Vervanging VREDELING KRIMPT JAARLIJKSE LASTENGROEI MET HELFT IN Starfighter Ontwikkelingshulp stijgt 20 percent Regering: Democratie in NAVO bevorderen s Verkeer en vervoer moeten meer worden af gestemd op de ruimte de d. Vertrou wensman naar keuze voor militair Ook belasting voor stilstaande auto’s voorbereiden’ r Regerings- plan voor ,open school’ aak dinsdag ontwikkeling .1964-1976 :l ’.90. F Commissie-„Claus” blijft bestaan 17 1 8 SEPTEMBER 1973 16 NAVO HULP 0,95 3,95 Protesteren Noord-Holland 0,95 Tram en bus 8,95 6,95 Bevrijdingsbewegingen krijgen 121/* miljoen Afvoeren „Tijdelijk stuk” Kernwapens Kabinet bezuinigt op defensie (Van onze parlementsredactie) totaal verbod jatlCnffg'- de 1000 500- '73'74 1976 '70 Verkeersdichtheid in Nederland (Van onze parlementsredactie) 120 Op de rijks wegen 4 (Amsterdam-Den De verhouding in de uitgaven tussen de drie krijgsmachtsdelen is hetzelfde gebleven als in voorgaande jaren: een vierde deel voor marine en luchtmacht ieder en twee vierde voor de landmacht. De marine heeft het hoogste percentage dat aan investeringen wordt besteed: marine 24,3 procent, landmacht 19,9 pro cent en de luchtmacht 15,9 procent. Op basis van de ervaringen van de huidige commissie wordt thans gewerkt aan de omschrijving va het mandaat en de structuur van de nieuwe commissie, die naar verwachting nog voor het eind van het jaar zal worden geïnstalleerd. De staf, die thans uit ambtenaren be staat, zal door een niet-ambtelijk secre tariaat worden vervangen, en het ele ment van deskundigheid zal worden ver sterkt. Bij herhaling wijst de minister er in zijn begrotingstoelichting op, dat zijn defensiebegroting slechts een tijdelijk stuk is. Hij spreekt zelf over een „inte- rim-begroting”. Het begrotingsbedrag zal niet meer veranderen, maar wel zal de defensienota, die rond de jaarwisseling zal verschijnen, nog voor grote verschui vingen kunnen zorgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij defensie zal experiment worden genomen met zullen minder nieuwe wegen worden aangelegd, wanneer elders door capaci- teitsvergroting in de behoefte kan wor den voorzien. ak je imet lagt tig te t blijft, etijd eng bij: milj. gld. MINISTER M. VAN DER STOEL Buitenlandse Zaken MINISTER TH. WESTERTERP Verkeer en Waterstaat reed x>pjes. g van arm- ado. in het linde I lat het van Waar enigszins nodig zal de regering protesteren tegen schendingen van men senrechten onder welk regime en in naam van welke belangen dan ook. Mi nister Van der Stoel merkt daarbij op, dat zoiets soms doeltreffender in het JAARL'JKSE RWSUITCAVEN VOOR ONTWIKKELINGSHULP 1500 geheim kan gebeuren. De regering zal in geen enkel opzicht financiële medewer king verlenen aan Nederlanders, die naar Zuid-Afrika willen emigreren. Er zal worden toegezien op strikte wapen embargo’s tegen Zuid-Afrika. In de toelichting op de begroting wordt gezegd dat de regering zal blijven vech ten voor Europese eenwording. De rege ring gelooft op korte termijn niet in een radicale herziening van de VN, maar meent wel dat deze organisatie effec tiever moet werken. DEN HAAG „De eventuele vervan ging van de Starfighter moet worden voorbereid”, schrijft minister Vredeling van defensie in zijn toelichting op de begroting voor *74. De minister vindt dat de tactische bezwaren van de verouder de jager steeds zwaarder gaan wegen, terwijl het toestel nu al niet meer geschikt is voor bepaalde taken. Op de begroting word* dan ook een bedrag van 100 miljoen gulden opgevoerd als eerste aanbetaling voor de vervanging. Daar mee gaat minister Vredeling lijnrecht in tegen de oorspronkelijke plannen van de progressieve drie regeringspartijen, die in hun progr?