Castro zegt beschuldiging te zullen bewijzen: Weinig schot in Geneefse conferentie koelhuis Ontploffing OORDEEL VAN KVP VRIJ GENUANCEERD IRA dreigt met terreur in Engeland ‘DAGVERS HW 711 98 VIVO Iji c in i Drees jr.: BAMI PAKKET 150 gram I k nUClNlHAIJ van de ham cUw(^/lllerallef^eSte keuze KATENS1W HAND SINAASAPPELEN If) net a ca. l'/z kilo li !l 0 500 gram O GELDIG T/M ZATERDAG „Kabinetsbeleid onduidelijk en onsamenhangend” 1 2 WOENSDAG 1 9 SEPTEMBER 1973 Kritiek op Cuba Priesters Schietpartijen Verontrust Bas de Gaay Aantjes die Biesheuvel-trekken I .1 hi ZÜNDER ZWOERD „Demagogie” ■èi di Onverteerbaar Waardering Kruisinga Lastenverzwaring Loonoverleg Gloort het morgenrood van een nieuwe tijd op het Binnenhof? Dat zou te veel gezegd zijn. De belangrijkste indrukken, overkomen uit Troonrede, Mil joenennota en begrotingen zijn, volgens HET VRIJE VOLK, dat het kabinet-Den Uyl veel meer zou willen, maar dat de proble men groter zijn dan de mogelijk heden. - (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE 1 17 0 19 S f A 1 1 1 I 1 1 SANTIAGO (Reuter, DPI en AFP) Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren verklaard dat hij over „concreet bewijsmateriaal” beschikt dat de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) en het Amerikaanse ministe rie van Defensie de hand hebben gehad in de staatsgreep in Chili. Castro zei dit op een persconferentie op het vliegveld Gander in Canada. Hij ging hier niet nader op in, maar gaf te kennen dat hij op een later tijdstip dit bewijsmateriaal zal tonen. Castro was op weg van Noord-Vietnam naar Cuba. Istanboel Las Palmas Tunis 20 22 22 22 20 17 19 24 17 19 17 24 15 11 3 0 11 0 2 0 0 Hij zei dat de strijdkrachten een „putsch naar het voorbeeld van Praag” hadden voorkomen en verklaarde dat de rege- ring-Allende „met geweld een marxisti sche dictatuur had willen instellen”. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, John Scali, heeft gis teren kritiek geleverd op Cuba, omdat dit land de Veiligheidsraad een klacht over Chileens aanvallen op de Cubaanse ambassade laat behandelen. naar mijn indruk een geest van rede lijkheid en gematigdheid. Terecht wordt erkend dat veranderingen slechts gelei delijk en in beperkte mate mogelijk zijn. Van een breuk met of een ingrijpende ombuiging van het tot nu toe gevoerde beleid is geen sprake”. Wel plaatst mr. Aantjes enige vraagte kens achter de omvang van de overheid suitgavenstijging. De bijstelling van het structurele tekort is afhnakelijk van de vraag of de inflatiebestrijding slaagt en de ARP vraagt zich af of de regering niet te veel beleidsdoeleinden tracht te realiseren. Het dekkingsplan doet als de plannen werkelijkheid en voelbaar dreigen te worden. Dat is meer ver toond. DE WAARHEID geeft een genuan ceerde beoordeling van de begroting voor 1974. Volgens het blad blijft over de prijsontwikkeling en de werkloosheid onzekerheid bestaan en is er sprake van tegenstrijdigheden. De onderbe steding van de afgelopen jaren toont de schadelijke gevolgen van de mati- gingspolitiek en de noodzaak voor een reële inkomensverbetering. Het blad kritiseert de verhoogde militaire uitgaven en acht het ge vaarlijk dat in de beleidsvoornemens initiatieven ontbreken om de atoom wapens van ons grondgebied te ban nen. 7338 d vakbeweging aanpakken, dat dit ook zal gebeuren. Wij hebben op dit punt geen enkel vertrouwen in minister Boersma”. Pas boven de 100.000 en dan nog afhankelijk van de hoogte van het inko men van de eigenaar, kan het aantikken. Alleen de bezitters van de duurste hui zen zullen flink wat meer moeten beta len, maar dat is ook precies de bedoeling van deze regeling”. re ki di d< oi er Li h< ri VI lu o] c< wzw nnw no w wzw no 12 13 13 13 12 13 12 14 13 13 9 21 15 9 15 13 13 10 4 14 12 17 16 13 9 9 18 12 14 17 6 14 18 20 2 13 13 17 17 21 21 Minstens zeven Nederlandse missiona rissen zijn momenteel in Chili gearres teerd. Het zijn drie oblaten van Maria, te weten B. Bolk, J. Brinkhof en M. Schram, alsook vier priesters van het Heilige Hart: A. Bastiaanse, H. Dieles, G. de