Minister Van der Stoel tot Kissinger over militaire junta: Vogelramp Spaans in reservaat Bij vestiging van Canadese zetel in ons land: Palme blijft Werknemers willen geen hoger loon verkiezingszege Peron zeker van spaarvormen, met 4%tót8%%rente?” „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende :u».. Algemene Bank Nederland regeren in Zweden R „Sterker nog. niet elf maar twarlf!” BONN WIL LAWAAI BIJ NORDHORN VERMINDEREN achtergrond 2 3 V R H D A G 2 1 SEPTEMBER 1973 J 1 (Van onze parlementsredactie) Om fabriek te redden Anneke Goudsmit i Kernwapens t- )r Democratisch Pamfletten DEN HAAG Met een uiterst krappe meerderheid van 61 tegen 59 stemmen heeft de Tweede Ka mer schoorvoetend besloten de Canadese zetel van de Compania Shell Venezuela Ltd toch in ons land toe te laten. Daarbij is dan ook bepaald dat de multinationale onderneming geen kapitaalsrechten hoeft te betalen. Charisma Schietpartij (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel heeft tijdens een onderhoud met dr. Henry Kissinger de verontrusting van de Nederlandse regering kenbaar gemaakt over „de golf van terreur in Chili, die lijkt op de vervolgingen in Nederland tijdens de nazi-bezetting”. Dit vertelde hij op een persconferentie op de Nederlandse ambassade in Washington. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f 500,* en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. Voorbarig BUENOS AIRES (Reuter en UPI) Generaal Juan Peron is zo zeker van zijn overwinning bij de zondag te houden presidentsver kiezingen in Argentinië dat hij zelfs niet eens de moeite heeft ge nomen een verkiezingscampagne te voeren. De enige vraag is of hij een rechtstreekse zege zal behalen, met meer dan 50 percent van de stemmen, of dat er een tweede ronde nodig zal zijn. ■n Geen heffing voor Shell ADVERTENTIE laboratorium In Spanje begint men nu pas de ernst van de toestand in te zien, voorna melijk door de grote aandacht die de gebeurtenissen hebben getrok ken in het buitenland. De tweepercentsheffing over de bezit tingen van een vennootschap is voorge schreven voor alle EEG-landen. Het gaat daarbij dan om ondernemingen die van buiten de EEG-granzen komen. Staatssecretaris Van der Stee van Fi nanciën en minister Van Agt van Justi- Op voorstel van de directie hebben de werknemers afgezien van loons verhoging volgend jaar tot het wer kelijk effect van vier percent van het netto-inkomen is bereikt. tie hebben de Tweede Kamer overigens helemaal niet kunnen overtuigen van de juistheid van de beslissing geen kapi taalrecht te heffen. Doorslaggevend bij de zeer spannende hoofdelijke stemming met als inzet een bedrag van naar schatting vele tiental len miljoenen guldens (het kapitaal recht) was de opstelling van mevrouw Anneke Goudsmit van D’66. Zij was de enige van de progressieve partijen die toch vóór het wetsontwerp stemde, om dat zij de toezegging van ex-staatssecre- taris Scholten het belangrijkste vond. Haar tegenstem had de stemmen kunnen laten staken (60 tegen 60) waarna op een later tijdstip een herstemming had moe ten volgen. Dan hadden er andere Ka merleden kunnen zijn, die de stemming anders hadden kunnen doen verlopen. De enige massabijeenkomsten in de hoofdstad de laatste twee weken wa ren protestmarsen van jongeren tegen de staatsgreep in Chili en de dood van Allende. De minister zei dat Nederland geen haast heeft met de erkenning van het generaalsregime in Chili en overleg wil de plegen met de overige EEG-landen. Van der Stoel liet zich niet uit over de reactie van dr. Kissinger, wiens benoe ming tot minister van Buitenlandse Za ken volgende week door