Nationale records van Schaaktitel voor Brigitha-Van Klooster Rus Gena Sosonko Criterium der Azen” raakte de versukkeling Kritische TC-voorzitter Hes Grewer MOTIVATIE MINDER BIJ OUDERE ATLETEN SPORWBiffl verder in Valpartijen op Zandvoort Uitslag „Criterium” I 1 PRESTATIE VAN KARSTENS HET ENIGE POSITIEVE PUNT HOUDERS VAN BELANGEN IN DE DDR iii 13 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1 973 Onervaren Ongelukkig Ontluistering Tegenvaller i i y I Ml t r Sosonko: Nederlands kampioen. Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) winnaar van het criterium der Azen. Gerben Karstens op het erepodium als ADVERTENTIE t l a. i b. c. ge- PETER HEERKENS 1 l j l De voor de renners pijnlijk minimale Met aanmeldingen, welke werden ingezonden vóór het verschijnen van deze Publika- tie, kan geen rekening worden gehouden. De hiervoor opengestelde aanmelding heeft geen betrekking op vorderingen van Ne derlanders', die getroffen werden door nationaal-socialistische vervolgmaatregelen. De gegevens en vorderingen van slachtoffers van het nazi-regime of van hun nabe staanden zijn reeds bij de Regering bekend. Alhoewel de DDR die aanspraken voor alsnog niet heeft erkend, zal de Regering niet nalaten te gelegener tijd deze aanspra ken naar voren te brengen. financiële vorderingen op destijds binnen het huidige grondgebied van de DDR gevestigde natuurlijke personen rechtspersonen en overheidsinstellingen alsmede hypothcaire vorderingen op in het huidige grondgebied van de DDR gelegen on roerende goederen, welke vorderingen vóór 8 mei 1945 zijn onstaan, nog niet zijn voldaan; eigendommen, rechten en belangen binnen het huidige grondgebied van de DDR Ms gevolg van nationalisaitie, confiscatie, onderbeheersteHing, of andere maat regelen aan de beschikkingsbevoegdheid van rechthebbenden zijn onttrokken; ENITH BRIGITHA record kunstvoorwerpen en andere roerende goederen, welke gedurende WO II uit Neder land zijn weggevoerd, terecht zijn gekomen op het huidige grondgebied van de DDR. Groten als Raymond Poulidor en Ber nard Thevenet die bij een koers van importantie omgeven worden door per soneel, sjouwden als kampeerders met hun spullen. Felice Gimondi blonk bij zijn voorbereiding uit door een veel te lange regenboogtrui, die hij onhandig met sluitspelden probeerde te miniseren, op zichzelf mopperend over zo’n slordige presentatie als wereldkampioen. De kermiskoersstemming in het van alle kanten toegankelijke badhuisje be reikte na afloop een bedroevend hoogte punt. Als was hij even op training geweest, stapte Raymond Poulidor recht van de fiets dampend van het zweet naar zijn auto om met kromme rug twee zware koffers naar de douche te UTRECHT. „De landenwedstrijden gaven dit seizoen een neergaande lijn te zien. De heren zijn in Brussel goed begonnen, maar daar is het bij gebleven. Belangrijkste oorzaak van die achteruit gang is de vakantie, die door een groot aantal atïeten in de zomer wordt opge nomen. Sommigen gaan er zelfs vier tot zes weken tussenuit. Je kunt dan rustig stellen dat alle arbeid die vóór die tijd is verricht, verspilde energie is geweest”. Aldus een kritische Hes Grewer (voor zitter van de tecnische commissie senio ren van de KNAU) op de unieraadsver- gadering van de atletiekunie, die zater dag in Utrecht werd gehouden. Hij voegde eraan toe dat de TC daar om overweegt voorwaarden te gaan stel len aan de atleten en atletes die aan