DRAAIPUNT IN DE BUURT VAN 25.000 Huurwaarde eigen huis verdubbeld ■Bi Ambitieus stuk fëfi A 13 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT ALLE BELASTING TEZAMEN SE verschil 5 40 14 38 29 pl 311 pl 338 WAT VRAGEN ZE? s 3 3 S* Sï s Hogere inkomens: meer belasting DOMEINEN RENTE 118 1633 1618 soc. IV. 6149 3237 1950 1252 sommen weegt de TROONREDE zal L Eigenlijk heeft geen van de in het kabinet verenigde ministers duidelijke hoofdpunten van zijn partijprogramma in deze stukken kunnen invoegen. Er zijn vele principes losgelaten, waarvoor de ministers ongetwijfeld rekenschap zullen moeten afleggen. 10.000 15.000 20.000 25.000 30.000 50.000 90.000 f Verl. pr. —9,9 WINSTEN etc WJ BEDRIJ VEN 1239 ALG. BESTUUR VOORZ. 8802 NAT. SCHULD DEN HAAG Het kabinet wil de huurwaarde van de eigen woning, het bedrag dat bezitters van een eigen woning moeten optellen bij het inko men dat zij voor de inkomstenbelas ting opgeven, verdubbelen, en voor de „grote man” zelfs nog sterker verho gen. VOLKS HUIS VESTING 4697 ko- het Belastb. inkomen 10.000 15.000 20.000 30.000 ƒ50.000 90.000 Verl. nom. —ƒ83 —ƒ83 —ƒ83 —ƒ83 —ƒ83 —ƒ83 -ƒ -ƒ -ƒ Pi Pi KOSTPR'JS- VERHOGENDE BELASTINGEN 17201 GELDEN 1398 Bij een waarde boven de 300.000 wordt de huurwaarde zelfs meer dan verdubbeld, namelijk tot 6000 (nu f 2400). Voor een huis dat meer dan 360.000 waard is, gaat de huurwaar de maar liefst even van f 2400 naar f 7200. VERKEER en TORST. 4514 AFLOSSINGEN KUKGELD. en BELEGDE RADIO-enTV- - RECLAME 453 —2,4 —1,2 —0,5 -0,2 tl to i UJ 1196 FINANCI069 H C.R.M.4223 NAT SCHULD323B BINNENL.ZAKEN2670 [T VERKEER, WATERST. 4709 VOLKSHUISVESTING, RX). 5116 DEFENSIE 5848 ONDERW'JSenWETENSCH. 1181 f Volgens het wetsvoorstel dat hier toe is ingediend, zullen ook de huur- waardeklassen worden herzien. Bij een waarde in bewoonde staat tot 30.000 blijft de netto-huurwaarde onveranderd t 150, bij een waarde onder de 15.000 is de huurwaarde BELASTING OP INKOMEN, WINST EN VERMOGEN 25.366 nihil. Bij een waarde van f 30.000 tot 60.000 bedraagt de huurwaarde voortaan echter f 600 (was 300) en bij een waarde van i 60.000 tot f 120.000 wordt de huurwaarde f 1200 (was 600). Bij een huurwaarde van 120.000,- tot 180.000 gaat de huur waarde naar 2400 (was 1200). Overigens beperkte de Troonrede zich op prijzenswaardige wijze tot grote lij nen en duidelijke streefpunten van be lang. Maar ondanks haar beknoptheid bevat zij angstig veel voetangels en klemmen, die de rechtlijnige tred van het kabinet naar zijn hoofddoelen (infla- tiebestrijding, inkomensnivellering, be strijding der werkloosheid en spreiding van machten) danig zullen kunnen ver tragen, zodra het parlement in actie komt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgend jaar gaan de tarieven van de loon- en inkomsten belasting niet omlaag, zoals op grond van de automatische inflatiecorrectie zou worden verwacht. Het kabinet heeft besloten de inflatiecorrectie in 1974 niet te laten doorgaan. De regering vindt wel, dat de verzwaring van de belastingdruk, die wordt veroorzaakt door de geldontwaarding, moet worden teruggeven. Voor 1974 heeft men echter een andere oplossing ge kozen, die meer in de richting van de inkomensnivellering gaat. rens de tabel van het schijventarief op het belastbaar inkomen wordt toegepast. Voor iedereen levert deze verzachting een bedrag van 83 aan belastingbespa- ring op. Voor een aantal inkomensgroe pen (telkens gehuwden zonder kinderen) zijn de gevolgen als volgt LANDBOUWIJUSTITIE EN POLITIE 2515 Tarief ’73 840 2.090 3.504 7.091 ƒ17.259 42.465 Om het effect van het niet teruggeven van de inflatiecorrectie plus de ver hoging van de belastingvrije met 5 percent te kunnen beoordelen, Tarief '74 757 2.007 3.421 f 7.008 ƒ17.176 42.382 is het volgende staatje, dat opnieuw geldt voor een echtpaar zonder kinderen, illus tratief: Het nieuws van de komende rijksbe- groting wordt natuurlijk overheerst door de spectaculaire troef die het kabinet in het inflatiespel heeft uitgespeeld, de her waardering