SCHOKKEND RELAAS OVER VERVOLGING VAN CHRISTENEN IN PORTUGESE KOLONIE MOZAMBIQUE IS EEN POLITIESTAAT Help Pakistaanse kerken bij overstromingsramp Internationale Commissie van Juristen: Dood ds Manganhela OPROEP VAN GEREFORMEERD WERELDDIAKONAAT: Arrestaties Controle Roode Kruis Martelingen I ZATERDAG Erbij 15 14 SEPTEMBER 1 973 „Mozambique kan worden aangemerkt als een politiestaat. Er is een in ternationaal en géén Portugees tribunaal nodig om de waarheid over de wreedheden van het Portugese leger vast te stellen”. Dat zijn twee con clusies uit een rapport van de Internationale Commissie van Juristen te Genève over „De geheime politie (D.G.S.) in Mozambique”. Het rapport dat tal van schokkende gegevens over het optreden van de geheime politie in Mozambique onthult, kan als correct en betrouwbaar worden aange merkt, zo verklaart de sectie Internationale Zaken van de Nederlandse Raad van Kerken. *7 01 zwepen. van Niemand van de predikanten schijnt l 1 5 dat zoiets totaal onmogelijk is aangezien zij weten dat hun kerken en kongrega- ties geïnfiltreerd zijn door DGS-agenten. Het is niet duidelijk of de DGS zelf werkelijk in haar beschuldiging gelooft of dat ze deze inbrengt om de kerken te intimideren en in diskrediet te brengen. De overstromingen deden zich eerst voor in het noordelijk deel van Pa kistan, vooral in de Poendjaab. Daar traden de vijf rivieren buiten hun oevers door de watervloed, die van de bergen in het noorden in te grote hoeveelheid naar beneden kwam. In dit deel van Pakistan woont ongeveer een om geslagen te zijn maar een aantal van hen werd gebroken door psychologische dwang en vooral door de konfrontatie met valse „bekentenissen”, die de andere gevangenen waren afgedwongen. De kerken in Mozambique worden be schuldigd geld in te zamelen voor de Frelimo, de vrijheidsbeweging, waarvan men hier twee platen ziet. Op de ene foto is men bezig de bevolking van een dorp in te lichten over plannen om de landbouw te organiseren in de bevrijde gebieden. Op de andere foto ziet men de militaire opleiding van Frelimo. Hierbij waren velen, die valse bekente nissen hadden getekend. Meer dan 20 zitten nog steeds gevangen. Het is niet bekend of er enige beschuldiging tegen hen is ingebracht, of ze zijn berecht, en of ze veroordeeld zijn. dichter bij elkaar zullen een deel van India tegen i 1 1 1 j 2 T 3 1 Een afgevaardigde van het Internatio nale Comité van het Roode Kruis be zocht de gevangenis eenmaal, en wel vijf maanden na de arrestaties. Aangenomen t I r s t 1 i i c l I X r 2 t 1 1 2 I 1 C c 1 1 s 1 s f 1 s 1 f Tengevolge hiervan werd de rechter in zijn ambt hersteld en er werd verklaard dat zijn „tijdelijk ontslag” het gevolg was geweest van meningsverschil op an der gebied. Het verdonkeremanen van het rapport van rechter Valadas Preto en de reaktie van de regering op de inhoud ervan vormen duidelijke aanwijzingen dat een internationaal en geen Portugees tribu naal nodig is om de waarheid over de vermelde wreedheden van het Portugese leger vast te stellen. wordt dat hij de gevangenen In eenzame opsluiting niet heeft gezien, met de mo gelijke uitzondering van dominee Man ganhela. Voor zijn bezoek werden de ruggen van alle gevangenen onderzocht, en degenen met lidtekens en wonden van het slaan tijdens de verhoren wer den weggebracht en door de Roode Kruis-gedelegeerde niet gezien. Aan de rest werd, speciaal voor deze gelegen heid, een derde deken verstrekt. De Roode Kruis-afgevaardigde heeft niet ge zien onder welke omstandigheden van overbezetting de meerderheid van deze gevangenen was opgesloten. De meeste gevangenen die hij bij deze inspektie zag, waren gevangenen, die al veroor deeld waren en meer dan een jaar van hun straf hadden uitgezeten. Zij moch ten werken en ondergingen een kursus „heropvoeding”. Bovenal zag de afge vaardigde geen van de gevangenen, die verwondingen waren toegebracht tijdens hun verhoor. Sinds de bekendmaking van Mangan- hela’s