Mieke en Moskou de Misschien moeten we topsport wel opdoeken k MIEKE STERK HOEFT NIET MEER ZO NODIG Angst doelman voor penalty ongegrond g Geen beleid Geen contact Westphal ZATERDAG 15 SEPTEMBER 17 1973 Erbij Pnhom Penh*voetbal s I k -» I AAMMMAM ■WS do wij dl- h PIETER MUL STOPPER I deze nd ie kn«S 4gef»s itisch e va- Moet daaruit de conclusie worden ge trokken dat ze zich volledig op zichzelf heeft teruggetrokken? „Ach, die ouder wetse toestanden die destijds bestonden Dr. R. Muylwijk schijnt deze Stel ling wiskundig berekend te hebben, daarbij uitgaand van de meest gun stige omstandigheden voor de doel man. Helaas heb ik dr. Muylwijk niet kunnen opsporen om hem te vragen hoe hij dit berekend heeft, maar in principe moet het natuurlijk wel mo gelijk zijn. Je berekent de snelheid van de bal, geschoten door een schut ter met enige kracht in zijn benen. Je berekent de afstand die de bal aflegt van de penalty-stip tot de uiterste boven- of benedenhoek van het doel. Ze zegt zich niet veel aan te trekken van de ideeën die men over haar heeft, alhoewel: „Het kan natuurlijk iedereen wel schelen hoe hij overkomt soms laat je daarom dingen. In het begin kocht ik Die straf was idioot; ik aanvaard geen sancties op grond van andere normen wat is nou fatsoenlijk, wie maakt dat uit? Mijn recht op vrije meningsuiting werd aangetast, notabene omdat ik de communiqué van hun besluit teruggeko men”. e zijn j A of ijk- ïen lat- it ren i vef- eging. telijke reWe in aen che 1 f Om te bewijzen dat zijn miraculeu ze reddingen bij die strafschoppen van Brindisi geen toeval waren, stopte Perez binnén een week nog twee penalty’s. Dr. Muylwijk zal daarom zijn wiskundige berekeningen moeten herzien, want toen hij uitging van „de meest gunstige omstandigheden voor de doelman” had hij het reactie vermogen van José Alberto Perez kennelijk nog niet in kaart gebracht. op. Hij is zo ongeveer de enige die het kan. Voor de rest hebben we in Neder land van alles niks: geen trainers, geen accommodatie, geen wedstrijden en ga maar door. Alles gebeurt door goedwil lende amateurs die het zogenaamd een eer vinden ons land in den vreemde te vertegenwoordigden. Hier moet je over de hekken van de oefenterreinen klimmen en je gewichten er overheen zien te hijsen. Alles gaat hier vreselijk kneute rig”. ’s maandags alle kranten om angstig be vend te lezen wat er over mij in stond. Maar dat betekende niet dat ik mijn opvattingen wijzigde”. Dat werd de he ren KNAU-bestuurderen ook zonneklaar toen zij in 1971 een artikel in het weekblad Haagse Post schreef. Volgens het bestuur was dat verhaal onwelvoeg lijk en de auteur werd gestraft met uitsluiting voor de selectie van de natio- le ploeg „Dat artikel was een reactie op allerlei berichten in de kranten en dat wij zo faalden tijdens de Europese kampioenschappen in Helsinki terwijl in feite de begeleiding hoogst beroerd was. Tijdens het twee uur durende ge sprek neemt Mieke Sterk maar één keer de moeite zich kwaad te ma ken. Dat gebeurt dan als haar de vraag wordt voorgelegd waarom ze begin augustus naar de Universia de (wereldspelen voor studenten) in 'Moskou is gegaan terwijl ze vier jaar geleden weigerde deel te ne men aan de Europese atletiekkam- pioenschappen in Griekenland. Kort voor die titelstrijd hadden namelijk de kolonels naar de macht gegre pen, een gebaar dat door Neder lands hordentroef niet direct als sympathiek werd ervaren. Tijdens de jongste Universiade werden de Israëlische basketbalploeg en Russi sche joden die als supporters in de zaal waren, op alle