MINISTER PRONK TIJDENS DEMONSTRATIE IN AMSTERDAM: Vijf Afrikanen Historisch bezoek opgehangen van Edward Heath REEKS PROBLEMEN VOOR LEONID BREZNJEV de VN Twee Duitslanden in PvdA stijgt in populariteit Neem gewoon Durex- beter voor beiden. I Hi MBS 99 99 •3 ■-R EERSTE BRITSE PREMIER IN DUBLIN Volgens waarnemers in Russische hoofdstad of 3 MAANDAG 1 7 SEPTEMBER 1 973 Guerrilla r Blijkens onderzoek Censuur Woede Samenwerking India p Nobelprijswinnaar Prestigeslag 1U lij Mi J 4 A-Mj ar Allende is dood, maar hij leeft voort l t l l t 1 t (Van onze redacteur in Londen) t 1 l 1 ADVERTENTIE i i t 9 I Zelfs de reis van Breznjev naar New 9 t l l s I I l I 1 S t De bewindsman zei onder meer dat Chili drie jaar lang het land van de hoop is geweest, maar dat wat Allende begonnen is, niet zomaar zal verdwijnen. „Allende is dood, vermoord, maar hij leeft voort”, aldus minister Pronk. PRETORIA (Reuter). In de gevan genis van Pretoria zijn vijf Afrikanen opgehangen. Zij waren ter dood veroor deeld op beschuldiging van het plegen van moorden. In het Politburo zou de harde lijn vertegenwoordigd worden door mannen als Mikhail Soeslov en Andrei Kirilleh- ko, die medestanders zouden hebben in het leger terwijl de minister van Defen sie aan Breznjevs zijde zou staan. Vol gens sommige ingewijden zou Joeri An- drovpov, het hoofd van de Russische geheime politie, de KGB, in april in het Politburo aangesteld zijn om de verwe zenlijking van het ontspanningsbeleid te controleren in plaats van te steunen. uit Argentinië het politieke debat in de Algemene Vergadering. t t Delhi, die verleden maand door de Indi ase pers werd aangekondigd, schijnt naar de vergeethoek te zijn verwezen. Maar al die strubbelingen, waarover Breznjev in zijn vakantieoord Simfero pol zeker zal nadenken, zijn nietig ver geleken met de omvang die de zaak- Sacharov heeft aangenomen. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de Ierse republiek dat een Engelse eerste minister zich verwaardigt om in de hoofdstad Dublin een officieel bezoek af te leggen. Tot nu toe dienden de Ierse premiers naar Londen te reizen BONN IS vastbesloten zich voorlo pig koest te houden in de Verenigde Naties. Het heeft een aantrekkelijk visitekaartje in de grote toespraak, waarmee de alom bewonderde Nobel prijswinnaar Willy Brandt op 26 sep- iember een bijdrage wil leveren aan Mevrouw Hortensia Bussi Allende, we duwe van president Allende van Chili, is in Mexico aangekomen met een spe ciaal door Mexico gezonden vliegtuig. Huilende (zie foto) zei zij tegen verslag gevers dat de hele wereld het militaire regime in Chili moet veroordelen. Op het vliegveld waren president en me vrouw Echeverria van Mexico ter be groeting aanwezig. Het is slechts onder deze voorwaarde, zo redeneren diplomaten in Moskou dat Breznjev het fiat van het Politburo en de partij voor dat beleid heeft verwor ven. Voor hen die het politiek steekspel in Moskou van zo nabij mogelijk volgen is het echter duidelijk dat Breznjev de jongste weken in het Kremlin en ook elders enkele tegenvallers te incasseren kreeg. De sympathie voor de Europese veilig- heidsconferentie en zelfs voor de uit bouw van de economische betrekkingen tussen Moskou en het Westen is afge koeld wegens de weerslag van de jong ste verklaringen van de twee „muiters” Andrei Sacharov en Alexander Solzje- nitsin. Het heeft er alle schijn van dat Sa charov nogal wat buitenlandse steun heeft gekregen van bijvoorbeeld Bru no Kreisky, de Oostenrijkse kanselier en Wilburg Mills, die in het Amerikaans Congres de sleutels van de staatskas bezit dat in dit geval het Kremlin niet meer moet denken aan enig herstel van de binnenlandse partijtucht zonder daarbij het ontspanningsbeleid in het gedrang te brengen. De gevolgen daar van zijn evenwel niet