Nieuws van Mercedes Eén acceptgiro banken en PTT (Tacpijt'& Gordijn, Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. handdruk, velours, peter Linden, open weave, Als U werkelijk iets moois zoekt, kom dan 'ns gezellig vrij kijken naar de boeien de keurkollektie van de speciaalzaak bij uitstek. Openbaar vervoer Natuuractie 3 Natuuractie 1 Mosselen Fluoridering 4 Fuoridering 1 Natuuractie 2 NS-tarieven Huisbelasting Telstar Fluoridering 2 Spaarndam Fluoridering 3 S. W. J. Piek Zn. Overval op spaarbank in Amsterdam Verhoging „prime rate” tot tien pet 13 V R IJ D A G 1 4 SEPTEMBER 19 73 12 !2 Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: de ruijter B.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. Elke Mercedes heeft nu nóg meer veiligheid te bieden. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. De zijspiegel heeft een vuil - werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z’n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. VOOR TAPIJTREINIGING Haarlem Cronjéstraat 26 IJmuiden Marktplein 50 Make-up voor uw woning... Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. PlflS SCHRIJVENDE LEZERSS t 4 <r J.L.G. NIESSEN. Zandvoort. In het redactionele antwoord op J.P. SMIT, Haarlem. I E.G. HOUTZAGER, Haarlem. ADVERTENTIE R. G. Sikkema, ADVERTENTIE lijsten van al zijn jaren. J. VOS, Haarlem. ADVERTENTIE Telefoon 31 32 15 L. GEUTSKENS, Santpoort B. DE RAADT, Haarlem. W. CORSTEN-SCHMÜLL, Haarlem. z -v Fluoridering van het leidingwater is een grove verspilling van zuur betaald belastinggeld. De gemeente Velsen be steedt jaarlijks 17.000 aan die fluoride ring. Daarvan verdwijnt 80 a 90 percent met was- en spoelwater in de riolering. Want voor het eten en drinken gebruikt de bevolking 10 tot 20 percent van het totale waterverbruik. Cholera in Italië wordt niet veroor zaakt door mosselen of oesters. Dat staat tenminste in uw blad van 8 september en het wordt beweerd door niemand minder dan dr. P. Hagel van het Rijks- instituut voor visserij onderzoek. Een vakman dus. Het is jammer dat men dat in Italië nog niet weet. Daar gaat men rustig door met het vernietigen van mosselkweekplaatsen. Dat men niet graag de schuld geeft aan mosselen of oesters ligt zakelijk gezien voor de hand. Het artikel „De natuur leeft bij de gratie van zichzelf en niet van de mens alleen” van Prins Bernard in uw blad van 7 september héb is met grote aan dacht gelezen. De prins verteld o.a. dat wij ruimte moeten laten voor de natuur om een eigen leven te leiden. De Bosch- plaat is er een voorbeeld van en niet voor niets uitgeroepen tot natuurreser vaat door de Raad van Europa. Elk gebied heeft zijn eigen functie en zou tot beschermd reservaat gerekend moe ten worden. Het door de mens aangetas te evenwicht van Zaïre bewijzen dat het kan. Een waarom? Omdat de regering van Zaire alle aandacht besteed aan die wildparken en de zwaarste straffen op het afschieten van wild heeft gesteld, aldus dit artikel. Binnenkort gaat er een actie van start, waarvan de fondsen bestemd zijn voor de Stichting Nationale Actie voor Natuurbehoud en Natuurbe- schermseducatie. Door de aantrekkelijke prijzen zal de actie zeker slagen. Nog groter zou het succes kunnen worden als ook in ons land dus ook in de duinen, elk levend wezen met rust werd gelaten. Dan pas kan de natuur haar eigen leven leiden. De hele visserijvloot en alles wat daar mee samenhangt wordt er door bedreigd. Dat hieraan op den duur toch niet te ontkomen valt, hoeft niemand te ver wonderen. De zee wordt gebruikt als een groot vuilnisvat waarin men alle rotzooi en vergif maar ongehinderd denkt te kunnen storten en lozen, maar zo is het niet. Het kwaad straft zich zelf. In Japan heeft men het te kwaad met kwik waardoor tonijn wordt vergiftigd, terwijl de zon nauwelijks nog kan doordringen door de nevel die boven de steden hangt vanwege de welvaart. H. M. LASSCHUIT-DE BOER. Heemstede In de