Centraal Planbureau na analyse regeringsmaatregelen Verontrusting bij NVV ACTIE IN Belgen vangen weer vogels ZAANDAM Grigorenko uit psychiatrische inrichting Geruchten over revaluatie Belgische frank en D-mark Ben Webster overleden Jan Martijn (NVV) weg uit Velsen I Shell spant tegen Vrij Nederland ,Wegwerp-lever’ uitgevonden |^EUR B.V.^I FRANK toentmecie proces aan Chaotische situatie AGENDA pagina 7 I O Het woord is aan... NERVEUZE HANDEL OP GELDMARKT bontsoorten Verder in de krant Tenorsaxofonist NIEUWE TAAK OP BONDSKANTOOR HET WEER - Ik wist niet eens dat er zoveel waren. - Ben je bij Frank geweest - Wat een enorme kollektie heeft die zaak! WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN nmfmHrmrmmmmmmnmm - Zie pagina 25 PIANOSPELEN Wisselvallig weer II VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 63e jaargang nummer 270 Gefingeerde ramp Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s 3 3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 rei Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 7, 9 Medische diensten 7 Economie 11 Beurs 11 Kunst 15 Radio en tv 17 Strips 17 Puzzel 19 Schrijvende lezers 19 Sport 23, 25 T B - lama» a isy. ,u- ‘me* Ol IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mijc, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent- WERKLOOSHEID ZAL NIET DALEN Hoogovens wil Staalmat kwijt (Van onze financiële redactie) verhaal (Van onze kunstredactie) tot het KNMI (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hoogovens in IJmui- den wil onderhandelingen beginnen met het Engelse bedrijf Square Grit over een eventuele overneming van Staalmat in Utrecht door het Britse bedrijf, zo heeft Hoogovens desgevraagd medegedeeld. MOSKOU (UPI en Reuter). Pjotr Grigorenko, de Russische generaal-ma joor die zijn militaire carrière opofferde om zich in de rijen van de politieke dissidenten te scharen, is ontslagen uit een psychiatrische inrichting. Hij is eer gisteren overgebracht naar een gewoon ziekenhuis in de buurt van Moskou, zo hebben zijn vrienden meegedeeld. De 66-jarige Grigorenko werd in mei 1969 in Taskent gearretseerd op beshcul- diging van het verspreiden van „laster tegen de Svjet-Unie”. 9 Minister Boersma van Sociale Zaken nieuwe berekeningen nog niet ontvangen. Hij zei, dat het kabinet alles Het verzoek om overplaatsing is deels een gevolg van de moeilijkheden tussen Martijn en een aantal kaderleden van de Industriebond N.V.V. bij de Hoogovens. De loonsomstijging zou 8.3 percent kun nen bedragen in plaats van de door de regering berekende 10. Hierbij blijft een reële loonsomstijging van 2 percent ge handhaafd. Dat is dan aanzienlijk lager zou doen om de werkloosheid tot onder de 100.000 terug te dringen. Het Centraal Plan Bureau is tot de conclusie gekomen, dat de nieuwe maat regelen tot een prijsstijging van 4.8 per cent in 1974 zullen leiden. Aanvankelijk had het plantbureau 6 percent geraamd. nieuwe berekeningen staande, dat deze werkloosheid volgend jaar stabiel zal blijven op het peil van 100.006 a 105.000 en pas in 1975 beneden de 100.000 zal dalen. Het kabinet mikt op daling onder de 100.000 al eind volgend jaar. BERKELEY (AP). De 28-jarige arts Kenneth Matsumara, afkomstig uit To kio zegt de eerste kunstmatige lever in de wereld te hebben uitgevonden. Het is een machine, die buiten het lichaam van de patiënt opgesteld diens bloed ver verst. ADVERTENTIES U KO (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De Belgische minister van Landbouw, Lavens is verstrikt ge raakt in de netten van de vogelvangers. Verleden jaar had zijn voorganger Tin- demans de moed opgebracht de vogel vangst te verbieden. Onder druk van zijn Westvlaamse kie zers heeft Lavens het verbod nu