BARCELONA AAN DE AFGROND Zondag: Ajax-Feyenoord DAT IS De zondebok is gevonden POMPEUZE TENNIS-SHOW Van Dooyeweerd Noordelijke arbiters dreigen met staking SPORT ’T PUNT” RUST, „Nu kunnen we eens in de prijzen offensiever spelen” Willekeur Blunder i 4ii bezien ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 2 (Barry Hulshoff) Bb Politiek Luxe artikel Blunders (Wim van Hanegem) Boycot :k Michels en Cruyff I- leven op vulkaan 1- Maarten met met de en Het al Dankzij de enorme blunders van de bestuursleden die hem betere raad had den moeten geven, kon hij niet „aan spreken” bij de 65.000 supporters van Barcelona. Zo kregen de „Catalaanse idolen” m het elftal de mogelijkheid hem te dwarsbomen toen hij probeerde hen in het gareel te krijgen. Michels heeft zich meer dan eens door de „poli tieke druk” van het publiek gedwongen gezien tegen beter technisch weten in een bepaalde speler op te stellen. Met zijn bruusk karakter joeg hij ook de Barcelonese sportjournalisten tegen zich in het harnas en nu nemen de kranten de roep van het gefrustreerde publiek, dat een zondebok nodig heeft, met ge noegen over. Ze maakte daarmee een eind aan het streven van Bobby Riggs, een oud-kam- pioen wiens glorietijd vijf en twintig jaar achter zich ligt, om weer in de publiciteit te geraken ten koste van de Het koppel Van Lancker-Mourioux leidt in de zesdaagse van Londen. Op 1 ronde zijn Karstens-Duyndam en Sercu- Motta 2e. Met de Brit Dean staat Piet de Wit 7e op 3 ronden, Cees Stam is met Klaas Balk 8e op 6 ronden. Rob Hartoch is het internationale schaaktoernooi van de Costa Brava be gonnen met winst tegen de Spanjaard Antonio Medina. Vierentwintig landen hebben inge schreven voor de wereldkampioenschap pen moderne ritmische gymnastiek, van 15 tot 18 november in Rotterdam. Ook aan het publiek wordt hij op een heel andere wijze voorgesteld dan Kuba- la indertijd. Hij is geen arme, politieke banneling die uit het onderdrukte, ver morzelde Hongarije is ontsnapt. Neen, hij is een geldverslindend luxe-artikel uit de Nederlandse welvaartsstaat. Andere commentaren gaan nog verder en spreken van een regelrechte boycot van de spelers. Daar wringt de schoen. De fout van de „public relations" voor Michels is, in nog veel ergere mate, herhaald met Cruyff. GRONINGEN. De noordelijke voetbalscheidsrechters in het KNVB-amateur- voetbal dreigen met een staking op 13 en 14 oktober. Zij eisen de terugtrekking van de op 17 augustus door de bond geïnstalleerde voorzitter Fred Bus uit Leeuwarden van de noordelijke districtsscheidsrechterscommissie. Troostend gebaar van Billie Jean King voor Bobby Riggs. ïïi: 35. fli )e- 2 37- 37- n- :h- de •24 id ler na >or lat ;k- sr- »r i- :h le rg •e al e- e- ie :n as et ti- t- Jn ti et er e, n. ie (Van onze redacteur in Barcelona) BARCELONA. FC Barcelona, mét Rinus Michels, maar (voor officiële wed strijden) nog zonder Johan Cruyff, staat aan de rand van een gapende afgrond en het is heel goed mogelijk dat de club aanstaande zondag het laatste duwtje in de rug krijgt van stadgenoot en aartsri vaal Espagnol. Dit eens zo bescheiden en door de fanatieke Barcelona-supporters hardgrondig geminachte elftal staat nu aan de top van de ranglijst diezelfde lijst waarop FG Barcelona met de duur ste voorhoede van Europa de voorlaatste plaats inneemt. Dat ondanks het feit dat Barcelona in de drie voorgaande zonda gen de zwakste elftallen van de eerste divisie tegenover zich had gekregen. HOUSTON. Billie Jean King, voor vechtster van de speelsters-emancipatie heeft flink toegeslagen- Ze klopte voor 30.472 toeschouwers - de grootste menigte die ooit bij een tennismatch aanwezig is geweest de eigengereide publicitelts- zieke mannelijke chauvinist Bobby Riggs (55) in straight sets: 6-4, 6-3, 6-3. Alsof dat niet genoeg was, nam ze ook de hoofdprijs mee zijnde 100.000 