te overzien. De militaire junta heeft bevolen dat alle politieke propaganda van muren, schuttingen en telefoonpalen moet ver dwijnen. Het standbeeld voor de revolu tionair Che Guevara in de wijk San Miguel is verwijderd. Alleen de cemen ten sokkel staat er nog. De grenzen van het Zuidamerikaanse land zijn nog steeds gesloten. Dit geldt ook voor de vliegvelden die nu onder militair toezicht staan. De juiste toestand in Chili is door de scherpe perscensuur niet te overzien. De telex- en telefoonverbindingen met het buitenland zijn echter hersteld. LONDEN. Scotland Yard in Lon den en de politie in de andere grote Britse steden hebben de bevolking tot extra waakzaamheid opgeroepen. Vooral de grote stationsgebouwen, winkelcentra en kantoren zullen door het publiek met argusogen worden bekeken. De oproep om extra op te letten komt in verband met het bezoek dat eerste minister Heath vandaag aan de Ierse hoofdstad Dublin en aan de Ierse premier Liam Cosgrave brengt. Het staat wel als een paal boven water dat het ontspanningsbeleid meer dan een doorn in het oog is bij sommige Kremlinleiders, vooral bij hen, die ’s lands orde en veiligheid moeten hand haven. Hier e n daar wordt zelfs de vraag gesteld of dat beleid niet gesabo teerd wordt. zonder meer wil aanvaarden of dat bijvoorbeeld het anti-Westduitse Gui nea om een stemming vraagt. Alle commentatoren in de Bondsre publiek zijn het erover eens dat aan zo iets niet zwaar moet worden ge tild. Bonn betaalde vorig jaar al 428 miljoen mark voor VN-werk. Daar komen nog ongeveer 50 miljoen bij. De bijdrage is dan zesmaal zo hoog als die van de kleinere DDR. Het verschil in gewicht is dus buiten kijf. Er moet, schrijven de Westduitse kranten, ook vooral niet vreemd wor den opgekeken dat Scheel morgen pas na zijn oostelijke collega Winzer het woord krijgt. „Germany, Federal Republic of” (lidnummer 134) komt nu eenmaal vanwege die ene „y” achter „German, Democratie Repu blic” (nummer 133), maar daarmee staat wel zwart op wit dat er in de VN maar één Germany, één Duits land, zetelt. Volgens waarnemers duiden berichten over gevechten buiten Santiago onder meer in Valparaiso) erop, dat de nieuwe machthebbers in Chili een langdurige strijd met georganiseerde guerrillagroe pen te wachten staat. Linkse kringen in Venezuela en Ar gentinië hebben aangeboden guerrilla strijders naar Chili te zenden ter onder steuning van een verzetsbeweging. Een Chileense marineofficier heeft verklaard dat de militaire junta bij de staatsgreep van dinsdag een maximum aan geweld heeft gebruikt, „om een minimum aantal slachtoffers te maken”. Er zouden al duizenden doden zijn ge vallen. IN BONN wordt ervan uitgegaan dat de twee landen samen bij accla matie lid worden. Helemaal gerust is men daar niet op. Eerst werd be weerd dat de DDR meer zou voelen voor een hoofdelijke stemming, waar bij dan wellicht een paar Afrikaanse landen vanwege de Bonner vriend schap met Zuidafrikanen en Portuge zen tegen de Westduitsers zouden stemmen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De twee Duitse staten worden morgen lid van de Ver enigde Naties. Dat is een doorbraak aan twee fronten. Tot dusver zijn gedeelde staten (ook Korea en Vietnam; Nationalistisch-China werd gewipt toen het communistische lid werd) buiten de organisatie ge bleven. Vanuit Bonn gezien betekent het bovendien het bezegelen van de internationale erkenning van de DDR. eens bezegeld. Voordelen levert het toetreden tot de VN niet op.” CDU en CSU zijn echter beide in de delegatie, waarmee minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel naar New York is gereisd, vertegenwoordigd. West-Duitsland stelde zich daarmee tevreden en was zelf sterk genoeg om de DDR heel lang buiten de volken organisatie te houden. Naar een vol