de tarieven verhuist naar Watervlietschool Gemeente wil meer aandacht schenken aan voorlichting Velsense begroting overschrijdt Sluitende begroting bleek alleen mogelijk door verhoging van honderdmiljoen gulden Peuterspeelzaal uit „De Mei” Twee en twintig miljoen gulden zijn nodig voor voorzieningen s BURGERIJ MOET WEER IN BEURS TASTEN Oude behuizing bleek niet meer geschikt RUDOLF BRUYN EXPOSEERT IN Als minister het geld wil toewijzen Bevordering van communicatie NA NEGEN MAANDEN VOORBEREIDING FRONTALE BOTSING OP PARALLELWEG Brandje in rooster J „BEECKESTIJN” TJMUTDER COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 Geen service meer IMM Oude tijden Voorbereiding I - 27 september aan de orde komen een voorstel van het college om per 1 oktober van dit jaar nog de tarieven voor het drinkwater te verhogen en wel van 68 naar 74 cent voor de kleinverbruikers en van 84 naar 90 cent voor degenen die meer water gebruiken. VELSEN Bij het sluitend ma ken van de gemeentebegroting voor het volgend jaar is men uitgegaan zoals elders op deze pagina te lezen is van een „post onvoor zien”, groot 780.000, hetgeen iets lager is dan het niveau van de ra ming voor het nu lopende jaar. Moesten B. en W. op dit gebied dus al een knieval doen voor de moei lijke financiële situatie, daarnaast bleek het ook noodzakelijk een aan tal andere, meer ingrijpende maat regelen te nemen. Onder meer op het gebied van rechten en tarieven welke verhoogd moeten worden. Zo zal tijdens de raadsvergadering van (Van een onzer verslaggevers) - - -> - iaf md er- .o- Meer-opbrengst ?nd u. re- en. ns- 14- iat- tat- 'aat (Van een onzer verslaggevers) 19.31 opl- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) L len- leid igin nde de ants Het brandje was door de jeugd aange stoken in een rooster van een ventilator. jitie l tot met hal- n 10 teen zoe- ten met zes gulden naar in totaal 36 per jaar. Deze verhoging wordt noodza kelijk genoemd in verband met de sterk gestegen kosten van de huis- en be- drijfsvuilophaaldienst. wordt dan 126.000. Verhoging van de pensionprijzen voor de bejaardentehuizen tot een zodanig peil, dat de kosten voor de tehuizen wor den gedekt. Het veelbesproken drinkwater komt ook in de begroting 1974 van de gemeente Velsen aan de orde. Echter niet in ver gronden riool-aan- band met de „brandende” kwestie van de fluoridering, doch met betrekking tot het verhogen van de tarieven. staan door een 9-tal vaders en moeder» plus een tweetal stageaires van de K-O- opleidingen te Haariem. Vorig jaar deden de medewerkenden mee aan een cursus „peuterleiding” ter wijl voor het komende seizoen een aan tal losse programma’s gevolgd zullen worden. Er wordt o.m. gedacht aan een lezing over het „kinderzwemmen” en de komst van een kinderpsycholoog. Hoe wel er nog geen stop is ingesteld is het haast niet meer mogelijk kinderen voor de speelzaal in te schrijven: inlichtingen hierover bij „De Mei” aan de Geelvinck- straat. ens- t en tot >t 17 44: tel- jrd raat van t 22 scha ..W»» eo- 14- 1-12 4 ten- alve t 12 ley- sdag a 19 U P- >510- eo- u, u. ns- 'an tot de oor B. en W. hebben het als juist geoor deeld om ter verkrijging van een slui tende begroting over te gaan tot het in rekening brengen van een vergoeding voor de werkzaamheden van de service- afdeling. Tot nu toe worden reparaties en oderhoudswerkzaamheden aan andere dan verwarmingstoestellen gratis uitge voerd. Alleen voor het verrichten van werkzaamheden aan de geisers van de Woningstichting Velsen wordt een be drag in rekening gebracht. Verdere maatregelen welke het college voor ogen staan