Voorhaven Gemeentebestuur Velsen niet hoopvol gestemd over vooruitzichten woningbouw Mogelijk tweede kerncentrale in Zeeland Zes ton voor brandweer B. en W. van Velsen bepleiten uitbreiding politiebureau Offers bon Zondag op fiets naar IJmuiden I X 5 WELLICHT ANDERE BESTEMMING VOOR W. F. VISSERHUIS rWOENSDAG 1 9 IJMUIDER COURANT SEPTEMBER 19 73 Verdeling woonruimte Meerjarenplan in werking Krotten (Van een onzer verslaggevers) OPTREDEN IN REGIONAAL VERBAND 1 Bejaarden (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEtJ Verleden jaar reeds hebben Burgemeester en Wethou ders gesteld, dat voor het IJmond- gebied tot 1980 een tekort zal ont staan van 8.500 woningen. Het Vel- sense gemeentebestuur heeft geen enkele aanwijzing te veronderstel len, dat dit aantal wijziging be hoeft. Wel zal worden nagegaan in hoeverre de bouw van een aantal woningen, bedoeld voor de onder scheidene inkomensgroepen in deze gemeente nog mogelijk zal zijn. Vast staat dat na wijziging van het streekplan, het maken van een be stemmingsplan aan de westzijde van het Spaarnwouderbos in be langrijke mate soelaas zou kunnen bieden. Maar de vooruitzichten dat aan dit Velsense streven tegemoet gekomen zal worden zijn niet hoop vol. Het gemeentebestuur zal bij dit alles niet uit het oog verliezen de bestaande verhouding tussen de geringe hoeveelheid nog beschik bare bouwgrond en de aanwezige industrieterreinen, welke nog niet zijn uitgegeven. Denk aan Operaconcert ZATERDAG A.S. Criminaliteit VELSEN Burgemeester en Wethouders van Velsen staan op het standpunt, dat het huidige overloopbeleid zeer zware finan ciële offers zal vergen van de ge meenschap. Waarbij dan be nadrukt wordt dat voorshands niet vast staat, dat die offers ge rechtvaardigd zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De nog steeds toe nemende groei van het Nederland se wagenpark is uiteraard ook het Velsense college van B. en W. niet ontgaan, zodat men er hier reke ning mee houdt dat de taak van het geüniformde politiepersoneel op nieuw zal worden verzwaard. Bovendien vraagt de administra tieve afwikkeling van de gehele verkeersproblematiek eveneens een deskundige aanpak. Vandaar dat het college het opstellen van plan nen voor de verkeersregeling op lange termijn overweegt, evenals het efficiënt opzetten van de sur- veillancetechniek, zodat ook het toezicht op ander gebied dan het verkeer de vereiste aandacht kan worden gegeven. VELSEN Mede naar aanlei ding van door de gemeenteraad ge dane suggesties is voor de Velsen se beroepsbrandweer een meer jarenplan samengesteld. In het ka der hiervan wordt voor de brand weer een krediet noodzakelijk ge dacht groot zeshonderdduizend gulden. ►Haarlems Dagblad J w- ►Umuider Courant a S.v-p. het gewenste Beverwijkse Courant •ankrviwn. g ^4l6 Haarlem 32? 12 S rt le te it ADVERTENTIE n: d- ts NAAM: ADRES: WOONPLAATS: o in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk Aanvang 20.00 uur. Zeer veel zorg wordt ook besteed aan de huisvesting van gehandicapten. De bemoeiingen daarmee nemen zowel in aantal als in omvang toe. Bij vonnis van de rechtbank zijn, na gedaan verzet, vernietigd de faillisse- mentsuitspraken van: Johannes Franciscus van Boxtel, wo nende in Haarlem, Tuchthuisstraat 18 rood, uitgesproken op 11 september. Cu- ratrice mej. Mr. H. M. B. Thijssen in Haarlem; Wilhelmus Johannes Martha van der Lem, wonende in Beverwijk, Alkmaarse- weg 2, uitgesproken op 4 september. Curator Mr. L. P. Wytzes in IJmuiden. rant Tivoli, rechter-commissaris: mevr. Mr. C. A. Terwee-van Hilten, curator: Mr. J. H. van Wijk, advocaat en procu reur in Haarlem, Kenaupark 24. de d: ns de an m- 'ij- ien J. in- B. Ei- op tie als ter de „Zang en Vriendschap” an li er in zij ief te de an ;ns ief •is, ler re- *n e- ra de an ei- ng ele en ide ei- ig- 30 de tie an >or >er an nk de ter is. :en ten rs- op. de >rd le n ds en an iet De ir- De er. ijk den. Bij dit onderzoek wordt betrokken het bejaardentehuis Pension Voets, aan de Kanaalstraat 236 in IJmuiden. Niet uitgesloten moet worden geacht, aldus het college, dat het resultaat van deze onderzoekingen zal leiden tot een enigs zins gewijzigde bestemming van de beide genoemde tehuizen en het doen van een voorste! tot de bouw van een nieuw gemeentelijk verzorgingstehuis. Bij dit onderzoek zijn tevens betrokken de des kundigen van de provincie en het minis terie. Hoe een dergelijke regiovorming zich in de praktijk zal gaan ontwikkelen kan thans nog moeilijk worden voorspeld, ofschoon het w’el zeker is dat een aange past hoofdbureau van politie in een gemeente als Velsen daarbij een eerste vereiste zal zijn. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: Johannes Wilhelmus Spanjaard, wonende in Heemskerk, Pie ter Breughelstraat 46, uitgesproken op 24 oktober 1972, curator mr. H. M. J. van Mens in Beverwijk. Tn onderzoek is momenteel de vraag of het W. F. Visserhuis met zijn kamers van geringe afmetingen en zijn ineffi ciënte indeling nog wel voldoet aan de eisen, welke gesteld moeten worden aan de huisvesting en verzorging van bejaar- Voorts moet ruimte overblijven voor een corrigerend optreden op wegen van rijk en gemeente, teneinde het ontstaan van uitwassen op verkeersgebied zoveel mogelijk te beperken. Het college is daarbij van mening dat de verkeersrege ling in ruimere zin zal moeten worden gerealiseerd in regionaal verband. Hij zei dit gisteren in het Europese parlement in Luxemburg, in antwoord op opmerkingen van de Beierse CDU- afgevaardigde Heinrich Aigner. Aigner sprak van „miljoenen” die een particu liere ondernemer in de kassen van com munistische partijen zou hebben gestort. Wegens gebrek aan baten is opgeheven het faillissement van Christiaan Gerten- bach, wonende in Heemskerk, Maerelaan 220, thans verblijvende in Beverwijk, Amstelstraat 80, uitgesproken op 6 maart, curator Mr. H. M. J. van Mens in Beverwijk. heeft geopenbaard door middel van ge wapende overvallen op objecten, waar van de daders, al of niet terecht konden vermoeden dat daar geld of geldswaar dige papieren aanwezig zouden zijn. Ook een dergelijke ontwikkeling vraagt van de politie een uitermate doortastend op treden, eveneens vooral in regionaal ver band. Door dit alles is het college ervan overtuigd dat de politie door dergelijke ontwikkelingen tot een intergemeentelijk denken en handelen wordt gedwongen. De gehele verbindingsapparatuur, het surveillancepatroon en het rechercheap- paraat worden dan ook meer en meer af gestemd op de regiorvorming welke daar door in feite begint vooruit te lopen op de te verwachten nieuwe politiewet. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ten aanzien van de plannen om te komen tot vestiging van een voorhaven in dit gebied, deelt het gemeentebestuur mede, dat het door de minister van verkeer en waterstaat gevraagde advies van de Commissie Zeehavenoverleg nog niet gereed is. Hieruit blijkt aldus burgemees ter en wethouders dat de aanleg van een dergelijke voorhaven niet zo vanzelfsprekend is, als door de voor standers van dit plan werd voorge steld en dat de ernstige bedenkingen welke Velsen tegen dit voornemen heeft, niet zonder grond zijn. ning vast, dat de Hoge Raad heeft uitge sproken, dat de toewijzing van leeg staande koopwoningen binnen een agglo meratie kan worden gehouden. Ook de ontwikkeling op het gebied van de criminaliteit vervult B. en W. van Velsen met ernstige zorgen. Men denkt hierbij aan een verharding van de agressiviteit in het algemeen, hetgeen zich ook in deze gemeente tot dusver Het huidige bureau, nu al te klein om alle politiediensten te kunnen herbergen, voldoet niet meer aan deze eis. Het college is dan ook van mening dat in het komende begrotingsjaar verdere stappen moeten worden ondernomen om door aanbouw een verantwoorde uitbrei ding van de bureau-accommodatie te kunnen realiseren. LUXEMBURG. Ir. Pierre Lardinois, in de Europese commissie belast met landbouwzaken, acht het niet waar schijnlijk dat het geld dat exporteurs hebben verdiend met de uitvoer van EEG-boter naar Rusland, communisti sche partijen in West-Europa ten goede is gekomen. Noodzakelijk acht het gemeentebe stuur het om de krotopruimingsbijdrage aan te passen aan de sterk gestegen kosten, ook al omdat de betrokkenen wegens overheidsmaatregelen gedwongen zijn elders huisvesting te zoeken. Moge lijk zal nog vóór de begrotingsbehande ling een voorstel aan de raad gericht worden om deze bijdrage op te trekken tot het peil, dat het ministerie van volkshuisvesting aanvaardbaar acht voor deze gemeente in het kader van een voor dit doel