Budgetteringsconsulente ORMATIE GE Nel Steens- Van der Knaap MET KINDEREN WORDT TE WEINIG Het dichten ven kieren en gaten OVER GEZINSFiNANCIEN GEPRAAT DUBBELE RAMEN AANBRENGEN Er worden minder kinderen in bondsrepubliek geboren Damesbeurs in Den Haag BEURS VOOR BLOEMSCHIKKERS tips voor vrije tijd VEEL KINDERLOZE HUWELIJKEN i Bodemloze put Schooljeugd Eerlijk antwoord 21 Erbij ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 20 n >f 3) a e P e n »- S 1 2 1 L" Dubbele ramen van Newstyle. MARK, negen jaar oud, krijgt elke week een kwartje zakgeld en er gaat geen week voorbij zonder dat hij luidruchtig protesteert tegen dit naar zijn mening veel te lage bedrag. Een even oud vriendje beweert dat hij elke dag een gulden zakgeld krijgt. Bij navraag blijkt daar enige bluf bij te zitten, maar het ventje krijgt van zijn moeder wel enkele malen per week een gulden en ook dat betekent al een veel onrust zaaiend verschil met dat ene kwartje van zijn klasgenoot. lingen in deze leeftijdsgroep mavo-school in de Randstad. kruisen. Ik heb mijn vrijheid nodig, ik wil mezelf verder ontwikkelen”. Het GBI verwerkt momenteel jaarlijks zo’n dikke vierhonderd aanvragen om advies voor een sluitend gezinsbudget. Pieken in het werk liggen vlak na de grote vakantie en rondom de jaarwisse ling, wanneer dure cadeaumaanden de financiën in de war hebben gestuurd en het nieuwe jaar een extra aanleiding is om weer eens orde op zaken te stellen. Het aantal aanvragen om advies voor inkomensbesteding stijgt met de regel matige stijging van het levensonderhoud, veel mensen komen er niet meer alleen uit. „Wie die ontwikkeling niet met een zekere budgettering te lijf gaat staat straks voor een bodemloze put”, zegt de GBI-consulente. Op haar bureau komen veel aanvra gen terecht van jonge mensen die advies willen inzake het kopen van een huis. „In kleine budgets is de auto vaak het knelpunt, maar als je adviseert om die auto weg te doen gaat men zoeken naar andere oplossingen. Die auto is bezuini gen. Ik heb ook gemerkt dat vrij veel mensen zich plat laten praten door ver zekeringsmensen en zich dan wild beta len aan premies voor verzekeringen die ze zich in het kader van hun inkomen eigenlijk niet kunnen permitteren”, zegt Nel Steens van wie wel eens gezegd wordt dat ze haar werk - mensen leren budgetteren - als een soort evangelie uitdraagt. Terug naar het onderwerp zakgeld waarover ze nog wel een paar dingen wil zeggen. Nel Steens (liever niet op een krantefoto, daar heeft ze een hekel aan) zegt: „Het is heel erg moeilijk om vaststaande bedragen voor zakgeld te geven om er contributies, wat kleine kledingstukken, eventueel grammofoon platen van te kunnen betalen. Op die manier vertrouw je ze als het ware een klein stukje van het gezinsinkomen toe. Misschien zullen ze het de eerste keer grondig verknoeien, maar zo kunnen ze leren wat budgetteren inhoudt.” Een voorbeeld: op een bepaalde school krijgen leerlingen (leeftijd dertien tot en met zeventien jaar) een zakgeld dat varieert van één gulden tot tien gulden of nog meer per week. Nel Steens ont leent die cijfers aan de resultaten van een bliksemenquête die het GBI vorig jaar heeft gehouden onder honderd leer- Ze citeert uit de resultaten van de bliksemenquête op de mavo-school: ruim een vijfde van de leerlingen werkt (als autowasser, babyzit, krantenbezorger, za- terdagwerker). In deze groep wordt dit verdiende geld vaak weggelegd om te sparen, slechts een klein deel wordt voor kleding uitgegeven en dat geldt ook voor het gemiddelde zakgeld. Slechts zes tot zeven van de honderd leerlingen (en dan nog voornamelijk meisjes) moeten of willen iets bijdragen aan de aanschaf van kleding, en zestig procent van de groep ziet kans om van het zakgeld een paar gulden per week te sparen. Ruim twintig procent betaalt van het zakgeld