PvdA-congres uit kritiek op neutrale omroepen Palestijnse 99 zender 99 T urk schiet vrouw in Den Haag dood Man gewond na steekpartij Auto botst tegen trein: twee doden vrijheidsbewegingen’ Carl Gustaf mogelijk laatste Zweedse koning Gustaf Adolf was geliefd bij volk Syrië sluit ooliita dïtjwj Absolute steun aan r VEEL ONGELUKKEN IN WEEKEINDE ZUIDELIJK-AFRIKACONGRES V j MAANDAG 17 SEPTEMBER 1973 2 Bommelding (Van onze redacteur in Stockholm) Sociaal-democraten Introductie Chevron STOCKHOLM Koning Gustaf Adolf VI werd op 11 november 1882 geboren. Als zesde koning van de dynastie-Bernadotte besteeg hij in 1950 de troon op een leeftijd waar op de meeste van zijn onderdanen al met pensioen zijn. Gustaf Adolf was een geliefd monarch. Toen hij in november van het vorig jaar een rij tour in een open calèche door Stockholm maakte, stonden de toe schouwers rijen dik langs de kant om hun koning toe te juichen. De populariteit van Gustaf Adolf be rust op zijn persoon en niet op de aanhankelijkheid van de Zweden aan het koningshuis. Bé K Zendtijd van NOS verminderen (Van onze correspondent). Koning Gustaf Adolf (rechts) in 1968 gefotografeerd kroonprins Carl Gustaf. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: WEERRAPPORTEN ADVERTENTIE DINSDAG 18 SEPTEMBER De dader vluchtte na de aanslag met zijn auto. Hij is nog niet opgespoord. nii er nu Bi wi ha se m v< Hoog water Laag water DINSDAG 18 SEPTEMBER 7.00 2.51 ZZW nnw ozo zzo ozo 19.21 15.02 23 24 23 21 24 21 23 23 23 24 13 16 1 12 10 16 13 22 19 uur uur o 0 0 8 o o o Carl Gustaf heeft verklaard dat h(j, als hij niet voorbestemd was geweest koning te worden, waarschijnlijk boer geworden was. Hoewel Carl Gustaf bij tiek van de sociaal-democraten die de invoering van de republiek in hun par tijprogramma hebben staan en die nu al meer dan 40 jaar eenzaam of als belang rijkste partner in een coalitie de rege ringsmacht in handen hebben, maar die nooit haast hebben gemaakt met de Nagel persoonlijk „ook nog wel te zullen pakken”. uitvoering van die punten in het partij programma. BEIROET (UPI). De Syrische auto riteiten hebben zaterdag een Palestijns* zender, de „Stem van Palestina” geslo ten. De staf is gearresteerd .Het station stond in Deraa( bij de grens met Jorda nië. De 24-jarige kweker A. Sonneveld uit Zuidbroek is zaterdag in een zieken huis in Groningen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De heer Solleveld werd vrijdagavond met zijn bromfiets in zijn woonplaats aan gereden door een auto. Het officiële Iraakse persbureau, dat dit meldde, zegt verder dat vrijdag de directeur van het station, Achmed Abdel Rachman al was gearresteerd. De Syrische maatregel schijnt het ge volg te zijn van scherpe kritiek die via de Palestijnse radio op Syrië en Egypte is geuit vanwege de toenadering tot het door de Palestijnen heftig aangevallen bewind van koning Hoessein van Jorda nië. Het is de eerste maal dat Syrië derge lijke scherpe maatregelen tegen het Pa lestijnse verzet neemt. Zondagavond is de 18-jarige IJbeltjs Kalsbeek uit Nijeberkoop omgekomen. Zij stond met haar vriendin midden op de rijweg en werd door een perso nenauto overreden. Zaterdagavond is de 17-jarige J. H. P. Hendriks uit Helmond in St. Oedenro- de omgekomen. Met zijn bromfiets botste hij op een auto. De heer H. Westheijm uit Tegelen is zaterdag bij de Nederlandse kampioen schappen sportvissen (300 deelnemers) als eerste geëindigd in de categorie alle maten. De nieuwe nationale kampioen ving in de Maas bij Grave in totaal meer dan 15 meter vis. i dei doi de jor De wil i 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen 14 14 14 10 13 12 15 12 16 14 12 19 20 11 14 14 16 13 4 13 12 19 12 15 12 15 18 20 11 20 12 13 II doo mei met gini ond zc B d< VI Ir is j< e) k h b ti k si A n 4 n ii v r 8 8 I l I l D Chi hoo beg „Al leef 0 0.2 6 2 0.3 0 0 0 0 