Jong en B. Wijfjes. Een vijfde pries ter van het H. Hart, de bekende pater G. Thijssen, is voortvluchtig en wordt ge zocht. Zijn huis in de krottenwijk Victo ria bij Santiago werd door het leger onder vuur genomen. kleinere werk als groetplicht, lange ha ren e.d.” s y e v h g' u g' c s e 1 I 1 I 1 te hi b; ni pi oi B si h v ti s li tl 1! w ri o 6 5 2 0.4 3 4 7 0 5 0.3 0 0 0 0 0 0.1 0.4 o 0.6 o. 2 0 0 0.2 o o.i o o De PPR, bij monde van fractievoorzit ter Bas de Gaay Fortman, verwelkomt de plannen van de regering op het gebied van de inkomensvorming, de in flatiebestrijding, de werkgelegenheid, de democratisering als een nieuw beleid, geladen met een mentaliteit, „die ons aanspreekt”. De militaire junta in Chili heeft dins dag de traditionele parade ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag afgelast en laten weten dat er „drastische maat regelen genomen zullen worden op grond van de staat van beleg tegen iedereen die erop betrapt wordt dat hij op militairen schiet of illegaal wapens draagt”. Men ziet hier een bedreiging met parate executie in. woningbezit door het opleggen van een soort boete op de spaarzin van honderdduizenden huizenbezitters in de vorm van belastingverhoging. Maar misschien zijn de 120 miljoen die hiermee zijn gemoeid, wel de pasmunt die het kabinet voor de confessionelen op zak heeft, om hen voor de rest van het linkse regeerpro- gram te paaien. Toch is er nog hier en daar melding gemaakt van schietpartijen tussen mili tairen en sluipschutters. De militaire au toriteiten beweren echter dat het in het hele land rustig is en dat zij de macht vast in handen hebben. Zij zijn van plan alle gevangenen te laten berechten door militaire rechtbanken. Maandag liet de junta weten dat er 5200 mensen sinds de staatsgreep zijn gearresteerd. Patricio Aylwin, de voorzitter van de Chileense Christen-Democratische Partij, heeft gisteren de staatsgreep verdedigd. DEN HAAG. Het kabinet-den Uyl krjjgt wel kritiek op de miljoenennota van de zijde van ARP, KVP en CHU, maar er is wel een zeer groot verschil tussen de opstelling van deze partijen in vergelijking met VVD en DS’70, die zeer scherpe oordelen uitspreken. De fracties van de progressieve drie verlenen steun, maar plaatsen ook kritische opmerkin gen Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VHssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich zodanig enige bedenkingen rijzen. De drukverzwaring in de inkomstenbelas ting is op het eerste gezicht niet onaan vaardbaar, maar wel zal de verdeling van de lastenverzwaring nog onderwerp van discussie moeten zijn. Dr. Drees jr., de aanvoerder van de fractie van DS’70, vond het beleid van het kabinet onduidelijk en onsamenhan gend. „Het kabinet doet wel heel erg flink, maar wij geloven er niets van dat als puntje bij paaltje komt en de rege ring moet in het kader van het eigen beleid ter matiging van de inflatie de VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Onstandvastig en temperaturen aanhoudend boven normaal. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum tempe ratuur: 0 tot 4 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: 1 tot 6 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 22 september: maximum 17, minimum 10 graden. regen regen regen zw. bew. regen regen regen zw. bew. zw. bew. regen mist onbewolkt licht bew. licht bew. zw. bew. regen zw. bew. mist mist regen onbewolkt geh. bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt zw. bew. half bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. Casablanca licht 'bew. zw. bew, zw. bew. half bew. De prioriteit voor onderwijs en wel zijn heeft de instemming van zijn frac tie, „maar dat betekent niet dat bij voorbaat elke voorrangskeuze van het kabinet onderschreven wordt”. De Nederlandse regering is ernstig verontrust over de berichten over re- zzo zzo z z z zo z zzw z zzw windstil windstil 28 n ozo wzw z zw wnw wzw windstil 21 16 24 Weer tn human- «n buitenland In Chili zijn 216 Nederlandse missio narissen werkzaam: 118 priesters, 63 broeders, 34 zusters en