de Senaat be krachtigd wordt. Naar aanleiding van de defensievraag- stukken vei minister Van der Stoel, dat dr. Kissinger een omschrijving wilde op stellen van doel en gebruik van in West- Europa gestationeerde kernwapens. Van der Stoel liet echter blijken daar, „hoe wel Kissinger gelijk heeft”, weinig en thousiast voor te zijn, „omdat het nut van het zwijgen daarover is, dat het ais afschrikmiddel effectiever is.” Over een eventuele Europese kernca- paciteit zei de bewindsman dat deze niet tot stand kon komen in een „pre-fede- raal Europa” zonder in strijd te zijn met het non-proliferatieverdrag. Ondertussen stelt ook het Spaanse ministerie van Landbouw een on derzoek in naar de oorzaken van de ramp. De voorlopige conclusie is dat er op landbouwterreinen dicht bij het reservaat een chemisch be strijdingsmiddel tegen een muskie- tenplaag is gebruikt, dat organische chloren bevat en dat al sinds jaren in Spanje verboden is. com- i Zee- orrhoe aderen olgens rij ding ïepleit an de i rond op de vrouw bracht onge- or het acht ey bij boorte onder mver- haar elijkt. weten edera- jenhe- Note fami- escha- „maar en om On- i niet iteerd xk in 1 van naar lar is linder ex- heeft chten ïtting van n i- n Met dit resultaat heeft de directie alle vertrouwen op succes voor de toekomst van het bedrijf. Volgens de directie heeft een aantal afnemers momenteel meer orders geplaatst dan voorheen om zo het vertrouwen in het bedrijf te bewijzen. Prof. José Antonio Valverde, direc teur van het biologisch station in het Donana-reservaat, klaagde er gisteren bitter over dat hij al enke le maanden geleden alarm geslagen had over een chloorvergiftiging van wateren in het reservaat, zonder dat zijn protesten gehoor vonden. Generaal Peron heeft zijn vrouw Isabel vorige week op een verkiezings- tournee door de provincies gestuurd, maar de linksen moeten niet veel van haar hebben en de opkomst was klein. Volgens persberichten is zij herhaaldelijk uitgejouwd. Van haar gezicht op de aanplakbiljetten in Bu enos Aires zijn veelal de ogen uitge krabd, of het is helemaal verwijderd. Bij Kissinger, »ei de minister, had hij de nadruk gelegd op het principe dat binnen de NAVO respect moet bestaan voor democratische grondrechten. „De geloofwaardigheid van de NAVO is in het geding wanneer twee partners zich niet aan die regels houden. Dat heeft consequenties voor het hele bondgenoot- Vijf kleinere partijen van de negen die kandiaten gesteld hadden, hebben zich teruggetrokken en enkelen heb ben gezegd de Peronisten te zullen steunen. Daarmee is Peron van 49,56 percent van de stemmen die Campora won, verzekerd, tenzij de linksen in de Peronistische beweging hem op grote schaal verlaten. Vooral de machtige Peronistische jeugdbeweging heeft tekenen van ontevredenheid met de opmerkelijk niet-revolutionai- re politiek van de Peronistische rege ring getoond. Peron heeft hun leiders SEVILLA. De tragedie in het re servaat Donana: een biologische ramp zoals die nog nooit is voorge komen!” Zo luidt de kop boven het artikel gisteren in Spanjes grootste krant La Vanguardia van Barcelo na. liet betreft de rampzalige sterf te van tienduizenden watervogels in het genoemde reservaat in de provincie Sevilla. Zij hebben hun toevlucht genomen tot slecht gedrukte pamfletten waar op alleen de namen van hun kandi daten staan. „Wij zullen de muren vol kalken”, zo heeft de kandidaat voor het vice-presidentschap van de radicalen, Fernando de La Rua, bij het begin van de verkiezingscampag ne gezegd. Maar zelfs dat is niet gebeurd. begin deze maand ontboden, politieke geweldpleging veroordeeld en hen de mantel