Van der Stoel Besluit van Jordanië verrast Israëlische politici bij Kissinger Hoessein laat politieke gevangenen vrij Astronaut was ernstig ziek NAVO bezorgd Duitslanden Felicitaties voor over basis op Ijsland w Verslag van laatste uren van Allende Schoolstrijd maakte Lefèvre populair „Jullie moeten revolutie voortzetten KOf-$TWH 99 Gratis kopstuk bij 3 flessen POLITICI KWAAD OVER WEGLATEN VAN VOORBEDE Kamer wil Vondeling weer als voorzitter Engelse diplomaten Chevron 150 SRV punten kregen bombrief WOENSDAG 3 19 SEPTEMBER 1973 (Van onze redacteur in Santiago) CHEVRON Olieprodukten Bombardement liter en bij elke krat Nieuw proces Niet vergeefs „Om 14.45 uur leverde niemand in de Modena, die volledig in brand stond, nog enig verzet: de overgave was een feit. Maar president Allende heeft de Chile- nen duidelijk gemaakt dat hij zijn revo lutionaire proces tot het einde wilde verdedigen. De enige gedachte die hij tot zijn dood had. was dat zijn offer niet tevergeefs zou zijn. Dochters Sterke positie SANTIAGO „Jullie mogen je leven niet offeren. Jullie zullen de revolutie, onze strijd, moeten voortzetten. Ikzelf? Nee, kameraden, ik neem me het leven. Levend zullen ze me niet krijgen”. Dat waren de laatste woorden die president Salvador Allende vorige week dinsdag rond drie uur (plaatselijke tijd) zei tot het kleine groepje medewerkers dat nog in zijn brandende paleis overbleef. „Lafaard” (Van onze Haagse redactie) astronaut de maan ADVERTENTIE e g i. g xzuivelserv»ce 42-511 el e, ADVERTENTIE calbnmolie i c c le tg >r LONDEN (Reuter en UPI). De se- eretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, heeft gisteren gewaarschuwd dat het Brits-IJslandse geschil over de visse- rijgrenzen nadelige gevolgen kan hebben voor de toekomst van de Amerikaanse luchtbasis bij Keflavik. een tekort aan kalium, Ir win en Scott verbleven 67 uur op de maan, waarbij zij drie maanwandelingen maakten van in totaal 18 uur. Toen zij probeerden een kraterrand te beklim men, gaf de vluchtleiding in Houston opdracht deze poging te staken. Dit ge beurde met het oog op de geconstateerde afwijkingen in het hartritme van de mannen. Egypte en Syrië voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen. Deze twee landen hadden een verzoening tussen koning Hoessein en de Palestijnse com- mando-organisaties geëist bij het tapge sprek dat vorige week in Cairo plaats vond. Het doel van deze ontmoetingen is in de eerste plaats een kennismaking, welke na het optreden van een nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken gebrui kelijk is. De heer Van der Stoel zal van deze gelegenheid gebruik maken om van gedachten te wisselen over het ko mende gesprek van president Nixon, dat deze in het najaar in Brussel zal voeren met de woordvoerders van de negen EEG-landen en van de Europe se Commissie, het uitvoerend orgaan van de EEG. alsmede met de NAVO- leiders. In Washington komt dan ook de NAVO aan de orde, alsmede de verhouding tussen Oost en West en waarschijnlijk ook Chili. De opheffingsuitverkoop van mode magazijn Gerzon, die gistermorgen be gon in Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Utrecht heeft aanleiding gegeven tot wild gedrang. Bij de twee Haagse zaken moest de directie politiehulp inroepen. Ruim 25 vrouwen vielen flauw in het gedrang. In Rotterdam werden als voor zorg ambulances klaargezet. de, die door de tank vernield was. Ze namen tien personen gevangen en stuur den een boodschap aan president Allen de op de eerste verdieping, dat hij bin nen tien minuten moest capituleren. Al lende beval daarop iedereen van ons die daar nog was, onbewapend naar de be nedenverdieping te gaan. Terwijl we de trap afliepen, pleegde hij zelfmoord met het machinepistool dat Fidel Castro hem cadeau had gedaan en waarmee hij de hele morgen had gevochten.” t e ti e 1 i „Daarna begon het bombardement met de Hawker Hunters opnieuw, terwijl we vanaf de Straat Augustinas voortdurend door tanks onder vuur werden genomen. Alles bij elkaar duurde het wel een uur, terwijl ze ook traangasgranaten en ma chinegeweren gebruikten.” „Rond één uur pleegde de journalist en persoonlijke vriend van de president, Gustavo Olivares, zelfmoord op de eerste verdieping. Hij verklaarde dat hij wei gerde levend in handen van de overval lers te vallen. „Om 13.55 uur drongen soldaten bin nen via de ingang van de Straat Moran- 'P ij le tg DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gistermiddag opnieuw dr. Vonde ling voorgedragen voor de benoeming tot Kamervoorzitter. De benoeming zelf ge schiedt bij koninklijk besluit. i- et S- ol te 5- 0. in is r S n d e s j- et n It n n zt >.n i- •n it n ?s e ze dat doen, dan moeten ze jullie maar doodschieten en de geschiedenis ingaan als vrouwenmoordenaars. Waarop hij opnieuw de generaal opbelde die het bevel voerde over de tanktroepen voor de Modena, en nogmaals eiste dat er een jeep zou komen. U bent weliswaar een verrader, zei Allende tegen hem, maar ik hoop en neem aan dat u tenminste nog een beetje respect heeft voor het leven van vrouwen. Begeleid door een carabinero die in plaats van zijn dienst- wapen een witte zakdoek droeg, vertrok ken toen de vrouwen.” De jongerenorganisatie van de VVD in het Zuidhollandse Rijswijk vindt dat oud-premier Biesheuvel benoemd moet worden tot burgemeester van deze ge meente, als opvolger van drs. Bogaardt, die met pensioen gaat. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Aboe Daoed en an dere Palestijnse guerrillaleiders die in Jordanië gevangen zitten, zullen vrijko men op grond van een amnestiebesluit van koning Hoessein. De maatregel werd gisteren bekendge maakt in een brief van de koning aan premier Zaid El Rifai en aan de militai re gouverneur-generaal. In Hoesseins brief staat dat de amnestie betrekking heeft op „allen die veroordeeld zijn, gevangen zit ten of gezocht worden wegens poli tieke misdrijven en dat zij geldt zowel voor hen die in Jordanië verblijven als degenen die in het buitenland zitten.” De algemene amnestie is in Jeruzalem als een volslagen verrassing gekomen. Het wordt gezien als een gebaar aan „Hij kwam dinsdagmorgen rond half acht in La Modena (het presidentiële paleis - red.) en wist toen al dat de opperbevelhebbers van de strijdkrachten besloten hadden hem af te zetten. Wij de naaste medewerkers en de lijfwacht waren de negen in de Modena op dat moment. Meteen werden alle moge lijke maatregelen ter verdediging van de paleis verdedigden, zich blijkbaar op be vel van hogerhand terug.” „Na de eerste aanval op de Modena, met Hawker Hunter-toestellen, zo rond tien uur, verzocht president Allende met helm en machinepistool in de hand alle ambtenaren en adjudanten naar buiten te gaan. Daarna werden wij, zijn naaste medewerkers, verzameld in de Salon Toesca, waar Allende ons bedank te voor het feit dat we van plan waren zelfs in uiterste nood bij hem te blijven. Hij wilde echter geen onnodige offers verlangen, zei hij, en verzocht iedereen die geen wapens had of er niet mee kon omgaan, de Modena te verlaten zolang dit nog mogelijk was.” Toch bestaat bij een aantal politieke commentatoren ongerustheid, dat op de lange duur Hoessein met deze amnestie- maatregel in het kader van een verzoe ning met Syrië en Egypte, een nieuw proces op gang heeft gebracht waarbij de activiteit van Palestijnen uit Jordanië tot de mogelijkheden behoort. Vaststaat, dat de verhouding aan Israels oostelijke grenzen door de nieuwe politieke reali teit ingrijpend is gewijzigd, zonder dat de politieke consequenties daarvan nu al geheel zijn te overzien. Men vraagt zich in Israel verder af, wat er nu met Aboe Daoed zal gebeu ren. Hij werd een half jaar geleden in Amman gearresteerd bij een poging het bewind in Amman omver te werpen. Sindsdien heeft hij op iedere mogelijke manier met de Jordaanse autoriteiten meegewerkt, en hun vele geheimen van de Palestijnse commando-organisaties in handen gespeeld. Mocht hij terugkeren naar de gelederen van de Palestijnse commando’s, dan staat hem zonder twij fel een proces wegens verraad te wach ten. Hij verlangde dat alle vrouwen de Modena zouden verlaten en verklaarde dat hij zou blijven en doorvechten. Nie mand verroerde zich, waarop Allende een jeep probeerde te bestellen bij de troepen voor het paleis om de vrouwen af te halen. Zijn twee dochters die ook in het paleis waren, weigerden ook te vertrekken. Ze zeiden dat ze dan als gijzelaars gebruikt zouden worden om hun vader tot overgave te dwingen.” „Het antwoord van de president: als feliciteren de twee Duitse ministers met hun lidmaatschap van de volkenorgani satie. In het midden links minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, rechts (midden) met lichte bril Otto Win- zer, minister van Buitenlandse Zaken van de DDR. De consequentie daarvan zou zijn dat