Aanhangers van Allende zouden met leger oprukken naar Santiago Schiphol verlegt geluidshinder Luchtslag Israël-Syrië Van der Stoel Van der Louw: komt op voor dissidenten Kennedy wil Nixon eventueel afzetten Frankrijk stopt kernproeven KëürbV>| „KABINET NIET ONFEILBAAR” 3 Kamerleden bij AGENDA pagina 9 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN „Big-Ferro" Het woord is aan... HAARLEM BLIJFT GESPAARD Het enige middel Verder in de krant HET WEER Aanhoudend droog Toestand Zweedse koning kritiek It aar See B morris before you buy Winkelcentrum Schalkwijk i „Als hij bandjes niet afstaat” qir Mevrouw Allende Razzia’s >0, met nel en nee. i a het glans indel- Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1973 63c jaargang nummer 264 Zie pagina 23 buslijnen 2,70,71 SANTIAGO (AP, Reutei en AFP) De toestand in Chili is nog steeds chaotisch. Uit de hoofdstad Santiago worden hevige gevechten gemeld tussen aanhangers van de omgekomen president Allende en Chileense legereenheden. Vooral in de volksbuurten zouden veel verzetshaarden zijn. Op daken van openbare gebouwen zijn sluipschutters actief. Volgens een journalist van een Chileense krant vallen honderden slachtoffers onder de burgerbevolking en militairen. Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 23 11 ...19 ...21 ...21 ...15 15 25, 27 ...13 11 17 Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 23 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7,9,11 Puzzel Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Schrijvende lezers Weg en wiel Toerisme Wat is het voordeel van Winkelcentrum Schalkwek, behalve dan natuuiijjk die tweeduizend gratis parkeerplaatsen? Juist. Ruim zestig winkels, een Hema, een C A. Hutje bg mutje onder de luifels. J Droog weer met zonnige pe rioden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Minimumtemperaturen in het binnenland ongeveer 5 gra den met hier en daar nacht vorst, elders ongeveer 10 gra den. Maxima morgen rond 19 graden. Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. iel. 10519. jï F*'4-... 1A Ovidius Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling ƒ9,30 p. tnnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. Verzet organiseert zich (Van onze luchtvaartredactie) GENERAAL CARLOS PRATS (Zie verder pagina )3. (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) o ADVERTENTIES tot het KNMI i desbetreffende Aa Wie het bittere niet heeft ge proefd, heeft het zoete niet ver diend. De voltallige koninklijke familie was gisteren aan het ziekbed. De snelle verslechtering was het ge volg van een aanval van longontsteking, de derde sinds de Zweedse koning drie en een halve week geleden ziek werd. gisteravond de buitenlandse correspon denten gewaarschuwd „geen alarmerende berichten” te verspreiden. Alleen berich ten die door de nieuwe machthebbers zijn bevestigd, mogen worden doorge geven. Onze redacteur in Washington meldt dat in de Amerikaanse hoofdstad druk wordt gespeculeerd over het aandeel dat Uitdrukkelijk stelde Van der Louw dat de regering duidelijk moet maken Amerika zou hebben gehad in de rechts* staatsgreep. Vast lijkt te staan dat Ame rikaanse functionarissen tevoren op d« hoogte waren van de coup. uitgebreide sortering dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. muider Courant „De defensie-uitgaven moeten en kun nen omlaag”, meende de socialist. „Bin nen de NAVO moet bij herhaling de kwestie van Portugal en Griekenland aan de orde gesteld worden. Wij willen niet rusten totdat de democratie daar terug is”. Na Frankrijk is Nederland het onvei ligste land voor voetgangers. Staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid kwam op een Haags voetgangerscongres met cijfers die de uitbreiding van de slachtpartij onder de Nederlandse voet gangers duidelijk demonstreerden. Dit zou betekenen dat de voeganger In het steeds intensievere verkeer in ons land te weinig bescherming en aandacht krijgt van de verkeerswetgever. Of: dat het toezicht op naleving van de bescher mende maatregelen te slap is. Dat laat ste dringt zich in de dagelijkse praktijk zeer sterk op de voorgrond. Maar daar naast blijkt het met de discipline van de voetganger in het stadsverkeer ook droe vig gesteld. Het is eigenlijk voornamelijk een kwestie van discipline, zowel van de voetgangers als van de rijdende ver keersdeelnemers. Merkwaardig is daar bij, dat veel voetgangers autobezitters zijn die op zeker moment toevallig lópen. Men kan dus niet van een groeps- mentaliteit spreken, maar van een situa- tie-mentaliteit. In de verkeerssituatie doet vrijwel iedereen maar raak, men schendt elkanders ruimterecht en houdt zich niet aan de ordenende voorschrif ten. Gebrek aan discipline vereist stren