uitgeveegd om hun onderlinge twisten. Zij verlieten Perons woning zingend, blijkbaar bereid tot eenheid tenminste tot na de verkiezingen. BONN. Het Westduitse ministerie van defensie is van plan de Britse lucht macht te vragen de bombardementsoefe- ningen op de omstreden basis bij Nord horn te beperken en in plaats daarvan een nieuw terrein op Kreta te gebrui ken. Dit is gisteren in militaire kringen in Bonn vernomen. De overlast die de oefeningen bij Nordhorn met zich meebrengen voor de bevolking heeft al herhaaldelijk geleid tot heftige demonstraties, waarbij de basis zelfs enige tijd bezet is geweest door woedende betogers. Volgens genoemde kringen zou Grie kenland hebben ingestemd met een ver zoek om een basis op Zuid-Kreta te bouwen, vanwaar Britse jachtbommen werpers zouden kunnen oefenen boven een groep onbewoonde eilandjes op 12 mijl uit de zuidkust de gealarmeerde aanvragen natuurbeschermingsinstelfingen landen als Noorwegen, Zweden en Nederland. giste- verho- litroep 1” 160 cht te ts een Er zijn nog weinig aanwijzingen over de binnenlandse politiek die hij zal gaan voeren. Peron heeft al enke le malen gezegd dat het land in een noodtoestand verkeert en een noodre- gering zal hebben als hij wint. Een dag voor de staatsgreep in Chili gaf hij wel een aanwijzing die als een voorspelling klonk. „De grote fout van veel mensen is, ook van mijn vriend Salvador Allende, dat ze pro beren het systeem te wijzigen. Wat je moet doen is proberen de structuren waarop het systeem rust, langzaam aan te wijzigen.” STOCKHOLM (DPA) De sociaal democraten die bij de zondag in Zweden gehouden algemene verkiezingen samen met de communisten evenveel zetels be haalden als de gezamenlijke oppositie partijen, kunnen aan het bewind blijven omdat de grootste oppositiepartij, de Centrumpartij, er niet op aan zal drin gen een regering te vormen. Thorbjörn Falldin, de leider van de Centrumpartij, zei gisteren na een bij eenkomst van het partijbestuur dat de sociaal-democraten van premier Palme volgens de geldende parlementaire voor schriften zolang aan de macht kunnen blijven tot ze een nederlaag in de Rijks dag lijden. Bij de verkiezingen van zondag kregen de sociaal-democraten en de communis ten samen 175 zetels en de drie opposi tiepartijen de Centrumpartij, de con servatieven en de liberalen samen eveneens 175 zetels. Hiervan behaalde de Centrumpartij er 90. De vier kandidaten zijn Juan D. Peron van het Justicialistische Be- vrijdingsfront, Ricardo Balbin (Union Civica Popular Radical), de op een na grootste politieke partij in Argentinië, Francisco Manrique, van het Volksfe- deralistische Bondgenootschap, en Ju an C. Coral (Socialistische Arbeiders partij). „In de administratie moet men een toezegging gestand doen”, meenden VVD. KVP, ARP, CHU, SGP en GPV. r. Bestrijders steeds de lieveling van de Argentij nen, 21 jaar na haar dood vallen bijna niet op. De andere kandidaten, die na de verkiezing van zes maanden geleden geen geld meer hebben, kun nen zelfs de aanplakbiljetten niet be talen. De linkse partijen hadden niet zo’n behoefte aan de zetelverplaatsing, ook al waren er variaties in de standpunten. Felste bestrijders waren PPR en CPN. De PvdA had de kat de bel aangebonden door mr. De Vries fel van leer te laten trekken tegen de huns inziens onjuiste toepassing van het recht van de regering om van de EEG-richtlijn af te wijken. Het Kamerlid De Vries zag zijn weken lange juridische strijd echter gisteren niet beloond. schap”, aldus Van der Stoel, doelend op de ondemocratische regeringen van Griekenland en Portugal. „Het wordt hoog tijd”, zei hij, „dat