krant van 8 september konden we lezen, dat we om verschillende rede nen beter gefluorideerd zout dan gefluo rideerd water kunnen gebruiken en dat dit niet de persoonlijke vrijheid aantast. Volgens mij zijn we dan evengoed ge dwongen om fluoride in te nemen als dat met gefluorideerd water het geval zou zijn en de één eet meer zout in zijn voedsel dan de ander net als de één meer water drinkt dan de ander. Hoe we het ook bekijken, onze persoonlijke vrijheid blijft wel degelijk aangetast op een wel zeer ondemocratische wijze. La ten de fluoride voorstanders niet met de vinger naar de dictatuurstaten wijzen, want zij willen ook niet anders dan ons hun wil opleggen, die geen vergif in zout of leidingwater willen hebben, om dat we daar terecht bang voor zijn. Waarom de gehele bevolking gefluori deerd water geven als het maar om een kleine groep jongeren gaat? Waarom is de heer Sollewijn Gelpke bang dat, als het zout gefluorideerd wordt, er dan personen zullen zijn die te weinig fluo ride krijgen? Hij maakt zich daar zorgen over, maar die zorgen zijn wederzijds. Veilig is fluor nooit zolang er nog zoveel geleerden het niet met elkaar eens zijn. Als ongefluorideerd water te duur wordt om het naast het gefluorideerde te leve ren is het fluorideren weggesmeten geld. Waarom e r dan aan begonnen? Het allergoedkoopste is toch fluortabletten en gefluorideerde tandpasta te gebrui ken. Wat wordt alles toch ingewikkeld gemaakt, terwijl het zo eenvoudig kan. Wat zit hier toch achter? Het gaat om onze vrijheid, waarop iedereen altijd zo trots is in ons vrije Nederland. Fluoride is een vergif, dus gevaarlijk en behoort alleen op doktersadvies te worden voor geschreven. Ons tegen onze wil fluor te willen toedienen, of het nu in zout of in water is, blijft ondemocratisch en dicta toriaal. In Italië heeft men nu cholera. In Harderwijk voert men de dolfijnen met vis die in de Ierse zee gevangen wordt, omdat men vis uit de Noordzee niet geschikt meer acht voor dolfijnen voer. De heer Hagel spreekt zich in zijn eigen artikel tegen wanneer hij beweert dat cholera niet wordt overgebracht door mosselen. Hij besluit namelijk zijn arti kel met de volgende woorden: De stren ge eisen die ook in landen als België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ierland en Scandinavië worden gehanteerd, zijn het gevolg van de CHOLERABESMET- TING begin deze eeuw in Londen. Oes ters en mosselen die voor een officieel diner met hoogwaardigheids-bekleders gebruikt zouden worden, werden een dag te vroeg aangevoerd, toen de schelp dieren 24 uur „UITGEHANGEN” werden in de Theems, was het' water besmet met cholera-bacteriën. Veel van de au toriteiten die aan het diner aanzaten, werden ziek, waarna een internationale discussie op gang kwam over controles mogelijkheden. Sindsdien zijn normen vastgesteld voor regelmatige kwaliteits controle. de heer tegenover AMSTERDAM. Twee met nylon kous over hun gelaat getrokken mannen hebben vanmorgen het filiaal van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de Willemsparkweg beroofd van een be drag. dat voorlopig wordt opgegeven als ƒ70.000. Het zou democratisch zijn, als de ge meente die 17.000 als subsidie aan de ziekenfondsen gaf. Dan kunnen de leden daarvan gratis het fluor in tabletvorm verkrijgen. En niemand behoeft tegen zijn zin een medicijn te slikken. J. M. DE RUIJTER. Driehuis De voetbalclub Telstar, waar ik als Haarlemmer altijd gaarne de wedsrijd volg heeft nooit uitgeblonken in het geven van goede publiciteit, hetgeen dit jaar volgens de berichten beter moet worden. Inderdaad volgen de berichten maar wat zien we nu; het seizoen is koud begonnen of de negatieve informa tie, na het zoveelste conflict van trainer Rab met zijn spelers komt in de krant (zie artikel over Paul van der Meeren). Trainer Rab is als jonge man bij Telstar begonnen en Maas als jonge trainer ook fouten maken. Hij moet wel van fouten leren! En