contributie voor een of andere club. „Ouders zitten veel te weinig met hun grotere kinderen om de tafel om samen de Inkomenssituatie en de vaste lasten eens te bekijken. Als je dat zwart op wit kunt laten zien, kun je uitleggen waarom het ene financieel wel en het andere niet kan op dat moment. Laat kinderen ook gerust eens zien wat het kost als ze een studiejaar verknoeien. We zitten hier in Nederland nog met grote taboes als het over praten over het gezinsinkomen gaat, ook met de grote kinderen. Praat erover, dat geeft inzicht. Niet alleen in de materie zakgeld, ook in omgaan met geld in het algemeen”. In het kantoor van het Gezins Begrotings Instituut in Rotterdam luis tert Nel Steens-Van der Knaap zonder enige verbazing naar deze twee sterk uiteenlopende staaltjes van zakgeld geven. Zij is budgetteringscon sulente van het GBI (adviesinstituut inzake inkomensbesteding van da bondsspaarbanken) en krijgt in de praktijk van haar werk meer dan eens te maken met zulke opmerkelijke verschillen in het wekelijks „honorarium” van de schoolgaande jeugd. In het Zwitserse Granges strijdt men systematisch tegen de lucht verontreiniging. Men heeft daar onder meer bij stoplichten borden geplaatst met het verzoek aan de automobilisten om vanaf de derde wagen de motor af te zetten als het licht op rood staat Nog nooit tevoren zijn in de Westduit- se Bondsrepubliek zoveel kinderen gebo ren op een exact door de ouders vastge steld tijdstip: momenteel worden jaar lijks ruim 300.000 „geplande” baby’s ge boren. Als ideale gezinsvorming ziet bij na 70 procent van de Westduitse bevol king het kleine gezin met maximaal twee kinderen. Resultaat (volgens tijd schrift Jasmin): per jaar worden mo menteel 350.000 kinderen minder gebo ren dan een jaar of zeven geleden- Als deze dalende lijn doorzet, de Bondsrepubliek omstreeks 1985 een mil joen inwoners minder hebben. Dat klinkt menigeen als muziek in de oren, want met 248 bewoners per km2 behoort het land momenteel al tot de dichtstbe volkte gebieden ter aarde. Volgens het blad kiezen steeds jonge mensen in de Bondsrepubliek vrijwillig en openlijk voor een kinderloos huwelijk. Zakgeld geven: in veel gezinnen niet of nauwelijks een probleem, in evenveel andere gezinnen een steeds terugkerende aanleiding tot hooglopende discussies. Toch ziet Nel Steens in haar werk voor het GBI de materie „zakgeld” niet als een op zichzelf staand probleem op zich af komen. „De grote kreet bij de aan vragen om budgetteringsadviezen is: hoe kom ik rond. In zo’n advies in gezinsbud- getering is zakgeld dan automatisch een vaste post als er kinderen zijn”. Van 25 tot en met 27 september wordt er in de Margriethal van de Jaarbeurs in Utrecht de vijfde vakbeurs voor bloem- binderij artikelen „Fleur” gehouden. Er is van alles op dat gebied te zien zoals vazen, potterie, manden, sierbakken, kaarsen, lint, gedroogde bloemen, plan ten en meststoffen. In de hal is ook ruimte gereserveerd voor show en even ementen. Zo is er bijvoorbeeld een show van de bloemwerken, die uit de handen gekomen zijn van deelnemers aan bloemschik wedstrijden, gehouden onder auspiciën van Fleurop Nederland en het Bloemengilde. Er zijn wedstrijden in het bloemschikken voor leerlingen van vak- en middelbare tuinbouwscholen en wed strijden om het nationaal kampioen schap bloemschikken voor amateurs. Niet alleen de specialisten, de vaklieden kunnen op die beurs terecht. Donderdag 27 september is het evenement voor het publiek toegankelijk 10.00 uur tot 22.00 uur). Een andere methode voor „dubbeling” heeft Degoplast (postbus 24, Montfoort). De Newstyle-strip wordt op de rol gele verd. Werkt Isolfor met een soort rub- beromslag om de ruit vast te zetten, Newstyle doet dat met clips. De ruit zelf wordt in de rubberstrip gezet en daarna met de clips vastgezet. Ook hier krijgt