Landbouwpolitiek EEG moet Zaandam moet ook meepraten Brand in duingebied over Philips- Duphar Minister verontrust over inlevering melkprodukten Groot vertrouwen in functioneren van all-risks verzekering fc (te politierechter Open dagen van De Lichtboei groot succes in wereldvoedselpolitiek ;J Voorzitter Zuivelbond: noodvoorraden aanleggen V. Residentie-orkest treedt in Labyrinth op CONGRES ZUIVELBOND IN HAARLEM GEBROKEN RIBBEN ODIN stelt vierde pupillenelftal samen Spelmogelijkheden voor jeugd in De Zandkraai wIMii DONDERDAG 1 3 SEPTEMBER 1973 4 DC Melkpoeder Niet optimaal PPR-statenlid: r X Produktie Aanrecht Vervolging Gebit Tapper Bloedig komen dat het ene land, of groep van landen, dwars tegen de andere ingaat. it Vervanging (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Dat een kranten wijkje in deze tijd niet onrendabel is bewees een 21-jarige student gis teren voor de politierechter. Van de opbrengsten kocht hij een auto, „een oude” zei hij de waarde wat afzwakkend, en later ook een motor. Voor de reparatie van deze ver voersmiddelen had hij een eigen methode ontwikkeld. Een autodak nodig? Dan sloop je dat van een an dere wagen. Dat kwam hem wel op een veroordeling in Amsterdam te staan, begin 1972. Desondanks ging hij ook tot vernieuwing van onder delen van zijn motor over in juni van dit jaar. Daar was een spat bord van af, en dat haalde hij maar van een andere, nieuwe motor in Zandvoort. Zijn gedachtengang: Mijn motor is maar WA verzekerd, die nieuwe motor is vast wel all risk verzekerd en die man krijgt het geld dan wel van de verzeke ring terug. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Europese land bouwpolitiek zal onderdeel moeten gaan uitmaken van een wereld voedselpolitiek. Dit zei gistermid dag voorzitter drs. Zijlstra op de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Naast bescherming van de producent zal een betere voedsel voorziening gewaarborgd moeten worden door middel van voedsel hulp en het aanleggen van nood voorraden op strategische punten. De FAO (Wereld Voedsel- en Land bouw Organisatie van de Verenig de Naties), de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) en de UNCTAD (de VN- organisatie inzake Handel en Ont wikkeling) zullen een gezamenlijke wereldvoedselpolitiek moeten op zetten om op deze manier te voor- (Van een onzer verslaggevers) in (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Na vele optredens in het land speelt het resistent! orkest dat geen echt orkest is vrijdagavond in het open-jongerencentrum „Labyrinth” aan het Raamveld. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De heer H. J. H. Esser, statenlid voor de PPR, wil in schriftelij ke vragen aan Gedeputeerde Staten we ten waarom de gemeente Zaandam niet is uitgenodigd bij het gesprek dat de provincie en de gemeente Amsterdam met het bedrijf van Philips-Duphar heb ben gevoerd over de hinderwetvergun ning aan dit bedrijf. Zaandam ligt, ge scheiden door het Noordzeekanaal dicht bij het bedrijf en Zaandamse woonwij ken liggen op ongeveer één kilometer afstand. De melkproduktie in de EEG is in- de afgelopen twaalf jaar met 16 percent Het vuur in het gortdroge duingebied is door zelfontbranding ontstaan. De be drijfsbrandweer van Hoogovens was er bijzonder snel bij. Het brandende duin gebied namelijk lag op een steenworp afstand van het Hoogoven-terrein. De Beverwijkse brandweer rukte met twee wagens uit, die nogal moeite hadden de BEVERWIJK. Bij een brand in het duingebied in de omgeving van