Drama van burgerlijke ongehoorzaamheid Haarlemse muziekliefhebber Fried Nelissen tekort Fi jne Joedzjiferdoozjez//-<:ollectie Lucyna Konarska van H Sneeuwwitje Expositie van oud handwerk- gerei in Utrecht Vanessa als „Programma NPO komt alles ZOMER- PRIJZEN ZOMER- PRIJZEN DICK BARTELS Joods ritueel vastgelegd DICK BARTELS Wintersportreizen met Hollandse maaltijden REISBUREAU SUCCES p p i BIJ THEATER I I Finsterlin overleden „HET PROCES VAN CATONSVILE” GEEN MAATREGELEN TEGEN TELEVIZIER WOENSDAG SEPTEMBER 1 9 19 73 12 I Pianisten Opnamen in Limburg Wagenweg 146, Haarlem U stapt voor de deur uit Wagenweg 146, Haarlem U stapt voor de deur uit v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. .SSSSKS Treinreizen, o.a. 8 dagen Engelberg vanaf 305,- ARNHEM De Toneelgroep Theater heeft zaterdagavond haar twintigjarig bestaan gevierd met de première, in het Theater aan de Rijn, van „Het proces van de negen van Catonsville” („The trial of the Catonsville nine”) van Daniel Ber- rigan. De keus van dit stuk voor de jubileumviering was een geluk kige gedachte, want door de bijzon dere actualiteit die het, naast zijn algemeen-menselijke beteke nis heeft, werd er duidelijk mee te verstaan gegeven dat de toneel groep Theater na twintig jaar (een uitzonderlijke leeftijd voor een Nederlands gezelschap) niet in de voorbije periode is blijven steken maar nog steeds met haar tijd mee- gaat. Dirigent 13 I Uit de collectie van Lucyna Konarska een trois pièces van wollen jersey in Prince de Gallas gecombineerd met een streep in dezelfde kleurstelling. I SIMON KOSTER I Deze week nog Bontmodehuis Deze week nog Bontmodehuis Gen. Cronjéstraat 27 - Haarlem '4 onder redactie van Bé ter Maat 290,— 265,— t 255,— 320,— ƒ320,— in >n- lang een Driedelig lame avondensemble Avagolf. FRIED NELISSEN, Overboschlaan 13-, Heemstede. STUTTGART. De utopistische ar chitect, schilder en schrijver professor Herman Finsterlin is dezer dagen op 86- jarige leeftijd in Stuttgart overleden. De op 18 augustss 1887 geboren kunstenaar is in de internationale kunstwereld vooral bekend geworden door zijn utopi sche architectuur, waarvan het doel de ontwikkeling van gebouwen uit organi sche vormen was. VAN FABIANI ZAG IK in Ko- narska’s collectie velours mantels in de meest fraaie kleuren en als bij zonderheid zij vermeld, dat ze in een mals Hollands regenbuitje niet nat worden. Een regenmantel waarop u geen spat ziet en die er helemaal niet als een regenmantel uit ziet. Wat wilt u nou nog meer? Voor de namiddag mocht ik japon nen bewonderen van handbedrukte mousseline de soie met zwierige plissé rokken. Voorts lijkt het me dat het u geen moeite zal kosten een gezellig cocktail uurtje door te brengen in zo’n kostelijk driedelig lamé pakje. Lange dunne jersey rokken kunnen het op vele uren van de namiddag en avond uitstekend doen, vooral omdat je zo zalig met verschillende topjes kunt stoeien. Een zijden of een glitter blouse afgewisseld met een antilope shirt maken er steeds andere creaties van. DIEP ONDER DE INDRUK was ik van ensembles bestaande uit fraaie jersey rokken met zeer aparte mohair bouclé gebreide jasjes waarbij mada me Konarska mooie passende jum pers heeft laten breien. Voelt men evenwel meer voor een soepele nappa rok met mouwloos jasje, dat zelfs nog met tweed is gevoerd en boven dien aan beide kanten kan worden gedragen, dan weet u waar u terecht kunt. Cashmere autojasjes voor op de pantalon en rok mag u wat mij betreft evenzo goed op de fiets dra gen, want van tijd tot tijd op de tweewieler stappen is overigens uit stekend voor de conditie. In de Anne Frank Hall in Amsterdam exposeert op dit ogenblik de Amerikaan se schilder David Fingerhut. Hij schil dert bijvoorkeur voorstellingen betref fende het Joodse ritueel en de daarbij