men duidelijke aanwijzingen met teke ningen, hoe het moet. Het blijft natuur lijk wel een kwestie van goed uitreke nen. Enom het te leren niet in het groot beginnen. Eerst maar eens een klein raampje van dubbele ruiten voor zien. „De vorm van een bliksemenquête werd gekozen omdat je dan naar onze Tegen de herfst is het nuttig eens na te gaan hoe het met de tochtdichtheid van kamers en huis gesteld is. Vorig jaar winter heeft u zich misschien nog zitten ergeren, omdat er alsmaar een (ongewil de) luchtstroom om uw oren waaide. U had toen geen zin om de zaak te onder zoeken en te dichten. De kieren bleven zitten, omdat toch prettiger en warmer tijden zich aandienden. Laten we aller eerst maar eens de tochtkieren langs kozijnen en dergelijke onder handen ne men. Wanneer het hout is gaan wijken kun je lelijke tochtsluizen krijgen. Je kunt er dan misschien een latje tegenaan slaan (hetgeen meestal een priegelwerk is), maar het hout blijft ook niet altijd even kaarsrecht. Wat gebeurt er dus? Je houdt toch kieren, zij het niet meer zo gapend. Maar de tochtcirculatie blijft. Wat dan gedaan? Er is onder diverse merknamen (zoals Rambo-rubberpasta of Alabastine vul middel en dichtingskit) uitstekend elas- moet u de Isolfor-strip in 4 of 5 mm nemen. Een dikkere ruit scheelt voor de geluidsisolatie. Als het alleen om warm- te-isolatie gaat, is een ruimte van 2 cm tussen de ruiten voldoende. Dun glas voldoet dan evengoed als dik. Isolfor kan op staal en betonramen worden gelijmd. Hoe men de strips precies moet aanbrengen en wat erbij komt kijken, wordt uit de doeken gedaan in een uitvoerig stenciltje. ervaringen de beste kans op eerlijke antwoorden hebt”, zegt Nel Steens. „Die uitschieters van tien tot dertien gulden per week zijn zuiver zakgeld. Daar zijn geen eigen verdiensten van de jongeren bij gerekend, al werkt ruim een vijfde van deze groep om wat geld bij te verdienen. Opvallend is dat kinderen die op het platteland wonen, vaak helemaal geen zakgeld krijgen. En de hogere be dragen aan zakgeld worden in de laagste inkomensgroepen gegeven”. Wat doet de schoolgaande jeugd met die vaak niet onaardige bedragen aan zakgeld? „Weggooien aan snoep, frites, grammofoonplaten”, is meestal de zwartgallige reactie van oudere genera ties voor wie vroeger een kwartje per week al een uitschieter was, en die nu de kleinkinderen met ieder kwartje li- nea recta naar de snoepafdeling van de supermarkt zien rennen. „Aan dat soort dingen gaat natuurlijk veel zakgeld weg, maar toch wordt er ook gespaard, zowel van zakgeld als van verdiend geld”, zegt Nel Steens. tisch dichtingsmiddel in de handel. Dat elastische is aantrekkelijk, omdat je dan minder te lijden hebt van het trekken en uitzetten van het materiaal. De vul- -middelen zijn ook makkelijk in het gebruik. Ze zitten in tubes met, zoals Rambo dat heeft, opdraaisleutels, zodat niets verloren gaat. De doppunten zijn zo gemaakt, dat er weinig meer nage smeerd of gewreven hoeft te worden. Dat is dan trouwens een plakkerige toestand. De vulmiddelen en kitten zijn op practisch elk materiaal te gebruiken of dat nu steen, metaal, hout of beton is. Zowel binnen als buiten. Bovendien i s het waterdicht, zodat niet alleen tochtna- den, maar ook leknaden, vochtscheuren, lekkages (bijv, in keuken of badkamer) snel verholpen kunnen worden. Rambo rubber pasta is er in de kleuren wit, bruin, grijs en zwart. Voor kleinere klusjes is er de sealer, op dezelfde basis. Alabastine heeft cellulose vulmiddel in poedervorm, dat aangemaakt moet wor den (naast de tubes). De Isoforstrip in doorsnede: Afdekstrip (1) met daarin de afdekgleuf (2), onder strip (3), waaraan te onderscheiden zijn de rail (4), spijkergleuf (5)sponning (6) en de zijkant (7). Argumenten uit een aantal interviews met jonge vrouwen en mannen: „Wij hebben genoeg