RAADSCOMMISSIE VOLKSGEZONDHEID GAAT PRATEN MET DESKUNDIGEN D Jlï ifs i 1 0 iilii V ag u. lil EB I rm*.»,1» c BESTEMMINGSPLANNEN VRAGEN IN 1974 DE AANDACHT If Till Li iQBl >4 4 5 4 IJMUIDER COURANT SEPTEMBER DONDERDAG 20 197 3 Meer dan tanden alleen Strafbaar feit Zelf beslissen Omscholen academici SE IT ia: 1 «ISEilSll Om de tanden nj KINS (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ook voor het komen de jaar staan er voor het gemeente bestuur allerlei werkzaamheden te wachten op het gebied van bestem mingsplannen. In niet geringe mate zal daarbij contact bestaan met de Stichting Recreatiegebied Spaarn- woude Zo zal het bestemmingsplan De Velserbroek, nadat goedkeuring van de Kroon is ontvangen, nader moeten worden uitgewerkt. Dan moeten er ook detailplannen wor- den vervaardigd en wel op grotere schaal. Deze plannen hangen nauw samen met het te kiezen tracé voor rijksweg 16. Zodra dat tracé defini tief is vastgesteld kunnen meer detailplannen met de Stichting Re creatiegebied Spaarnwoude worden vervaardigd. ft Discussie (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Moet er in Velsen een extra dosis fluor aan het drinkwater blijven worden toegevoegd, of dient er aan de huidige drinkwaterfluori- dering in deze gemeente een halt te worden toegeroepen? Dat is de vraag waarover het gemeentebestuur van Velsen zich al enige tijd buigt en over welk onderwerp aanstaande vrijdagavond in het Velsense stadhuis open baar wordt vergaderd door de raadscommissie van bijstand voot de volks gezondheid. Het is dus mogelijk voor de burgers van Velsen deze vergade ring, waarin zes deskundigen (drie voor- en drie tegenstanders) op het ge bied van fluor hun visie zullen geven. Voorbereidingen Onwettige maatregel.. «SS I Beslist afwijzend ■sï'r Conclusie getrokken Oï 'r i iren lur) tegen KO VAN LEEUWEN. mits er uitvoeren 1 ■m-v.-- Jte) fc— - in Velsen; HH „Ik ben nogal onder de indruk geko men van het Haagse rapport, waaruit n- lor igte) 1 jr. Mevrouw Andriessen-Todt is persoon lijk voor fluoridering. „Hoe het bij de sw p* is 'S. yakawa He naar LEAN J Velsen wil heel wat werken gaan geld vrij komt zo niemand er belang van ogen heeft. A Met het gereedkomen van dit woning bouw aan de Lodewijk van Deijssellaan kan het bestemmingsplan herzien wor den. r«W» 'X- x x**c- Verbouwing van de Wilhelminaschool aan de Houtmanstraat in IJmuiden. ten behoeve van het voortgezet buitenge woon onderwijs en Bouw van een drie-klassige protes- tants-christelijke kleuterschool aan de Gildenlaan in Velsen-Noord. Fractievoorzitter van de KVP, drs. N. E. A. M. Kreatzer reageerde genuan ceerd en duidelijk met: „Felle tegen stander! Omdat ik het een aantasting van de persoonlijke vrijheid vind. Ik wil zelf beslissen of ik al of niet een medi cijn gebruik. Het is niet juist dat de overheid de mensen dwingt om fluor te gebruiken. Dan heb ik nogal bezwaar uit democratisch oogpunt: Het is bekend dat er nogal wat tegenstanders zijn, mocht een meerderheid van de bevolking tegen fluor zijn, dan vind ik dat je het niet moet doen. Wanneer hier twijfel over bestaat, vind ik trouwens al dat je het niet moet doen. De Hoge Raad heeft nu beslist in de geest waarin ik me reeds heb uitgelaten. Dat het in strijd is met het waterleidingbesluit. De overheid heeft tot taak die middelen aan het drinkwater toe te voegen, die de zuiver heid daarvan bevorderen. Dit is ook nog een precedent. Nu is het fluor, morgen misschien de pil”. is. Voor de bebouwde kom van Velsen- Noord is het bestemmingsplan in eerste opzet reeds getekend. De plannen voor de bos- en duinge bieden van de Heerenduinen, Velserbeek, Waterland, Hogergeest, Beeckesteijn en het Burgemeester Rijkenspark en omge ving zijn gereed, evenals