te ontvangen maximale rijkssubibsidie. Verder wordt er in Velsen naar ge streefd zo spoedig mogelijk met zij het partiële bouw in Sluiswijk te beginnen, mede omdat het aantal wo- ningbehoevenden in deze gemeente nog zeer hoog is. Het beleid is er op gericht dat 1974 geen dieptepunt zal zijn met betrekking tot de woningbouw in deze gemeente sinds 1945. In de afgelopen zes jaren zijn in totaal 2500 woningen in 1972 in totaal 549 woningen waarvan het merendeel in de woningwetsector. tot stand gekomen. In deze getallen is niet meegerekend de bouw van een aan tal tehuizen voor bejaarden, zoals Bree- zicht, De Moerberg en Huis ter Hagen. Van een aanzienlijke vermindering van het woningtekort kan niet worden gesproken. Steeds meer wordt het punt bereikt, waarop de bouwmogelijkheden in deze gemeente uitgeput raken, de vooruitzichten voor de woningzoekenden somberder worden en vooral de minder draagkrachtigen onder hen steeds moei- lijker geholpen kunnen worden, mede omdat de doorstroming niet of nauwe lijks meer mogelijk zal zijn. Grote moei lijkheden bij de verdeling van woningen leveren de nog te verplaatsen gezinnen uit de te saneren wijken op. Meestal zijn de eisen welke zij met betrekking tot de vervangende woonruimte stellen niet te honoreren. Zij vormen ook een steeds groter deel van de medisch en-of sociale indicatiegevallen. Met name het zoge noemde Rode Dorp in Velsen-Noord moet als „probleemgebied” worden aan gemerkt, omdat daar vrij veel mensen van hoge leeftijd wonen. De urgentielijst is ook nog vergroot door een aantal zogenoemde „voorkeursambtenaren”, daar de dienst van het loodswezen van Amsterdam naar IJmuiden is overge plaatst en binnenkort in Driehuis de sociaal-medische dienst van de marine wordt gevestigd. De in de Eikenstraat en omgeving in IJmuiden-Oost begonnen renovatie, bete kent dat de betrokken bewoners gedu rende bijna twee jaar in hun totaliteit elders moeten worden ondergebracht. Tijdelijk nemen zij een deel van de nieuwe flats in Velsen-Oost in beslag. Het gemeentebestuur stelt met voldoe- Ht gemeentebestuur noemt het een illusie te veronderstellen dat bij een vrijwel gelijkblijvend inwonertal, op de rijksbegroting zoveel meer midde len voor het binnenlands bestuur be schikbaar zullen worden gesteld, dat de gemeenten-waarheen een overloop heeft plaatsgehad, een voldoende voorzieningenpakket voor hun inwo ners kunnen opbouwen en daarenbo ven de bestaande grote gemeenten in de randstad hun bestaande voorzie ningen kunnen handhaven, laat staan nog gewenste uitbreiding daarvan kunnen realiseren. In de gemeentebegroting voor 1974 wordt gepleit voor uitbreiding van het politiebureau. Daarnaast is het gemeente bestuur van oordeel, dat gezien de ont wikkelingen in de laatste tijd de politie doortastend dient op te treden, waarbij gedacht wordt aan een regionaal ver band. MIDDELBURG. Het aluminium- concern Pechiney Nederland N. V. wil haar produktie-eenheid in het Zeeuwse Sloegebied uitbreiden. De belangrijkste factoren waarvan deze uitbreiding af hankelijk is vormen de stroomvoorzie ning van dit bedrijf en de kostprijs die Pechiney voor elektriciteit moet gaan betalen aan de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. De voorkeur van Pechiney gaat uit naar stroom geleverd door een kerne nergiecentrale, in verband met de sta biele prijsberekening van de stroom. Dit zei de heer Poincaré gedelegeerde van Pechiney, tijdens een persconferentie in het provinciehuis in Middelburg. De PZEM heeft momenteel de enige conventionele kerncentrale in Nederland te Borsele in gebruik. Deze heeft een capaciteit van 477 megawatt. Daarnaast beschikt de PZEM over enkele conventi onele centrales, die nodig zijn voor de normale energievoorziening in Zeeland. Het ligt dus voor de hand dat een eventuele vestiging van een tweede kerncentrale, waarover op landelijk ni veau beslissingen worden genomen, aan Zeeland zal worden toegewezen, Op grond van de bestaande wette lijke regeling inzake de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal de teruggang van het inwoneraantal, wegens het ontbreken van bouwterreinen van enige om vang, leiden tot een aanmerkelijke vermindering van inkomsten. Mede uitgaande van de bebouwingsdicht- heid van het huidige woongebied. HAARLEM. De (oerafdeling