Fusieregels CENTRAAL PLANBUREAU IN MACRO-ECONOMISCHE VERKENNING: op wettelijke basis Nieuw stelsel collegegeld pas na ’75-’76 meer op i zelfstandigen INKOMENSVERSCHILLEN MOETEN DRASTISCH WORDEN VERKLEIND Ondernemingsraden krijgen Aardgas wordt weer duurder Wéér verlies voor KLM Minder boeren nodig Kernenergie komt voorgrond recht van beroep Ruim kwart van in verdrukking I ONDERZOEK NAAR VEILIGHEID Minister Boersma van Sociale Zaken: WINKELS MOGEN ZELF TIJD VAN SLUITING KIEZEN J7; Ife DINSDAG 14 1 8 SEPTEMBER 1973 DIJ Ministerie Landbouw: C 2 Produktiegroei Uitvoer D SER-advies Premiedruk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als het lukt de prijsstijging te beperken tot zes percent en de loonstijging tot tien percent, zal er in 1974 ruimte voor reële positie verbetering van de actieve bevolking van anderhalf a twee percent zijn. Dit zegt het Centraal Planbureau in de vandaag gepubliceerde macro- economische verkenning voor 1974. Het bureau constateert, dat er dit jaar sprake is van onderbesteding in Nederland en voorspelt verder, dat de werkloosheid (de geregistreerde arbeidsreserve), die dit jaar tot nog toe in het geheel niet is verminderd in de resterende maanden van dit jaar zal kunnen dalen, waardoor het jaargemiddelde op 115.000 a 110.000 zou kun nen komen. De arbeidsinkomensquote, het aandeel van de arbeid in de ver deling van het nationale inkomen, loopt dit jaar iets op en zal volgend jaar waarschijnlijk stabiel blijven. In het bedrijfsleven blijft in 1973 het rendement op het geïnvesteerde vermogen gehandhaafd op het peil van het vorige jaar. De stabilisering van de arbeidsinkomensquote brengt met zich mee dat de rendementen in 1974 niet opnieuw onder druk komen te staan. Verslechtering van de rendementen zou nadelige gevolgen voor de toekomstige werkgelegenheid kunnen hebben. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De inflatiebe- strijding, een van de hoofddoelen van het kabinet-Den Uyl in 1974, kan alleen slagen als tegelijk de in komensverschillen in Nederland drastisch worden verkleind. Dat stelt minister Boersma van Sociale Zaken in zijn nieuwe begroting. De minister kondigt aan, dat de re gering bewust zal streven naar een andere inkomensverdeling ten gun ste van de lagere inkomensgroepen, voor wie een verbetering van de stoffelijke welvaart nog steeds noodzakelijk is. Deze inkomens politiek kan echter alleen slagen, zo meent minister Boersma, als de mensen met hogere inkomens be reid zijn tot solidariteit met hun minder bedeelde medeburgers. E WERKLOOSHEID DE INFLATIE, HIER EN ELDERS Ruimte voor reële inkomensverbetering B,3 7,9 7,4 6,9 4,4 4 3,9 2/7 (Van onze correspondent) de werkingssfeer van jaar lang i 80 70 60 50 40 h 30 h 20 10 Een enquête naar de inkomenspositie van de beoefenaren van vrije beroepen. Voorbereiding overleg met vertegen- Uitbreiding van de cao’s. woordigers van deze groepen is al ver gevorderd. gaande loonnivellering wordt geaccentu eerd. Het C.P.B. verwacht een zodanige ver mindering van de arbeidsreserve, dat deze in 1974 iets boven de 100.000 zal Een wetsontwerp waarbij de onderne mingsraad het recht krijgt in beroep te gaan tegen onredelijke beslissingen van de bedrijfsleiding. In 1974 zullen werknemers in een zeer groot aantal bedrijven worden onder vraagd over hun ervaringen met de ondernemingsraden en over de vraag hoe de nieuwe wet op de ondernemings raden wordt toegepast. De SER krijgt de bevoegdheid onder nemers te laten betalen voor vorming en scholing van de werknemers. De SER zal de minister adviseren over de vraag of de bedrijven verplicht moe ten worden medewerking te verlenen aan de activiteiten