mogelijke ma nieren (georganiseerd) getreiterd. van Beek (vorig jaar gestopt) terug in het afgelopen seizoen, een jaar waarin zij niet vijf (zoals vroeger) maar drie avonden per week trainde. „Natuurlijk had ik van al die jaren een goede basis en ook is het zo dat ik die drie avonden intensiever trainde, vooral op de horden en de tweehonderd meter. Waarschijnlijk omdat je nu niet dacht: Morgen moet ik al weer trai nen dat gebeurde daarvóór wel”. „Je hebt het laatste interview met Mieke gehad”, zegt haar echtgenoot bij het uitlaten, „ze heeft niet meer zo’n zin in dat soort zaken”. Zijn opmerking sluit exact aan bij de meningen die Mieke Sterk ventileert. Mieke Sterk. Nederlands recordhoudster op de hon derd meter horden en op de vijfkamp al jaren de enige vrouwelijke topsporter die op internationaal ni veau kan meekomen. Ze pakte die records van Miep Ik las laatst dat Johannes Jan de Back van de Vrije Universiteit gepro moveerd is in de rechtsgeleerdheid, en aan zijn proefschrift de stelling had toegevoegd: „De angst van de doelman voor de strafschop is onge grond”. Ook las ik dat enkele jaren geleden de heer R. Muylwijk aan zijn proefschrift over temperatuurmetin- gen de stelling verbond: „Bij voetbal kan de bal bij een goed genomen strafschop door de keeper niet uit het doel gehouden worden”. Twee minuten voor het einde kreeg Huracan opnieuw een strafschop toe- zijn verdwenen. Het bestuur houdt nu wel contact met je, ze vragen wat je wilt en zo. Maar de mensen van mijn generatie zijn stuk voor stuk gestopt degenen met wie je nu in een landen ploeg zit ken ik nauwelijks, ik heb geen contact met ze- Overigens had ik een paar jaar geleden ook bij die TCC niet het gevoel dat je zo’n grote achterban had. Bij die vergaderingen kwamen ook maar een stuk of vijf atleten opdraven. Van de huidige atleten en atletes heb ik niet het idee dat ze een aantal dingen willen veranderen. Nogmaals, mijn prio riteiten zijn veranderd en als eenling is het onmogelijk om het licht te brengen, om het zo maar even uit te drukken. Ik heb wel zinniger dingen te doen”. gewezen. Opnieuw zou Brindisi zich ermee belasten. En opnieuw (ik citeer World Soccer) wist Perez de bal te stoppen met een verbazingwekkende sprong die spotte met alle zwaarte- krachtwetten. Het. veld werd over stroomd met supporters, die „Amadeo, Amadeo" zongen. Dit verdient eni ge nadere toelichting. Amadeo Car- rizzo was Argentinië’s grootste keeper uit vervlogen tijden; het „Amadeo, Amadeo” moet dus vergeleken worden met ons „Abe, Abe”-geroep als Piet Keizer de bal in het doel heeft ge lobd, gesteld althans dat we dan niet gewoon „Pietje, Pietje” zouden roe pen, wat wel zo voor de hand ligt. van weinig Tegen het communisme heb ik niets maar dat Wil niet zeggen dat ik de manier waarop het daar in praktijk wordt gebracht, goedkeur. Ik ben bovendien geen martelaar: je moet kijken of je handeling zinvol is. Een halfjaar geleden was Henry Kahn voor zijn krant in de Cambo djaanse hoofdstad Pnom Penh. Daar speelde NAC's komende tegenstander het Oostduitse FC Magdeburg, een gastwedstrijd tegen het Cambodjaan se politie-elftal. Kahn, die er ondanks zijn voorliefde voor Ajax niet voor terugschrikt ook wedstrijden te be zoeken tussen een Aziatisch politie- elftal en een Oostduitse club, ging er halen, wat je daaraan moet doen weet ik niet precies”. Hebben haar opvattingen over recht en onrecht nooit gebotst met het presta tieprincipe dat in de atletiek zit inge bakken? „Beslist niet. Ik zet me niet tegen anderen af, ik wil niet meer dan m’n werk