ledig lidmaatschap werd niet ge streefd, omdat dan onvermijdelijk ook de DDR zou worden meegezogen. Dat de twee Duitse regeringen bij hun onderhandelingen over het „ba sisverdrag” besloten nu gezamenlijk naar New York te gaan, stuit op het ogenblik alleen nog op kritiek in de rechtse Springer-pers. „Het zal”, schrijft Welt-am-Sonntag, „de koers van de Duitse buitenlandse politiek nog moeilijker maken. Voor de hele wereld wordt de Duitse deling nog MOSKOU (AFP). Het „ontspan ningsbeleid” van de Russische partijse cretaris Leonid Breznjev maakt een moeilijke tijd door. Het komt er voor Breznjev op aan voor de Sovjet-Unie de winst van de ontspanning binnen te halen zonder dat daarbij de binnenland se partijtucht in het gedrang komt. Al gemeen mag namelijk worden aangeno men, dat die ontspanning uitsluitend voor buitenlands gebruik is bestemd. Begunstigd door het stralende weer heeft de door jongerengroeperingen georgani seerde demonstratie voor Chili dit week einde in Amsterdam een massaal karak ter gekregen. Vele duizenden jongeren ivandelden in een stoet van enkele kilo meters lengte van het Kwakersplein via de Kinkerstraat en Marnixstraat naar het Leidseplein en vandaar door de Leidsestraat en over het Rokin naar het Damrak. Op spandoeken, die door de demonstranten werden meegedragen, stond onder meer: „Alle macht aan het Chileense volk”, Bloed een goede be legging”, „Chili’s moordenaar heet kapi taal” en „CIA uit Chili”. Oost-Berlijn heeft pas een paar jaar een eigen waarnemer in New York. Bonn is daar al sinds 1952 vertegenwoordigd en is een actief lid van nevenorganisaties als Wereld Ge zondheids Organisatie, FAO en Unes co. De pogingen om in Azië tot een alge mene veiligheidsregeling te komen sto ten ook op heel wat klippen. Zelfs India aarzelt de Sovjet-tinie door dik en dun te steunen uit vrees dat de bruggen met China zullen worden opgeblazen. Omdat het bezoek van premier Heath aan Dublin komt op een moment dat de relaties tussen beide landen beter zijn dan ooit, is ook de woede van de provi sionele IRA bijzonder groot. Het gevaar voor zo’n vroege presti geslag schijnt bezworen te zijn, maar het is niet zeker of Israel de toetre ding van de fel anti-Israelische DDR HILVERSUM. Als op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden, zou 31,3 percent zijn stem uitbrengen op de Partij van de Arbeid. Bij de Kamer verkiezingen vorig jaar kreeg d« PvdA 27,4 percent, terwijl een in juni van dit jaar gehouden peiling voor de PvdA een percentage van 30,5 werd geregistreerd. De VVD blijkt nog steeds in populariteit toe te nemen. Thans zou 19,5 percent van de bevolking bereid zijn, om deze partij te stemmen. Bij de Kamerverkie zingen was dat 14,4 percent en in juni 17,9 percent. De VVD zou daarmee thans na de PvdA de grootste partij zij want de KVP heeft thans nog maar de voor keur van 17,2 percent (bij de verkiezin gen 17,7 percent). De ARP zou thans 8,8 percent scoren, de PPR 5,3, D’66 4 percent, de CHU 3,1 percent en DS’70 nog maar 2 percent (tegen 4,1 percent bij de Tweede-Kamer- verkiezingen). Een ander blijkt uit een onderzoek van het bureau Lagendijk, waarvan de resultaten zondag in het AVRO-radio- rogramma „Delta” bekend zijn gemaakt. Blijkens dit onderzoek zou bij verkie zingen op dit moment 10,5 percent niet gaan stemmen of weet nog niet, op welke partij men zijn stem uit zal brengen. Het wil verder echter zijn activitei ten graag zo veel mogelijk in de groep van de Europese Gemeenschap ontplooien, wat best begrijpelijk is. In de toekomst zal de Bondsrepubliek immers haar stem moeten uitbrengen over bijvoorbeeld resoluties die Israel en de Arabieren of Zuid-Afrika en de landen van „zwart-Afrika” nooit alle bei kunnen bevallen. Er waren voor delen aan om wél volop mee te werken aan het