van de vakbeweging binnen de muren van het bedrijf. Het C.P.B. verwacht in 1974 een pro duktiegroei van bijna vijf percent. Deze stijging is sterk geconcentreerd in de industrie, waar de metallurgie en de olieraffinaderijen op volle bezetting blij ven produceren. In andere sectoren, zo als de chemie en de metaalindustrie, neemt de bezettingsgraad toe en ook hier zullen de capaciteitsgrenzen worden genaderd. Voor de bouwnijverheid is de verwachting, dat de produktie-omvang van de bedrijfstak als geheel niet zal verminderen. Wel zal er voor onderdelen als de nieuwbouw van woningen, leeg loop optreden. Voor de landbouw en Overigens is minister Lubbers (econo mische zaken) van plan de aardgasprij- zen minder te laten stijgen dan zou overeenkomen met de olieprijzen, in het kader van de strijd tegen de inflatie. Overigens verwacht minister Lubbers nog verdere prijsstijgingen voor gas- en stookolie. o-d x 1000 MINISTER J. BOERSMA Sociale Zaken MINISTER R. F. M. LUBBERS Economische Zaken (Van onze redactie economie) DEN HAAG Om op langere ter mijn de energievoorziening veilig te stel len gaan de gedachten van de regering eerst naar kernenergie. Meer onderzoek naar een zo groot mogelijke doelgericht heid in het gebruik van kerngrondstof- fen, een zo groot mogelijke veiligheid van de installaties en een zo goed moge lijke verwerking van het radioactieve afval moet worden gestimuleerd. 1 1 DEN HAAG Minister Lubbers (Eco nomische Zaken) wil de winkeliers de mogelijkheid geven zelf uit te maken wanneer zij hun winkel willen openhou den en wanneer niet. ti a d si sl ti v S] d E n k 1 h P t n n t v ti c t c c t I 1 l 1 9,3 0! P' d k d z: r h o n o 5 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering wil de bedrijfsfusies in goede banen leiden. Het kabinet overweegt de fusiegedragsregels van de Sociaal Economische Raad een wettelijke basis te geven. Opgestapeld ingul— dens is hét een lengte kan er ca 3784 gul- van ca.18x deafstand den van krijgen Amsrerdarr.- Ne a - Om tot een verantwoord inkomensbe leid te komen acht de minister het noodzakelijk, dat op korte termijn bete re gegevens over de verdeling van de inkomens in ons land beschikbaar ko men. Hij betwijfelt of in ons land op dit moment het klimaat rijn is voor een zo vergaande openheid op dit terrein als in Zweden bestaat, met volledige openbaar heid van individuele inkomens.„Toch zullen op korte termijn resultaten moe ten worden geboekt bij het streven naar betere gegevens en meer openbaarheid”. De minister wil om dit te bereiken de volgende maatregelen bevorderen: Het C.P.B. raamt, dat de goederenuit- voer in 1974 met 11 a 12 percent toe neemt. Dat betekent dat de Nederlandse nitvoergroei globaal gelijke tred houdt met de wereldhandel. Een betrekkelijk gunstig economisch beel d schildert het C.P.B. voor 1974 met een produktiestij- ging van bijna 5 percent en een teruglo pen van de werkloosheid. Het C.P.B. verwacht ook dat de stijging van de bedriifsinvesteringen zal aanhouden en dat onze externe positie gunstig zal blij ven. Het relatief hoge niveau van 1973 van het overschot op de betalingsbalans zal niet kunnen worden gehandhaafd, maar daar staat dan ook een duidelike verbetering van de arhe<dsmarktsituatie tegenover, aldus het P.C.B. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De aardgasprijzen zul len in 1974 omhoog moeten. Na tien jaar zonder prijsverhogingen voor de klein verbruiker zullen de prijzen, als gevolg van de prijsstijgingen voor huisbrando lie, met een nog onbekend percentage moeten worden verhoogd. De regering heeft steeds een band willen leggen tussen de prijs van olie, die omhoog gaat door het vervallen van de accijnsvrij dom en die bovendien op de wereld markt is gestegen, en die voor aardgas, om de concurrentieverhoudingen niet te verstoren. openslaande aanvragen van werkgevers Elk mens kan erca.14gulden van krijgen i j 1 Gepoogd zal worden de kostenontwik keling zoveel mogelijk te beheersen en te beperken waar dit aanvaardbaar is zon der de solidariteit en het inkomensbeleid uit het oog te verliezen. Minister en staatsecretaris kondigen tegen deze ach tergrond aan: blijven. De betrekkelijk geringe daling ligt vooral aan de bouwactiviteit, waar de impulsen voor de werkgelegenheid gering zijn, zo niet negatief. De geringe daling van de werkloosheid komt ook door de sterke stijging van de produkti- viteit, al kan er enigszins aan worden getwijfeld of die stijging zo groot zal blijven, want de contractuele arbeids duurverkorting is in 1974 weer groot. Produktiviteitsstijging en loonstijging te zamen resulteren in een loonkostenstij ging per eenheid produkt van 5.5 per cent voor het bedrijfsleven als geheel in 1974. In de industrie, waar de produkti- viteitsverbetering ver uitgaat boven die van het gehele bedrijfsleven, zou de loonkostenstijging zelfs beperkt kunnen blijven tot 3,5 percent. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl ziet geen kans vóór het studiejaar 1975- ’76 een nieuw stelsel van collegegeld en studiefinanciering in te voeren. In het begin van het nieuwe parlementaire jaar zal staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) de Tweede Kamer een verlaging van het collegegeld tot f500,- voorstelien. Hij zal voor het eind van dit jaar een nota aan de Kamer sturen, waarin de plannen voor een definitieve regeling van de collegegelden en het stelsel van financiële voorzieningen wor den uiteengezet. Sedert enige tijd neemt het aantal fusies, concentraties en andere vormen van samenwerking ook in sectoren bui ten industrie en groothandel belangrijk toe. De in september 1971 ingestelde fusiemeldingsplicht geeft de regering meer informatie over een veel groter aantal sectoren. Minister Lubbers (Eco nomische Zaken) geeft in zijn begroting de volgende cijfers over fusies: (achter eenvolgens 1972 en de eerste helft van 1973) binnenlandse 356-195, met uit de EEG-landen afkomstige partners 173-84 (waaronder 78-51 uit Engeland en 38-20 uit de VS), met overige buitenlanders 32-21, totalen 599-320. (Van onze parlementsredactie) In maart 1974 wordt de aflevering verwacht van de eerste luchtbus A 300 B, een Europees produkt. Staatssecretaris Klein zal ook voor stellen doen om een betere controle op de betaling van de collegegelden moge lijk te maken. Daartoe wordt bepaald, dat iedere student ingeschreven moet zijn, dat wil zeggen: collegegeld moet betalen. Voor vrijstelling of verminde ring dienen de studenten bij de inschrij ving een verklaring te tekenen, dat zij geen gebruik van onderwijsvoorzienin gen zullen maken of dat zij slechts gebruik zullen maken van bepaalde on- derwi j svoorzieningen. Voor rijksstudietoelagen en renteloze voorschotten wordt voor 1974 een bedrag van f 484,9 miljoen uitgetrokken. Dat betekent een stijging van f72,7 mil joen. Er zullen slechts drie beperkingen gel den: een winkel mag per week niet lan ger dan 55 uur geopend zijn, op zondag zijn de winkels in principe dicht, ’s avonds mag de winkelier sluiten tussen zes en tien uur. De minister volgt met deze beslissing, die zal worden vervat in een nieuwe Winkelsluitingswet, een meerderheidsadvies van de Sociaal-Eco- nomische Raad. Al deze veronderstellingen gaan echter alleen op, als de prijsstijging en de loonsomstijging per werknemer kunnen worden beperkt tot