BONDSBESTUUR BLIJFT BUITEN DISCUSSIE Van Zanten: zo kan het niet verder gaan winst Kapitale rennen op Duindigt SCHENK GEEFT WISO NIET VEEL KANS VAN SLAGEN Henk Groot IIE rien IIE SPORT®®» nu al bij Ajax weg Volleybaljunioren brachten het weer niet tot ,,Ik wil op korte termijn weten waar ik aan toe ben" Egs: Jan Hordijk niet naar Anders betalen ze me maar Australië „Ik moet wat te doen hebben. uit en dan verdwijn ik wel” ar VIERDE NEDERLAAG VAN JONGENS- EN MEISJESTEAM I0W fI V R IJ D A G aken! 3R0 i.v.m. irhuur 3311 Geen risico Afzijdig f ,T. A (Van onze sportredactie) J Leslie di- Sectiebestuur geeft Cor van der Hart ander werk Schenk: „Dat heb ik sommige rij ders ook wel horen zeggen,Maar ik heb vooralsnog sterke bedenkingen. Ik redeneer: wat moet ik allemaal weer in de weegschaal leggen?” Voelt Schenk zich bedrogen door ISSL’s Ned Neely? Door alle problemen zal er deze zomer nauwelijks sprake geweest zijn van een goede voorbereiding. Indien de profs straks toch op het ijs ko men, kan dit ten opzichte van de prestaties van de amateurs, die ai maanden trainen, fnuikend zijn. Stand finalegroep jongens: 1. Sovjet Unie 4 wedstrijden, 8 punten; 2. Tsjecho Slowakije 4-8; 3. Polen 4-4; 4. Italië 4-4; 5. Bulgarije 4-0; 6. Nederland 4-0. (Van onze sportredactie) 3e- nst twee a drie mensen die alles probe ren te regelen. Dat is veel te weinig. - Als je zoiets opzet moet je bovendien over goede contactpersonen beschik ken in Noorwegen en Zweden en die zijn er niet. Het is een enorm karwei om nu alles nog op tijd draaiende te krijgen.” Schenk: „Dat wil ik niet tegenspre ken. Het gevaar zit erin dat de amateurs beter zullen rijden dan de profs. De Noren hebben echter nog lang doorgetraind omdat ze niet in de gaten hadden dat het mis ging met de ISSL. Wat mijzelf betreft, de trai ning is er inderdaad wel bij ingescho ten. Maar de laatste twee a drie jaar is mijn voorbereiding eigenlijk nooit meer optimaal geweest. Ook in het Olympisch jaar ben ik pas in juli- augustus begonnen. Met een goede opzet van de wintertraining kom je echter een heel eind, al kan ik niet garanderen dat het ook straks weer gemakkelijk zal gaan”. Van der Hart is waarschijnlijk bereid om mee te werken. „In deze twee maan den tot en met de wedstrijd tegen de Belgen moeten we geen gedonder meer hebben. We moeten München ha len: dat is het belangrijkste,” sprak hij donderdag op de luchthaven in Oslo „Maar ik moet wat te doen hebben. Anders betalen ze me maar uit en dan verdwijn ik wel. Misschien is dat nog wel het beste. Ik zit niet om dit baantje verlegen.” Schenk: „Ach, Ton Vissers is een beste man, maar hij had natuurlijk niet in Barcelona moeten zitten bij de wereldkampioenschappen wielren nen, terwijl er hier voor de WISO nog zoveel te doen is. Eén oktober is voor mij in elk geval te laat. Ik moet eerder weten waar ik aan toe ben, want ik heb andere activiteiten ach ter de hand. Deze bevinden zich nog in een onderhandelingsstadium, maar op vrij' korte termijn moet ik weten wat er gaat gebeuren. Te langen leste Schenk: „Nee, maar we zijn ook erg voorzichtig geworden. Argwanend zelfs. We zien bij wijze van spreken achter elke boom een misdadiger staan. Klok (de voornaamste initia tiefnemer van de WISO, red.) heeft ons al wel willen laten tekenen, maar iedere schaatser wil eerst met zijn advocaat alles doornemen.Het pro bleem is dat Klok de contracten in orde wil hebben om de sponsors te overtuigen, terwijl wij eerst sponsors willen zien voordat we tekenen. Dat is een nadeel van de stichting, die met niets begint en dus niets kan geven”. Maar er is toch geen alternatief? Als de WISO niet van de grond komt, zijn de schaatscarrières immers ten einde? „Het was concludeerde van de ISS, (Van