Prins neemt hindernis Vetgehalte melk moet maar zo blijven Shell-dochter komt mogelijk toch niet Gratis sinaasappels voor Kamerleden Ruzie gesust in commissie voor Defensie VOORHOEDEGEVECHTEN’ IN GENEVE „ooEnta Nog voor algemene beschouwingen „soort tegenbegroting” i? it ii W» IL u SN SL Ifjg I Bezwaren in Kamer I in Europa Conferentie veiligheid en samenwerking Produktschap niet erg blij met EEG-regeling Lewin: „Nasmaak troonrede wegnemen” Russische ondergrondse kernproef gemeld f f DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 2 D( 99 99 (Van onze parlementsredactie) Na bezoek aan Big Ferro „Veel te hoog” „Raszuiver” (Van onze speciale verslaggever H. Kolb) Grote druk Inleidend GENÈVE Procedurele voorhoedegevechten hebben het beeld be paald van de tweede dag der tweede fase van de conferentie over veilig heid en samenwerking in Europa. Maar de discussies over de vraag of er een agenda met duidelijk omschreven onderwerpen moet zijn (zoals het Westen wil), of dat er (volgens Oostblok-recept) meteen moet worden be gonnen met besprekingen zonder al te veel afdaling in zakelijke details, illustreren toch de zeer uiteenlopende instelling waarmee de deelnemers naar Zwitserland zijn afgereisd. DEN HAAG De VVD zal pogingen doen om de door het kabinet- Den Uyl aangekondigde verzwaring van de belastingdruk van 0,6 percent (ruim één miljard gulden) omlaag te brengen. De oppositie wil in eerste aanzet slechts gaan tot 0,2 percent verzwaring. Uiteindelijk moet de be lastingdruk weer teruggebracht worden tot het huidige niveau. De on geveer 600 miljoen gulden die de staat door het VVD-plan minder zal ontvangen, moeten worden gladgestreken dooi in de uitgaven te kappen. Nog voor de algemene beschouwingen (9, 10 en 11 oktober) over de be groting voor 1974 zal de VVD „een soort tegenbegroting” indienen. i „Onvolledig” VVD wil half miljard minder belasting (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) o m WEERRAPPORTEN onbewolkt licht bew. zw. bew. licht bew. zuid wnw wnw west nno zzw zo zw zuid zuid ono ono wzw no ono zo nno 16 17 17 17 15 17 16 18 16 27 26 24 23 17 21 21 8 19 16 25 23 17 17 29 26 28 16 24 15 19 24 23 15 16 21 24 25 26 1G 16 12 12 12 13 10 13 13 12 8 21 16 21 11 11 De verdubbeling van de huurwaar- debelasting voor huisbezitters. De cijfers die premier Den Uyl dinsdagavond han teerde om aan te tonen dat deze druk- verzwaring voor de middengroepen ge lijk loopt met de normale huurverhogin gen zijn onvolledig volgens de VVD. „Hij heeft de te verwachten stijging met 10 pct. van onderhoudskosten dan wel helemaal vergeten”, zei Wiegel, die de bezitvorming hoofdpunt van beleid van VVD én KVP en ARP noemde. Het secretariaat voorziet ook dat het vetter worden van de volle melk stoten voordat Nixon zijn reis naar Eu ropa achter de rug heeft. Dat de VVD vrijwel geen kritiek heeft op de defensiebegroting weet Wiegel aan het zeer voorlopige karakter van deze begroting. „Maar het totaal van de be groting valt wel mee. Het is nu voor de linkse drie wel duidelijk geworden dat het niet zó gemakkelijk is om al die fraaie plannen te verwezenlijken. Het is evenwel niet uitgesloten dat we nog met voorstellen tot verhoging van de defen- sie-uitgaven komen”, aldus de oppositie leider. maar het staat allerminst vast dat men in een land als Syrië bijvoorbeeld daaro ver niet anders zal denken. De omvangrijke opzet van de confe rentie zal de kleinere landen overigens snel parten gaan spelen. De Russen kun nen met hun delegatie van 50 man alle commissies en sub-commissies nog ge makkelijk bemannen, maar wie de afge vaardigde van bijvoorbeeld San Marino haastig heen en weer ziet schieten van de ene bespreking naar de andere, moe* ernstig vrezen voor zijn gezondheid. De 41-jarige Charles Colson, voor malig adviseur van president Nixon ei de man die eens verklaarde voor de president desnoods zijn eigen grootmoe der te zullen overrijden heeft giste ren geweigerd vragen te beantwoorden die hem op een besloten zitting van de senaatscommissie inzake het Watergate- schandaal werden gesteld. DEN HAAG. De Tweede-Kamercom- missie voor Defensie heeft na enkele harde woorden de vrede in de gelede ren weer hersteld, nadat kritiek was geuit over het gedrag van enkele le den bij het bezoek aan de grote oefe ning in West-Duitsland van de Neder landse parate troepen (Big Ferro). 