het ontwerp bestemmingsplan „Beschermd dorpsge zicht” Velsen. Al deze plannen zullen een bijzondere aandacht vragen, opdat de daarin beschreven beschermende maatregelen kunnen worden nageleefd. Wel valt hier het nodige administratieve werk van te verwachten, in verband met het opstellen, adviseren en afgeven van aanlegvergunningen anderen ligt, weet ik niet”, zegt zij, „Niemand heeft zich nog definitief uitge sproken. Waarom? Nou, om de tanden en de kiezen”. „Om verschillende redenen ben ik voor fluoridering”, zegt PvdA-raadslid J. H. Porck. De volksgezondheid wordt hier ten zeerste mee gediend. Schadelijke werking is niet aangetoond. Vrijheidbe- roving, waarmee het actiecomité aan komt, blijft in zoverre overeind, dat er wel meer maatregelen zijn die dwang matig zijn, zoals bijv, leerplicht. Het gaat om solidariteit met minderheids groepen. De mensen in de lagere loon- klassen leggen er het loodje bij. Er zijn amper genoeg huisartsen, laat staan tandheelkundige hulp. De taak van het gemeentebestuur, de mentaliteit van de bewoners om te buigen is geen geringe zaak, vooral niet als op de tv allerlei lekkernijen worden aangeprijsd. Ik zeg niet dat ik lachend de fluorkraan open doe, maar wat zou de schade zijn bij niet fluorideren? En dan: maatregelen worden nooit genomen voor de eeuwig heid. Je kunt ook het verwijt maken waarom fluor in het drinkwater, het gaat ook met pilletjes. Maar je kunt bv. scholen niet dwingen die te verstrekken, daar heb je weer toestemming van de ouders voor nodig. En dan blijft een grote groep toch weer het loodje leg gen”. Er waren geruchten in Velsen dat er bij de PvdA een zogenoemde „partij discipline” met betrekking tot de fluor- kwestie was afgekondigd, zodat de ge hele fractie tot een eensluidende mening zou komen. „Absoluut niet”, antwoordde PvdA-raadslid J. H. Porck, „we zitten in de fractie allemaal met een persoon lijke verantwoordelijkheid. Het gaat hier niet om een louter politieke kwestie, dit is een elemenaire zaak die direct met de volksgezondheid te maken heeft”. I. Drukker, eveneens PvdA zegt: „ik wil mijn mening nog toetsen aan het geen uit de commissievergadering van vrijdag komt. Ik houd mijn mening daarom nog even voor me. Ik ben op dit moment voor fluoridering, maar ik sta bepaald open voor elk ander standpunt. Argumenten baseer (hele rij) ik op voor al het medische vlak”. Fractiegenoot F. F. J. Reichenfeld: „Ik zit zelf in de commissie volksgezondheid en aanstaande vrijdag hebben we een vergadering met zes deskundigen over fluor. Ik wil mijn standpunt mede bepa len aan de hand van de gegevens die we dan weer krijgen. Mijn standpunt zal ik meedelen in de raad van 18 oktober. Zo reageerde ook PvdA-man J. W. Meijer, die er aan toe voegde dat een en ander tenslotte nog in de raadsfractie zou wor den besproken. Als laatste PvdA-er spraken we F. J. Grijzenhout en zijn mening over het fluorideringsvraagstuk luidt: bleek dat bij kindertjes uit de hogere standen het tandbederf door middel van toedienen van fluortabletjes aanmerke lijk minder was dan bij andere bevol kingsgroepen. We staan met de rug te gen de muur, wat moeten we anders? Ga maar ééns zitten in de wachtkamers van een tandarts die ziekenfondspatiën ten helpt, dan merk jé steeds dat er veel meer tanden en kiezen getrokken moe ten worden omdat gewoon de man kracht ontbreekt. We kunnen ons wel heel mooi opstellen ten opzichte van persoonlijke vrijheid en zo, maar wat is belangrijker?”’ „Iets anders is: er zijn tal van werklo ze academici dankzij externe democrati sering van het onderwijs. Tal van men sen hebben een verkeerde keuze ge maakt. Zouden die niet omgeschoold kunnen worden tot tandarts? Dat is niet zomaar een kreet. Na de oorlog was er een groot tekort aan onderwijzers. In krap 9 maanden zijn mensen met een bepaalde basisopleiding omgeschoold. Juist uit die catagorie zijn uitstekende schoolhoofden gekomen. Ik wil maar zeggen, dat het mogelijk moet zijn die mensen, die een intellectuele vaardigheid hebben getoond, om te scholen. Mogelijk dat we dan eens van die fluoridering af kunnen komen”. X In Driehuis staat de algehele herziening van het bestemmingsplan voor dit ge- meentedeel, inclusief de delen van de bebouwde kom, op stapel. Dit is moge lijk geworden doordat het plan Lode wijk van Deyssellaan nagenoeg voltooid De gemeente wil er op wijzen dat er alleen aan de discussie wordt deelgeno men door leden van de commissie en door de deskundigen, dit volgens de normale regels die gelden voor openbare commissievergaderingen. Toehoorders zullen dus niet aan deze discussie mogen deelnemen. Overigens liggen de stukken, die op deze vergadering betrekking heb ben, voor iedereen die daar belangstel ling voor heeft op het stadhuis ter inzage. Dat er een uitgebreide belangstelling wordt verwacht, mede door de activitei ten van het actiecomité anti-fluoridering „Kennemerland”, heeft men ook op het stadhuis begrepen. Mocht de zaal waarin vergaderd wordt te klein zijn, dan zul len zij die daar geen plaatsje meer kunnen vinden, de vergadering kunnen volgen via luidsprekers, die in een ande re zaal zullen worden opgesteld. De belangstelling voor het fluorpro- bleem is landelijk maar vooral ook in Velsen toegenomen na de recente uitspraak van de Hoge Raad. Deze uit spraak, die dateert van 22 juni van dit jaar, komt er op neer dat het ongewild toedienen van fluor in het drinkwater een onwettige zaak is. Temeer ook om dat fluoridering van drinkwater een maatregel is, die een medisch karakter draagt. Een van de werken welke in het ko mende jaar zullen worden aangepakt is het veranderen van de ingang en de kassa van de Stadsschouwburg in Velsen. „In principe ben ik niet voor en wel om het element van vrijheid dat in het geding is”, zegt KVP-raadslid A. H. van Kilsdonk. En hij gaat verder: „Het wel of niet toedienen van medicijnen is een persoonlijke zaak. Dan is er voor mij nog het element van verspilling. Volgens gegevens voor zover die betrouwbaar zijn helpt fluor tot 12 jaar. Daarna niet meer. Als iemand tachtig wordt, slikt hij dus 73 jaar voor niets. Dat is een duidelijke verspilling. Als het daar naast ook nog een schadelijk effect heeft, wordt het natuurlijk helemaal een kwalijke zaak. Overigens vind ik het ’t paard achter de wagen spannen. Er moet gewerkt worden aan een bewustwor dingsproces, waardoor een ander voe dingspatroon kan worden ingebrouwd voor de milieus die dat nodig hebben. De tandartsen hebben misschien alleen een deelaspect in het hoofd: zorg voor de tanden. Maar de mens bestaat uit meer dan tanden alleen”. De KVP-ers drs. A. H. M. Kruijtzer en J. N. P. A. Hin konden geen mening vormen. Zij willen zich eerst informeren en de vergadering van vrijdag af wach ten. Of zoals drs. Kruijtzer het formu leerde: „Je kunt zeggen dat ik nog een onbeschreven blad ben, een open boek”. Voorbereidende werken zullen voort» worden verricht aan plannen voor: Bouw van een tien-klassige katholieke basissschool in Driehuis: Bouw van een gymnastiekgebouw aan de Kerkstraat in IJmuiden; Bouw van een overkapping voor de staantribune en het inrichten van ver koopruimten op het sportpark „Schoo- nenberg” in Velsen; Bouw van een tweede openbare lagere school aan de Schiplaan in IJmuiden en Bouw van een onderkomen met bijbe- horen aan de Amsterdamseweg in Vel sen, ten behoeve van de werfafdeling van openbare werken. Het woord is aan VVD-raadslid B. J. van Os: „Vooral uit buitenlandse litera tuur