4 4 0 0 0 0 3 1 0.2 2 0 1 0 0.2 0 0 0 0 6 0 0 0 SITTARD. Zondagmorgen zijn twee inzittenden van een personenauto om het leven gekomen toen de auto op een niet beveiligde overweg in Schin op Geul door een trein van de lijn Maastricht-Valkenburg werd aangere den. De auto vloog na de botsing met De 43-jarige H. P. van Lieshout uit Sint Michielsgestel verloor zaterdag het le ven toen hij met zijn auto ojS een kruising op een takelwagen reed. verschillende gelegenheden al verklaard heeft dat hij nog wel een functie ziet voor de monarchie in de Zweedse maat schappij, heeft uw correspondent tot tweemaal toe van kringen uit de nabij heid van de voormalige kroonprins ge hoord dat de»e ernstig met de gedachte speelt kort na zijn troonsbestijging weer te abdiceren. Een officiële bevestiging van dit gerucht is uiteraard niet te verkrijgen. Uit verscheidene opiniepeilingen in de afgelopen jaren bleek dat zeker de helft van de Zweden geen bezwaar tegen afschaffing van de monarchie zou heb ben, maar dat men niet vond dat Gustaf Adolf ten gunste van een president af gezet moest worden. De populariteit van Gustaf Adolf moet vooral toegeschreven worden aan zijn bewonderenswaardige energie. De koning stond bekend om zijn veelomvattende kennis en bij de veel vuldige bezoeken aan instellingen in zijn land kon hij zeer gedetailleerde vragen stellen. o wzw windstil 24 zzo w ZZW wnw De 67-jarige P. Wisse uit Terneuzen is zondag in Hulst verongelukt. Op een kruising botste hij met zijn auto op een andere wagen. Weer in binnen- en buitenland 23 25 28 32 windstil 32 21 27 19 25 29 windstil 26 14 23 22 Ook tijdens de wekelijkse kabinetsver gaderingen, waarbij de regeringsbeslui ten genomen werden en die de koning uit hoofde van zijn functie voorzat, hield de koning zich goed geïnformeerd over de te nemen besluiten. Dit gecom bineerd met zijn vermogen tot luisteren en eenvoudige levenswijze hij rookte en dronk niet en mogelijk ook het feit dat hij een verwoed tuinier was, een Deze negatieve instelling bij de belang rijkste politieke partij in Zweden, en het feit dat Carl Gustaf niet bekend staat als uitermate scherpzinnig waarbij hij zijn belangrijkste wapenfei ten geboekt schijnt te hebben in de Dat is een direct gevolg van de poli- discotheken in de Zweedse hoofdstad, waar hij een zeker succes schijnt te hebben bij de vrouwelijke bezoekers bezorgen de jonge koning geen al te sterke uitgangsstelling in het moderne Zweden, waar de monarchie bijna nog meer archaïsch aandoet dan in andere democratieën. de trein in brand. Twee andere inzit tenden van de auto zijn zeer ernstig gewond. De slachtoffers zijn de 59- jarige heer J. A. van Loon en zijn negentienjarige zoon uit Klimmen. De ernstig gewonden zijn een 33-jarige man en zijn twaalfjarige dochtertje uit Hoensbroek. gresresolutie moet de erkenning van de AVRO als super-omrpep (waardoor de AVRO-radio meer zendtijd heeft dan de andere A-omroepen) teniet worden ge daan. De resolutie spreekt voorts uit dat de plicht van de omroeporganisaties een totaalprogramma te brengen beter dient te worden geformuleerd en dat die ver plichting beter in de praktijk moet wor den gebracht. Realisering van deze uit spraak zou betekenen, dat ook de TROS- tv actualiteiten en commentaren moet brengen. De Pv.d.A.