de Oude Postweg is woensdagmiddag omstreeks 1000 m2 duin verloren gegaan. Voor de volledigheid hier nog even de samenstelling van de groep: Mart Ben ders: fluit en piccollo. Carel Alphenaar: cello. Els Krieg: viool. Chaim Levano: piano, Sabeth Pieterson: viool en Huub Mathijsen: viool en violofoon. wel gevaarlijk was geweest, een auto had voor hem moeten uitwijken. juridische verschillen de leek wél duide lijk zullen zijn. Mr. Swanenburg ging niet met de verdediger mee, legde gezien de minder zware taak van de jongere broer alleen de geldboete op. „Ons Genoegen”. De klaverjasvere- niging „Ons Genoegen” uit Velsen-Noord opent hedenavond in gebouw „De Meer paal” aan de Banjaertstraat haar klaver- j asseizoen met een eerste drive. Zoals gewoonlijk is hier weer een aantal prij zen voor beschikbaar. D Lur ten< wet zitt: der trie 0u< mei biei Kaï cafi R’i Sii va pe Ai St V duii is c in dra Ooi raai zal oge u d „1 gev voo ren wae dit voll der nin; sto< het tiek wa< lani den con bou eei hij vei) trol O aml We bra bra hee hun E spr 1 Tri Ci( hu: nia Sel pil dei pe< br< ma mt R R'c Ti bl: B< R’ PI 1 Gil Scl Fli Au Ma rie Fli er; Ve zei de: k; di bf tv 71 2( sc to 9.’ 9.- m: 94 ki k; ki Ii f Over de bedreiging van de zuivelin dustrie door de opkomst van vervan gingsmiddelen merkte hij op dat men bezig is maatregelen te treffen en dat de eerste resultaten al zichtbaar worden maar „er zal echter een voortdurende strijd nodig zijn om aan de dreiging van de vervangingsmiddelen voor melk en melkprodukten het hoofd te bieden. Uit de moeilijkheden op loonpolitiek niveau, die de zuivel het afgelopen voor jaar heeft gehad haalde hij de grote eensgezindheid van de gehele zuivelin dustrie als positièf aan. De samenwer king in de zuivelindustrie is overigens, nog te incidenteel. Na de grote concen- tratiegolf van de afgelopen tien jaar is de gang er de laatste anderhalf jaar, behoudens in Zuid-Nederland, wat uit. HEEMSKERK. Voetbalvereniging ODIN groeit nog steeds. Door de grote toeloop van B-pupillen heeft het >estuur nu een vierde pupillenelftal samenge steld. De leider van het nieuwe elftal is de heer Zuidema in de Chopinstraat 68. Als je het beroep van „tapper” hebt, dan noodt dat natuurlijk tot associaties met de bierpomp, vooral als je dan ook nog onder invloed rijdt op je brommer. Maar de 44-jarige Haarlemmer die hier voor terecht stond hielp de officier en politierechter uit de droom: hij tapte niet het edele gerstenat maar edele me talen bij Hoogovens. Twaalf pils had hij op toen hij werd aangehouden, zijn toe stand was verergerd door tabletten. Mr. Toeter vroeg 250 boete en een half jaar ontzegging, menend dat het gezond is te gaan fietsen. De straf werd tenslotte 150 en drie maanden ontzegging, waar bij mr. Swanenburg wel aantekende dat verdachtes weggedrag toch op die avond De verklaringen van de beide heren waren wat aan de vage kant, en zelfs afwijkend van die bij de politie. Wat ze verdedigden met te zeggen dat er zoveel winkeldievegges (dieven) op één dag worden gepakt dat ze het ook niet meer uit elkaar kunnen houden. Mr. Swanen burg vond het te vaag om erop af te gaan en hield de zaak aan voor verhoor van de verbalisant. HAARLEM. Minister mr. T. Brou wer van landbouw heeft woensdag in het Concertgebouw in Haarlem op de algemene vergadering van de Koninklij ke Nederlandse Zuivelbond in vogel vlucht de problemen van de zuivelsector besproken, met name In Europees ver band. Verontrustend noemde mr. Brou wer het dat de stijging van de