van de gulden. Revaluatie is een uiterst speculatief middel, waarvan de uitkomst nooit met enige zekerheid kan worden voorspeld. Het is bovendien een middel dat duidelijke gevaren op roept, naast de voordelen die ermee worden beoogd. De Nederlandse handels- positie ten opzichte van het buitenland wordt erdoor bemoeilijkt en men loopt de kans dat het buitenland en speciaal de buitenlandse handelspartners zodanig manipuleren dat het effect verloren gaat. Bovendien is er een gevaar van toeneming der werkloosheid aan verbon den, omdat de werkgelegenheid bij sterk op de export gerichte bedrijven wordt verzwakt. De regering beschouwt de strijd tegen de werkloosheid en de inflatie als een van haar voornaamste taken. Hierbij wil zij tevens de verminde ring van ongelijkheid bevorderen. Met het bedrijfsleven wordt overlegd welke bijdrage van die kant, in sa menhang met het beleid van de over heid, aan het terugdringen van de inflatie kan worden geleverd. Het beleidsplan voor 1974 bevat daartoe tal van aanknopingspunten. BUITENL. VISSER'J 2U/U (mci.OntH) 1826 ONDER- DEFENSIE WIJS en WETENS. 14P56 Een betrekkelijk beknopte, in niet al te moeilijke zinnen geformuleerde Troonrede is vanmiddag door koningin Juliana uitgesproken bij het begin van het nieuwe parlementaire zittingsjaar, dat de proef op de som van het kabinet- Den Uyl zal zijn. Dit ene jaar moet grote duidelijkheid brengen ten aanzien van het lot van het kabinet, want het heeft zich blijkens de Troonrede en de Miljoenennota op een zó ambitieuze wij ze aan wezenlijke structuurveranderin gen gezet, dat het zich niet meer kan veroorloven met grove compromissen te komen. stelt bij de woningbouw in de jaren 1974-1976, heeft zij onlangs een pro gramma bekendgemaakt. Dit pro gramma dat mede gericht is op een evenwichtige ontwikkeling van de werkgelegenheid, legt sterk de na druk op het behoud van het karakter van de steden en op de verbetering van woningen en woonomgeving in oude wijken. Wetsontwerpen tot invoering van de gebruikswaarde als basis voor de waardebepaling bij onteigening en tot regeling van een voorkeursrecht bij verkoop van onroerend goed zullen u dit zittingsjaar bereiken. DEN HAAG Koningin Ju liana heeft vanmiddag de nieuwe zitting van de Staten- Generaal geopend met het uit spreken van de Troonrede: Het kabinet heeft „een pakket” van maatregelen genomen om deze gevaren te bezweren, maar het is duidelijk dat het zich van de riskante aspecten dezer revaluatie bewust is. De aankondiging van een bij de revaluatie aansluitende prijsmaatregel, de hernieuwde invoering van een investeringsaftrek voor bedrijfs gebouwen en eèn nieuw werkgelegen- heidsprogram moeten de schok enigszins opvangen, maar of die buffer sterk ge noeg zal zijn durft ook het kabinet nog niet te verkondigen. De verhoging van de benzine- en olieprijs waaraan als vanouds gekoppeld blijft de aanpassing van de aardgasprijs, ongeacht alle ethi sche bezwaren die van progressieve zijde hier altijd tegenin zijn gebracht en ook ongeacht de prijsverhogende werking betekent dat de inflatiebestriiding toch nog niet zo drastisch wordt uitgevoerd als de Troonrede ons wil doen geloven. Een teken van structuurverandering door mentaliteitsverandering wordt ge vormd door enkele prioriteiten die inder daad nieuw zijn: herziening van het strafstelsel, wijziging van de onderwijs voorzieningen, een ziektekostenverzeke ring op nationale basis, ombuiging van het bouwbeleid in de richting van ka- rakterbehoud van steden en verbetering van oude wijken, gewestvorming onder rijkstoezicht, vermindering van de ver- keersbehoefte, vooropstelling van de mensenrechten in het NAVO-verdrags- gebied, het zijn alle onderwerpen die men niet in vroegere Troonredes heeft aangetroffen. Weliswaar wordt nagenoeg alles nog slechts als „plan” of „te ver wachten nota’s” aangeboden, maar ver schillende reeds op stapel staande wets ontwerpen duiden erop dat het kabinet het niet bij loze kreten wil laten. Wat wél in optima forma een loze kreet lijkt