Knobel: Elftal was vandaag niet groots Wullems: Dit is te gek UTRECHT HAD WEINIG VERWEER TEGEN AZ Hardwerkend Haarlem schiep talrijke kansen maar benutte die niet Zege Tom Okker AJAX GERED DOOR EEN ARBITRALE INGREEP EERSTE GOAL COUPERUS TELSTAR HIELD FC GRONINGEN KORT V.wl MAANDAG 1 7 SEPTEMBER 19 73 (Van onze sportredactie) Stootblok 5 i riBv' sÉisL i i ra j£| (Van onze sportredactie) WEDSTRIJD VAN WETZEL w. in, (Van onze sportredactie) Knobel: PIETER MUL THEO KLEIN Het spel van Fernandez in de spits was een openbaring. Niet van de bal te zetten en van links naar rechts zwer vend was hij een te moeilijke man voor de correct handelende Geestman. Hug hes; „Peppi is een jongen met gevoel, hij moet weten dat je hem vertrouwt. Ik heb veel met hem gepraat en daarom voetbalt hij stukken beter dan het vorig jaar.” Na een gesprek met Hughes, die hem aanried gewoon te blijven gaan zolang hij kon (tot nu toe klapte Wetzel in de tweede helft altijd in), leefde de rechterspits op een andere manier naar Go Ahead toe, met als gevolg dat opponent Henk Warnars toch ooit goed geweest voor het Nederlands elftal volledig werd zoekgespeeld. De Deventer-ploeg stond kort daarna al weer gelijk toen Van Loon (die het Van Duivenbode door zijn snelheid nog al lastig maakte) tussen vier Haarlem mers kon inkoppen toen de bal van de van een Hughes opdracht aan lem i van ie je sn rtelt. ;t naar an J20) 1 met GRONINGEN Vraag een Gro ninger naar zijn mening over Tel star en er bestaat een gerede kans dat hij een voor Velser begrippen onwaarschijnlijk mooi beeld schetst. Telstar heeft de laatste ja- ren in het Hoge Noorden een re putatie opgebouwd van een ploeg die onder alle omstandigheden de punten grijpt. Was het vorig jaar 0-2 in het voordeel van de Velser voetballers, gistermiddag bevestig den zij hun naam nogmaals mid dels een 1-2 overwinning. Het Oos- terpark (waar 7000 toeschouwers aanwezig waren) schijnt een bij zonder positieve invloed op het spel van Telstar te hebben. De gewij zigde ploeg, Jonker in plaats van Deze zege heeft de 29-jarige Okker 7.500 dollar opgeleverd plus 20 punten op de grand Prix Stand. Alexander kreeg 4000 dollar plus 15 punten. In de finale van het dubbelspel kwam Okker uit met Tom Gorman (VS). Zij wonnen met 2-6, 6-4, 7-6 van Bob Car michael en Frew McMillen. BREDA Zelden nog wordt er zo’n scheidsrechterlijke blunder begaan zoals Pijper die zich zondagmiddag om kwart over vier permitteerde op het Bredase NAC-terrein. In de allerlaatste minuut namelijk scoorde NAC teruggekomen tot 2-3 na een kansloos lijkende 2-0 achterstand tegen landskampioen Ajax voor de tweede maal de gelijkmaker: 3-3. Terwijl de armen van de Bredanaars juichend ten hemel werden geheven, trots op het feit dat Ajax eens te meer in Breda was bedwongen (vorig jaar won NAC thuis de competitiewedstrijd tegen de Ajacieden met 2-0. om ze vervolgens uit het bekertoernooi te stoten). Aan die immense vreugde maakte Pijper echter een abrupt en ontnuchterend einde. „Het was een mooi doel punt”, aldus Pyper. „maar het werd wel buiten de speeltijd gescoord. De negentig minuten waren om”. Een wedstrijd afsluiten op het moment dat er een doelpunt wordt gescoord, dat kan. Formeel had arbiter Pijper gelijk. Maar verstandig is het niet als meer dan 20.000 toeschouwers je nauwlettend in de gaten houden. Dan vraag je om gekrakeel. FC Utrecht, gehandicapt