onze paardesportmedewerker) DUINDIGT.' Op Duindigt’s week einde dot zaterdagmiddag (11.30 uur) begint, ligt de nadruk op het zondagse rengebeuren met twee kapitale rennen. De klassieke St.Leger is hiervan met ruim 28 mille aan prijzen de belangrijk ste. De laatste klassieker voor driejarige Volbloeds brengt de Derby-tegenstanders Manolito en Queeen of Roses S opnieuw als de favorieten over de 2900 meter lange afstand in de baan. Zoals Fadrhonc al langer niet meer wil luisteren. van dér Hart: „Ik kan met die man niet praten. Ik wil hem helpen, maar hij geeft niets uit handen. Hij is bang dat het hem door de vingé'rs glipt, maar ik hoef over zijn rug toch geen carrière te maken? Ik ben nog jong en ik heb de tijd. Maar de bond heeft me bij AZ’67 weggehaald en dan wil ik nu ook wat te doen hebben. Ik ben geen type om stil te zitten.” Hoe groot acht hij dc levenskan sen van de WISO? Schenk: „Ik moet eerlijk zeggen dat ik niet volledig op de hoogte ben van de stand van zaken. Hoe het bijvoorbeeld met het aantrekken van sponsors gaat zou ik niet durven zeggen. Ik weet wel dat het allemaal erg moeilijk wordt. Er zijn te weinig steunpunten voor de WISO na wat er met de ISSL is gebeurd. Er zijn hu Schenk: „Ach, Neely was dacht ik zelf ook maar een pion in die Ameri kaanse organisatie. Ik heb hem leren kennen als iemand die keihard heeft gewerkt voor die zaak. Toen de Ame rikanen zich destijds in Londen kwa men aanbieden is mij meteen duide lijk geowrden dat ze als zakenmensen geïnteresseerd waren niet als schaatsliefhebbers. Nou, en als ’t goed was gegaan hadden ze vriendelijk „Hi Ard” geroepen en nu zeggen ze sim pel: Sorry Ard, maar we droppen de hele zaak. Dat is de Amerikaanse mentaliteit. Maar ik heb geen mo ment spijt gehad omdat ik het risico dat het zou mislukken destijds heb geaccepteerd.” „Eeen beetje belazerd voel ik me natuurlijk toch wel, want tenslotte heb ik nog veel geld te goed. Het meest van alle schaatsers, omdat ik ook de meesteprijzen had. Hiervan valt niets meer te achterhalen, dat staat wel vast. De ISSL is kapot gegaan door te hoge onverantwoorde uitgaven en het aantrekken van ver keerde werknemers, vooral in Scandi navië”. spelers zelf te vertellen. Van Zanten: „Cor en ik hebben hem er allebei op gewezen, dat dit een onverteerbare zaak zou zijn (later heeft ook Meuleman zich in die geest uitgelaten - red.), maar Fadrhonc was niet meer te stoppen. De elftalleider moet dan ook meer bevoegd heden krijgen. Ik ben tot het uiterste gegaan, maar ik heb geen middelen genoeg- Zolang deze twee mensen zo doorgaan moet de chef d’équipe in kun nen grijpen. Nu hoefde Fadrhonc niet te luisteren naar mij.” een heerlijke zomer”, Schenk. De ondergang de eerste professionele schaatsliga, en de moeizame start van de WISO, de nieuwe organisatie, zijn bij hem zodoende wat op de achter grond geraakt. Zijn afzijdigheid bij en ook na de oprichting van de WISO is eigenlijk erg opmerkelijk, want een jaar geleden spande hij zich als baan breker voor het profschaatsen enorm is voor de ISSL. Schenk: „Ik heb me bewust afzijdig gehouden. Inderdaad ben ik destijds voor de ISSL vaak als woordvoerder van de rijders opgetreden, maar dat is me allemaal slecht bekomen. Er werd gesproken over het schaatscir- cus van Schenk en de Noorse pers had het over Schenk en Co. Nader hand klonk het verwijt: logisch dat Schenk zich zo heeft ingezet, want hij heeft drie keer de eerste prijs gewonnen. De reacties zijn nu een maal heel anders als het om geld gaat. Bij het winnen van medailles wordt alleen maar gezegd: goud is de mooiste kleur, maar zilver en brons zijn toch ook wel leuk. Door deze ervaringen heb ik besloten rustig te kijken wat er allemaal gebeurt met de WISO”. VOORBURG. In