Frankrijk mogelijk dwarsligger I Puzzelwtam Snel standpunt over recht van staking Carletonville toont YAMAHA mislukking aan s AKIO SASAKI In volgende eeuw meer auto’s dan verwacht Knelprtao wegen ^EUR B.V.^I Alphenaar 7 morgen orgel- demonstratie modelflats hedendaagse architectuur in een hedendaags huis petri interieur 22 PROF. POLAK TEGEN WEGENBOUWERS: PROTEST TEGEN NEERSCHIETEN NEGERS VERDIENDEN f 75 PER MAAND MIJNWERKERS 23 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1973 REGERING: EEN JAAR door Beslist de moeite waard om hier meer over te weten. Petri Interieur bewijst dat een 2- of 3-kamer- flat wel degelijk woon- en leefbaar kan zijn. In de modelflats aan de Herenweg tegenover de Kerklaan te Heemstede zijn alle opvat tingen van de hedendaagse binnenhuisarchi- tektuur duidelijk terug te vinden. Zie hoe de ruimte door een juiste toepassing van vorm en kleur een speelse gezelligheid krijgt. I :deze emo- KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 ADVERTENTIE ADVERTENTIE uw leverancier voor «wwvwwwwwwwwwwwwwww^ Puzzel wm rêfe w» ADVERTENTIE Winnaar van het zevende internationale Yamaha orgelconcours. Harmenjansweg 19 Haarlem Zaterdag geopend 8-12 uur Telef. exp. 310612-310214 GRONINGEN.In het begin van de 21ste eeuw zullen er niet vijf miljoen auto's over de Nederlandse wegen rijden, zoals futurologische werkgroepen veron derstellen, maar zeker negen tot tien miljoen. De auto zal in de volgende eeuw niet duurder woorden maar aan merkelijk goedkoper. De auto als massa moordenaar nr. 1 zal afgedaan hebben, door revolutionnair toenemende veilig heid. Dat waren uitspraken van prof. dr. F. L. Polak, die gisteren in Groningen sprak voor jubilerende vereniging van noordelijke wegenbouwers. Speciaal overgekomen voor de Nederlandse finale die donderdagavond j.l. in het concertgebouw in Amsterdam gehouden is. alle Bouw- en Stucadoors- materialen in groot en klein verpakking. Sierpleisters - Bouwvakgereedschappen. Tegelshowroom met grote sor tering decor-tegels. BESPELING VAN HET BEROEMDE THEATERORGEL DE EX 42 IN ONS PORTIEK om 11 uur, om 3 uur en om 4 uur Akio Asasaki zal vanaf half elf in onze showroom ook door lopend demonstratieties geven op de Nieuwe modellen, de B30 R en de zojuist gearriveerde DK 40 Verder geldt er naast de bestaande maximum snelheid van 70 km. per uur voor alle categorieën een snelheidsbeper king van 50 km. per uur. De meerderheid van de commissies had aangedrongen op spoed met het bekendmaken van het standpunt van de regering. De voorzitters van de commis- Tel. showroom Koudenhorn 60 32 23 68. Zaterdag geopend 9-13 uur. zijlweg 36 - 38 haarlem tel.: 023 - 31 63 99 y KAAPSTAD. De goudmijn Western Deep Levels, waar dinsdag elf Afrikanen zijn doodgeschoten, wordt algemeen be- schjuwd als een modelmijn. De bedrijfs leiding was van mening dat de mijnwer kers redelijk tevreden waren en dat er een goede atmosfeer heerste. De goud mijn is een van de rijkste ter wereld, die vorig jaar een winst maakte van 29 miljoen pond. Als dividend werd een bedrag van 12,5 miljoen pond uitgekeerd. sies, de Kamerleden Van Schalk (KVP) en Masman (PvdA) pleegden daarom overleg met de betrokken bewindslieden. niet tot een volledig debat over de zetel van de instellingen komen. Het vragen uurtje kan eventueel worden gevolgd door een debat, maar een besluit van het parlement kan eerst worden geno men aan de hand van ontwerp-resoluties van de politieke commissie en de com missie voor de werkwijze van het parle ment, die de voorstellen zullen behande len. iiidan.t er een oeieiiiiigssLuis. van, z.o. au. u Ko in verwarring brengt verliest hij zijn warmte;29. als ik dat stel met een