dood werd vernomen dat nog drie andere gevangen in de gevangenis ge storven zijn. Beweerd wordt dat zjj al lemaal zelfmoord hebben gepleegd. Zelfs wanneer deze beweringen allemaal er toe gekomen zijn zich van het leven te beroven, aldus het rapport van de Inter nationale Commissie van Juristen. Enkele dagen voor zijn dood zij hij, na te zijn verhoord, tot een medegevan gene: „Leugens, niets dan leugens”, en gaf te kennen dat hem gevraagd werd te verklaren dat hij een som gelds aan het Frelimo had overhandigd. De enige officiële bekendmaking van rechter Valadas Preto’s bevindingen was dat hij als doodsoorzaak zelfmoord ac cepteerde. In feite echter bevatte zijn rapport tevens de konklusie dat de ge vangenen tijdens de verhoren systema tisch gemarteld werden. Toen dit rap port in Lissabon werd ontvangen, werd rechter Valadas Preto van zijn funktie ontheven. 24 praktiserende advocaten uit Lourenco Marques zonden daarop een protesttelegram naar premier Caetano. Dominee Manganhela stierf op 11 ok tober 1972. In Mozambique zijn de me ningen verdeeld over de oorzaak van zijn dood. Europeanen en overheidskrin gen accepteren de officiële versie, die bij de lijkschouwing werd geconstateerd, dat hij zelfmoord had gepleegd door zich op te hangen. De meeste Afrikanen ge loven dat hij werd vermoord. Sommigen zijn van mening dat hij aan een hart verlamming stierf, die vervolgens als zelfmoord werd gecamoufleerd. Een Amerikaanse soldaat gooit voed sel uit een helikopter naar Pakistaan se slachtoffers van de watersnood. De gevangenen verklaarden later dat zij tijdens deze behandeling bereid wa ren te sterven en dat ze in een toestand waren gebracht die hen precies datgene deed zeggen wat de ondervragers van hen verlangden; ze waren als dieren zonder enige reakties; de politie kon elk denkbeeld in hun hoofd prenten en zij zouden het accepteren. Verlaagd tot deze toestand, tekenden zij precies de verkla ringen, die de ondervragers van hen eisten. De verklaringen waren gebaseerd op hun antwoorden tijdens de ondervra ging, maar veranderd, en in alle geval len met extra toevoegingen. Wanneer zij hiertegen protesteerden werden zij met meer slaag bedreigd of er werd andere gevangene binnengebracht zijn bekentenis te herhalen, die op het zelfde neerkwam. Degenen die grotere weerstand toonden werden in donker gemaakte cellen eenzaam opgesloten en zo nodig werd hen alle voedsel onthou den en werd hen verboden zich te was sen. Een van de gevangenen is onder deze omstandigheden gek geworden. vangenen op de hele rug geslagen met Een aantal van hen ontving meer dan honderd slagen. Daarna wer den ze teruggestuurd naar de gevangenis totdat ze voor de volgends zitting wer den opgeroepen. Een aantal is flauwge vallen. Bij enkele gelegenheden werd hun injecties toegediend en werd hun wonden behandeld door Afrikaanse ver plegers. Een aantal gevangenen had la ter nog steeds moeilijkheden bij het gaan zitten en bij het met de rug achterover leunen in een stoel. Zij had den grote lidtekens op hun schouder en rug. Zoals bekend is Pakistan de laatste weken getroffen door een overstro mingsramp, die de ergste uit de ge schiedenis van dit land wordt ge noemd. Tot op heden zijn enige dui zenden mensen omgekomen, maar men schat dat ook ongeveer acht miljoen mensen van huis en haard zijn verdreven. Dat is ongeveer 15 percent van de Pakistaanse bevolking. Over de verhoren die plaatsvonden in het hoofdkwartier van de geheime poli tie in Laurenco Marques vermeldt het rapport onder meer: De strekking van de gestelde vragen was de gevangene te laten toegeven dat het werk van de Kerk inderdaad een voorwendsel was voor subversieve aktiviteiten en dat zij voor het Frelimo werkten, dat zij geld voor hen verzamelden en dat aan hen doorgaven. Wanneer de gevangene dit ontkende, werd iemand van de Afri kaanse politie geroepen en werd bevolen hem te slaan. Het slaan begon doorgaans met slagen met een stok op de handen, tot