gedeel- teijk ongedaan gemaakt. Het vangen van 120.000 vogels in de hefst is toegestaan. De besluiten zijn vandaag in het staatsblad verschenen. Op de werktafel van minister Lavens zijn al protesttelegrammen neergedaald onder andere van de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Vogels en van de stichting Natuur en Milieu die het weer toelaten van de vogelvangst ,al is het dan gelimiteerd, betreuren. Bij de vangst mogen geen netten wor- dan de loonsomstijging die voor 1973 is geraamd, namelijk 14.2 percent. De fiscale maatregelen die na de reva luatie door het kabinet zijn getroffen om een onevenredige inkomensverdeling in de landbouw te voorkomen, gaan het rijk 130 miljoen kosten waarvan 20 miljoen reeds in 1973. Het opnieuw invoeren van de investe ringsaftrek voor bedrijfsgebouwen zal het rijk in 1974 een belastingverlies van 120 miljoen opleveren. De gevolgen voor de rijksbegroting van 1974 van deze Sinds 1964 woonde Webster, die alge meen erkend werd als een van de grote tenorsaxofonisten van de oude generatie klassieke jazzmusici, beurtelings in Am sterdam of in Kopenhagen. Hij trad regelmatig op in ons land. Zijn concer ten in Haarlem en Beverwijk werden daarbij druk bezocht. Het radioprogramma NOS-jazz, dat zaterdag op Hilversum I van 16.03 uur tot 16.45 uur wordt uitgezonden, zal geheel gewijd zijn aan de gestorven saxofonist. Webster wordt in Kopenha gen begraven. Deze „wegwerp”-lever bevat levende levercellenden van dieren. Volgens Ken neth Matsumara bedragen de produktie- kosten van de kunstmatige lever onge veer 375 gulden. Hij hoopt dat zijn uitvinding binnen twee jaar in alle zie kenhuizen zal worden gebruikt. „Het verversen van het bloed vergt ongeveer tien uur”, aldus Matsumara, „en na gebruik kan de kunstmatige le ver gewoon worden weggegooid”. Webster werd 27 maart 1909 in Kan sas City geboren. Zijn muzikale loop baan begon hij bij het orkest van Flet cher Henderson. Later speelde hij onder meer bij Duke Ellington en Count Basie en trad hij op met de Jazz at the Philharmonic. had de ontvangi Staalmat is een volledige dochteron derneming van Hoogovens. Het Utrecht se bedrijf heeft ruim 130 werknemers in dienst, voor een groot deel gastarbei ders. De jaarlijkse produktie bedraagt 20.000 staalmatten voor de bouwnijver heid. Het Britse bedrijf houdt zich bezig met de verwerking van en de handel in betonstaal. De vakbonden en de betrok ken ondernemingsraden zijn ingelicht, aldus de woordvoerder. AMSTERDAM. Jazzmusicus en te norsaxofonist Ben Webster is gisteren op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Amsterdam overleden. Wilt u leren pianospelen? Kom dan naar onze oriëntatie- avond op dinsdag 25 september in Lion d’Or Kruisweg 36 Haar lem. Wij vertellen U daar hoe wij U in drie maanden op muzikaal en technisch verantwoorde wijze een melodie leren spelen door rijksbevoegde leerkrachten I U behoeft zelfs nog geen piano te bezitten. Kunt U die avond niet Vraag dan schriftelijke informatie bij Muziekhandel Alphenaar, Kruisweg 47 - 49 Haarlem, telef. 023 - 32 02 44, Hr. Provoost. ROTTERDAM. Het verhaal in „Vrij Nederland’ over een gefingeerde ramp in het Rijnmondgebied is aanlei ding voor Shell Nederland om een pro ces aan te spannen tegen het in Amster dam gevestigde opinieweekblad. Ook zal Shell een klacht deponeren bij de Raad voor de Journalistiek. Mr. J. H. R. van Schaik, president-directeur van Shell Nederland, vindt het verhaal in „Vrij Nederland” „bijzonder onbehoorlijk”. Dit heeft hij gezegd in een vergadering van de centrale ondernemingsraad op 27 au gustus, waarvan een verslag is versche nen in „Onder de Vlam”, de bedrijfs- krant van Shell Pernis. voor de ruim 130 personeelsleden. Hij is over deze ontwikkeling