Ook Sparta-atlete onderkent onrechtvaardige concurrentie Hedendaagse topsport is niet leuk Schotse pers verbijsterd Geldschieter eist geen landskampioenschap SPOfflWM® Nicols voor beslissende slag RUIME ZEGE BORUSSIA Gesprek Ruska en ontevreden er Atleten gaan naar Bulgarije „Twente speelde groots voetbal” judoka’s mislukt Geiler heeft zich nog niet geplaatst r- na. *72? Zondag niet met Feyenoord tegen Ajax Bescheiden plaats voor bridgeteam 22 23 V R rJ D A G 2 1 SEPTEMBER 1973 Hard ipéof Achillespees n Nuchter tree (een d opa’s e auto :ems), and» a. Bedrijfsleven Ik 14 b - h lOISB Anneke de Lange: Ik geloof echt wel dat de KNAU haar best doet Anneke de Lange: Van plan om keihard te gaan trainen. (Van onze sportredactie) Ben Tromp: „Moeilijke positie goed”. Var- 1 Eén van de dit seizoen meest succes volle Nederlandse atletes, de 27-jarige Sparta-atlete Anneke de Lange, drukt het zo uit: „Eigenlijk is de hedendaagse topsport niet leuk meer. Wil je mee met die internationale top dan moet je je baan helemaal of gedeeltelijk opgeven. Dan blijft nog de situatie rond de medi camenten, die prestaties bevorderen en in het buitenland ook als zodanig wor den toegepast. Ik zie niet, dat we die achterstand nog inhalen. Van de zijde van de staat wordt niets voor de top sport gedaan. Als atleet moet je hele maal jezelf redden. Je doet trouwens toch alleen voor jezelf aan atletiek. Je traint alleen voor jezelf, niet voor je omgeving. Als je goed loopt dan juicht iedereen, maar anders. van SC Amersfoort Den Haag (alsmede gulden). Frans voor Venneker van Sparta werd beboet met 250 gulden, Offermans van Roda JC met 150 gulden. De proeftijd van een lopende voorwaardelijke straf werd voorts ver lengd tot 14 september 1974. aan kant die tijden te lopen, terwijl ik in vorige seizoenen anderen nodig had”, aldus de nimmer de strijd schuwende Anneke de Lange. „Al is het nu ook niet zo, dat ik alsmaar de kop zou nemen. In Sittard wilde niemand naar de leiding; toen heb ik het maar gedaan. Toen had het vol gens mij zin. Je kunt natuurlijk wel dapper zijn, maar het moet allemaal wel zin hebben. Als ik tegen de Oostduitse meisjes zou moeten lopen, krijgen ze mij niet aan de leiding”. hebben wij ons nog niet beraden. Dat is nog niet aan de orde”. Tommy Gallagher schrijft in de „The Courier” onder de kop: „Dun dee’s trotse record door briljante Ne derlanders verbrijzeld”: „Het ongesla gen record van Dundee dat in een reeks van 11 jaar is opgebouwd werd woensdag door Twente, dat leeft in de schaduw van andere grote Neder landse clubs in anderhalf uur ver brijzeld. Dundee is in een grote peri ode van de wedstrijd gek gemaakt door de Nederlanders, zonder meer het beste buitenlandse elftal dat op Denspark heeft gespeeld. Het is be slist niet eerlijk om te zeggen dat FC Basel heeft zich donderdagavond geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands- Dundee slecht heeft gevoetbald, je kunt slecht spelen zoals je tegenstan der het toestaat, en deze Nederlandse spelers gaven de Schotten voetballes. Twente was uitzonderlijk gevaarlijk bij zijn uitvallen”. Panachaiki Patras (Griek) heeft don derdagavond in Athene voor 18.000 toe schouwers de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het UEFA Cuptoernooi tegen GAK Graz uit Oostenrijk met 2-1 gewonnen. Bij de rust was deze stand reeds bereikt door treffers van Michalo- poulos (in de 16e minuut voor Patras), Rebernig (na een half uur voor Graz) en Spentzopoulos (42e minuut). kampioenen door in de Zwitserse plaat* Olten het tweede duel tegen Fram Reykjavik (IJsl.) met 6-2 te winnen. FC Basel had de eerste wedstrijd reeds met 5-0 gewonnen. De ruststand was 3-0. HAARLEM. Eén van de voornaam ste redenen waarom Raak Nicols dit sei zoen nu wel eens een keer landskampi oen wil worden, vormt de sponsor. De limonadefabriek, die ook volgend seizoen nog haar naam aan de Haarlemse honk- balvereniging verbindt, heeft vrij veel geld geïnvesteerd maar heeft daar niet de eis aan vastgekoppeld dat er resulta ten moesten komen. Directeur Jimmy Müller: „Wij sponsoren vele verenigin