Militaire junta laat levensmiddelenwinkels bevoorraden Speculatieve verwachtingen Segretti bekent schuld Iers protest Links en rechts halen evenveel zetels tegen bezoek impasse in Zweden Politieke van Heath Vakcentrales over miljoenennota: gelag betalen een miljoen gulden aan prijzen F van regering „Gewone man moet 1 "l,. 95 1 IJSLAND DREIGT OPPOSITIELEIDER WIEGEL: ZESLING GEBOREN IN DENVER COC KONINKLIJK GOEDGEKEURD NAVO OPNIEUW 2 3 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 Mening VNO: lip Nederlandse paters Alternatieven Verkeer PEUCEOT Weigering Nederlaag uitlokken Veilig UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) heeft de beleids plannen van de regering beoordeeld tegen de achtergrond van de wen sen van de vakbeweging zoals die zijn vervat in de „Nota arbeids voorwaardenbeleid” en het ,,Ur- gentieprogram 1974”. Het overleg orgaan heeft grote waardering voor het gewijzigde kader, waarin het beleid door de regering wordt ge plaatst. te weten verbetering van de kwaliteit van het bestaan en be houd en verbetering van leef-, woon- en werkomstandigheden, alsmede het tot stand komen van rechtvaardiger inkomens- en ver mogensverhoudingen. waarbij met name de laagste inkomens centraal staan. Uk? SANTIAGO WEER AAN HET WERK werden Definitief oordeel nog moeilijk ADVERTENTIE aan -rse ;rd, tel- aar ere De situatie in de industriële gordel rondom Santiago, waar aanhangers van Allende zich nog steeds zouden verzetten tegen de militairen, is evenwel niet dui delijk. Er zijn in het geheel geen berichten over de toestand in de havenstad Valpa raiso, de op een na grootste stad van Chili, waar een uitgaansverbod voor de gehele dag van kracht is, nadat in het weekeinde aanvallen waren gedaan op twee marine-installaties. De gevolgen van de opwaardering van de gulden zijn nog moeilijk te beoorde len. Het overlegorgaan eist, dat deze maatregel gepaard gaat met een verdere verscherping van het prijsbeleid. Dit is temeer noodzakelijk, omdat het tot nu toe gevoerde prijsbeleid onvoldoende vat heeft gekregen op het prijs verloop en op De Mexicaanse ambassadeur in Chili is gisteren in Santiago teruggekeerd met een speciaal vliegtuig, dat nog eens 200 Chilenen naar Mexico moet brengen, die na de militaire staatsgreep de wijk ge nomen hadden naar de Mexicaanse am bassade in Santiago. staatsgreep” in Chili op touw hadden gezet. Castro bood de vluchtelingen in Chili asiel aan op Cuba. Met deze uitslag is Zweden in een politieke impasse terecht gekomen. In het parlement wordt bij een gelijk aan tal voor- en tegenstemmers een situa tie die gemakkelijk kan ontstaan de beslissing door het lot gebracht en niet, zoals in andere landen gebruikelijk is, door de stem van de voorzitter. Een onhoudbare situatie, niet alleen voor de regering, maar ook voor de positie. DEN HAAG- VVD-fractievoorzitter Wiegel meent, dat de maatregelen van het kabinet-Den Uyl niet alleen en ook niet in de eerste plaats de rijken treffen. „Het is de gewone man die het gelag moet betalen”, aldus zijn commentaar op de Miljoenennota. zoekt de regering de stijging van de belastingdruk praktisch geheel in de sfeer van de directe belastingen. Hij noemt dat in strijd met de noodzakelijke ver- voor er- be- us- or- het ge- ;en ei- er- ers >jef een ch- de jke zen ;ijn erd er- isa, lid oen ak- or- in er- iin- een in de in tex het re- rde ge- gen cht zan :et- de in zal de aal te :ijn de ar- lals ran ■n", tide an- ser 000 >er, ;de ijn ise iun ter >en eer en- en- erd hip /en de rna er- te G. ties dat ve- d. >or ok- de ide en. in- «n CH ’en in zes ir- >u- eu- ag :en de ld. ikt >r- id- ich Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. In 1973 is de produktiviteit meer ge stegen. dan werd verondersteld. Deze meevaller dient volgens het overlegor gaan in de niet direct-besteedbare sfeer alsnog ten goede te komen aan de werk nemers. In Buenos Aires is zondag een „patri ottisch front voor de bevrijding van Chili” gevormd. Uit welingelichte bron in Mendoza (Argentinië) is vernomen, dat de oprichters zijn Juan Enrique Vega, oud-ambassadeur van Chili in Cu ba en Jorge Arrate, oud-minister van Mijnbouw, die zich op het ogenblik in de Argentijnse hoofdstad bevinden. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM Een onbesliste uit slag: 175 zetels voor het socialistische blok en 175 zetels voor de burgerlijke oppositie. Dat lijkt het eindresultaat van de algemene verkiezingen in Zweden te worden. De zondag uitgebrachte post- stemmen. die pas morgen geteld zullen zijn, schijnen hier geen verandering meer in te kunnen aanbrengen. Uit dezelfde bron is vernomen, dat in het binnenland van Chili leiders van linkse partijen het verzet in het land pogen te organiseren. Dit verzet zou moeilijk zijn door de krachtige militaire onderdrukking. ten, die zijn ontstaan als gevolg van de invoering van het schijventarief. De aangekondigde verhoging van de vermo gensbelasting en successierechten komt op te bescheiden wijze tegemoet aan de wensen van vakbeweging. Met name mist het overfegorgaan het element van de progressie in de vermogensbelasting. parlementszetels van 350 op 349 terugge bracht wordt. Onmiddellijk daarna kan de regering het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven, waar bij in ieder geval een winnaar uit de bus moet komen. Een brede coalitie van sociaal-demo- craten met het centrum en de liberalen wordt echter niet direct afgewezen. Pre mier Palme weigert op dit soort specu laties in te gaan en zegt stelling te zullen nemen in een praktische politieke situatie. Met enige reserve kan dit uitge legd worden als een verklaring dat de sociaal-democratische regering niet van zins is haar portefeuilles ter beschikking te stellen en dat men van geval tot geval zal proberen steun te zoeken voor de voorstellen van de regering in het parlement om een tactisch moment af te wachten voor het uitschrijven van nieu we verkiezingen. Gisteren reden vrachtauto’s door de straten van Santiago met voorraden voor de levensmiddelenwinkels. Ook het openbare verkeer kwam weer op gang. Het militaire bewind beval gisteren de arbeiders weer aan het werk te gaan. Wiegel zegt dat de middeninkomens in de knel komen en dat grote groepen werknemers en. alle zelfstandigen de du pe worden. „Zij krijgen de rekening ge presenteerd”. Wiegel noemt het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie „stie keme diefstal” en kondigt aan dat zijn fractie dit voorstel zal afwijzen, evenals de voorgestelde verdubbeling van de huurwaarde en de aangekondigde verho ging van de vermogensbelasting en van de successierechten. Naar de mening van de heer Wiegel De regering kan ook blijven zitten en een nederlaag in het parlement uitlok ken op een belangrijk politiek punt, bijvoorbeeld democratisering in de be drijven. Een andere mogelijkheid is de vor ming van een coalitie, waarbij een coali tie tussen de sociaal-democraten en con servatieven uitgesloten moet worden ge acht. Een coalitie tussen sociaal-demo craten en liberalen, of een coalitie tus sen de sociaal-democraten en het cen trum, worden door woordvoerders van be.de partijen uit het midden van de Zweedse politiek afgewezen. Het werkgelegenheidsbeleid moet wor den gericht op het terugdringen van het aantal werklozen tot beneden 100.000. Het reeds eerder aangekondigde werkge- legenheidsprogram, de uitbreiding van het regionale beleid en de nu ter be schikking komende 750 miljoen gulden moeten er volgens het overlegorgaan toe leiden, dat deze doelstelling in 1974 wordt verwezenlijkt. Het voor volgend jaar opgestelde dek- kingsplan kan in grote lijnen steun on dervinden van het overlegorgaan. Met name kan instemming worden betuigd met het voornemen om in 1974 de infla tiecorrectie voor een belangrijk deel te gebruiken ter verhoging