ze bloedden. Daarna werden de ge- Door een nieuw dekreet van 1 oktober 1972 heeft de geheime politie (D.G.S.) zichzelf rechterlijke bevoegdheden ver schaft. Bij veiligheidszaken ligt de af handeling van het voorlopig onderzoek, het ondervragen van de gevangene en het uitvaardigen van het bevel tot arres tatie of vrijlating op borgtocht nu ge heel in handen van de geheime politie. Alsof dat nog niet genoeg zou zijn, gaat het dekreet verder met het stellen dat „de volmacht van de officier van justitie gedurende het voorlopig onderzoek ge bruikt zal worden door inspekteurs van politie” en dat de aanwezigheid van een advocaat voor de verdediging bij onder vraging „verboden kan worden wanneer dit lastig is voor het onderzoek of ge rechtvaardigd wordt door de aard van de misdaad; in zo’n geval kan hij wor den vervangen door een verdediger ad hoe of door' twee bevoegde getuigen met geheimhoudingsplicht”. In de praktijk zijn de „twee bevoegde getuigen” even eens leden van de politie. Het dekreet verschaft officieren en leden van de DGS tevens vergaande bevoegdheden zo als huiszoeking zonder dat enige gerech telijke autoriteit hierin gekend hoeft te worden, en voor de goede orde „dienen de bestuurlijke-, rechterlijke-, militaire-, en politieautoriteiten de DGS alle mede werking te geven die zij eist”. Uitvoerig wordt in het rapport inge gaan op de activiteiten tegen en de vervolging van christenen in Mozambi que. De geheime politie die voorheen bekend stond als PIDE en nu Algemene Veiligheids Dienst (D.G.S.) wordt ge noemd, werkt in de Portugese kolonieën rechtstreeks onder bevel van de regering in Lissabon. In tegenstelling tot de ge wone politie is zij geen verantwoording schuldig aan de gouverneur-generaal van de betreffende kolonie. Zij staat dus reeds buiten het kader van de wet in de zin van de normJale bestuurlijke struc tuur. Maar zij staat bovendien buiten de wet in de zin dat zij de buitensporig grote volmachten heeft om te arresteren, gevangen te houden, te verbannen en zelfs om in het geheim te berechten door hun eigen officieren, zonder onderwor pen te zijn aan enig effektief toezicht of kontrole door de rechtbanken, aldus het rapport van de Internationale Commissie van Juristen. „Een staat waarin de politie zulke onbeperkte volmachten heeft over de vrijheden van de burgers is in de strikte zin van het woord een politiestaat. Zoals de ervaring in veel andere landen aan toont zijn bevoegdheden van deze aard tevens het recept voor martelingen”, al dus de Internationale Commissie van Juristen. De wijze waarop de DGS gebruik maakt van deze voorzieningen kan wor den geïllustreerd met een golf van ar restaties, die in juni 1972 werd verricht onder de Afrikaanse geestelijkheid en de leden van de niet-katholieke kerken in Mozambique, voornamelijk in Lourenco Marques maar ook enkele in het bin nenland. Getroffen kerken zijn de Ad ventisten, Kongregationalisten, Pinkster gemeente, Presbyterianen, Zionisten en Wesleyanen. Vele van deze kerken waren verbonden met buitenlandse zendingen, maar niet alle. Zoals nog zal blijken, schijnt het doel van deze golf van arres taties te zijn geweest om de gearresteer den een bekentenis af te dwingen dat zij hun kerkelijke organisaties gebruikten als een dekmantel om geld in te zame len voor en hulp te verlenen aan het bevrijdingsleger van het Frelimo. Alle betreffende kerken hebben deze bewe ring krachtig ontkend en zetten uiteen 60 percent van de bevolking. In to taal is daar nu een gebied over stroomd in grootte van anderhalf maal Nederland. Enige dagen later konden ook de meer Zuidelijk gele gen rivieren de watermassa’s niet meer verwerken, braken de dijken daar op verschillende plaatsen door en kwamen grote delen van het land onder water te staan. Door verschillende regeringen wordt er al hulp gegeven aan de Pakistaanse regering. Daarnaast, zo vertelde bisschop Innayat Masih, heb ben ook de kerken in samenwerking met de