behorende tradities. Op de foto: Fingerhut bij één van de geëxposeerde werken. Het stuk heeft betrekking op een echt proces, dat enige jaren geleden in de Verenigde Staten plaatsvond en toen in Amerika nogal wat opzien heeft gebaard maar daarbuiten minder de aandacht trok omdat het vrijwel verloren ging in de toenmalige stroom van demonstraties tegen de oorlog in Vietnam. Ook -,de negen van Catonsville” hadden namelijk tegen die oorlog gedemonstreerd, en wel door in mei 1968 een militair admini stratiekantoor binnen te dringen, enige honderden oproepkaarten voor militaire dienst in Vietnam weg te nemen en die met zelfgemaakte napalm (symbool van het door Amerika in Vietnam veelge bruikte vernietigingswapen) te verbran den. Het was niet het enige of het ernstigste voorval van dat soort, want bij soortgelijke acties werden in de loop van nog geen twee jaar meer dan hon- derdvijftigduizend oproepkaarten vernie tigd, wat de administratie van de dienst plicht althans tijdelijk flink in de war stuurde. Maar wat aan de actie in Catonsville een ongewoon karakter gaf, was het feit dat deze was uitgevoerd door een groep katholieken die voor een groot deel uit priesters en nonnen bestond. Allen wa ren het sociaal bewogen mensen, die als onderwijzers of maatschappelijk werkers onder de Amerikaanse negerbevolking of bij de Amerikaanse hulpverlening in ontwikkelingslanden geconfronteerd wa ren geweest met allerlei vormen van sociale onrechtvaardigheid, steunend op machtsmisbruik en geweld. Hun geweten en hun godsdienstige overtuiging hadden hen in opstand gebracht tegen het beleid van hun regering en in het bijzonder tegen de oorlog in Vietnam. Zij voelden zich in hun religieuze gevoelens diep gekwetst door de onmenselijkheid van de oorlogvoering en daarbij ook door de houding van kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders zoals de Newyorkse kar dinaal Spellman, die zich niet ge schaamd had, op kerstavond 1966 op een Amerikaanse luchtbasis in Vietnam te zeggen: „De Amerikaanse soldaten zijn de soldaten van Christus. Amerika is de opgerichte, goed bedoelde koffieconcer ten op te luisteren. Wij hebben geen buitenlanders nodig. Iedereen die de T.V.-favoriet Willem Duys reclame heeft zien maken met zijn sympathieke uit zendingen over diverse conservatoria, heeft gehoord wat een talenten er in Nederland wonen! En wat een prachtige zangers en zangeressen!! Het afgelopen jaar hebben we kunnen genieten van ons N. P. O. onder leiding van de Poolse dirigent Jerzy Katlewicz. En dan zeg je na een daverend applaus, je hoeft echt niet naar Amsterdam of Den Haag! De snobs echter zullen tot het einde der tijden blijven bestaan! O, dat Hollandse minderwaardigheidscom plex! Wat zou u ervan vinden om als entre-acte muziek onze grootste thans gelukkig nog levende orgelimprovisator Vliegreizen o.a. 10 dagen Klosters 11 dagen Andalo 11 dagen Gerlos 15 dagen Saalfelden 15 dagen Engelberg Cor Kee een kwartiertje tijd te geven om naar hem te luisteren? Het is toch niet erg een van onze Haarlemse koren, C. O. V. of K. K. H. in te schakelen om de nog nooit in Haarlem gezongen Missa brevis in g mineur B. W. V. 235 of Missa brevis in G dur B. W. V. 236 van Vader Bach uit te voeren? Of een van zijn Cantates om de niet-kerkelijken niet af te schrikken) de Kaffee of Bauern Kantate? Overigens, de hele familie Bach, kin deren en kleinkinderen, ontbreekt volko men in de serie A. B. en C. Tot gerust stelling misschien van velen bestaan de bovengenoemde Missae uitsluitend uit Kyrie en Gloria. Wie trekt hier aan de touwtjes? Herman Krebbers speelt voor Neder land de première van het vioolconcert van Beethoven. Als ik goed ben inge licht, maar ik kan mij vergissen, bestaat dit werk uit drie delen. Met grote vreugde begroet het bestuur van