PTT: hulpzendertje in PESSIMISME OVER OVERLOOP Santpoortse EHBO en duikteam IJmond” gezamenlijk in actie Zwemmertje haalde zich woede van schoonspringer op de hals Iw Gfe politierechter Nappa kleding Suède- VELDHUIS Wijk aan Zee in orde Verenigingsnieiiws o® (fe (Wïwifl „De stedeling wil een bungalow op de Dam” 1 Donderdag 20 september SLECHTE TV ONTVANGST IN BADPLAATS? debokkedoorns 4 de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN OEFENING IN „VELSEREND” JUBILEUM MENU 7 IJMUIDER COURANT 1973 Gruijters Harde leer e el Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Wijk aan Zee Voetbal Filosofie Heemskerk Wisselgeld Bollen I I I I I I I I I I I I I I Sproeten Beverwijk BF* F (Door Rolf Stallinga( naar Huijgens- u. (Van een onzer verslaggeefsters) 20 ADVERTENTIE 12.30, 14 Huijgens- RESTAURANT ADVERTENTIE voor dames en heren •n VRIJDAG 21 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 19 - 21 u. moet aan nood: verdachte hielp hem wel, hij wis selde de zaak en kreeg twee tientjes extra. Hij hoorde twee weken voorwardelijk en f 100 boete eisen, waarbij de officier ook wees op een straf bij de kinderrech ter. Mr. Vink legde die straf ook op, erbij zeggend dat verdachte zijn zak centjes misschien eens wat nuttiger zou kunnen besteden dan aan kroeg en dan cings. Nu ging het echter alleen maar om de man die de fietsen afnam, en ze overi gens een week later verkocht omdat zijn gezondheidstoestand het rijden erop niet toestond. Hij wist niet dat het gestolen waar was, hij kon het ook niet weten zei zijn „leverancier”. Mr. Bijl de Vroe dacht dat hij toch wel zijn vermoedens had kunnen hebben. Vooral omdat het hier om nieuwe fietsen nog in het karton ging, om méér dan één exemplaar en de lage prijs dacht hij dat enige voorzich tigheid verdachte niet misstaan zou heb ben. Hij vroeg voor schuldheling f 125 waarvan mr. Vink f 75 maakte omdat vc’-d'-chte in feite al f 350 schade heeft geleden met de aankoop. Deze schoot hierdoor met zijn voor hoofd tegen de rand van het bassin en liep een snijwond op die met vijf hech tingen moest worden geheeld. De om standigheden waren voor de officier van justitie, mr. Bijl de Vroe w(el aanleiding tot niet een al te zware straf, maar zoals hij zei: die klap loog er niet om. Én het was ook niet de eerste keer, verdachte had al eens eerder een meisj'e geslagen. Hij kreeg conform de eis 75 boete. „Er is zoveel geld nodig, dat we bang zijn dat het er niet van komt”. De provincie zou daar graag meer aan doen, maar de 48 miljoen gulden, die ze vorig jaar uit het rijkswegenfonds kreeg, ging voor een groot deel op aan het oplappen van bestaande wegen. „Het is nu zo dat Feit is dat de suburbanisatie uit de hand loopt. Om dit te illustreren liet Wijnands een perspectief tekening zien van het jaar 2000, waarin het gezicht van Noord-Holland met sproeten is be zaaid terwijl het volgens de plannen een paar schoonheidsvlekken hadden moeten zijn. Het duikteam „IJmond” heeft de eerste slachtoffers uit het water gehaald. „Als je enige reactie nou is” mooi ver diend...” zei mr. Bijl d e Vroe hoofd schuddend tegen ’n 18-jarige Beverwijker die voor heling terecht stond. Het was na tuurlijk wel een erg eerlijke reactie van verdachte die er nou ook weer niet uitzag alsof hij er trots op was op 8 juli een vriend In een café „uit de moeilijk heden” geholpen te hebben. Die had een aantal kwartjes uit een automaat gerold en zat daar wat verlegen mee. Geen Ruzie op de Hillegomse bollenbeurs op 25 juli. Twee lieden hadden ruzie over een geldbedrag dat de één de ander schuldig zou zijn, en in het kleine com- partimentje waar zaken gedaan worden vielen er klappen. „Ik kreeg een duw en k Woedend was hij, vooral omdat dit wel meer gebeurde. „Maak dan een af spraak met de badmeester” zei de poli tierechter „of als het niet gaat