van de belas tingvrije voet. SANTIAGO (Reuter, UPI en AFP) De commerciële activiteit in de Chileense hoofdstad Santiago keert langzamerhand terug naar de normale toestand, na de militaire staatsgreep van vorige week, die de dood van president Salvador Allende tot gevolg had. Het uitgaansverbod, dat aan vankelijk voor 24 uur gold, is sinds donderdag gematigd en gisteren werd het om zeven uur in de ochtend opgeheven, drie uur vroeger dan zondag. Het verbod werd gisteravond om zeven uur weer van kracht, een half uur later dan de zondag ervoor. Veilig Verkeer Nederland (VVN) be tuigt instemming met het plan van de regering om een werkgroep in te stellen die richtlijnen moet gaan geven waaraan de stedebouwkundige opzet van nieuwe en bestaande woonwijken uit een oog punt van verkeersveiligheid behoort te voldoen- VVN meent dat er grote be hoefte aan dergelijke richtlijnen bestaat. In het algemeen concludeert VVN dat een overheidssubsidie van 4,5 miljoen krijgt dat de overheid het vaste DUBLIN (DPA en Reuter). Premier Heath van Engeland heeft gisteren op een geheim gehouden plaats in de Ierse Republiek negen uur lang van gedachten gewisseld met zijn Ierse collega Cosgra- ve. Er waren bijzonder strenge veilig heidsmaatregelen van kracht. De voorgenomen verdubbeling van het eigen woningforfait acht het overlegor gaan te ongenuanceerd en in deze vorm onaanvaardbaar. Teleurstelling wordt uitgesproken over de slechts geringe te gemoetkomingen aan de wensen van de vakbeweging tot opheffing van knelpun- (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Het COC, de Neder landse vereniging die zich ten doel stelt de integratie van homoseksuelen in de maatschappij te bevorderen, is konink lijk goedgekeurd. J. van Delden, de voorzitter van de afdeling Amsterdam, gaf als eerste reac tie: „Eindelijk is men wijs geworden. Mijn tweede reactie is; dit is toch een erkenning voor het harde werken dat er al jaren in de stichting is gedaan”. In feite stelt die goedkeuring prak tisch niets voor: „We zijn al heel lang een stichting en als zodanig een rechts persoon. Maar het is fijn dat men onder deze regering openlijk hiervan goedkeuring wil geven. Ja, ik vind het ontzettend fijn dat het nu eindelijk zover is”. De Nederlandse ambassade in Santiago probeert momenteel vijf Nederlandse paters vrij te krijgen die gevangen geno men zijn. Zij behoren tot de congregatie van de Heilige Familie. Pater Thijssen en pater Jaap Coenen zijn nog steeds „voortvluchtig”, maar naar alle waaar- schijnlijkheid in veiligheid. De provinci aal van de congregatie, pater Kees Wijf jes, is nog steeds niet vrijgelaten door de militaire autoriteiten, ondanks alle acti viteiten van de ambassade. De nieuwe Chileense minister van Buitenlandse Zaken, schout-bij-nacht Is mael Huerta Diaz, heeft de hoge com missaris der Verenigde Naties voor vluchtelingenzaken, prins Chan gisteren verzekerd, dat de politieke vluchtelingen in Chili niet naar hun landen van her komst teruggezonden zullen worden, mits zij niet clandestien in Chili verblij ven. Zo er al vluchtelingen uitgewezen mochten worden als gevolg van door hen bedreven vergrijpen, dan zou hun de vrije keus gelaten worden en zij zouden niet naar hun land van oorsprong moeten terugkeren, aldus is uit welinge lichte bron vernomen. De verzekering van Diaz is een ant woord op een telegram van de prins, waarin deze diepe ongerustheid uit spreekt over het lot van de tien tot vijftienduizend politieke vluchtelingen in Chili, die merendeels uit Brazilië afkom stig zijn. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken verzocht bij de Chileense regering stappen te nemen om te waarborgen dat de Nederlandse correspondent dr. Jan van der Putten zijn beroep in Chili onbelemmerd, onbedreigd en in onaf hankelijkheid kan uitoefenen. ke) en uit rendement even DEN HAAG Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) be treurt het, dat de regering aan haar beschouwing over het inflatieprobleem geen consequenties verbindt voor haar eigen uitgavenbeleid. „Integendeel”, al dus het VNO in zijn commentaar op Troonrede en Miljoenennota, „de rege ring komt tot een extra hoge uitgaven stijging voor 1974, en dat op grond van uiterst speculatieve verwachtingen-” Het feit, dat de regering zelf niet, door beheersing van haar uitgaven, mëewerkt aan de vermindering van de geldont waarding legt volgens het VNO „een zware hypotheek” op het overleg over de beperking van de loon- en prijsstij ging in 1974. „Nog voor dat dit overleg goed en wel is begonen, „worden de ondernemingen bovendien geconfron teerd met de gevolgen van een revalua tie voor hun concurrentiepositie in bin nen- en buitenland en met een ver scherping van het prijsbeleid. De rege ring komt daarentegen de vakbeweging ver tegemoet, met name wat betreft de inkomensnivellering”, aldus het VNO. Over de aanpak van het werkloos heidsvraagstuk meent het verbond, dat een duurzame oplossing vooral moet voorkomen uit een succesvolle be strijding van de inflatie. Stimulerende overheidsmaatregelen kunnen slechts een tijdelijk hulpmiddel zijn”, aldus het VNO. „Het accent moet daarbij wel liggen op de bevordering van de arbeids mobiliteit. REYKJAVIK (Reuter) De regering van Ijsland heeft secretaris-generaal Luns van de NAVO gisteren laten weten dat zü door de kabeljauwoorlog met Engeland gedwongen kan worden haar houding tegenover de NAVO te wijzigen. In het communiqué, dat gisteravond in Reykjavik is gepubliceerd n a afloop van de besprekingen tussen Luns en de leden van de IJslandse regering, wordt niet nader omschreven welke maatregelen Ijsland mogelijk zal nemen. Premier Olafur Johannesson van Ijs land heeft beloofd er op toe te zien dat de 3000 Amerikaanse militairen die gele gerd zijn op de NAVO-basis te Keflavik, deze basis niet later dan 1975 zullen ontruimen. Segretti had geld ontvangen van de voormalige persoonlijke advokaat van president Nixon voor een campagne van politieke sabotage in Florida. In een korte zitting van het hof stem de Segretti er in toe, dat zijn zaak van Florida wordt overgebracht naar Was hington. Volgens de aanklacht wordt Segretti, beschuldigd van samenzwering en het onwettig laten publiceren van niet-goedgekeurde politieke verklarin gen. Er is een aantal alternatieven denk baar om deze bizarre situatie, die ont staat als het Zweedse parlement in ja nuari volgend jaar voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomt, tot een oplossing te brengen. Ten eerst kan het parlement als eerste onderwerp de nieuwe grondwet in twee de lezing behandelen, waarin het aantal WASHINGTON (AP) Donald Se gretti heeft zich gisteren schuldig ver klaard aan overtreding van federale wet ten tijdens de democratische voorverkie- zingen voor het presidentschap in Flori da in 1972. DENVER (UPI) Een 34-jarige Amerikaanse vrouw uit Denver die de afgelopen maanden middelen tot bevor dering van de vruchtbaarheid had inge nomen, heeft in de nacht van zondag op maandag een zesling gekregen. De kinderen, vier jongens en twee meis jes, kwamen zeven weken te vroeg ter wereld. Hun gewicht varieert van bijna twee pond tot drie pond. De toestand van moeder en de zes kinderen werd gisteren bevredigend genoemd. Premier Fidel Castro van Cuba ver klaarde gisteren in Nieuw Delhi, dat de Verenigde Staten „een fascistische In vele sectoren van het regeringsbe leid worden belangrijke ombuigingen aangekondigd. Een definitief oordeel is. volgens het overlegorgaan van de drie vakcentrales, nog niet mogelijk, omdat in de Miljoenennota op een aantal ge bieden nog geen concrete uitwerking is gegeven. Het overlegorgaan is het vanzelfspre kend eens met de opvatting, dat voor het realiseren van een dergelijk beleid terugdringen van het huidige werkloos heids- en inflatiepeil noodzakelijk is. De