dollar, bijeengebracht via publiciteitsrechten. In deze ene partij verdiende ze ongeveer evenveel als met haar vijf Wimbledonti- tels tezamen. Nu schuiven de Barcelona-supporters dat nog terzijde met een: „Nou, hij is toch zijn miljoenen waard”. Maar Rinus Michels weet al wat er gebeurt wanneer de hooggespannen verwachtingen niet onmiddellijk worden vervuld, ook al wordt de „tovenaar” op het veld in de steek gelaten door zijn knechtjes. Het publiek wil wonderen voor zijn geld, want anders presenteert het een gepe perde rekening. Johan Cruyff zal het waarschijnlijk ook snel te weten ko men kunnen de supporters niet meer overtui gen. Als het bestuur dan zegt dat men moet vertrouwen op de reddende deel name van Cruyff vanaf december, dan maakt men het werkelijk te bont. Ten eerste omdat Barcelona over twee maanden waarschijnlijk al lang uit de Europese competitie gewipt zal zijn. Ten tweede, wat onze eigen competitie be treft, kan men zelfs van een superklasse als Cruyff geen godswonderen verwach ten. Hoe wil men nu dat Cruyff tegelij kertijd de gaten in de voorhoede, de middenlinie en verdediging zal stoppen? Tenslotte is het werkelijke probleem van Barcelona, meer nog dan een gebrek aan goed spel, het gebrek aan een ge zonde verstandhouding tussen spelers en trainer. Niet alleen met de huidige trai ner: deze wantoestand duurt al sinds FC Barcelona voor het laatst een kampioens titel won en daar is nu al meer dan tien jaar overheen gegaan.” Het tijdelijk hoofdbestuur van de Ne derlandse Badminton Bond heeft deze organisatie een slechte dienst bewezen. Sinds de crisis in deze bond van 24.000 sportbeoefenaren uitbrak oktober vo rig jaar heeft dat hoofdbestuur ad interim als belangrijkste taak gehad te zorgen voor een nieuw leidinggevend college dat als volwaardig bestempeld kan worden. Het tijdelijk h.b. heeft in al die maanden een informateur (Van Beu- sekom) versleten, de uitgave van het blad Badmintonwereld stopgezet en een nederlaag geleden op de Algemene Le den Vergadering in mei bij een stem ming over statutaire wijzigingen. Nogal wat leden waren van mening dat het bestuur met die laatste voorstellen bui ten haar boekje ging. „Zorg alleen maar voor een definitief h.b., dat is jullie taak”, was de redenering. Nu ruim vijf maanden later gaat de NBB op nieuw vergaderen. De niet-aanvaarde bestuursideeën komen in een wat andere vorm weer aan de orde, als het doorgaat op 6 oktober. Als die vergadering door gaat, want eigenlijk moet er al deze maand vergaderd worden. De vastgestel de datum is bijzonder ongelukkig omdat de voorzitter van de Financiële Commis sie drs. Valken in het buitenland is. Zijn medeleden kunnen evenmin. Nie mand is dan in staat te oordelen over het rapport dat die commissie heeft opgesteld, notabene over een zaak die de bond mede in het slop heeft gebracht. Bovendien jubileert op de gekozen dag Duinwijck, zeg maar het Ajax van de badmintoncompetitie. Gaat de vergade ring door daarover moeten de afge vaardigden beslissen als ze al in Amster dam zijn aangekomen.dan staat de sterkste vereniging noodgedwongen bui tenspel. In een zo belangrijk stadium van de opbouw waar de badmintonbond aan toe is, kan men niet anders dan concluderen dat het ad interim bestuur met een datum-keuze die goed tegenspel op de vergadering in de weg staat, een kapitale blunder heeft begaan. met ontblote bovenlijven de baan opge dragen. Bobby Riggs maakte zijn entree gezeten in een rikshaw, begeleid door wat hij noemde, zijn „boezem vriendin nen”, negen uiterst welgeschapen jonge dames. Het was wellicht een voorteken, dat Billie Jean de oude Bobby bij de presen tatie reeds te slim af was. Haar tegenre actie, toen Riggs haar een racket van marsepein aanbood, was een grote doos met een lint er om heen, waaruit een klein biggetje keek. Een niet mis te verstane verwijzing naar