dat komt op de buiten wacht niet als zoda nig over. Het moet gezien de andere voetbaltrainers mogelijk zijn, conflicten te vermijden en dat de goede werksfeer behouden blijft. Is hij het echter met een speler niet eens, dan wordt zo opge lost, dat er een conflict uit voorkomt en wat erger is, de vuile was komt heerlijk naar buiten en gezien de praktijk moet de betreffende speler een andere club zoeken! Het komt mij voor, dat de spelers geen respect voor deze man heb ben! Ik moet u mededelen, dat er wat de sportieve prestaties betreft, na zoveel jaren „Rab bewind”, geen enkele voor uitgang te zien. Er wordt nu reeds tegen het degradatie spook gevochten en het blijft bij praten van de heer Rab. Wat doelman Van der Meeren betreft: Ik heb deze jongeman zijn sportloopbaan ge volgd vanaf de aspiranten van E.H.S. Ik ben deze jongeman als een enthousiaste sportman, die alles voor zijn sport over heeft. Zijn prachtige staat van dienst geldt als bewijs. Hij mag als doelman, welke plaats toch al zo kwetsbaar is, ook wel eens een off day hebben. Hij heeft echter altijd goede wedstrijden gespeeld, het geen trainer Rab met zijn elftal niet kan zeggen, gezien de rang- NEW YORK. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten is de „prime rate” de rente die Ameri kaanse banken berekenen voor leningen aan belangrijke klanten op tien per cent gekomen. De Wells Fargo Bank in San Francisco kondigde gisteren als eer ste Amerikaanse bank deze verhoging van 0,25 percent aan. In bankkringen werd verwacht dat begin volgende week andere banken in de Verenigde Staten deze stap zullen volgen. Het tweetal bevond zich al in het gebouw, toen de beheerder de bank opende. Ze bedreigden hem met vuur wapens. Nadat ze het geld hadden ge grepen knevelden ze de beheerder en kozen het hazepad. De promotors van de fluoridering van het leidingwater doen krampachtige po gingen de gebieden die zij nog in hun greep hebben, te behouden. Zij zijn be zeten van angst, dat hun laatste bouw vallige bolwerken die door de mokersla gen van de actiecomités op hun grond vesten staan te trillen, dreigen hiertegen niet bestand te zijn. Dat hierbij het toenemend verzet van de burgerij, die zich er in toenemende mate bewust van gaat worden, dat de fluoridering van het drinkwater een slechte zaak is, waarbij de minachting voor de persoonlijke vrij heid door het dwangmatige karakter van de maatregel in toenemende mate erger nis en weerstand oproept een belangrij ke rol speelt is duidelijk. De pleitbezor gers voor de fluoridering laten geen middel onbeproefd, om het getij te doen keren en zelfs het wapen der verdacht making wordt hierbij niet geschuwd. De heren Bollewijn, Gelpke, Houwink, Bak ker Dirks, König en Jager trekken als een vliegend circus door het land, om den volke hun capriolen te vertonen, maar de belangstelling neemt af. omdat het vertoonde te afgezaagd is. Zij zijn kennelijk diep begaan met het lot van de sociaal zwakke kinderen, waarvoor de tandarts geen tijd heeft en wier slechte gebitten een voorwerp van ont roerende zorg schijnen te zijn. Zij me nen dan ook de volwassenen (ongeveer van de bevolking) te mogen verwach ten, dat deze zich, evenals genoemde kindervrienden, opofferen voor de slacht offertjes (ongeveer 1/4 van de bevolking) van een onvoldoende tandheelkundige verzorging en voedingsvoorlichting. Bij het bovenstaande moet rekening worden gehouden met het feit, dat bij fluoride- toediening de cariës-remming bij het bereiken van het 14de a 15de levensjaar tot stilstand komt en dat hierbij eventu ele bijwerkingen buiten beschouwing blijven. De onvermoeide ijver en toewij ding van de fluor-propagandisten ten koste van grote offers aan vrije tijd doen haast aandoénlijk aan en het is haast niet te geloven, dat zij dit alle maal kosteloos doen. Zij staan afwijzend tegenover alternatieven want: gefluori deerde schoolmelk is te omslachtig en ook over gefluorideerde