de wedstrijd tegen Bulgarije zal het er van moeten komen. Ook na de vierde dag van het toernooi om het Europese jeugdkampioenschap volleybal zijn de Nederlandse jongens immers nog zonder winst. De tegenstan der van donderdag de Sovjet unie bood al helemaal geen kans op een interessante uitschieter. Voor de Russen, superieur als zij in dit gezel schap zijn, was het duel tegen Neder land een aardige warming-up voor de finale tegen Tsjecho-Slowakije. In de eerste set gingen zij voluit: 15-2 in een Het ziet er naar uit, dat Cor van der Hart ook inderdaad meer werk gaat krijgen. Waarschijnlijk zal hij morgen worden bedeeld met de verantwoorde lijkheid voor Jong Oranje en de UEFA- jeugd. waardoor de terreinbakening duidelijker komt te liggen. AMSTERDAM. Henk Groot, die per 1 oktober ontslag had genomen, heeft zijn werkzaamheden bij de Am sterdamse vereniging nu al gestaakt. Ajax stelt geen prijs meer op de aanwe zigheid van Groot vanwege zijn uitlatin gen in de pers naar aanleiding van zijn ontslag. Groot, die ontslag heeft geno men omdat hij het werkklimaat bij Ajax niet langer verantwoord achtte, heeft met zijn verklaringen, (die vooral gericht waren tegen de onverantwoorde structuur waarmee Ajax op dit moment betaald voetbal bedrijft) de naam van Ajax volgens het bestuur geschaad. Wat Groot in de naaste toekomst gaat doen weet hij nog niet. Groot: „Zoals het nu ligt komt die hele voetballerij mij mijn keel uit. Het is een schijnwereld waar ik af en toe misselijk van word.” „Dat onderzoek zou ook te dol zijn geweest,” aldus Van Zanten, „want dan wordt het ook meteen een competentie kwestie tussen het sectiebestuur en het bondsbestuur en competitiestrijd kun nen we nu helemaal niet gebruiken. Dit is een zaak, die het beleid met het Nederlands elftal betreft en dat soort zaken is uitdrukkelijk opgedragen aan de sectie betaald voetbal. Het bondsbe- stuur maakt besluiten over de salarissen, over vakantie en al dat soort regelingen. In die zin heeft het bondsbestuur inder daad iets te maken met employé’s zoals deze, maar dat heeft met de moeilijkhe den tussen Fadrhonc en Van der Hart niets uitstaande.” Met het in eigen hand houden is natuurlijk de kwestie voor de sectie betaald voetbal nog lang niet uit de wereld. Een belangrijk punt wordt ge vormd door een mogelijk gewijzigde taakafbakening tussen beide heren. „Het zal wel eens kunnen gebeuren, dat er nieuwe afspraken worden gemaakt,” al dus Van Zanten, ditmaal op de geheim zinnige toer. „De zaak terugdraaien kun nen we natuurlijk niet meer. Fadrhonc blijft eerste man en hij is niet het type om als een soort coach op de tribune te gaan zitten en Cor van der Hart prak tisch trainingswerk te laten doen. Er zijn echter ook nog andere constructies mogelijk, maar daar moeten we eerst maar eens over praten.” Duidelijk is wel, dat het op de huidige basis niet meer tot een samenwerking tussen de bondscoaches kan komen- Fadrhonc heeft Van der Hart inmiddels keihard verweten de zaak in de publici teit te hebben gebracht, maar anderzijds heeft Fadrhonc de blunder begaan door de opstelling van het Nederlands elftal eerst aan de pers mede te delen en die daarna als een haas ook nog aan de Ard Schenk: „ik heb andere activiteiten achter de hand”. ben ik gediplomeerd en ik wil nu wel eens aan de slag. Nu kan ik wel gaan afwachten, want er zal altijd wel werk te vinden zijn, maar ik voel er niets voor om over enige tijd van de WISO te moeien horen dat het niet doorgaat. Dat risico wil ik beslist niet lopen”. De schaatsers hebben nog steeds geen contract getekend. De strafcommissie van de KNVB heeft Utrechtspeler Donselaar voor drie achtereenvolgende wedstrijden geschorst. Na 40 zetten is de partij Enklaar- Sosonko (4e ronde schaakkampioen schap) afgebroken. Enklaar stond er aan het voorlopige einde van deze ontmoe ting het best voor. De geldboetes die hem dit seizoen zijn komen aanwaaien bevallen Ilie Nas- tase zo slecht dat hij hooguit een tiende wil betalen. „De 1500 dollar die de spelfersbond wil omdat ik op Wimbledon uitkwam en de 450 dollar voor slecht gedrag in Cincinnati zijn onrechtvaar dig,” aldus Nastase. Tom Okker won in de eerste ronde van het toernooi in Seattle met 6-4, 6-3 van Higgins. (Van onze sportredactie) GRONINGEN Het is voor Schenk een rustige zomer geweest, waarin hij zijn studie fysiotherapie definitief en met goed gevolg afsloot, vervolgens een paar weken op vakan tie ging naar Frankrijk en Spanje en even de Atlantische Oceaan overstak om bij wedstrijden van internationale sportvedetten in het Amerikaanse Florida zijn veelzijdigheid te demon streren. Hij werd tenminste winnaar van zijn groep en mag in februari te rugkeren als de finale wordt gehou den. Manolito heeft nog een voorbereidende ren gelopen tegen oudere paarden en liet daarbij een sterke indruk achter. De nog ongeslagen Queen of Roses S is daaren tegen rustig op deze zware ren voorbe reid. Indien zij de ren wint heeft zij de „triple crown” Merries produktenren, Derby en St. Leger op haar naam, voldoende voor haar eigenaar om haar rencarrière met deze prachtige staat van dienst te laten beëindigen. Voorts de Gouden Speld waaraan amatrices uit zeven landen zullen deelnemen. De ren die meetelt voor het Europees kampi oenschap voor amatrices kan de beslis sing brengen in deze titelstrijd. Na haar overwinningen in Boedapest en Zurich staat de 34-jarige Marijke de Kat-Engle- bert met 40 punten aan de leiding, twaalf punten meer dan de Noorse ama- trice Ruth Hegard (23) die slechts bij een overwinning de titel nog kan beha len. De tips: 1. Diever-prijs: 1. Kioneer 2. Larry 3. Leizerin Carola Outs; Keen Brewer.3. Dronten-prijs: 1. Karamba 2. Katinka v. Wisch 3. Kid Maaldrift Outs: karamba X. 5. Doetinchem-prijs: 1. Jack O 2. José Hollandia 3. Jolitha d’Aster Outs: Jan de V. 6. Doorn-prijs: 1. Irish Kan 2. Gay 3. Jacky Spencer Outs: Janky Buitenzorg. 8. Diepenveen-prijs: 1. Mighty Gallant 2. Mission 3. Mexico B Outs: Madam Wittestein. 9. Deventer- prijs: 1. Kwant 2. Loes Areta 3. Loekl Dartel Outs: Kora Marijke 10. De Bilt- prijs: 1. Jellina P 2. Johnny Baker 3. Kahinga Outs Jodney B. Rennen: 2. Crooked Blaze-prijs le afd: 1. Darius Honey 2. Persian Darling 3. Patrick Outs: Clematite. 4. Crooked Blaze-prijs: 1. stal de Kroes :Run Home STudor Roussi S) 3. Ebeltoft 3. Melisse Outs: Jamberdeen. 7. Crooked Blaze-prijs 3e afd: 1. Fransec Dream 2. Mettlesome Maid 3. Quick Tor Outs: Woodfeet’s Brandy Tips voor zondag: 1. Elst-prijs: 1. Jet stream 2. Koly B 2. Jay Lee Outs: Lord Rodney H, 2. Eefde-prijs 1. Laguna Star 2. Katja 3. Katrien Akit Outs: Karoline N, 4. Ede-prijs 1. Jewelprise 2. Jaap Eden 3. Jelle van Willy Outs: Joan Hollandia 6. Elspeet-prijs: 1. Uriosis P 2. Gunnar Dear 3. For Ever Outs: Frits W 7 Edam-prijs: 1. Ingrid Roodnoot 2. Irresistible 3. Irma van Double Outs: Isi’s Juweel. 9. Epe-prijs: 1. Ivan Braun 2. Indra 3. Kephalus P Outs: Indiana Hanover 10. Emmen-prijs 1. Laetittia 2. Leny Special 3. Lazuur Outs: Hanover Rennen 3. St Leger: 1. Rebel des Monts 2. Queen of Roses S 3. Manolito Outs: Bearly 5. Gouden Speld: 1. Bourgogne 2. African Boy 3. Astrolo ger Outs: Roydel 8. Nancy-prijs: 1. Ro nald 2. Yvancka 3. Master Philip Outs: Zo ver zal het waarschijnlijk niet komen. Van Zanten: „Er moet een con structie te vinden zijn, waardoor ze uit eikaars vaarwater blijven. Er is voor beiden genoeg werk te doen, maar op deze manier verder gaan is niet moge lijk. Er mag