Pakistaanse regering een hulpprogramma opgezet om het aan tal kanalen waarlangs de getroffen bevolking kan worden bereikt te ver groten. In de eerste plaats wordt de na druk gelegd op het verstrekken van voedsel en medicamenten om te pro beren te voorkomen, dat er besmette lijke ziekten uitbreken onder de ver dreven bevolking, want vrijwel altijd gaan dergelijke rampen gepaard met het uitbreken van epidemieën. Daar naast moeten er zo snel mogelijk voorzieningen worden getroffen voor de wederopbouw van de vele getrof fen dorpen, omdat de winter nadert en de ellende helemaal niet meer te overzien is, wanneer dan nog grote groepen van de getroffen bevolking geen onderdak hebben. Bisschop Innayat Masih zei tot slot er hoop op te hebben dat door dze ramp de regeringen van Pakistan en De dood van dominee Manganhela schijnt grote verontrusting te hebben veroorzaakt bij de geheime politie. Het bericht van zijn dood heeft geleid tot internationaal protest uit alle delen van de wereld. Nadat er stappen waren ge nomen bij de regering in Lissabon, werd een onderzoek gelast onder leiding van rechter Valadas Preto, de zeer geachte president van het Hof van Appèl in Lourenco Marques. De grote meerderheid van de in juni gearresteerde gevangenen die nog steeds in hechtenis waren, werd op 24 december vrijgelaten. Het werelddiakonaat van de Neder landse gereformeerde kerken gaat de Pakistaanse kerken financieel bij staan bjj het hulpprogramma dat zij in samenwerking met de regering in Pakistan opzetten om slachtoffers te helpen van de overstromingsramp die dit land op het ogenblik teistert. Hiertoe werd een dringend verzoek gedaan door bisschop Innayat Masih, de bisschop van Lahore van de Uni ted Church of Pakistan, die hiervoor dezer dagen op bezoek kwam op het Algemeen Diakonaal Bureau in Utrecht. Het aantal gearresteerden is niet nauw keurig bekend, maar het schijnen er ongeveer 200 te zijn geweest. De meest vooraanstaande onder hen was misschien de voorzitter van de Synodale Raad van de Presbyteriaanse Kerk, dominee Man ganhela, die, naar men zegt, zes maan den later in de gevangenis zelfmoord zou hebben gepleegd. Het rapport onthult mensonterende toestanden in de gevangenis. Een arts wordt geciteerd die verklaarde dat zieke gevangenen pas in een zodanige staat bij hem gebracht werden, dat hij vrijwel niets meer voor ze kan doen. Anderen leden onder nerveuze stoornissen zoals onsamenhangende spraak, beven, onbe heerst schreeuwen en zelfs volledige mentale ineenstortingen, die voortduur den ook nadat ze waren vrijgelaten. India wat i komen. Ook Pakistan aan is door overstromingen getroffen en bij de hulpverlening zul len deze regeringen elkaar moeten bij staan. Hij hoopt tevens dat hier- dooi ook een mogelijkheid geopend zou kunnen worden dat de honderd duizend nog in India gevangen ge houden Pakistaanse militairen naar huis mogen terugkeren, omdat ook veel gezinnen van deze militairen tot de getroffen bevolking behoren. Deze mannen zijn nu dringend thuis nodig. De gereformeerde kerken in Neder land werken via werelddiakonaat en zending nauw samen met de United Church of Pakistan. Deze kerk is enige jaren geleden tot stand geko men door een fusie tussen anglika- nen, methodisten, lutheranen en pres byterianen (gereformeerden). Deze hulp geschiedt door het beschikbaar stellen van geld voor de verschillende programma’s van deze kerk en door het beschikbaar stellen van deskundi gen op het terrein van de gezond heidszorg, onderwijs, landbouwtrai- ning en sociaal werk. Om de kerken in Pakistan zo goed mogelijk te kunnen helpen doet het Algemeen Diakonaal Bureau van de gereformeerde kerken een beroep op alle Nederlandse christenen om voor de Pakistaanse hulpprogramma’s geld ter beschikking te stellen. Giro 2211 ten name van het Algemeen Diako naal Bureau, Koningslaan 7 in Utrecht, onder vermelding van: over stroming Pakistan. S j

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14