14 13 15 11 10 12 1 13 15 17 15 8 9 12 17 18 12 16 9 10 16 15 8 11 13 politieke leider Rechts. I c De uitgaven voor de verbetering van de positie van zelfstandigen zijn te laag. De door het kabinet in het vooruitzicht gestelde 90 miljoen moet worden opge voerd tot 120 miljoen gulden, meent de VVD. o 12 1 o 0.3 0 0 1 2 5 0 0.2 3 0 0 0 1 0 0.3 0 0.2 0 0 0.5 0.2 0 0 0 7 4 De verhoging van vermogensbelas ting en successierechten. Nu er nog een studie aan de gang is moet volgens Wiegel niet alvast „aan de tarieven wor den gemorreld.” De nodige compensatie in het uitga venbeleid is voor de VVD nog geen afgerond geheel. Duidelijke plannen be staan daarover nog niet, maar Wiegel wilde al wel enige voorbeelden noemen. Die voorbeelden zijn: In een begeleidend schrijven verklaar de Max Lewin: „Deze sinaasappels kun nen de nasmaak wegnemen die de troonrede en de begroting bij u hebben achtergelaten. Ze zijn raszuiver, houden de adem fris en het geweten onbezoe deld”. 23.03 uur 18.05 uur Terugschroeven van de „veel te hoge stijging” met 20 pet van de ontwikke lingshulp. Eerst moet de regering vol gens Wiegel maar eens meer gelden werkelijk benutten om het „stuwmeer” van ontwikkelingsgelden wat leger te maken. De subsidiestij gingen bij CRM zijn Het WD-Kamerlid Joekes was wel blij met de gratis sinaasappels en wilde al beslag leggen op de doos voor de PvdA, maar die werd door Lewin weer mee terug genomen. De KVP’er Krosse nam de tractatie in dank aan en begon meteen een sinaasappeltje te pellen. Prins Bernhard heeft gisteren de NAVO- oefening Big Ferro bezocht. Tijdens zijn tocht naar enkele onderdelen te velde moest hij een aantal hindernissen over winnen, zoals het prikkeldraad op de foto. Tweede-Kamervoorzitter dr. ir. A. Vondeling (PvdA) is gisteren opnieuw in deze functie benoemd. zw. bew. half bew. mist licht bew. zw. bew. half bew. half bew. half bew. regenbui zw. bew. Wil een fabrikant er 3,5 percent in doen, dan mag dat, maar van die gelegenheid wordt volgens het pro- duktschap vrijwel geen gebruik ge maakt. Het secretariaat van het produkt- schap heeft uitgerekend dat een ver plicht vetgehalte van 3,5 percent de grondstofkosten voor de volle melk met twee cent per liter zou verhogen. Inmiddels is wel vastgelegd dat de Middellandse-Zeelanden, die tijdig de wens daartoe hebben kenbaar gemaakt, in oktober zullen worden gehoord. Alge rije en Tunesië mogen de conferentie eerst komen toespreken en met ruime tussenpozen komen dan vervolgens Is raël en de Arabische landen aan bod. veel consumenten naar de halfvolle melk zal drijven, zodat men toch niet meer melkvet aan de man zal bren gen. kosteloze tractatie op dit Zuidafrikaans exportprodukt afgeslagen. In Utrecht heeft de rector-magnificus van de rijksuniversiteit, prof. dr. J. Groenman op vragen van een universi- teitsraadslid geantwoord: „De koffie wordt betrokken van leveranciers, „die niet publiekelijk te kennen hebben gege ven Angola-koffie te verwerken” en de sinaasappels komen van een Utrechtse fruithandel. Tot dusver zijn geen vruch ten van het merk Outspan geleverd”. Tijdens het bezoek dat prinses Bea trix en prins Claus aan Drente brengen is meegedeeld, dat de radiosterrenwacht in Westerbork wordt uitgebreid met twee verrijdbare telescopen. De kosten beuragen vijf a zes miljoen gulden. In een persoonlijke toelichting gaf prof. Groenman te kennen zijn twijfels te hebben over het nut van boycot- acies. Hij vroeg zich af hoe het zit met de jus d’orange en met het goud VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG Af en toe regen. Temperaturen meest boven normaal. Aantal uren zon 0 tot 6; Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; Max. temp.: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent; Kans op een geheel droog etmaal 40 pet; Normale temperaturen tot 23 september mi nimum 9, maximum 18 graden. (de commissie deed haar rekenwerk vóór de revaluatie, de grondstof zou nu nog wat duurder worden, doordat de vrijkomende boter na de uit de revaluatie voortvloeiende verlaging van de interventieprijs minder op brengt. VVD-defensiespecialist Ploeg heeft de kritiek van de ARP-leden Boertien en mevrouw Van Leeuwen verwoord in de commissie. Dat De Gaay Fortman nogal op de voorgrond trad, was een doorn in het oog van enkele andere commissieleden. Van Eisen, oud-gene- raal en oud-commandant van diverse eenheden van de parate troepen, be zocht zijn oude vrienden (onder ande ren generaal De Jong, commandant van de 41e pantserinfanteriebrigade). De zaak is nu weer gesust, en eigenlijk hebben veel leden van de commissie weer spijt van hun boze uitlatingen in enkele persmedia. 12 6 3 7 5 7 1 3 0 0 In het kiesregister zijn gisteren de namen met aanduidingen van zeven po litieke groeperingen bij geschreven. Dat betekent, dat in het kiesregister nu 38 groeperingen staan ingeschreven. Vooral het feit dat PPR-leider Bas de Gaay Fortman nogal op de voorgrond was getreden en dat de voorzitter van de commissie Van Eisen op eigen houtje enkele onderdelen bezocht, had kwaad bloed gezet bij enkele leden. Achter de schermen wordt overigens grote druk op die landen uitgeoefend om zich toch vooral te beperken tot de onderwerpen die met de Europese veilig heid te maken hebben teneinde omvang rijke twisten over de situatie in het Midden-Oosten zelf te vermijden. Joe- go-Slavië heeft gistermorgen nog wel laten weten Israël, dat naar sommiger opvatting zelf de vrede in het Midden- Oosten danig schendt, niet geschikt te achten voor een optreden in Genève, doch dat was meer een beleefd buigink je in de richting van de Arabieren. RIJSWIJK. De Nederlandse re geling voor het vetgehalte in de con- sumptiemelk moest nog maar een jaartje blijven, vindt het bestuur van het Produktschap voor Zuivel. Het gaat te bevoegder plaatse voor die prolongatie pleiten en zou er zelfs niet erg om treuren als toepassing van de EEG-regeling ook na dat jaar achterwege kon blijven. De vorig jaar tot stand gekomen EEG-regeling schrijft voor „volle melk” een vetgehalte van tenminste 3,5 percent voor, maar tot het eind van dit jaar mogen de lid-staten ook hun oude nationale voorschriften nog toepassen. Daardoor ligt het vetgehal te van de Nederlandse „volle melk” nog steeds tussen 3,15 en 3,25 percent. „veel en veel te hoog.” Daar moet vol gens de oppositie flink in worden bezui nigd. De collegegelden mogen niet worden gehalveerd tot 500 gulden per jaar. Het huur- en bouwbeleid van de vori ge minsters Schut en Udink moet onge wijzigd worden voortgezet. De door Den Uyl aangekondigde huurmaatregelen moeten niet worden gevolgd. Daarnaast zouden minder woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, waarbij de tv tale bouwproduktie op zijn minst ge lijk moet blijven door opvoering van de bouw van goedkope woningen door par ticulieren en eigen woningen. Bezwaren heeft de oppositie verder tegen het nog niet uitvoeren van de Bewindslieden van het vorige kabinet hadden dit toegezegd. De progressieve partijen PvdA, PPR en D’66 zullen vrij wel zeker tegen het wetsontwerp stem men. Belangrijk bij de stemming zal de houding zijn van de confessionele partij en. De toezegging dat de Compania de Shell Venezuela Ltd. geen kapitaalbelas ting ingevolge de EEG-richtlijnen hoeft te betalen, is min of meer gedaan door de vorige staatssecretaris van Financiën, mr. Scholten van de CHU. Die fractie zal dan ook wel voorstemmen. Over KVP en ARP was gisteravond nog grote onduidelijkheid. Verwacht wordt