— de aanschaf van nieuwe straaljagers overbodig vonden. heidsbeleid ligt volgens minister Vrede ling in de verbondenheid met andere naties in het Atlantisch Bondgenoot schap”. De consequentie van het Nederlandse Lidmaatschap van de NAVO is, volgens de begroting, dat Nederland een bijdrage levert die in grote lijnen in de geldende strategie past. „Het voeren van een daarvan afwijkend nationaal gericht de fensiebeleid heeft geen zin, omdat daar door de bondgenootschappelijke samen- weking in de kern zou worden aange tast. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring zal binnen de NAVO blijven aan dringen op democratie in alle lidstaten. Zij zal daarvoor steun zoeken bij gelijk gezinde NAVO-landen. Dit belooft mi nister Van der Stoel van buitenlandse zaken in de toelichting op zijn begroting. Hoewel hij de gedachte aan een Europe se samenwerking op het terrein van defensie niet met zoveel woorden van de hand wijst, eek de regering daar geen voorstander van. „Men moet het moeilij ke Europese eenwordingsproces niet met te veel opgaven tegelijk belasten”, meent de minister. Wel pleit hij voor een efficiënter verdeling van de defensieta ken tussen de bondgenoten binnen de NAVO. DEN HAAG Verkeer en ver voer moeten niet op zichzelf wor den beschouwd, maar in verband met de beschikbare ruimte in het land. Daarom heeft het kabinet be sloten een onderzoek te laten in stellen naar de ontwikkeling van verkeer en vervoer in samenhang met de derde nota voor de ruimte lijke ordening die in de maak is. Aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek zal de regering een geïntegreerd verkeers- en ver voersbeleid ontwerpen. Daarbij zal men niet alleen rekening houden met de behoeften aan wegen, spoor lijnen etc., maar ook met de ge volgen die de aanleg ervan heeft voor het landschap. In de begroting wordt opgemerkt dat de geluidshinder bij Schiphol in 1972 is teruggedrongen ondanks een toename van het luchtverkeer. Verwacht wordt dat dit jaar een verdere verbetering wordt bereikt door beperking van het nachtverkeer en door wijziging van vliegprocedures. De begroting zegt dat in de toekomst afname van de geluidshin der vooral moet worden bereikt door minder lawaaiige vliegtuigen. Het is de bedoeling dat in de jaren ’974 tot 1978 109,5 kilometer autosnel weg wordt voltooid. In de jaren 1972 en 1973 is 180 kilometer autosnelweg opge leverd, waarmee het totaal op 1333 kilo meter werd gebracht. Zoals in de rege ringsverklaring al was aangekondigd. De regering kent „grote prioriteit” toe aan de aanleg van de zogenaamde grote doorgaande verbindingen, ter ontsluiting van bepaalde regio’s. In dit verband, voor de ontsluiting van het noorden, zijn voor 1974 de wegvakken Emmeloord- Lemmer 17 km, van rijksweg 50) en Hoorn-Den Oever als versneld uit te voeren oup het programma gebracht. MINISTER J. P. PRONK Ontwikkelingssamenwerking MINISTER H. VREDELING Defensie Voor wegenaanleg in Noord-Holland is een bedrag gereserveerd van 105 mil joen. Hiervan is 32 miljoen bestemd voor rijksweg 10, Ringweg om Amster dam, 22 miljoen voor het deel tussen Purmerend en Scharwoude, tien miljoen voor de verbreding van rijksweg 4 tussen Schiphol en Burgerveen. Voor wegen aanleg in de omgeving van Rotterdam is 109 miljoen uitgetrokken, waarvan 53 miljoen voor de tunnel onder de Oude Maas bij Dordrecht. Voor de omgeving van Den Haag is 35 miljoen uitgetrok ken. Samen met minister Van Doom (CRM) zal hij in het najaar een commissie instellen, die moet onderzoeken of radio en televisie hierbij kunnen worden inge schakeld. In deze commissie zullen ook vertegenwoordigers uit het avondonder wijs en het