Volgens publikaties in Amerikaanse dagbladen: Meisje van negen naar gevangenis Dahrendorf weg uit Europese commissie Dreigement tegen guerrilla’s Suriname als wingewest overzees Nieuwe golf bombrieven Nixon komt Franse vliegtuigbouw op rand van crisis L' ^4411 pas in ’74 naar Europa Scotland Yard: Troonrede van Carl Gustaf ■L j| V* wC MM Strenge straf Schotse rechter Meer slachtoffers bij achtergrond vliegtuigongelukken 3 1973 SEPTEMBER DONDERDAG 20 Frontale aanval Connally t Volgens Brussel: t t t Produktietempo WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse dagbladen schrijven de aan houdende geruchten over een aftreden van vice-president Spiro Agnew toe aan mensen uit de onmiddellijke omgeving van president Nixon. De al lang voelbare spanning tussen Nixon en Agnew heeft plotseling de vorm van een nauw verholen guerrilla aangenomen na het bericht van dinsdag in de Washington Post, toegeschreven aan een vooraanstaand Republikein, dat de vice-president voor 99,5 percent zeker zeer binnenkort zou aftreden. „Rijp” Armoedegrens Telegram bisschoppen Pater Thijssen (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. De landelijke coördinatiegroep van de Suriname- Aktie ’73 zegt verbijsterd te zijn over de „wel uiterst summiere op merkingen” in de Troonrede over Suriname en de Nederlandse Antillen. De groep vraagt zich verontwaardigd af hoe de regering heeft kunnen zeggen dat de ontwikkelingssteun gericht is op eco nomische, sociale en culturele zelfstandigheid van deze delen van het koninkrijk. En dat „is” onderstreept zij, want „zal gaan richten” had zij ongetwijfeld veel waarachtiger gevonden. Juist het ontwik- kelingshulpbeleid, zoals dit vanaf de Tweede Wereldoorlog gevoerd is, is één van de voornaamste oorzaken van het feit dat economische, sociale en culturele zelfstandigheid zelfs niet in zicht is gekomen, zegt de groep. <::;S Ptea pp WMF w MARY CAIRNS Junta e e 3 1 8 8 i i (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Een meisje van negen 1 t t 1 1 B 8 e n n n n e (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Na vele maanden tegen beter weten in alle onheilsberichten, die vooral door de politicus Jean-Jacques Servan-Schreiber werden gedistribueerd, te ontkennen, heeft nu dan toch einde lijk de Franse regering zelf toegegeven dat de nationale vliegtuigindustrie zich momenteel op de rand van een crisis bevindt. De conclusie dat binnenkort een groot deel van de 100.000 arbeiders in deze De Franse minister heeft in zijn jong ste toespraak dan ook geconstateerd dat hij voor de twee komende jaren op weinig bestellingen voor de Concorde durft hopen. De moeilijkheid is, aldus de bewindsman, nu niettemin een produk tietempo te bepalen, zodat straks bestel lingen zullen kunnen worden opgevan gen. Hoop doet leven, maar die komende bestellingen laten als gezegd steeds pijn- lijker op zich wachten, terwijl ook de kansberekeningen voor verkoop van an dere toestellen als de Corvette ernstige fouten vertonen. percent van de beroepsbevolking „ge holpen”. Per jaar wordt er zoveel bauxiet gedolven, dat bij de verwer king tot aluminium een marktwaarde van circa drie miljard gulden wordt geproduceerd. Het Manifest komt met nog meer van dergelijke gegevens. Elf groot- landbouwbedrijven bezitten evenveel 1 9 t l S l. B k e n e d n n d De nieuwe Zweedse koning, Carl Gustaf, heeft gisteren het koningschap op zich genomen tijdens een plechtigheid in Stockholm. De foto toont de koning tij dens zijn troonrede. Op de achtergrond zijn lijfwacht. De gedachte dat de bevolking nog niet „rijp” zou zijn wordt niet steek houdend genoemd. Bedoeld wordt dat er niet voor voldoende onderwijs is gezorgd, maar deze argumentatie is volkomen ondeugdelijk. „Onafhanke lijkheid betekent vrijheid voor een volk en mag niet afhankelijk worden gesteld van de mate van ontwikke ling. Het is een fundamenteel recht. Daarom is ieder volk altijd „rijp” voor onafhankelijkheid. De Surinaamse regering is slechts schijnbaar zelfstandig, wordt gesteld. „In feite is het zo, dat in het hoogste orgaan van het Koninkrijk, de Raad van Ministers, Nederland een over weldigende meerderheid heeft”. Zeer scherp is het Manifest over de Surinaamse overheid: „Een schijnbaar zelfstandige Surinaamse overheid in feite een college van collaborateurs moet dienen als bliksemafleider, terwijl de eigenlijk verantwoordelijke regering buiten schot blijft. Zo kan de uitbuiting dan rustig plaatsvinden.’ van 1968 tot 1971 terug van 0,0 tot 0,5 percent. De werkloosheid bedraagt circa dertig percent van de beroeps bevolking. De actiegroep vindt het dan ook geen wonder dat zoveel Su rinamers hun land ontvluchten en naar Nederland emigreren, nu al zo’n 60.000. Nixon en Agnew, die dinsdag nog aan een tafel zaten tijdens een diner met de Pakistaanse premier Bhoetto, zouden sinds 1 september geen ontmoeting on der vier ogen meer hebben gehad. Zonder het Witte Huis zo direct te beschuldigen als Gold deed is het me rendeel van de Amerikaanse pers toch van mening dat Nixon zich waarschijn lijk graag van Agnew zou willen ont doen voordat deze formeel verwikkeld raakt in de corruptie-affaire in Mary land. Nixon heeft het al moeilijk genoeg om de gevolgen van Watergate te boven te komen. Hij kan niet ook nog eens de vice-president te hulp komen om deze uit zijn eigen moeilijkheden te halen, zo menen de commentatoren. En waar gaan de profijtelijke pen ningen naar toe? Geconstateerd wordt dat die slechts ten goede ko men aan Suralco, Billiton en recente lijk oo k aan Reynolds. „De Suri naamse bevolking trekt aan het kort ste eind, terwjjl zijn levensvoorwaar den het land uitgesleept worden”, zegt de actiegroep bitter. In de land bouwsector domineert het bedrijf Stichting Machinale Landbouw („Wa peningen”), dat met honderd percent subsidie van de Nederlandse regering draait. Dit bedrijf neemt 90 percent van de rijstexport voor zijn rekening. Het incasseert daarmee de hogere prijzen, die in de EEG betaald wor den, alsmede retributies. De geruchten over Agnews aftreden vallen samen met de publikatie van berichten dat de resultaten van het ge rechtelijk onderzoek naar Agnews rol in een corruptie-affaire in Maryland bin nenkort aan een grand jury zullen wor den voorgelegd. Bovendien zou het min of meer ge dwongen wegschuiven van Agnew voor Nixon de mogelijkheid openen hem te laten opvolgen door de vroegere minister van Financiën John Conally, zo menen veel waarnemers. De woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren ontkend dat president Nixon of iemand van het Witte Huis zou proberen Agnew tot aftreden te dwin gen. Hij noemde de berichten hierover onjuist, maar wilde in antwoord op vragen niet zeggen of Nixon achter de vice-president staat. Hij verwees naar Nixons laatste persconferentie, waarop de president zijn bewondering uitsprak voor Agnews werk als vice-president. Warren sprak tegen dat Agnew zou overwegen af te treden en zei dat het Witte Huis niet geneigd was druk op Agnew uit te oefenen om'af te treden. De categorische ontkenning van dit bericht door Agnews woordvoerder staat in merkwaardige tegenstelling met het hardnekkig stilzwijgen van het Witte Huis. De woordvoerder weigerde zelfs te zeggen of president Nixon nog vertrou wen heeft in de vice-president. SANTIAGO. (AP, DPA, UPI en Reu ter) De leider van de militaire junta in Chili, generaal Pinochet, heeft giste ren gezegd dat hij zonodig een burger oorlog zal voeren als aanhangers van Allende doorgaan met het vormen van guerrilla-eenheden. In een vraaggesprek zei Pinochet dat op het ogenblik op tal van plaatsen guerrillabewegingen wor den gevormd. „Maar”, aldus de generaal, „laten deze mensen voorzichtig zjjn, Niet „toevallige” ontdekkingsreizen, ondernomen door „koene zeevaar ders” lagen ten grondslag aan de betrekkingen tussen Nederland en Suriname, maar de doelgerichte jacht naar wingewesten, wordt gesteld. In 1928 begon de uitverkoop van de Surinaamse bauxiet, eerst aan het Amerikaanse bedrijf