suiker spreken zij hun veto uit. Gefluorideerd zout dan? Zou Akzo wel willen. Concurrentie-nijd? Neen, gefluorideerd water en niets an ders, dat is het! Soms stelt een domme burger wel eens de vraag; drinken kin deren eigenlijk wel water, of geven ze de voorkeur aan frisdranken? Geeft niet, we moeten die rotzooi toch kwijt. Intus sen stijgt de fluoride-prijs voortdurend en bedraagt nu al een veelvoud van de prijs die een paar jaar geleden gold. Economisch dus een voordelig zaakje. In milieu-belastend en moreel opzicht ech ter een slechte zaak. Met enige verbazing heb ik in uw krant over de actie natuur gelezen. Deze verbazing gold niet het plan om geld bijeen te brengen voor de handhaving van een door de natuur reeds zo rijk ingericht reservaat maar de prijzenpot die aan de winstgevende puzzelactie is verbonden. Deze prijzenpot moet het na melijk voor de dominerende diersoort „de mens” slechts aantrekkelijk maken voor moedertje natuur te gaan puzzelen- Prijzen als een auto, lOOOliter superbezi- ne, een afwasmachine en dergelijke die aan deze actie zijn verbonden getuigen toch wel van enige inconsequentie bij de organisatoren daar juist deze welvaarts- produkten de natuur afgetakeld hebben tot wat ze nu is. In uw naschrift op een brief van 7 september van gelijke strek king aan uw krant schrijft u dat elk cadeau potentieel natuurvervuilend is, dat de auto niet uitteroeien is, dat bij verantwoord gebruik het milieu er wel tegen kan en dat paarden en koeien ook vervuilers zijn en als cadeau een proble matische gebruiksmoglijkheid voor de gebruiker met zich meebrengen. Ik ge- x loof dat u met uw verweer één ding over het hoofd ziet namelijk dat cadeaus in verschillende mate vervuilend kunnen zijn en dat uit verschillende rapporten is gebleken dat de auto de grootste vervui ler is. Het probleem van het „redden” van de natuur zou nooit bestaan hebben indien we slechts te maken zouden heb ben met de vervuiling van koeien en paarden. Ik zou daarom willen voorstel len daar de meeste „red-de-natuur-puz- zelaars” het toch geen laars kan schelen, de actie nog aantrekkelijker te maken met de uitbreiding van het assortiment prijzen met een jas van poolvossenbont, een diepvriespakket zangvogels en een jaarlang gratis reebout eten. stellen? Rijk Spaamwoude? Met zulke welgestelde boeren ziet het nog niet eens kans om een gebouwtje voor zuigelin genzorg voor elkaar te krijgen. Daarvoor komen ze naar dat „arme” Spaarndam. Dan laten we de arme Spaarndammers zich terdege meer inzetten voor een en ander dan de bevolking van Spaarnwou- de. De heer Wempe toont heel weinig begrip voor de dingen die gaande zijn, zoals het gemeenschapshuis. De centrale ligging naast de Boerenleenbank is voor beide zijden goed afgewogen. De extra kosten hoeven toch niet uit de kas van de heer Wempe betaald te worden? Maar dit zijn echter niet de dingen waar de schoen wringt. Het is nog net als vroeg'zr: het blijft touw trekken tussen Spaarnwoude en Spaarndam. MEVR. M. DE GRAAF, Spaarndam. de brief „Natuuractie” in uw blad van 7 september tracht u milieuvervuilende en milieuvijandige prijzen in de Nationale Puzzelactie schoon te praten met naar mijn mening duidelijk onzindelijke ar gumenten. U maakt zich er met goedko pe praat vanaf wanneer u prijzen als koeien en paarden ten tonele voert maar andere alternatieve buiten beschouwing laat. Wanneer u de auto ter discussie stelt, stelt u vervoer ter discussie en wel: particulier milieuvijandig vervoer ten opzichte van openbaar milieuvriendelij ker gezind vervoer. Daarin passen geen grote zoogdieren maar wel bussen en treinen als alternatief. Met een beetje goede wil had men prijzen in de vorm van bus- en treinabonnementen kunnen bepalen. Hoewel het de bedoeling is van de actie de idee van natuurbescherming te verdiepen, schijnt deze actie toch niet meer dan een welkome gelegenhei voor het milieuvervuilende bedrijfsleven haar