melkaan- voer in de EEG grotendeels wordt ver werkt tot de interventieprodukten (waarvoor in EEG-verband gegarandeer de prijzen worden gegeven). Deze EEG- regeling is uitsluitend bedoeld om een prUsbodem in de markt te leggen. Tussen de reeks winkeldiefstallen die op iedere politierechterzitting figureren, met schuldbewuste en door allerlei trieste omstandigheden hiertoe gekomen dames, bevond zich één dame uit Zand- voort, 56 jaar oud, die van geen wijken wist. Het was nogal een bloederige ge schiedenis rond de verpakte vleeswaren in een supermarkt die toch al zo zwart wordt gemaakt. De strijdvaardige ver dachte zou er op 15 juni borstlappen, een lenderollade en een kip hebben gestolen. Maar, zo zei ze, de vleeswaren lekten zo en toen had ze ze in een plastic tasje gestopt. Eenmaal bij de kassa ver gat ze dat af te rekenen. „Maar een supermarkt verpakt het vlees toch wel zo dat het niet lekt?” zei mr. Toeter verbaasd. Beide personeelsleden, als ge tuigen aanwezig beaamden dat het vlees inderdaad wel eens wat kan lekken. „Kip niet” zo zeiden ze zeer gedecideerd. Het bloed was dan ook het enige waar ze het met mevrouw over eens waren. Een plastic zakje hadden ze niet gezien, verdachte stopte alles zo in haar bood schappentas. Diep was de verontwaardi ging die zich op haar gezicht aftekende, tussendoor leverde ze het nodige com mentaar, beklemtoond door een boze echtgenoot op de publieke tribune. Vol gens haar had ze trouwens alleen steeds met het ene personeelslid te maken gehad, „die andere heb ik helemaal niet gezien. Weet u nog wat ik aan had?” Dat wist hij niet. „Maar mevrouw, u denkt toch niet dat u de enige bnet. Beide raadslieden hielden een betoog, sterk gericht op de juridische kanten van de zaak. Mr. Borsjé betwistte de handeling van „toe-eigening” omdat ver dachte huurder was en beide panden dezelfde eigenaar hadden. Men wilde de aanrecht ook niet verkopen. Mr. Zwa nenburg oordeelde met de officier dat hier wel in juridische zin sprake was van diefstal en vonniste conform. Mr. Van Dijk ging uitvoerig in op het juri dische aspect van de „hulp” van de broer, het verschil tussen „medeplichtig heid” en „mededaderschap”. Hij wilde duidelijker dagvaardingen in dit opzicht „het is toch al abreadabra voor de leek”. Blijft de vraag of deze subtiele Met het oog op het behoud en de uitbouw van de voorsprong die wij in Europees verband en mondiaal als zui velindustrie hebben vond drs. Zijlslra dat Nederland toch nog niet het optima le beeld vertoont. Als voorbeelden noemde hij de investeringspolitiek te weinig gecoördineerd, de onderlinge con currentie op de consumptiemelkmarkt te groot, de samenwerking bij de opbouw van de doeltreffende research te gering en dat de concurentie op de buitenland se markten tot onnodige verliezen leidt. „Een nauwere samenwerking zou de economische positie van de veehouders kunnen versterken”, aldus de FNZ-voor- zitter. Minister mr. Brouwer van Landbouw zei in een door ons blad gisteren reeds grotendeels weergegeven inleiding dat door de aanhoudende monitaire onrust een werkelijk gemeenschappelijk prijs peil voor landbouwprodukten in de EEG op korte termijn niet zal kunnen worden bereikt. „Ik was dronken, ik weet niet meer waarom het gebeurde”, zei een 27-jarige Zandvoortenaar, die op 3 juni een meisje in een danszaal een klap in haar gezicht gaf. Dat kwam stevig aan, het meisje had een kunstgebit dat uit haar mond vloog en in drie stukken brak. Ze was niet aanwezig om zich als civiele partij te kunnen stellen, maar