heb ik begrepen dat fluor slechts uitstel betekent, dat het de cariës tot ongeveer het achttiende jaar tegengaat doch dat het daarna in verhevigde mate gaat optreden en zelfs niet meer te remmen zou zijn. Ik ben altijd al tegen fluoridering geweest en dat heb ik bij diverse gelegenheden duidelijk laten blijken. In ’71 heb ik daarover al vragen in de raad gesteld, omdat ik vind dat het een onwettige maatregel was, die door geen enkele wet in Nederland wordt toegelaten. Verder ben ik er tegen in verband met de duidelijke polemiek tussen vooral medici, zowel in ons land als in het buitenland. Ik begrijp niet Meer meer verschijnen vooral de laatste weken de rode anti-fluoriderings- pamfletten aan de ramen van de wo ningen van de burgerij van Velsen. Deze foto werd gemaakt van woningen in de Strengholtstraat. dat ik van het goede en kwade fluor te weinig afweet. Het enige waarop ik het afwijs, is de ondemocratische wijze waarop fluor wordt toegediend. Je mag een geneesmiddel niet zomaar aan het drinkwater toevoegen”. Van de CPN-fractie bereikten we al leen G. Hoorn. „Wat wilt u nou eigen lijk? Flauwe kul”. Zo reageerde dit raadslid als enige nogal geagiteerd op het feit dat wij aandacht aan de Velsen se fluoridering wilden schenken. Een kort en krachtig antwoord, waarmee hij niet meer tijd van ons vergde, dan naar zijn mening strikt noodzakelijk. Het recht om zelf te bèslissen speelt ook bij de VVD-raadsleden een grote rol. M. Kotte reageert: „Ik ben tegen fluoridering. We leven in een vrij land en iedereen heeft zijn eigen verantwoor ding. Wie fluor wil hebben moet maar aan de pil. Er zijn andere middelen dan drinkwaterfluoridering. Ik wijs het af, niet op medische gronden, want onder medici bestaan al zoveel voor- en tegen standers. Maar je mag mensen die er angst voor hebben niet gaan dwingen en dan maar zeggen dat het zo goed voor ze is”. De zaak van de drinkwaterfluoridering zal ons misschien nog lang bezig houden. Ook al heeft de Hoge Raad afkeurend gereageerd op het toedienen van fluor in het drinkwater, daarom is het probleem nog niet van de baan. Immers minister Irene Vorrink, van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, heeft al aangekondigd dat er naar een mogelijkheid zal worden gezocht door haar kabinet, die het toe dienen van fluor aan het drinkwater landelijk moet legaliseren. Wanneer het in de wet anders staat dan we het willen, dan moet je daar iets aan doen, moet zij gedacht hebben. Al zal aan twijfelen, dat zij het de volksgezondheid voor De deskundigen die op deze bijeen komst zullen spreken zijn aan de zijde van de voorstanders van fluoridering: professor dr. B. Houwink, hoogleraar in de preventieve en sociale tandheelkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; prof. dr. J. van der Sluijs Vëer, hoogle raar interne geneeskunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht en drs. G. J. Sollewijn Gelpke, tandarts te Den Haag, die namens de Nederlandse Maatschap pij tot bevordering van de tandheelkun de zal optreden. Namens de tegenstan ders van drinkwaterfluoridering in Vel sen zullen spreken: de heer H. C. Moo- lenburgh, arts te Haarlem; drs. G. W. Grimbergen, bioloog te Haarlem en mr. H. M. van Fenema, oud-burgemeester van Zandvoort Naast de PvdA zit de driemansfractie van D’66-PPR en deze neemt een beslist afwijzend standpunt met betrekking tot drinkwaterfluoridering in. J. H. G. Kore- man, de „fluorman” van de drie, bena dert het probleem meer van de juridi sche kant en zegt: „Een dergelijke ingrij pende beslissing dient op een ander ni veau te worden genomen. Daar moet een discussie over komen in het parlement. Je moet dit niet overlaten aan bestuur der van het waterleidingbedrijf, in dit geval