zijn samengevat in de volgende voorstellen aan de raad: Verhoging van de leges voor bouw- Verhoging van de begrafenisrechten met vijftien procent, waarvoor een ho gere opbrengst van 15.000 geraamd wordt, Verhoging van de reinigingsrech- En tot slot verhoging van de tarieven voor de bad- en zweminrichtingen, de sportterreinen, de tenisbanen, de gym nastiekzalen en de sporthal. Het betreft een gemiddelde verhoging van tien pro cent. Voor de sporthal zal de verhoging gaan tot 19 in plaats van de nu gebruikelijke 17,50 per werkdag. Voor de feestdagen geldt het tarief van vijf tig procent meer. In verband met de toezegging van de staatssecretaris van onderwijs en weten schappen om de normen voor het kleu teronderwijs met ingang van 1974 te verhogen, is vooruitlopende op de nadere vaststelling van de normen de raming van de vergoeding van het rijk verhoogd met 85.000. Evenals in voorgaande jaren stellen B. en W. voor de rente van het fonds stadsaanleg en van het fonds aanschaf fing kunstvoorwerpen ten goede te laten komen aan de gewone dienst. Deze rente wordt voor 1974 op f 100.000 geraamd. Vandaar dat op grond van de aan vankelijke gegevens geen evenwicht tussen inkomsten en uitgaven kon worden bereikt, maar door het toe- Ook het gemeentelijk gasbedrijf kan niet aan verdere maatregelen ontkomen. Burgemeester en wethouders hopen, dat in het begin van 1974 de uitslag bekend zal zijn van het onderzoek, dat door de Vereniging van Nederlandse gemeenten wordt verricht naar de mogelijke fusie van de gasbedrijven in Beverwijk en Velsen. Mocht om welke reden dan ook niet worden besloten tot fusie, dan zal moeten worden overwogen of voorstel len moeten worden gedaan om tot een betere huisvesting van het bedrijf te komen. Voor volgend jaar is een afzet geraamd van 69.800.000 kubieke meter, tegenover 66.275.000 kubieke meter dit jaar. Maar tegenover deze meerdere af- zet en dus meer opbrengst staat zo’n stijging van de kosten, dat voor 1974 gerekend moet worden op verlies bij dit gemeentelijk bedrijf, in plaats van winst zoals tot dusver. Na deze voorpostengevechten stel len de hoofden van dienst hun begro ting definitief samen, waarop deze afzonderlijk met de wethouder van financiën worden besproken. Een en ander met assistentie van ambtenaren van de afdeling financiën. Deze eerste opzet wordt weer dooi’ B. en W. behandeld, waarbij dikwijls blijkt dat bepaalde uitgaven toch moeten wor den geschrapt of de inkomsten anders geraamd. Tevens dienen dan eventue le voorstellen tot belasting- of ta riefsverhogingen te worden overwo gen. BEVERWIJK. Bij een frontale bot sing op de Parallelweg zijn gisteren een 36-jarige inwoner van Heemskerk en een 30-jarige inwoner van Oudorp ge wond geraakt. De Heemskerker reed met zijn auto over de Parallelweg in de richting Velsen, toen hij voorsoorteerde om de inrit van het gasstation in te rijden. Een tegenligger, bestuurd door de Oudorper, kon hem niet meer ontwV en. Beide auto’s werden zwaar beschadigd. De chauffeurs zijn naar het Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. De inwoner van Oudorp kon na behandeling huiswaarts keren. VELSEN. Door Hans Roduin, dra maturg bij de toneelgroep „Centrum” zal vrijdag 21 september om 20.30 uur in Velsen een tentoonstelling worden geo pend van Rudolf Bruyn. Deze expositie va ngouaehes en tekeningen is dan ver der tot 14 oktober voor het publiek ge- open. Deze maatregel is nodig omdat nu al rekening gehouden moet worden met een flink verlies. Het voor dit jaar geraamde verlies bedraagt 36.000. In dien de raad akkoord gaat met het voorstel, dan betekent