las verbind vind ik het in de schouw burg terug; 30. de slede is er bij. Zo is dat fabrikaat. Voorts zijn er op deze rijksweg bij de brug over de Bergse Maas te Keizers- veer voor zware voertuigen beperkende verkeersmaatregelen ingesteld. De brug is gesloten voor voertuigen met een asdruk van meer dan 13 ton. De be stuurders van dergelijke voertuigen wordt aangeraden routes te kiezen via de Moerdijkbrug of 's-Hertogenbosch. De werkzaamheden duren tot ca. half oktober 1973. Het verkeer moet hier tijdens de ochtend- en avondspitsuren rekening houden met filevorming en ver traging. DEN HAAG Het Europese parlement begint volgende week in Luxemburg de eerste zitting in het nieuwe parlementaire jaar een campagne die beoogt een einde te maken aan het heen en weer trekken tussen Luxemburg en Straatsburg, en Brussel, voor zover het de com missievergaderingen betreft. Omdat kan worden verwacht dat de Fransen niet bereid zullen zijn Straatsburg, waar het merendeel van de vergade ringen wordt gehouden, te laten vallen, en een beslissing moet worden genomen in de ministerraad waar Frankrijk in feite het recht van veto heeft, is het zeer de vraag of deze campagne iets zal uithalen. De ontwikkeling zal zich toespitsen op de vervaardiging van wegwerpauto’s, die geen verdere onkosten dan de aanschaf met zich mee zuilen brengen- De voer tuigen zijn bedoeld voor één jaar, waar na ze statiegeld opleveren bij inruilen voor een nieuwe auto. Een dergelijke wagen zou ten hoogste op 2000 gulden komen. Wat betreft de verstikkende werking die de auto heeft op de binnensteden verklaarde prof. Polak dat ook daar zeker oplossingen voor gevonden worden in de vorm van wegen onder, over of rond de binnenstad. Prof. Polak ziet het hele personenver keer op de snelwegen in de naaste toekomst geprogrammeerd met compu ters vaststaan. Dat systeem geeft een grote mate van veiligheid. Overigens zal het autoverkeer in de toekomst niet meer strikt aan de kwali teit van wegen gebonden zijn. De heer Polak dacht hierbij met name aan de hoovercrafts. De AAN dringt er bij de regering en vakbeweging op aan ’de stelselmatige knechting van de grote meerderheid van de Zuidafrikaanse arbeiders op korte termijn opnieuw ter discussie te stellen en de medeverantwoordelijkheid van het Nederlandse bedrijfsleven voor het voortbestaan van de apartheid onmoge lijk te maken’. De regering heeft er geen bezwaar tegen dat de behandeling van het sta kingsrecht van ambtenaren wordt losge koppeld van het algemene stakingsrecht, aldus deelden de voorzitters van de commissies mee. Er heerst onder de blanken grcni bitterheid omdat na Sharpville in 1960 weer „iets dergelijks” is gebeurd. Toen vielen er 69 doden, maar beide inciden ten tonen aan, dat de rassenpolitiek op een mislukking zal uitlopen. Weliswaar is de houding aan de top nu iets veranderd en proberen de werk gevers, aangemoedigd door de regering, iets te doen aan de schandelijke 1< nen van de zwarte Afrikanen, maar de les van de gebeurtenissen in Carletonville is dat de mentaliteitsverandering te Iaat is gekomen en bovendien te zwak is, zodat men veel te weinig heeft gedaan om de positie van de Afrikaners werkelijk te verbeteren. Leiden Alphen aan den Rjjn Bode graven: Wegens werkzaamheden zullen op deze rijksweg van maandag 07.00 uur tot vrijdag 16.00 uur stremmingen kun nen ontstaan, aangezien op een aantal plaatsen afzettingen van een gedeelte van de rijstrook zullen plaatsvinden. Het verkeer wordt ter plaatse van de afge zette rijstrookgedeelten door middel van verkeerslichten geregeld, ook ’s nachts. Er is een aftellende snelheid tot 50 km. per uur, een inhaalverbod en een stop- jverbod. Deze