de gemeente Velsen”. Zijn fractiegenoot D. Manten: „Ik sta er zeer gereserveerd tegenover. Er moet wel een wonder gebeuren en er zullen wel heel erg sterke argumenten op tafel moeten komen, wil ik vóór de voortzet ting van fluoridering stemmen”. Ook J. M. van Ho riek gaat in deze met zijn fractiegenoten mee en zegt: „Bij voor gaande discussies heb ik al laten blijken aanwezig zullen zijn, in 1974 waar schijnlijk de volgende werken in uitvoe ring worden genomen: Verbouwing of nieuwbouw van de kleuterschool „De Paddestoel” aan de P.J. Troelstraweg in IJmuiden: Verbouwing van de Adolf van Nas- sauschool aan de Burgemeester Ensche- délaan in Santpoort-Noord; Verbouwing van ingang en kassa van de Velsense Stadsschouwburg: Restauratie van de percelen Midden- dorpstraat 6 en 8. Noorderdorpstraat 2 en Torenstraat 11. 13 en 15 in Velsen- Zuid: Verbouwing en uitbreiding van de kleed- en wasruimte van gymnasium „Felisenum” aan de Van Hogendorplaan langs een andere weg kan. Wanneer fluor een schadelijke werking heeft, dan heeft iemand met een protese daar al leen maar last van, hij profiteert niet van het voordeel, dat de mensen een gebit hebben”. Fluorgedachten van Velsense raadsleden waarom wij dan in Nederland zonodig voorop moeten lopen in die fluoridering. Ik heb me in ’63 al volledig aangesloten bij de etische bezwaren die het toenma lige raadslid, mr. Van Hattum kenbaar maakte in de gemeenteraad. Een meer derheid van een raad is naar mijn mening niet eens bevoegd zo diep in te grijpen. Wanneer iemand bepaalde medi cijnen wil slikken, moet hij daar zelf ovei- beslissen. Bij een fluortoediening zoals nu kom je op het souvereine gebied van de mens zelf”. Ook VVD’s mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn keert zich tegen drinkwa terfluoridering. „Niet zozeer omdat ik tegen het gebruik van fluor op zich ben”, zegt zij, „Maar ik vind dat wij als raad daarover niet moeten beslissen. Tenslotte zijn we met zijn dertigen een stel leken. Het gaat mij vooral om het principe. Zodra er enige twijfel is, moet je iets niet doen. En ik ben van mening dat wij er niet voldoende vanaf weten om werkelijk te kunnen oordelen”. Tegenstanders van drinkwaterfluoride ring zagen hun actievoeren eindelijk be loond en meenden dat zij door deze uitspraak in het gelijk gesteld waren. Inmiddels hebben verschillende gemeen tebesturen in ons land van gemeentes waar fluor aan het drinkwater werd toegevoegd uit de uitspraak van de Hoge Raad hun conclusie getrokken en tot stopzetting van drinkwaterfluoride ring besloten. Om eens te peilen in hoeverre de gemeenteraadsleden van Velsen zich reeds in deze problematiek hebben ver diept vroegen wij telefonisch hun me ning. Vierentwintig van de negenentwin tig raadsleden konden wij voor com mentaar bereiken. Hun reacties laten wij hierna volgen. W. Velzel (PvdA) zegt over fluoride ren: „Ik ben een voorstander van geflu orideerd drinkwater. Omdat ik, hoewel ’t vaak niet zo lijkt, het toch een effectief middel tegen cariës vind. Ik zie ook wel degelijk bezwaren, zoals aantasting van persoonlijke vrijheid en zo, maar ik vind dat de voordelen toch groter zijn dan de nadelen. Op grond van de effec tiviteit ben ik tot op heden voorstander, maar ik kan me indenken dat men soms meent dat de overheid wat te ver gaat. Eigenlijk moet het snoepen zelf aange pakt worden, maar wat kun je van ouders verwachten als op de tv als maar gezegd wordt „wat wij maken is zo lekker”. Zijn fractiegenoot J. Jansen steunt hem daarin met de woorden: „Als het niet nodig zou zijn, zou ik er niet vóór zijn. Ik bedoel als de cariës zo terugge drongen zou kunnen worden. Nu dat niet het geval is zeg ik: doorgaan met fluorideren. Maar je moet aan twee kanten