en het is eigenlijk te betreuren dat men de koningin zulke cryptische taal in de mond heeft gelegd is de aankondi ging dat er een statiegeld op nieuwe auto’s komt, „dat bij de inlevering wordt terugbetaald”. Nu is een auto een ge bruiksartikel met afnemende waarde, waarvoor geen „inleveringsapparaat” be staat. De sloper kan toch moeilijk tot staatsambtenaar worden gepromoveerd. Of bedoelt men inlevering van het ken tekenbewijs? Daardoor zou een levendi ge handel in kentekenbewijzen kunnen ontstaan, terwijl de wrakken nog wat worden opgelapt en clandestien blijven rijden. Dit statiegeld is waarschijnlijk in de praktijk een soort accijns op de auto, waarvan terugbetaling de mist ingaat. Deze onpraktische, irreële opmerking had men het staatshoofd beter kunnen besparen. Voor iemand met een inkomen van 30.000 liggen de cijfers: bij inflatiecor rectie zou hem 112 toekomen, nu krijgt hij 83. De man met een inkomen van 90.000 zou 421 belastingverlaging heb ben gekregen en nu maar 83. Men kan het ook anders zeggen: tot 25.000 inko men krijgen de belastingplichtigen in feite de inflatiecorrectie wel terug en nog iets meer. Van 25.000 af en hoger niet. Op de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa en de komende onderhandelingen over we derzijdse en evenwichtige verminde ring van strijdkrachten in Centraal- Europa streeft de regering naar con crete afspraken over verruiming van contacten tussen de volken van Euro pa en daadwerkelijke vermindering van de militaire confrontatie. In een nota die u in de loop van deze zitting zal worden aangeboden, zal met na me aandacht worden besteed aan het afremmen van de bewapeningswed loop en het doelbewust verminderen van de rol van kernwapens- Een actieve dialoog tussen de Ver enigde Staten en Europa over hun toekomstige samenwerking acht de regering noodzakelijk. Binnen de NAVO wil zij het overleg stimuleren over de mogelijkheden van ontspan ning tussen Oost en West en bevorde ren dat overal in het verdragsgebied de mensenrechten worden geëerbie digd- Handhaving van alle huidige taken van de Nederlandse krijgsmacht stuit in toenemende mate op financiële moeilijkheden. De regering heeft bin nen de NAVO het initiatief genomen om een betere taakverdeling tussen de lidstaten té bereiken. Voorstellen over omvang en vorm van de Neder landse defensie in de komende jaren zullen u omstreeks de jaarwisseling in een defensienota worden voorge legd. In 1974 wordt een begin gemaakt met humanitaire en ontwikkelings steun ten behoeve van de bevolking van de koloniale gebieden in Afrika. Deze steun wordt verleend via de bevrijdingsbewegingen, bij voorkeur door tussenkomst van internationale organisaties. Het bedrag voor ontwikkelingssa menwerking is in de begroting die u heden wordt aangeboden met 20 per cent verhoogd. De doelstelling van de regering om in 1976 1,5 percent van het nationale inkomen voor ontwik kelingssamenwerking te bestemmen zal tot uitdrukking worden gebracht in een voortschrijdend meerjarenplan dat u binnen enkele maanden bereiken. De regering verwacht in het mende jaar, aan de hand van advies van de Koninkrijkscommissie, met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen in overleg te kunnen treden over de wijze en het tijdstip waarop deze landen soeverei niteit zullen verkrijgen. De ontwikke lingssteun aan deze landen is gericht op de bevordering van economische, sociale en culturele zelfstandigheid. De regering heeft wel besloten de be lastingvrije sommen voor de verschillen de tariefsgroepen (ongeh. geh. vrouwen, geh. mannen) met 5 pet te verhogen, wat neerkomt voor een gehuwde zonder kin deren op 332. De aftrek wordt dan in plaats van 6.640 in 1974 6.972 alvo- Hierbij zullen tot 750 miljoen gulden verplichtingen kunnen worden aange gaan; tempo van uitvoering en om vang worden aan de conjuncturele ontwikkeling aangepast. De hoogte van inkomsten en uitga ven voor 1974 is afgestemd op het bereiken van het noodzakelijke even wicht tussen middelen en bestedin gen. Mede