I Jos Hermens vierde gesponsorde atleet Afspraken met Fadrhonc en Van der Hart geheim Kazakov leidt SPORÏWM Nietszeggend communique KNVB Oranje-België Jan Jeuring verlengde zijn contract TENNISSERS NAAR INDIA NOOTDORP Nieuw verdeelmechanisme voor de lotto en toto Fittipaldi aan WH een miljoen gulden aan prijzen Spaanse arbiter voor Twente Duitse bezwaren tegen sportweekblad „Kick” Volley baljeugd kansloos tegen sterk Bulgarije KOERSEN IN Ali-Lubbers nu definitief IM ui11 iiiiii het „rondkijken” S il Maandagochtend kort geding Optimale voorbereidingen voor EK I TW 'W Ai ZATERDAG 15 SEPTEMBER 11 1973 10 Aft SABENA BI llll II V (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Maandagochtend om elf uur dient voor de president van de Haarlemse rechtbank een kort geding van de Duitse Olympia Verlag Neurenberg” tegen Oberon BV, uitgeverij voor jeugd en sport in het VNU-concern. Het gaat om de sportbladen van beide uitgeve rijen: Kicker van de Duitsers, en Kick van de Nederlanders. Naam en lettertype van het Nederlandse blad (sinds ongeveer een half jaar de opvolger van 1-0) stuiten de Duitse uitgeverij tegen de borst. Bovendien heeft Kick een nummer uitgegeven dat qua inhoud en lay-out identiek aan een nummer van Kicker is. De Duitse uitgeve rij verwijt Oberon oneerlijke concourrentie omdat de twee bijna iden tieke namen zo verwar end kunnen werken: beide zijn immers in de kiosken verkrijgbaar. Olympia Verlag vraagt de president Oberon te bevelen de titel Kick te laten vervallen en ook nergens inhoud en opmaak van Kicker na te bootsen. Dit op straffe van een dwangsom van DM 10.000 voor iedere overtreding. SRfciïl iii iii< is één van de vele hoofdprijzen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud Natuurbeschermingseducatie. Deze prijs werd aangeboden door de Belgische luchtvaartmij. SABENA. WW» Een volledig verzorgde 14-daagse vakantie (plus 999 zakgeld) voor2 personen naar Kenia/Tanzania en I ai|: iiinn miiia- "N fea*. ijN?'- .«—Sm»1 F Ifc J® (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) FADRHONC: strijdbijl voorlopig begraven. ADVERTENTIE C, -IjSv; fS» M „De bedoeling van dit gesprek (het zo veelste in korte tijd - red.) was”, aldus Van Zanten, „dat we een constructie zouden vinden, waardoor een herhaling van de problemen in Oslo zoveel moge lijk kan worden voorkomen”. Volgens de chef d’equipe zal niet op de terugkeer van vakantie van voorzitter Jacques Hogewoning worden gewacht met de behandeling van de afspraken in het sectiebestuur. W’i in de slecht weer Javer (0-8) iselub Een doen in de jdag- n de meer g om OSC illend crides niet Akri- pzoe- Katos oen 3 zeilen lardi- 54-7; 20-60: crides -The dinals 20-26; s 2- 1 2- 3 2- e Sea 'statie delijk ■icum. in de irmde maar iZoor- imen- n de stand HCK n de duels Jt 46- tegen mkele enstra litste- Leth :er de zijn al in racht zette :n op RIJSWIJK. De minister van Cul tuur, recreatie en Maatschappelijk werk, tnr. H. W. van Doorn, heeft vrijdag tijdens een persconferentie in Rijswijk medegedeeld in algemene zin te staan achter de gedachte, dat er een nieuw verdeelmechanisme moet komen voor de toto en de nieuw in de voeren lotto. Hij geeft daarmee gevolg aan de motie van DEN HAAG. De wedstrijd voor de UEFA-cup van volgende week woensdag tussen FC Dundee en FC Twente zal worden geleid door de Spanjaard Pablo Sanchez Ibanez. Hij wordrt geassisteerd door twee land genoten. Die tijden, en vooral die hoge klasse ringen op de wereldranglijst, waren voor de sponsor aanleiding Jos Hermens te benaderen. Directeur Van Kan hierover: „Dikwijls heb ik in kranten gelezen dat het voor de Nederlandse atleet niet is op te brengen de internationale top te ha len. Ze kunnen niet uit de voeten, omdat ze gebrek aan middelen hebben. Toch is het zo belangrijk een topper als Jos Hermens te hebben, die evenals Wim Slijkhuis dat vroeger deed, een stimule rende invloed kan hebben op de atle- tiekbecefening in ons