goed doen; Iets maar half uitvoeren, daar heb ik een hekel aan. Wat is er nou op tegen je te vervolma ken; volgens mij zit dat in ieder mens. Dat sub-culturele niet-presteren is maar van tijdelijke aard. Volstrekt niks doen vind ik in onze maatschappij toch al een hele prestatie”. De Atmodes-atlete, op 18-jarige leef tijd met atletiek begonnen („veel keten en gein”) en drie jaar later pas serieus aan de slag onder Westphal, maakt geen punt van het einde van haar carrière. „Zo lang als ik het leuk vind ga ik door. Als de resultaten teruglopen kan ik altijd nog in de club actief zijn”. En lachend erachter aan: „Als Wil Westphal stopt (onder wie zij traint bij AAC, vroeger bij ADA) houd ik er wel mee waarheid schreef. Ik ben ervan over tuigd dat ze met die maatregel beoogden mij er voorgoed uit te werken. Na een hele poos zijn ze met een ingewikkeld Daarna bereken je de sprongkracht van de springkrachtigste keeper, en de vertraging waarmee de keeper met het snelste reactievermogen reageert op de bal nadat die geschoten is Omdat je uitgaat van de meest gun stige omstandigheden voor de doel man, neem je voor je berekeningen ook de langst denkbare doelman in de wereld, eentje van twee meter lang. Henry Kahn is een soort reizende correspondent van de New York He rald Tribune, woont nu in Parijs, en heeft met zijn zoontje dank zij de Franse infectie een buitensporige lief de voor voetbal in het algemeen en Ajax in het bijzonder opgelopen. Hij schroomde vorig seizoen bijvoorbeeld niet om met dat zoontje naar Am sterdam te reizen voor enkele EWro- pa-Cupwedstrijden van Ajax, wat waarschijnlijk weinig Amerikanen hem zullen nadoen. Een andere affaire waarin Mieke Sterk een belangrijke rol speelde was geconcentreerd rond de figuur van Wil Westphal, die man die kort voor het vertrek naar de Spelen van Mexico her rie kreeg (volgens KNAU-secretaris Os kam) met het NOC en die in de jaren daarna niet meer door de atletiekunie als bondstrainer werd aanvaard. „Als ze iets aan het peil van de atletiek willen doen moeten ze die man terugnemen hij is de beste die we hebben. Z’n financiële eisen zijn beslist niet te hoog, iedere betaalde voetballer krijgt meer. Maar in ons land doen alleen gekken nog als amateurs mee in de topsport. Dat laatste moeten we in de atletiek misschien maar opdoeken in ons systeem kunnen we toch nooit het zelfde bereiken als in Oost-Duitsland of Amerika. De achterstand is nooit in te Dr. R. Muylwijk zegt dus van niet In hoeverre dr. J. J. de Back het met hem oneens is („De angst van de Als je nu weet hoe lang een hard en zuiver geschoten bal erover doet om van de penalty-stip naar de uiter ste hoek te komen, en hoe lang de keeper nodig heeft om 1. te reageren 2. gestrekt met afsprong in de hoek te liggen, dan kun je inderdaad wis kundig berekenen of de keeper een kans heeft bij een goed genomen strafschop. Het doel is, zoals bekend, 7,32 me ter breed. Als de keeper in het mid den staat en zonder te springen naar de benedenhoek uitvalt, komt hij tot de paal dus 1.66 meter te kort als hij twee meter lang is. De „breedte” van de bal is 20 centimeter; de keeper die twee meter lang is moet dus met zijn sprongkracht 1.46 m overbruggen wil hij de bal nog kunnen aantippen. Ho! Waar zit de denkfout? Die zit hierin dat de lengte van de keeper niet bepaald wordt door zijn „gewone” lengte van kruin tot voetzool, maar van uitgestrekte arm plus hand tot voetzool. Ikzelf ben 1.70 meter lang. Rek ik mij zover mogelijk uit, dan reiken mijn vingertoppen tot 2.30 me ter. De twee meter lange