één leek. Het Centraal Missie Commissariaat In Den Haag, dat de arrestaties vanuit Chili vernam, zegt in een persbericht aanvan kelijk geruststellende berichten over de toestand van de Nederlandse missiona rissen te hebben ontvangen, maar in de afgelopen dagen blijkt de situatie te zijn verslechterd. DE TIJD schrijft dat er een schijn bare paradox bestaat tussen de sprei ding van de macht en de in het vooruitzicht gestelde loon- en prijs maatregel. Voor een verklaring van deze te genspraak moet men terugvallen op de realiteit, dat het spel van vrij overleg tussen de sociale partners volkomen vastgelopen is. Van de macht van de vakcentrales is weinig overgebleven sinds de vakbonden en onder hen vooral de maatschap pijcritici hun opperhoofden de wet voorschrijven. Er is op dit terrein geen macht te verdelen. Er valt slechts machteloosheid te bestrijden omdat de vakcentrales alleen in naam de toon aangeven. Het kabinet moet daarom eerst orde op zaken stellen door dwangmaatregelen tegen over onmacht te stellen. Nu zou men de kans kunnen lopen dat de vakbon den zich onder dit dirigisme pogen uit te worstelen. Die kans is echter klein wanneer de prijsbeheersing succes heeft. Dat schept immers een zware morele verplichting voor de loonon- derhandelaars- WEERRAPPORTEN Daarbij zal het perspectief van het loonoverleg natuurlijk een grote rol spelen. In dit verband spreekt de regering zich uit voor een inkomens- herverdeling via het CAO-overleg. Van essentieel belang zal hierbij zijn hoe de middengroepen uit de bus komen. In het nu bekende regerings programma worden deze groepen wel heel hard aangepakt: geen inflatie correctie, verdubbeling huurwaarde eigen huis, hogere vermogensbelasting en successierechten, statiegeld voor een nieuwe auto, onteigening van on roerend goed naar gebruikswaarde, etc. De KVP, bij monde van fractievoor zitter mr. Andriessen, geeft een nogal genuanceerd oordeel over de regerings- plannen. „We maken een algemeen voorbehoud met betrekking tot de be leidsplannen todat van de concrete be- grotingsvoornemens kennis kan zijn ge nomen en de mening van geïnteresseer de groepen in de samenleving is ge hoord”, aldus mr. Andriesssen. Fel was ook zijn veroordeling van het beleid op het gebied van de huurwaarde voor eigen woningen, dat ingaat tegen de eisen van de stimulering van de werkgelegenheid in de bouw door af remming van de particuliere woning bouw. Dr. Terlouw (D’66) maakte zich daaro ver nogal kwaad en sprak in dat ver band van de reinste demagogie. „Voor de goedkoopste woningen de meeste wo ningen hebben een waarde van minder dan 50.000 heeft de regeling weinig betekenis. Tot een huurwaarde van 30.000 zijn de huiseigenaren vrijgesteld van de verdubbeling van de huurwaarde en daarboven maakt de heffing slechts een bedrag van enkele tientjes méér uit. Als de Veiligheidsraad al dit soort klachten zou moeten aanhoren zou hij continu in zitting zijn, aldus Scali. Hij zei dat ook was geschoten op de Ameri kaanse ambassade in Santiago tijdens de staatsgreep op 11 september en dat 27 andere Amerikaanse diplomatieke vesti gingen waren gebombardeerd, in brand gestoken of beschoten. Argentijsen studentenbonden zijn op het ogenblik bezig met de vorming van internationale vrijwilligersbrigades die in Chili moeten gaan vechten tegen de junta. Volgens onbevestigde berichten zijn tientallen stadsguerrillastrijders, voor het merendeel leden van het Marxisti sche revolutionaire Volksleger (ERP), al over de Andes naar Chili getrokken om zich bij de aanhangers van Allende te voegen die nog steeds verzet zouden bieden tegen de junta. Kritiek heeft de PPR-leider op het ontbreken van visie op de krijgsmacht. „Het is de zoveelste keer, dat wij een defensiebegroting voorgelegd krijsen, waarin wel de lasten staan, maar de visie ontbreekt op de rol van de krijgs macht, de noodzaak tot beëindiging te komen van de bewapeningswedloop en afschaffing van de kernwapens. Die za ken zijn voor ons belangrijker dan het Het leven in Santiago schijnt weer grotendeels normaal te zijn. De kantoren en