schriftelijk onderwijs zitting hebben. Later zal men de mogelijkheid van de oprichting van een „open universiteit” gaan bestuderen. DEN HAAG Stilstaande auto’s moeten onder de werking van de motor rijtuigenbelasting gebracht worden. Al dus heeft minister Duisenberg van Fi nanciën meegedeeld in de begrotings stukken. Het voornemen bestaat hier voor zo spoedig mogelijk een wetswijzi ging voor te stellen. Onderzocht wordt in hoeverre voor deze belasting aansluiting kan worden gezocht bij de in voorbereiding zijnde nieuwe opzet van het kentekenregister. Enkele aankondigingen met betrek king tot de belastingen: - in de loop van het parlementaire jaar wordt de studie afgesloten over het fiscale regime voor rentebetalingen, - voltooid is de bestude ring van het vraagstuk van de waarde ring van pensioenverplichtingen, nog dit jaar komt gereed een studie over de belastingvlucht, midden volgend jaar worden afgesloten studies over het suc cessierecht, de vermogenbelasting en de invoering van een vermogenswinstbelas ting. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kab'net-Den Uyl bezuinigt sterk op de defensie. Toch zijn de defensielasten in 1974 weer hoger dan in 1973. De jaarlijkse groei van de defensielasten is door minister Vredeling echter met de helft in gekrompen en dat betekent een besparing van 115,7 miljoen gulden. Bij de voortzetting van dit beleid in de komende vier jaar levert dit een besparing van 700 miljoen gulden op voor de schatkist. volgende begrotingsjaren gaan drukken. Bij de landmacht betreft dit f 617,5 mil joen, bij de marine f 1248,6 miljoen en bij de luchtmacht 280,1 miljoen. Zo houdt het kabinet het thans voor mogelijk dat rijksweg 3, de ontworpen verbinding tussen Amsterdam en Rotter dam door het zogenaamde groene hart van Holland, van het programma wordt afgevoerd. In de behoefte zou kunnen worden voorzien door verbreding van de rijkswegen 2 (Amsterdam-Utrecht) en 4 (Amsterdam- Schiphol- Den Haag), waarvoor de werkzaamheden al op gang zijn gebracht. Ook een voltooide Schip- holspoorweg (omstreeks 1980) kan de noodzaak voor rijksweg 3 sterk vermin deren. Ondanks de bezuiniging zijn er grote bedragen uitgetrokken voor de aanschaf van nieuw materieel. De landmacht mag aankopen doen voor 491 miljoen, de marine voor 319,5 miljoen, terwijl de luchtmacht 195 miljoen mag besteden. Daarboven zullen in 1971 nog eens verplichtingen worden aangegaan, die op In de omgeving van Utrecht zullen werkzaamheden ter waarde van onge veer 78 miljoen worden uitgevoerd. Hiertoe behoren de ombouw van rijks weg 12 tot twee maal vier rijstroken tussen Gouda en Utrecht en de bouw van een tweede brug over het Amster- dam-Rijnkanaal bij Oudenrijn (onlangs aanbesteed). Deze werkzaamheden zijn begroot op 34 miljoen. Aan de Goudse kant van dit traject, bij de splitsing naar Rotterdam en Den Haag, komt een aquaduct onder de Gouwe: 11 miljoen. DEN HAAG. De Nationale Com missie Ontwikkelingsstrategie, onder voorzitterschap van Prins Claus, zal blij ven bestaan maar een nieuwe opzet krijgen. In de begroting van minister Pronk is voor deze Commissie een be drag van 4,5 miljoen gulden uitgetrok ken. Haag), 13 (Den Haag-Rotterdam) en 20 (Rotterdam-Gouda) zal een begin wor den gemaakt met een signalering om de verkeersveiligheid te vergroten. Voor de aanleg van parallelwegen en fietspaden, ook ter vergroting van de verkeersvei ligheid, is 25 miljoen uitgetrokken. De begroting spreekt als verwachting uit dat het aantal verkeers-opstoppingen de komende jaren zal toenemen door het achterblijven van de uitbreiding van het rijkswegennet bij de verkeersontwikke- ling. „Daarom is het nodig naast andere