land”. opgenomen, dat bij eventueel slechtere tijden voor het bedrijf van bedrijfsme- chanisatie de sponsoring voor het betref fende jaar niet in gevaar komt. Door de sponsoring van de Nijmeegse Quick-at- leet is het aantal Nederlandse atleten dat een bedrijf achter zich weet, geste gen tot vier. De Ciko-atleten Haico Scharn, Bram Wassenaar en Toine van den Goolberg gingen de Nijmegenaar al voor. Ea“Bl Voor de Bundesliga zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. Koploper Bo russia Mönchengladbach versloeg Han- nover’96 met 4-3 en Fortuna Köln speel de met 1-1 gelijk tegen Schalke. De Belg Emiel Puttemans heeft in het Heyseltstadion in Brussel in de acht ste ronde van de 10000 meter de strijd gestaakt wegens een blessure aan zijn achillespees. Puttemans had aangekon- digd dat hij tijdens deze race een aanval zou doen op het wereldrecord op de 10000 meter dat momenteel in handen is van de Engelsman David Bedford. Tijdens het bridgetoernooi om het Europese kampioenschap heeft Neder land in Oostende twee overwinningen behaald. Tegen Polen 20-0 en tegen Frankrijk 12-8. De Nederlandse waterskister Willy Stable heeft in Bogota tijdens de we reldkampioenschappen waterski de tweede plaats bereikt in de halve finales figuren. In de vijfde ronde van het Friesche Vlagtoernooi heeft Sosonko de leiding genomen door een overwinning tegen de Nederlander Zuidema. Enklaar versloeg Sosonko. DEN HAAG De illusie van de Ne derlandse junioren om in de finalegroep van het toernooi om het Europese kam pioenschap volleybal de laatste plaats te ontlopen, is vrijdag door de Bulgaren nogal wreed verstoord. In precies 64 minuten liepen de Oosteuropeanen naar 3—0 (15—7 15—10 15—12), in een wed strijd, die groeiend verzet van Nederland te zien gaf, maar die toch nimmer uitzicht bood op een positief resultaat. Duidelijk werd wel dat de Nederlandse ploeg wedstrijdconditie mist, hoewel er tegen het einde nog fel werd gevochten. Een toernooi van een dergelijke omvang drukt echter zwaarder op de kwalitatief minderen. De Oosteuropese ploegen, die gewend zijn hoe dan ook per dag vier a vijf uur in het veld te staan, kunnen er beter tegen. DEN HAAG. Jan Hordijk, Fred Hemmes, Rolf Thung en Ellie Siemons zullen van half oktober tot medio janu ari deelnemen aan het zogeheten India- circuit. Het ligt in de bedoeling dat zij daar een aantal exhibitiewedstrijden zullen spelen. De KNLTB betaalt alle kosten voor Hordijk, geeft een bijdrage aan Rolf Thung, maar Ellie Siemons en Hemmes gaan voor eigen rekening mee. DEN HAAG De vrede tussen de beide bondscoaches, dr. Frantisek Fadr honc en Cor van der Hart is voorlopig getekend. In het op ambteljjk niveau gehouden gesprek op het bondsbureau van de KNVB in Den Haag, waaraan de beide coaches, secretaris-penningmeester Henk Burgwal, chef d’equipe van het Oranjeteam Jack van Zanten, secretaris betaald voetbal Jan Huijbregts en later ook bondsvoorzitter Wim Meuleman deelnamen, is een voorlopige oplossing gevonden voor de problemen, die voor het WK-kwalificatieduel met Noorwegen duidelijk aan het licht kwamen. Tot welke afspraken men precies is geko men, werd niet bekendgemaakt. Jack van Zanten daarover: „Dat is nog niet rijp voor de publiciteit, want die con structieve afspraken zo mag ik ze wel noemen moeten eerst nog ter goed keuring worden voorgelegd aan het sec tiebestuur betaald voetbal. Vandaar het inderdaad nietszeggende communiqué, dat we na afloop hebben uitgegeven”. NOOTDORP De uitslagen van de vrijdagavond in Nootdorp gehouden dra verijen zijn: Hilvarenbeek-prijs, 2000 m: 1. Lucie Roodnoot (J. Wagenaar) 2.56,4, 1.28,2. 