Lidmaatschap Minister Vorrink kondigt plannen aan tegen milieuvervuiling: van omroep duurder Hulp nodig voor zeescheenvaart Kabelomroep in 1974 van start Dagtoerisme kunstenaars gevaar voor de natuur Markerwaard voor de Kunst Regering wil meer greep krijgen op kosten van gezondheidszorg Zeevissersvloot wordt groter Regering neemt besluit over Steun aan jonge huisartsen Nieuwe regeling voor beeldende „NEDERLAND MOET IN 1980 SCHOON ZIJN” Nieuwe wet op Raad ar* Fn I F** Marechaussee niet meer in Amsterdam 19 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 18 d N n (Van onze parlementsredactie) Investeringsplafond Wapens Topsalarissen addi EN 5.75 15 10 k= I i -L DEN HAAG Een van de voor naamste doelstellingen van het volksgezondheidsbeleid is de pro grammering en beheersing van uit gaven voor de gezondheidszorg, die veel sneller stijgen dan het natio naal inkomen. De structuur van de gezondheidszorg moet planmatig worden opgezet. Het streven naar een volksverzekering ziektekosten vindt voortgang. Bij wet moet wor den geregeld dat niet meer nood zakelijke ziekenhuizen worden ge sloten. «I l Itv ii maak van Nederland” met kracht ter hand nemen. en (Van onze correspondent) 30 28 - 26 - (Van onze correspondent) 24 - 22 - 20 - 18 - 16 14 (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) Div.12d 52) 12-- Dit verschil in opvatting, dat fnuikend is voor de rentabiliteit van de Nederlandse zeescheepvaart, heeft nu voor Nederland een kritiek stadium bereikt, zo zegt de begroting voor Verkeer en Waterstaat. iromt i ze sg een en Jk. ;en kop 2.18 2.25 4.50 3.15 1.19 5.25 3.75 De helft van de jaarlijkse stijging der verpleegprijzen wordt veroorzaakt door buiten het terrein van de gezondheids zorg liggende oorzaken van algemene aard. Oorzaken als personeelsuitbreidin gen, nieuw- en verbouw zorgen voor de andere helft. Ook he4 element kwali teitsverbetering speelt een rol. De prijs vorming komt tot stand op basis van Er is een grote post beschikbaar, omdat de bestaande regionale omroepen Noord en Zuid maar een klein gedeelte van deze vijf procent verbruiken. kostenvergoeding. Een ap .rt regulerings- systeem is daarom nodig. aanschaf van de benodigde voorzienin gen. MINISTER T. BROUWER Landbouw en Visserij Vervuiling door dagjesmensen MINISTER H. W. VAN DOORN Cultuur en Recreatie is XV stoe- rielen, 295,— toffen '5 s dat anties en. p die 1968 69‘70 71 '72 '73 1974 Binnen het departement van CRM is een gedachtenvorming gaande over een meer bevredigend systeem van subsidië ring voor de Nederlandse orkesten, voor het toneel en voor de muziekscholen. De studies over het orkestbestel, de kamer muziek en de gehele muziekpraktijk in ons land zijn nog lang niet rond. Daar door dreigt een aantal kamermuzieken- sembles in ernstige moeilijkheden te ge raken. Om aan de ernstigste noden tege moet te komen zal de minister de steun regeling voor de kamermuziek van het DEN HAAG Begin volgend jaar kunnen de eerste experimenten met ka beltelevisie starten in de zes gemeenten die daarvoor door de minister van CRM zijn aangewezen. De minister zal deze experimenten subsidiëren. Het geld hier voor komt uit de fondsen van de NOS, die voor regionale omroep vijf procent reserveert van de luister- en kijkgelden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAGNederland moet omstreeks 1980 schoon zijn. „Dan moeten niet alleen water, bodem en lucht weer schoon zijn, maar ook de mens moet hebben geleerd als producent en consument het zijne bij te dra gen tot instandhouding van een schoon milieu” Dit zegt minister Vorrink in de toelichting op haar begroting. Het kabinet-Den Uyl wil de „schoon- DEN HAAG Er zal nog dit najaar een nieuwe wet op de Raad voor de Kunst worden ingediend. De minister van CRM wil hiermee beklemtonen dat ook de creatieve kunsten een belangrijke factor dienen te zijn bij de noodzakelij ke vernieuwingen van de maatschappij en de bewustwording van de mens over zijn eigen situatie. Een oorzaak van de moeilijkheden in de zeescheepvaart is de vlucht van de rederijen naar landen waar men onder goedkope vlag kan varen, voornamelijk Zuidamerikaanse landen. Slechts door middel van overleg op overheidsniveau zou kunnen worden bereikt dat de Ne derlandse rederijen een aandeel in het zeevrachtvervoer naar en van die landen behouden. lozen van afval in het oppervlaktewater vanuit schepen en auto’s. Een wet inza ke de geluidshinder zal spoedig gereed komen. Een wet chemische