Op kleuterschool niet meer dan 34 kinderen per klas I 1 OVER GEWESTVORMING NIEUW WETSONTWERP minder ophelderingen Proef: 200.000 Nederlanders op computer Oude woningen opknappen en meer kleinere bouwen Meer misdrijven maar iwi ifïï k r Eén instantie voor de plaatsing van adoptief kinderen 260 gemeenten met begrotingstekort GRUYTERS: MEER SUBSIDIE VOOR OUDE STADSKERNEN Reorganisatie van rechterlijke macht Betere vergoeding voor verhuizende ambtenaren 15 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 (Van onze parlementsredactie) - Samensmelting Taak schoolhoofden Na overleg DE WONINGEN DiEW'J BOUWEN „Proeftuin” Landinrichtingswet 1 O ■E 3 LEERLINGEN SCHAAL L. O. NAAR 33 •V. Volle schoolklas (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) 160- I40W 120 100 804- (Van onze parlementsredactie) 60 40 20 O^- 1965'66'67 '68'69 '70 '7! '72 I de Set iels een Met ingang van 1 aug. 1974 zal het aan tal kleuters per klas dalen van maximaal 36 tot 34- Door deze maatregel zijn 1050 kleuterleidsters extra nodig. De minister heeft hiervoor f 16,1 miljoen in de begro ting opgenomen. Een bedrag van 1,3 mil joen is beschikbaar om extra hulp te bie den aan scholen met veel kleuters die door sociale omstandigheden extra aan dacht nodig hebben. Hiervoor zijn 100 „boventallige” kleuterleidsters nodig. zorgen, dat vooral woningen met relatief lage stichtingskosten worden gebouwd. Het zolang mogelijk zelfstandig wonen, speciaal van bejaarden, zal ook langs andere weg worden bevorderd, bijvoor beeld door het op ruimer schaal ver strekken van bijdragen voor aanleg van centrale verwarming. Voorstellen voor het na 1974 te voeren huur- en subsidie beleid zullen nog worden ingediend. AANTAL VOLTOOIDE WON!NGEN(x1000) het lies zijn nti- rter icht loor nen ter- den iiti- om te be- van tio- :ent icht het van •ing 300 iren ieg- ceer rbij aan iza- rlo- ieg- >ten icht den Wel ■oor den riek zal Irijf or- om Ca rnet - te ini- den MINISTER J. P. A. GRUYTERS Volkshuisvesting het de nen het irk- van ler- co’s be- ales en nge ital ten mi- •ijk 1de ing >ter co- ing er- ran de :-84 i-20 Iers op tio- tot mie ge- oor erk en aan ring mst uwe ing >le- igs- liek ver ele Dit :en, del, 'er- rije ter- tel- ing oek :ht- tof- leid ge- eve -- S» - «1^ De tien scholen zullen worden geko zen na overleg met de landelijke peda gogische centra en de rijkspinspectie. In de loop van het schooljaar 1973-’74 zal dan beslist worden welke scholen een totaal- en welke een deelexperiment zullen uitvoeren. De scholen zullen in dat jaar voorbereidingen moeten treffen voor het experiment, in overleg met het ministerie. Zij krijgen daarbij de steun van een zogenaamde innovatie (vernieu- wings-)commissie en een begeleidings groep. Een groot probleem bij de plaatsing van deze kinderen is momenteel de spanning tussen het aantal verzoeken en de mogelijkheid om daaraan te voldoen. De bewindslieden achten een gelijkvor mig beleid voor het gehele land noodza kelijk. DEN HAAG. Een algehele reorga nisatie van de rechterlijke macht krijgt in de naaste toekomst bijzonder aan dacht. Minister van Agt van Justitie wil in het komend parlementaire jaar een staatscommissie instellen, die de herzie ning van de wetgeving inzake de rech terlijke organisatie moet voorbereiden. Grote aandacht zal volgens de minis ter gegeven moeten worden aan de com mandanten van de vrijwillige brand weer, die nu nog te weinig opleidings mogelijkheden hebben. De snelle ontwik keling van vervoer en opslag van ge vaarlijke stoffen zou ook extra opleiding vergen. Het doel is na te gaan of het mogelijk is ergens in Nederland een centrale registratie van alle inwoners te maken, DEN HAAG Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken gaat binnenkort bij wijze van proef 200.000 Nederlanders op de computer laten zet ten. Bij deze beperkte „centrale personen administratie” zullen tal van gegevens van 200.000 mensen uit enkele gemeen- waarvan bepaalde door de minister aan te wijzen diensten rechtstreeks gebruik zullen kunnen maken bij hun informa- tiewerving. Een wet op de centrale per sonenadministratie kon volgens de mi nister voorlopig niet worden ingediend, omdat gevraagde adviezen nog niet zijn binnengekomen. Hij verwacht echter in de loop van 1974 zo’n wetsontwerp klaar te hebben. De bestrijding van de werkloosheid onder onderwijzers zal in 1974 worden