de officier dacht dat een schadevergoeding wellicht in de straf kon worden ingebouw. Hij vroeg 500, waarvan 400 voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat binnen twee maanden de schade vergoed zou worden. De politierechter meende dat, aangezien de hoogte van de schade niet bekend was dit wel moeilijk zou worden en kwam alleen tot honderd gulden boete. „Maar het is wel zo behoorlijk als u de schade gaat regelen”, merkte hij op na zijn vonnis. nodig had om hieraan paal en perk te stellen. „Grofweg gezegd een nogal min derwaardige manier van stelen”, vond hy. Ook het feit dat de jongeman in Amsterdam woont vond hij nogal lastig in verband met de reclasseringsorganisa- ties. Na het „jammer” dat de officier verzuchtte, wifde hij dan toch wel de zaak aanhouden en een rapport aanvra gen. elders er steeds meer mogelijkheden voor zuivelexport vanuit de EEG-landen komen. Ons land neemt met zijn uitste kend exportapparaat naar schatting een vijfde deel van de wereldzuivelhandel voor zijn rekening. De voorzitter van de FNZ vond zuivelsituatie bepaald gunsti ger dan vorige jaar. „Intussen is het voedseltekort in ver schillende landen acuut. Dit voedselte kort is met name ook een eiwittekort aldus drs. Zijlstra, die er op wees dat het Produktschap voor Zuivel en het Landbouwschap hierover al een studie hebben gemaakt. Men is toen tot de conclusie gekomen dat er een onmiddel lijke dringende behoefte is aan 40 mil joen ton melk en melkprodukten voor hulp aan de behoeftige groepen van de samenleving die geen koopkracht bezit ten, terwijl voorts 20 miljoen ton nodig is om te voorzien in de koopkrachtige vraag van de iets beter gesitueerde be volkingsgroepen, en 0,2 tot 0.8 miljoen ton nodig is voor hulp bij rampen, hongersnood en dergelijke. De heer Essër vraagt hoe het mogelijk is dat een bedrijf als Philips-Duphar na het indienen van een aanvraag voor een hinderwetvergunning zo’n zeven jaar kan doordraaien, zonder dat een vergun ning is afgegeven. De opslag van grote hoeveelheden chloor vlakbij woonwijken vindt de heer Esser onaanvaardbaar. Als GS zijn mening delen, wil hij weten wat voor maatregelen zij zullen trffen. Bij de inverventiebureaus van de lid staten wordt volgens de minister te veel boter en magere melkpoeder ingele verd zonder dat dit op grote schaal nodig is. Hij erkende dat inlevering bij het interventiebureau gemakkelijk is, omdat het geen commercieel inzicht ver- HEEMSKERK. Voor de zaterdag- middag-instuif in De Zandkraai heeft het buurthuis voor de maand september een programma opgesteld. Kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar zijn wel kom. De kosten bedragen vijftig cent. Voor de kinderen van 4 en 5 jaar wordt er zaterdagmiddag 15 september een toverlantaarnvoorstelling gegeven, waarbij een verhaal wordt verteld. Op 22 september kan men met waardeloos materiaal spelen en op 29 september gaat men kleien. Voor de kinderen van 6-12 jaar komt er zaterdagmiddag 15 september een klokkenspel (dweilhockey, pinkelen, te ken estafette en vis in de pand), 22 september is er een opdrochtentocht en op 29 september tenslotte werken net waardeloos materiaal. Een 31-jarige Haarlemmer en diens drie jaar jongere broer was diefstal van een aanrecht met allerlei toebehoren ten laste gelegd. De oudste van de twee had echtelijke problemen, nu uitgelopen in een scheiding. In een verzoeningsperiode waarin geldgebrek een stempel op hun leven drukte besloot hij op initiatief van zijn vrouw om in het aangrenzende