de centrale trainingen willen deelnemen. Naast het vertrek van een aantal cory feeën noemde erwer als oorzaak van de verzwakking van de Nederlandse atle- tiektop ook de verminderde motivatie bij een stel oudere atleten. „Ze hebben vaak niet meer voldoende tijd beschikbaar, en ervaren bovendien de concurrentie met het buitenland als onrechtvaardig. Ten eerste omdat daar veel meer geld aan- Officiële Publikatie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Met het oog op onderhandelingen onder meer betreffende openstaande vermogetns- rechtelijke en financiële kwesties, die de Nederlandse Regering zo spoedig mogelijk zal beginnen met de Regering van de DDR, dient de Nederlandse Regering op korte termijn te beschikken over een overzicht van het totaal der schade welke Neder landse natuurlijke en rechtspersonen of hun rechtsopvolgers hebben geleden, doordat; Nederlandse belanghebbenden, die op bovenomschreven wijze schade hebben geleden, kunnen tot uiterlijk 15 maart 1974 die schade aanmelden door indiening van een schadeformulier, dat schriftelijk kan warden aangevraagd bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken - Bureau Schadeclaims DDR, Hooftskade 1 te ’s Gravenhage. LEEUWARDEN De nationale schaakkampioen van Nederland is een Rus: de 30-jarige uit Leningrad afkomstige Gena Sosonko. Hij is winnaar ge worden van de driekamp, die volgde als verlengstuk van het Nederlands kampioenschap, waarin hij samen met Coen Zuidema en En klaar op de eerste plaats eindigde. De Rus, die vorig jaar naar Israel emigreerde, maar enkele maanden later naar Nederland kwam met de bedoeling zich hier te vestigen, kon zaterdag toekijken. Zuidema moest winnen van Enklaar om Sosonko in te halen. Hij heeft daar alle moeite voor gedaan. Vanuit een Siciliaanse ver dediging probeerde Zuidema, die de witte stukken hanteerde, een konings- aanval op te bouwen. Voordat hij gevaarlijk kon worden offerde Enklaar evenwel op de andere zijde van het bord de kwaliteit. De verwikkelingen, die hierdoor ontstonden, waren zo groot dat de talrijke toeschouwers er af en toe de adem bij inhielden. Ook de spelers moeten onder grote druk hebben gestaan: anders is het niet te verklaren waarom Enklaar nog een tweede kwaliteit moest afstaan. In het eindspel beschikte Zuidema over twee torens, maar de beide lopers en een pion, die Enklaar daar tegenover kon stellen, hield de balans eigenlijk voortdurend in evenwicht. Na enkele pogingen om toch de winst te forceren, moest Zuidema tenslotte op de 59ste zet in remise berusten. Door dit resultaat is Sosonko dus kampioen van Nederland geworden. De Rus ontleende het recht om deel te nemen aan het feit dat hij in een Nederlands tiental mee speelde in de competitie om het clubkampioenschap van Nederland. Vorig seizoen kwam hij aan het eerste bord spelen van de Leeuwarder schaakclub Philidor 1847. de grootste klappen door. Nadat hij in het begin van de wedstrijd de kopgroep deed vormen door een demarrage waar op eerst Gimondi en Zoetemelk reageer den, later in zijn eentje Roger de Vla minck, en daarna als laatsten Karstens, Van Linden en Thevenet, verloor Merckx zijn kansen door een traineur van Roger de Vlaeminck, die met de als gangmaker in Hilvarenbeek debute rende ’t Jocijn, Merckx in „de vuile wind” zette, toen de finale (zonder Joop Zoetemelk, die kracht te kort kwam en ver terugviel) begon. belangstelling werd ongetwijfeld in de