respectievelijk 6 en 10 percent. Lukt dit niet dan verandert de prognose in vrijwel alle opzichten in ongunstige zin. De collectieve voorzienin gen komen in gevaar, de rendementen worden aangetast, de investeringsneiging daalt. De concurrentiepositie gaat verder achteruit en van een daling van de werkloosheid zal nauwelijks sprake kun nen zijn. Zou de loonsomstijging 13 percent bedragen in plaats van tien percent, waarvan de veronderstellingen van het C.P.B. uitgaan, dan zal toch de reële positieverbetering van de werkne mer nauwelijks groter zijn dan bij een loonsomstijging van tien percent. (Van onze correspondent) DEN HAAG Vergaande verminde ring van het aantal arbeidskrachten in land- en tuinbouw, drastische teruggang van het aantal bedrijven, verhoging van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw en verbetering van de sociale positie van hen die in de landbouw werken. Dat zijn de belangrijkste taken, die minister Brouwer van landbouw en visserij zich voor de komende janen heeft ge steld. DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken wil de positie van de ondernemingsraden bij de Nederlandse bedrijven versterken. Daartoe kondigt hij in zijn begroting voor 1974 een aantal maatregelen aan, zoals: De SER wordt advies gevraagd over maatregelen gericht op een betere syn chronisatie en coördinatie van de liqui- diteits reserves, waarbij ook de reserve- ringsgrondslagen nader kunnen worden bezien; bezinning op een eventuele ver hoging van de premie-inkomensgrenzen voor de volksverzekeringen als onder deel van de studie over de premiedruk in de SER; In het kader van de bij de SER in overweging zijnde structurele verhoging van het minimumloon en van de minimum vakantiebijslag tevens een extra verhoging (één precent) van de vakantie-uitkering AOW-AWW per 1 januari 1974; een herziening van de kin- derbijslagregelingen in het licht van een meer rechtvaardiger inkomensverdeling; voorrang voor de totstandkoming van een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid. In het zittingsjaar 1973-1974 wordt bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend; er wordt gestreeft naar de verwezenlijking van een alge mene aanvullende pensioenvoorziening. 1 1 1 L - 1966'67 '68 '69 70’71 74 19/3 Een snellere publicatie en betere gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over inkomens en winsten. U kunt- SOgulden per Een mens heef t ca. uur uilgeven 97.084 2880jaarnodig om i hef Bedrag te rellen De groei van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw is de laatste jaren volgens de minister vier procent per jaar hoger geweest dan in andere be drijfstakken. Niettemin acht hij verdere schaalvergroting, en beëindigings- en omscholingsmogelijkheden voor boeren die uit de landbouw willen, van onmis bare waarde voor een gezonde land bouw. De ruilverkaveling zal worden voortgezet. Het programma voor 1973 en 1974 wordt gehandhaafd op 90.000 ha. Intussen wordt met voortvarendheid gewerkt aan een nieuwe wet, die be langhebbenden en geïnteresseerden meer mogelijkheden tot inspraak geeft. De voorbereidingen van deze nieuwe zoge naamde Landinrichtingswet zijn volgens de minister zo ingewikkeld, dat de oude wet nog een aantal jaren van kracht zal moeten blijven. Voor ruilverkavelings- werken is volgend jaar 221,4 miljoen gulden uitgetrokken op de begroting (was in 1973 223,1 miljoen). Ook de sociale zekerheid vormt een belangrijk onderdeel van het te voeren inkomensbeleid. De vooral bij de sociale verzekering voorkomende overdrachten van inkomens ten voordele van bejaar den, zieken en arbeidsongeschikten, zul len zoveel mogelijk afgestemd worden op een