gen. Aan dat sponsorschap verbinden wjj niet de voorwaarde van een kam pioenschap, hoewel dat natuurlijk wel meegenomen is. Over een eventuele ver lenging van ons contract met de Nicols Drie wedstrijden voor Boskamp REYKJAVIK Borussia Mönchen- gladbach heeft donderdagavond in de uit wedstrijd tegen IB Vestmaennyja voor de eerste ronde van het toernooi Curo- pacup voor bekerhouders een ruime zege behaald. De Westduitse ploeg zegevierde met 7-0 over de IJslanders. Bij de rust was de stand al 0-3. Voor de doelpunten zorgden: Heynckes (3x) en Kulik (2x)- Sigur Geirson en Finn Bogason schoten in eigen doel. Er waren 5.000 toeschou wers. Topvoetbal op Denspark waar FC Dundee het slachtoffer van is gewor den.” John Man schreef in „The Scottish Daily Express” met onderkop: „Schok voor Dundee”: „Dundee heeft vroeg afscheid genomen van het toernooi om de UEFA-cup. De verantwoorde lijkheid daarvoor berust echter ge heel bij de tegenstander van grote klasse. De uitwedstrijd op het terrein van Twente zal voor de Nederanders een formaliteit zijn. Twente speelde groots voetbal.” Het Schotse ochtendblad de „Daily Racket” schrijft onder de kop „Kost bare misgreep van Dundee”: „Juist op het moment dat Dundee na een half uur een beetje greep op de wedstrijd begon te krijgen, kreeg het team de genadeslag door een merkwaardig doelpunt van Achterberg. Daarvoor had Twente overigens al overduide lijk aangetoond een nuchter, efficiënt en zeer bekwaam voetballend elftal te bezitten.” niet, want financieel is dat niet te rij men. Onder deze (Nederlandse) omstan digheden is het dan ook niet eerlijk om voor uitzendingen naar grote toernooien of wedstrijden finaleplaatsen te eisen, zoals vorig jaar voor München is ge beurd. Het is niet zo moeilijk om hard te zijn voor anderen. Je moet wel met beide benen op de grond blijven”. Dui delijke uitspraken, opgetekend uit de mond van Anneke de Lange, die zich met vier nationale titels in één seizoen samen met de met nationale records stoeiende Mieke van Wissen-Sterk de sterkste Nederlandse atlete van ’73 mag noemen. Anneke de Lange-Stalman stelt zich ondanks genoemde uitspraken vrij nuch ter op tegen de omstandigheden, waar onder in Nederland top-atletiek bedre ven moet worden. Zo heeft ze nauwe lijks kritiek op de zo dikwijls bekriti seerde atletiekunie. Ze plaatst de moge lijkheden van de KNAU in het (kleine) raam van de mogelijkheden van de Ne derlandse topsport in het algemeen. „Van tijd tot tijd krijg ik m’n invitatie- wedstrijden, en voor de rest hoor je niet veel. Ik geloof, dat de KNAU echt wel haar best doet en van goede wil is, maar het geldgebrek is een enorme rem. Ik moet trouwens ook niet zo veel hebben van de door de KNAU georganiseerde centrale trainingen op Papendal. Laat mij maar rustig met Sparta de duinen in trekken”. Op die winterse houten piste had zich inmiddels echter weer de achillespees blessure aangediend. „In tegenstelling tot dat jaar daarvoor heb ik vrij gauw een rustperiode van zes weken genomen. In mei kon ik dus pas eigenlijk hard gaan trainen, waarmee verklaard is, dat ik nu nog steeds in topvorm ben”, aldus Anne ke de Lange, die dit nog graag eind van deze maand in het Bulgaarse Varna, waar grote internationale wedstrijden worden gehouden, wil bewijzen. Anneke de Lange, die pratend een duidelijk minder fanatieke indruk maakt dan op de baan, waar ze tot het einde kan vechten, is nog niet tevreden met haar vier nationale titels van dit seizoen en de toch sterke tijden van 2.04,1 en 4.15,6. Een seizoen, dat haar bovendien sterke prestaties in internationale wedstrijden bracht. Zo redde zij eigenlijk nog een beetje het gezicht van de damesploeg. die in Sittard geen Euopa Cup-triomf kon boeken. Hartverwarmend was haar duel met de Westduitse Ellen Tittel, die ze later in het seizoen in Duitsland op de 800 meter duidelijk aftroefde. „Ik merk aan de training, dat ik nog harder kan dan de tijden die ik nu heb gelopen. Ja, betere tijden dan in ’70 bijvoorbeeld, maar de belangrijkste winst vind ik, dat ik nu in staat ben om helemaal alleen Die nuchtere