gere maatregelen. Jammer dat er zo weinig politie is...Verkeerstucht is in Ne derland blijkbaar alleen met strafbedrei ging te bereiken. AMSTERDAM. Het werk van het kabinet-Den Uyl wordt de inzet van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1974. In deze verkiezingen moet blij ken dat de invloed van de progressieve drie is versterkt. Dat zei PvdA-voorzitter Van der Louw vanmorgen bij de ope ning van het twee dagen durende twee jaarlijks congres van de Partij van de Arbeid in de Amsterdamse RAI. Kennedy’s uitspraak werd onafhanke lijk gedaan van een merkwaardige ma noeuvre van het hof van cassatie ,waar de kwestie van de geluidsbanden op het ogenblik aanhangig is. Het hof, in plaats van meteen een beslissing te nemen, stelde namelijk unaniem voor dat presi dent Nixon (of diens afgevaardigde) en de speciale aanklager Archibald Cox ge zamenlijk naar de Watergate-bandjes luisteren om te beslissen of ze als be wijsmateriaal in het ophanden zijnde Watergate-proces moeten dienen. Het hof meende dat daarmee het prin cipe van de presidentiële vertrouwelijk heid, waarop Nixon zich steeds beroepen heeft om de banden niet af te geven, niet wordt aangetast. Aanklager Cox accepteerde het voorstel onmiddellijk. Maar de advocaten van het Witte Huis waren duidelijk verrast en geschokt over de suggestie van het hof. Want de algemene uitleg van deze handeling van het hof is dat de rechters het Witte Huis een hint hebben willen geven dat er van hen geen beslissing is te verwachten die president Nixon in zijn weigering zal steunen. Het Witte Huis heeft een week be denktijd om de suggestie van het hof op te volgen. Daarna zal het hof een defini tieve uitspraak doen. Tenslotte komt de zaak, hoe de beslissing ook mag uitval len, voor het hooggerechtshof. van de hoofdstad naar de provincies. Een aantal legeronderdelen zou zich niet willen onderwerpen aan de nieuwe machthebbers, aldus deze berichten. Zij zouden zich hebben aangesloten bij ver zetsgroepen. STOCKHOLM. (UPI De toestand van koning Gustaaf Adolf van Zweden is gisteren snel verslechterd. Volgens de behandelende artsen is de 90-jarige vorst niet meer bij bewustzijn. Volgens Nieuwzeelandse waarnemin gen zijn kernladingen van betrekkelijk geringe kracht tot ontploffing gebracht. Vermoed wordt, dat de Fransen ontste- kingsapparaten beproefd hebben voor Franse waterstofbommen, die tegen 1976 „operationeel” zouden moeten zijn. In Santiago en andere steden houdt de politie razzia’s waarbij op grote schaal socialisten worden gearresteerd. De „jacht” strekt zich ook uit tot buitenlan ders uit socialistische landen en tot poli tieke vluchtelingen die hun toevlucht hebben gezocht in het Chili van Allende. Chili’s nieuwe militaire bewind heeft DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassadeur in ons land op de hoogte gesteld van zijn verontrusting over de behandeling van Russische bur gers die van hun democratische recht om een eigen mening te verkondigen, gebruik maken. De bewindsman zou er op aangedrongen hebben alle schrijvers en journalisten volledige vrijheid te la ten. Volgens Australië en Nieuw-Zeeland heeft Frankrijk in weerwil van protes ten over de hele wereld tegen de proe ven er dit jaar in het geheel vijf tot stand gebracht. Parijs heeft dit getal niet bevestigd en ook geen bijzonderhe den over de proeven bekend gemaakt. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Senator Edward Kennedy heeft gezegd dat als Nixon een beslissing van het hooggerechtshof om de Watergate-geluidsbanden af te staan, weigert op te volgen, het Congres niet anders kan doen dan hem af te zetten. „Dat zal dan zoiets zijn als een geweld loze staatsgreep”, zei Kennedy. „De grondwettelijke crisis die ontstaan is over Watergate zal verbleken bij de crisis die ons te wachten staat wanneer de president het hooggerechtshof uit daagt”. „Na de goede start met de regerings verklaring gebeurde er iets dat minder gelukkig was. Ik bedoel de halve afwij zing van de gratie voor mensen van de Vereniging Voor Dienstplichtige Militai ren, die in feite gestraft werden omdat zij vakbondswerk deden. De aanvanke lijke vaagheden over het noorden van het land werden gelukkig nog tijdig vervangen door een aantal concrete maatregelen”. dat zij niet die huizenbezitters wil tref fen die door de woningnood gedwongen zijn grote schulden op zich te nemen. Verhoging van de huurwaarde van d* eigen woning waarbij een hoger bedrag bij het inkomen van bezitters van een eigen huis zal worden opgeteld noemde hij in het algemeen een rechtvaardige en zeer noodzakelijke maatregel. De vakbeweging moet volgens Van der Louw de regering helpen om de inko mensverschillen kleiner te maken. De tien percent aan de top heeft