2. Killing Feet, 3. Kentish Lass. Winn. 2.30, pl. 1,50, 1,90, 1,90, koppel 5,10. Trio 46,30. Hillegom-prijs, 2400 m: 1 Kwikstaart A (J. Wagenaar) 3.38,3, 1.31,0, 2. King Axkit, 3. Keen Brewer. Winn. 1,90, Pl. 1.60, 2,70, 1,80, koppel 4,40. Hoevelaken-prijs, 2000 m: 1. Jungfrau (A. Heskes) 2.53,6, 1.26,8, 2. Krone Bui tenzorg, 3. Kwikzilver. Winn. 144.20, pl. 7.60, 3,20, 1,90, koppel 13,50. Trio Hoeve- lakenprijs 3.447,40. Hindelopen-prijs, 2400 m: 1. Gay Rod ney (A. de Regt) 3.23,9, 1.25, 2. Freddy Scotch, 3. Heliotroop R. Winn. 3,50, pl. de KVP-er Kaulingfreks, die op 4 sep tember door de leden van de Eerste Kamer werd aangenomen. „Dit heeft het voordeel, dat we binnen één orgaan een goed gesprek kunnen voeren over de besteding van de beschikbare gelden”, aldus de minister. „Het ligt in de bedoe ling te komen tot een nieuwe stichting, een stichting sporttotalisator nieuwe stijl waarvan het bestuur breed is samenge steld. Er zijn drie groepen denkbaar. Ten eerste de belanghebbenden, zoals de DEN HAAG. De kwalificatie wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal tussen Nederland en België, die op 18 no vember in Amsterdam plaatsvindt, zal worden geleid door de Russische scheidsrechter Kazakov. Hij zal wor den geassisteerd door twee landgeno ten. Na afloop van het gesprek verstrekte de KNVB het volgende communiqué: „Op ambtelijk 'niveau heeft een gesprek plaatsgevonden met de chef d’equipe en de bondscoaches Fadrhonc en Van der Hart. Het was een constructief gesprek en er zijn duidelijke afspraken gemaakt, die zullen worden voorgelegd aan het bestuur betaald voetbal.” De conclusie, dat dr. Fadrhonc en Van der Hart de strijdbijl voorlopig hebben begraven al dient men zich daarbij direct af te vragen hoe lang de vrede zal duren kon worden getrokken na de opmerking van Van Zanten, dat geen van de aan wezigen bezwaar had tegen de voorstel len, die nu naar het sectiebestuur gaan. ENSCHEDE Jan Jeuring, aan valsleider van FC Twente heeft met deze eredivisieclub overeenstemming bereikt om na dit seizoen nog drie jaar voor de Enschedese vereniging te blijven spelen. Hiermee is een even tuele overgang van Jeuring naar Fey- enoord, waarvan enige tijd sprake is ARNHEM. Uitgerekend in de peri ode waarin de Nijmeegse topatleet Jos Hermens vanwege de gevolgen van een verkeersongeval zijn training heeft moe ten onderbreken, is de lange-afstandlo- per erin geslaagd een sponsor te vinden waarvan hij mag verwachten dat deze hem volgend jaar in staat zal stellen zich optimaal voor te bereiden voor de Europese kampioenschappen in Rome. Vrijdag werden de gesprekken tussen de op de wereldranlijst hoog genoteerde Nijmegenaar en directeur H. N. J. van Kan van de in Cuyk gevestigde Fluis Automation Holland BV afgerond met de ondertekening van het contract. Een contract dat Jos Hermens, die na zijn verkeersongeval van een maand geleden volgende week weer voor de klas mag staan en ook weer heel langzaam mag gaan trainen, de mogelijkheid geeft zon der financiële zorgen de voorbereidingen voor Rome ter hand te nemen. Uiteraard klopte de sponsor bij Jos Hermens ook aan om het feit dat het bedrijf zelf hieruit voordeel wil halen. Directeur Van Kan erkent dit: „We zijn met Jos Hermens overeengekomen dat we zijn naam mogen gebruiken in recla meteksten. Het contract heeft de duur van één jaar, waarna wordt bekeken aan de hand van de door Jos Hermens geleverde prestaties of continuering mo gelijk is. In het contract is de conditie LONDEN Lotus-eigenaar Colin Chapman voelt er weinig voor om het contract met Emerson Fittipaldi te ver lengen. Chapman verklaarde vrijdagmid dag in Londen dat Fittipaldi momenteel „aan het rondkijken is” en dat de moge lijkheid bestaat dat hij volgend seizoen met zijn broer Wilson gaat rijden. Ron nie Peterson, die evenals Fittipaldi dit seizoen drie Grand Prix’s heeft gewon nen, blijft wel bij Lotus. Chapman: „Het vakmanschap van Peterson doet voor dat van Fittipaldi niet onder”. JOS HERMENS: Optimale mogelijkheden om zich voor te bereiden op de Europese kampioenschappen in Rome. 1,80, 2,80, 2,10, koppel 12,20. Hontenisse-prijs, 2000 m: 1. El Cid d’Aster (H. Pools) 2.49,7, 1.24,9, 2. Erota, 3. Impuls W. Winn. 10,60, PI. 2,10, 2,40 1.40, koppel 17,70, trio 943,90. Hoeven-prijs, 2000 m: 1. Karola V. Gonny (M. Pools) 2.54,3, 1.27,2, Junosch- ka II 3. Kris Spencer, Winn 3,70, pl. 2,60, 3,10, 3,70, koppel 5. Holten-prijs 1680 meter, met autostart. 