Feest en verzet in Utrecht Na ruzie tussen regering en bedrijfsleven Boerma is bezorgd over arme landen een miljoen gulden aan prijzen V erpleegtarieven weer fors hoger Elektrische energie uit autobanden EEG-banken en miljoenen liters afgewerkte olie willen monetaire unie 1 bedrijven te 1 BEURS I./ „Via Zaïre geen Angolese koffie” I W'- CNV: werkgevers maken stemming I ■M Rt ü!'h:1'1W III r PLAN OM CENTRALE IN GELDERLAND OM TE BOUWEN: FAO-GRAANPROGNOSES „TE SOMBER” ZATERDAG 22 11 SEPTEMBER 197S -Ai Minister Lubbers: IC- n A. W. Bruna en Zoons Uitgeverij, Utrecht, geeft iedere week vier van haar 1500ste Zwarte Beertje: „De Plasticvreter” door Kirk Pedler en Gart Davies en daarnaast een aantal boeken van Cousteau zoals „Haaien”, „Leven en dood in de wereld van het koraal”, „Schatten op de zeebodem” en „De Walvis" (per exem plaar ƒ31,50). U kunt ze winnen door voor ƒ1 mee te doen aan de Nationale Puzzelactie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. 1 (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Een voor ons land emotionele week vol verrassingen is voorbij. Ook voor de beurs die bij de financiële ontwikkeling altijd nauw betrokken is. En het was ditmaal nog niet eens de begroting en de Troon rede zelf die voor de nodige consternatie zorgden, maar de aan de Mil joenennota begeleidende opwaardering van onze gulden. Ook deze op zich toch niet onbelangrijke ingreep werd nog vrij rustig opgenomen. Kwatta tw. Handelsbalans Klein Onder druk Schoon Import beperken Damrak gedeprimeerd s al L SP. e d. P 5 ADVERTENTIE 1 (Van onze correspondent) i k L I A Eén van haar directe gevolgen echter maakte zware emoties los. De revaluatie heeft geleid tot een complete ruzie tus sen de minister van Economische Zaken en het bedrijfsleven- trin be reis, in <am ten, kocht wordt wat absoluut noodzakelijk is. de en 21 (Van onze redacteur in Rome) ROME- Experts van de FAO, de Wereldvoedselorganisatie, onder aanvoe- ring van directeur-generaal Boerma, zijn op hun vingers getikt voor hun sombere voorspellingen over de wereldvoedselsi- tuatie. De Europese bankfederatie betreurt het echter dat de Europese commissie he* niet nodig heeft geacht een monetai re eenheid vast te stellen die als inter- ventiemunt op de wisselmarkten en bij de normale ha ndelsbetrekkingen ge bruikt kan worden. Een dergelijk initia tief zou een belangrijk psychologisch effect hebben, aldus de bankfederatie. BUEHRMANN kon daarentegen vijf gulden stijgen door de goede vooruit zichten- Maar Kwatta moest van ƒ140 tot 120 terug door de zware ingreep die nodig is om het bedrijf van de onder gang te redden. Ir. G. J. Schoppert, hoofdingenieur bij de PGEM in Arnhem, die van het begin af aan veel interesse voor het project heeft getoond: „We zijn als PGEM be reid een bijdrage te leveren aan de milieuverbetering, maar we moeten ren dabel werken en kunnen onze Gelderse klanten niet laten opdraaien voor de kosten. Er moet dus nog een oplossing komen voor het opvangen van het on rendabele gedeelte van de exploitatie.” Het unieke project, dat is opgezet om milieubedervende stoffen om te zetten in nuttige energie en waarvoor belangstel ling uit de gehele wereld wordt ver wacht, verkeert nu nog in de onder- zoekfase. Maar alle grote vraagstukken lijken te zijn opgelost, zodat het nog slechts gaat om preciseren van de gege vens. De centrale „Gelderland I” in Nij megen wordt gunstig geacht voor het experiment. De centrale is gemakkelijk hiervoor in te richten en ligt gunstig voor de aanvoer van de vijf miljoen oude autobanden en 70 miljoen liter afvalolie per jaar, waarmee tot nu toe niemand raad wist. van der Grinten, AFC en Matubel, ter wijl Bols, Pakhoed en Holec 5 verlo ren. BRUSSEL. De bankfederatie van de EEG de