doelgericht inkomensbeleid. Het totale bedrag, gemoeid met uitkeringen van de sociale verzekeringen, is voor 1973 geraamd op ruim 28 miljard. De totale premiedruk is dat jaar gestegen tot 45,2 precent van het premieplichtig loon-inkomen. In het afgelopen jaar is de stijging van het reële loon na aftrek van sociale lasten en belastingen gering. Voor de werknemer gedraagt deze stijging exclu sief de wiebeltax slechts een half pro cent. Bij de lagere inkomens is de stij ging echter „beduidend” groter. Ander zijds gaan dit jaar de werknemers met relatief hoge inkomens er reëel op ach teruit, indien althans de beëndiging van de wiebeltax buiten beschouwing wordt gelaten en tevens mag worden aangeno men, dat voor de nivellering geen com pensatie wordt gezocht. Voor 1973 is de ruimte voor reële loonsverbetering van de werknemer 2 percent. De 2 percent is de resultante van een loonstijging van tien percent en een prijsstijging van 6 percent, alsmede een verzwaring van de belastingdruk (met in totaal 0,6 percent van het nationaal inkomen) en een ver dere stijging van de sociale premies. De belastingdruk en de sociale pre miedruk samen komen in 1974 op 49 percent van het nationale inkomen. De ruimte van twee percent voor de werk nemer is, zo onderstreept het Centraal Planbureau, natuurlijk niet representa tief voor de andere inkomensgroepen. Reeds de belastingprogressie, gecombi neerd met de inhoud van het dekkings- plan, brengt een zeker nivellering tot stand, die mogelijk nog door verder- De kern van het probleem van het radioactief afval is de lengte van de periode, waarin moet worden voorkomen dat het afval ongecontroleerd in het milieu terecht kan komen. Een werk groep onderzoekt de mogelijkheden van opslag van radioactief afval in Neder land. Het kabinet meent dat de risico’s voor de bevolking als gevolg van be drijfsstoringen in kernenergiecentrales met behulp van moderne bewakings- en beveiligingsmethoden tot zeer geringe omvang kunnen worden beperkt. Toepassingsmogelijkheden van alter natieve energiedragers moeten worden bestudeerd. Nagegaan wordt welke initi atieven kunnen worden genomen om een doelmatige research op gang te brengen- Hierbij wordt onderzoek be trokken naar de mogelijkheden van energiebesparing onder meer door ratio neler verbruik. Minister Lubbers meent in beginsel dat het beleid ook gericht moet zijn op de beïnvloeding van het energieverbruik in het algemeen en van bepaalde vormen in het bijzonder. De Nederlands-Duitse proeffabriek voor uraniumverrijking in Almelo zal vermoedelijk tegen eind 1974 in bedrijf komen. De Duits-Nederlands-Engelse or ganisatie Urenco heeft nu plannen om zowel in Almelo als in het Britse Ca- penhurst een demonstratiefabriek met een capaciteit van 200 ton per jaar te bouwen. In de loop van 1974 zal defini tief over deze plannen moeten worden beslist. DE ARBEIDSMARKTKANNEN) (voor seizoen gecorrigeerd) 100- TOTAALAANTAL WERKLOZEN 90 I- Mocht Schiphol in de komende jaren vollopen, dan zullen de regionale vlieg velden meer in het burgerluchtverkeer moeten worden betrokken. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan het toeristische vervoer, dat niet noodza kelijkerwijs via Schiphol hoeft te verlo pen. Dit betekent dat de regionale vlieg velden in sommige gevallen moeten worden aan^enast aan de wellicht zwaardere vliegtuigen. Hiervoor worden geen voorzieningen aangekondigd Wel wordt erkend dat de faciliteiten voor passagiers etc zullen moeten worden aangesast. InEDERL.1 enge- FRANK-IbEIGIEI WEST^ I Iraöln LAND FfflGEM JAAR LUIKSE Tc^L z Hierbij valt aan te tekenen dat over de periode voor 1972 de fusies in vele sectoren niet