leegstaande pand een kijkje te nemen. Daar werden toen de goederen wegge haald, later „verlinkt” werd het tijdelijk eldrs ondergebracht. Maar dat tijdelijke werd doorkruist door de politie die bij de oudste ook nog gestolen dakpan nen en tegels vond. Mr. Toeter vond het geheel nogal ernstig en vroeg 250 boete tegen de oudste, honderd gulden minder tegen zijn broer, en een maand voor waardelijk tegen elk. De groep zegt zelf van haar muziek „Wij spelen muziek van het betere gen re.” Hiermee bedoelen zij dat zij met gebruikmaking van „klassieke” instru menten een modern levend stuk muziek te geboren brengen. Opvallend is dat deze groep voor het gfootste del gebruik maakt van instru menten die van oudsher bekend staan als muziekapparaten waarop Bach, Beethoven en Strauss gespeeld behoren te worden. Muziek van deze componisten willen zij ook wel spelen maar dan in hun eigen, moderne bewerking. HEEMSKERK. De „open dagen” van centrum De Lichtboei aan het begin van het nieuwe seizoen zijn een gewel dig succes geworden. Vele honderden wijkbew'oners hebben zich laten infor meren over de diverse cursussen en vormings- en ontspanningsaktiviteiten; het kinderatelier was steeds druk bezet, de kinderkermis was enorm in trek en gaf aan het geheel een extra gezellige sfeer. Ook de open barruimte bleek duidelijk in een behoefte te voorzien. eist en men altijd verzekerd is van zijn geld, maar volgens hem moet het als een noodmaatregel worden beschouwd waartoe men pas zijn toevlucht moet nemen als alle andere afzetmogelijkhe den zijn uitgeput. In Nederland is de situatie op het moment overigens gun stig door bijzondere afzetactiviteiten met name naar Groot-Brittannië. De boterberg in de EEG bedraagt momenteel 145.000 ton, de voorraad melkpoeder beloopt eveneens 145.000 ton. Deze naar verhouding niet ongunstige zuivelsituatie is volgens de minister po sitief beïnvloed door toenemende afzet mogelijkheden in landen buiten de EEG. Dit was een gevolg van teruglopende boterproduktie in de VS. Canada, Nieuw Zeeland en Australië. Opvallend, en met name wat het as pect van die vervolging betrof, was een zaak tegen een man die geestelijk min der valide verblijft in een Zandvoortse inrichting. Hij werd opgepakt in een warenhuis in Haarlem waar hij bezig was allerlei voorwerpen na sluitingstijd in koffers te doen. Niet om ze zich toe te eigenen, meer omdat ze mooi en kleurig waren en hem aantrokken. De man die volgens zijn begeleider nooit iemand kwaad zal doen, heeft enige vrijheid, omdat men hem niet totaal van zijn vrijheid wil beroven. Dit soort din gen kan men niet voorkomen. De Zand voortse politie is op de hoogte, arrestatie daar zal niet zo gauw gebeuren. In Haarlem lag dat uiteraard anders. Ook ditmaal liep hij tegen de lamp en daarom stond hij nu voor de Haartemse politierechter, mr. Swanenburg. De offi cier van justitie mr. Toeter, vroeg of de man misschien behoefte had aan een gesprek met de reclassering, waar deze inderdaad wel wat voor voelde. Mr. Swanenburg voelde er eerst helemaal niets voor, hij had niet de indruk dat verdachte nou de steun van een ander BEVERWIJK. Een 19-jarige inwo ner van Uitgeest is gistermiddag met twee gebroken ribben in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. De man was met zijn bromfiets op de kruising Plantage-Warande-Wijk aan Duinerweg regen een vrachtwagen gebotst. „Wij praten elkaar al jaren na dat er zonodig en EEG-plan op langere termijn moet komen voor voedselhulp. De EEG- praktijk tot dusver is echter