STAATSSECRETARIS P. H. KOOIJMANS: zeventien kogelwonden Generaal Wijting opvolger van I Juan Carlos-munten Zuid-Afrika oorzaak van paniek krijgt Franse Mirages Zweden Rechts rekent op zege Nationale raad voor veilig Syrië klaagt verkeer bepleit bij de VN Drie Portugezen deserteren A tiende had Van Rijn Wat Prinsjesdag zal brengen n W1 in HET- HMAMHCKOK peakunm! I Honden in Italië nit angst voor cholera HMAMMCKOM BOEH1UHHE t HAPWUIHBIUEM KOHCTUTVUMW afgemaakt I ATE RDAG 1 5 3 SEPTEM BER 197 3 99 Kennedy (Van onze redacteur in Stockholm) Werkloosheid COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN de schaal zullen leggen. Geprofileerd Tsjoe Alternatief STOCKHOLM De Zweedse sociaal-democraten, die nu meer dan 40 jaar de regeringsmacht in handen hebben gehad, lopen een grote kans binnenkort in de oppositie te komen. Als we tenminste de opiniepeilingen moeten geloven. Morgen zijn er in Zweden algemene verkiezingen en volgens een opiniepeiling van twee weken geleden kunnen sociaal-democraten en communisten, die die afgelopen re geringsperiode voor de nodige parlementaire steun hebben gezorgd voor de sociaal-democratische minderheidsregering, samen op 46,5 percent van de kiezers rekenen, terwijl de tegenpartij 50,5 percent van de kiezers achter zich heeft staan. De overgebleven percentages gaan naar kleine splinterpartijen, die door de kiesdrempel van 4 percent geen gewicht in - (vervolg van pagina 1) te In Binnen de macht de nieuwe van in 1 :um iing De Zuidafrikaanse luchtmacht heeft al een oudere versie van de Mirage. Van de nieuwe vliegtuigen worden zestien van het type F-l-CZ, onderscheppingstoestel- len voor alle weersomstandigheden die met het radar-vuurleidingssysteem Cy rano zijn uitgerust. Zo’n nationale raad kan volgens de federatie efficiënt strijden tegen de hui dige epidemische verkeerstoestand met zijn vele doden en gewonden, onder wie het ernstigste worden getroffen: voet gangers en fietsers en daarbij kinderen in het bijzonder- Zweden, West-Duits- land en België kennen al een nationale zaad voor verkeersveiligheid. Alleen in de kranten wordt druk gespeculeerd over de gevolgen van de machtsovername, waarbij men zich vooral uitput in het bedenken van regeringskandidaten voor een eventu ele rechtse regering. De oppositie wil de ondernemers vrijere handen geven en propageert de decentralisering. mocraten ook hun pijlen op de con servatieven. (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. Sinds prins Juan Carlos’ benoeming in 1969 tot „toekomstige ko ning” leven de Spaanse koningsgezinden in een zo hoog gespannen „blijde ver wachting", dat ze in iedere gebeurtenis het begin van een kroningsplechtigheid zien. DAMASCUS (Reuter). De regering van Syrië heeft gisteren besloten bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een klacht in te dienen tegen „Israels agressie” van eergisteren. Dit is officieel in Damascus bekendge maakt. JOHANNESBURG (DPA) De Zuid afrikaanse luchtmacht zal met 48 Franse straaljagers van de modernste soort, de Mirage F-l,worden uitgerust. De eerste toestellen moeten al komend voorjaar in Zuid-Afrika aankomen, aldus het avond blad „The Star” in Johannesburg. De sociaal-demokraten onder lei ding van premier Olof Palme hebben an it- Het im- nd- ige- au- een op tai- van >fd- LBC !ge- 250 1001 De ree- an- tot ren- de *eld vee ex- >in- •en, ?en ene ing za ten Op ol- >ri- ien is ws” de j de iap- Lege lor- be- die ige- len- da- lakt uijt ;un- in i in de het leb- ier- ge- zijn cht id- nt- □er ik- ne- el- jen gs- len ui len te ;r- de de te se [at an »n. el at en en de de s- ?n o- ?e e- e- DAG W DAG Chileense regering nog weinig gunstige reacties gekregen- Slechts twee Zuida- merikaanse militaire dictaturen, Urugu ay en Brazilië, hebben het regime diplo matiek erkend. Het belangrijkste geschilpunt tus sen sociaal-democraten en oppositie lijkt te liggen in de vraag in hoeverre de controle over de economie in han den van de samenleving moet komen. Palme heeft de plannen van de rege ring om de ondernemingsbelasting te verhogen, de pensioenfondsen te ge bruiken om aandelen in de industrie te kopen en te investeren in nieuwe projecten, de vakbeweging commissa riaten te verschaffen in de raad van bestuur van de industrieën