maatregelen gelden tot 31 "mei 1974. DEN HAAG. De regering is voor nemens vóór het einde van het jaar, wellicht aan het begin van december, haar standpunt bekend te maken met betrekking tot het stakingsrecht. Dit is gisteren meegedeeld aan twee commis sies uit de Tweede Kamer, te weten de commissies die de openbare behandeling voorbereiden van betrekkelijk oude re geringsvoorstellen ter regeling van het algemene stakingsrecht en van dat recht voor ambtenaren. Verticaal:!. Als het lot in de bres springt raakt het helemaal in de war, gebruik het dan maar bij de schoon maak; 2. ’n inval van de garde in het zuidhollandse plaatsje; 3. zij leggen de ratel neer als zij het bedrag berekenen en dan samenstellen; 4. de maan scheen in mijn nek. Is dat nabootsen?; 5. komt dat mes uit Duitsland? 6. misschien verloor Sien. Het restant was slechts vaag waar te nemen: 7.het visgerei raakte in de war toen het in de boom terecht kwam; 8. hij kreeg de duitse lucht toe voor die misrekening; 13. Bru- U bent welkom vanaf: zaterdag 15 sept. 10-17 uur, dinsdags 10-22 uur, woensdags 14-18 uur en 19-21 uur, donderdags 10-12 uur, vrijdags 14-18 uur en 19-22 uur, zaterdags 10-17 uur. Oplossing puzzel nummer 36! Horizontaal: 1. gans; 4. nog 7. Belg; 10. oordeel; 14. i.o.;15. Spa; 16. sijs; 18. ja;19. pi; 20. olm;22. ai; 24. duo; 26. ambitie; 30. don;32. in; 33. r.i. ;34. st; 35. on;36. n.t; 37. om;38.oké;40. af; 42.t.s.;44. egoïs me ;45. legende ;46. la;47. r.g.; 48. rap50. el.;51.at; 52. n.n.; 54.ad.; 56. t.r.;57. t.a.; 58. aga; 59.trieste; 62. one;64. pij;66. els; 67. ut; 68. hl; 69. lam;72. rui;74 n.e.;76. vaandel; 80. zijde; 81. Ada; 82. melk. Verticaal: 2. as; 3. sop;4. nr.; 5. oda lisk; 6. ge; 7. blij; 8. l.k.; 9. lied; 11. o.a.; 12.os; 13. karn;15. si;17. s.a.;19. pon;20. n.t.; 23. ido; 25. uitgang; 26. armsgat; 27. mi; 28. is; 29. etagere 31. ontdaan; 26. nel;37. oir; 38. oer; 39. elp;41. fel; 43. set; 49- Ameland;53. nap;55. dr.;56. t.t.;57. tot;58. acht;60. i.e.;61. s.s.;63. egel;65. ijl; 67. ui; 70. ave; 71. ma; 72. re; 73. Ulm; 75. dij; 77. Aa; 78. da; 79. s.L vakbonden te mogen organiseren. Dat nu ook de van elders gekomen werkers in de goudmijnen die de meest geïso leerde en gedisciplineerde arbeidersgroep vormen door de algemene agitatie zijn aangetast, bewijst hoe ver de dingen in Zuid-Afrika al gekomen zijn. De meeste van de opstandige mijnwerkers zijn afkomstig uit Transkei Bantoestan het Afrikaanse „reservaat” en uit Lesotho. Ondanks alle beweringen over de uit stekende arbeidsomstandigheden van de Western Deep Levels-goudmijn verdie nen de zwarte arbeiders niet meer dein 12 pond (ongeveer 75) per maand, plus o.a. voeding en huisvesting. De tirannen die aan de machines staan en hogere lonen eisen, verdienen naar men aanne- ment 20 pond (ongeveer f 130) per maand of meer. Ter vergelijking het gemiddelde maandloon van de blanke mijnwerkers, dat 220 pond (ruim 1400) bedraagt. gie, terwijl ook ernergie uit de oceanen aangewend kan worden. De veiligheid zal optimaal zijn. Momenteel worden er in laboratoria proeven gedaan met frontale botsingen, waarbij met een snelheid van 80 km. per uur tegen een muur, de kans op lichamelijk letsel uiterst gering blijkt. Prijswinnaars puzzel nummer 36: 10,00 J. van Leeuwen, Alex. Bellstraat 8, IJmuiden; 7.50 L. van Duyn, Gier straat 34, IJmuiden; 5.00 M. v.d. Wurff, Oosterduinplein 13, IJmuiden; 10.00 F. Kuvener, Drilsmaplein 11, Haarlem; 7,50 S. Weber, Keesomstraat 137, Zandvoort; 5.00 R. Bogaard, Prof. v. d. Waalstraat 37 Haarlem. ce en Lisa zaten in de afschietinrichting; 16. geef dat ei aan de Nijl, slaaf; 17. als die mus voor rede vatbaar is, raakt hij in de war. Hij is ook nog zo klein; 19. na enig zoeken vond je ’n ruis bij die verouderde heer; 21. woont Kee in de stal? Is er geen andere plaats voor haar in dat gebouw? 