en ook relativerende houding van de in Spijkenisse wonende Haagse Sparta-atlete „ik laat me ook echt niet zenuwachtig maken door li mietentoestanden” is naar zij zegt een gevolg van fikse tegenslagen, die zij in haar atletiekcarrière heeft ondervon den. Die tegenslagen in de vorm van langdurige blessures weerhouden haar er ook van om nu al te praten over Bottenberg van FC Den Bosch voor één wedstrijd voorwaardelijk met een boete v. i 100 gulden, evenals Van de Aar van Haarlem. Anneke de Lange, die getraind wordt door Sparta’s voorzitter-trainer Brabers, had dit seizoen op de 1500 meter tot een tijd van 4.12,0 willen komen. „Misschien lukt het nog in Bulgarije, al vind ik, dat ik nog steeds geen goed tempogevoel heb voor de 1500 meter, terwijl ik op de 800 meter eigenlijk snelheid tekort kom”. Na Bulgarije doemt de wintertraining weer op. „Ik ben van plan keihard te gaan trainen, gewoon omdat ik er plezier in heb. Indoor doe ik niet. Ik ben bang voor de achillespees, die nog steeds iets gevoelig is. Misschien volgend jaar dus Rome, als tenminste die blessures weg willen blijven. Maar verwacht van mij maar geen limietjachten”, besluit Anne ke de Lange. Overigens ziet het er niet naar uit, dat de KNAU zal gaan sleute len aan de internationale eisen, zoals het NOC dat vorig jaar deed. Voor volgend jaar mag dan ook een wat rustiger race naar Rome worden verwacht, waarmee Anneke de Lange dan het gelijk aan haar zijde vindt, toen ze zei: „Het is niet moeilijk om hard te zijn tegenover an deren. Je moet wel met beide benen op de grond blijven”. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Voor vjjf Nederlandse atleten krijgt het baanseizoen een aan trekkelijke afsluiting. De Arnhemse CI- KO-atleten Haico Scharn en Bram Was senaar, Roelof Veld van Daventria, de AAC’er Frank Nusse en Sparta-atlete Anneke de Lange reizen eind van deze maand namelijk naar Bulgarije waar zij op 29 en 30 september zullen deelnemen aan internationale wedstrijden in na. Deze wedstrijden hebben twee trekkelijke kanten; aan de ene wacht het Nederlandse vijftal een bij zonder sterke tegenstand, omdat een groot deel van de Europese top aanwezig is bij deze wedstrijden die georganiseerd worden in het kader van het in Bulga rije te houden internationale Olympisch Congres. Bovendien gaat het na de tweedaagse wedstrijden richting Zwarte Zee, waar men enkele dagen vakantie kan houden. DUNDEE De Schotse ochtend bladen van donderdag schrijven met verbijstering over de manier waarop Twente Dundee United, dat nog on geslagen was in 12 voorgaande wed strijden in Europese bekertoernooien op eigen veld, de les heeft gelezen. Unaniem zijn de verslaggevers van mening dat Dundee niet alleen minder goed gespeeld heeft dan te doen gebruikelijk is, maar vooral dat Twente een ploeg is van een niveau dat men in Schotland niet had ver wacht. „In ons land pikt ook het bedrijfsle ven het niet als je voorstelt te willen werken maar die werkzaamheden ook te willen onderbreken voor trainingen. Als getrouwde vrouw heb je het nog wat gemakkelijker. Je kunt stoppen met het werk, zoals ik twee jaar geleden heb gedaan. De heren-atleten kunnen dat Tom Okker heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het internationale tennistoernooi in Los Angeles (hoofdprijs ongeveer 190.000 gulden) door een over winning in twee sets op de Nieuwzee- lander Tonny Parun. De Nederlandse scheidsrechter Joop Vervoort zal op 26 september de ama- teurinterland West DuitslandFrankrijk leiden. Tijdens de wereldkampioenschappen gewichtheffen heeft de Bulgaar Kolev drie wereldrecords verbeterd. In het middengewicht stootte hij 190 kilo om hoog. Daarna verbeterde hij ook nog twee maal het wereldrecord tweekamp met 332,5 en 337,5 kilogram. De zevende drie uurs motorbootrace van Amsterdam begint een uur later- Zondag zal om 13 uur met het voorpro gramma worden begonnen. Jos Klingen heeft de training bij MVV hervat. Hij had aanvankelijk een verschil van mening met zijn werkgever over de financiële beloning. De Nederlandse kampioensjockey Henk van der Kraats zal zondag 