fabrieken waren open en ook op de meeste regeringsbureaus is het werk hervat. In het beleid is een aantal elemen ten opgenomen die nog de trekken vertonen van Biesheuvel-politiek en tonen dat er onophoudelijk rechtse pressie wordt uitgeoefend. Anderzijds worden verbeteringen in het vooruit zicht gesteld en beloften geformu leerd, waarvan de inlossing een kwestie zal zijn van de krachtsver houdingen in het land, van actie voor het bereiken van resultaten- Afweging van al het heil en onheil leidt wel tot de beklemmende vraag of het beleid de vereiste parle mentaire meerderheid zal verwerven. Dit stelt het ALGEMEEN DAGBLAD. Onverteerbaar voor KVP en ARP lijkt de aantasting van het eigen In zijn commentaar op de miljoe- nnnota schrijft HET PAROOL dat het streven naar inkomensnivellering op zichzelf waardering verdient. Daarbij rijst alleen de vraag wat er gebeurt wanneer er straks ook in de loonvorming nog eens fors wordt herverdeeld, dan zou wel eens een cumulatie van nivelleringstendenzen kunnen ontstaan, waarmee men, niet in de laatste plaats op psychologische gronden, toch wel zeer voorzichtig moet zijn. Al jarenlang vormt de loon- en prijsontwikkeling het voornaamste knelpunt, waarop alle goede voorne mens aan de steeds fataler geldont waarding, voorzover van binnenland se makelij, een eind te maken, zijn stuk gelopen. Men kan slechts hopen dat het anders geaarde kabinet-Den Uyl bij de sociale partners voldoende vertrouwen weet te wekken om ein delijk die taak met kans van slagen aan te vatten. pressieve maatregelen tegen de aanhan gers van Salvador Allende, die door de nieuwe machthebbers in Chili worden genomen of getolereerd, aldus een ver klaring aan de pers die gisteren werd gedaan door minister mr. M. van der Stoel van Buitenlandse Zaken. In een openlijke verklaring die ook door de Nederlandse atnbasseur in San tiago de Chili aan de nieuwe Chileense regering zal worden overhandigd doet de Nederlandse regering via de openbaar heid een dringend beroep op de nieuwe machthebbers een einde te maken aan onderdrukking en terreur. BADEN-BADEN Een ontploffing in het koelhuis van een slachthuis in Baden- Baden (Baden-Württemberg) heeft gisteren aan minstens negen mensen het leven gekost. Twaalf personen werden gewond. Volgens de politie is vermoedelijk een tank met ammoniak ontploft, waarbij minstens 21 mensen onder het zware betonnen dak van het gebouw werden begraven. De meeste slachtoffers waren slagers en hulpkrach ten van het slachthuis. DUBLIN (UPI). Het Ierse Republi keinse Leger heeft gisteravond gedreigd Groot-Brittanië tot een grote puinhoop te maken als de Britse regering haar plannen, Noord-Ierland in het Verenigd Koninkrijk te integreren, uitvoert. De militante „Provisionals” van het IRA lieten deze dreigende taal horen als antwoord op een uitlating van premier Heath dat tot integratie zal moeten wor den overgegaan als de Noordierse politici er niet in slagen een parlement voor Ulster samen te stellen. Hij zei dit gisteren tijdens een diner van de parlementaire Commonwealth- vereniging in Londen. Als alle andere mogelijkheden onder meer van een rechtstreeks bestuur zijn uitgeput, kan Noord-Ierland alleen maar doeltref fend bestuurd worden bij een algehele integratie in het Verenigd Koninkrijk, aldus premier Heath. „Als Heath de oorlog wil voor de deur van de Engelse bevolking, dan moet hij maar zo vlug mogelijk met zijn integra tiepolitiek beginnen”, aldus het dreigen de communiqué van het IRA. „Hij kan dan zeker zijn van puinhopen, verwoes tingen en menselijk lijden in eigen land”. „Ik wil er uitdrukkelijk op wijzen dat mijn kritiek op het niet teruggeven van de inflatecorrectie los gezien moet wor den van dat van de WD. Mijn fractie heeft er bezwaren tegen, maar die gaan niet zo ver dat u mij moet indelen bij de oppositie”. Een wat geprikkelde dr. Kruisinga, de nieuwe fractieleider van de CHU, wilde dat zeer bewust kwijt tijdens de stoei partij rond de AVRO-microfoon, die op de derde dinsdag in september telkens na de aanbieding van de Miljoenennota in Nieuwspoort