volgens hem na belastingaftrek 10 tot 15 keer meer te besteden dan de 10 percent met de laagste inkomens. Verwachting van zaterdagavond Het Russische persbureau Tass meldde gisteren dat mevrouw Allende om het leven zou zijn gekomen bij het bombar dement op het presidentiële paleis in Santiago. Gisteravond echter verklaarde een verslaggever van een Argentijnse krant te hebben gesproken met me vrouw Allende. „Ik ga niet uit Chili weg”, zou ze hebben verklaard. „Mijn man is verraden en afgezet door een fascistische staatsgreep en zijn begrafe nis heeft in de grootst mogelijke anoni miteit plaats gehad”. De spanning in het Midden-Oosten is gisteren aanzienlijk toegenomen door een hevig luchtgevecht tussen Israëlische en Syrische vliegtuigen. Vólgens Israel werden dertien Syrische vliegtuigen en één Israëlisch toe stel neergeschoten. Syrië zegt dat vijf Israëlische straaljagers werden neer gehaald en dat acht Syrische Migs verloren gingen. Het luchtgevecht was een van de ernstigste incidenten sinds de zesdaagse oorlog. De foto toont brandende resten van een Syrische straaljager. (Zie verder pagina 3). Het verzet tegen de rechtse militaire junta is bezig zich te organiseren. Uit verscheidene bronnen komen berichten over vorming van een verzetsleger. Dit zou onder leiding staan van generaal Carlos Prats, een voormalig legerbevel hebber en persoonlijk vriend van presi dent Allende. Het leger, met een divisie infanterie en twee kolonnes arbeiders zou vanuit het zuiden van Chili opruk ken naar Santiago. Deze berichten wor den tegengesproken door woordvoerders van de junta. Volgens de militairen is generaal Prats gearresteerd. Volgens reizigers die uit Chili in Ar gentinië zijn aangekomen verplaatste het verzet tegen de militaire dictatuur zich PARIJS (AFP). In de Franse staatscourant is vandaag het einde van de jongste reeks Franse kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan aange- kondigd. In een desbetreffende beschikking heet het, dat de „onderbreking van de scheepvaart in de veiligheidszone in Frans Polynesië met ingang van 15 sep tember 1973 niet langer van kracht is. De uitslag van die verkiezingen is volgens Van der Louw van buitenge woon belang voor de mogelijkheden van het kabinet-Den Uyl. Het kabinet is daarom volgens hem ook verplicht de contouren van een nieuw beleid snel zichtbaar te maken. Overigens had Van der Louw nog wel enige kritiek op het kabinet dat volgens hem niet onfeilbaar kan zijn. Luitenant-generaal F. Meijnderts heeft zich vannacht erg tevreden getoond over het begin van de grote oefening Big Ferro. De strijd in het Duitse oefengebied is nu volop aan de gang. De blauwe troe pen hebben een stevig offensief ingezet en de scheidsrechters hebben handen vol werk, om te bepalen welke doorbraak al dan niet als gelukt mag worden be schouwd. Een Belgisch peloton, waarvan de soldaten zaten te klaverjassen toen ze van twee kanten werden overrompeld werd voor vier uur uit de strijd geno men. „Het moreel aan Nederlandse zijde is erg goed’’, aldus generaal Meijnderts. Het aantal verkeersongelukken tijdens Big Ferro is donderdag gestegen tot ruim 30. Er zijn vier zwaargewonden. Op de foto: de Kamerleden Boertien en De Gaay Fortman, leden van de vaste Defensiecommissie, in gesprek met een overste in het stafkwartier van de 4de divisie in Ostenholz. AAN HET STRAND Het hogedrukgebied handhaaft zich boven Schotland en de Noordzee. Ook morgen over wegend zonnig, zwa'tke wind tussen noord en oost, temperatu ren 18 d 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Waar schijnlijk ook zondag nog na zomers strandweer. De klachten uit beide gebieden na men aanzienlijk toe na de op 4 janu ari veranderde vliegroutes van Schip hol naar het zuiden. Ten aanzien van Rijsenhout werd de ernst van de situatie in de laatste vergadering van de gemeenteraad nog ter sprake ge bracht. Profijt van de januaricorrectie hadden Schalkwijk e n Zuid-Kenne- merland, waar een duidelijke vermin dering van de geluidshinder werd ge constateerd. Op schriftelijke vragen van het Kamerlid Stoffelen (PvdA) heeft mi nister Westerp gisteren geantwoord dat de nieuwe maatregel bij wijze van proef wordt uitgevoerd. Hij zei een nauwkeurige bestudering van het resultaat van de correctie toe. Haarlem zal geen hinde r hebben van de veranderde procedure. SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol blijft sleutelen aan het uit- vliegpatroon. Gisteren is opnieuw een wijziging uitgevoerd voor de van baan 01. de zogenaamde Zwanenburg baan, vertrekkende vliegtuigen. De maatregel is genomen na een klach- tenstroom bij de SMTICHTING Ge luidshinder Schiphol uit Amsterdam- West en Rijsenhout. L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1