geweest dat de voedsel drastisch teruggebracht wordt tot bijna niets - zodra er een zuivelte- kort is, zoals in 1971 en dat wij het pro gramma wat verhogen zodra de markt weer wat ruimer wordt”, aldus drs. Zijl stra, die zei, dat er bij de opbouw van een wereldvoedselreserve minsten 100.000 ton mager melkpoder moet wor den ingecalculeerd. „Het zuivelprobleem is overigens hoofdzakelijk een boterpro- bleem. De niet-commerciële afzet van dit produkt neemt vaak zulk een om vang aan en geschiedt dan tegen zulke kosten dat wij bij voortzetting hiervan grote weerstanden zullen ondervinden.” Het leek hem gewenst dit probleem eens afzonderlijk onder de loep te nemen. Drs. Zijlstra stelde dat de zuivelmarkt niet meer gekenmerkt wordt door een tekort, hoewel onmiskenbaar algemene ontwikkeling op de landbouwmarkten ook in de zuivelsector merkbaar is. De EEG vormt vrijwel het enige belangrij ke gebied ter wereld waar de melkaan- voer is gestegen, aldus drs. Zijlstra, die opmerkte dat de Negen steeds meer hét melkproduktiegebied bij uitstek in de wereld worden en dat door stagnatie Een strafvervolging was gestart, sepo- nering had men blijkbaar niet nodig geacht. Vraag was echter wat te doen met deze zo duidelijk gestoorde man. Door enigszins tegenstrijdige rapporten werd mr. Swanenburg ertoe gebracht toch nog een psychiatrisch rapport in te winnen. Mr. Toeter had even daarvoor opgemerkt liever de zaak af te doen eventueel met ontslag van rechtsvervol ging gezien de geestelijke ontoereke ningsvatbaarheid. Dat laatste wil mr. Swanenburg echter juist nog onderzocht dien. De man zelf bleef onbewogen, hij wist nauwelijks wat er nu, laat staan wat er toen gebeurde. juiste weg in het duingebied te vinden om bij de plaats van de brand te komen. Tegen het einde van de middag moest het Beverwijkse korps opnieuw een wa gen inzetten om het weer oplaaiende vuur te blussen. gestegen tot 73,2 miljard kilogram 1972. De gemiddelde produktie per koe steeg tot 3440 kg. Het aandeel van Nederland in de melkproduktie was in het EEG van de zes vorig jaar 12,3 percent. De veehouders in ons land hebben de rentabiliteit in de periode ’68-’72 weten te verbeteren door intensivering en schaalvergroting. Daardoor was het mo gelijk dat het bruto melkgeld in deze periode steeg met 54 percent, terwijl de ontvangen melkprijs met slechts 16 per cent toenam. Mr. Brouwer zei helaas te moeten constateren dat het kennelijk veel moeite blijkt te kosten de zuivelkwali- teitscontrole zo te organiseren dat die past in de nieuwe wettelijke opzet. Hij hoopte dat een constructie gevonden kan worden die waarborgen kan bieden voor een goede kwaliteitszorg in al zijn facet ten, inclusief die van de chemische zui verheid. Naast de samenstelling en de Opvallend tijdens de open dagen was o.a. het volgende: onder de bezoekers waren velen, die voor het eerst kennismaakten met hun buurtcentrum bij het totale aantal inschrijvingen van ongeveer 300 was met name veel belangstelling voor wandkleden, potten bakken en engels; voor de peuterspeel zalen (11 groepen) bestaat al een wacht lijst van ongeveer 30 kinderen er was betrekkelijk veel belangstel ling vanuit de wijk Meerestein ook waren vele Spanjaarden aanwe zig, hetgeen wellicht te danken was aan het Bijblijvertje dat in het Spaans ver taald was en door Spanjaarden bij al hun landgenoten in de wijk verspreid was. Er hebben zich reeds meerdere Spanjaarden aangemeld voor de cursus Nederlands. 1 Ji

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4