hand gewerkt door het ongelukkige aan- vangsuur: manager zo’n 1. Verweer van Bob Bremer: het op - Waterski-ster Willy Staehle, die eer der al een zilveren medaille haalde, is op de wereldkampioenschappen in Bogo ta als vierde geëindigd in het combina- tieklassement. Winnares werd de Ameri kaanse Liza St. John. Haico Scharn en Bram Wassenaar werden resp. tweede en vierde in een mijlsrace in het Duitse Dormagen. Na de Duitser Wellmann di ewon in 4.01.8 waren hun tijden 4.02,2 en 4.03,8. Na zeven ronden van het Europees bridge-kampioenschap gehouden in Ostende staat bij de heren Frankrijk bovenaan met 106 punten. Nederland staat met 91 punten op de vijfde plaats. Bij de dames leidt Italië (na drie ronden 50 pnt) en is Nederland één na laatste met 28 punten. Toine Hezemans eindigde als zesde in een race op het Zeltweg-circuit in Oos tenrijk. Het was de zevende wedstrijd die meetelde voor het Europees kampi oenschap sportwagens. Concordia uit Amsterdam is in Boe ket (N.Br.) Nederlands clubkampioen handboagschiteen geworden. De Finse atlete Mona Lisa Pursinai- nen heeft zondag in Helsinki het wereld record op de 400 meter dames geëven aard met een tijd van 51 seconden ronde. De Engelse hengst Beleid, gereden door Frankie Durr, won zaterdag de St. Leger Stakes, een ren over 3250 meter in Doncaster (Engeland). Eigenaar Behrens streek daarmee 280.000 gulden op. Jan van Katwijk was zondag de snel ste in een koers in Leuven. Na 180 km in 4 uur 45 minuten was hij de Belg Vic van Schil te vlug af. In Emmeloord pakte Johan Kijne de eerste plaats in een halve marathon. In 1 uur 11 minuten bleef hij Aad Steylen bijna twee minuten voor. Joop Zoetemelk kwam in een wed strijd bij Bordeaux niet verder dan de vierde plaats. Godefroot werd eerste voor de Fransen Ovion en Lapebie. In St. Louis bereikte Betty Stöve met de Amerikaanse Teegarden de finale van het damesdubbel. In de finale enkel speelt Rosemary Casals tegen Karin Koantzcke. In de Ronde van Catalonië staat Luis Ocana ook na dit weekend nog boven aan. De Spanjaard Meiendeze en de Italiaan Panizza behaalden zondag de overwinningen in de twee halve etappes. Sjoukje Dijkstra is met ingang van 23 september aangesteld als trainster bij de Utrechtse kunstijsbaan. België veroverde voor de vierde ach tereenvolgende maal de Trofee des Nati ons, een landen wedstrijd motorcross in de 250-cc-klasse. AMSTERDAM Enith Brigitha en Ton van Klooster hebben het traditionele HDZ-toemooi, dat in het sportfondsenbad oost in Amsterdam is gehouden, enige kleur kunnen verschaffen door twee nieuwe nationale records voor 25-meterbanen te vestigen. „Zilveren” Enith legde haar favoriete afstand, de 100 meter vrije slag, af in 58.1 seconden waarmee zij haar eigen record met een halve seconde omlaag bracht. Ton van Klooster, de man die niet waardig werd bevonden deel uit te maken van de Nederlandse zwemploeg aan het eerste toernooi om de wereldtitels, toonde aan hierdoor niet in het minst ge schokt te zijn. Hij stelde zijn eigen nationale record op de 800 meter vrije slag met ruim vier seconden scherper en bracht het omlaag tot 8 min. 37 sec. Hansje Bunschoten, blijkbaar snel aan de beterende hand, won tweemaal maar haar tijden waren beslist niet om in extase te geraken. Verrassend was wel haar overwinning op de 200 meter wisselslag, waarop zij Belgradogangster Yolanda Aggenbach met een-tiende seconde voor bleef. slepen. Een Jean