afvalstoffen zal binnenkort bij de Tweede Kamer wor den ingediend. Herproduktie van schade lijke stoffen wordt als mogelijkheid be studeerd. In verband met de reorganisa tie van de openbare watervoorziening wordt ernaar gestreefd het aantal van 115 waterleidingbedrijven binnen 10 tot 15 jaar terug te brengen tot 15 a 20. In de nieuwe milieuwetten zullen pro vincie en rijk belangrijkere bevoegdhe den krijgen dan de gemeenten. De ge meente blijft echter belangrijke taken houden op de gebieden van onder meer de bestrijding van de geluidshinder, de riolering, de verwijdering van huishou delijke afvalstoffen, het verwerken van milieuhygiënische doelstellingen in be stemmingsplannen en de uitvoering van de Hinderwet. DEN HAAG. De minister van CRM Is bereid voor de aankoop van natuur monumenten ongeveer negen miljoen gulden uit te trekken in het komende begrotingsjaar. Het behoud van die na tuurmonumenten wordt overigens steeds moeilijker. Dagjesmensen bedreigen de natuur op schrikbarende wijze. Premiedruk soe. verzekeringen De topsalarissen in de ziekenhuizen moeten kritisch worden bezien. Mogelijk moet het Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven in dit opzicht meer invloed heb ben dan nu juridisch mogelijk is. Ver moedelijk zal de invoering van een volksverzekering belangrijke gevolgen krijgen voor de relatie arts-ziekenhuis en daarmee op de manier en de hoogte van de honorering. DEN HAAG. De minister van Soci ale Zaken heeft vorig jaar drastisch ingegrepen in de zogenaamde Beeldende Kunstenaarsregeling, die de uitkeringen bepaalt aan die kunstenaars, die van de opbrengst van hun scheppende arbeid niet rond kunnen komen. De openluchtrecreatie en het natuur behoud botsen het ergst op de Wadden eilanden, de Veluwe en het Grevelin- genbekken. Het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer moet op korte termijn on derzoeken hoe groot het „draagvermo gen” van natuurparken is, dat wil zeg gen hoeveel dagjesmensen men in een natuurpark kan toelaten, zonder dat die natuur door hen wordt aangetast. Des noods moeten bepaalde stukken voor toerisme worden afgesloten. Maar dat geeft een overbelasting voor andere ge bieden. Voor die moeilijke onderwerp moeten op korte termijn oplossingen worden gevonden. MINISTER MEVROUW I. VORRINK Volksgezondheid DEN HAAG Minister Vredeling van defensie wil de semi-permanente bijstand van de Koninklijke Marechaus see aan de Amsterdamse politie geleide lijk beëindigen. Volgens de minister die nen de normale taken van de mare chaussee onverkort gehandhaafd te blij ven en is alle beschikbare mankracht daarvoor nodig. De minister zet met getallen in zijn begrotingstoelichting uiteen waarom de marechaussee zoveel mankracht nodig heeft. De tijdrovendste taken van vorig jaar: er werd aan 71.874 vreemdelingen de toegang tot Nederland geweigerd; er werd aan 38.286 Nederlanders een toeristenkaart verstrekt, waardoor ze alsnog naar het land van bestemming konden reizen; er werden 2690 gesignaleerde perso nen aangehouden; er werden 513 van huis weggelopen minderjarigen naar de ouders terugge bracht. Wat de kotters betreft zal naar ver wachting in 1973 en 1974 een zeventigtal nieuwe schepen aan de ruim 600 eenhe den tellende vloot worden toegevoegd. Daarentegen zal een zestigtal kotters worden afgestoten. In de begrotingsstukken verkondigt de bewindsman de mening, dat de vernieu wing de inzetbaarheid van de zeevissers vloot zal vergroten. Hierdoor kan een rendabele exploitatie worden bevorderd. Het TNO-instituut voor visserijpro- dukten heeft opdracht gekregen voor het verrichten van onderzoekingen op het gebied van de kwaliteitsnormen voor verse en diepgevroren vis. Extra aan dacht zal worden besteed aan de hygiëne vanaf het moment, dat de vis binnen boord komt tot aan het moment, dat het produkt wordt afgeleverd aan de consu ment. totale belastirq- oporengsr (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De begroting van Volksgezondheid vermeldt voor het eerst een speciale post voor steun aan jonge huisartsen. Als enig mogelijke oplossing is op korte termijn de kans geopend dat jonge huisartsen tijdens hun opleidings- periode voor hun levensonderhoud ren teloze voorschotten kunnen opnemen. Uitgegaan wordt van een maandelijks uit te keren bedrag van 1250. Onder zocht wordt of te zijner tijd op een andere manier kan woeden voorzien in de financiering van de specifieke huis artsenopleiding. De gemeenten die voor het experiment