de vroegere H. O. V. de nieuwe dirigent. enige zinnen met tot een ver lijke en drie mannelijke spelers, bijna allen gerecruteerd uit de jongeren van het gezelschap. Zij wisselen herhaalde lijk van plaats en van rol; de rechter gaat soms op de beklaagdenbank zitten, een vrouwelijke beklaagde neemt de rol van de rechter over; ook de verdediger wordt nu eens door een man, dan door een vrouw gespeeld. De bedoeling is duidelijk: he,t gaat niet om personen en hun karakters maar uitsluitend om wat zij te zeggen hebben. En datgene wat zij te zeggen hebben wordt over het alge meen met grote overtuiging en met volledige persoonlijke inzet gezegd. Het kan af en toe wel eens hinderlijk zijn dat een al te jonge stem contrasteert met de aard van de gesproken tekst en daardoor aan overtuigingskracht te kort schiet, maar de tekst zelf is sterk genoeg om dat te laten vergeten. „Het proces van de negen van Catons ville” confronteert het publiek met de in onze tijd onontkoombare vraagstukken van burgerlijke ongehoorzaamheid en in dividuele mede-verantwoordelijkheid voor het maatschappelijke bestel en al leen al daarom verdient deze opvoering van Theater, door velen te worden ge zien. DEN HAAG. Minister van Doorn van CRM neemt geen repressieve maat regelen ten aanzien van Televizier ma gazine van de AVRO naar aanleiding van de uitzending over het verrichten van abortus op Franse vrouwen in Ne derland. Om die maatregelen was ge vraagd door het Tweede-Kamerlid Beu ker (RKPN). In zijn antwoord op de schriftelijke vraag heeft de bewindsman meegedeeld, dat het TV-programma geen inbreuk maakte op bepalingen in de omroepwet. „De uitzending heeft geen gevaar opge leverd voor de openbare orde of de goede zeden”, aldus de minister. barmhartige Samaritaan van alle naties.” Het proces tegen de negen van Ca tonsville eindigde met hun veroordeling, nadat een jury hen allen schuldig had bevonden. Zo moest het wel eindigen nadat de rechter de juryleden er na drukkelijk op had gewezen dat de Ame rikaanse wet geen godsdienstige of ande re overtuigingen erkent „als grond ter rechtvaardiging van een misdrijf, hoe goed de bedoelingen van een dader ook mogen zijn.” De negen bedrijvers van de daad werden allen tot lange gevangenis straffen veroordeeld; de meesten kregen drie jaar. Een van de veroordeelden, pater Da niel Berrigan, heeft het verloop van het proces later in een min of meer gedra matiseerde vorm gegoten. Het resultaat kan men eigenlijk geen toneelspel noe men; eerder een gedramatiseerde docu mentaire. Het voor de hand liggende dramatische element daarin is de tegen stelling tussen de morele, sociale en godsdienstige drijfveren van de be klaagden en het onvermijdelijke starre vasthouden van de rechter en de officier van Justitie aan de letter van de wet. die hun geen vrijheid geeft om tot een andere conclusie dan een veroordeling te komen, zelfs al staat de rechter sympa- IN HET AVONDLIJK gebeuren speelt lamé een grote rol. Ik zag het in zeer zachte kleuren zoals zalm met goud, doch ook in zwart met lekkere felle strepen. Romantisch kant werd me evenmin onthouden. De roman tiek werd nog even extra onder streept door een lieflijke satijnen ja pon in een zwart-witte streep met grote geplisseerde kraag en manchet ten. Voor de vrouw die dit nou net te „overdone” vindt, zijn er echter ook rokken met wollen borduursels in zeer fraaie, oude kleuren. Lucyna Konarska’s „allermooiste collectie van de wereld” mag in ieder geval gezien worden. Hyper chic, chic en sportieve chic lijkt vele vrouwen op het lijf gemaakt. UTRECHT. Op de benedenverdie ping van het Centraal Museum in Utrecht is van 22 september tot en met 4 november de expositie „Uit grootmoe ders kastje” te zien. De tentoonstelling bestaat uit een verzameling antiek