spring dan niet”. „Dat is het nou juist”, zei de jongeman, „het wordt omgeroepen, ze worden er uitgehaald en toch zwemmen ze weer onder de plank”. Zijn emotione le reactie op dat moment: een klap tegen het achterhoofd van de jongen. - Aldus luidde de opgave voor de grote oefening, welke hier woensdagavond werd gehouden door de afdeling Sant poort van de EHBO, in samenwerking met het duikteam „IJmond” uit IJmui- den, terwijl tijdens het verloop van deze acties ook de afdeling Velsen-IJmuiden van het Rode Kruis werd ingeschakeld. Na het alarm van de directeur van „Velserend”, de heer R. van Deurzen waren de EHBO-Santpoort en het duik- eam spoedig er plaase, waarvan de le den twintig imaginaire slachtoffers mochten aantreffen. Zeven daarvan be vonden zich nog in het water, die spoe dig en vakkundig door het duikteam op het droge werden gebracht. Binnen het uur waren alle gewonden verzorgd, ondanks het feit dat er minder hulp aanwezig was dan eerst werd aan genomen. Waarschijnlijk waren de slechte weersomstandigheden weinig sti mulerend voor de opkomst geweest, zo dat de kwaliteit van de helpers de kwantiteit heeft moeten compenseren. Na afloop van de oefening werd deze door de Santpoortse arts J. C. van der Sar aan een kritische beschouwing on derworpen. nota bene in een kroeg en dan heb je nóg niet genoeg pils”. „De ene mens is anders dan de andere....” zei verdachte. Mr. Vink: „Jazeker, maar ik bewonder ’t niet”. Hij wees erop dat de voorwaar delijke straffen de heren in het gezel schap eens opgelegd echt niet voor de aardigheid waren. „Jullie trekken je er geen laars van aan”. Ergernis ook over het feit dat één van drie dan ook nog rustig met flink wat bier op de auto ging rijden. Ook betuigde men zijn dank aan de heer R. van Deurzen die het natuurbad welwillend voor deze oefening had afge staan, om daarbij bovendien voor diver se consumpties te zorgen. Uiteraard was men even erkentelijk voor de assistentie van de BB en het provinciaal commando van het Rode Kruis, van welke zijde tenten, verlichting, brancards en dekens werden verzorgd. 22 SEPTEMBER vieren wij ons 12'/z jarig bestaan. Wij hopen onze gasten ook in de komende jaren culinair te mogen verwennen met onze exclusieve gerechten en service. Bij deze feestelijke gelegenheid serveren wij op 22 en 23 september een speciaal jubiieum-menu a f 22,50 p.c. bovendien ontvangt u een prachtige surprise! Tijdige tafelreservering gewenst. 023-263600 het wegenprogramma drastisch worden ingekrompen bij gebrek middelen”, aldus ir. Buijze. Alle ogen zijn nu gericht op Den Haag, waar minister Gruijters (Ruimte lijke Ordening) juist het roer van de in terdepartementale stuurgroep van zijn voorganger Udink heeft overgenomen. De commissaris der koningin sprak in dit verband van de „politieke zelfoverwin ning” van Gruijters, daarmee herinne rend aan de afkeer waarmee deze in de weinige dagen dat hij Statenlid was, het hoofdstuk Overloop had omgeslagen. Gruijters moet de zaak redden dooi zwaar geschut aan te dragen. Voorlopig blijft het de vraag of hij daarmee enige haast zal maken. Amsterdam kan daai na de insteekhaven-affaire over mee praten. ZWEMDIPLOMA’S In het Bever- wijkse Sportfondsenbad zijn 19 kinderen geslaagd voor het kleuterbrevet. Voor het B-diploma slaagden 6 deelnemers, voor het C-diploma 3. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE De slechte televisie-ontvangst in de badplaats vorige week is volgens de voorlichtingsdienst van de PTT terug te voeren tot een atmosferische storing. Diverse bewoners klaagden vorige week over de slechte ontvangst van Nederland I. Vooral vorige week zaterdag en die zaterdag ervoor zagen de bewoners van Wtfk aan Zee die in de avonduren naar het programma op Nederland I keken beelden van een Duits televisiestation op het scherm. „Die storingen zijn te wijten aan het mooie weer, hoe gek dat ook moge klinken aldus de voorlichtingsdienst. „Daar de Duitse zender op hetzelfde kanaal (33) zit als Nederland I verschijnt er een dubbelbeeld op het scherm”. Overigens is de PTT het helemaal niet eens met de mening, die bij sommige Wijk aan Zeeërs heeft post gevat, dat het hulpzendertje, dat de PTT vorig jaar op het dak van een der Hoogovenge- bouwen heeft geplaatst, slecht functioneert. „Metingen hebben uitgewezen, dat het steunzendertje uitstekend werkt. Wijk aan Zee schijnt niet zo bijster nieuwsgierig te zijn naar onze ideeën hieromtrent. Niemand bleek interesse te hebben in een door ons te beleggen voorlichtingsbijeenkomst, tijdens welke de PTT zou uitleggen hoe dat zendertje werkte en hoe de antennes te richten”, aldus de PTT-voorlichtings- dienst. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein IJmuiden-West, 19-21.30 uur. „Velserbeek”, 20.15 uur: openbare ver gadering DS’70. R.-k. Gemengd Koor, 19.30 u. repetitie in Petruszaal, Mercuriusstraat IJmuiden. COV, 20.00 uur: repetitie in het Cultu reel Centrum. Het probleem is, dat de van drie- hoog-achter verdreven stedeling een huisje met een tuin wil en alle voorzie ningen dicht bij de hand en daarom weinig trek heeft in de hoogbouw, die vooral in Purmerend en de Alkmaarse buitenwijk Huiswaard uit de grond wordt gestampt. Wijnands „De stede ling wil een bungalow op de Dam”. Er zijn meer factoren die het droom beeld van de bestuurders verstoren. Zo wordt er in de oude steden steeds harder aan rehabilitatie getrokken, interesseert Amsterdam zich eigenlijk meer voor de westelijke IJsselmeerpolders de teke ningen hangen al in de werkkamer van wethouder Lammers), fungeert het ont breken van werkgelegenheid in het noorden als een rem en laat de infra structuur voor een dergelijke volksver huizing alsmaar op zich laat wachten. Dat betreft dan vooral de onontbeerlijke wegen, scholen en recreatieve voorzie ningen „Wil de Ruimtelijke Ordening slagen en nie in papkreten vervallen, dan moet je durven investeren in de infrastructuur. Maar dat lukt bijna nooit en dat is een harde leer”, aldusde doorgaans zo opge wekte commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg. Hij sprak de hoop uit dat de overlopers de provinciale bordjes naar de groeikernen in de toekoms beter zullen volgen, maar ook mr. Kranenburg kon niet de garantie geven dat dit ge beurt. Dat de Nederlandse Spoorwegen bij deze rechttoe-rechtaan-gedachte een handje zullen helpen, zit er ook al niet in. De commissaris hierover: „Ik heb niet de illusie, dat nieuwe railverbindin- gen op een zo tijdig moment klaar zijn, dat ze een factor kunnen zijn bij het kiezen van een woonplaats”. Breestraat 12-,. Beverwijk Tel. 25629 VRIJDAG 21 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30 - 17.30 en 19 - 21.30 u. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 disco. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: 14 - 17.30 en 19 - 21 u.: Ruijsdaelstraat 7: 15.30 - 17.30 u. „De mens is een mens, de één doet alles keurig pas als alles tot in de puntjes in orde is, de ander denkt het zit wel goed en het komt wel terecht”. Zo filosofeerde een getuige voor het hekje. Hij was degene die een 28-jarige man uit Hillegom deze zomer aan twee spiksplinternieuwe sportfietsen hielp te gen wat je noemt afbraakprijzen, 175 per stuk. Gestolen waar, hij nam ze mee uit de zaak waar hij werkte. Hij vroeg zich dan ook eerlijk af waarom hij niet voor diefstal terecht moest staan. Men stelde hem gerust: dat zal op een komende zitting beslist ook wel aan de orde komen. - A Het gesjouw met de krat waarin ook nog drie flesjes braken riep bij mr. Bijl de Vroe associaties op met het televlsie- vermaak „Spel zonder grenzen”. Tegen deze verdachte vroeg hij een week, te gen de andere jongeman