en de vakbeweging ook vergaande invloed te verschaffen in de personeelspoli tiek van de bedrijven keer op keer bestempeld als de grootste democra tische hervorming sinds de invoering van het algemeen kiesrecht. in de jaren 1971 en 1972 te kampen gehad met een stagnerende economie, die heeft geleid tot een voor Zweedse begrippen tamelijk hoge werkloos heid. Hoewel de conjunctuur een stij gende lijn vertoont en het aantal werklozen afneemt (momenteel rond de 80.000 man) lijkt deze verbetering toch te laat te komen voor een partij die volledige werkgelegenheid als een van de hoofdpunten in haar pro gramma propageerde. DEN HAAG. De regeringen moeten nationaal raden voor de verkeersveilig heid instellen. Het zijn organen, die gevraagd en ongevraagd adviseren, alle takken van verkeer en verkeersorganisa- ties dienen er in te zijn vertegenwoor digd. Deze resolutie heeft de Internatio nale Federatie van Voetgangers, die in Den Haag congresseerde. aangenomen 3 De Christendemocraten schijnen ech ter verdeeld te zijn. Een deel van het partijbestuur heeft de leden geadviseerd voorlopig niet met de regering samen te werken. De secretaris-generaal van de Franse Communistische Partij, Georges Mar- chais, betreurde in een radiotoespraak de houding van de Franse regering, die het volgens hem niet nodig heeft geoordeeld de reghtse staatsgreep te veroordelen- In Europa hebben alleen Engeland en Spanje een soortgelijke houding aange nomen. De verhoging van de benzineprijs, de optrekking van de belastingtarieven in de sfeer van de inkomsten-, successie- en vermogensbelasting, de verzwaring van de lasten van „zelfbewoning-eige- naars”, dat alles is allang geen nieuws meer en past in het kader van de „nieuwe mentaliteit” die premier Den Uyl als „evangelie van de progressieven” heeft aangekondigd. Veel maatregelen van de nieuwe regering lijken trouwens als twee druppels water op de plannen van de voorgaande kabinetsploeg, veel uiterst progressieve verlangens van de vroegere oppositie blijken ook nu nog niet ver vuld te kunnen worden, zodat het met de invoering van die nieuwe mentaliteit toch niet zo vlot lijkt te gaan. Den Uyl heeft kennelijk te maken met een blok lan het been, gevormd door de niet tot de linkse drie behorende kabinetsminis ters en hun achterban, maar bovendien worstelt hij met de harde realiteit van de mogelijkheden en onmogelijkheden, die iedere regering het hoofd moet bie den en die nooit veranderen, omdat zij buiten de macht van een „mentaliteit” liggen. De drie hebben verklaard dat zij gede serteerd zijn, omdat zij vrezen in Portu- gees-Afrika te moeten dienen. Zij had den niet in Denemarken om politiek asiel willen vragen, daar dit land even als Portugal lid van de Navo is. Feit is dat de conservatieven bin nen het oppositionele blok een duide lijk geprofileerde politiek hebben. Een uitgesproken voorkeur voor een Zweeds lidmaatschap van de Europese Gemeenschap en een drastische ver laging van de inkomstenbelasting plus een standvaste verdediging van de positie van de kerk en de monar chie en een gedeeltelijke reactionaire hang naar recht en orde. Hiermee wijkt men af van de politiek van de eventuele toekomstige coalitiegenoten. Uit Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië kwamen gisteren meldingen over grote arbeidersbijeenkomsten waar op tegen de „gewelddadige aanval op het democratische en progressieve regime van Allende door de reactie, met hulp van het buitenlandse kapitaal” wordt geprotesteerd. Russische commentatoren beschuldig- De oppositie in Zweden bestaat uit drie partijen, waarvan de liberalen een bijna catastrofaal verlies tege moet gaan, volgens de opiniepeilin gen. Ze hebben veel van hun kiezers verloren aan het centrum, het voor malige Boerenverbond, dat er de laatste tien jaar in is geslaagd steeds meer aanhang in de grote steden te krijgen. De Chinese minister-president Tsjoe En Lai heeft de weduwe van Allende een telegram gestuurd waarin hij zijn deelneming met de dood van haar echt genoot betuigt. Tsjoe zegt hierin dat Allende „als een martelaar op zijn post is gestorven”. Hij hoopte dat het Chi leense volk uit dit „tragische gebeuren” een les zal trekken en op de door Allende bereide weg zal voortgaan. den gisteren het „internationale imperia lisme” ervan een aandeel in de Chileen se staatsgreep te hebben gehad. Zij ver meden echter hierbij de Verenigde Sta ten met name te noemen. De eerste gegevens wijzen erop dat het een binnenlandse omwenteling is. En dan kan alleen het betrokken land de zaak aan de orde stellen- Zolang er nog geen aanwijzingen zijn dat er van buiten af is ingegrepen, zal de Algemene Ver gadering het niet kunnen bespreken, al dus de staatssecretaris. Over de algemene lijnen van het fi nanciële, economische, culturele en poli tieke beleid van dit kabinet is in de korte praktijk sinds de regeringsvorming voldoende bekend geworden om grote verrassingen uit te sluiten. Kleine, en dan merendeels voor grote bevolkings groepen onaangename verrassingen zijn niet onmogelijk, want er is de laatste weken nog flink gesleuteld aan details van het beleid en dr. Ferry Hoogendijk heeft namens de AVRO niet dag en nacht met het oor aan het sleutelgat van de kabinetskamer kunnen staan. DEN HAAG (Reuter, UPI, AFP en ANP). „Het drama Chili is nog maar drie dagen oud. We beschikken nu over te weinig informatie om te zien of we de gebeurtenissen in Chili in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties als agendapunt aan de orde kunnen stellen”. Dit zei gisteren staatssecretaris dr. P. H. Kooijmans (Buitenlandse Za ken) op een persconferentie 'WW Historisch gezien was het centrum een partij die dicht bij de sociaal democraten stond. In de jaren voor de tweede wereldoorlog steunden ze vaak hun politiek in het parlement en in de jaren vijftig vormde men zelfs een coalitie met de sociaal democraten. Maar in de jaren zestig schoof men langzaam maar zeker naar het kamp van de oppositie. „Om alle twijfels uit te sluiten”, zo zei Kennedy in een verklaring, „hoop ik dat de commissie de kandidaat voor de post van minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, verzoekt over deze kwestie een getuigenverklaring af leggen”. Intussen is wel komen vast te staan dat we in jaren niet zo’n interessante Prinsjesdag hebben beleefd. Er is in zekere zin wel een ban gebroken en er zijn heel wat nieuwe dingen aan de orde, die een mentaliteitsverandering op wat langere termijn tot gemeengoed zouden kunnen maken, als ze tenminste voor zichtig worden voorbereid en niet over-’ haast op korte termijn worden doorge dreven. Senator Edward Kennedy heeft er bij de senaatscommissie voor de buitenland se betrekkingen op aangedrongen een onderzoek in te stellen naar de bewerin gen dat de Verenigde Staten een rol hebben gespeeld in de Chileense staats greep. De rest van Spanje is zo doodsbe nauwd voor wat er na Franco’s heen gaan zal gebeuren, dat de minste of geringste genoeg is om een kleine poli tieke paniek te veroorzaken Dit was het geval toen eergisteren een politiek commentator van het konings gezinde dagblad „ABC” uit Madrid het gerucht lanceerde dat er postzegels en munten met het aangezicht van prins Juna Carlos worden voorbereid. „Argos”, zoals de journalist Julian Cortes Caba- nillas zich laat noemen, omdat hij met argusogen waakt over prins Juan Carlos, de toekomstige koning bij de gratie Franco’s, schreef aldus: „Wij vernamen dat d<? nationale munt- en postzegelfa- briek bevel heeft gekregen voorbereidin gen te treffen, zodat er spoedig postze gels en munten voor dagelijks gebruik met het beeld van de prins van Spanje gemaakt kunnen worden. Dit is ongetwij feld van groot belang”. Aangezien Spanje bij gebrek aan een normale open berichtgeving de kunst van het geruchten-opblazen tot onge kende hoogten heeft opgevoerd, wist heel het land onmiddellijk te vertellen dat Franco nu eindelijk van plan is binnen de korste keren ook afstand te doen van zijn post als staatshoofd, om persoonlijk Juan Carlos tot koning van Spanje te kronen. Voor de tweede maal is een Mexi- aans vliegtuig uit Lima vertrokken om de weduwe van Allende op te halen. Het vliegtuig zou „ergens in Chili” landen. Mevrouw Allende en twee van haar dochters hebben tij dens de staatsgreep van dinsdag hun toevlucht gezocht in de ambassade van Mexico in Santiago. Volgens een bericht van een Mexicaanse journa list zou mevrouw Allende echter het aanbod van Mexico haar politiek asiel te verlenen van de hand hebben gewezen