vereniging van banken in de gemeenschap) heeft een verklaring uitgegeven waarin ze zegt eenparig en volledig het streven van de Europese commissie om een economische en mo netaire unie tot stand te brengen te steunen. De federatie is ervan overtuigd dat oprichting van een Europese mone taire zone, gedragen door een samenhan gend economisch en monetair beleid, één van de basiselementen zal kunnen vor men voor de vernieuwing van de inter nationale monetaire orde. Er werd een bezoek gebracht aan een bedrijf in het Franse Thionville, waar op kleine schaal in een roterende trom mel rubber werd verbrand volgens een methode waarbij geen rook en roet vrij kwam. De firma Sulzer, die gespeciali seerd is in het ontwerpen van bijzondere ketels voor stoomopwekking, kreeg op dracht een soortgelijke installatie in het groot te ontwerpen, waarbij een combi natie moest komen voor het verstoken van afvalolie. Boerma probeerde op deze bijeen komst de exporterende landen ervan te overtuigen, dat er maatregelen genomen dienen te worden waarbij ook de arme landen de mogelijkheid behouden vol doende voedsel in te kopen. Hij vroeg een wereldreserve aan te leggen, zodat bij rampen meteen voedsel beschikbaar is. De exporterende landen vinden zijn alarm echter te pessimistisch en dulden geen nieuwe afspraken die de uiterst hoge prijs van dit moment (200 percent hoger dan begin dit jaar) zouden kunnen beïnvloeden. OVERIGENS IS de gehele financiële situatie niet ongunstig voor de regering. Onze handelsbalans was in de eerste zes maanden zo positief dat de betalingsba lans dit jaar wel eens een overschot kon laten zien van 5 tot ƒ7 miljard, terwijl 1 tot 2 miljard als een normale stand moet worden geacht. Verder ontvangt de regering volgend jaar volgens verwachtingen een bedrag van rond 3 miljard uit leengelden van de rijksfondsen, terwijl het begrotingste kort op minder dan twee miljard gulden wordt gesteld. Voor de financiering van dit gat behoeft er dus geen beroep op de kapitaalmarkt te worden gedaan. Dit steunde de obligatiemarkt die als eerste reactie vrij positief op de ingediende begroting reageerde. De enorme belastingbetalingen die de komende paar maanden op stapel staan doen echter zeer nauwe geldmarkten vrezen, zodat de kapitaalmarkt van die kant niet meer op verdere steun voor enige ontspanning behoeft te rekenen. Canada, Italië en Frankrijk verhoogden zelfs weer het officiële disconto terwijl in de Verenigde Staten de bankrente voor het eerst in de historie de tien percent heeft bereikt. Proces. De zeepfabriek Van Dam in Bodegraven mag het nieuwe vloeibare schuurmiddel „Piet” niet meer in de huidige verpakking op de markt bren gen. Het plastic oranje flesje waarin het middel verkocht wordt lijkt naar kleur, opmaak en vorm zoveel op de flesjes „Jif” schuurmiddel die Unile ver al drie jaar verkoopt, dat van nabootsing gesproken kan worden. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag bepaald in het kort geding dat Unilever had aangenomen. Maar de revaluatie en het daaruit voortgevloeide berijfsklimaat was vol doende om de beurs deze week verder onder druk te zetten. Er werd nu in toenemende mate rekening gehouden met de invloed van de duurder worden de gulden op binnen- en buitenlandse markten, terwijl voorts de revaluatie van de gulden vele grote concerns fikse boekverliezen zal opleveren. Door het gros van de kleinere en middelgrote bedrijven zullen deze verlie zen ongetwijfeld naar de resultaatreke- ningen moeten worden overgeheveld waardoor de winsten worden gedrukt. Dat moet gevreesd worden bij onder meer de handelsondememingen, die deze week dan ook gedrukt in de markt lagen. Het afspringen van de fusiebe- sprekingen tussen de KNSM en de Cete- co gaf dit laatste