drie vakcentrales constateren met spijt, dat aan het bereiken van rechtvaardiger zeggenschapsverhoudingen weinig aan dacht is besteed. voornemen heeft de verkeersonveiligheid over een breed front te bestrijden. „Attak”, een uitgave van de nationale organisatie voor buurtwerk (NBV), meent dat het buurt- en clubhuiswerk reden heeft om gelukkig te zijn met de cijfers in de begroting van CRM. Vooral de aangekondigde verhoging van het rijksaandeel in de kosten van personeel, huisvesting en organisatie tot 50 percent is een grote vooruitgang voor de buurt en clubhuizen. De Europese paragraaf in de Troonre de heeft de volle instemming van de Europese Beweging. In concrete beleids voorstellen van de regering mist de Europese Beweging echter een, wat zij noemt, „Europese dimensie”. De bewe ging plaatst e engroot vraagteken b(j het voornemen van de regering, de overgang naar de tweede etappe van de econo- misch-monteaire unie een jaar uit te stellen. gisteren bomaanslagen gepleegd. Ook in .Engeland deden zich bomontploffingen voor. Op de persconferenties van premier Heath en premier Cosgrave bleek dat ondanks de verbeterde verhouding tus sen Londen en Dublin nog belangrijke meningsverschillen blijven bestaan. Het geschil betreft vooral de vorming van een raad voor geheel Ierland. Cosgrave vindt dat deze raad zo spoedig mogelijk samengesteld moet worden, maar Heath staat op het standpunt dat eerst de pasgevormde Noordierse assemblee be hoorlijk moet functioneren. De foto toont de ravage in Belfast, nadat in het centrum van de stad een bom was ontploft. Vijftien mensen raak ten gewond. W' - belastingeenwording in Europees band en „bitter” onrechtvaardig grote groepen belastingbetalers. De stijging van de belastingdruk en een aantal belastingvoorstellen is voor de WD „onaanvaardbaar”, aldus de heer Wiegel. In de fractie is een speciaal team aangewezen om tegenvoorstellen te gaan ontwerpen- „Het kabinet heeft kans gezien om twee niet van nature bij elkaar horende elementen in een solide gefinancierde begroting te verenigen, namelijk a. een frontale aanval op inflatie en werkloos heid: b. een aanzet naar uitbreiding van de collectieve voorzieningen, waarbij ook een andere prioriteitsstelling merkbaar is”. Dit zegt voorzitter Terlouw van D 66-Tweede-Kamerfractie in zijn com mentaar. Dat niet alle Ieren het eens waren met het bezoek van Heath bleek onder meer uit de betogingen die in Dublin zijn gehouden en de bezetting van een radiostation in Dublin door militante leden van het IRA. Rond 30 betogers zijn gearresteerd. In Noord-Ierland weer de winsten. Dit blijkt duidelijk uit de stijging van het zogenoemde overige in komen (winsten, dividenden en dergelij- de verwachting, dat het van de bedrijven in 1974 hoog zal zijn als in 1972, in welk jaar de winsten weer fors stegen. Het uitgangspunt in de macro-econo- mische verkenning dat dit rendements- peil in 1974 zou moeten worden ge handhaafd, is voor de vakbeweging vol strekt onaanvaardbaar. Dit geldt temeer, nu de voorziene reële verbetering van arbeidsvoorwaarden in verhouding tot de produktiviteitsstijging gering is. Zouden zich met de sociale verzekeringspremies nog tegenvallers voordoen, dan blijft er voor de gemiddelde werknemer maar een zeer kleine werkelijke vooruitgang over. De mogelijkheid om de loonkos tenstijging te beperken, staat of valt dus met het prijsgedrag van de ondernemers, in de prijspolitiek van het kabinet. Volgens PvdA-fractievoorzitter Van Thijn, getuigen Troonrede en Miljoenen nota van een energiek begin. De inflatie wordt met kracht aangepakt. De op waardering van de gulden maakt een terugdringing van de prijsstijgingen mo gelijk. Tegelijkertijd wordt een begin gemaakt met een vermindering van de inkomensverschillen. Positief is ook het extra werkgelegenheidsprogram van 750 miljoen- Lsx s.s»^

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3