de Portugese koloniale oorlog in Afrika ten einde loopt.” Hij stelde echter dat het vastleggen van deze democratische gron dregels niet betekende dat Griekenland en Portugal een formule opgedrongen kon worden. Niemand twijfelt er echter aan dat generaal Peron, die twee weken na de verkiezingen 78 jaar wordt, voor de derde maal president wordt. Zijn charisma, dat hem in 1946 en 1951 tot het presidentschap bracht, is nog steeds machtig. „NAZI-PRAKTIJKEN IN CHILI” te ge en de n mi- jsloten n van eer te P. Zij :ing te 11e. :s is >p van lat de net in weer, pers in op- de die meden Peron mijdt massabijeenkomsten om bloedbaden zoals bij zijn terug keer te voorkomen. Op het vliegveld waar hij zou landen werden in juni 110 mensen gedood bij een schietpar tij. De enige keer dat Peron ver scheen was bij een parade van Pero nistische jeugd en vakbondsleden op 31 augustus, aan het begin van zijn verkiezingscampagne. Bewindslieden hebben het recht om van de EEG-richtlijn af te wijken. Over deze juridische affaire is vele dagen gevochten in de Kamer. Voor de meeste fracties was een door staatssecretaris Scholten (CHU) van het kabinet-Bies- heuvel gedane toezegging echter door slaggevend. De verkiezingscampagne, die toch al lauw op gang was gekomen, is vorige week door de militaire staats greep in Chili bijna geheel uit de belangstelling geraakt. De Argentij nen zijn er zich duidelijk bewust van dat hun land nu door militaire rege ringen is omgeven, Chili, Bolivia, Pa raguay, Brazilië en Uruguay. Aan de muren hangen overwegend aanplakbiljetten met Salvador Allen de. De portretten van generaal Peron, zijn derde vrouw Isabel die kandidate is voor het vice-presidentschap en zijn overleden vrouw Evita nog Prof. Valverde en zijn medewerkers hebben, sinds de ramp eind augus tus merkbaar begon te worden, niet veel meer kunnen doen dan dagelijks constateren dat er op nieuw duizenden watervogels aan chloorvergiftiging waren gestorven. Ook andere vogelsoorten worden hierdoor getroffen, waaronder en kele die al op het punt van uitster ven stonden. Prof. Valverde: „De juiste omvang kunnen wij alleen nog maar schatten; ik vrees echter dat er al meer dan 100.000 vogels gestorven zijn. En deze ramp kan nog veel erger worden wanneer de trekvogels uit Noord-Europa aan komen.” SCHIEDAM. Na stemming heeft 75 percent van de personeelsleden van de in moeilijkheden verkerende kartonnagefabriek Schiekarton NV in Schiedam een voorstel van de directie aanvaard om voorlopig af te zien van loonsverhoging. Tevens zullen de werknemers een half uur per dag overwerken zonder loon, zo heeft de directie van het bedrijf, een dochter onderneming van het Amerikaanse verpakkingsconcern American Can Company, meegedeeld. Het Madrileense dagblad Pueblo kwam met de volgende kop; „Be- fangstelling in de hele wereld voor de „catastrofe” in Donana”, waarbij de redactie, die deze catastrofe misschien maar twijfelachtig vond, dit woord tussen aanhalingstekens zette. De. milieubescherming staal in Spanje immers nog in de kinder schoenen. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, scheen Van der Stoel te sugge reren, dat een bezoek van president Nixon nog dit jaar aan West-Europa. voorbarig zou zijn. In dit verband wees hij naar de verklaringen die nog opge steld moeten worden over de relaties tussen de NAVO-landen onderling en over de Atlantische verhoudingen, ter wijl dr. Kissinger nog een derde over koepelende verklaring voorstond. Van der Stoel zag deze derde verkla ring rils toegemoetkomend aan het Ame rikaanse verlangen „om tegen de achter grond van de erosie van de Europees- Atlantische