veiligheidsmaatregelen verkeerssignale- ring toe te passen”, aldus de begroting. De kwaliteit van de krijgsmacht zal volgens de minister verbeterd moeten worden. Geld dat vrij komt binnen de begroting zal dan ook voornamelijk ge bruikt worden voor verhoging van de investeringen. Vele miljoenen zullen echter ook uitgetrokken moeten worden voor verdere verkorting van de dienst plicht. Gemeentebesturen moeten maatrege len nemen om mensen in tram of bus te krijgen en om het particuliere autover voer af te remmen. De subsidie voor openbare streekvervoerders en voor ge meentelijke vervoerbedrijven, vorig jaar samen 168 miljoen, wordt voor 1974 op 228 miljoen gebracht. De gemeenten moeten meer en hoger betaalde parkeer- faciliteiten scheppen, zo vindt minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). Ook zullen de gemeenten meer vrije banen voor bus en tram moeten aanleg gen en moeten zij andere maatregelen nemen waardoor het openbaar vervoer sneller kan worden afgewikkeld. De ta rieven zullen de ontwikkeling van de prijsindex voor gezinsconsumptie moeten volgen. Om het autoverkeer in de centra af te remmen moeten de gemeenten ook meer mogelijkheden scheppen voor fiets- en bromfietsverkeer, waartoe ver keerscirculatieplannen ontwikkeld moeten worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil de ontwikkelingshulp voor 1974 op voeren van 1150 miljoen gulden tot 1380 miljoen gulden. Dit betekent ten opzich te van vorig jaar een stijging met f 230 miljoen of 20 procent. Hiermee doet de regering een eerste stap op de weg naar verwezenlijking van het voornemen het hele Nederlandse hulpprogramma in 1976 te bepalen op 1,5 procent van het netto nationaal inkomen, ongeveer 2,7 miljard gulden. De door de regering al aangekondigde hulpverlening voor de bevolking in ko loniale gebieden in zuidelijk Afrika be loopt een bedrag van 12,5 miljoen, dat bestemd is voor de bevrijdingsbewegin gen in Angola, Mozambique en Guiné Bissau. Zekerheid zal volgens minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking moeten bestaan, dat de te verlenen bij stand niet gebruikt zal worden voor de aanschaf van wapens of het voeren van militaire operaties. De ^Nederlandse hulp aan deze gebie den is bestemd voor humanitaire hulp, gezondheidszorg en onderwijs. De rege ring wil deze hulp bij voorkeur ver strekken via internationale organisaties. Indien deze echter ontbreken of niet functioneren, is rechtstreekse hulpverle ning niet uitgesloten. Nagegaan zal wor den of ter zake van hulp aan bevrij dingsbewegingen een samenwerking tot De verdediging van ons land komt volgend jaar te staan op een last van f 5.866.017.000. De landmacht kost ƒ2.833.514.000, de marine ƒ1.434.734 en de luchtmacht krijgt 1.350.474.000. Ondanks enkele hoopvolle tekenen verwacht de regering van het proces van ontspanning tussen Oost en West geen snelle resultaten. Gematigd optimistisch is zij over het ontwapeningsoverleg, maar de voortdurende ondergrondse kernexplosies stemmen tot droefenis. De regering wil een algeheel verbod van alle kernproeven. Wel vindt de regering het verstandig dat de NAVO de tegen partij in onzekerheid laat verkeren over de vraag of en wanneer bij een gewapend conflict atoomwapens zullen worden ingezet. stand kan worden gebracht met Scandinavische landen. De noodsituaties in de wereld nopen volgens de regering tot een nog intensie vere ontwikkelingspolitiek. Zij zegt te zullen bevorderen, dat de positie van de ontwikkelingslanden in het internatio naal overleg versterkt zal worden. De financiële hulpverlening zal bij dit doel aangepast worden, waarbij de voorkeur uitgaat naar publieke hulp boven