dat voor 1973 een meer-opbrengst van 30.000. In totaal levert deze tariefsverhoging de gemeente 189.000 op. Het college tekent in de beschrijvings brief behorende bij de gemeentebegro ting aan, dat niet alleen de kosten voor de infiltratie van het drinkwater op de prijs van invloed zijn, maar ook de stijging van de onderhoudskosten, de kapitaalslasten en de salarislasten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Omstreeks acht uur moest de brandweer maandagavond uit rukken om een brandje te blussen in een rooster bij de Vomar in de Lange Nieuwstraat. 4- Burgemeester en wethouders hebben het voornemen in 1974 voor een bedrag van bijna 22,2 miljoen kapitaalskredieten aan te vragen bij de gemeenteraad. Deze kredieten hebben onder meer betrekking op de volgende voorzieningen: Overigens vloeit het geld, dat overtre ders van het parkeergebod moeten beta len, wanneer zij te weinig of in het geheel niet offeren, niet in de gemeente kas. De gelden voor deze bekeuringen gaan alle naar ’s rijks kas. En dat is iets wat het Velsense gemeentebestuur wel enigszins verdriet. Ook al omdat het rijk geen enkele tegemoetkoming betaalt voor het aanschaffen en het plaatsen van parkeermeters. woensdag- donderdag- vrijdagochtend van half 10 tot half 12. Op de vrijdag middag zijn de bijna-vier-jarigen wel kom van 14.00-16.00 uur. Deze groep (die samengesteld wordt door de hoofdleiding van het peuter-kleuterwerk) krijgt een ander „programma” voorgeschoteld dan de 2-3 jarigen. De 4-jarigen worden n.l. voorbereid op de kleuterschool en de eisen die het vaste schoolbezoek aan het kind eist. De nadruk wordt dan ook meer gelegd op het samenwerken dan op het individuele spelen. Dat er contacten zijn met de verschillende kleuterscholen is daarom alleen maar positief. Het ver antwoordelijk staflid wordt terzijde ge- vergunningen van vijftien procent. Het tarief is met ingang van 1972 voor het laatst verhoogd. De hogere opbrengst wordt geraamd op 60.000. Verhoging van de precariorechten met twintig procent. Deze rechten zijn in 1973 ook iets verhoogd. Jaarlijkse aan passing van detarieven is om praktische redenen niet aan te bevelen; het gaat in dit geval zo schrijven B. en W. om vrij kleine bedragen. De opbrengst van de verhoging kan worden geraamd op 20.000. Verhoging van de parkeergelden. Het collge meent, dat het tarief zodanig moet worden gesteld, dat de aan de aanwezigheid van de parkeermeters ver bonden kosten, door de parkeergelden moeten worden gedekt. Voor 1974 zal een hogere opbrengst van dertig mille nodig zijn om de kosten te dekken. Dat betekent, dat men indien de raad aan dit voorstel zijn fiat hecht in plaats van één dubbeltje voor een half uur parkeren, straks twee dubbeltjes of één kwartje in de parkeermeter moet stoppen. Het wordt dan wel belangrijk steeds een aantal dubbeltjes op zak te hebben. De tijden waarop de peuterspeelzaal gehouden wordt blijft voorlopig op de oude tijden gehandhaafd: maandag- Voor de informatie in omgekeerde rich ting, van burgerij naar gemeentebestuur, zal het periodiek houden van hoorzittin gen voor bevolkingsgroepen worden ge continueerd. Overleg met instanties uit de burgerij, actiegroepen en dergelijke wordt op prijs gesteld en zo mogelijk bevorderd. In het algemeen staat het college op het standpunt, dat de gemeentelijke voorlichting een slagvaardig karakter moet hebben en moet worden aangepast bij de steeds wisselende eisen, behoeften en omstandigheden. In het kader van deze opmerkingen over de gemeentelijke voorlichting, deelt het gemeentebestuur mede, dat voorbe reidingen zullen worden