in dit licht is een bijstel ling van het begrotingstekort verant woord geacht. Bij de keuze van de voor te stellen belastingmaatregelen zijn rechtstreeks prijsverhogende effecten waar moge lijk vermeden. Zo blijft een verho ging van de BTW achterwege. Mede gezien de ontwikkeling van de prijzen in het buitenland worden de accijnzen op benzine en dieselolie verhoogd; ook een aanpassing van de aardgasprijzen bleek noodzakelijk. Het tarief van de vermogensbelas ting wordt op 8 promille gebracht en 20 opcenten worden gelegd op de tarieven van de successierechten, met uitzondering van verkrijging in de rechte lijn. De studie inzake de in voering van een vermogenswinstbe lasting zal naar verwachting midden 1974 zijn voltooid. De inflatiecorrectie bij de loon- en inkomstenbelasting wordt niet toege past. Om de verzwaring van de belas tingdruk op lagere inkomens zo be perkt mogelijk te houden worden de belastingvrije bedragen met 5 percent verhoogd. Er is naar gestreefd dat per tariefgroep een ieder zoveel mo gelijk voor een gelijk bedrag daarvan profiteert. voor bepaalde groepen be lastingplichtigen, zoals alleenstaanden met kinderen, worden knelpunten in de opbouw van het tarief weggeno men. Het deel van de kosten van zaken- auto’s dat aan het privégebruik wordt toegerekend, wordt verhoogd. BEGROTINGSTEKORT 2042 (excl uilgavenivm de coru. werkloosheid is her tekort 14921 na inflatie- corr. ad. 8% 762 2.047 3.435 5.020 6.979 16.865 42.044 Om voor het anti-inflatiebeleid zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen heeft de regering besloten tot opwaardering van de gulden en afkondiging van een daarbij aanslui tende prijsmaatregel. Met het be drijfsleven wordt dezer dagen overleg gepleegd over verdere maatregelen om de met de revaluatie beoogde vermindering van de prijsstijging, en ook prijsverlagingen, te bewerkstelli gen- Om een onevenredige inkomens- derving in de landbouw als gevolg van de revaluatie te voorkomen, zal een tijdelijke compensatie worden verstrekt in het kader van de terug gave van de omzetbelasting- Ter be vordering van de werkgelegenheid zal de investeringsaftrek voor bedrijfsge bouwen tijdelijk worden hersteld en zal een nieuw werkgelegenheidspro- gram in uitvoering worden genomen. voorbereidingen totstandkoming van een volksverzekering tegen ziektekosten. Voor de taak die de regering zich De regering heeft voorshands afge zien van een vermindering van de aftrekbaarheid voor de inkomstenbe lasting van de rente van schulden, dit in afwachting van de resultaten van de studie die in de regeringsverkla ring is aangekondigd. Wel wordt de fiscale huurwaarde voor eigen wonin gen verhoogd, behalve voor de goed kope woningen. De regering heeft een open oog voor de problemen van de zelfstandige on dernemer in midden- en kleinbedrijf, landbouw en visserij- Met ingang van 1 januari a-s. zal de mogelijkheid tot vorming van een fiscale oudedagsre- serve zodanig worden uitgebreid dat met name de kleinere zelfstandigen daarvan kunnen profiteren. Voor de vrouw die in de onderneming van haar men meewerkt, zal de belasting regeling gunstige worden, vooral wanneer de winst laag is. De regering zal wettelijke regelin gen uitwerken om de inkomsten uit commissariaten te beperken. Zij acht maatregelen gewenst om de inkomensontwikkeling in de vrije beroepen te beïnvloeden. Zij wenst een grotere openbaarheid van inko mens te bevorderen. De regering staat positief tegenover pogingen in het bedrijfsleven om te komen tot loonsverhogingen die ten minste voor de helft in voor elk Het ontwerp van wet op de gewes ten zal vervangen worden door een nieuw ontwerp dat de verantwoorde lijkheid voor de gewestvorming pri mair legt bij de rijksoverheid. De aangekondigde oriënteringsnota over de hoofdlijnen van het ruimte lijk beleid zal ook conclusies bevatten ten aanzien van de nieuwste gegevens over de bevolkingsgroei- De regering beschouwt vermindering van de be hoefte aan verkeer en vervoer van personen en goederen mede als doel stelling