door het ontbreken van Steen Olsen, kon weinig ver weer bieden aan de snelle Noordhollanders bij wie middenvelder Joop Wildbret de hoofdrol speelde. Na rust leek het er even op dat Utrecht zou terugkomen. Een hard schot van Cabo eindigde op de paal. AZ nam de waarschuwing ter harte en klaarde het karwei definitief. Wildbret stuurde Twisk de ruimte in en diens voorzet naar Vredenburg werd door de vleugelspeler met een schitterende kopbal afgerond: 2-0. Dertien minuten voor tijd maakte Jan Rab een einde aan de onrustige toestan den in de Telstargelederen door Helling te vervangen door de geroutineerde Paul van Egmond. Zijn komst had het ge wenste effect. De rust keerde weer en de gasten konden sluiten met een partijt je balbezit, dat uiteindelijk nog tot doel- rijpe kansen voor Jonker, Couperus en Willim leidde. IXllUUCl. --- laatste seizoenen enorm veel geluk ge kend. Laat ik het zo stellen: vroeger was een schot op de binnenkant van de paal De winnende treffer van Haarlem in beeld: Uitblinker Wetzel heeft fraai voorgezet en Dries Boszhard tikte beheerst in. Van de Berg (links) schreeuwt het al uit, Rijkens en Van Toledo staan aan de grond genageld. ALKMAAR De overwinning van AZ op Utrecht (2-0) kwam zonder problemen tot stand. Al in de tweede minuut keek Utrecht tegen een achterstand aan. doordat Hogesteger, tussen een aantal volkomen misgrijpende Utrechtse verdedigers, een voorzet van Vonk beheerst aftondde. Hogesteger, vervanger van de Duitser Frank, kreeg in de eerste helft nog meer kansen, maar miste drie keer in uiterst gunstige positie. min Vreijsen draaide wel een paar maal rond wereldelftalspeler Ruud Krol, en Jan de Jong groeide naar een geweldige hoogte (waarvan onder meer Van der Hart, Canjels en Coerver getuige waren) maar dat kon toch niet verhinderen dat de Knobel-formatie voor de rust op 20 kwam door doelpunten van Neeskens (die de bal van een slordig terugspelgnde Felix Muller afpikte) in de 34e minuut en door een kopbal van Gerrie Mühren, vier minuten later. Hun opkomen verraste Go Ahead zo danig dat hen tot kort voor het doel geen strobreed in de weg werd gelegd. AI na een kwartier leverde dat Fernan dez een goede pass op van Marijt (die zich op twee missers na goed staande hield tegen Groenendijk). De kleine Zuidamerikaan werd ten val gebracht en scheidsrechter Geurens zag er een pe nalty in. Piet v.d. Berg die op het middenveld een degelijke partij liet zien, ■choot Haarlem onberispelijk naar 1-0. SEATTLE. Tom Okker heeft de finale van het internationale tennistoer nooi van Seattle gewonnen door een 7-5. 6-4 zege op John Alexander. De formatie van Jan Rab was FC Groningen op vrijwel alle punten de baas. De persoonlijke duels vielen voor tachtig percent uit in het voordeel van de Velsenaren, het middenveld kwam vrijwel zonder slag of stoot in Velser handen waardoor de linies van de gast heren één sluitend geheel konden vor men en ook het combineren ging het elftal van Rab het beste af. Kortom: Telstar beheerste de wed strijd, vanaf de eerste minuut. Meetbare resultaten bleven in de eerste helft niet temin uit. De beloning liet na rust niet lang op zich wachten. Twee minuten waren er verstreken toen Oldenburger Willim tackelde, wat de gevelde Pool een vrije trap opieverde. Hij nam die zelf voor zijn rekening; "mikte afgeriie- ten op de tweede paal, waar Wytze Couperus de bal van