Pierre Danguillaume bleek het eveneens normaal te vinden dat er nu eens geen verzorging was. Hij zeulde opgewekt een bolstaande week endtas. In die attractie zagen de toeschouwers extra waar voor hun geld. Ze drongen bij elke wedstrijd van formaat een ondenkbare situatie in colonne het badhuis binnen om er zich te vergapen aan de blote vedetten. Manager Dousset zag geen enkele aanleiding de vergeten suppoost op te trommelen, en zo kon het bijvoorbeeld gebeuren dat een Beekse Bergen-badgasten op weg naar haar kleedhok je het poedelnaakte Raymond Poulidor ontmoette. Het verzuim van Dousset om aan die ongehoorde toestanden een einde te la ten maken, tekende de weinig professio nele instelling waarmee hij deze wed strijd opvatte. Is volgens de overlevering „het Criterium der Azen” een wedstrijd waaraan alleen winnaars van grote koer sen mogen deelnemen, Dousset sleurde er een stel minderen bij: Rebillard, Vas- seur en Cees Stam, die dit werk nog nooit had gedaan. „In mijn tijd”, gromde op de eretribune de eerste Nederlandse winnaar van Schulte, „was weest”. De gammele deze wedstrijd, Gerrit dat niet mogelijk voorbereiding van Dous set bleek onder meer ook uit het feit dat hij een stel renners pas een paar dagen tevoren contracteerde, wat voor de be trokkenen niet altijd een geheel aange name verrassing was, omdat ze zich onvoldoende konden voorbereiden op zo’n gespecialiseerde wedstrijd als die achter de derny. Bovendien liet Dousset een aantal gangmakers toe die de ervaring misten om een dergelijke belangrijke wedstrijd te rijden. Eddy Merckx kreeg er een van ZANDVOORT. Tijdens de nationale motorraces op het circuit van Zandvoort hebben zich twee valpartijen voorge daan. In de 500 cc-klasse ging de Groninger Henk de Jonge in de Tarzanbocht on deruit. In een ziekenhuis bleek dat een rugwervel was beschadigd. Ron Gillisse uit Den Haag kwam in de race voor 250 cc-motoren ten val in de Gerlach-bocht. Hij moest naar het ziekenhuis met een ribfractuur. De uitslagen: 50 cc (acht ronden): 1. Joop Zwetsloot (Zoeterwoude) met Roton 17.48.1 (Gem. 113.957 km u., 2. Nico Rijkhoff (Opmeer) met Speci al, snelste ronde: Zwetsloot 2.10.7 (116.399). 125 cc (acht ronden): 1. Bert Klaassens (Edam) met Yamaha 16.41.7 (121.512 km.u.), 2. Rob Heintjes (Rijswijk) met Maico. Snelste ronde: Klaassens 2.03.1 (123.585 km. u.). 250 cc (tien ronden): 1 Eddy Roozen (Rot terdam) met Yamaha 20.28.5 (Gem. 123.857 km.u.), 2. Jannes Ebeling (Assen) met Yama ha. Snelste ronde: Albert Siegers (Naarden) 1.59.4 (127.415 km.u.). 350 cc (Tien ronden): 1. Eduard Tieleman (Doesburg) met Yamaha 19.38.8 (129.036 km.u 2. Koos de Graaf (Bussum) met Alko. Snelste ronde: Cornells v.d. Broek (Soesterberg) met Special 1.55.6 (131.603 km.u.) 500 cc (Tien ronden)( 1. Wijnand Kunst (Tiel) met Suzuki 19.38.6 (130.206 km.u.), 2 Dirk Louwen (St. Pancras) met Suzuki. Snel ste ronde: Kunst en Louwen 1.54.6 (132.752 km.u.). 