getroffen om in 1976 aandacht te besteden aan het hon- derd-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. Al deze voorbereidende werkzaam heden kunnen dan eindelijk na maanden worden afgerond in lijvige boekdelen gelegd, die dan via de drukker bij de raadsleden belanden. Op hun beurt w ij den zij hier de nodige vergaderingen aan met de fractieleden en de resultaten daarvan kunnen over enkele weken tijdens de openbare behandeling van de begro ting in de respectieve algemene be schouwingen worden beluisterd. En deze zijn het sein voor een sterk debatten, niet ten onrechte wel eens de „jaarlijkse spraakwaterval” ge noemd. vernieuwing riolering 306.000 en voor wijziging van de rioolwaterzuive ringsinstallatie 270.000; aanleg openbaar groen waaronder stadsverfraaiïng in Zeewijk 615.000; onderwijs, diverse voorzieningen 6,1 miljoen; w.v. ƒ3 miljoen voor bouw en inrichting van een schoolgebouw voor de Prof. Mr. S. Vissering scholengemeen schap 95.000 voor de stichting van een 2e openbare basisschool in Zeewijk 721.000 voor de huisvesting van het voortgezet buitengewoon onderwijs in het schoolgebouw aan de Houtmanstraat en f 410.000 vooi' de modernisering van de Adolf van Nassauschool; aanleg en verbetering van accommo daties voor sport en recreatie 6,2 mil- joe, w.o. voor overkapping staantribune sportpark Schoonenberg 280.000, voor bouw- en inrichting van een recreatie- binnenbad en instructiebad f 5 miljoen en voor bouw van een gymnastieklokaal in Sluiswijk 480.000; uitvoering van restauratiewerkzaam heden in het dorp Velsen ƒ709.200; Binnen welke termijn met de uitvoe ring van genoemde werken en voorzie ningen kan worden begonnen valt moei lijk te zeggen. Hierop is mede van invloed de toewijzing van de benodigde financieringsmiddelen door de minister van binnenlandse zaken. bouw’rijp maken van 935.000 (inclusief straat en leg); investeringen ten behoeve van de be drijven voor gas en water ƒ1,3 miljoen; openbare werken, reinigingsdienst en plantsoenbedrijf; aanschaf materialen 359.000; en verder voor de brandweer waar onder ladderwagen en enkele andere voertuigen en een meldtafel/ 605.000; wegennet 3,9 miljoen, waarvan 2,2 miljoen t.b.v. het wegennet inVelsen- Noord; De voorbereidingen tot elke nieuwe begroting vergen ongeveer negen maanden zodat, wanneer deze in de gemeenteraad met de gebruikelijke uitvoerigheid is behandeld, het colle ge en zijn ambtenaren zich in feite alweer met de volgende gaan bezig houden. Aldus wordt de hoofden van dienst omstreeks januari nieuwe richtlijnen verstrekt, waar zij met het samenstellen van hun begrotingen rekening mee dienen te houden. Deze worden in eerste instantie door het college en de diensthoofden nader besproken, waarbij alle uitgaven kri tisch worden bekeken. Ook stelt men hier vast of het personeel van dien sten en bedrijven eventueel voor uit breiding in aanmerking komt. VELSEN Burgemeester en wet houders zijn voornemens nog meer aan dacht te besteden aan de voorlichting. De bevordering van de communicatie- tussen het gemeentebestuur en de bur gerij is een punt van bijzondere zorg en het college staat op het standpunt dat de burgers tijdig kennis kunnen nemen van voornemens en plannen, waardoor zij in staat wordt gesteld, vooraf een oordeel daarover te vormen. Teneinde dit alles te bevorderen zal het Bureau Voorlich ting in deze gemeente op een vroeger tijdstip worden ingeschakeld en daar naast volledig worden geïnformeerd. Tevens zal er informatief drukwerk voor de burgerij beschikbaar zijn, waar uit men een indruk kan krijgen over het functioneren van het