-kamerfractie moet ijveren voor de realisering van de wijzigingen in het omroepbeleid. Het P.v.d.A-partijbe- stuur kreeg in de resolutie de opdracht een commissie in te stellen die de op dracht krijgt het multi-mediabeleid te ontwikkelen. Daarbij moet op korte ter mijn een standpunt worden bepaald over stimulering van regionale en- of kabeltelevisie en -radio, waarbij niet bij voorbaat wordt uitgegaan van beheer door de NOS Maar in zo’n situatie is er geen directe troonopvolger meer en zal het Zweedse parlement zich over de dan ontstane situatie moeten beraden. De nieuwe ko ning heeft op 1 januari 1975 nog een aantal formele bevoegdheden hoewel zijn reële macht te verwaarlozen is. Op 1 januari 1975 treedt een nieuwe Grond wet in werking die voor de koning slechts louter representatieve en symbo lische functies overlaat. Zo zal hij geen regeringsbesluiten meer ondertekenen en geen functie meer hebben bij de vor ming van een nieuwe regering. Bij de Magere brug in Amsterdam ii zondagochtend om half vier een 46- jarige Duitse boekhouder uit Dillingen door drie mannen beroofd van zijn por tefeuille. Er zat ongeveer f 300,- in. Zondagmorgen vroeg is in een ondiep» greppel langs de weg Alphen-Baarle- Nassau bij een bromfiets het stoffelijk overschot van de negentienjarige bouwvakker J. C. J. M. van Bergen uit Baarle-Nassau aangetroffen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. De onenigheid ontstond tijdens een feestje in een woning. De dader nodigde het slachtoffer uit de strijd buiten de deur te beslechten. De koopman stak toen zijn tegenstander in de gang van de woning tweemaal in de rug, terwijl hij hem buiten ook nog enkele messteken toebracht. In het ziekenhuis bleek dat het slachtoffer negen messteken had op gelopen, waarbij ook het hart was ge troffen. VENLO. Een 36-jarige koopman heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in de buurtschap Genooy, bij Venio, een 33-jarige dakdekker met een stiletto dusdanige steken in de rug toegebracht, dat deze levensgevaarlijk in het zieken huis in Venio moest worden opgenomen. geliefde bezigheid voor vele Zweden, heeft in niet geringe mate tot zijn popu lariteit bijgedragen. De 90-jarige koning klaagde soms over het feit dat hij de laatste tijd wat vereenzaamde. Hij trouwde in 1902 met de Engelse prinses Margaretha of Con naught die in 1920 ten gevolge van een bloedvergiftiging overleed. Ze hadden vijf kinderen. De oudste zoon, kroon prins Gustaf Adolf, kwam in 1947 bij een vliegtuigongeluk met een KLM- vliegtuig in Kopenhagen om het leven. Diens zoon Carl Gustaf, die in 1946 geboren werd, zal nu zijn grootvader opvolgen. Gustaf Adolf VI was een fervent amateur-archeoloog die op hoge leeftijd deelnam aan archeologische expedities. Een van zijn andere interessen ging uit naar Chinese kunst en antiquiteiten. De koning had een wereldberoemde verza meling van Chinese kunst. De koning was ook vele jaren actief op sportgebied. Zo was hij gedurende vele jaren voorzit ter van de overkoepelende organisatie van Zweedse sportbonden en tot op hoge leeftijd speelde hij tennis. Zijn opvolger Carl Gustaf heeft een uitgebreide introductie in de Zweedse maatschappij achter de rug. De basis van zijn opleiding keeg Carl Gustaf bij de Zweedse marine en in het jaar 1968- 1969 volgde hij een aantal colleges aan de universiteit van Uppsala. Daarna maakte hij door middel van uitgebreide studiebezoeken kennis met de vele facet ten van de Zweedse samenleving. Hij nam ook deel aan het werk van de Zweedse delegatie bij de Verenigde Na ties. Sociaal-democraten maken ook geen geheim van hun instelling ten aanzien van de monarchie. Zo antwoordde pre mier Olaf Palme op een persconferentie een paar maanden geleden, waarbij het voorstel voor de nieuwe grondwet ge presenteerd w>erd, op een vraag waarom men niet in het teken van de democratie voor de mogelijkheid van een vrouwelij ke troonopvolging had gezorgd: „De mo narchie is een ondemocratische instel ling. Willen we democratie voor de vrouwen invoeren, dan zullen we ons in de eerste plaats moeten concentreren op zulke gebieden als het arbeidsleven, de opleiding en de vooroordelen ten aanzien van de vrouwen. Als kroon op het werk kunnen wc dan over een vrouwelijke troonopvolging nadenken”. Het congres heeft zich uitgesproken voor een voortgezette samenwerking tussen de progressieve partijen bij de komende Staten-, gewestraads- en ge