ware gezicht te verbergen. Kortom: fris se dennegeur uit een spuitbus. E. BOUMAN. Haarlem Iedere dag kan men lezen dat de mensen meer gebruik moeten maken van openbaar vervoer omdat anders het verkeer op de grote weg en in de stad dreigt vast te lopen. Iedereen is het roerend eens over dit grote probleem. Maar ieder jaar wordt het openbaar vervoor minder populair bij het reizend publiek door de prijsverhogingen. Een gezin van 4 personen dat boodschappen wil gaan doen in de stad, neemt de auto want dit is goedkoper zelfs als men parkeergeld moet betalen. In Haarlem zou die bus al gauw op een f 3,50 komen. Trams, treinen en bussen rijden toch maar de meeste tijd per dag met een lage bezettingsgraad. Laten wij het toch eens proberen hoe het publiek rea geert als het openbaar vervoer goedko per wordt gemaakt en frequenter gaat rijden. Overdag normaal tarief, ’s nachts een toeslag boven de normale prijs laten betalen en in de avonduren een geredu ceerd taief invoeren. Laten wij toch het vervoer populairder maken want daar wordt op het ogenblik niet aan gedaan. Abonnementen,weekkaarten en meerrit- tenkaarten moeten veel voordeliger in prijs zijn dan dat men steeds een enke le ris of retour betaalt. Op de grote trajecten en dan liefst op de spitsuren naast de normale lijndienst een snel- dienst inzetten. Mensen die van stad tot stad reizen, zijn zo vlugger thuis. De lasten voor het openbaar vervoer ver lichten door de ondernemingen die het vervoer verrichten, vrijstelling van we genbelasting te verlenen. Dan is er al goedkoper vervoer mogelijk. Uiteindelijk moeten de tekorten toch betaald worden door de belastingbetalers. Door steeds maar prijsverhogingen door te voeren, gaan steeds minder mensen van het openbaar vervoer gebruik maken en worden de exploitatie tekorten steeds groter. Gevolg minder dienstverlening, door inkrimping van diensten, nog meer mensen gedupeerd, nog groter de tekor ten. Werden voorheen de tariefsverhogin gen bij N.S. nog van te voren in de dagbladen aangekondigd, thans is het kennelijk zo dat men maar liever stil zwijgend verhoogt. Per 1 september zijn de reizigerstarieven namelijk drastich verhoogd; voor een trajectkaart Heem stede/ Amsterdam ben ik 9% meer gaan betalen. De in de regeringsverklaring noodzakelijk geoordeelde bevordering van het gebruik van openbaar vervoer wordt wel op merkwaardige manier toe gepast. Afgezien van de bekende lok kertjes als kris-kras abonnementen, meermanskaarten, vastrechtkaarten enz. die nimmer het basisvervoer zullen vor men en dan ook niet in prijs verhoogd zijn, heeft men wederom de weg van de minste weerstand gekozen en de tarie ven van die massa reizigers verhoogd waarvan’ men verwacht dat* ze toch wel met de trein zullen blijven reizen. Een kortzichtige politiek! Ik ken bijvoor beeld mensen die zeker naar hun werk detrein zouden nemen inplaats van de auto, als o.a. de tarieven daartoe aanlei ding zouden geven, omgekeerd zullen er juist nu mensen zijn die hun auto gaan nemen en ik kan ze geen ongelijk geven. Men ziet wel duidelijk dat men te maken heeft met een bedrijf dat in een monopolie positie verkeert, dit trouwens ook voor de broer, de PTT, die maakt het nog bonter en frequenteert ons met prijsverhogingen terwijl er honderden miljoenen winst gemaakt wordt. Kor tom, dergelijke tariefspolitiek komt mij voor als hebberig, onmaatschappelijk en dom. A.H. VORSTENHAKE, Heemstede. DEN HAAG/AMSTERDAM. De PTT en de gezamenlijke banken hebben overeenstemming bereikt over het invoe ren van een gemeenschappelijk acceptgi- rosysteem. Dit systeem houdt in dat rekeninghou ders van zowel de Postchèque- en Giro dienst als van de algemene banken, coöperatieve banken en spaarbanken door middel van een uniforme stortings- acceptgirokaart betalingen kunnen ver richten aan bedrijven en instellingen, die hetzij bij de Postchèque- en Girodienst hetzij bij een bank een rekening hebben en die