handwerkgerei; instrumentjes en derge lijke voor vrijwel alle handwerktechnie ken die de laatste eeuwen zijn beoefend. in „loedzjiferdoozjez” wil stoppen. Goed, hierbij zij dan meteen aange toond hoe kreukvrij en bijzonder ge makkelijk het een en ander op reis is mee te nemen. Dat u uitstekend ge kleed gaat in de prachtige jersey combinaties uitgevoerd in verschillen de dessins met dezelfde kleurstelling behoeft uiteraard geen betoog. Bij Lucyna kan men trouwens eindeloos combineren met pantalons, korte en lange rokken, jasjes, vesten, blouses en jumpers. Prachtige wollen Shetland-mantel met aparte mouwinzet en grote opge stikte zakken. WIE ZOU ECHTER NIET verte derd lachen bij het aanhoren van deze kleine charmante Poolse, die vrijwel al haar kledingstukken maar MAASTRICHT. Nog dit jaar zal in Zuid-Limburg de verfilmïng beginnen van het sprookje van Sneeuwwitje van Andersen door de Amerikaanse filmpro- duktiemaatschappij Unicom. Regisseur van de film is de Maastrichtse cineast Guido Pieters, co-producent is Jef Vlie gen, directeur van Cine- produkties in Maastricht. Op een persconferentie in Maastricht deelde producente Mary Norman van Unicom mee, dat de hoofdrol van Sneeuwwitje zal worden gespeeld door Vanessa Redgrave, met wie op dit mo ment onderhandelingen worden gevoerd. De samenwerking tussen de Maas trichtse produktiemaatschappij en Uni com kwam tot stand naar aanleiding van de films Carnaval en Aller Zielen van Gu<do Pieters, die door Unicom in Amerika met succes zijn uitgebracht. Unicom zal ook de film Vaarwel van Guido Pieters in Amerika in roulatie brengen. HAARLEM. Van een onzer lezers, te weten de heer Fried Nelissen te Heemstede, ontvingen wij een reactie op het onlangs door het Noordhollands Philharmonisch Orkest gepresenteerde programma voor het seizoen 1973-1974 dat over enkele weken zal starten. De heer Nelissen gaat in zijn brief onder meer in op de vraag waarom het orkest zo weinig Nederlandse componisten speelt en het gebrek aan zin voor het muzikale avontuur. thiek tegenover de gedachtegangen van de beklaagden. Maar het sterkste dra matische element komt voort uit het innerlijk van die beklaagden zelf: de gewetensnood die hen ertoe heeft gedre ven welbewust de wetten van hun land te schenden omdat hun diepste gevoe lens hun geen andere keus lieten. De meest aangrijpende kant van het stuk ligt dan ook in de woorden waarmee de negen zich verdedigen, woorden die niet door Berrigan zijn „bedacht” tijdens het schrijven, maar die voor het overgrote deel door hem en zijn mede-beklaagden tijdens de rechtszittingen zijn gesproken zoals ze toen uit hun innerlijk zijn opgeweld. „Het proces van de negen van Catons ville” is bijgevolg voornamelijk een luis terspel; het zou zich dan ook uitstekend voor een radio-uitzending lenen, want alles komt op het gesproken woord aan. Te zien is er praktisch niets. De jonge regisseur Eric Oosthoek heeft rigoureus de consequenties daarvan getrokken door het visuele element tot nul terug te brengen. Er is geen decor; links en rechts van het speelvlak zitten de toe schouwers. De twaalf rollen (rechter, officier, verdediger en negen beklaag den) worden vertolkt door twee vrouwe- dan volgen er besluit „De concertbezoeker gaat boeiend seizoen tegemoet!” Nous rons! Wij hebben een nog niet zo geleden gerestaureerd orgel en prachtig orgelpositief in ons concertge bouw. Waarom ook een van deze instru menten niet eens gecombineerd met or kest? Een van de 15 orgelconcerten van Handel (zijn het er minder of zijn het er meer?) Of van Bach of Haydn? Kent u het orgelconcert van Fr. Poulenc? Aan grote Nederlandse organisten hebben we waarlijk geen gebrek. Als solo-instrument: alleen maar piano en viool. oCncerten voor klarinet, hobo, hoorn, fluit, trompet, cello, altviool resp. slagwerk