van dit beleid- Ter bevorde ring van de verkeersveiligheid zal op de autosnelwegen een minimumsnel- heid worden ingevoerd. Voor de an dere wegen zullen maximumsnelhe den gaan gelden. De regering zal wetsontwerp indienen dat de plichting tot storting van een waar borgsom bij de aankoop van een nieuwe auto regelt. De waarborgsom zal worden terugbetaald bij de inle vering van de auto. Ter bestrijding van de milieuver vuiling zullen in 1974 nadere wette lijke maatregelen worden voorgesteld. In bijzondere gevallen kunnen extra bijdragen worden gegeven aan indus trieën die zelf maatregelen tegen luchtverontreiniging willen nemen. Onderzoek zal worden gestimuleerd naar schonere produktieprocessen en naar de ontwikkeling van systemen voor het opnieuw gebruiken van grond- en hulpstoffen. Inspraak en beroepsmogelijkheid bij de vaststelling van milieuvoor schriften worden verbeterd. De regering onderzoekt de moge lijkheden om energieverspilling tegen te gaan, onder meer door een andere opbouw van de prijzen van energie en van de tarieven van de motorrij tuigenbelasting. Zij ziet de invoering van de selectieve investeringsregeling als een begin van de toetsing van investeringen op hun betekenis voor de maatschappij als geheel. Leden van de Staten-Generaal, De regering heeft voor ogen het omlaag schroeven van de inflatie, het terugdringen van de werkloosheid, het verminderen van bestaande onge lijkheid en achterstand. Om dat te bereiken zijn ingrijpende maatregelen nodig. Zij stelt die maatregelen voor in de overtuiging, dat waar offers worden gevraagd, ook het uitzicht wordt geboden op een samenleving, waarin de mensen zich meer thuis zullen kunnen voelen. De regering vertrouwt erop dat haar voorstellen u aanleiding zullen geven tot levendige discussies, waar bij de burgers zich betrokken weten. Een intensief overleg tussen regering en Staten-Generaal zal veel van ons allen vergen. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend. gelijke bedragen worden uitgekeerd en die voorts bijdragen tot verklei ning van inkomensverschillen. Zij ziet daarin ook een belangrijke voor waarde voor het slagen van het anti- inflatiebeleid. In een nota die u in de loop van het komende jaar zal bereiken, wil de regering wegen aangeven om te ko men tot een samenhangend inko mensbeleid dat in beginsel alle inko mensgroepen omvat. Aan de Sociaal-Economische Raad zal advies worden gevraagd over de structuur en de bevoegdheden van de ondernemingsraden, waarbij ook het oordeel zal worden gevraagd over de mate van zeggenschap van de onder nemingsraden bij fusies van onderne mingen. De regering zal zich, gelet op de gebeurtenissen die zich onlangs bij de overname van ondernemingen hebben voorgedaan, tot de SER wenden met het verzoek spoedig advies te mogen ontvangen over voorafgaande inhou delijke toetsing door de overheid van fusies, ter voorbereiding van een wet telijke regeling terzake. Een wetsontwerp wordt ingediend, waarin de tijdige melding van om vangrijke ontslagen verplicht wordt gesteld. Aan de SER zal advies worden gevraagd over de wenselijkheid van nadere voorzieningen ten behoeve van het bedrijven werk van werkne mersorganisaties. De regering heeft besloten tot be vordering van spoedige ratificatie van het Europees Sociaal Handvest met inbegrip van de erkenning van het stakingsrecht, ook voor ambtenaren. De regering zet zich in voor een meer op het welzijn van de burgers gerichte Europese gemeenschap, die is toegerust met ruime bevoegdheden, die een werkelijk democratische structuur heeft en een open beleid voert, in het bijzonder gericht op de belangen van de derde wereld. m in <jj 3 Z Q JF_justiti e met een inkomen van 25.000 zou 121 minder betaald hebben en krijgt nu 83 minder te betalen. Leden van de Staten-Generaal, Gaarne maak ik gebruik van de mogelijkheid om ook hier mijn dank baarheid uit te spreken voor de war me genegenheid die ik uit alle delen van het Koninkrijk heb mogen on dervinden bij de viering van mijn zilveren jubileum. Veel