een meter afstand voor het inschuiven had: 01. Acht minuten later was het opnieuw Willim die de voorbereiding voor een doelpunt voor zijn rekening nam. Zijn voorzet van rechts kwam binnen het bereik van Van Kootens hoofd, waardoor een mag nifieke kopstoot mogelijk werd: 02. De punten leken gezien het spelverloop in die eerste 55 minuten definitief voor Telstar. Na NACAjax kwam het niet tot mishandeling, maar wel verliet Pijper het terrein van NAC ook in een politie busje. De scheidsrechter haalde zich de woede van het publiek op de hals. De toeschouwers, van wie velen het fluitsig naal niet hadden gehoord, raakten door het dolle heen. Scheldend wachtten zij de scheidsrechter op. Van de met veel mankracht aanwezige politie, kreeg het publiek geen kans de scheidsrechter een duimbreed in de weg te leggen. Het vertrek van de heer Pijper leverde nog een probleem op. De aftocht moest plaatsvinden met een aan de overkant van het veld gereedstaande politiewagen. Pijper spoedde zich daar hardlopend heen. De deur van de politiewagen bleek evenwel niet open te gaan, zodat een andere vluchtauto moest worden inge schakeld. Met André in de functie van onfeil baar stootblok, Jos Jonker als een ge harde zwoeger a la Neeskens) op het middenveld en Willim als een onver moeibare schakel langs de gehele lengte van de rechterzijlijn waren de matte Groningers er niet aan te pas gekomen- Trainer Ron Groenewoud: „Er moet iets zijn waardoor wij voor eigen publiek niet uit de verf komen. Dat was vorig jaar al zo en dat gebeurt nu weer. In drie thuiswedstrijden hebben we nu één punt gehaald, terwijl we uit twee uit wedstrijden wel drie punten kunnen verzamelen. Ik doe al zo veel mogelijk moeite om de spelers de angst om voor eigen publiek te moeten spelen uit het hoofd te praten. In hoeverre dat van daag toch nog meegespeeld heeft weet ik niet”. Van Egmond, Driesen voor Bischot en Helling als remplacant van Stout, nam volledig revanche voor de zeer matige vertoning van vo rige week thuis tegen Roda JC. „Het was niet bijster verstandig van hem,” wilde Gerrie Mühren, die na de rust was vervangen door broer Arnold omdat hij met ademhalingsmoeilijkhe den kampte, wel kwijt. „Er zijn diverse mogelijkheden om je uit zo’n benarde situatie te redden. Hij had bijvoorbeeld een vrije trap kunnen geven, voor de overtreding tegen Hulshoff, de gemoe- ren even laten bedaren en daarna af fluiten. Een vrije trap omdat Van Dijk in de scrimmage een overtreding beging tegen Hulshoff”. „Onzin”, vond NAC- trainer Henk 'Wullems, die sprak over een „glaszuivere goal”. „Pijper had dat doelpunt doodeenvoudig moeten goed keuren. Daarna had hij moeten laten aftrappen en de wedstrijd beëindigen. Je maakt mij niet wijs dat op het moment dat de bal de doellijn passeert, het wekkertje van Pijper afloopt. Met zo’n doelpunt af te keuren, vraag je om enor me moeilijkheden. Dit is te gek.” NAC speelde beter dan vorige week tegen PSV, dat de ook toen al door het niet meespelen van de geschorste Bak ker gehandicapte Bredase formatie van de grasmat speelde (71). Wel kwam NAC ook tegen Ajax vanaf het eerste Pijper-signaal onder druk te staan, maar nu was de NAC-afweer duidelijk beter georganiseerd dan vorige week tegen PSV. Piet van Dijk fungeerde als voor- stopper met als speciale opdracht Arie Haan uit te schakelen. Helemaal vlekke loos ging hem dat niet af, zodat Haan