zijn aangezocht moeten echter zelf ook een deel betalen. Dat levert in enkele - gevallen moeilijkheden op, met name in Deventer, dat reeds een ernstig begro tingstekort heeft en van het ministerie van binnenlandse zaken geen nieuwe activiteiten mag ontplooien. De investeringen voor ziekenhuis- bouw moeten worden beheerst. De pre ventieve gezondheidszorg en de bouw gestimuleerd. Gezondheidszorg buiten de inrichtingen krijgt voorrang op die binnen de instellingen. De wet gezond heidsvoorzieningen moet er komen. Als belangrijkste taken op dit moment ziet mevrouw Vorrink de opheffing van de luchtverontreiniging in Rijnmond, het schoonmaken van de als open riolen fungerende rivieren en het aanpassen van het gebruik van vliegvelden aan de bewoning en de verbetering van wonin gen in de directe nabijheid van vliegvel den. Rond 1980 dienen deze problemen volledig opgelost te zijn, meent zij. voorzichtigheid bij het nieuwe energiebron- van de internationale samenwerking op dit gebied. Verder kondigt de minister aan; bevordering van de milieuhygiëne op basis van inspraak van de bevol king; instelling van een Centrale Raad voor de Milieuhygiëne; bevordering van een rationeel gebruik van energie en aanboren van nen; bevordering Bepaalde ziekenhuizen of delen daar van kunnen uit oogpunten van moderne opvattingen en planning niet meer blij ven bestaan. Wettelijke maatregelen om tot sluiting te komen worden overwogen. Deze instellingen zullen pas worden ge sloten nadat met betrokkenen bevredi gende afspraken zijn gemaakt. Het ver scherpte toezicht op de verpleegtarieven zal verder worden toegespitst. In overleg met het COZ wordt verder gestreefd naar het beheersen van de kostenstijging per verpleegdag. Het maken van een nationaal zieken huisplan vergt veel tijd. Daarom wordt de temporisering van de ziekenhuisbouw voortgezet. Er is in beginsel een volledi ge bouwstop voor algemene en psychia trische ziekenhuizen en voor verpleeg huizen voor lichamelijk zieken. De bouw van zwakzinnigeninrichtingen zal gema tigd worden gestopt. Tehuizen voor gees telijk gestoorde bejaarden vallen in be ginsel niet onder de stop, evenmin als gecombineerde projecten voor lichame lijk en geestelijk gestoorde bejaar den. Voorlopig ziet de minister geen ruime re ontwikkeling in de kabelomroep dan deze eerste experimenten, die moeten bewijzen of de belangstelling bij de kijkers voor dit nieuwe medium wel voldoende is om ermee door te gaan. De vraag is of het Centraal Overleg Ziekenfondsen, dat de prijsvorming in de instellingen beheerst, voldoende wa pens heeft om te komen tot regulering van de uitgaven volgens een veranderd inzicht in de exploitatie. Andere prijs- vormers zijn de ziekenfondsen, die met hun medewerkers de prijzen van ver richtingen en het peil van honoraria overeenkomen. Doelgerichte controle op de werking van deze overeenkomsten moet mogelijk zijn. De staatssecretaris zal op dit punt met de fondsen overleg gen. De omvang van de investeringen is een van de belangrijkste aangrijpings punten. Beperking van groei en-of ver vanging van bouwkundige voorzieningen heeft grote gevolgen voor de exploitatie kosten en op de omvang van het ge bruik. Op korte termijn zal artikel 18 van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen van kracht worden. Dit houdt een vergun ningenstelsel in voor het uitoefenen van zeer gespecialiseerde medische verrich tingen (de z.g. superspecialismen) en de DE BFLASTING-EN PRFMIFDRUK in von hei nelro nol. inkomen - (marktprijzen) - vorig jaar, ook dit jaar nog van toepas sing verklaren. Om meer publiek aan te trekken naar de verschillende muzikale manifestaties zal de minister onder meer voor uitvoe ringen van jazz een miljoen extra subsi die geven. De minister overweegt tevens meer financiële steun te geven voor de uitgave van literaire boeken. De meestal noodlijdende literaire tijdschriften krij- gens eveneens meer geld. De vaderlandse filmproduktie, die de laatste jaren goed op gang is gekomen, vraagt steeds meer geld, voornamelijk door de sterk gestegen kosten van het technische film-apparaat. Het is niet de bedoeling van de minister dat er een groter aantal films wordt gemaakt, maar voor een ongeveer gelijk aantal is een belangrijke stijging van de begrotings post nodig, van vier miljoen het vorige jaar naar ruim zes miljoen voor het komende jaar. Inkomsten^ ibelasling= Ê.ca.14ct^ Omzetbelasting ca. 25ch Aan het eind van de jaren zeventig zou