in Den Haag wordt ge houden. Hij vindt het jammer dat er over bezitsvorming niets wordt gezegd. De gevolgen van een verdubbeling van de huurwaarde voor de eigen woning zal de KVP kritisch beoordelen: „Ons beleid blijit gericht op een duidelijke stimule ring van de eigen woning”. Het beleid voor het midden- en kleinbedrijf vindt meer genade in zijn ogen. DE TELEGRAAF vindt dat de hele bevolking het kind van de rekening is. Ook de lagere inkomens worden door de maatregelen van dit kabinet getroffen, maar het zijn vooral de toch reeds in benarde positie verke rende middengroepen waar de harde klappen vallen. Het hele pakket van maatregelen betekent een lastenverzwaring van ruim 1 miljard gulden. Inclusief de sociale premie, die eveneens een forse stijging te zien geeft, stijgt de belas tingdruk tot vrijwel 50 percent van het nationale inkomen. Van iedere verdiende gulden eist de regering thans de helft voor zich op. De eerste aanval richt zich nu op de prijzen, aldus NRC HANDELS- BLAD. Het is te hopen dat het kabinet gelijk krijgt in zijn verwachting dat de ondernemers een aantal maatrege len (het niet omhoog gaan van de vennootschapsbelasting, de al ge noemde investeringsaftrek en het he le inflatiebestrijdingsprogramma) zo positief zullen beoordelen dat over het prijsbeleid overeenstemming wordt bereikt. Regeringsplannen in de pers Het zit gevangen in benauwende inflatie, taaie werkloosheid, snel stij gende kosten van „oud” beleid, finan ciële tegenvallers, bijvoorbeeld met Europa. Het heeft bovendien het roer nog maar zo kort in handen, dat hooguit de koers is uitgezet- Den Uyl heeft de toekomst nodig en daarvoor moet hem de tijd gegeven worden. Intussen is zichtbaar, waar het kabi net op af stevent. Het lieve vaderland is totaal verrast door de opwaarde ring van de gulden. Die is gekoppeld aan een doorwrocht stel van maatre gelen tegen de werkloosheid. Het ziet eruit als een gedegen aanval op de inflatie die onze economie aan het uithollen is. Wat er aan nieuwe welvaart te verdelen valt laat Den Uyl vooral bij de onderliggende groepen terecht ko men. Volgens belofte. Hij raakt bij zijn streven op het pad van de men sen met een „beter” inkomen, die gewend zijn aan grote invloed. Er kan stampij onder hen losbreken als „CIA ZETTE ALLENDE AF” Directer van toon is het commentaar van mr. W. Aantjes van de ARP. „Troonrede en Miljoenennota ademen 24 26 31 DONDERDAG 20 SEPTEMBER Hoog water 8.53 uur en 21.27 uur Laag water 4.19 uur en 16.44 uur DONDERDAG 20 SEPTEMBER Zon op 06.22 uur onder 18.44 uur Maan op 23.44 uur onder 15.33 uur GENÈVE. De tweede fase van de conferentie over veiligheid en samen werking in Europa is gisteren in Genève met commissievergaderingen begonnen. Al spoedig bleek, dat men nog niet veel dichter tot elkaar is gekomen. In de coördinatie-commissie die zich moet uitspreken over de al of niet deelneming aan de conferentie van de niet-Europese landen om de Middelland se zee, bleken de standpunten nog steeds ver uiteen te liggen. Joego-Slavië hield er aan vast, dat overeenkomstig de in Helsinki gemaakte afspraak, eerst Alge rije en Tunesië de gelegenheid krijgen hun standpunt nader toe te lichten en dat daarna pas over de behandeling van de andere gegadigden Israel, Egypte, Syrië en Marokko beslist kan wor den. In de derde commissie eiste de Sovjet unie vastlegging met voorrang van de algemene grondslagen voor de uitwisse ling van ideeën en inlichtingen en stelde in verband hiermee de vorming van een bijzondere commissie voor. De afgevaar digden van de westelijke landen wezen dit af. Met instemming wordt kennis geno men dat de regering de inflatie en de werkloosheid tot de voornaamste taken rekent. Dat de regering bij het voorge nomen sociaai-economische beleid de centraal gestelde bestrijding van de in flatie langs de weg van het overleg wil bereiken, heeft de volledige instemming van de ARP. ozo nw nw w zzw windstil 26 windstil 34 windstil 27 22 21 15 22 26 23 windstil 15 ozo 24 nw 17 windstil 25 o n wnw

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2