omdat zij in Chili wenst te blijven. Cuba heeft bij de veiligheidsraad wel een klacht ingediend omdat een Cubaans schip door de Chileense strijdkrachten zou zijn beschoten. De Chileense junta, die een bijna uitsluitend uit militairen samengesteld kabinet heeft gevormd, is begonnen aan een campagne om inter nationale erkenning. Op het binnenland se front had het regime gisteren meer succes dan in het buitenland. De Chris- ten-Democratische Partij en de (rechtse) Nationale Partij, die Allende in het parlement fel hebben bestreden, zullen het nieuwe regime steunen. De staatsgreep heeft nieuw voedsel gegeven aan de wrijving tussen Was- hington en Latijns-Amerika. Verscheide ne politici beschuldigen de regering- Nixon er openlijk van een hand in de staatsgreep te hebben gehad. Dit wordt door Washington categorisch ontkend. taliteit ligt overigens nog heel wat. dat gerealiseerd zou moeten worden: op het gebied van de woningbouw, de volks huisvesting, de volksgezondheid, de mi lieubescherming, de defensie en de bui tenlandse politiek bevinden zich braak liggende akkers die best op een wat progressievere manier zouden kunnen worden ingezaaid, zonder het leven van het kabinet op het spel te zetten. Het zijn deze kleinere maar bijzonder belang rijke levensvoorwaarden voor een ge zond maatschappelijk bestel, die afhan gen van „mentaliteit”. De ministers Gruyters, Van der Stoel, Vorrink en Vredeling en hun staatssecretarissen kunnen op de beleidsvorming een men- taliteitsstempel hebben gedrukt dat sterk kan afwijken van de kenmerken, die het beleid van hun voorgangers droeg. Of dat ook inderdaad gebeurd is, zal men aan de Troonrede en andere uitspraken kunnen toetsen. Ook zal men kunnen concluderen of het streven van het ka binet tot een „rechtvaardiger inkomens verdeling” inderdaad strikt de lijnen der rechtvaardigheid volgt, danwel ten koste van een sterk in de verdrukking komend deel der beroepsbevolking, namelijk de middengroepen, een progressief succesje najaagt. Dit laatste kan verleidelijk zijn, al is het moeilijk denkbaar dat ministers die uit „evangelische bewogenheid” in dit kabinet meeregeren, die onrechtvaar digheid hebben geaccepteerd. De confes sionele achterban wordt immers op het ogenblik zoet gehouden met idealistische en van naastenliefde overvloeiende aan sporingen (van Steenkamp bijvoorbeeld) om over de grenzen van de religieuze perken heen tot één christelijk politiek blok te komen. Als dat moet aanspre ken, heeft men in de praktijk van het thans zittende kabinet al een aardige illustratie van de moeilijke vraag welke principes die evangelische ministers er op na moeten houden en waar de grens ligt van hun incasseringsvermogen. fn de Sovjet-Unie zijn bijeenkomsten gehouden om solidariteit met het volk van Chili te betuigen. Hier een beeld van zo’n bijeenkomst in een Moskouse machinefabriek. Franco’s volledige afstand van de macht blijft echter iets dat alleen de dood lijkt te kunnen bewerkstelligen. Het is mogelijk dat de nationale munt, waar men ook wel weet dat Franco niet onsterfelijk is, vooroereidingen treft. Maar een spoedige uitgave van Juan Carlos’ postzegels klinkt meer als toe komstmuziek. DEN HAAG De 48-jarige generaal- majoor A. .1. W. Wijting van de konin klijke luchtmacht (commandant van het commando tactische luchtstrijdkrachten) is voorgedragen voor benoeming tot voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Daarmee wordt voorzien in de vacatu re die ontstond toen luitenant-generaal der infanterie W. van Rijn op 25 juni zijn ontslag aanbood. Dat gaat in op 1 oktober. Generaal Wijting begint zijn nieuwe functie op 5 november in de rang van luitenant-generaal. het buitenland heeft de nieuwe ROME (AP). In Rome zijn al een 110 honden door gas afgemaakt omdat de mensen in hun angstpsychose dachten dat de dieren overbrengers waren van cholera. Deze week werd van gezaghebbende zijde in Rome verklaard dat die angst onzinnig is en dat een hond de besmet telijke ziekte niet eens kan krijgen. In verband met een en ander is aan het licht getreden wat voor toestanden heer sen in zogenaamde „wilde” kennels, waar vaak honderden dieren op elkaar gepakt moeten bestaan, in eigen vuil levend en vaak zonder voldoende voed sel en drinken. „Wat