bedrijf een extra duw terug en liet de aandelenkoers van 210 op 180 vallen. Ook de in fusiezaken gestrande Verto moest deze week zeer fors terug. De grote concerns bleven niet buiten schot. Koninklijke Petroleum verloor 6 en kwam flink beneden de 100. Philips, AKZO, Unilever en Hoogovens liepen rond drie gulden terug en Heineken verloor uit vrees voor aantasting van de belangrijke exportpositie niet minder dan 15. Ook de lokale markt stond grotendeels in het teken van een forse dr’ ng voor talrijke hoofdfondsen. Rond 20 voor Elsevier, circa 10 voor Maandag gaan in Utrecht in het hart van de stad de deuren open van de ruim honderd winkels van Hoog Catharijne. Jarenlang is er heftig gediscussieerd over dit winkelgebied, zijn er protesten geweest tegen de bouwers en de ge meentebestuurders die met de bouwers een contract hebben afgesloten. Een schriftelijk verzoek aan prinses Beatrix om maandag het centrum toch maar niet te openen, is de laatste vertwijfelde ,,en vergeefse” poging tot effectief pro test geweest. Het protest is te laat gekomen- Toen de Verenigde Bedrijven Bredero NV in Utrecht kortweg: betonboer Brede ro de gemeente Utrecht in 1962 haar plan Hoog Catharijne aanbood, was er van kritiek en protest nauwelijks spra ke. Het eerste plan werd in 1963 door de gemeenteraad aanvaard. Met grote meerderheid van stemmen: alleen twee PSP’ers en een communist tegen. Het hele plan (de foto geeft een over zicht van het Hoog Catharijnecomplex) zal 700 miljoen gulden kosten. Vierhon~ derd miljoen wordt gefinancierd door de Friesch Groningse Hypotheekbank en Bredero samen. De gemeente Utrecht heeft vijftig miljoen gulden gestoken in grondverwerving, waarvan de kosten via erfpachtsom terugvloeien in de gemeen tekas. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lubbers (E- conomische Zaken) betwijfelt voors hands de juistheid van berichten dat Angolakoffie in Nederland zou zijn in gevoerd onder het mom dat deze koffie uit Zaïre afkomstig zou zyn. Hij heeft het Kamerlid Van der Spek (PSP) geantwoord dat dit uit de import- cijfers van de koffie uit Zaïre noch uit invoerdocumenten is te bewijzen. Hij zal zich evenwel wenden tot de regering van Zaïre om opheldering te krijgen over de juistheid van de verklaring van de minister van Landbouw van Zaïre, dat wel illegale import van Anoglakoffie plaatsvindt. UTRECHT. De bewering van de kant van de werkgevers dat de vakbe weging de rekening aan de werkgevers zal presenteren wanneer de regering niet voldoende aan de wensen van de vakbe weging toekomt, is niet zo eerlijk, en raakt kant nog wal. Aldus de industrie bond CNV in het weekblad „Industrie- gilis”. De nota over het arbeidsvoorwaarden beleid gaat er van uit dat de „loonruim te” voor 1974 wordt bepaald door de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Als er verder niets gebeurt hebben de werk nemers recht op een loonsverhoging die gelijk is aan het percentage van de produktiviteitsstijging, aldus het blad. De werknemers hebben zich echter bereid verklaard met een kleinere loonsverho ging genoegen te nemen wanneer de overheid bepaalde maatregelen neemt op het terrain van bijvoorbeeld woning bouw, onderwijs, sociale verzekeringen enzovoort. „Dat is een heel normale zaak. Het gaat gewoon om de verdeling van de beschikbare ruimte”, schrijft de Indus- triegids. Wat de overheid ook doet, het totaal blijft gelijk. Met het presenteren van de rekening aan de werkgevers heeft dat dus niets te maken. De indus triebond CNV zegt dan ook te hopen verder van dit soort opmerkingen ver schoond te blijven. Zakelijk betekenen ze niets maar wel leiden ze tot een ongewenste stemmingmakerij. Dat de regering het geluk van onze gunstige internationale concurrentieposi tie mee heeft om