750 ccm (Tien ronden): 1. Cees Bouwmeester (Abbenes) met BMW 18.39.2 (135.955 km.u.), 2 Rein Kros (Dordrecht) met Honda. Snelste ronde: Bouwmeester 1.49.9 (138.429 km.u.). Zijspannen (Acht ronden): 1. Martin Kooy (Amsterdam) met BMW 16.10.1 (125.480 km.u.), 2. Herman Oosterloo (Huizen) met BMW, snelste ronde: Kooy 1 58.8 (128.058 km.u.). Het was geen opzet, maar gebrek aan ervaring. Merckx, die zoals altijd het meeste werk in de kopgroep kreeg opge drongen, berustend: „Dat is nu eenmaal de koers”. Ook Gerben Karstens, de winnaar die er alle recht op had door een voorbeeldige vechtersmentaliteit, kreeg af te rekenen met gebrek aan vakmanschap van zijn gangmaker, de Fransman Celestine Roy. Tot twee keer toe miste Karsten door fouten van Roy de aansluiting met de kopgroep. gevraagd voorzitter Jutte op te volgen, en hij zal in ruim twee jaar kunnen worden ingewerkt. De unieraad behoudt het recht in ’76 een ander te kiezen. De heer Jutte deelde mee dat het bestuur had besloten amnestie te verlenen aan de ex-KNAU-leden die in 1945 waren geroyeeard vanwege hun houding tijdens de oorlog. Karstens: „Dousset zei tegen me: dat is een goeie, die Roy. Maar mensen nog aan toe, wat heb ik afgezien met die man. Hij bleef zitten op momenten dat ie moest gaan, en als Merckx maar even harder trapte, draaide hij zijn gaskraan als een gek open, in plaats van geleide lijk op te trekken”. Bij het ingaan van de finale maakte Roy de fout achter de teruggevallen Zoetemelk te blijven han den. Karstens: „Hij dacht dat Joop be wust even inhield”. Die blunder dwong Karstens vanuit een schijnbaar hopeloze positie tot een nieuwe achtervolging. Hij deed dat zo furieus, dat de tot dan monotoon verlo pen koers op slag een boeiend beeld kreeg. Bij het aangaan van de sprint voltooide hij zijn rondenlange jacht met het bereiken van de in laatste stelling fietsende Gimondi, die hij in één ruk voorbij stoof. De rest moest Karstens alleen opknappen. In zijn ijver gaf Roy zoveel gas, dat Karstens los van de derny kwam. Maar de sprintkwaliteiten van de Prinsenbeker reikten ver genoeg om met een schitterende jump het élite- groepje te verslaan. De erelijst (waarop zijn naam al voor komt achter het jaartal 1966) van het Criterium der Azen werd met Gerben Karstens beslist een dienst bewezen, maar dat was dan ook het enige positie ve punt in het versukkelingsproces van de eens zo beroemde Franse wedstrijd. De uitslag van het criterium der Aren: 1. Gerben Karstens 102 km (24 ronden) in 1 uur 54 min 49 sec.; 2. Felice Gimondi (Italië) 3. Eddy Merckx (Belg); 3 Roger de Vlaeminck (Belg) allen in dezelze tijd als de winnaar; 5 Joop Zoetemelk (Ned) op 35 sec.; 6. Rik van Linden (Belg) op 4.14: 7 Bernard Thevenet (Fr) z.t.; 8. Raymond Poulidor (Fr) op 7.55: 9. José Catieau (Fr) op 8.51: 10. Enzo Mattloda (Fr) op 8.51: 11. Daniel Rebillard (Fr); 12 Sylvian Vasseur (Fr); 13 René Pijnen (ned) allen zelfde tijd als Catieau; 14 Jean Pierre Danguillaume (Fr) op 10.11: 15 Cees Stam (Ned) op 12.12. HILVARENBEEK. Op papier is de historische wielerwedstrijd „Criterium der Azen” nog steeds een koers van allure, maar de gloriedagen lijken wel geteld. In Hilvarenbeek (waar Gerben Karstens na een indrukwekkende ach tervolging de kopgroep Gimondi- Merckx-De Vlaeminck bereikte en ver sloeg) accentueerde zich de aftakeling van de publieke belangstelling die een paar jaar geleden begon en die de wed- strijdrechten bezittende Felix Lévitan er toe dwong een 46-jarige Franse traditie te doorbreken en de koers aan het buitenland te verkopen. Die noodsprong is volledig mislukt. Grewer: Veel kritiek. wezig is, maar daarnaast omdat de me dische begeleiding over de grenzen steeds meer de vorm gaat aannemen van een dopingsbegeleiding”. De NTC-voorzitter verwierp de klacht, dat de KNAU alleen nog maar aandacht voor de jeugd (die wordt geholpen met geld van sponsor Nationale Nederlanden) zou hebben. In