Alcoa, later aan het Nederlandse bedrijf Billiton. De grote betekenis voor de economie van deze mijnbouw blijkt uit het feit dat tachtig percent van de export uit deze sector voortkomt en vierendertig percent van het inkomen van de overheid, aldus het Manifest. Aan werkgelegenheid wordt slechts acht Over de nieuwe vorm van joint venture, gesloten o.a. met het houtbe drijf Bruynzeel merkt men op dat hier met ontwikkelingshulp de Suri naamse regering een minderheidsaan- deel koopt. Het leeuwedeel van de winst blijft echter naar buitenlandse bedrijven vloeien. Het volk moet ge noegen nemen met lage lonen. Zestig percent van de bevolking blijft bene den de officiële armoedegrens van tweehonderd Surinaamse guldens per maand. De bedeling geeft Sf 12,50 per maand. De groei van het reële inko men per hoofd van de bevolking liep 1 UAUEl^l. I^Cll I11C13JC *au nvgvu jaar werd in de Schotse stad Glas gow tot een gevangenisstraf van achttien maanden veroordeeld, om- dat ze een vriendinnetje van elf jaar bij een ruzie met een brood- mes in de borst gestoken had. Het slachtoffer heeft een paar dagen in een ziekenhuis doorgebracht met verwondingen aan een van de lon gen. want de verklaring van een binnenland se oorlog behoort tot de mogelijkheden. Hij voegde er aan toe dat het militaire strafrecht in oorlogstijd voorziet in „de zwaarst mogelijke straffen, die zonodig „zonder aarzeling” worden toegepast. De militaire junta heeft een witboek over de „illegale daden” van de regering- Allende aangekondigd, waarin „onge looflijke dingen” zullen staan. Volgens admiraal José Toribio Merino, lid van de junta, had het ingrijpen van de strijd krachten niets gemeen met een staats greep. Chili, zo zei hij, was daarentegen bevrijd van „mislukte buitenlandse doc trines”, die de Chilenen tegen elkaar opzetten. In Santiago zijn gisteren nog 53 arres taties verricht en 60 wapens in beslag genomen. Na het conservatieve dagblad „Mercu rio” en het centrumblad „La Tercera” heeft gisteren ook het Christendemocra tische blad „La Prensa” van de militaire autoriteiten toestemming gekregen om weer te verschijnen. In een commentaar levert het blad felle kritiek op het „failliet” van de regering-Allende. De bisschoppen van Nederland hebben in een telegram aan de Chileense am bassadeur in ons land gezegd ernstig ongerust te zijn door de berichten over talrijke arrestaties in Chili, onder meer van verschillende Nederlandse missiona rissen. Het telegram dat gisteren is ver zonden, is ondertekend door mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch en vice-voorzitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie. De voorzitter, kar dinaal Alfrink, is met vakantie in het buitenland. Namens de bisschoppencon ferentie verzoekt mgr. Bluyssen de Chi leense autoriteiten de evangelische be ginselen te eerbiedigen. Aan deze armoe kan alleen een eind worden gemaakt als het volk de volledige beschikking krijgt over zijn bestaansbronnen en produktiemidde- len. Er dient dan ook een eind te komen aan het Statuut, zo wordt gezegd. Tevens dient Suriname onaf hankelijk te worden. gezin telt acht broertjes en zusjes en men bewoont een gemeentelijke huurflat, vierhoog, in een naoorlogs woningbouwproject even buiten Glasgow. De kinderen en de buur kinderen spelen op de trappen en daarbij gaat het niet zelden hard toe. Iedereen is ervan overtuigd dat Mary na de affaire met het brood mes onder controle moet komen. En het is ook tot Schotland door gedrongen dat een gevangenisstraf voor een kind van negen allerminst de redding van haar ziel bevorde ren zal. NIXON WIL VAN AGNEW AF MÜNCHEN (AFP). Het aantal mensen dat als gevolg van vliegtuigon gelukken om het leven komt, is vorig jaar bijna verdubbeld- Dit heeft een medewerker van het Britse Bureau voor de Burgerluchtvaart gisteren meegedeeld op een internationaal congres over lucht- en ruimtevaartgeneeskunde dat in München wordt gehouden. Bij 68 verkeersongelukken die zich in 1972 hebben voorgedaan, zijn 2188 men sen