een poging te wagen de inflatie via de opwaardering van de gulden te lijf te gaan, bewees deze week wel het tussentijdse bedrijfsbericht van Van Ommeren. De vrachtenmarkt is zo gunstig, dat zelfs de revaluatie die voor de scheepvaart altijd zwaar aankomt, gemakkelijk kan worden verwerkt. Voor dit jaar rekent Van Ommeren dan ook op een verbluffend herstel van de terugslag van 1972. Het aandeel be woog zich in licht opgaande richting en onttrok zich hierdoor aan de algehele beurstendens die vooral voor scheep- vaartwaarden zeer flauw had moeten zijn. De KLM bijvoorbeeld, die wel enorme valutaverliezen zal boeken, zag de koers deze week van 100 tot beneden de 90 gulden teruglopen. Het resultaat is dat er nu plannen gereed liggen voor de bouw van een 25 Megawatt-installatie; een kleine in zijn soort en mede daardoor moeilijk renda bel te maken. Kennelijk wil de regering als de poli tieke debatten over ruim twee weken in de Tweede Kamer losbreken, al zicht baar resultaat zien van de opwaardering van onze munt. Het bedrijfsleven is aangezegd een deel van de vijf percent revaluatie op zijn produkten in de vorm van prijsverlagingen door te berekenen. En dat betekent ongetwijfeld verliezen op de nog liggende voorraden. Vele grote zaken hebben dit ronduit geweigerd, hetgeen tot een situatie heeft geleid die zich in de na-oorlogse jaren nog nimmer heeft voorgedaan. Deze uit revaluatie en Miljoenennota voortge vloeide sterke klimaatsverslechtering tussen de regering en de ondernemers- wereld heeft niet nagelaten een depri merende indruk op de beurs te maken. De voorgestelde belastingen en andere financieringsmaatregelen in de nieuwe begroting waren in het algemeen geno men niet direct ongunstig voor de beurs. waren. Er is toen gezocht naar een methode van schone verbranding, met als doel elektriciteit op te wekken. We hebben contacte gezocht met de PGEM, omdat die al eerder in principe bereid was te helpen bij het vernietigen van afvalolie.” ARNHEM. De directies van de Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaat schappij en de Pollutex Milieutechniek b.v. werken samen aan een plan om de in Nijmegen staande centrale „Gelder land I” zodanig te verbouwen, dat ze kan worden gevoed metoude auto banden en afvalolie. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven verwacht dat de tarieven, dit Jaar opnieuw fors zullen stijgen: in pe zie- kenhuizen met 18,7 pet (tot 1£3,24) in de verpleegtehuizen met 18,6 pet, in psychiatrische ziekenhuizen met 20,6 in de zwakzinnigeninrichtingen met pet. In zijn jaarverslag over 1972 somt het COZ een aantal zaken op die het urgent Het bedrijfsleven blijft in zoverre gespaard dat er geen nieuwe btw-verho- gingen zijn aangekondigd. Ook de tarie ven voor vennootschapsbelasting zullen niet worden opgetrokken. De investe ringsaftrek voor bedrijfsgebouwen zal zelfs weer tijdelijk worden hersteld. Zo’n vijf miljoen autobanden en ze ventig miljoen liter afgewerkte olie zou den per jaar kunnen worden gestookt zonder geur of roet. Via dit unieke project, dat een wereldprimeur is, zou voldoende elektrische energie zijn op te wekken om een stad als Doetinchem van stroom te voorzien. In technisch opzicht menen deskundi ge van beide maatschappijen de proble matiek onder de knie te hebben en nu in staat te zijn oude autobanden in de vorm van elektrische stroom de huizen te laten binnenkomen. Het project kan tot uitvoering komen zodra een oplos sing is gevonden voor de financiële as- vindt voor een werkelijke beheersing van de kosten: stringente capaciteitsbeheersing (on der meer wettelijke mogelijkheid tot sluiting van geheel of gedeeltelijk over bodig geworden instellingen), toetsingsnormen voor opname fre quentie, verpleegduur en omvang van