bij verstek ook een week tegen de vrouw vanwege drie kinderen twee weken voorwaardelijk en f 150 boete. Hij achtte de laatste twee schuldig aan uitlokking. De straffen werden conform opgelegd. De bronnen van vermaak in het vrije tijdsleven van de heren tegenover zich interesseerde mr. Vink gisteren. Zo vertelde een 19-jarige Beverwijker hem zijn geld uit te geven aan drank, eten en voetballen. Mr. Vink: „Ha, een sports man”. Dat was dan de tweede die dag. Minder opgewekt klonk het „Maar bier en sport dat gaat toch niet samen!” Bier speelde een belangrijke rol in het leven van deze jongeman en dat van zijn mannelijke en vrouwelijke compagnons die verstek lieten gaan. Op 16 maart beraamden ze in een Beverwijks café het plan om een krat bier uit een groothandelscentrum weg te halen. Geen onbekende actie voor de andere twee, die hadden het al eens gedaan en waren er trouwens ook voor veroor deeld. Ze dachten blijkbaar dat het nu slimmer zou zijn de „nieuwe” de krat maar ter hand te laten nemen. De vrouw wees de plek aan, de man reied de auto, genoemde verdachte versleepte de krat. „En dat allemaal voor 24 ellen dige flesjes bier” zei mr. Vink, „je zit Deze geslaagde oefening zal waar schijnlijk een goede stimulans betekenen voor de nieuwe cursus van de Sant poortse EHBO, waarmee woensdag 26 september in het jeugdgebouw aan de Dinkgevelaan een aanvang zal worden gemaakt. Inlichtingen hierover bij me vrouw Hoekstra, Hoofdstraat 266 (tele foon 376251) en mevrouw Vogel, Rijks weg 319 (telefoon 375896). Ir. Wijnands, eerder deel uitmakend van de PW-staf in de hoofdstad, vormt met burgemeester R.J. de Wit - aan wie lang niet alle Amsterdammers de beste herinneringen bewaren het „Amsterdam se tandem”, dat met rugdekking van provincie en rijk een Groot-Alkmaar nastreeft. Maar ook hij moest toegeven, dat het tot dusver stroef verloopt. Niet Alkmaar, Hoorn en Purmerend lopen vol, maar al die dorpjes waar men de provincie) dat liever niet ziet. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden 6.30- 8.00, 12.15-13.15, 16.45-18 en 19.30-21 uur: gemengd zwemmen. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur leidster 9.30-12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 10715. Wereldwinkel, 9.30-16 u. Markt Sant poort. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend 9 - 12 en 13.30 - 15.30 u. Easy, Populierenlaan. Geopend vanaf 20 u. Clubhuis Scheybeeck, Parallelweg. 20 u. jaarvergadering SSS. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: 10 - 12.30, 14 - 17.30 en 19 - 21 u.; Amstelstraat 44: 15 - 17.30 en 19 - 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: 15.30 - 17 en 18.30 - 20.30 u. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 19 - 20 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44 19 - 21 u. toen duwde ik terug” zei de man die nu terecht stond, een 67-jarige uit Bree- zand. „Nou ja, en toen viel hij ongelukki gerwijze over een stoel”. Zijn slachtof fer, diep verontwaardigd: „hij gaf me platweg gezegd zo’n opdonder dat ik over de tafel en stoel heenvloog tegen de muur. Het is dat ik zo’n harde kop heb, zei ik later nog thuis. Ik aan hém geweest? Ik zal wel wijzer wezen”. Een getuige kon niet vertellen wie het eerst sloeg in dit welles-nietes spelletje van volwassen mensen, wel zei hij een doffe dreun gehoord te hebben. Daarna zag hij het slachtoffer languit op de vloer lig gen. Mr. Bijl de Vroe kon niet bewijzen of verdachte nou een „stomp” had gegeven, want daar waren geen bewijzen voor behalve zijn verklaring en die van de gevloerde man. Wel echter hield hij de duw die verdachte zelf toegaf voor be wezen. Een duw, die hij zelfs als het een reactie op een actie van de andere kant was, buiten proportie vond. Hij vroeg 150 boete, dat mr. Vink verlaagde tot 100. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen 10 - 12.30 en 14 - 17 u., op zaterdag en zondag 10 - 12 en 14 - 17 u. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Werf, Jan Ligthartstraat. 20 u. klaver jassen. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen 10 - 12.30 en 14 - 17 u., op zaterdag en zondag 10 - 12 en 14 - 17 u. HAARLEM. „Schoonspringen is ook een sport, en dan moet je sportief blyven. Een sportman moet zich juist kunnen beheersen” zei mr. Vink gisteren tegen een 20-jarige IJmuidenaar die zijn sportiviteit in juli wat vergat. Schoon springen is zjjn grote hobby en toen hij op een gegeven ogenblik de springplank beklom in het zwembad voor de uiterst moeilijke tweeëneenhalve salto „er zijn er maar twee in 't zwembad die dat kunnen” vereiste dat het uiterste van zijn concentratie en vooral: een leeg bad onder hem. Zwevend tussen hemel en aarde zag hij toch opeens een jongen onder zich in het water. Proberend hem te ontwijken kwam hij verkeerd in het water terecht. En dan de wegen, waarin ook al niet veel schot zit. Het verhaal van ir. J. C. Buijze, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, was dan ook al lerminst vrolijk. Hij beklaagde zich over al die scheldpartijen tegen het verkeer: „Een defaitisme dat me een beetje be nauwt”. Over de regeringsplannen, waaraan op wegengebied ook al weinig eer is te behalen, kon ir. Buijze zeker niet juichen. Zijn zienswijze: „Je kunt best wegen bouwen als je ze maar op de goede plaatsen legt”. Ir. Buijze wees op de toenemende verkeersdruk op de tunnels onder het Noordzeekanaal en hij vreest, dat het ook bij de Velsertunnel erg moeilijk gaat worden zodra Rijksweg 6 gereed is. De kansen van nieuwe wegen? De Stam- weg (Rijksweg 16), bijvoorbeeld waarvan men aan de overkant van het kanaal zo graag de vruchen zou plukken? Buijze: openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 194a, lamuiaen, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u. Centrale jeugd- en tienerblbliotheek. Willemsbeekweg 96, ijmuiden-Ctost, 15.30-17.30 u, filiaal Wüs- telaan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 uur, filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 u., filiaal Wijkerstraatweg 177, Veisen-Noord, 14.30-17.30 en 19-21.30 u„ filiaal ZeewijKpiein, IJmuiden-West, 14.30-17.30 uur. Bejaaraensoos 14-16 uur in gebouw Leger des Heils, Edisonstraat 14, IJmui den. christelijk Mannenkoor, 19.45 uur re petitie in het „Cultureel-Centrum”. PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat, uur: film en disco. Stadhuis, 20.15 uur: openbare vergade ring commissie volksgezondheid (Kwestie fluor). (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De striemende re genvlagen vormden woensdagavond een realistische bijkomstigheid voor de ver woestende windhoos, waarvan werd ver. ondersteld dat deze zojuist het natuur bad „Velserend” in Santpoort had geteis terd. Aangenomen werd dat deze ramp een groot aantal gewonden op het strand en in het water had veroorzaakt, zodat ook onder de badgasten een paniek was uitgebroken. ALKMAAR Het heilige vuur dat een jaar of wat geleden nog uitstraalde van de wegbereiders van de overloop, de „export” van randstedelingen in Noord- Holland naar aangewezen plaatsen in het noorden van de Provincie, heeft plaatsgemaakt voor een sombere onder toon. In werkelijkheid gaat het alle maal heel anders dan op papier en men moet zich in alle ernst afvragen in hoeverre deze operatie (nog) lukt. „De groeikernen moeten de smaakmakers zijn van de overloop. Als dat niet lukt, kunnen we de overloop wel vergeten”,- sprak de Alkmaarse directeur van Open bare Werken, ir. P. Wijnands, op de Wes telijke Wegenbouwdag, die gisteren in de kaasstad werd gehouden en als thema had „De weg naar Noord-Holland- Noord”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7