1. Ico Duivenvoorden 1.24,2, 2.21.4, 2. Ina Z, 3. Hetty Hanover, Toto winnend: 4,30, plaats 1,40, 1,50, 3,80, koppel 5, trio 435.40. Hilversum-prijs, 2000 meter met au tostart. 1. Kwiek van Agfa (S. Hartman) 1.29,9, 2.59,7. 2. Jongleur D, 3. Kind Buitenzorg. Toto winnend: 2,70, plaats 1,10, 1,30, 1,30, koppel 9.60. „Het zou mogelijk zijn dat ik bijvoor beeld volgend jaar een paar weken naar St.-Moritz kan oAi me daar via een hoogtetraining in topvorm te trainen voor de Europese atletiekkampioen- sthappen. Ook op het internationale wedstrijdvlak krijg ik nu meer moge lijkheden, terwijl de medische begelei ding voor elke topatleet een pro bleem nu optimaal kan worden”, al dus een tevreden Jos Hermens, die ei genlijk al de moed had opgegeven nog een sponsor te vinden. Vorig jaar besloot hij zelfs in afwachting van een ver wacht en naderend sponsorcontract slechts voor halve dagen te gaan wer ken. Atletiek on wereldniveau vereist nu eenmaal een fikse trainingsarbeid. Op dat werken voor halve dagen is Jos Hermens teruggekomen. Enerzijds omdat een sponsor niet toehapte, maar ook omdat dat extra accent op de topsport- beoefening bij Jos Hermens een soort over-concentratie teweegbracht, die tot vormverlies leidde. Eerst toen Hermens weer een volledige dagtaak als onder wijzer op school doorbracht, werden de prestaties weer beter, met als gevolg internationaal hoog gewaardeerde tijden, met name op de 3 en 10 kilometer. sport en de stichting centraal overleg fondsenwervingsactie, ten tweede de overheidsinstanties en verder bijvoor beeld onafhankelijke kroonleden”. Er zal een projectgroep worden gevormd, die verder gaat praten over het verdeelme chanisme. Mr. Van Doorn: „Als het kan hopen we daar de komende weken vorderingen mee ‘e maken. We moeten opschieten, dat is duidelijk”. De minister achtte het van grote betekenis dat er via de nieuwe wet op de kansspelen, die de invoering van onder meer de lotto in Nederland mogelijk maakt, meer geld beschikbaar komt voor de sport en het maatschappe lijk culturele werk. „Indien toto en lotto beiden behoorlijk draaien verwachten we volgens een voorzichtige raming dat de opbrengst boven de 100 miljoen gul den komt te liggen. Dat is een verdub beling van het huidige totocijfer”. Het ligt niet in de lijn der verwachtingen dat de verdelingscijfers bij invoering van de lotto (mogelijk begin volgend jaar, maar waarschijnlijk nog niet per 1 januari) gewijzigd moeten worden. „Het lijkt mij verstandig om met dezelfde sleutel te beginnen”, aldus de heer Van Doorn „Dit houdt nog niet in dat het ook altijd zo zal blijven”. Momenteel wordt de bruto-opbrengst van de toto gesplitst in 10 pet voor de kosten, 45 pet voor de prijzen en 45 pet voor de beneficienten. Van de laatste 45 pet gaat driekwart naar de sport (de verenigingen die meewerken krijgen in totaal 15 pet en de NSF 18,75 pet) en eenkwart naar het COF. Houdt een dergelijke opbrengst uit de lotto in dat de financiële post voor sport op de begroting omlaag wordt geschroefd? „Ik zou mij tegen die ge dachte verzetten”, zei de minister. „An ders zou je er niets mee opschieten. Het is een hele goede zaak dat er eens wat meer geld naar de sport kan vloeien. Wat kopen we er voor als via die lijn meer kunnen krijgen en er via een andere lijn weer wat afhalen”. DEN HAAG. De Indonesische promotor Soemantri heeft bericht ontvangen van de Amerikaanse advo caat Robert Arum, dat de bokswed strijd Mohammed AliRudi Lubbers op 20 oktober in Djakarta doorgang kan vinden. Er was enige ongerust heid ontstaan, omdat Mohammed Ali bij zijn laatste gevecht tegen Ken Norton zijn hand blesseerde. Deze blessure blijkt niet van ernstige aard te zijn.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11