voortgezet. Hiervoor is op de begroting f 5,8 miljoen uitgetrokken. Deze finan ciële injectie moet onder andere de taak van de schoolhoofden verlichten. Heeft een school naast het hoofd vijf onder- verplichte periodieke keuring voor auto’s; wetsontwerpen tot wijziging van de Onteigeningswet met het oog op de be oordeling van de waarde van onroerend goed naar de gebruikswaarde; invoering van een voorkeursrecht van overheidslichamen bij de verkoop van onroerend goed; herziening van het ontslagrecht; regeling van het stakingsrecht; afschaffing van de rijkswerkinrich- tingen en verruiming van de zedelijkheidswet- geving. MINISTER J. A. VAN KEMENADE Onderwijs MINISTER A. A. M. VAN AGT Justitie Minister Van Kemenade hecht grote waarde aan de samensmelting van het kleuter- en het lager onderwijs. Daar door wordt een doorlopende ontwikke ling van het kind mogelijk. Het onder wijs zal meer moeten worden aangepast aan de ontwikkelingsmogelijkheden van het kind. Daarom zal men beginnen met een geleidelijke vernieuwing van het basisonderwij s. Voor de gewestvorming zal de minis ter een nieuw wetsontwerp bij de Ka mer indienen, omdat het wetsontwerp van zijn voorganger op zoveel bezwaren in de Kamer gestuit is. In het eerste kwartaal van 1974 zou dit wetsontwerp klaar kunnen zijn. Voor deze bestuurlij ke indeling zal het land in 45 gebieden verdeeld worden. De schets hiervan is volgend jaar klaar. De gemeenten krij gen een half jaar de gelegenheid om hun opmerkingen kenbaar te maken. De Gemeentewet gaat voorlopig in de ijs kast. Minister Gruyters wil meer subsidie gaan geven voor het beter bewoonbaar maken van oude stadskernen. Ook bij de stadsvernieuwing zullen experimenten gedaan moeten worden en daarom zul len enkele oude binnensteden worden aangewezen als „proeftuin”. Verder zal een groot onderzoek worden gedaan naar de wensen van de bevolking voor type, grootte, uitrusting, ligging en prijs van de huizen. De minister, die ook en vooral de ruimtelijke ordening onder zijn beheer heeft, zegt voorstander te zijn van een nieuwe aanpak op dit terrein. De veran derde inzichten zullen worden vastge legd in een derde nota op de ruimtelijke ordening. De regering wil voorkomen dat Ne derland één grote buitenwijk wordt. De Voordelen van de middenschool zou den. volgens de minister zijn: uitstel van de beroeps- en studiekeuze, in plaats van op 12-jarige op 15- a 16-jarige leeftijd. Ook hoopt hij zo gelijke kansen te bieden op alle onderwijsniveaus, zodat kinderen uit sociaal zwakke milieus hun achterstand beter kunnen inhalen. De middenschool moet mogelijkheden bie den voor individuele ontplooiing en soci ale bewustwording. ten worden verzameld en verwerkt. De proef zal tenminste tot eind 1974 duren. Aan de beveiliging van de gegevens tegen onbevoegde nieuwsgierige blikken zal bijzondere aandacht worden be steed woningen, die door het rijk gesubsidi eerd worden uit de zgn. voorheffing pen- sioenverzekering, 50.325 woningwetwo ningen, waarvan 9000 kleine woningen en 60.925 premiewoningen, waarvan 12.000 kleine woningen. Aangenomen wordt dat 27.500 woningen zonder rijks- steun in aanbouw zullen worden geno men. De kleine woningen zijn vooral bestemd voor bejaarden, gehandicapten en werkende jongeren. Voor bejaarden zullen verzorgingste huizen gebouwd worden met totaal 5000 bedden, waarvan 600 in de sector van de woningwetbouw. De minister wil ervoor DEN HAAG Ruim 260 Nederlandse gemeenten zullen volgend jaar een te kort hebben op hun begroting. Hun totale tekort beloopt meer dan 500 mil joen gulden. Door zorgvuldige afweging van de uitgaven, het opstellen van meerjarige begrotingen en verhoging van de gemeentelijke belastingen moeten de gemeenten zelf meehelpen hun eigen financiële problemen op te lossen- Tege lijk zal de regering daar volgens minis ter De Gaay Fortman sr. van binnen landse zaken ook aan meehelpen. DEN HAAG Het kleuter- en lager onderwijs krijgt in 1974 voorrang boven middelbaar en hoger onderwijs. Deze aankondiging doet minister Van Kemenade in zijn nieuwe begroting. In 1974 zal de klasse-grootte worden verlaagd, de taak van hoofden van scholen voor lager en buiten gewoon onderwijs wordt verlicht, er zullen meer onderwijzers in de sti muleringsgebieden worden aangesteld. Men zal beginnen met experimen ten, die moeten leiden tot een samensmelting van het kleuter- en lager