de geestesge steldheid van Bobby Riggs- Riggs was overigens na afloop geen toonbeeld van wanhoop: „Ik heb mijzelf geen verwijten te maken. Ze speelde te goed. Meisjes van haar leeftijd zijn te taai voor 55 jaar oude kerels. Ik moet mijn aantijgingen inslikken. Ik heb veel dingen gezegd. Die neem ik allemaal terug. Billie Jean verdiende om te win nen, maar ik zou graag revanche willen als het mogelijk is binnen zes maan den.” Verliest Barcelona zondag tegen Es pagnol, dan is het voor Michels prak tisch gedaan. Maar de grootste flater van Barcelona’s public relations staat nog voor de deur. Het „onwetend” slacht offer is niemand minder dan Johan Cruyff, verreweg de duurste speler in Spanje’s voetbalhistorie, het Amsterdam se lieverdje dat in Barcelona is inge haald als „El Salvador”, jazeker, de „Verlosser”. Zoals de Nederlandse kinderen hunke rend uitzien naar de decemberdag waar op die lieve man uit Spanje hun vurig ste wensen zal komen vervullen, zo geloven de onnozele supporters rotsvast dat in december het lieverdje uit Neder land eindelijk de voetbalschoenen zal vullen met de felbegeerde kampioensti tel. Hun dromen vliegen terug naar de komst van Ladislao Kubala. 15 jaar geleden, dat voetbalwonder uit Honga rije dat de spelers van Barcelona tot een hecht elftal samensmeedde en met zijn aangeboren leiderschap naar triomfen voerde. Maar krijgt Johan Cruyff vanaf de cember werkelijk dezelfde kansen als Ladislao Kubala indertijd? Na de afgang deze week van FC Barcelona in de eerste wedstrijd voor de Europese com petitie tegen Nice een 3-0 nederlaag, die even goed 5-0 of 8-0 had kunnen zijn waarschuwde een commentaar in Barcelona’s grootste dagblad „La Vangu- ardia”: „De bekende uitvluchten dat er nog een thuiswedstrijd moet worden ge speeld en dat de Spaanse competitie nog maar nauwelijks op gang is gekomen, of wurgen. Of wij momenteel al helemaal klaar zijn voor Feyenoord of niet, acht ik een betrekkelijke zaak, want deze wedstrijd staat toch altijd apart. Je kunt het al merken aan de voorbereiding waarin je naar zo’n wedstrijd toeleeft. Dat valt het best te vergelijken met een Europa- cupwedstrijd. Het is heel anders voet ballen tegen Feyenoord. Je kunt je eigen kwaliteiten beter ontplooien, omdat je met veel meer klassetegen- standers geconfronteerd wordt. Wel is het moeilijker, omdat de tegenstand veel groter is.” Ajax lijkt defensief echter kwets baarder geworden. Zelfs het spelen op balbezit kan met minder allure geschieden dan vroeger, omdat het elftal meer door de tegenstander on der druk kan worden gezet en Ajax niet zo eenvoudig meer kan aantonen dat de eerste de beste tegenaanval dodelijk kan zijn. Zo moest Ajax nu al vijf tegentreffers incasseren deze competitie. Hulshoff: „Dat zegt mij niet zoveel. Van die vijf doelpunten kwamen er vier tot stand na enorme verdedigingsblunders. Ook die zullen tegen Feyenoord wel vermeden wor den, denk ik.” Van de wankele positie die trainers in het betaald voetbal en niet alleen in Nederland innemen, liggen de schrij nende voorbeelden voor het grijpen. De druk van ongeduldige supporters, gemor onder de spelers en grillig beleid van bestuurderen die op amateurbasis wer ken, hebben al heel wat trainers in de loop van een seizoen aan de kant gekre gen. De Nederlandse bond van oefen meesters heeft en terecht bij her haling gewezen op de soms schandalige beleidsvoering bij clubs. Wie nog twijfels mocht hebben over deze materie kon deze week een definitief standpunt bepalen, dankzij MVV. Het bestuur van de Maastrichtse vereniging zette Maar ten Vink aan de kant en wie even de feiten nagaat kan niet anders dan con cluderen dat MVV’s beslissing hard te veroordelen is. Het zwaarst wegende punt daarvoor: de ingreep kwam al na 5 weken competitie. En die korte tijd die Maarten Vink werd gegund om zich te bewijzen is