toegelaten zijn tot het gebruik van acceptgirokaarten. Alvorens deze uniforme kaart defini tief in te voeren, zal een overgangsrege ling worden toegepast. De Postchèque- en Girodienst heeft daartoe de bestaande stortings-acceptgirokaart zodanig aange past, dat ruimte is vrijgemaakt om daar op het bankrekeningnummer van de de biteur te drukken of te schrijven en een ruimte waarin dit nummer kan worden geponst. De bestaande acceptgiro-gebruikers zullen geleidelijk op de aangepaste kaart kunnen overgaan. Voor nieuwe acceptgi- ro-projecten zal binnenkort uitslutiend deze kaart gebruikt worden. Arm Spaarndam, schrijft Wempe. Wat moet ik hier Er zijn een paar vragen waar ik als eenvoudige huisvrouw mee worstel, en die ik graag via dit blad in het openbaar stel, in de hoop dat er onder de lezers deskundigen zijn die mij een antwoord kunnen geven. Het gaat over dat gefluo rideerde water bij ons in Heemstede. Het laatste jaar begonnen mijn kamer planten te kwijnen en af te sterven; het was een raadsel voor mij, want sinds tientallen jaren waren mijn planten al tijd prachtig. Ineens bedacht ik dat ik ze nog steeds water uit onze kraan in huis gaf, maar ja, daar was inmiddels wel wat mee gebeurd. Ik geef ze sinds enke le weken regenwater, en zie, ze fleuren helemaal op. Nu is mijn domme vraag: zou water dat zo slecht is voor planten, wel goed zijn voor mensen? Het tweede probleem waar ik maar niet uit kom: we hebben zo’n vooruitstrevend gemeen tebestuur in Heemstede, dat we nu ook mooie, hoge flats hebben, die van het achterlijke dorp ineens een moderne grotestads-buitenwijk hebben gemaakt, echt fijn hoor. Is het nu niet wat ouderwets dat we voor ons drinkwater nog steeds naar de dorpspomp moeten lopen, net als honderd jaar geleden? Er is toch ook wel eens een tijd geweest dat ze die waterhalerij op straat zo weinig comfortabel en hygiënisch von den, dat iedereen een kraan met goed water in zijn eigen huis kreeg. Hebben ze voor ons nu de klok achteruit, of juist vooruit gezet? In snap daar niets van, en hoop dat er een knapperd is die mij dat kan uitleggen. En tenslotte een vraag aan alle artsen: vindt u het nu maar goed dat de leden van de gemeen teraad op uw stoel zijn gaan zitten? U vindt het toch immers nooit leuk als een patiënt van u naar een andere dokter loopt? Als de dokter ons iets voor schrijft, kunnen we het altijd nog, stie kem, vergeten in te nemen. Maar die fluor wordt ons bij wijze van spreken met dichtgeknepen neus in het keelgat gegoten door mensen die niet voor dok ter hebben gestudeerd. Mag dat nu maar? Met instemming las ik in uw editie van 6 september van uw redactie econo mie de schildering omtrent de gevolgen die de fiscale strafexercitie zal hebben die deze regering voor de eigenaar-zelf- bewoner van een huis in petto schijnt te hebben. Ook zou in dit verband de gemeentelij ke onroerend-goedbelasting genoemd kunnen worden welke in alle gemeenten vóór 1980 gerealiseerd zal moeten zijn en welke in alle gemeenten een aanmerkelijk zwaardere druk zal opleggen dan de hiervoor verdwijnende personele-, grond- en straatbelasting. Het schijnt niet onmogelijk dat zelfs een dubbele tot viervoudige druk resulteert. In de Gemeentewet zijn maxima vastge legd maar bij optredende financiële nood bij de gemeenten en deze is groot behoeven geen illusies gekoes terd te worden omtrent de richting waarin deze grenzen ooit verschoven zullen worden. Alleen, de eigenaar-zelf- bewoner zal zich kunnen troosten met de wetenschap dat zijn buurman-huur- der ook in deze fiscale greep genomen wordt. Eén van de bedoelingen van deze belasting is, de burger meer te betrek ken bij het gemeentelijke gebeuren en het zou daarom aan te raden zijn dat men zijn betrokkenheid toont voordat gemeenteraden heffingsgrondslag en ta rief vaststellen en men hiermede niet wacht tot het aanslagbiljet in de bus ligt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13