onderwijs. De bewindsman ziet het vooral als zijn taak om voor kinderen uit verschillende bevolkingsgroepen gelijke kansen te scheppen. wijzers, dan kan er een ochtend of middag per week een extra onderwijzer les komen geven. Heeft een school naast het hoofd meer dan zes onderwijzers, dan kan er voor anderhalve dag een extra leerkracht worden aangesteld. Ook de taak van de schoolhoofden bij het buitengewoon onderwijs wordt ver licht- Op een schpol met naast het hoofd minder dan zes onderwijzers kan nu voor één ochtend en één middag per week een extra onderwijzer worden aangetrokken. Hiervoor is f 531.000 be schikbaar. Ook zal er extrahulp worden geboden aan het imbecielen-onderwijs door meer onderwijzers beschikbaar te stellen. Hiervoor is op de begroting een post van f 780.000 gereserveerd. In de stimuleringsgebieden zullen vol gend jaar augustus 125 onderwijzers ex tra voor het lager onderwijs beschikbaar komen- Kosten f 1,6 miljoen. Voor het buitengewoon onderwijs in deze gebie den komen er 20 onderwijzers meer. Hiervoor is f 300.000 beschikbaar. DEN HAAG. De plaatsing van adop tief kinderen moet, met uitsluiting van anderen, opgedragen worden aan de ra den voor de kinderbescherming. Dit standpunt hebben minister Van Agt en staatssecretaris Glastra van Loon (Justi tie) neergelegd in de begrotingsstukken. De minister kondigt een aantal wette lijke regelingen aan, die hij volgend jaar in de Tweede Kamer wil brengen, zoals: Een wettelijke regeling inzake het wegslepen van voertuigen waarmee overtredingen worden begaan, ontzegging van de rijbevoegdheid door de officier van justitie, mogelijkheid van ontzegging van rij bevoegdheid voor bepaalde voertui gen; (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Van de 453 overvallen op banken, postkantoren en geldtrans porten, die sinds 1965 in ons land wer den begaan, heeft de politie er 265 kunnen oplossen. Van de 73 overvallen, die dit jaar tot 15 mei werden begaan, zijn er 32 tot een oplossing gebracht. Dat betekent een laagte-record aan op helderingen bij een hoogte-record aan overvallen. Ook andere vergrijpen ne men in ons land snel toe, terwijl het ophelderingspercentage daalt. spreiding van de woongebieden door ons land is, vindt minister Gruyters, nu al te ver gegaan. Daarom wil de minister bij het te voeren beleid de nadruk leggen op de bundeling van woonkernen, opdat er in het land voldoende open ruimte overblijft. Anderzijds wil de minister er ook voor zorgen dat de onderlinge sa menhang van het stedelijk milieu blijft bestaan. Volgens de bewindsman zullen enkele maatregelen van het rijk voor de ge meenten een aanzienlijke verlichting kunnen brengen, ook al is het probleem niet in één slag op te lossen. De 132 gemeenten die op hun grondgebied een of meer historische stadskernen van eni ge omvang hebben, zullen een extra uitkering krijgen. De negen gemeenten, die een eigen openbaar vervoerbedrijf exploiteren, kunnen hun tekorten door het rijk laten overnemen als zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. De uitkeringen voor lager- en kleuter onderwijs aan de gemeenten zullen worden verhoogd, zodat tekorten op die sector kunnen verminderen of het voor- zieningenpeil kan worden uitgebreid. Gemeenten met meer dan 50-000 inwo ners, die worden doorsneden door vaar water voor grote schepen, krijgen ook een extra uitkering, evenals gemeenten met een ongewoon bevolkingsverloop. Ook de Waddeneilanden komen voor een extra uitkering in aanmerking. MINISTER W. F. DE GAAY FORTMAN Binnenlandse Zaken Ook bij de lagere scholen zal per 1 augustus 1974 het aantal leerlingen per klas verminderen. Het maximale aantal kinderen zal dan dalen van 36 tot 33. Hiervoor zijn 1250 onderwijzers extra nodig. Deze maatregel geldt voor 8300 lagere scholen en kost aan personeels uitgaven voor 1974 zo’n f 1600 miljoen. Evenals bij het kleuteronderwijs zal er extra hulp geboden worden aan scholen met veel kinderen, die door sociale om standigheden met een achterstand te kampen hebben. DEN HAAG In 1974 zal gestreefd worden naar de bouw van 135.000 tot 140.000 woningen. Daarnaast zullen middelen worden gezocht voor ingrij pende verbetering van 27.000 bestaande woningen. Het opknappen van oude wo ningen zal als een wezenlijk onderdeel worden beschouwd van het woning- bouwprogramma. Dat stelt minister Gruyters van volkshuisvesting en