dat een groot deel van de KVP uiteindelijk toch wel zal voorstemmen, omdat het wetsontwerp wordt verdedigd door de KVP-bewindslieden Van Agt, minister van Justitie, en Van der Stee, staatssecretaris van Financiën. De hou ding van DS’70 is nog erg onduidelijk, waardoor de stemming een dubbeltje op z’n kant wordt. Het antwoord van de bewindslieden kon in voortgezette debatten de kritische Kamerleden niet overtuigen. Ook VVD- belastingspecialist mr. Henk Koning had wel bezwaren tegen de kwijtschelding, maar hij vond dat eerder gedane toezeg gingen gestand moeten worden gedaan. De linkse drie voelden daar echter niets voor, omdat zij beducht waren voor de escapades van grote multi-nationale on dernemingen. Het PvdA-kamerlid De Vries, die deze zaak aan het licht heeft gebracht, vol hardde in zijn juridisch-technische be zwaren. Zon op 06.24 uur Maan op uur VRIJDAG 21 SEPTEMBER Hoog water 10.16 uur en Laag water 5.28 uur en WASHINGTON (Reuter)- De Ame rikaanse Commissie voor Kernenergie heeft gisteren meegedeeld, dat de Sov- jet-Unie dinsdagavond vermoedelijk op nieuw een ondergrondse kernproef to* stand gebracht heeft, waarvan de kracht 20 a 200 kiloton was. Volgens de Amerikaanse commissie heeft de Sovjet-Unie dit jaar waar schijnlijk acht ondergrondse proeven ge nomen tegen de Verenigde Staten zeven. troosteloze positie achter. En dat geldt te meer aangezien van de zo hoog geroem de paralleliteit tussen de besprekingen over wederzijdse strijdkrachtenvermin dering in Wenen en dit beraad in Genè ve natuurlijk in de praktijk weinig te recht kan komen. Iedereen is het er wel over eens dat de conferentie de status quo in Europa, zoals die na de Tweede Wereldoorlog is gegroeid, zal bevestigen, doch het is zeer de vraag of het Westen in ruil daarvoor, en voor de economische en technologi sche nnsamenwerking” werkelijk beteke nisvolle toezeggingen kan losweken op het gebied van de menselijke contacten en de informatie. Daarbij is voor het Westen niet alleen binnenslands, maar ook naar buiten toe uiteraard de geloofwaardigheid van zijn politiek in het geding, een geloofwaar digheid die gegeven de gebeurtenissen rond de dissidenten in de Sovjet-Unie nog een extra op de proef wordt gesteld. Als niet duidelijk kan worden aange toond dat het Oostblok bereid i s een aantal belangrijke barrières neer te ha len, dan blijft het Westen in een nogal Terwijl de Russen in alle commissies duidelijk voor het Oostblok de pas aan geven, hebben de afgevaardigden van de VS nog nauwelijks hun mond openge daan. Zij achten kennelijk de tijd nog niet gekomen hun gewicht te laten gel den. Aan Westeuropese kant geeft dit voedsel aan de veronderstelling dat de Russen en de Amerikanen allang een akkoord over de afloop van de confe rentie hebben bereikt. Men veronderstelt dat de Amerikanan hun Europese bond genoten zeker niet voor het hoofd zullen Minister Westerterp (Verkeer) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het nieuwe IJsselmeer-spaarbekken zo spoe dig mogelijk zal worden aangelegd. Spoed is noodzakelijk met het oog op de uitbreiding van dedrinkwatervoorzie ning in Noord-Holland. Het werk zal echter niet voor 1980 gereed kunnen zijn. Oppositieleider Wiegel kondigde dit gisteren in een nadere toelichting op zijn eerdere commentaren aan. Wiegel was var mening dat de confessionele be windslieden in het kabinet-Den Uyl „zich gewild of ongewild onder de voet hebben laten lopen.” De VVD is ervan overtuigd dat de kiezers van KVP en ARP dit niet zullen nemen. Volgens Wiegel zijn da cijfers die in de miljoenennota bij de belastingdrukge- gevens van voorgaande jaren worden gehanteerd, niet objectief. Hij vond ech ter wel dat minister Duisenberg van Financiën de indruk maakte van „een betrouwbaar financier.” De grootste bezwaren van de VVD tegen de voornemens in de miljoenenno ta zijn: DEN HAAG. Het is nog uiterst onduidelijk of de Venezolaanse Shell- maatschappij haar zetel van