gemeentelijk appa raat en de gemeentelijke diensten. Infor matiemateriaal over geschiedenis en ont wikkeling van de gemeente, dient in eenvoudige vorm aanwezig te zijn. Daarnaast zal met de commissies van advies en bijstand uit de raad worden nagegaan of er aanleiding bestaat een openbaar karakter te geven aan de be spreking in de commissies van onder werpen van algemene aard en betekenis. Wethouder H. van der Werff presen teerde de begroting. De afdeling voorlichting in Velsen staat onder leiding van de heer J. Dooijes, wiens taak als algemeen voorlichter geen eenvoudige is. Gezien de plannen welke het gemeentebestuur met deze afdeling heeft, ziet het er wel naar uit, dat zijn agenda nog drukker bezet gaat worden. passen van een aantal maatregelen is het college er toch in geslaagd de raad een sluitende begroting aan te bieden. Hierbij wordt door B. en W. vastgesteld dat het beraamde voorzie- ningspeil niet hoeft te worden aange tast, hetgeen betekent dat er geen diensten ten behoeve van de bevol king zullen worden aangetast. VELSEN-NOORD. Donderdag 29 sep tember wordt de peuterspeelzaal van het „Buurtcentrum De Mei” overgebracht naar één van de leegstaande klaslokalen van de Watervlietschool aan de Van Diepenstraat. Deze verhuizing (de speel zaal namelijk had een eigen ruimte in het buurthuis) vindt plaats na uitvoerig beraad en overleg. Dinsdag zal het be wuste schoollokaal ontruimd worden terwijl de volgende dag de inrichting van de nieuwe speelzaal zal plaats heb ben. De dagelijkse leiding van het buurt centrum is tot deze stap overgegaan naar aanleiding van gesprekken over het afgelopen seizoen. Tijdens deze gesprek ken is vast komen te staan dat de tegenwoordige behuizing niet meer ge schikt werd bevonden: er was te weinig daglicht, de ruimte was niet permanent beschikbaar (er wordt ook in de avondu ren intensief gebruik van gemaakt), de speelmaterialen moesten steeds weer na afloop opgeruimd worden omdat een vaste inrichting niet gerealiseerd kon worden. Dankzij de samenwerking met Ge meente, Onderwijsinspectie en het perso neel van de Watervlietschool is in deze school een geschikte ruimte gevonden, die wél tot permanent verblijf ingericht kan worden. De nieuwe voordelen zullen ook zijn dat er voldoende daglicht wordt doorgelaten, dat de peuters ook naar buiten kunnen kijken, diverse werkstuk jes kunnen opgehangen en neergezet worden en de speelmaterialen kunnen blijven staan. Overigens blijft deze speelzaal wel aan „De Mei” verbonden, zodat Els Leloux, peuterleidster, ook haar activiteiten in het buurthuis zal blijven voortzetten. VELSEN. Het Velsense college van B. en W. is er opnieuw in geslaagd de gemeenteraad voor het jaar 1974 een sluitende begroting aan te bieden, waarvan het eindbedrag voor het eerst in de historie van Velsen de honderd miljoen gulden overschrijdt. Om precies te zijn luidt dit 101.597.165, hetgeen een verho ging van het gemeentelijke budget impliceert met f 10.849.450, of wel 11,8 percent ten opzichte van de begroting voor het thans lopende jaar. In de traditionele aanbie dingsbrief die deze begroting ver gezelt, wordt door het college op gemerkt dat een duidelijk inzicht in de financiële positie wordt bemoei lijkt, doordat geen zekerheid bestaat over de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Deze uitkering moet immers ongeveer een kwart van de totale geldmiddelen opbrengen en is daarmee dus de belangrijkste bron voor de gemeentelijke inkomsten. Indien de raad daarmee akkoord gaat wordt het parkeren in Velsen duurder. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5