van De Kampioen houdt zondag weer een rijwieltoertocht. De rijders gaan op de heenweg over de pont van Buitenhuizen en terug over de sluizen van IJmuiden. Aan de rit van voorbije zondag namen zestig liefhebbers deel. Drie van hen kwamen in het bezit van een gouden medaille voor het overschrijden van de 750 kilometer. Het waren de heren Oud- heusden uit Haarlem en De Boer en De Graaf beiden uit IJmuiden. Er konden door de organisatoren ook weer vijf bronzen en twee zilveren plakken worden uitgereikt. Komende zondag kan de honderdste toerrijder in het bezit van brons komen. De start is weer tussen tien en elf uur ’s morgens op de parkeerplaats van het Van der Aartsportpark. Vandaar gaat het naar Spaarndam, de pont van Bui tenhuizen over, Wijkermeer, Beverwijk, Velsen-Noord, de sluizen van IJmuiden over, Driehuis, Santpoort en aankomst in het Van der Aartsportpark. De afstand is 35 kilometer. HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft in staat van faillissement verklaard: De Besloten Vennootschap Bogaar’s Bouwbedrijf, gevestigd in Haarlem, Mo- lenaerstraat 17b, rechter-commissaris: mevr. mr. C. A. Terwee-van Hilten, curator: Mr. P. Heidinga, advocaat en procureur in Haarlem, Ged. Oude Gracht 92; Willem Wijkhuizen, wonende in Zwa nenburg. gemeente Haarlemmermeer, Olmenlaan 52 h.o. Hotel-, Café-, Restau- Wat dit laatste betreft vervult de omvang van de lijst met namen van degenen, die zich uit sociale en-of me dische overwegingen hebben aangemeld voor opname in een van deze tehuizen, het gemeentebestuur met zorg. Verwacht wordt wel dat het beschikbaar komen van een aantal woningen voor bejaarden aan het Zeewijkplein, mede zal bijdra gen tot het langer zelfstandig blijven van een aantal bejaarden, zodat er min der zijn aangewezen op de opneming in een van de verzorgingstehuizen. Net W. F. Visserhuis waarvan men zich thans afvraagt of het nog voldoet aan de eisen welke gesteld moeten worden aan de huisvesting en verzorging van bejaarden. Het grootste gedeelte daarvan na melijk vierhonderdduizend gulden wordt in beslag genomen door de be stelde ladderwagen ter vervanging van de. bestaande verouderde ladderwagen. De nieuwe wagen zal zoals wij on langs al schreven ook veel meer mogelijkheden bieden. De verdere posten voor de brandweer betreffen: brandslangen 8000, brandblusmateriaal 10.000,inven taris kazerne 10.000,voorbereiden de kosten voor de verbouwing van de gebouwen (f 15.000,mobilofoons en portofoons 7.500,personeelsvoertuig 10.000,persluchttoestellen 3.000,duikuitrusting 9.000, diverse kleine uitgaven zoals gereed schappen 7.500,commandowagen k Het beleid in Velsen is er altijd op F gericht geweest om zo weinig mogelijk i hoogbouw tot stand te brengen. Wanneer I het uitzicht voor de bewoners daartoe t aanleiding geeft, lijkt hoogbouw aan- p vaardbaar en in Velsen aldus het s gemeentebestuur voldoet de hoogbouw j' aan dat criterium. Er wordt hier boven- dien naar gestreefd een zodanige selectie toe te passen, dat geen gezinnen met f jonge kinderen de hogere woonlagen be- wonen. Een dergelijk beleid zo ver- volgt het gemeentebestuur in de be- i schrijvingsbrief behorende bij de ge- t' meentebegroting 1974 wordt mogelijk geacht, gelet op de weinige werkelijke hoogbouw: namelijk ongeveer 600 wo- 1 ningen op een woningbestand van ruim 20.000 woonruimten. (Onvermeld is hier bij gebleven het aantal gezinnen in ho gere woonlagen, waar kinderen zijn ge boren nadat de jonge echtparen deze aanvankelijk kinderloos hadden betrok ken redactie). U kunt mij noteren ais abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 4 rt per maand, per kwitantie t9.30 Q per kwartaal, per glro/bankf 27.-^ 17.000,landrover 20.000, meldtafel 88.000,In totaal beloopt dit een bedrag van 605.000,—. Het is mogelijk, dat in 1974 al met concrete voorstellen inzake regionale sa menwerking kan worden gekomen. De omvang van de samenwerking en ook het samenwerkingsgebied maken overi gens nog een onderwerp van studie uit. De ladderwagen van de brandweer, welke dringend aan vervanging toe is. De nieuwe ladderwagen vergt weliswaar vier ton, doch biedt veel meer mogelijk heden bij brandbestrijding dan de hui dige. r)c/er Postzegel 0=^. ^2 L C el u- rs

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5