om het leven gekomen. In het jaar daarvoor kwamen 1222 mensen om bij 48 ongelukken met vliegtuigen Pater Santiago Thijssen bevindt zich momenteel in veiligheid in de Neder landse ambassade in de Chileense hoofd stad Santiago. Van dit bericht werd het Centraal Missie Commissariaat in Den Haag, dat zich met andere instanties intensief bekommert om het lot van de 216 Nederlandse missionarissen in Chili, gistermiddag op de hoogte gesteld. Naar pater Thijssen werd de laatste dagen koortsachtig gezocht door net Chileense leger. Zijn huis in de krotten wijk Victoria van Santiago werd zonder voorafgaande waarschuwing gemitrail leerd. De hulpverlening aan Chili dient te worden voortgezet. Er zijn in Chili pro jecten onder handen waarvan het ge reedkomen gunstig zou zijn voor de Chileense bevolking. Dit zeggen de KVP’ers Van Amelsvoort, Kleisterlee en Cornelissen in een reactie op het kabi netsbesluit om de hulpverlening aan Chili na de machtsovername door het leger enige tijd te bevriezen. De direct betrokkenen in beide kam pen onthouden zich van commentaar, maar Agnews vroegere woordvoerder Victor Gold opende gisteren een frontale aanval op Nixons directe omgeving. In een televisie-interview beschuldigde hij openlijk Nixons naaste medewerkers Melvin Laird en Alexander Haig ervan de bron te zijn van alle geruchten over de vice-president. „Het is berekend door het Witte Huis om d-e zaak-Agnew in de belangstelling te houden. Dat leidt aandacht af van Watergate.” BRUSSEL. Het Duitse lid van de Europese commissie in Brussel, prof. dr. Ralf Dahrendorf, die in dit „dagelijks bestuur” van de EEG de portefeuille Wetenschap, Techniek en Onderwijs be heert, gaat zijn commissielidmaatschap er aan geven. Dahrendorf word\ waarschijnlijk vol gend jaar, directeur van de Londense School voor Economie. De commissie voorzitter, de Fransman Francois Xa vier Ortoli, is door Dahrendorf op de hoogte gesteld. Dahrendorf, die 44 jaar is, werd op 1 juli 1970 lid van de Europese Commissie. Voor hij naar het Europese centrum Brussel kwam, vervulde Dahrendorf on der meer verscheidene hoogleraarsfunc- ties, was hij lid van de Duitse Bonds dag en was hij parlementair staatsse cretaris bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn. In de periode van 1948 tot 1972 wer den 352 miljoen Surinaamse guldens „geschonken” als ontwikkelingshulp. In dezelfde periode bedroegen de winsten van de Nederlandse en Ame rikaanse bedrijven 753 miljoen Suri naamse guldens, dat is tweemaal het geïnvesteerde bedrag. de Bank of England en op de ambassade in Washington, moest degene die de brief open maakte dit met het verlies van een hand bekopen. Twee dagen geleden werd een veiligheidsofficier van de ambassade in Kinsjasa gewond bij het openen van een brief met een gevaarlijke inhoud. De Britse politie schrijft de bombrieven toe aan aanhangers van het Ierse Republi keinse Leger. „Zonodig sector wordt ontslagen, lijkt niet al te gewaagd. Minister Giéna van Transport geeft de schuld van de crisis aan het Engels-Franse supersonische vliegtuig Concorde. Inderdaad is het aantal bestellingen de laatste weken in plaats van gestegen verder gedaald, nu zowel China als Tran hun beloften tot aankoop weer in willen trekken. Onder die omstandigheden heeft dezer dagen de Engelse regering opnieuw Parijs verzocht zich als copro- ducente terug te mogen trekken. De Franse regering is nu dus wel heel gevaarlijk in het nauw gedreven en heeft de Amerikanen al voorgesteld sa men een super-Concorde te bouwen. Ook dat aanbod is tot dusver in niet al te vruchtbare aarde gevallen. grond als elfduizend kleinlandbou wers. Van de totale landbouwgrond ligt eenenzestig percent braak, terwijl er een toenemende schaarste aan ei gen voedselprodukten is. In deze sek- tor domineert, wordt gezegd, de sui kerplantage Mariënburg, eigendom van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam. Door bedrijfseconomi sche manipulaties suggereert de lei ding kunstmatige verliezen. De pensi