23 september op de renbaan Duindigt offi cieel worden gehuldigd. W* OOSTENDE. Italië in de open af deling en Ierland bij de dames zijn de leidende teams in de strijd om het Europese bridgekampioenschap in Oos tende, nadat in de open serie de dertien- den en voor de dames de zevende ronde was afgesloten. De Nederlandse verte genwoordigingen moeten met een be scheiden klassering genoegen nemen. In de open afdeling waarin Nederland zo goed begon, staat ons nationale team thans op de elfde plaats met 150 punten na achtereenvolgens te hebben verloren van Spanje (3-17) en Zweden (4-16). De kop van het klassement is: 1. Italië 202 pnt; 2. Frankrijk 196 pnt; 3. Israel, 175 pnt; 4. Groot-Brittannië 171 pnt; 5. Zwitserland, 167 pnt; 6. Zweden, 162 pnt. Bij de dames bezet Nederland na zeven ronden de elfde plaats met 54 punten. De eerste drie plaatsen in de klassering worden ingenomen door Ierland (109 Pnt), Italië (103 pnt) en Groot-Brittannië (91 pnt). (Van onze sportredactie) ARNHEM Tijdens de vorige week gehouden unieraadsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie legde de voorzitter van de nationaal technische commissie, Hes Grewer, de vinger al op één van de tere plekken in de topsport, zoals die door Nederlandse atleten wordt bedreven. Grewer wees op de te geringe motivatie bij veel Nederlandse topatleten, hetgeen voor een belangrijk deel veroorzaakt wordt door de wetenschap, dat de concurrentie met het buitenland in feite een onrecht vaardige is. De begeleiding met name in de Oostbloklanden heeft een zo grote omvang aangenomen, dat je je als atleet zo langzamerhand moet gaan afvragen of het allemaal nog wel zin heeft om vakanties te blijven opofferen, om dagelijks je trainingsprogramma te blijven afwerken, enz. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Een gesprek tussen bondscoach Wim Ruska en de vijf onte vreden topjudoka’s (Schneider, Konings, Polanen, De Graaf en Bosman) die vorig jaar het vertrouwen in de Olympische kampioen opzegden („Er is niet meer met hem te praten”) heeft niet tot een compleet succes geleid. Bosman liet ver stek gaan, terwijl Konings en De Graaf weigerden op de eis van Ruska (excuses voor hun houding nadat zij voor de wereldkampioenschappen gepasseerd wa ren) in te gaan. Polanen stelde zich positiever op, maar gaf er de voorkeur aan het voorlopig een jaar rustiger aan te doen, terwijl Schneider liet weten dat hij als enige toch weer direct onder de coach wenste te trainen. In het afgelopen weekend verscheen hij echter niet op de centrale training op Papendal, zodat Ruska het op zijn landelijke trainingen voorlopig toch nog zonder het vijftal moet stellen. De „Scottsman” deed de voor Dun dee teleurstellende wedstrijd in een uiterst klein berichtje af waarin wei nig meer stond dan „Twente had op alles wat Dundee probeerde een dui delijk antwoord klaar en behaalde een gemakkelijke overwinning on danks de periode waarin Dundee fu rieus aanviel. De uitslag was een normale afspiegeling van de krachts verhouding. Dundee heeft op de uit slag niets te zeggen.” Fraser Elders schrijft in de „Scot tish Daily Mail” onder de kop „Ang stig Dundee raakte de weg kwijt”: „Het tot woensdag betrekkelijk onbe kende Twente deed wat AC Milan, Anderlecht en FC Köln niet konden, namelijk Dundee verslaan op Dens park. De manier waarop dit gebeur de was indrukwekkend. De welover wogen spelende Nederlandse ploeg gaf Dundee een les door degelijk te verdedigen, subliem aan te vallen en schitterende doelpunten te maken. van Telstar werd twee wedstrijden voorwaardelijk geschorst en met 200 gulden beboet, G. verwachtingen voor volgend jaar, wan neer in Rome de Europese kampioen schappen worden gehouden. Wat lachend klinkt het: „Als de traditie zich voortzet zou ik volgend jaar weer veel met blessures te kampen krijgen, want het is eigenlijk nog niet anders geweest dan het ene jaar goede wedstrijden en het andere jaar blessures”. Die „traditie” kostte haar vorig jaar de uitzending naar de Olympische Spe len. De pech begon eigenlijk al bij de Europese kampioenschappen van ’71 