keeper moet dus, ook zonder te springen, al tot 2.60 meter minstens kunnen reiken. In feite hoeft hij dus maar 86 cm sprongkracht toe te voegen aan zijn uitval, om de bal te kunnen aantip pen. ,,Dat is belachelijk, Griekenland en Rusland op een hoop schuiven”, reageert ze fel, „er zijn wezenlijk verschillen. Over zoiets moet je ge nuanceerd kunnen denken. In Athe ne regeert een fascistisch, bewind dat toen helemaal niet zo vast in het zadel zat. In Moskou is er een regime dat door de jaren heen een systeem is geworden: Rusland is een grootmacht tegenover Amerika. Die houding betekent niet dat de 27- jarige hordenspecialiste geen mening zou willen uiten over het tegenwoordige be leid van de atletiekunie. „Beleid? dat is er toch niet meer! Bijna iedereen is gestopt, ze hebben de centrale training afgeschaft en die nieuwe regionale plan nen functioneren naar mijn indruk niet best. Het is leuk om je nu op de jeugd te richten maar het is waanzin de top niets meer te geven, als je nog niet over vervangers beschikt. Voorlopig ben ik de beste op de horden, het is toch belache lijk dat niemand anders dat nummer beheerst. Misschien kan ik nog wel tien jaar aan de top blijven. Als je totaal voor de jeugd kiest ga je in een landen- wedstrijd compleet af. dat heb je dit jaar gezien. Het gevolg is dat je het volgend seizoen helemaal geen fatsoen lijke tegenstander meer kunt krijgen. Als ik vind dat ze een stom beleid voeren dan vertel ik dat nog wel, maar ik kan me er niet meer zo druk om maken”- Niemand zal ervan opkijken als Mieke Sterk niet naar de Universia de gaat omdat ze het voor Amalrik wil opnemen. Het wegblijven uit Athene kon wel effect hebben dat zijn toch voor de hand liggende zaken?” Laatst was hij weer even in Am sterdam, en hij vertelde twee voetbal- anekdotes. Een kleintje aanganade FC Paris, dat de Israëlische voetbal ler Mordechai Spiegel heeft aange kocht, de „Cruyff” van Israël zal ik maar zeggen, die een paar jaar gele den ook nog eens gesolliciteerd heeft naar een contract bij Ajax en Feyen- oord. Zodra hij de bal krijgt roept het Franse publiek, volgens Kahn: „Allez Golda”. „Allez Golda”. De combinatie trainen-werken is uiteraard heel wat zwaarder. Sinds een jaar maakt zij deel uit van de staf van een vormingscentrum in Zaandam. „Het is erg leuk werk maar je maakt lange dagen: om zeven uur opstaan en niet voor zessen thuis. Maar die cursisten hebben het ook niet eenvoudig: het is bij ons geen vrijetijdscentrum, geen vrijblijvende zaak. Ze moeten in hun bedrijf bovendien nogal wat weerstan den overwinnen om naar de cursussen te komen”. De uit Haarlem stammende Amster damse maakt duidelijk dat haar werk en het huwelijk zoveel aandacht vragen dat ze wel minder móest gaan trainen. „Het wil helemaal niet zeggen dat ik veran kerd ben, ik wil me gewoon niet vastleg gen op één ding- Mijn prioriteiten zijn anders komen te liggen”. Dat laatste heeft er sterk toe bijgedra gen dat ze zich niet meer zo in het openbaar roert als enkele jaren terug. ,(Daar was toen allé aanleiding voor het ging allemaal zo klungelig toe dat je wel in actie moest komen. We hadden een Top Contact Commissie om een aantal zaken beter te regelen. Die commissie hebben we opgedoekt toen de KNAU niet bereid bleek medebeslis singsrecht te geven via een zetel in de Unieraad. Was dat wel gebeurd dan zou ik vermoedelijk nu nog een bestuurs functie in die TCC gehad hebben. Ze zoeken het nu maar uit”. De tijd dat ze keihard oefende om per sé toppretaties te leveren ligt naar eigen zeggen al een paar jaar achter