verhoudingen een nieuwe psychologische basis te creëren om toe komstige problemen tot een oplossing te kunnen brengen.” Hij zei verder dat de Deense minister van Buitenlandse Zaken de volgende week het „document van Kopenhagen” bij dr. Kissinger zou toelichten. Dit do cument dat door de ministers van de EEG-landen werd opgesteld, werd deze week al door de Deense ambassadeur in Washington officieel ter hand gesteld van het State Department. Het bevat in algemene en soms vage bewoordingen gestelde richtlijnen voor een verbetering van de relaties tussen de Verenigde Staten en de EEG, maar laat de defensie er buiten als een apart probleem dat los ervan behandeld dient te worden. Wel laat het document doorschemeren dat de EEG-landen bereid zouden zijn aan de Amerikaanse wens tegemoet te komen om een groter financieel aandeel van de defensie op zich te nemen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dit document on middellijk in studie genomen, vooral om te zien of het voldoende basis oplevèrt voor een bezoek van president Nixon aan West-Europa. dat in oktober-novem- ber zou moeten plaatsvinden. De laatste berichten doen echter vermoeden dat ook het Witte Huis aan een uitstel denkt, wellicht tot hét voorjaar. „Ik heb bij dr. Kissinger duidelijk gemaakt dat Nederland niet doet aan selectieve verontwaardiging”, zei Van der Stoel, „maar ten aanzien van de vervolging van intellectuelen in de Sov- jet-Unie wilde de minister kennelijk niet verder gaan dan te zeggen dat „aan de Russische gesprekspartners duidelijk gemaakt moet worden dat na een kwart eeuw de ontspanning ook gestalte moet krijgen voor de gewone man. Wij moe ten er voor zorgen dat de deur open blijft staan.” Van der Stoel, die een tweedaags be zoek bracht aan Washington en nog een week zal doorbrengen in New York waar hij een toespraak zal houden voor de Algemene Vergadering van de Vere nigde Najties, zei dat zijn gesprek van een uur met Kissinger gehouden was tegen de achtergrond van de Europees-Atlanti- sche relaties. UTRECHT. Het college van be stuur van de universiteit in Utrecht zal de voorstellen van de universiteiten van Groningen en Amsterdam (GU) om de inschrijvingsbedragen op 250 te bepa len, niet navolgen- Een door enkele studenten-leden van de universiteitsraad ingediende motie om deze voorstellen over te nemen, werd met zestien stemmen tegen en zes stem men vóór verworpen. Geen wonder dat de telefoon van het biologisch station witheet staat van gealarmeerde aanvragen van in UTRECHT. De Franse spoorwegen hebben de Nederlandse spoorwegen mee gedeeld dat vandaag in verband met een staking bij een deel van het Franse spoorwegpersoneel de TEE-treinen tus sen Nederland en Franrijk in beide rich tingen moeten uitvallen. De „Etoile du Nord” en de „Ille de France” die respectievelijk vanochtend en vanavond uit Amsterdam vertrekken, rijden maar tot Brussel. Vandaar kan men de reis voortzetten met de normale D-treinen. Het station heeft al monsters van het vergiftigde water gestuurd naar de wetenschappelijke afdeling van het natuurhistorisch laboratorium in Utrecht. it mi- id ge- voe- an de in de ;t ook in van g in De bezettings graad van de door gespierde radicalen bereden bakfietsen was redelijk, zoals de foto laat zien. Utrecht maakte gisteren kennis met een nieuwe vorm van openbaar vervoer. Zonder betaling kon men zich per bakfiets door de binnenstad laten rijden. De voorziening was helaas slechts tijdelijk. Leden van de PPR protesteerden ermee tegen de aangekondigde tariefsverhoging van het openbaar vervoer.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3