in alle opzichten ver bene den het niveau van in een onderne ming geldende normen. De bond van oefenmeester kan in zulke evidente ge vallen van willekeur eigenlijk alleen antwoorden met een boycot. Dat vereist echter een grote zelfbeheersing bij de trainers en een ijzersterke loyaliteit tus sen bond en leden want een mislukte actie zou de situatie nog hachelijker maken. Solidariteit Vink en dus geen kandidaten voor zijn opvolging lijkt het beste protest dat de trainers kunnen opvoeren ter signalering en voorkoming van de ma nier waarop een club denkt te k'mnen omspringen met een trainer. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Glashelder heeft men zich bij Feyenoord de afgelopen weken gerealiseerd dat juist in de afwezigheid van Johan Cruyff wel eens het grote gevaar kan schuilen. Willem van Hanegem (29) onder kent dat probleem voor de Rotter dammers: „We hebben allebei een opkikker nodig. Feyenoord omdat het in de wedstrijden tegen PSV en Oes- huidige damestop. Riggs won op 13 met j.l. moederdag met 6-2, 6-1 van Margaret Court. Er was één groot verschil tussen Mar garet Court toen en Billie Jean King nu. De Australische ging aan haar eigen zenuwen tenonder, Billie Jean King daarentegen was een toonbeeld van zelf vertrouwen. Ze liep direct op na haar sterke service en controleerde het ge beuren aan het net. Meestal richtte ze haar slagen op de backhandzijde van Riggs, een tip die Margaret Court haar had gegeven. Dat werkte wonderwel. Riggs, die 400 vitaminepillen per dag slikt en de gekste dingen verzint om maar in vorm te blijven, leek precies op de man, die hij eigenlijk is: een figuur van middelbare leeftijd, die snel achter zijn eigen adem aanloopt. De redelijke kwaliteit van het spel woog niet op tegen de pompeuze omlijs ting van het evenement: een majorette korps, een uitstekend gesorteerde bar, waar de 100 dolllar- per-plaats-klanten de champagne (één dollar per glas) in vlot tempo naar binnen werkten. Billie Jean werd, gezeten op een draagbare troon als Cleopatra door vier jongens De noordelijke fluitisten, verenigd in de centrale organisatie van voetbalscheids rechters, de COVS, hebben inmiddels een comité gevormd, die acties gaat voorbe reiden en ondernemen als de KNVB en de COVS °P 1 oktober niet tot elkaar zijn gekomen. De COVS staat achter de noordelijke arbiters, die Fred Bus niet als voor zitter wensen. De scheidsrechtersorganisatie heeft de heer E. Lammerts uit Hoogezand voorgedragen als voorzitter van de noordelijke districtsscheidsrechterscommissie als opvolger van Gerrit Eeden, die een jaar als tijdelijk voorzitter heeft gefungeerd. Een meerderheid van deze scheidsrechterscpmmissie echter wenste de heer Lammerts niet en stelde de KNVB voor de heer Bus, al enige jaren secretaris van de com missie, tot voorzitter te benoemen. Hetgeen dan ook is geschied. ters vaak te chaotisch speelde, Ajax omdat het tegen Twente en NEC niet overheersen kon en in beide gevallen met een gelijk spel tevreden moest zijn. Nu het bij Ajax zonder Cruyff plotseling niet meer zo lekker loopt, hebben de Amsterdammers die op kikker het meest nodig en daarin schuilt voor ons het grootste gevaar.” Toch is Van Hanegem, de man die in Vaexjoe met zijn stuwend klasse- voetbal Feyenoord sterk inspireerde en die daar in Zweden de grote uitblinker was, allerminst pessimis tisch: „We hebben de laatste jaren bijna altijd behoudend en verdedi gend moeten spelen tegen Ajax, want Cruyff was altijd in staat in één sprint drie, vier man te passeren en daarom moesten we iedere verdediger dubbele rugdekking geven. Zonder Cruyff kunnen we nu offensiever spelen.” Willem van Hanegem is wat dat betreft toch niet geheel optimistisch. „De Kromme”: „We missen in de verdediging een sterke man van het kaliber Rinus Israel. Vooral tegen PSV en Oesters is dat nog weer eens opgevallen. Er