in Helsinki, toen ze een spike in het been kreeg. „Vorig jaar heb ik vanaf begin mei tot eind augustus met de achilles pees gesukkeld, zodat het hele seizoen verloren ging”. Een trieste ervaring, te meer daar Anneke de Lange in ’70 via tijden van 2.04,9 op de 800 en 4.17,9 op de 1500 meter duidelijk aan de weg timmerde. Dat doet ze dit seizoen weer. In de winter was er eerst de nationale crosstitel, kort daarna gevolgd door de indoortitel op de 800 meter, hetgeen goed was voor een plaats in de nationale ploeg voor Rotterdam, waar de Europese indoorstrijd werd gehouden. Daarna greep ze op de verregende Haagse baan de nationale titel op de 800 en 1500 meter. DEN HAAG Jan Boskamp zal zon dag 23 september niet met Feyenoord in het Olympisch stadion kunnen uitkomen tegen Ajax. De tuchtcommissie betaald voetbal heeft de Rotterdammer voor drie wedstrijden geschorst in verband met de kopstoot die hij René van de Kerkhof in de ontmoeting Feyenoord PSV toediende. Arbiter Vervoort zond de Feyenoorder niet uit het veld doch trok slechts de gele kaart. Boskamp kreeg voorts een boete van 250 gulden. Bo vendien werd een voorwaardelijke uit sluiting, hem op 23 augustus opgelegd, in stand gehouden. Een schorsing voor twee wedstrijden liepen op: W. Terhaag van VW (alsme de een wedstrijd voorwaardelijk), F. van der Zwaan van Haarlem, Schoonewille van De Volewijckers (alsmede een wed strijd voorwaardelijk en een boete van 100 gulden), Bosgieter van Feyenoord (alsmede een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 150 gulden). Voor één wedstrijd geschorst werden: Van Loon van SC Amersfoort, Kurvers en Storm van FC een boete van 150 van Essen Een gelukkige bijkomstigheid voor de Nicols, die zich alsnog ongestoord kun nen prepareren op een eventueel lands kampioenschap. De kans hierop werd het afgelopen weekeinde ernstig gecom promitteerd door titelhouder Sparta dat na twee overwinningen zaterdag in Rot terdam alleen nog maar hoeft te winnen om zich opnieuw landskampioen te mo gen noemen. Nicols, de best gesponsorde honkbalclub van ons land, was welis waar de gedoodverfde favoriet, maar voor de zoveelste keer moest de indivi duele kwaliteit het afleggen tegen de teamspirit en vechtlust van Sparta. Ni- cols-coach Ben Tromp weet ook nog een andere reden: „Wat mij bezig houdt, is het feit dat Sparta in zijn poule dit seizoen meer tegenstand heeft ondervon den dan wij. Sparta heeft toch heel wat duels gespeeld waarbij het al zijn krachten aan moest spreken om te win nen. Wij hebben wat dat betreft te weinig onder druk gestaan. Daarom bleek Sparta vorige week beter in staat om de prestatie te leveren nu het er werkelijk op aan kwam. Wij hebben misschien meer talent in ons negental, maar op de beslissende momenten kun nen die talenten niet worden aangespro ken”. Toch heeft Nicols, dat zondag alleen in het Pim Mulier Stadion speelt als zaterdag in Rotterdam eerst van Sparta wordt gewonnen, nog wel hoop op die felbegeerde titel. Het moet dan drie wedstrijden achter elkaar van de Rot terdamse rivalen winnen. Voor Tromp wel een moeilijke maar geen onmogelij ke opgave. Tromp: „Er is deze week op de training hard gewerkt. Daarom durf ik wel te stellen, dat wij zondag in ieder geval in Haarlem zullen spelen. Sparta mag zaterdagmiddag eenvoudig niet winnen. Dat besef leeft wel bij de spe lers. Wij zitten momenteel natuurlijk in een erg moeilijke positie. Misschien is dat wel goed juist”. PORTOROZ. De Russische groot meester Geiler heeft woensdag m de op een na laatste ronden van de beslissings- driekamp om de laatste twee plaatsen in de kandidatenmatches remise gespeeld tegen de Hongaar Lajos Portisch. De Hongaarse grootmeester had zien reeds eerder deze week geplaatst voor het kandidatentoernooi, dat volgend jaar een uitdager voor de huidige wereld kampioen, de Amerikaan Bobby Fischer, moet opleveren. De beslissing over wie de laatste plaats in het kandidaten toernooi zal bezetten, hangt af van de partij die Geiler tegen zijn landgenoot Poloegajevski moet spelen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23