diverse malen de kans kreeg om zowel op de linker- als op de rechtervleugel akelig gevaarlijk door te breken. Ajax is echter nog altijd niet het wereldteam zoals zich dat vorig seizoen herhaaldelijk aan de massa presenteerde. altijd raak; nu komen de ballen aan de buitenkant van de paal terecht. Het scheelt maar een paar centimeter, maar dat is juist voldoende om een paar punten te verspelen”. In de eerste speel- helft leek er overigens voor Ajax nog niets aan de hand. Handige NAC-benja- was toen Ausputzer (Piet Hoeben ver stuikte zaterdag zijn enkel in het tweede elftal en liet zich tegen Go Ahead niet zien) maar de Haarlem-trainer heeft hem liever als linksachter vanwege zijn aanvallende initiatieven. Peys dus libero tegen de Eagles, een positie die hij op het eerste rommelige kwartier na nauwelijks heeft bezet. Niet tot zijn ongenoegen trouwens. „Ik ben helemaal niet zo gek op die plaats; in ieder geval houd ik ervan risico’s te nemen, dat zie je veel te weinig in het voetbal.” Die risico’s werden door Peys en ook door Marijt genomen. Pas toen het te laat was kwamen de Groningers tot de ontdekking dat zij niet verplicht waren zich als lammetjes naar de slachtbank te laten leiden. Groenewoud luidde vabanekperiode in door rechtsachter Timmermans te ver vangen door aanvaller Eimers. Op die manoeuvre had Telstar niet direct het juiste antwoord, met gevolg dat er in het centrum van d e Groninger aanval eindelijk een man vrij kwam te staan. Van die consternatie maakte Kirchoff in de 23 e minuut gebruik door vanaf hét middenveld met de bal aan zijn voet op te stomen naar het domein van Jaap Bloem. Na eerst Jos Jonker op het verkeerde been gezet te hebben, knalde hij keihard langs Bloem, die de rest van de wedstrijd een betrouwbare indruk maakte. Dat eerste en enige doelpunt veroor zaakte in de Velser achterhoede een lichte paniek. Even was iedereen zijn directe tegenstander kwijt, konden twee, drie Groningers elkaar in het centrum van de Telstar-verdediging aanspelen en bezorgde Gritter Bloem een paar warme handen. Het was het zwakste moment uit het Telstar-optreden, een waarschu wing tegen al te overmoedige stemming voor de volgende wedstrijd tegen FC Amsterdam. Jan Rab: „Daarom ben ik toch nog niet helemaal tevreden. Die paniek zou helemaal niet nodig geweest zijn, als we gewoon eerder gebruik had den gemaakt van de kansen die we kregen”. ver. Toen heb ik er maar een schepje bovenop gegooid”, wist Wetzel na afloop. Warnars heeft het geweten. Zijn tegen stander snelde hem in de 64e minuut weer eens voorbij en leverde een schit terende voorzet af. Piet v.d. Berg trok een verdediger mee naar de eerste paal en verschafte de achter heb staande Dries Boszhard de ruimte om doelman Rijkens (die bij voorzetten niet uit het doel durfde te komen) voor de tweede keer te passeren. Een fraaie beloning voor zowel Wetzel als Boszhard die zijn eerste volledige wedstrijd speelde en kort voor tijd moest worden opgelapt nadat de kramp in zijn rechterbeen hem te veel was geworden. Niet alleen de linksbuiten maar ook Wentink, Vosmaer en Peys (voor het laatste tweetal kwa men 10 minuten voor tijd De Haan en Feteris in het veld) vochten in de slotfa se tegen de vermoeidheid. Vosmaer speelde een goede partij maar had uit eindelijk niet genoeg macht meer om de Go Ahead-aanvallers bij te benen, iets waarvoor hij de oorzaak zoekt