VN-werk in de Der de Wereld, maar nooit tot een politie ke stellingneming te worden gedwon gen. Enige onzekerheid bestaat nog op het punt West-Berlijn. Er is, wordt in Bonn gezegd, geen twijfel aan dat die stad in de Verenigde Naties wordt vertegenwoordigd door de Bondsrepu bliek. Maar wie weet of Moskou en Oost-Berlijn, in aansluiting op de op „West-Berlijn” gestrande onderhande lingen tussen Bonn en Praag, niet ook in de VN die vertegenwoordiging beperkingen zullen willen opleggen. Voor het overige zal het contact met de DDR, die ondanks de ontwik kelingen van de laatste jaren aller minst als een tweelingbroer naar New York gaat, tot een „zakelijk naast elkaar” moeten worden. Zij worden na ondervraging beschul digd van „misdadige handelingen”, dan worden zij doorgestuurd naar het grote re, nationale stadion, dat in een buiten wijk ligt, „en dan staan zij er slecht voor”. In dat grote stadion zouden zich veel personen bevinden, onder wie buitenlan ders, die ter dood zijn veroordeeld. Een aantal vonnissen zou al zijn voltrokken, hoeveel is niet na te gaan. Gisteren vlogen boven Santiago heli kopters die biljetten uitgooiden waarin verzetslieden wordt aangeraden zich over te geven. In de Mexicaanse ambassade bevonden zich nog ongeveer 200 personen, rege- ringsmensen en linkse politieke leiders, die er asiel hebben aangevraagd en die hopen de komende week naar het bui tenland te mogen vliegen. Van betrouwbare zijde is gisteren ver nomen dat het aantal arrestanten onder wie socialisten en communisten die naar de twee voetbalstadions zijn gebracht, ongeveer 3000 bedraagt. Het vervoer naar de sportvelden geschiedde per vrachtwagen. In Chili bevinden zich ongeveer ruim 10.000 buitenlandse extremisten die in de loop van de laatste drie jaren van Chili toestemming hebben gekregen zich in dat land te vestigen. Zij behoren volgens het ministerie van Defensie in Santiago, tot linkse of uiterst-linkse groeperingen en zullen worden uitgewezen of ver volgd. Dat laatste geldt voor degenen met „politieke antecedenten” in Chili. De meeste ballingen komen uit Bolivia (4.000), Uruguay (3.000), (2.000) en Brazilië (1-200). In Buenos Aires verklaarde presi dentskandidaat Peron zaterdag dat Ar gentinië zijn diplomatieke banden met Chili zal handhaven. Peron „wilde zich niet mengen in de binnenlandse aangele genheden van een andere staat”. Ook Paraquay heeft het militaire regime er kend. als ze hun Britse ambtgenoot wilden spreken. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM Op zes plaatsen in ons land zijn afgelopen zaterdag demonstraties gehouden ter gelegenheid van de staatsgreep in Chili en de dood van president Allende. In totaal namen ongeveer 16.000 mensen aan de protestacties deel. De grootste vond plaats in Amsterdam, waar de door jongerengroeperingen georganiseerde demonstratie 6.000 mensen trok. De betoging werd besloten op het Damrak, waar minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking een toespraak hield. In de Verenigde Staten rijst op nieuw twijfel omtrent het evenwicht inzake kernbewapening, de basis zelf van de Amerikaans-Russische toenade ring. De Russische vorderingen op het gebied van de meerkoppige raketten hebben de Verenigde Staten vrees aan- gejaad. Een presidentieel raadsman, de gewezen minister van Defensie Melvin Laird, heeft de Sovjet-Unie er zelfs van beschuldigd van deze ontspanning te profiteren om haar militair potentieel krachtig op te voeren. Tegelijkertijd moet de Sovjet-Unie met bitterheid ervaren hoe de Russische toenadering tot de Verenigde Staten op de conferentie van de nietgebonden lan den in Algiers menige wenkbrauw heeft doen fronsen, zozeer dat hier en daar zelfs het woord „imperialist” werd ge bruikt. In Groningen werd het woord gevoerd door wethouder