meenteraadsverkiezingen. Die samenwer king moet afhankelijk zijn van de regio nale en locale omstandigheden. De partij vindt het wenselijk dat de samen werkende partijen tot gemeen- DEN HAAG. Kort na middernacht is in een Turks café in de Haagse Jan Blankenstraat de 31-jarige mevrouw E. van Beelen-Toetenel uit Den Haag, moe der van twee kinderen doodgeschoten. De dader, een 30-jarige in Amsterdam wonende Turk, is al enkele uren na de schietpartij in Amsterdam aangehouden. Hij heeft inmiddels een volledige beken tenis afgelegd. Het partijbestuur gaf aan het amende ment ook een politieke kleur. Het be schouwt de AVRO, de TROS en de piratenomroepen als representanten van de oprukkende rechtse krachten in Ne derland. Hun neutraliteit wordt gezien als een camouflage van hun werkelijke bedoelingen. Gezichtsomroepen als de VARA, NCRV en KRO hebben op de televisie pas 60 pet van de zendtijd waarop zij volgens de Omroepwet recht hebben. Nieuwe, neutrale omroepen zul len de positie van de gezichtsomroepen nog meer verzwakken. Volgens de con- Een hardnekkige veenbrand in het natuurreservaat „Aamsveen” bij Ensche de heeft vrijdag en zaterdag tientallen hectaren natuurgebied verwoest. De brandweer heeft honderden berken moe ten omhakken die vooral in de wortels waren aangetast. I Me dw is cia Hu gei re{ hei vr( zw. bew. regenbui half bew. zw. bew. half bew. mist mist mist half bew. Z.-Limburg half bew. mist onbewolkt zw. bew. licht bew. zw. bew. half bew. mist geh. bew. zw. bew. mist Zon op 06.19 uur onder 18.48 uur Maan op 21.15 uur onder 13.44 uur ENSCHEDE. De Nederlandse rege ring moet onvoorwaardelijke en recht streekse steun geven aan de bevrijdings bewegingen in Zuidelijk Afrika. Na de onafhankelijkheidsverklaring van de verzetsbewegingen in Guinée Bissau moet de regering van die organisatie direct erkend worden. Nederland moet de Portugese vluchtelingen en deserteurs een wettig toevluchtsoord bieden. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken moet tijdens de NAVO-conferen- tie in Brussel de voortgaande wapenhulp van verschillende NAVO-partners aan Portugal aan de kaak stellen. Dat zijn een aantal eisen die de onge veer zeshonderd deelnemers aan het Zuidelijk-Afrikacongres, dat dit week einde in Enschede werd gehouden .heb ben geformuleerd. Zij zullen ter kennis worden gebracht aan de regering, de po litieke partijen de kerken en het parle ment. Voorts wil het congres dat de regering een onderzoek instelt naar en een regi stratieplicht invoert van activiteiten en investeringen van Nederlandse bedrijven in Zuidelijk Afrika. De regering moet bedrijven verbieden onderhandelingen schappelijke fracties komen. Dit op basis van een gemeenschappelijk program. In een motie zegt de P.v.d.A. veront waardigd te zijn over de campagne die in de Sovjet-Unie wordt gevoerd tegen dissidente Russische intellectuelen en over de discriminatie van bepaalde cul turele en religieuze groeperingen. Het congres dringt er bij de regering op aan vast te houden aan de eis dat een verbetering van de betrekkingen tussen de Europese staten en de uitbouw van de economische en culturele betrekkin gen onlosmakelijk verbonden is met een vrij verkeer van mensen, ideeën en in formatie tussen oost en west. De P.v.d.A. lanceerde een oproep om Russische bur gers als Amalrik, Solzjenitsin en Sacha- rov op alle mogelijke manieren te steu nen. Een onbekend gebleven man heeft za terdag de VARA-studio opgebeld met de mededeling, dat in de studio een bom tot ontploffing zou worden gebracht. De man bleek zich zo te hebben opgewon den over het betoog van Jan Nagel dat hij op dze wijze meende te moeten reageren. De man kondigde aan Jan Zaterdagavond overleed in een zieken huis in Eindhoven de 59-jarige P. A. Horsten uit Tilburg, ’s Middags was de man op een kruispunt in Eersel op zijn bromfiets tegen een auto gebotst. De 