in het feit dat de opleiding aan de Acade mie weer is gestart. De terugkeer van G r Pcvs kos*fo ditmaal De Haan zijn nlaa’s in het elftal, voor de laatste mop 'jk *e verte ren omdat hij net tegen AZ een uitste kende partij speelde. Van Duivenbode Frans van Essen Is na mondeling verhoor veroordeeld tot twee wedstrijden voorwaarde lijk en 200 gulden boete wegens zijn overtre ding in de wedstrijd tegen Roda JC. Monne de Wit kreeg gisteren na 12 minuten in de tweede helft een waarschuwing van scheids rechter Corver toen hij bij een vrije trap van Jensen „ondanks herhaalde vermaningen” weigerde op de vereiste afstand te gaan staan. Ajax ging toen gewoontegetrouw wat hautainer spelen. Dat beviel de Breda naars niet. Eerst verkleinde Dierickx op aangeven van Bouwmeester in de 18e minuut de achterstand tot 12 en in de 24e minuut blunderde Blankenburg door de bal aan Brouwers te verspelen. De Bredase linksbuiten passte op Van Dijk door Wullems naar de spits gediri geerd nadat hij van Rooy door Bouw- mans had vervangen en op dat schot had Stuy geen verweer: 22. Onbegrijpelijk was het. dat men even later de ver opgerukte Suurbier onge hinderd vanaf 25 meter liet inschieten. Scheidsrechter Pijper verlaat het NAC-terrein met zijn horloge in de hand. Hij wordt omringd door protesterende NAC-spelers. V.l.n.r. Bouwmeester, Van Dijk, Pijper en Vreijsen. HAARLEM. In tegenstelling tot andere weken is André Wetzel vrijdaga vond niet thuis gebleven. De dag erop had hij het zo druk dat hij geen mo ment aan de wedstrijd van zondag dacht. En in plaats van piekerend in bed te liggen viel hij zaterdagavond als een blok in slaap. Een zegen voor Wetzel die anders al op vrijdag zo bij de wedstrijd is betrokken dat hijzelf van een geeste lijke belasting spreekt. lat terugstuitte na een kopbal van Groe nendijk. Het team van Jan Notermans („hun instelling was iets te defensief”) liep een fors aantal keren in de buiten- spelval die Haarlem opzette, een tactiek die met zich meebracht dat Peys vaker voor dan achter het duo Marijt-Groe- nendijk was te vinden. Go Ahead deed met name via Arntz en De Winkel goede dingen maar het mist toch Van Marwijk (weer in training) al te nadrukkelijk. In het hart van de defensie is de tandem Geestam-Overweg wel lang maar beslist niet wendbaar of snel. Haarlem kreeg met name in de eerste helft via de actieve Fernandez uitzicht op een grotere voorsprong maar de 6500 toeschouwers zagen de mooiste kansen verknald worden. Knobel: „Inderdaad, groots was het alle maal niet wat Ajax vandaag liet zien. Het werkklimaat bij Ajax is goed, maar mentaal is de ploeg toch nog altijd veel te zwak. En nu kun je wel zeggen: Daar komt hij weer met zijn excuses, maar vergeet niet dat ik Johan Cruyff kwijt ben en om dan van Ajax één-twee-drie een goed sluitend team te maken, dat vergt tijd, veel tijd”. Arie Haan is omdat Mulder nog altijd niet is hersteld de aangewezen man om Cruyff te vervangen. Hij doet het inderdaad redelijk goed, maar mist de klasse van Cruyff. „Bovendien, Ajax heeft de Toch ha dde 21-jarige Haarlem-aanval- ler, vorig seizoen gerijpt als aanvoerder het jeugdteam, in de tweede helft oppepper nodig. Na een kwartier gaf Feteris zich te gaan warm lopen. aDt had het beoogde effect: „Ik zag Feteris aan de lijn en had gelijk het idee o, is het weer zo - ■K

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11