23. al geef je die roe, dan komt het nog niet van zijn plaats; 25. heeft Ali kennis aan dat meisje? 26. als ik rommel maak in de kast vind ik dat werktuig. Oplossingen uisluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan s.v.p. als volgt adresse ren: Damiate Pers b.v., Postbus 18, IJ muiden. De mijn behoort tot de reusachtige Anglo-American Corporation, die bekend staat de beste lonen in de goudmijnin- dustrie te betalen. Voorzitter van de maatschappij is de bekende eigenaar van diamantmijnen Harry Oppenheimer, die een van de voornaamste steunpilaren is van de Progressieve Partij in Zuid- Afrika. Hij was het die het initiatief nam i n de lonen van de zwarte Afrikanen te verhogen en om de rassendiscriminatie in de mijnindustrie te verzachten. De mijn werd in 1962 geopend. Voor de arbeiders worden er cursussen georgani seerd om het analfabetisme te bestrijden en hen op andere gebieden te ontwikke len. Theoretisch zou dit daarom de laat ste mijn moeten zijn waar zich moei- lijkheden zouden voordoen. De enig mogelijke verklaring voor de actie van de mijnwerkers en de daaruit voortvloeiende botsingen is het algemene klimaat onder de zestien miljoen zwarte Afrikanen, die in snel tempo bezig zijn zich bewust te worden van hun situatie van onderworpenheid ten opzichte van de blanken. Daardoor eisen de Afrikanen steeds nadrukkelijker het recht op om zich in Gorinchem Breda: In verband met herstelwerkzaamheden aan de rij-ijzers van die brug over de Merwede is voor elk der verkeersrichtingen, ook ’s nachts en in de weekends, slechts één rijstrook beschikbaar. Utrecht-Den Haag: Op deze rijksweg is in Nootdorp één rijbaan afgesloten voor het verkeer. Op de openblijvende rijbaan zijn drie rijstroken beschikbaar en het verkeer richting Utrecht één. Terwijl in de avondspitsuren het verkeer richting Utrecht twee en het verkeer richting Den Haag één rijstrook krijgt. Rotterdam-Briele: De Spijkenisserbrug wordt van vrijdagavond 14 september 10.00 uur tot zaterdagochtend omstreeks 09.00 uur in verband met werkzaamhe den afgesloten voor het wegverkeer. Weggebruikers wordt geadviseerd de route over de Hartelbrug te gebruiken. Europees parlement wil vast honk PUZZEL NUMMER 37 Horizontaal: 1. Je gaat wat beleven als hij je gaat gelasten; 5. Toen het stel in Epe terecht kwam, raakte zij in de war. Toch moest zij in Gelderland zijn; 9. je lijkt wel mal om die weide op te gaan; 10. wist jij dat een tiran zo bekoorlijk kon zijn?; 11. toch nam hij les in het maken van dat gerecht; 12. de ara vloog in de klem, haal de lekkernij er maar uit; 14. dat ei is erg rul. Als je het voor de baby wilt gebruiken, moet je er wel iets aan doen; 15. velen verdwaalden in de mist; 18. als je het goed bekijkt is de stern ook een bontleverancier; 20. kerf de E er in. Ik zal die jongen krijgen; 22. woonde Nero aan de Don?Nee dat niet precies, maar het is wel een richting; 24. Ria heeft die ziekte al zoveel maal gehad; 27,zij zong de E in het duet en maakte er een oefeningsstuk van; 28. als Het bureau van het parlement, be staande uit de voorzitter, het Tweede- Kamerlid mr. C. Berkhouwer en de twaalf vice-voorzitters, heeft zich afge lopen twee dagen in Den Haag beraden over de kwestie van de zetel van het parlement. Het enige voorstel dat tot nog toe officieel is ingediend, van de Westduitser Martin Bangemann en het Engelse Lagerhuislid Russel Johnston (beiden liberaal), beoogt kort en goed alle vergaderingen van het parlement vanaf 1 januari in Luxemburg te hou