was te weinig organi satie in de defensie.” Joop van Daele (26), in de laatste wedstrijden de libero in de Rotter damse defensie: „Tegen Ajax moet iedereen meedoen aan het storen Van opkomende Amsterdammers. Je moet niet alleen jongens als Haan, Keizer, Rep en Neeskens opvangen, maar vooral ook Hulshoff, Krol en Suur- bier, die zich echt wel zullen laten zien in hun aanval.” Licht verwijtend zegt Van Daele: „Ik wijt de chaos in onze verdediging tegen PSV en ook in de eerste helft tegen Oesters aan het te weinig terugverdedigen van onze aanvallers. Er zijn de laatste weken ook teveel wisselingen geweest in de verdediging. Zeker is in ieder geval dat we tegen Ajax niet zo ongeorganiseerd moeten beginnen als tegen PSV en Oesters.” Eindelijk voelt Joop van Daele, de man van de winnende goal tegen Estudiantes, zich zeker van zijn plaats in het eerste: „Ik heb elk jaar wel gedacht: ik ga naar een andere club. Ik heb me vaak verongelijkt gevoeld als ik weer werd gepasseerd. Soms kon ik het naderhand wel be grijpen dat ik er weer naast stond. Maar soms ook niet.” Ongetwijfeld zal Van Daele er als laatste man in de Feyenoord-verdediging tegen Ajax bij zijn. NOOTDORP. De uitslagen van de vrijda gavond tijdens bijzonder slechte weersomstan digheden in Nootdorp gehouden draverijen zijn: Heerhugowaardprijs 2000 m.: 1. Joris Haghe- weyde (G. Bosschieter) 2.59,8 1.29,9; 2. J. E. Bastiaan N; 3. Junoschkaii. ttoto: W. 9,00, pl. 2.80 3,80 2,60, kop. 26,20 trio 765,20. Heerdeprijs 2000 m.: 1. Kobalt (C. Hettehng) 3.00,4 1.30,2; 2. Larens Roem, 3. King Axklt, Toto: W. 6,20, pl. 2,30 3,60, kop. 3,70. Heerjansdamprijs 2380 m.: 1. Juno Buiten zorg 3.35,1 1.30,4; 2. Jungfrau, 3. Johan A. Toto: w. 2,80, pl. 1,70 4,00 2,20 kop. 6,40. Trio 145,20 Heerewaardenprijs 2400 m.: 1. Killing Feet (J. van Dooyeweerd) 3.39,8 1.31,6; 2. Korinotte, 3. Klavertjevier. Toto: w. 2,40 pl. 1,50 1,50 kop. 4.60. Heerlenprijs 2000 m.: I. Junibes B (A. Suykerbuyk) 2.48,8 1.24,4 2. Enterprise Hollan- dia, 3 Ike Hollandia. Toto: W. 23,10 pl. 5,50 1,60 2.60, kop. 7,90 trio 592,60. Criterium der Amateurrljders VIII 2000 m.: 1. Ina Z (H. van Dijk) 2.49,6 1.24,8; 2. Joris Six, 3. Gerardus O. Toto: W. 2,70 pl. 1,40 1,90.-.9,10. Helvoirtprijs 2000 m.: 1. Impuls W (J. van Dooyeweerd) 2.50,0 1.25,0; 2. Irreslsteble, 3 Ideal Prise. Toto- W 2,60 pl. 1,40 1,50 1,30 kop. 10.80 Trio 93,20. Heeren veen prijs-2000 m.: (slechts twee deel nemers) 1. Lee Rodney (M. C. Vergay) 3.14,1 1.37,1; 2. Lapacho du Bois Toto: w. 1,50. Totalisator-omzet: 80.318,-.-. Het bestuur heeft aan de spelers geen kameraad voorgesteld die hen een hand en een voet kwam toesteken. Neen, wat zij al wekenlang te horen krijgen is dat die Nederlander, die naar Barcelona is gehaald voor meer geld dan wat zij ooit bij elkaar zullen zien, zo oneindig veel beter is dan zij, dat hij wel zal redden wat zij met z’n allen hebben verprutst. Dat hij de geboren leider is die hen wel de juiste orders zal geven op het veld en dat hij de slimste speler en de slimste zakenman is die er op voetbalschoenen rondloopt. Dankzij het gebrek aan onderhande laarstalent en moed van het Barcelona- bestuur zit Cruyff nu drie maanden lang werkeloos toe te kijken, terwijl het Barcelonapubliek, lekker gemaakt door een enorme reclame rond zijn aanwezig heid (niet op het spelersbankje, maar in de presidentiële loge, naast de voorzit ter), van zijn spelers meer vraagt dan die kunnen of willen geven. Men kan het Johan Cruyff niet kwalijk nemen als hij, zonder Spaans te spreken en zonder enige kennis van het Catalaanse karakter, er niet in slaagt de muur van zijn Barcelonese hofadelen te doorbre ken en een normaal persoonlijk contact met de andere spelers te leggen. (Van onze sportredactie) ZAANDAM. Het wegvallen van Johan Cruyff bij Ajax vereist een veranderde speelwijze. Ajax