werden geregistreerd. Dit gebeurt nu ook voor wat betreft banken, beleggingsmaatschappijen, kleinhandel, onroerend-goedmaatschappijen, ver- voers- en verzekeringsbedrijven en vrije beroepen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De KLM zal ook het boekjaar 1973 - 1974 met een verlies moeten afsluiten. Oorzaken hiervan zijn de (te) lage tarieven op de Noordatlanti- sche route, het lagere aantal charter passagiers in dit verkeer dan verwacht was, en de lagere totale opbrengst door de devaluatie van de dollar. De KLM had verwacht dit jaar winst te kunnen maken. DEN HAAG De kleine zelfstandi ge raken in Nederland steeds meer in de verdrukking. In 1969 had meer dan een kwart van de kleine ondernemers een inkomen dat beneden het minimum loon 1 ’,g. Voor dit jaar zijn de verwach tingen over de bedrijfsresultaten van het midden- en kleinbedrijf weer ongunsti ger dan in 1972. De loonkosten zijn immers sterk gestegen, terwijl de omzet voor de middenstanders minder stijgt dan vorig jaar. Daarvoor is f 90 miljoen meer uitge trokken. Het reserveringspercentage wordt verhoogd van 5 tot 7,5 pet. De vaste bedragen zijn met 5 pet verhoogd, met een minimum van f 525 (was f 50Q) en een maximum van f 3938 (was f3750). Belastingvrij mogen de zelfstan digen thans met f 315 de oudedagsreser- ve verlagen (was f 300) en samenhan gend is ook de daarvoor geldende inko mensgrens met 5 pet verhoogd van f 15.000 tot f 15.750 in 1974. De regering-Den Uyl wil de sociale voorzieningen voor zelfstandigen zoveel mogelijk gelijktrekken met die voor loontrekkenden. In dat verband zullen de belastingfaciliteiten voor de opbouw van een eigen oudedagsvoorziening door zelfstandigen in 1974 verder worden ver groot. Verder hoopt de regering in de loop van het volgend jaar een wetsontwerp in te dienen, waardoor ook zelfstandigen onder een algemene verzekering tegen arbeidsongeschiktheid zullen vallen. Daardoor zouden zelfstandigen bij ar beidsongeschiktheid een uitkering krij gen die minimaal gelijk zal zijn aan de AOW voor gehuwden. WERKLOZE 1 BOUWVAK-. XARBEIDERS\ meer trendmatige uitbreiding van de produktie. Ondanks een voortgezette ra tionalisatie op arbeid lijkt het niet mo gelijk de produktiestijgingen geheel op te vangen door middel van produktivi- teitsverbetering. Deze zal ten hoogste 4,5 percent kunnen bedragen als men de te verwachten verdere omvangrijke verkorting van de arbeidstijd in aanmerking neemt. Onder deze omstandigheden zal in 1974 de werkgelegenheid in de industrie niet verder worden ingekrompen. In de bouwnijverheid is vermindering van de werkgelegenheid zeker. Toch stijgt uit eindelijk de werkgelegenheid in het be drijfsleven met 15.000 manjaren, want in de dienstensector worden naar verwach ting 25.000 nieuwe arbeidsplaatsen ge creëerd. rrn gem.jaarlukse I III STIJGING 1963-1970 ■I ST'JGING JUN11973 i H Lov.JUN11972 I Het kabinet stelt in de toelichting op de rijksbegroting ook, dat het protectio nisme van sommige landen leidt tot ondoelmatige beperkingen. De economie van de luchtvaart is hiermee niet ge diend en dat geldt in het bijzonder voor een land als Nederland met zijn sterk internationaal georiënteerde karakter en de daaruit voortvloeiende behoefte aan internationale verbindingen De regering meent dat andere overheden de komst van jumbojets aangrijpen om nieuwe beperkingen op te leggen. De regering gaat binnenkort in China overleg ple gen over toestemming voor landings rechten van KLM in de Volksrepubliek China. DIT IS 51 MILJARD GULDEN o z, 8 ^-6 Elke Nederlander inca.18xdeafstand den van krijgen' nsrerdam- Newïor k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14