nu niets meer misgaan, anders komt de kwalificatie in gevaar en dat is nu precies het tegendeel van wat we hebben bedoeld toen we Van der Hart hebben aangetrokken.” Of Van der Hart met deze regeling, die niet veel meer is dan het doekje voor het bloeden, gezien de argumenten waarmee Van der Hart indertijd bij AZ’67 werd losgeweekt, tevreden zal zijn is nog de vraag. De sectie betaald voet bal kan op geen enkele manier het perspectief, dat Van der Hart indertijd is geboden (de paniekerige Fadrhonc weg en hij snel bondscoach) waarmaken. Fadrhonc maakte zich vorige week plotseling erg sterk en kon met de contracten in de hand zijn rechten af- dwingen- Van der Hart kon slechts vage toezeggingen in het midden brengen en kwam in de hoek, waar de klappen vielen. De onrust, die zijn verzet teweeg bracht, heeft de top van de bond doen besluiten alsnog te redden wat er te redden valt, omdat de zaak van oranje nu geen enkele wanklank meer kan hebben. AMSTERDAM Op de terugreis van het Nederlands elftal uit Oslo, toen ook de KNVB-deputatie Meuleman. Burgwal en Van Dalen zich weer bij de spelersgroep voegde, is nog een aantal belangwekkende zaken geregeld. Elftalleider Jack van Zan ten is erin geslaagd de ruzie tussen beide bondscoaches tot een zaak voor de sectie betaald voetbal verklaard te krijgen en die aldus te onttrekken aan de competentie van het bondsbestuur. Het door voorzitter Meuleman en secretaris-penningmeester Burgwal aangekondigde ambtelijke onderzoek naar de gedragingen van de twee bondsemployés gaat niet door. In plaats daarvan volgt vandaag, vrijdag, een gesprek tussen Burgwal en Van Zanten enerzijds en het duo Fadrhonc-Van der Hart ander zijds. Ton Visser, die door de WISO is aangezocht als manager, heeft gezegd dat er voor 1 oktober voldoende sponsors moeten zijn. „Als het dan nog niet rond is, lukt het nooit meer,” is Vissers mening. kwartier. Vervolgens wat probeersels met als resultaat 15-8 en 15-11 in nog eens 39 minuten. Evenals de jongens leden de meisjes hun vierde nederlaag in successie. In Utrecht (finalegroep A) ging de ontmoe ting tegen Tsjecho-Slowakije, nu finalist- veloren met 0-3 (9-15 2-15 9-15). Stand finalegroep meisjes: 1. Sovjet unie 4 wedstrijden, 8 punten; 2. Tsjecho Slowakije 4-8, 3. Hongarije 4-4; 4. Polen 4-2; 5. West-Duitsland 4-2; 6. Nederland Elftalleider Van Zanten: Ze moeten uit eikaars vaarwater blijven DEN HAAG. Jan Hordijk zal dez« winter niet in dienst van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond afreizen naar Australië. Wel zal hij tegen vergoe ding van kosten en eventueel zakgeld kunnen deelnemen aan een toernooien- circuit in India, dat van half oktober tot half januari plaats vindt. In de 9e ronde van het Tsjigorin- schaaktoernooi speelde Jan Timman ge lijk tegen Smejkal. Tal leidt met 6 punten en 1 afgebroken partij, Timman is 3e: 51/» punt. Van zijn prestaties aldaar zal het afhangen of de KNLTB hem volgend jaar wel of niet in „bondsdienst” naar internationale toernooien zal afvaardi gen. Hordijk, die vorig jaar een dergelijk aanbod afsloeg, veranderde deze zomer van mening ën informeerde via de com missie speltechniek of men bereid was hem op de oude voorwaarden uit te zenden. Het hoofdbestuur heeft zo blijkt thans een rechtstreeks antwoord ont weken, maar door het half jaar uitstel de zaak wel op losse schroeven gesteld. Kernpunt van het jaar-programma dat Hordijk in samenspraak met de commis sie speltechniek had opgesteld, was na melijk de trip naar Australië, waar in tennistechnisch opzicht veel meer te le ren valt dan in India. „Ik weet niet of ik dit voorstel zal accepteren,” aldus Hordijk. „Het lijkt veel op een zoethou der”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25