Canada naar Nederland zal verplaatsen. De Tweede Kamer heeft haar ernstige be zwaren tegen de vestiging van de multi national in ons land herhaald. Reden hiervoor is de kwijtschelding van de kapitaalbelasting van naar schatting 35 miljoen. C Tien rechtse militanten hebben zich gisteren toegang verschaft tot de studio’s van Radio-Luxembourg in Parijs, met het doel zelf te gaan uitzenden. De indringers, leden van de „Franse Actiegroep”, werden door het studioper- soneel naar buiten gewerkt zonder dat er gewonden vielen. Het is een inleidend regentje voor de stortvloed van documenten die na 1 oktober, als er niet meer zo gehaast wordt geconfereerd, nog zal losbreken. den vergadering genoeg: Dan maar liever geen vettere volle melk. Zou het er toch van komen, dan moet men niet-magere consumptie- melkprodukten (pap, vla, yoghurt e.d., waarvoor nog geen EEG-regeling bestaat) toch maar blijven maken van melk met 3,15 a 3,25 percent vet. Dat vond de consumptiemelkcommis- sie en het bestuur nam dat standpunt over. Argumentatie, aangedragen door het secretariaat: vetter maken van die consumptiemelkprodukten bete kent geen noemenswaardige vermin dering van boteroverschotten, de smaak wordt er niet beter van, maar wel wordt de prijs twee cent per liter hoger. Ook de portiers van het Kamergebouw mochten van de heer Lewin proeven hoe „ras zuiver" zijn Outspan-sinaasappeltjes wel waren. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas VRIJDAG 21 SEPTEMBER onder 18.41 uur onder 16.09 uur DEN HAAG. Alle Tweede-Kamer- leden kregen gisteren gratis een Ouspan- sinaasappel aangeboden door Max Lewin, hoofdredacteur van de „Vrije Pers” en spreekbuis van uiterst rechts Nederland. De fracties van PvdA en PPR hebben de Weer to binnen- «n buitenland Intussen dwarrelen de eerste voorstel len met vertraging omdat het Zwit serse apparaat nog niet zo vlot functio neert neer op de tafels van de zeven Warschaupact-landen, de 15 NAVO-sta- ten en de 13 niet-gebonden landen: een lijvige Zwitserse studie over eeen Euro pees hof van arbitrage, met graagte door Russen en Roemenen ondersteund, en met afkeer bezien door het Westen agendavoorstellen waarvoor de EEG- landen onderling de taken hebben ver deeld, een Deens specificatie van de betere menselijk contacten. Het laten vervallen van de inflatie correctie. „Bij gewone toepassing van de inflatiecorrectie komen onze cijfers voor de belastingbetaler gunstiger uit”, zei Wiegel, die erop wees dat de staat zich schuldig maakt aan „stiekeme diefstal” als de invloed van de inflatie bij de toepassing van de belastingtarieven (in flatiecorrectie genaamd) wordt afge schaft. zw west zw west wzw wzw zw zzw west ono De Arabische staten hebben overigens wel de bedoeling hun optreden te coör dineren. Naar verluidt voelen althans Algerije, Tunesië en Marokko er niet voor de bijeenkomst in Genève te mis bruiken voor politieke propanganda, De consumptiemelkcommissie van het produktschap zag in deze bereke ningen en profetieën geen aanleiding tot commentaar of advies, maar het bestuur wist in zijn gisteren gehou- motie-Rietkerk, waarin wordt aange drongen op de instelling van een om budsman. De begrotingstoelichting maakt ten aanzien van het regionale beleid volgens de VVD wel een erg magere indruk. Het Tweede-Kamerlid Dolf Coppes (PPR), de leider van de boycotactie te gen dit soort sinaasappels wegens de rassenpolitiek in Zuid-Afrika gaf Max Lewin te kennen geen prijs te stellen op de gratis sinaasappeltjes, maar was wel bereid binnenkort eens uitvoerig van gedachten te wisselen met de vroegere van de Partij Nieuw licht bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. wndst licht bew. zw. bew. regen wndst regen geh. bew. mist wndst half bew. nw licht bew. wndst zuid nnw no oost regen wndst zw. bew. licht bew. onbewolkt zw. bew. geh. bew. wndst zw. bew. no half bew. noord mist half bew. >s?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2