van de verworvenheden van de afgelopen 25 jaar is thans onder werp van discussie en herbezinning. Onze voorspoed kan niet verhullen dat in onze maatschappij gevoelens van verontrusting, bedreiging en ver vreemding toenemen. De aandacht richt zich op wat in de ontwikkeling achterbleef: het inhoud geven aan de gelijkwaardigheid van alle leden van de samenleving, het vergroten van de mogelijkheid om eigen verantwoorde lijkheid te dragen en het zorgvuldig beheren van de natuur en haar hulp bronnen. Nog onlangs, bij zijn optreden, heeft het nieuwe kabinet de uitgangs punten en doelstellingen van zijn beleid voor u uiteengezet. Thans valt de nadruk op de maatregelen waar mede het deze doeleinden wil berei ken. De begroting geeft een eerste aan zet tot de door het kabinet gewenste structurele veranderingen in onze maatschappij. In het uitgavenbeleid zijn andere prioriteiten gesteld en is ruimte gemaakt voor nieuwe activi teiten. In het dekkingsplan komt de beoogde verkleining van inkomens verschillen tot uitdrukking. De uitgaven voor welzijnsvoorzie ningen worden meer dan evenredig verhoogd. De uitkeringsnorm van de Algemene Bijstandswet zal met in gang van 1 juli 1974 worden gebracht op het nettobedrag van het dan gel dende wettelijk minimumloon. Met de geleidelijke herziening van het jeugdbeschermingsrecht wordt een begin gemaakt. Een wetsontwerp tot herziening van het strafstelsel staat op stapel- Daarmee wordt be oogd de toepassing van vrijheidsstraf fen nog verder te verminderen- Van de rechtspraak wordt ver wacht dat zij zekerheid biedt, maar de ontwikkelingen in de samenleving toch op creatieve wijze beantwoordt; dat zij dicht bij de mensen staat maar toch haar onafhankelijkheid bewaart. Deze taak wordt steeds zwaarder. Een algehele herziening van de rechterlijke organisatie zal door een binnenkort in te stellen staatscommissie worden voorbereid. Een beleid gericht op welzijn en op een actieve deelneming aan het maatschappelijk leven vereist ver nieuwing van onze onderwijsvoorzie ningen. Een plan daartoe zal u nog dit najaar worden voorgelegd. Bin nenkort zal een aantal scholen wor den uitgenodigd om proeven te ne men met een nieuwe basisschool en met een middenschool. Op 1 augustus 1974 wordt de leerplicht voor wer kende jongeren uitgebreid met een tweede dag voor 15-jarigen; de leer- lingenschaal bij het kleuteronderwijs wordt verlaagd van 36 tot 34 en bij het lager onderwijs van 36 tot 33. De regering zal een spoedige behandeling van het wetsontwerp inzake de her werk tarief 1974 757 2.007 3.421 5.058 7.008 17.176 ƒ42.382 840 2.090 3.504 5.141 7.091 17.259 ƒ42.465 Bij inkomens van 25.000 af verlichting van de kant van de belasting vrije sommen met 5 percent dus al niet meer op tegen het niet doorgaan van de inflatiecorrectie en moet men in feite meer betalen dan wanneer de inflatie correctie wel zou doorgaan. Wel krijgt iedereen 83 minder te be talen, wat blijkt uit de vergelijking van het tarief 1973 en 1974, maar met de in flatiecorrectie zouden de hogere en mid delhoge inkomens vanaf 25.000 er aan zienlijk op vooruit zijn gegaan. Iemand binnenkort een ver- structurering van het wetenschappe lijk onderwijs bevorderen. Binnenkort zult u voorstellen voor een nieuw stelsel van studiefinancie ring ontvangen. Nog dit najaar zullen betrokkenen gelegenheid krijgen zich uit te spreken over een nieuwe opzet van het wetenschapsbeleid. Over de gewenste structuur van de gezondheidszorg wil de regering over leg met u plegen aan de hand van een nota ter voorbereiding van een wet gezondheidsvoorzieningen. Om deze voorzieningen voor ieder in ge lijke mate toegankelijk te maken, worden voorbereidingen getroffen voor de totstandkoming van DE BEGROTINGEN NAAR HOOFDSTUK in miljoen gld.(incl.aanv,pj g CO g Bi s kj e> o g !2 Dl V. 49 026 mil jard gld. ro m 2 f- m r rjUlïGAVt\i 1 51.068 6- 5- 4N DE OPBRENGST VAN DE i— BELASTINGEN IN 1974 in miljard gulden (vooraftr) 14- 13- 11- 10-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13