oengelden van de arbeiders werden in het bedrijf gestoken. Een bedrag van twee miljoen Surinaamse guldens, verschaft als ontwikkelingshulp door de Nederlandse regering aan dit be drijf om onder andere vierhonderd hectaren braakliggende grond in cul tuur te brengen, werd gebruikt om zogenoemde verliezen te dekken. LONDEN (Reuter). Scotland Yard heeft gewaarschuwd voor een nieuwe golf bombrieven, waarvan de eerste waarschijnlijk vandaag al in het Vere nigd Koninkrijk besteld zullen worden- Het hoofd van de Londense bombrigade, commissaris Ernest Bond, verklaarde gisteravond dat men over „harde bewij zen” beschikt dat de bombrieven al on derweg zijn. Het is echter niet bekend waar ze gepost zijn en waar ze besteld zullen worden. Aangenomen wordt dat ze van het zelfde type zijn als die welke onlangs in Londen en bij Britse ambas sades in het buitenland zijn ontvangen. In de afgelopen weken zijn via de post achttien bombrieven verzonden. Elf ervan waren bestemd voor adressen in Londen, waaronder de ambtswoning van premier Heath en de Bank of England. De overige zeven werden besteld bij Britse ambassades in het buitenland. In twee gevallen, namelijk bij burgeroorlog” In Suriname-Aktie ’73 zijn vere nigd Clat, Landelijke Hervormde Jeugdraad, Landelijke Katholieke Jeugdraad, Septuagint, Sjaloom, We reldwinkels en de X min Y beweging. Zij hebben een Manifest uitgegeven, waarin zij een beknopte uiteenzetting geven van de Nederlandse politiek in het overzeese rijksdeel Suriname. En die politiek wordt duidelijk getypeerd als koloniaal. De gevangenisstraf van achttien maanden voor een kind van negen houdt de gemoederen in Engeland en in Schotland op het ogenblik meer bezig dan het slachtoffer. Ex perts hebben al verklaard dat ze in de moderne geschiedenis van de rechtspraak zich geen geval voor de geest kunnen halen van een dergelijke straf voor een zo jong kind. De leeftijd waarop de Justitie zijn onderdanen verantwoordelijkheid toedicht voor zijn eigen daden, werd in Schotland in 1930 ver hoogd van zeven tot acht jaar. Toen Mary Cairns, dat is het meis je dat nu is veroordeeld, het brood mes in de borst van haar buur meisje stak, was ze acht. Tijdens het proces was ze intussen negen geworden. Mary Cairns werd als iedere volwas sen schurk voorgeleid, aan verho ren en kruisverhoren onderworpen, en dat allemaal zonder steun van een sociale werkster of van haar ouders. Iedereen die bij het justi tiële apparaat in Schotland betrok ken is, is ervan overtuigd dat de straf draconisch is, behalve de rechter die het vonnis uitsprak. De minister van Binnenlandse Zaken van Schotland heeft echter het recht de straf geheel of gedeeltelijk kwijt te schelden. Mary’s vader is betonvlechter. Het (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. President Nixon heeft Ortoli, voorzitter van de commissie van de Europese Gemeenschap, uitgenodigd voor een gesprek op 1 oktober. Ortoli brengt van 30 september tot 2 oktober een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. De nadruk waarmee Nixons uit nodiging tot een gesprek is geformu leerd, versterkt hier in Brussel de ver onderstelling dat er van een bezoek van Nixon aan Europa nog dit jaar niets zal komen. Men zal tot 1974 moeten wach ten. Het bericht over de tot Ortoli gerichte uitnodiging, dat dus eigenlijk beschouwd zou moeten worden als aankondiging van uitstel van Nixons Europese reis, valt samen met de overhandiging op het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken van de gemeenschappelijke verklaring van de negen landen van de Euromarkt, die een antwoord is op Kis singers rede van april. Over deze verklaring hebben de negen vorige week in Kopenhagen overeen stemming bereikt. Zij betreft de „Euro pese identiteit”, het na veel moeite tus sen de negen overeengekomen gemeen schappelijke standpunt, waarmee de Eu- romarktlanden het overleg over de nieu we relaties met Amerika tegemoet wil len treden. *W' r z L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3