aan elkaar, een kind zou ons huwelijk alleen maai in de war sturen”. ’’Onvoorstelbaar om altijd maar gebonden te zijn: je kunt niet meer van baan of woning veranderen als je daar zin in hebt”. Werkende jonge vrouwen zeggen: „Mijn beroep opgeven? Nooit. Een gelukkig huwelijk is mij meer waard dan een ongelukkig gezin”. Of: „Een kind zou mijn interessen door- Om uw huis nog beter te isoleren tegen tocht en kou kunt u gaan denken aan dubbele ramen. Dat voorkomt trou wens ook de condensvorming op het raam (waardoor het binnen wel behaag lijk is, maar u buiten niets meer ziet; je kunt niet aan het lappen blijven). Hoort een onderwerp als dit: dubbele ramen wel thuis in een doe-het-zelfru- briek? Wel degelijk. Als je maar geen twee uitgesproken linkerhanden hebt, want dan kan het glas wel eens uit die handen vallen om iets te noemen. Het is zeker te doen: er bestaan diverse metho den, waarvan wij er hier twee zullen noemen. Allereerst is er de Isolfor-rubberstrip (Korbati, Nettelhorstweg 6, Lochem). De strip wordt rondom het kozijn gespij kerd. De uit elaston (noem het elastisch, stevig rubber) vervaardigde strip, waarin de ruit wordt geplaatst, zit binnenshuis, hetgeen tot voordeel heeft, dat men bij eventuele reiniging van het raam, niet afhankelijk is van het weer. De strips zijn leverbaar in lengten Van 2*/t meter en naar keuze voor de glasdikten van 3, 4 of 5 millimeter (strips van 2 mm voor bijv, caravans) zijn op bestelling lever baar. De volgende zaken gelden bij deze „diktes”. Een ruimte tussen de twee ruiten van minder dan twee cm helpt niet of kan zelfs lawaaiversterkend gaan werken. Is de buitenruit 3 mm dik dan Tot slot even een paar cijfers: Het verschil in warmte, als het buiten 0 graad Celsius is, is met een normale ruit 12 graden, met dubbele ruiten 18 graden. Dat is even een winst van vijftig per cent aan warmte. Het is de moeit® waard. Als u toch bezig bent, maar dan met „grover” materiaal, dan kunt u de lek kende waterleiding bijv, repareren met polyesterpasta van Rambo of weer de dichtingskit van Alabastine. Frencken heeft trouwens ook zijn eigen product, de siliconkit, ook een rubbervulling, die elastisch is. Kortom, ook op het gebied van het dichten van kieren is er genoeg te vinden. En, om nog even op dat in het begin genoemde afdeklatje terug te- komen, na het gebruik van vulmiddelen over de afgedichte kier heen aanbren gen. Geen tocht meer en toch een goed afgewerkt kozijn. Voor scheuren in plafonds of gaten en scheuren in pleisterwerk en hout kan men zijn toevlucht nemen tot muurvul- pasta of cellulose vulmiddel. Dan is er ook nog altijd het voortreffelijke vul middel Porion We hebben dat in deze rubriek al eens uitvoerig besproken. Het is een soort cement, dat kei- en keihard wordt en ook op allerlei materiaal toe gepast kan worden. Vrijdag 21 september begint in Den Haag in de Houtrusthallen de Damesbeurs. Het motto van deze expositie luidt: Doe het zeff in hui ze ’73. Het accent valt dit jaar dus duidelijk op de zelfwerkzaamheid en knutselvaardigheid. Op de beurs komt o.a. een loodgietersshop, een elektrotechnisch installatiebedrijf, dat propageert uw huishoudelijke apparaten zelf te repareren. Er komt een stand met hout, waarop dc doe-het-zeiver zjjn creativiteit kan botvieren; er is een auto-hoek; er zijn demonstraties met metalen strips, textielverf, spinnewielen en weefgetouwen. Er is een stand voor zeffbouw van centrale verwarming Allerlei produkten voor de doe-het- zeiver worden den volke getoond. Daarnaast zijn er natuurlijk ook de „normale” activiteiten van de Damesbeurs. Er is een noviteiten centrum met diverse handige nieu wigheden, er zijn toonhuizen en toonkamers, keukens enz. Er is een speelplaats voor kleuters (met leid sters) ingericht. van een

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21