ruim telijke ordening in zijn begroting voor 1974. Het nieuwbouwprogramma omvat 4000 De uitbreiding van de gemeentelijke politiekorpsen, die is opgehangen aan het inwonertal van een gemeente, zal op nieuw worden bezien, omdat deze regel niet meer goed werkt. Er zullen maatre gelen worden getroffen om werktijdver korting bij de politie mogelijk te maken. Extra werving zal ook nodig blijven om het onevenredig grote aantal pensione ringen in de komende jaren op te van gen- Voor de grote gemeenten zal extra geld worden gevonden om de politie door middel van op te bouwen porto- foonnetten (walkie-talkies) sneller te kunnen laten optreden. Dit blijkt uit de begroting van justitie 1974. Minister Van Agt stelt, dat in 1972 het aantal misdrijven gestegen is met 13 procent, terwijl het ophelderingspercen tage verder daalde tot 35 procent. Met name de rijkspolitie kampt nog steeds met personeelsproblemen, stelt de minis ter, die dit jaar dit korps met 700 man wil uitbreiden. Ook het openbaar minis terie zou kampen met personeelsgebrek. De problemen die hierdoor dreigen te ontstaan wil de minister oplossen door betere werving voor de politie en het openbaar ministerie, intensivering en coördinatie van de opsporing en het aanstellen van verkeersscouts, die het werk van de officier van justitie in verkeerszaken kan overnemen. Door de politie nog meer mogelijkheden te geven om tot schikkingen over te gaan en door andere arbeidsbesparende maatregelen kan het dreigend tekort aan personeel bij het openbaar ministerie ondervangen worden. De proeven met de opheffing van de censuur op de briefwisseling van en met gevangenen zal worden voortgezet. Kort gestraften zullen zoveel mogelijk ge plaatst worden in de half open inrich tingen waar vormingswerk en groeps werk belangrijke onderdelen zijn. Jeug digen zullen in de toekomst zoveel mo gelijk in open inrichtingen geplaatst worden. Het bewakingspersoneel zal bij de gewone diensten in een inrichting geen vuurwapens meer dragen. Minister Van Agt stelt met nadruk dat de bij sommigen bestaande onrust over de toéneming van criminaliteit van buitenlanders in ons land ongegrond is. „Er is geen verschil in ongunstige zin met de situatie onder de Nederlanders van gelijke leeftijdsgroepen”, aldus de bewindsman. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG —Minister De Gaay Fortman sr. wil de tegenzin bij veel ambtenaren tegen spreiding van rijks- diensten wegnemen door betere finan ciële tegemoetkomingen. Ambtenaren, die verplaatst worden door spreiding van rijksdiensten, door fusie, reorganisatie of functieverplaatsing krijgen een verhuis- vergoeding van 12 procent van de jaar wedde (nu nog tien procent), terwijl ook de minimumvergoeding verhoogd wordt. Voor de spreiding van rijksdiensten trekt de regering f 24 miljoen uit, nog afgezien van de kosten voor nieuwe gebouwen. Functieverplaatsing, die een verhui zing tot gevolg heeft, levert een ge trouwde ambtenaar f 6750 op en een ongehuwde f 3375. Een garantie voor hy pothecaire leningen onder die omstan digheden wordt overwogen. Ook de reis kostenvergoeding wordt opgetrokken. De salarisverhoging voor rijksambte- naren dient volgens de minister volgend jaar gelijk te zijn aan de gemiddelde loonsverhoging van het bedrijfsleven, evenals vorig jaar. Het stakingsrecht voor ambtenaren is nog in onderzoek. Intrekking van het strafrechtelijk stakingsverbod voor amb tenaren en spoorwegpersoneel moet snel worden aanvaard door de Tweede Ka mer, meent de minister, die niet begrijpt waarom deze zaken al sinds 1971 op afdoening liggen te wachten. Er zal snel een landinrichtingswet komen. Daarin zal, rekening hou dend met de belangen van de landbouw zowel als van de natuurbescherming, een aantal regels worden vastgelegd voor het beheer van groen Nederland. Voor het hele land wil de minister het laatste woord krijgen over bestemming splannen. Het groene hart van Holland zal speciaal worden beschermd. v Minister van Kemenade meent verder, dat spoedig gestart moet worden met experimenten met de middenschool. Nog dit najaar wil hij tien scholen uitnodi gen mee te werken aan het voorbereiden en uitvoeren van een experiment. De middenschool moet in de toekomst in de plaats komen voor de eerste drie of vier jaar van het huidige voortgezet onder wijs. /j!

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15