met orkest ontbreken ten ene male. Nu wat de solisten betreft. Waar om driemaal Herman Krebbers? Ik heb niets tegen deze geniale violist! Integen deel. Maar wij hebben er nog enigen, die nooit de kans krijgen. naar concerten gaat) Jan van Gilse. Wat zou het leuk zijn in de Sinterklaastijd zijn variaties op „Zie ginds komt de stoomboot” uit te voeren. En wat vindt u van Anthon van der Horst? Een van onze grootste componisten. Bij de ope ning van het Orgelconcours 1973 alhier gaf Albert de Klerk aan heel het Neder landse volk, (het werd ook via de radio uitgezonden) het bewijs wat een geniale inventies deze meester heeft geschreven. Ja, ’t is niet oppervlakkig, verre van daar, maar dat is toch geen reden om bang te worden? Verder Jan Mul. Hij was een man zonder ellebogen. Wist u, dat hij zo ongeveer evenveel gecomponeerd heeft als J. S. Bach? U zult zijn composities vermoedelijk op geen enkel programma van de 20 orkesten in Nederland horen! Dan praten wij nog niet eens over Kees van Baaren en Ton de Leeuw, Bernard van Vlijmen, Peter Schat etc, etc. Om nu even buiten de grenzen van Neder land te gaan. Wij gaan toch voor ons plezier naar een concert, niet waar? De geestige Franse componisten, Eric Satie, Georges Auric, Jac. Ibert. Waarom niet, een keertje maar, zijn symphonie concerto voor hobo en orkest? Welk orkest in Nederland heeft zulk een ho boïst als ons N. P. O.? ZOALS EEN IN HET vak door kneed spreekstalmeester in het circus zich immer beijvert om met de fraai ste superlatieven zijn programma te annonceren, zo prijst de onweerstaan bare Lucyna Konarska in haar Am sterdamse salon haar herfst- en win tercollectie aan „als de allermooiste van de wereld”. In beide gevallen moet je altijd het nodige zout voor handen hebben om de zaken tot hun juiste proporties terug te brengen. Laat Konarska’s nieuwste collectie dan niet de allermooiste van de we reld zijn, buitengemeen fraai is zij zonder enige twijfel en zal voor vele vrouwen even onweerstaanbaar zijn als Lucyna zelf. Opdat zijn opmerkingen het begin van een vruchtbare discussie over de pro grammering bij het NPO moge zijn, hebben wij de brief van de heer Nelis sen in onze redactionele kolommen op genomen. Overigens zullen wij in een binnenkort te publiceren gesprek met de heer R. Mulder, directeur van het or kest, dieper op de positie van de moder ne componisten ten aanzien van hun uitvoering ingaan. De heer Nelissen schrijft het volgen de: Tot mijn grote verbijstering heb ik onlangs het programma ontvangen van het N. P. O. voor het seizoen 1973-1974! Waarom met verbijstering zult u vra gen? Nu heel eenvoudig. Wij leven in Nederland. Van de 60 composities die er gespeeld zullen worden, zijn er zegge en schrijve drie stukken van Nederlandse componisten. Vindt u het niet om te brullen eigenlijk om te huilen? Het jubeljaar van Hendrik Andriessen is nu achter de rug. Hij heeft alle hulde in concertzalen, waarover een dirigent is aangesteld, radio en t.v. gehad. Dat was ook redelijk. Of wordt er van een Ne derlandse componist alleen maar iets uitgevoerd bij een jubileum of na een begrafenis? Dit programma 73-74 slaat werkelijk alles! Nooit gehoord van de toneelmu ziek van Alphons Diepenbrock bij Mar- syas, Electra? Of composities van Sem Dresden, Joh. Wagenaar, Willem Pijper, Otto Ketting Bertus van Lier (ken ik niet, zei mij iemand laatst, die toch veel Om enige prominente pianisten te noemen: Theo Bruins, afwezig, Sas Bun ge, afwezig, Luctor Ponse, afwezig, Al win Br, afwezig, het werkelijk schitte rende piano duo Miep van Luin en Ans Bouter, afwezig. Waarom niet eens de eer gegeven aan een pianist die na keihard studeren een prix d’excellence heeft gehaald? Zij zijn goed om de pas 7 van

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13