verontrust, om dat de overneming van Staalmat door het Britse bedrijf gevolgen kan hebben voor een andere dochteronderneming van Hoogovens, de staalfabriek Demka in Utrecht. Dit bedrijf (250 werknemers) is de grootste leverancier van Staalmat. VELSEN. Het districtshoofd van de Industriebond N.V.V. in Velsen, Jan Martijn, krijgt een andere functie bin nen de bond. Martijn heeft zelf het hoofdbestuur benaderd en overplaatsimg aangevraagd. De industriebond heeft daar positief op gereageerd en op een nog nader te bepalen datum zal Jan Martijn in functie treden als bestuurder algemene dienst op het bondskantoor in Amsterdam. maatregel zijn ongeveer 30 miljoen, omdat in de begroting voor dat jaar de baten 1973 van de vennootschapsbelas ting worden geraamd. Het Centraal Plan Bureau heeft de indruk, dat de totale gevolgen van de revaluatie voor de rijksbegroting gering zullen zijn. Slechts één uitzondering wordt genoemd: namelijk de gevolgen van de herwaardering van de goud- en deviezenreserves van de Nederlandsche Bank komen voor rekening van het Rijk. De opwaardering van de Nederlandse gulden heeft op de internationale en vooral op de Europese geldmarkt het effect van een knuppel in het hoender hok gehad, al was de situatie reeds onrustig en speculatief in verband met monetaire plannen van andere regerin gen. Het proces van de waardeverande ring der munteenheden is door de Ne derlandse manoeuvre misschien versneld, maar ongetwijfeld heeft de Nederlandse minister van Financiën rekening gehou den met een reactie die ten dele de beoogde voordelen voor ons land zou reduceren. Een nieuwe herwaardering van de gulden, ongeveer in dezelfde verhouding als de eerste, wordt kennelijk ook in het buitenland niet onmogelijk geacht. De onrust op de geldmarkt noopt intussen wel tot intensief overleg tussen de EEG- landen, opdat bij een komende internati onale overeenkomst op monetair gebied deze EEG niet optreedt als een onderling verdeelde groep, wier leden proberen nationale voordelen ten koste van part ners te behalen. De Industriebond NW, zei de heer Ab- benhyes, heeft ruim een week geleden Hoogovens schriftelijk om opheldering gevraagd en met name geïnformeerd naar de consequenties voor het perso neel. De heer Abbenhyes heeft via eigen informatiekanalen vernomen dat het Britse bedrijf werkt met een speciaal soort staaldraad (vierkant), dat niet door Demka wordt vervaardigd. De overne ming zou dus ernstige consequenties kunnen hebben voor de werkgelegenheid bij het al eerder door massale ontslagen geplaagde bedrijf van Demka- De heer Abbenhyes zei nog geen ant woord van Hoogovens te hebben ontvan gen. Hij hoopt dat dit concern de belan gen van het personeel zwaar zal laten wegen in het onderhandelingsgesprek. Bernard Shaw De meeste mensen eten dieren. De meeste dieren hebben een betere smaak. De heer J. Abbenheyes, districts- stuurder van de Industriebond NW in Utrecht, vindt het op zijn zachtst gezegd vreemd dat Hoogovens kennelijk onder handelingen met het Britse bedrijf is behonnen zonder bepaalde garanties te formuleren omtrent de werkgelegenheid Op de meeste wisselmarkten schoot de koers van de mark en de Belgische frank als gevog van die geruchten om hoog. Op de Amsterdamse wisselmarkt moest de Nederlandsche Bank op een gegeven moment Belgische franks op de Er werden Martijn verschillende verwij ten gemaakt. Onder meer dat hij niet kon meegroeien met de democratisering in de bond en met name zijn houding t.o.v. het bedrijven werk van de leden van de Industriebond bij de Hoogovens, wekte het ongenoegen van veel kaderle den. Jan Martijn heeft het verzoek om overplaatsing vergezeld doen gaan van de wens een wat minder inspannende post te mogen bezetten. Onze zegsman