werken. Je moet ook propaganda maken tegen het snoepen”. Van de Protestants-Christelijke fractie zegt Jur. Visser: „Vanaf het begin ben ik ertegen geweest. Het komt erop neer dat ik ernstige bezwaren heb tegen dwang maatregelen van de overheid om fluor als medicijn, als vergif eigenlijk, op te dringen. Vooral nu ook steeds meer we tenschapsmensen, die voorheen vóór wa ren, er nu op terugkomen. Trouwens de nevenverschijnselen vind ik niet verant woord en wanneer er nu geen alterna tief zou bestaan, zou het nog anders liggen. Nu laten we een verkeerde eet gewoonte gewoon voortbestaan. En als ik dan kijk naar de uitspraak van de Hoge Raad, dan blijkt dat we in wezen een strafbaar feit plegen. Dan denk ik dat moeten we niet doen. Ik ben er vanaf het begin tegen en dat zal ik blijven ook”. Mevrouw C. M. J. Huizinga-Tesselaar en haar buurman in de raad, A. Roosen daal, beiden ook Protestants-Christelijk, willen hun mening nog even bewaren tot na de vergadering van vrijdagavond en de raadsdebatten, die nog zullen vol gen. Fractiegenoot H. A. de Boer formu leerde zijn mening als volgt: „Ik geloof zeker in de preventieve werking van fluor, ik neem aan dat de deskundigen dat niet uit hun duim gezogen hebben. Daarnaast valt altijd op dat felle tegen standers die ook niet tegenspreken. Maar dat is voor mij niet doorslaggevend. Ik benader de kwestie vanuit het punt: Heeft de overheid het recht stoffen aan drinkwater toe te voegen en dan kom je op het terrein van de etiek en de vrijheid. Dan ben ik geneigd te zeggen dat de overheid de grens heeft bereikt en er niet overheen moet gaan. Overi gens heb ik in juni van dit jaar al vragen gesteld over de fluorkwestie en er nog geen antwoord op gekregen”. Tenslotte de partij die de tafel van de Velsense gemeenteraad vol maakt: de KVP. Daarvan zegt W. N. Koopman: „Bij het begin was ik voorstander van drinkwaterfluoridering om de cariës te lijf té gaan. Hou daarbij de vraag open: wat doe je er nog meer aan, omdat het nu eenmaal geen erg vriendelijke me thode is. Maar de rapporten van toen gaven de overtuiging. Nu zijn er zoveel jaren voorbij en er is verder nog niets gebeurd. Er zijn rapporten waarin één ja zegt en de ander nee. Beide rapporten zijn ondertekend door een professor. Nu zeg ik dus: Voor mij hoeft het niet meer in het drinkwater. Vooral ook omdat het Voorts zal het te ontwerpen bestem mingsplan voor het agrarisch gebied tus sen Driehuis en Santpoort-Noord worden aangepast bij de wet op de ruimtelijke ordening. Dit geschiedt eveneens zo spoedig mogelijk met de overige plannen voor de agrarische gebieden, teneinde te trachten ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Algemeen geldt voor het aanpassen van ontwerp- of in bewerking zijnde bestemmingsplannen dat deze voortdu rend aan de uitspraken van de Kroon dienen te worden getoetst. Ook moeten voorschriften en plankaarten steeds op nieuw worden gewijzigd, zelfs nadat het vereiste vooroverleg beeft plaatsgehad. En dikwijls komt bet dan nog voor dat Gedeputeerde Staten aan onderdelen van het door de raad vastgestelde plan hun goedkeuring onthouden, of ambtshalve wijzigingen toestaan met het oog op recente uitspraken van de Kroon. In de aanbevelingsbrief bij de begro ting wordt ook de voortzetting en beëin diging aangekondigd van de volgende werken: de bouw van een tien-klassige basissschool aan de Van Diepenhorst- straat in Velsen-Noord; de bouw van een drie-klassige protestants-christelijke kleuterschool aan de Kruisberglaan in IJmuiden en de bouw van een gasregel- station op het terrein van het gemeente lijk gasbedrijf. Tevens wordt bekendgemaakt dat, voor zover de benodigde geldmiddelen *<4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5