een herrie over 110 honden”, riep de directeur van de gemeentelijke veeartsennijkundige dienst, Asvaldo Mas- si uit. „De toestand is in Rome ondrage lijk, vandaag zijn er 110 honden afge maakt, in de volgende twee maanden zouden het er duizenden kunnen zijn”. Sommige wilde kennels, zei hij, be vatten wel 3 000 honden en zo werden die instellingen bronnen van allerlei ziekten. Het aantal honden dat door de straten zwerft en leeft van afval schat te hij op vijfhonderd. De dierenliefhebbers hebben onmiddel lijk geprotesteerd bij monde van_, de voorzitter van de landelijke vereniging voor de dierenbescherming, die liet we ten dat de toestand voor de dieren in Rome schandalig is. in VN” Dinsdag 18 september om kwart over drie des middags opent de regering haar informatiesluis en stroomt het nieuws over de hoofdpunten van het regerings beleid en de begrotingsplannen het land in. Een samenvatting van de voorne mens, die het kabinet koestert en van de toestand des lands volgens de inzichten waarover de ministers het eens zijn geworden zal op dat tijdstip onder de titel „Troonrede” eveneens worden gepu bliceerd, nadat dit stuk traditiegetrouw door de koningin in de vergadering van de Staten-Generaal is voorgelezen. SANTIAGO (Reuter, DPA en UPI) Het lijk van de afgezette president Allende, die volgens de nieuwe macht hebbers zelfmoord zou hebben ge pleegd, vertoont zeventien kogelwon den. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Venezolaanse senaat. Jesus Soto Amesty, in Caracas verklaard. In een vraaggesprek met het blad „Ultimas Noticias” zei de senator dat hij deze inlichting uit New York heeft ontvangen. KOPENHAGEN. Drie officieren van een Portugees fregat dat in de haven van Kopenhagen ligt, zijn van Denemarken naar Zweden gereisd waar zij om politiek asiel hebben verzocht. De ambassadeur van Syrië bij de Ver enigde Naties, Kailani, heeft opdracht gekregen de klacht te deponeren. Syrië vraagt niet om een spoedbijeenkomst van de Raad. Vooral met de liberalen kwam men vaak tot overeenkomsten in gezamen lijke moties en uitspraken in het parlement. Ook legde men bij ver schillende gelegenheden een geza menlijk politiek programma op ta fel, maar tot een paar jaar ge leden nam het centrum afstand van de politiek van de conservatie ven. Het "feit dat de drie burgerlijke partijen aan het begin van de zich nu afspelende verkiezingsstrijd verklaard hebben een mogelijkheid te zien tot een eventuele coalitie te komen, biedt de kiezer voor het eerst sinds decen nia weer een regeringsalternatief en is een van de mogelijke verklaringen voor het succes van de oppositie in de opiniepeilingen. De sociaaldemocraten vallen de op positie vooral aan op het feit dat deze niet met een regeringsprogramma voor de verkiezingen op tafel is geko men. Naast de aanval op het centrum met „schaduw-premier” Torbjörn Falldin als belangrijkste stemmen trekker en belangrijkste persoonlijke tegenstander, richten de sociaal-de- „Coup Chili nog niet De overige 32 worden van het type F- 1-AZ, die bijzonder geschikt zijn voor bodemaanvallen, met behulp van het radar-doelopsporingsapparaat Aida. Het blad schrijft voorts, dat de Zuid afrikaanse luchtmacht bovendien hon derd Italiaanse straaljagers van het type Aermacchi MB-326-K krijgt, een verbe terde versie van het in Zuid-Afrika vervaardigde opleidingsjachtvliegtuig „Impala”. Verder heeft Zuid-Afrika nog veertig verkenningsvliegtuigen van het type „Aermacchi” AM-8-C besteld. Zowel de Mirage als de Italiaanse vliegtuigen zullen later gedeeltelijk on der licentie in Zuid-Afrika worden ge bouwd. „Hoe kan iemand met een automa tisch wapen zelfmoord plegen door zeventien schoten af te vuren”, vroeg Amesty. „Ultimas Noticias” voegt hieraan toe dat in Venezolaanse krin gen niemand gelooft dat Allende zelfmoord heeft gepleegd. De betekenis van deze cijfers ligt vooral in het feit dat de opinie- onderzoekingen al maandenlang on geveer dezelfde tendens vertonen, wat ook betekent dat de sociaal-democra ten de afgelopen verkiezingscampagne er niet in zijn geslaagd de anders zo geduchte eindspurt in te zetten. Deze campagne draait voornamelijk om economische zaken en veroorzaakt niet veel opwinding.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3