bij het hoofdkantoor van de Industrie bond kon nog weinig zeggen over de aard van de werkzaamheden, die Mar tijn in Amsterdam wachten, omdat de beslissing daarvoor nog „te vers” zou zijn. Verwachting van zaterdagavond: (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het pakket maat regelen, dat het kabinet zaterdag en dinsdag heeft bekendgemaakt (revaluatie, werkgelegenheidspro gramma en verscherpt prijsbeleid) zal op de werkloosheid geen enkel effect hebben, zo heeft het Centraal Planbureau berekend. Directeur prof. dr. C. van den Beid houdt na In de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, overdag wisselend bewolkt met en kele buien. Tot krachtig of matig afnemende wind tus sen west en noord. Minimum temperaturen rond 12 gra den, maxima omstreeks 17 graden. markt brengen om te voorkomen dat de frank boven het vastgestelde hoogste interventiepunt zou stijgen. In totaal verkocht de centrale bank 593 miljoen franks, ongeveer 41 miljoen gulden. De belangstelling voor de Belgische frank, die ook1 bestond op de Franse en Westduitse wisselmarkten, was een rechtstreeks gevolg van de revaluatie van de gulden. „Machinist Duisenberg heeft door deze maatregel de Europese monetaire trein wee rin beweging ge bracht”, aldus geldhandelaren, die ook ’t gerucht aanhaalden dat de Belgische fiank zou worden opgewaardeerd. De Amerikaanse dollar lag zwak in de markt. Na een nerveuze handel met grote omzetten daalde de koers tot ƒ2.280 2,5310 bij het slot vergeleken bij ƒ2,5455 ƒ2,5475 op woensdag. De Frans frank, die tijdens de aanvallen op dollar en pond sterling vrij sterk in AMSTERDAM. De gulden is ten opzichte van de Duitse mark en de Belgische frank hooguit 2,5 percent duurder geworden. Daarmee is het effect van de revaluatie inmiddels gehalveerd. De kans bestaat dat het effect van de revaluatie geheel teniet gedaan wordt wanneer, zoals sterke geruchten op de Europese geldmarkten willen, zowel marken als Belgische franks het week einde eveneens revalueren. Bovendien wordt gesproken over een devaluatie van de Franse frank. De heer Van Schaik wil met het proces bereiken „dat dag- en weekbla den in de toekomst voorzichtiger zullen zijn met het bekladden van de goede naam van industrieën en het doen van publikaties als deze”. De in het week blad beschreven ramp begint met explo sies in de raffinaderij van Shell in Pernis. De persvoorlichtingsdienst van Shell verklaarde vandaag dat men alvorens juridische stappen te overwegen een voorstel had gedaan aan „Vrij Neder land” tot rectificatie. Dit werd gewei gerd. Momenteel zijn jursiten van Shell Op een schip in Zaandam, waar het hoofdkantoor van Albert Heijn is ge vestigd, zijn leden van het Angola- comité gisteren een nieuw onderdeel van hun protestactie begonnen. Het hoofdkantoor is het hoge gebouw op de achtergrond. den gebruikt, maar wel niet automati sche kooien. Geen vogelvanger zal meer dan twee kooien mogen gebruiken. Minister Lavens stelt zich op het standpunt, dat „kwekers en liefhebbers van vogels een hobby beoefenen met opvoedende waarde die beschermd ver diend te worden”. de schoenen stond, stond voor de vierde achtereenvolgende dag onder zware druk. De frank heeft ten opzichte van de Duitse mark en de Belgische frank en de Deense Kroon zijn laagste niveau bereikt, waardoor de centrale banken zich genoodzaakt zagen in te grijpen om de frank te steunen. Volgens berichten uit Frankfort zou de Bundesbank woensdagmiddag 500 miljoen francs hebben gekocht. Het dis conto van de Franse centrale bank is gisteren verhoogd van 9,5 tot 11 percent. Een crisisniveau, aldus woordvoerders in Frankrijk. i iSBÖpHH i heI swab Barteljorisstraat 5 Haarlem

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1