verrichtingen, een bindende vaststelling van het niveau van zorg dat medisch en finan cieel verantwoord is, een centraal informatiesysteem (ook met medische gegevens), een snellere besluitvorming van de maatschappelijke groeperingen die me deverantwoordelijkheid dragen en „minder grote eerbied voor zoge noemde historische rechten waarvan het maatschappelijk kader discutabel is”. Incourante waarden. De intrinsieke waarde van de participaties Beleg gingsfonds van Incourante waarden heeft zich ook in het per 30 juni ge- indigde boekjaar 1972-1973 zeer bevre digend ontwikkeld. De waarde steeg met 14,5 pct. van ƒ1753,09 tot ƒ2007,88. Het verm. ging omhoog van ƒ2,68 mln tot 2,78 mln. Het aantal uitstaande participaties nam verder af van 1529 naar 1383. In 1972-1973 werd in totaal per participatie 70 uitgekeerd tegen 69 in het voorafgaande boekjaar, al dus het jaarverslag. UTRECHT. De venpleegtarieven voor de laagste klassen in de ziekenhuizen zijn tussen 1969 en 1972 gestegen j»an §5,40 tot 98,02 per dag. De stijging bedroeg vorig jaar 16,75 ofwel 20,3 percept. De slagtarieven van de verpleegtehuizen gingen met 18,9 percent omhoog tot 7(^48, tUg van de psychiatrische ziekenhuizen met 21,4 per cent tot 65,88 en die van de zwakzinnigeninrichtingen met 20,3 percent tot 60,44. pecten. Gehoopt wordt, dat eind 1975 of begin 1976 kan worden begonnen. Het initiatief voor dit aandachttrek kende project is genomen door Pollutex Milieutechniek b.v., een werkmaatschap pij van de MENEBA (Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij), die zich wil toe leggen op het vernietigen van moeilijk afbreekbare, milieuvervuilende stoffen. Er werd van uitgegaan, dat oude auto banden in toenemende mate een belas ting voor het milieu gaan vormen en een methode te vinden moest zijn om er iets bruikbaars van te maken. Aan een Amerikaans bureau werd op dracht gegeven een wereldomspannend onderzoek in te stellen, om na te gaan of ergens een bruikbare toepassingsmo gelijkheid was gevonden. Ir. R. A Hulscher uit Rijswijk, direc teur van de Pollutex zegt daarover: „Het onderzoek was teleurstellend. Alle toe- passingsruogelijkheden leverden eindpro dukten die inferieur of veel te duur J?c<»ues-Yv_. s Jacques-Yves •£<-<>». Cousteau •v» Plwhf flMtfl' Schatten op de zeebodem De voornaamste graanexporterende landen (Amerika, Canada, Australië en Argentinië) samen met leden van de gemeenschappelijke markt zijn gisteren op een spoedzitting door de FAO bijeen geroepen tot de conclusie gekomen dat het graantek^rt in de wereld geen negen miljoen ton Zou bedragen, maar tussen de drie en vijf miljoen dit jaar. Deze landen zijn van mening dat met zo’n tekort geleefd kan worden, hoewel ze in het slötcommunicué toegeven dat moeilijkheden met transporten in som mige gebieden crises kunnen veroorza ken. De voornaamste graanexporterende lan den denken dat de wereldtekorten nog kleiner zullen worden als huisvrouwen blijven weigeren te hoge vleesprijzen te betalen. Minder graan zal dan nodig zijn voor veevoer. In een aantal landen wor den nu al voeders gebruikt die minder graan bevatten. Directeur-Generaal Boerma hield op de bijeenkomst in Rome vol dat de situatie wel zeer ernstig was, maar hij vond nauwelijks gehoor. Boerma zei: „Ik maak me ernstige zorgen over de moei lijkheden waarvoor de ontwikkelingslan den staan. Zij worden gedwongen hun import van graanprodukten in te krim pen, omdat zij de hoge prijzen van dit moment niet kunnen betalen, niet vol doende krediet kunnen krijgen en de hulpverlening met voedsel terugloopt”. Boerstna vroeg de rijke, geïndustriali seerde landen hun importen te beperken tot een niveau waarbij alleen maar ge- 1 '311^ OMmüc

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11