gerept. In een schrij ven werd aldus drs. Krol alleen gesproken over het Paulinum dat meer ruimte nodig had, over de Beverwijkse kweekschool, die een havo-afdeling in het complex wilde onderbrengen en over een verzoek van de Visseringscholenge- meenschap om lokalen te huren. IJMUIDEN. Na de gebruikelijke onderbreking voor de zomervakanties zal woensdag 12 september in Zeewijk weer een aanvang met de „prikacties” worden gemaakt. Hiervoor is het dan om half twee verzamelen geblazen, ten einde tot half drie gezamenlijk te gaan prikken. Vervolgens is er een biiec 'komst in r'e „Praatkuil” op het Zeewijkplein, waar de plannen voor het winterseizoen uit de doeken zullen worden gedaan. Voor alle „prikkers” is er weer een verrassing. De verzamelplaatsen zijn aangegeven op de raamaffiches en de prikborden in de flats. dit wel deed was het Zeeweg Zieken huis. Het bestuur vroeg ons in een schrijven van 7 februari om overleg op korte termijn. Toen wij medio februari nog geen reactie van de kant van de marine hadden ontvangen, hebben wij de rijks- gebouwendienst medegedeeld dat wij moeilijk langer in onzekerheid konden blijven. Wij konden anders de opleve ring per 1 augustus nooit waar maken, gezien de huuropzegtermijn voor het schoolbestuur en het feit dat onderdak gezocht moest worden voor de bewoners van het Missiehuis. Tevens deelden wij mee, dat wij een week na dato kontakt zouden opnemen met het Zeeweg Zie kenhuis. Hierop werd door de rijksge- Bedrijfsleider Rob van Opbergen ont vangt mevrouw L. van der Vorm en haar zuster, mevrouw C. Somaini, voor dat de film begint met een bloemen hulde. Merkwaardig vindt drs. ,J Krol dat de oprichter van de Stichting Onder wijsbelangen reeds in september kon voorzien dat het op 1 augustus 1971 tot een fusie tussen het gymnasium Paulinum en het Prins Bernhardcollege WASSENAAR. Op het strand van Wassenaar is gisteravond het stoffelijk overschot aangespoeld van Leendert Roeleveld, de eigenaar van het sinds vorige week vermiste vissersvaartuig SCH 31, „Alida”. Andere vrije dagen zijn 30 april (ko ninginnedag), hemelvaartsdag en de daarop volgende vrijdag 24 mei en |Mf '[#s J 1 7$

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5