parti culiere investeringen, giften boven lenin gen en programmahulp boven projec- thulp. Grote aandacht wil de regering in dit verband geven aan de handelspolitiek, de investeringspolitiek, het herstructure- ringsbeleid, bewustmaking van de bevol king, internationale monetaire politiek en dekolonisatie van de nu nog bezette gebieden. Tot nu toe heeft de EEG haar verantwoordelijkheid voor de ontwikke ling van de arme landen niet waar gemaakt, stelt minister Pronk. Binnen de EEG zal Nederland pleiten voor een aan de wensen van de ontwikkelingslan den wezenlijk tegemoetkomende houding met betrekking tot grondstoffenovereen komsten, en dergelijke. Hoewel de bewindsman wel enige kri tiek heeft op de NAVO noemt hij het toch „de enige internationale organisatie waarbij onze veiligheid is gewaarborgd”. Het accent van het Nederlandse veilig- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mensen, die hun eerste kans op onderwijs hebben gemist, kun nen weer naar school. De regering wil een „open school” instellen. Minister Van Kemenade (onderwijs en weten schappen) denkt hierbij aan mogelijkhe den voor een havo-, mavo- en eventueel een meao-opleiding. Alle bevolkingsgroe pen zouden die „open school” kunnen bezoeken. (I-F 1964 een een verdediger naar eigen keuze voor iedere militair die gestraft dreigt te worden. In 1974 zullen ook wijzigingen krijgstuchtelijk sanctiestelsel doorgevoerd: geen plaatsing tuchtklasse meer, invoering van het worden in een van een geldboete en afschaffing van voorlopig arrest. Weddeverhoging zit er in 1974 niet in, ook al zal er met het jeugd minimumloon wel wat gedaan wor den. Dat zijn enkele beleidsaankondigingen in de toelichting op de begroting voor 1974 van defensie. In de begroting wordt ook uiteengezet, hoe de topstructuur van het departement zal worden omgebogen tot een meer horizontale, zowel ambte lijk als militair- De plannen hiertoe zijn al door de voorganger van Vredeling, oud-minister De Koster, ingediend. Er komt een chef-defensiestaf (verge lijkbaar met de voorzitter van het Co mité Verenigde Chefs van Staven, luite- nant-generaal Van Rijn, die inmiddels is af getreden). De nieuwe leider van de defensiestaf is vorige week vrijdag we liswaar nog als VCVS, al genoemd. Het is luitenant-generaal Wijting van de luchtmacht. Nieuw worden ook de di- recteuren-generaal personeel, materieel en economie en financiën. De chef- defensiestaf zal aanwijzingen kunnen geven aan de chefs van staven van de krijgsmachtdelen. De plaatsvervangende secretarissen-generaal voor de drie krijgsmachtdelen vervallen. Ook het voorlichtingsapparaat zal ho rizontaler worden gemaakt. Er is inmid dels al een directeur voorlichting be noemd, die tevens woordvoerder van de minister wordt. De voorlichtingsdiensten van ministerie, landmacht, marine en luchtmacht zullen ook meer op elkaar worden afgestemd- In de defensienota zal deze winter een standpunt worden ingenomen over de diensttijdverkorting tot 12 a 14 maan* den. Minister Vredeling zet nog eens uiteen waarom de groetplicht werd afge schaft, en kondigt tegelijkertijd aan, dat er „een herbezinning plaatsvindt” op vorm en inhoud van het ceremonieel. Hij kondigt aan, dat de WDM in de centrale militaire commissie voor ge organiseerd overleg zal worden opge nomen. In ontwapenlngsbespreking zal de re gering wijzen op de „grote bezorgdheid over de vernietigende kracht van takti- sche kernwapens”. In de begroting staat te lezen, dat de dominerende rol van kernwapens in Europa zal moeten wor den ingeperkt, maar er wordt niet ge sproken over een totaal verbod van kernwapens. F"

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17