haar. Wat niet wil zeggen dat ze niet goed voor de dag zou willen komen. „Volgend jaar wil ik in Rome wel aan de Europe se kampioenschappen meedoen. Maar trainen doe ik alleen nog voor mijn plezier ik denk dat ik er weer een avond bij neem. Maar dat komt omdat ik bijvoorbeeld net m’n rijbewijs heb en me dus veel makkelijker en sneller kan verplaatsen. Die rit van Amstel (waar ze nu vlak bij woont) naar het sportpark Ookmeer kost anders veel te veel tijd. Tijdens mijn studie aan de Sociale Aca demie was dat allemaal veel makkelij ker’- heen en merkte al gauw dat de Oostduitsers veruit de meerderen wa ren van hun tegenstanders, maar van de ambassadeur of de minister van Buitenlandse Zaken kennelijk de op dracht had gekregen onder geen be ding te winnen. Dat zou immers de betrekkingen tussen de DDR en Cambodja kunnen vertroebelen, en u weet: sport staat achter het jizeren gordijn in dienst van de politiek, en omgekeerd. Met veel vernuft, en door oneindig sa menspel wisten de FC Magdeburgers steeds op miraculeuze wijze te voor komen dat zij scoorden, zodat ieder een bijzonder tevreden de kleedka mer kon opzoeken, de ambassadeur waarschijnlijk voorop. Na de rust bleken de rollen echter te zijn omge keerd, of om het eens op een heel andere manier te zeggen: de bordjes waren verhangen. Het was een gloei- endhete dag, de atmosfeer was druk kend, de Cambodjaanse politieagenten begonnen zich steeds meer in hun element te voelen, en de Oostduitsers merkten gaandeweg dat zij geen pap meer konden zeggen en geen poot meer konden verzetten. Het werd dan ook een „regelmatige overwinning" voor de Catnbodjanen, terwijl een naast Henry Kahn zittende Cambo- djaan, in de Franse voertaal die daar nog steeds opgeld doet, met betrek king tot het spel van de Oostduitsers losjesweg opmerkte: „II est fatigué, Hitler”. Oftewel: „Hitler is moe”. doelman voor de strafschop is onge grond") weet ik niet, maar ik kan wel een andere getuige d décharge voor de keeper opvoeren. Te weten José Alberto Perez, Argentijn en toe vallig zelf ook keeper. Van River Plata. World Soccer meldde laatst dat hij de sensatie van Zuid-Amerika is sinds hij in acht dagen vier penalty’s stopte. Dat lukte hem twee keer in de topwedstrijd tussen River Plate en Huracan om de bovenste plaats in de Argentijnse competitie. Huracan kreeg een penalty, Brindisi, penalty- koning van Argentinië (hij benutte 29 penalty’s achtereen, zonder één mis ser), mikte in de hoek, maar Perez schoot toe als een panter, jazeker, en sloeg de bal uit zijn doel! Hoe de voorhoedespelers van Huracan ook het doel van „Perico" bombardeerden, hij gaf geen krimp. Zelfs kwam Ri ver Plate aan een 10-voorsprong dank zij Oscar Mas, die onlangs door Real Madrid werd aangekocht om Netzer gezelschap te houden. Niet uitsluitend de factor tijd maar ook de gewenning speelt een rol bij haar. „Het liefst loop ik nu nog op Papendal, dat reizen dat hoeft voor mij niet meer zo- Ik zou het veel fijner vinden als er in Nederland wedstrijden met een behoorlijke bezetting waren. Een uitnodiging voor Bulgarije heb ik niet aangenomen, ook al omdat ik geen vrij wil vragen op mijn werk”. Een kneuterigheid die zij na het eigen lijke gesprek nog het best illustreert met een Waar Verhaal. „We hadden een keer wedstrijden in Heusden (Brabant) o een gegeven ogenblik moest er buitm het stadion worden opgebeld. Omdat het koud was had ik mjjn trai ningspak aan. Komt er iemand naar mij toe die vraagt: bent u lid van de Zes- kamp-ploeg?” f -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17