21-jarige assistent-declarant C. J. Snijders uit Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen. De jongeman reed met zijn auto tegen een geparkeerde trekker met oplegger. De 17-jarige L. P. Ritzen uit Hoensbroek verloor in de nacht van zaterdag op zondag in het Limburgse Nuth het leven. De auto waarin hij als passa gier zat is vermoedelijk door te hoge snelheid uit de bocht gevlogen en gekanteld. De Turk was naar het café gegaan om met een 21-jarige serveerster te spreken over haar verbroken verhouding met zijn broer. De Turk wilde dat zij deze omgang herstelde, maar het meisje wei gerde. Er ontstond daarop ruzie. Me vrouw Van Beelen wilde toen sussen. De Turk trok vervolgens een pistool en schoot op de vrouw. Zij was op slag dood. cnlpamolie -.V CHEVRON Olieprodukten uur en uur en Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen half bew. regen onbewolkt zw. bew. mist licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. mist half bew. mist Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca ïstanboel Las Palmas licht bew. Tunis mist n zzo nw windstil 25 nno 22 n 28 windstil (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM Als de Partij van de Arbeid haar zin krijgt, wordt de zendtijd van de NOS teruggehracht en zal zij uitsluitend nog zogenoemde ontmoetingsprogramma’s mogen brengen. Speelfilms, platenprogramma’s en dergelijke worden voor de NOS dan een taboe. Voorts zal ofwel de AVRO, ofwel de TROS, moeten verdwijnen en krijgen Veronica en Noord zee geen kans een Hilversumse omroep te worden. Het zou een uitvloeisel zijn van een resolutie, die het P.v.d.A.-congres zater dag in Amsterdam heeft aangenomen. De resolutie, verdedigd door Jan Nagel, zegt dat de Omroepwet zodanig moet worden geformuleerd dat het oprichten en in stand houden van gelijksoortige omroepen wordt voorkomen. Het was een amendement van een Haagse afde ling. Die afdeling beoogde voorkoming van versnippering van de zendtijd en van de artistieke en technische man kracht. Veranderlijk met plaatselijk een bul. Daling van temperatuur tot rond het gemiddelde voor deze tijd van het Jaar. Aantal uren zon: 1 tot 8. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Maximum temperatuur: van ongeveer normaal tot 2 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 22 september: minimum 12, maximum 17 graden. zo ozo ozo z z zo zzo zo ZZW z ZO n windstil 29 o 25 windstil 26 z 24 Z 20 windstil 22 n 8 windstil 21 16 24 m a it it o aan te knopen met de Zuidafrikaanse regering voor de vestiging van onderne mingen in Namibië (Zuidwest-Afrika) en tenslotte moet de regering een actief vervolgingsbeleid instellen ten aanzien van Nederlandse bedrijven die handel drijven met Rhodesië. Het uitoefenen van politieke druk en het voeren van acties leiden wel degelijk tot resultaten, vertelde aan het begin van het congres drs. B. Sjollema, direc teur van het programma tegen het ra cisme van de Wereldraad van Kerken. Zo heeft de Japanse regering verboden langer in Zuid-Afrika te investeren. Een Duits bedrijf en een geologenploeg van Anglo-American zijn uit Namibië ver trokken na weigering is begonnen met steun aan de bevrijdinsbewegingen en de immigratie in Rhodesië is sterk terugge lopen, terwijl veel blanken Rhodesië verlaten. Met enkele andere inleiders zag de polemoloog drs. H. W. Tromp de moei lijkheden in zuidelijk Afrika uitgroeien tot een tweede Vietnam. Ook drs. Jac. Vroemen zag alleen maar geweld in de toekomst voor zuidelijk Afrika wegge legd. Wat de acties betreft, werd besloten de boycot van Angola-koffie voort te zetten totdat het grootwinkelbedrijf door de knieën zou zijn gegaan. Ook de Boycot Outspan Actie wordt voortgezet. Slaat deze aan, dan is de kans groot dat ook in Engeland een soortgelijke actie wordt gestart. met

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2