Max van den Berg, die met een collega in de protestoptocht had meegelopen. „De Amerikaanse inmen ging in Chili is niet te tolereren”, zei hij onder meer- Zo heeft de Ierse minister van Defen sie, Donegan, dezer dagen verklaard dat Britse helikopters toestemming zouden krijgen voortaan over Iers gebied te vliegen langs de grensstreek met het Noorden als zij op zoek zijn naar IRA- mannen die hun helse machines net binnen Noordiers gebied hadden ge plaatst, maar ze vanuit de republiek lieten afgaan. Een dergelijke vlucht heeft in feite ook al met goedvinden van de minister van Defensie in Dublin plaatsgevonden. De Ierse minister van Justitie, Cooney, liet bijna op hetzelfde moment weten: „Ik kan verklaren dat de explosieven niet langer van ons gebied uit over de grensc naar het noorden gaan dat volle dig is afgesneden”. Directe resultaten van het bezoek van de Britse premier aan Liam Cosgrave worden niet verwacht. Het allerbelang rijkste is dat het bezoek heeft plaatsge vonden. Tot de belangrijke gesprekson derwerpen behoren, behalve natuurlijk de strijd tegen de IRA, de plannen tot het formeren van de veel omstreden Ierse Raad, waarin Ieren uit het zuiden en het noorden met elkaar op een aantal gebieden van gemeenschappelijk belang het bestuur zouden uitoefenen. De verzwegen bedoeling van de Ierse Raad is dat ze in de toekomst een overbruggingsorgaan dient te worden voor de eenwording van beide delen van Ierland binnen de republiek van Dublin. Sinds de recente volksstemming in het noorden, waarin de bevolking zich dui delijk voor het blijven van Ulster bij het Verenigd Koninkrijk uitsprak, reali seert men zich aan beide zijden van de grens dat er over dergelijke projecten de eerstkomende tien jaar (als wellicht een nieuwe volksstemming zal worden ge houden) niet gesproken hoeft te worden. De reis van de Engelse premier naar Dublin waar vergaander veiligheids maatregelen werden genomen dan ooit komt op een ogenblik dat de sa menwerking van Ieren en Britten om aan de strijd in het Noorden een eind te maken, nog nooit zo groot is geweest. Tot dusver zijn dit jaar 28 doodvonnis sen met de strop voltrokken. Vorig jaar vonden 46 terechtestellingen op deze wijze in Zuid-Afrika plaats. Het weekeinde werd op het hoofd kwartier van de ondergrondse beweging een „waarschuwing” aan het adres van premier Heath openbaar gemaakt waar in onder meer te lezen staat: „We zullen toeslaan waar en wanneer ons dat nood zakelijk voorkomt, net zo lang tot u doordrongen zal zijn van uw verant woordelijkheid tegenover uw eigen volk aan deze oorlog een eind te maken”. De IRA eist opnieuw van Heath dat de Britse troepen uit Noord-Ierland worden teruggeroepen. De geciteerde zinsnede uit de IRA-verklaring werd door een aantal Engelse kranten uitge legd als een indirecte manier om de verantwoordelijkheid van de bomaansla gen, die tot nu toe in Engeland werden gepleegd, te erkennen. Tot nu toe heeft nog niemand met zoveel woorden ver antwoordelijkheid voor deze bomaansla gen bekend. De afgelopen drie dagen van rust op het front van de bomaanslagen in Lon den wordt hier uitgelegd als een manier om een nieuwe IRA-actie juist bij deze gelegenheid extra hard te laten aanko men. In Chili wordt nog door een aantal gewapende burgers verzet gepleegd, te gen het nieuwe militaire regime, zo is gisteren in Santiago vernomen. Personen die worden gearresteerd brengt men sa men in een klein stadion bjj het cen trum van de stad. Tenslotte is er West-Europa, dat met een angstcomplex zit omdat het geen verdediging zou hebben. De plotse linge grote belangstelling van de Russen voor de conferentie over de verminde ring van de strijdkrachten heeft dat complex nog verergerd. tgST sa® s> I I r. y; k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3