den. Volgens een akkoord over de voorlopi ge vestingsplaats van de gemeenschaps instellingen dat de ministers van de toen zes lidstaten in 1965 bereikten, worden de lange vergaderingen vijf dagen in Straatsburg gehouden, de korte twee tot drie dagen in Luxemburg. Men zou zich kunnen voor stellen, dat enkele leden van het parle ment zullen voorstellen in de toekomst uitsluitend korte vergaderingen te gaan houden. Het secretariaat-generaal van het par lement is reeds in Luxemburg gevestigd, en in de loop van dit jaar is in Luxem burg een grote nieuwe vergaderzaal ge reedgekomen. Maar ook in Straatsburg is dit jaar begonnen met de bouw van een nieuw hoofdkantoor van de Raad van Europa. Mr. Berkhouwer gaf volmondig toe dat vooral de Engelsen, vrijwel uitslui tend conservatieven, er weinig voor voe len voortdurend naar Straatsburg te ko men. Hij legde er tevens de nadruk op dat het laatste woord over de zetel van het parlement niet bij het parlement zelf berust maar bij de ministerraad. Ook het bureau van het parlement waarin Frankrijk, evenals de andere grote EEG-landen, met twee vice-voor zitters is vertegenwoordigd, is niet una niem over de kwestie van de zetel. Mr. Berkhouwer sprak van „een subtiele en delicate kwestie” en „bepaalde weerstan den”, maar ook van „grote moeilijkhe den” als de meerderheid van het parle ment, „waar de temperatuur stijgt”, een besluit neemt, en de raad dit naast zich neerlegt. Het zal volgende week in Luxemburg AMSTERDAM. De ’Anti-Apar- theidsbeweging Nederland’ heeft het neerschieten van twaalf stakende zwarte mijnwerkers tijdens een loonconflict in Carleton in Zuid-Afrika scherp veroor deeld. Zij heeft daarbij een beroep ge daan op de Nederlandse regerin en de vakbeweging zich ervan bewust te zijn dat dit incident „tekenend is voor de meedogenloze onderdrukking, waaraan 600.000 zwarte mijnwerkers in Zuid-Af rika onderworpen zijn’. Prof. Polak trok fel van leer tegen de prognoses die door veel futurologen voorspeld worden. Het is niet juist de aantallen auto’s van nu te vergelijken met de aantallen van de volgende eeuw. Het zijn vol strekt ongelijksoortige waarden. De ont wikkeling van de auto van de toekomst zal een zeer revolutionair karakter dragen. Deze zal in eerste instantie rij den op een geheel schone motor zodat van milieuvervuiling geen sprake meer is. Ook de brandstof zal dan een andere dan de conventionele zijn. De Club van Rome voorspelt dat de hoeveelheid ben zine snel opraakt, maar de auto van de toekomst zal kunnen rijden met behulp van kosmische, chemische of kernener- Het parlement zal wel verlangen dat de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Andersen, in Luxemburg de poli tieke commissie, in een besloten zitting, tieke commissie, in een besloten zitting, verslag uitbrengt van het verloop van de conferentie over eenmaking van de bui tenlandse politiek, maandag en dinsdag in Kopenhagen. Zonder Frankrijk met name te noemen, verklaarde mr. Berk houwer dat één der negen regeringen er op staat, dat dit „colloque” hetzij in Kopenhagen, hetzij in Straatsburg plaatsvindt. Het parlement zal volgende week vrij wel zeker een resolutie aannemen, waarin de Russische autoriteiten wordt gevraagd ook dissidente intellectuelen als Sacharof, Amalrik en Solzjenitsin, volledige vrijheid van meningsuiting toe te staan. Deze stap moet worden gezien, aldus mr. Berkhouwer, tegen de achter grond van het verlangen van de Come con de Oosteuropese organisatie voor economische samenwerking contact op te nemen met de Europese gemeen schappen. 5 6 3 FT 12 J3 15 20 17 72 123 27 74 25 126 28 30 29 E T' S'1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23