volgens minister Vorrink de lucht verontreiniging belangrijk onder het ni veau van 1970 moeten liggen, de water verontreiniging tot 10 a 25 procent van het niveau van 1970 verminderd moeten zijn, alle afval behoorlijk verwijderd moeten worden en de geluidshinder aan merkelijk af genomen moeten zijn. Daar voor wil zij gebruik maken van ver bodsbepalingen, vergunningen en van bestemmings- en remmingsheffin- gen. De kosten van de milieuhygiënische zorg zullen omstreeks 1980 ongeveer vier tot vijf miljard gulden bedragen. Dat betekent volgens mevrouw Vorrink, dat jaarlijks 2,5 tot 3 procent van het bruto- nationaal produkt extra zal moeten wor den gereserveerd. Nog dit jaar wil minister Vorrink grenzen stellen aan de uitstoot van be paalde stoffen, die luchtverontreiniging veroorzaken. Ook tegen de luchtveront reiniging door het motorverkeer zullen maatregelen van kracht worden. Het maximale loodgehalte in benzine zal be paald worden op 0,4 gram lood per liter benzine. Er komt een verbod voor het Die zeer lage contributie werkt het euvel van het dubbele lidmaatschap op omroepverenigingen in de hand en daar mee de versnippering in de ether Als een rem daarop kan de minister van CRM ook het minimum ledental dat voor de aanvraag van een zendmachti ging nodig is van 15.000 verhogen tot 40.000. Ook het vorige kabinet heeft zich al met die kwestie beziggehouden. Thans deelt de minister van CRM mee dat een wijziging van het Omroepbesluit in deze zin definitief in voorbereiding is. DEN HAAG. Minister Brouwer van Landbouw en Visserij verwacht dat in het kader van het structuurbeleid van de EEG aan de Nederlandse zeevissers vloot nog twaalf hektrawlers kunnen worden toegevoegd. Op grond van de Inmiddels vervallen saneringsregeling zullen in totaal elf moderne hektrawlers gereed komen. DEN HAAG De regering zal eerst een beslissing nemen over het al dan niet inpolderen van d e Markerwaard alvorens de Tweede Kamer van haar plannen op de hoogte t e stellen. Dat vloeit voort uit het feit dat de principië le beslissing over de inpoldering van de vroegere Zuiderzee reeds in 1890 bij de wet is geregeld. Dat stelt minister Wes- terterp van verkeer en waterstaat in de toelichting op zijn begroting. De Markerwaard is een van de vijf „gegadigden” voor een tweede nationale luchthaven. De vier andere plaatsen zijn Leerdam, Dinteloord-Steenbergen, de Maasvlakte en de kust voor Goeree. De commissie, onder leiding van ir. W. den Toom, die onderzoekt welke plaats de meest geschikte is, zowel voor het vlieg verkeer als voor de economie op de grond, zal voor het eind van dit jaar zijn advies uitbrengen. Het kabinet zegt toe dat dit eindrap port, zodra het beschikbaar is, openbaar zal worden gemaakt en ter discussie zal worden gesteld. De kosten van de gezondheidszorg lig gen dit jaar tussen de 10 en 11 miljard. Vergeleken met 1968 is sprake van een verdubbeling. Sedert 1963 is een meet kundige reeks in de kostenstijgingen zichtbaar: verdubbeling per vijf jaar. Deze ingreep heeft tot zeer scherpe protesten van de beeldende kunstenaars geleid. Aan het ministerie van CRM de taak om een alternatieve regeling op te stellen. Door de onzekere politieke situa tie gedurende de eerste helft van dit jaar is daar nog niets van gekomen. D.e minster van CRM hoopt dat hij nog in het najaar van 1973 met een formulering van een fundamenteel be leid kan komen. Hij waarschuwt er nu reeds voor dat men zich niet moet voorstellen dat dit alternatief alle moei lijkheden zal oplossen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Al jaren is bij het ministerie van CRM de vraag in discus sie of de minimumcontributie van vijf gulden voor het lidmaatschap van een omroepvereniging niet veel te laag is. Deze contributie wordt meestal met het abonnement op een programmablad ver rekend. Ook het vorige kabinet heeft zich al afgevraagd of men er geen 13 gulden van zou maken. iHOE DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT A (voorafA.) CS DEN HAAG Directe overheidsbe moeienis met de zeescheepvaart is mis schien onvermijdelijk en wellicht zelfs noodzakelijk. Nederland behoort tot de landen die zeescheepvaart als een zelf standige bedrijfstak beschouwen, maar de landen waarmee in elk overleg grote moeilijkheden ontstaan, zijn die welke scheepvaart als een openbaar nutsbedrijf beschouwen en bereid zijn eventuele verliezen voor hun rekening te nemen. 5 J 1 -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19