creëert momenteel minder scoringskansen; de wedstrijden tegen NEC, Twente NAC hebben dat al bewezen, briljante van weleer heeft nu plaats moeten maken voor een wat degelijker voetbal, een facet dat uit gerekend het spel van Feyenoord nu al jaren kenmerkt. Ook daarom valt eigenlijk weinig zinnigs omtrent de afloop van de topper in het vader landse voetbal tussen Ajax en Feye noord te voorspellen. Een winstpunt wat Ajax betreft, is het feit dat het elftal dat naar het vertrouwde trainingskamp in Wasse naar is afgereisd de afgelopen week eigenlijk voor het eerst weer na enkele maanden van turbulente ont wikkelingen (Cruyff wel of niet weg, en de affaire rond het Nederlands elftal in Noorwegen waar het groot ste gedeelte van Ajax’ kerngroep tenslotte ook bij betrokken was) tot rust is gekomen. Ook daarom wenst Ajax-voorstop- per Barry Hulshoff zich momenteel zeker niet te bezondigen aan gewaag de uitspraken over Ajax’ taak om de nationale en Europese toppositie ook dit seizoen zonder Cruyff te consoli deren. „De sfeer is er momenteel ook niet naar”, aldus Hulshoff. „Na alle ontwikkelingen van de afgelopen we ken realiseert iedereen zich wel bij Ajax dat het voornaamste punt om resultaten te boeken momenteel die rust is, die de afgelopen periode te veel heeft ontbroken.” Toch wil ook Hulshoff er niet om heen dat Ajax, zolang er nog geen adequate centrumspits voorhanden is, wel een andere speelwijze moet han teren dan gebruikelijk was Cruyff. Hulshoff: „Wij moeten na tuurlijk wel. We zitten echter nog duidelijk in een opbouwperiode, die een stijgende lijn vertoont. Dat ba seer ik op het feit dat wij zowel tegen Twente als NAC periodes heb ben meegemaakt dat er door Ajax weer goed werd gevoetbald. Dat lijkt mij voor Feyenoord trouwens een onzekere factor. Het is voor Feye noord moeilijk te bepalen met welke instelling en vorm wij zondag weer in het veld komen. Op dit punt kan het verrast worden. Tenslotte is Fey enoord op dit moment ook niet hele maal zichzelf”, aldus Hulshoff. Toch gelooft hij niet dat Ajax Feyenoord met name voor Ajax wat te vroeg valt. „Het is morgen hangen Er bestaat een reële kans dat Espag nol het Barcelona-elftal in eigen stadion voor schut zal zetten. Wat vroeger on denkbaar was, deed zich verleden jaar immers ook al voor en intussen is Bar celona er niets beter op geworden. Die nederlaag met 0-1 tegenover Espagnol was toen het begin van het einde. De Barcelona-spelers, die de kampioenstitel op dat moment voor het grijpen hadden, verloren zowel hun moreel als de steun van het eigen publiek; in de daarop volgende wedstrijden verprutsten zij hun kansen op de titel. FC Barcelona is immers heel wat meer dan alleen een voetbalclub. Het is ook een soort verkapte Catalanistenpar- tij, de enige veiligheidsklep om de opge kropte politieke stoom te kunnen afbla zen, het symbool waarmee de onder drukte Catalanen hun eigenwaarde hoog proberen te houden. De eeuwige vete met Real Madrid is doordrenkt met politieke haat en nijd. Maar nog venijni ger is de rivaliteit met Espagnol, de club van de „verraders” en van immigranten, de club van de Barcelonezen die geen „goede Catalanen” willen zijn. Afge maakt te worden door „die Judassen” is de ergste schande die FC Barcelona kan overkomen. Een goede „politieke staf” zou dan ook minstens even belangrijk zijn voor het Barcelona-bestuur als een goede technische staf. Eén van de verborgen redenen waar om FC Barcelona nu al meer dan tien jaar van de ene mislukking in de andere teleurstelling afglijdt, is juist het ont breken van goede „politieke” raadgevers, mannen die de „public relations” van de club weten te verzorgen. Dit merkte men al bij de komst van Rinus Michels en de vroegere Ajax-tovenaar sleept daarvan nog altijd de rampzalige gevol gen mee. W-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13