diverse richtingen zijn al contacten gelegd, verklaarde hij, om te komen tot een plan voor de senioren, dat zou moeten gelden tot 1976. Dat is het jaar van de Olympische Spelen in Montreal. „Die worden midden juli ge houden, een erg moeilijk tijdstip, want dat betekent dat de selectie al in mei moet zijn geschied. Het jaar daarvoor moet de atleet dus al hetzelfde ritme hebben opgebouwd. Dat heeft volgens mij als consequentie dat in ’75 en ’76 in de maand maart geen Europees indoor kampioenschappen kunnen worden ge organiseerd”. In hetzelfde jaar viert de KNAU haar 75-jarig bestaan. Het bestuur zal in december voorstellen ir. Wim de Beer in haar midden op te nemen. Deze is kwart over één. De Franse Daniël Dousset: „Dat is voor koers natuurlijk veel te vroeg”. -„We hebben cp advies uit Frankrijk gedaan, omdat ons gezegd werd (wat achteraf niet juist bleek - red.) dat een stel renners het vliegtuig naar Rome moest halen voor een wedstrijd op zondag”. Evenmin bevorderlijk was de hoge entreeprijs 7,50) in combinatie met directe televisie-uitzendingen. Bremer: „In België wordt voor een koers van lager niveau vlot 100 frank betaald” Behalve het publiek, liet ook de interna tionale sportpers het eens zo beroemde Criterium der Azen vallen. Twee redac teuren van dezelfde Vlaamse krant en een sportjournalist die er door zijn baas Felix Lévitan op uit was gestuurd, vormden de voor dit gerenommeerde deelnemersveld en de reputatie van deze wedstrijd opzienbarend kleine kolonie schrijvers uit het buitenland. Belangrljker nog dan dat, was in Hil varenbeek de wijze waarop de meeste coureurs en de verantwoordelijke Franse manager Dousset het Criterium ontluis terden door een onwaarschijnlijk non chalante voorbereiding. Met uitzondering van Eddy Merckx, verschenen alle ren ners zonder soigneur. Enkele Nederlan ders hadden een gelegenheidsverzorger, de buitenlanders frommelden zelf wat aan lijf en leden in een gezamenlijke kleedruimte waar weinig hing van de sfeer voor een internationaal zo belang rijke race als het Criterium volgens de traditite moet zijn. Klinkende namen als die van Zoete melk, Merckx, Gimondi, Karstens, De Vlaeminck, Poulidor en Thevenet brach ten er amper 3000 mensen toe naar het parcours van het recreatieoord „Beekse Bergen” te gaan ovor deze 100 kilometer lange wedstrijd achter de derny die nog niet zo lang geleden massa’s van rond de 30.000 trok op het circuit van Long- champs. „Och”, zei Eddy Merckx, „de Nederlanders zullen aan zoiets nog moe ten wennen”. Met die gedachte lijkt hoofdsponsor AVRO echter niet te troosten. Daarvoor was het verschil tussen de 100.000 gul den die aan Lévitan betaald moesten worden (voor rechten plus contracten) en de genoegdoening van die investering te groot. AVRO’s Bob Bremer, die voor de jubi lerende omroep in samenwerking met manager Ton Vissers deze stunt opzette: „Het is ons een raadsel hoe dit zó tegen kon vallen. Intern hadden we al een principebesluit genomen om het Criteri um der Azen volgend jaar weer naar Nederland te halen, want we waren overtuigd van het succes. Als het gegaan was zoals we dachten (manager Vissers rekende op minimaal 15.000 toeschou wers - red.) had ik vandaag waarschijn lijk wel bekend kunnen maken dat we het ook in 1974 zouden doen. Maar dat is nu een uiterst twijfelachtige zaak. Hou het er maar op dat we ons bera den. i 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13