de Palestijnse organisaties weer naar Jordanië zouden mogen terugkeren. Ko ning Hoessein heeft echter deze eis van de hand gewezen, en de amnestie is daarvoor kennelijk in de plaats geko men. De koning staat zó sterk, gelooft men in Jeruzalem, dat hij zich zo’n gebaar kan veroorloven zonder zijn posi tie ook maar in het geringst in gevaar te brengen. De vraag is, of op de lange duur de kans bestaat dat de Palestijnse organisa ties zich toch weer een positie kunnen veroveren in Jordanië, gezien de nieuwe politieke verhoudingen. In Israëlische regeringskringen gelooft men van niet. Het toelaten van Palestijnse commando’s betekent immers voor koning Hoessein het paard van Troje in huis halen, en dat is koning Hoessein een verzoening met Syrië en Egypte niet waard. beleid. Achteraf erkent men dat Lefè- vres verdienste vooral is geweest dat hij de stoot heeft gegeven tot een herziening van de Belgische grondwet die van Bel gië een meer geregionaliseerde staat maakte met grote zelfstandigheid voor de samenstellende delen: Vlaanderen, het Waalse land en Brussel. Telkenmale, als een nieuwe zittingspe riode van de Kamer aanvangt, vindt de voorzittersbenoeming plaats. Bij de stemming voor de voordracht kreeg dr. Vondeling (PvdA) 110 stem men, en Weijters (KVP) 4, Van Rossum (SGP) 3, Franssen (PvdA) 2, Voogd (PvdA) 1, Van Thijn (PvdA) 1 en Portheine (WD) 1 stem(men) Toen de Apollo-15 zich in de parkeerbaan om de aarde bevond, hadden de artsen in het ruimtevaart- centrum in Houston onre gelmatigheden in de hart slag bij Irwin en ook bij commandant David Scott geconstateerd. Zij schreven deze verschijnselen echter toe aan vermoeidheid en Modena en onszelf getroffen. Terwijl wij bij Allende waren, werd er opgebeld door generaal Augusto Pinochet (de pre sident van de huidige junta red.) die verklaarde dat men een vliegtuig ter beschikking wilde stellen zodat iedereen die in de Modena was en dat wilde, naar het buitenland gevlogen zou kunnen worden. In scherpe en duidelijke be woordingen verklaarde Allende dat van overgave geen sprake kon zijn”. Een 16-jarige jongen uit Elburg heeft tegenover de politie bekend de af gelopen twee maanden negen vrouwen uit Elburg en omgeving te hebben aan gerand. Op 26 september zal minister Van der Stoel deelnemen aan het debat in de algemene vergadering der Verenigde Naties, waar hij het Nederlandse standpunt over de grote wereldproble men zal uiteenzetten, waarbij de na druk op de vredespolitiek zal vallen. In de komende dagen hoopt minister Van der Stoel in New York met vele ambtgenoten contact te maken, met name met de ministers van Buiten landse Zaken van Japan en Indonesië, nister naar Nederland terugkeren, nister naar Nederland terugkerekn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Fractieleider Andries- sen van de KVP zal aan zijn partijge noot in het kabinet, minister Van Agt, opheldering vragen over de beslissing van de regering-Den Uyl om dit jaar de voorbede voor het werk van de Kamers te laten vervallen. Koningin Juliana liet de traditionele goddelijke bede dit jaar voor het eerst vallen uit de Troonrede. In kringen van christelijke politici (dwars door alle par tijen in de Tweede Kamer heen) heeft het wegvallen van de voorbede wrevel teweeggebracht. Zowel Andriessen als Aantjes (ARP) betreurden het zeer dat de voorbede vervallen was. Bas de Gaay Fortman (PPR) vond het ook onverstandig. Frida Modak. de secretaresse van Al lende, was een van hen. Na deze laatste woorden van Allende vluchtte Frida Modak met de anderen het paleis uit, naar de Mexicaanse ambassade. Daar hadden wij een gesprek met haar. Korte tijd na dit gesprek kon Frida Modak met een vrijgeleide ontkomen naar Mexico. Hier volgt haar relaas van de gebeurtenissen in het Modena-paleis. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Theo Lefèvre, die van 1961 tot 1965 Belgisch eerste minister was in een katholiek-socialistische rege ring. is in Brussel op 59-jarige leeftijd overleden. Lefèvre was geboren in Gent en kwam als jong advocaat na de be- vrijding voor de Christelijke Volkspartij In de Kamer. In 1950 werd Lefèvre voorzitter van de Christelijke Volkspar tij en door de felle wijze waarop hij de schoolstrijd voerde tegen socialisten en liberalen, maakte hij zich in geheel ka tholiek België bijzonder populair. Meer open voor samenwerking met de socialisten stond Lefèvre na het einde van die schoolstrijd en het in beginsel erkennen van de gelijkheid van rechten van openbaar en katholiek onderwijs. Ook tijdens de grote stakingsbeweging, die op touw was gezet door de Waalse socialistische vakbondsleider Renard, die eind 1960, begin 1961 bijna de gehele Belgische industrie lamlegde, toonde Lefèvre zich meer open voor samenwer king met de socialisten dan de toenmali ge premier Eyskens, die een katholiek- liberaal kabinet leidde. Al tijdens zijn eerste ministerschap verloor Lefèvre echter sympathie bij zijn aanhangers. Hij had alle begrip voor de Vlaamse eisen, maar was geen Vlamingant en door zijn oprechtheid en het sarcasme waarmee hij zijn mening gaf over politieke zaken en over politie ke figuren nam hij nogal wat mensen tegen zich in. Vandaar dat hem na zijn eerste minis terschap geen belangrijke portefeuilles meer zijn toevertrouwd. Wel kreeg hij de gelegenheid zich met energie in te zetten voor een Europees wetenschaps- „Kort daarop belde admiraal José To ribio Merino op en eiste dat Allende zich zou overgeven. Allende maakte hem echter duidelijk dat iedereen die capitu leerde een lafaard en een verrader was, net zoals iedereen die opbelde. Op dat moment trokken de carabineros die het kwaal van de niet ontdekt. BRUSSEL (Reuter, AFP en UPI). In Brussel zijn gisteren twee bombrie- van ontdekt, waarvan een was gericht aan Christopher Soames, Brits lid van de Europese Commissie. Het andere pakketje, dat er uitzag alsof er een boek in zat, was gericht aan de Britse diplomaat Willan Nicoll, han- delsadviseur bij de Britse ‘EEG-missie in Brussel. De staf van Soames vond de bruine envelop verdacht en waarschuwde de Belgische politie, die de explosieven on schadelijk maakte. Nicoll, die de brief thuis bezorgd kreeg, vertrouwde de in- sieve inhoud aantoonde. houd evenmin en bracht de envelop naar de Britse ambassade waar doorlich ting met een röntgen-apparaat de explo- Hij wilde geen verder bloedvergieten en heeft daarom ook het volk niet bewapend. Hierdoor ontstonden welis waar conflicten met de kameraden van de linkervleugel van de volksfrontrege- ring, maar hij wist dat een confrontatie alleen het bloed van het volk zou kos ten.” „Toen we allemaal in de grote ont vangstzaal zaten en de toestand bespra ken, kort voordat Allende zich dood schoot, zei hij de hele tijd: Overgeven? Nooit, nooit, nooit!” „Ik ben ervan overtuigd dat Allende zelfmoord heeft gepleegd, alhoewel zijn weduwe me heeft verteld dat het lijk, toen zij het zag, een serie kogelgaten in de rug had. Maar de hele rechterkant van zijn gezicht was al weggeschoten door het salvo waarmee hij zich van het leven beroofde. Mogelijk is dat ze na derhand nog op hem hebben geschoten.” maanlander, James Irwin, destijds aan verkalking en vernauwing van de hart- kransvaten. Ongeveer anderhalf jaar na zijn terugkeer op aarde kreeg Irwin een hartin farct, die volgens dr. Berry overigens geen verband hield met zijn maanreis. Bij het grondig onder zoek voor de vlucht naar had men de DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken is gisteren van Schiphol naar New York vertrok ken. Hij voert vandaag in Washington besprekingen met Henry Kissinger, die binnenkort zijn ambt van minister van Buitenlandse Zaken zal aanvaar den. Verder zal minister Van der Stoel praten met Kissingers plaatsver vanger Rush en met de Amerikaanse minister van defensie Schlesinger. MÜNCHEN. Het Amerikaanse ruimteschip Apollo-15, dat van 26 juli tot 7 augustus 1971 een vlucht naar de maan maakte, had een ernstig zieke astronaut aan boord. Zoals de Amerikaanse ruimte-arts Charles Berry dinsdag op een internatio naal congres over lucht en ruimtevaartgeneeskun- de in München meedeelde, leed de bestuurder van de Hij deed dit in Londen op zijn terug reis naar Brussel na op Ijsland bespre kingen te hebben gevoerd over de basis, die een belangrijk onderdeel vormt van de Noordatlantische verdediging. Er zijn ongeveer 3000 Amerikanen gelegerd. In juli had Ijsland de Verenigde Sta ten en de NAVO gevraagd om een herziening van het verdrag inzake de basis. Mr. Luns kwam naar zijn zeggen naar Reykjavik om over de kwestie te praten. Met nadruk verklaarde hij niet op te treden als bemiddelaar in het Brits-IJslandse geschil. Hij zei dat het hem getroffen had dat op IJsland iedereen zich zo zeer bij het conflict betrokken voelt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3