Jurek Willim Voetbal bracht scheiding mee Engels publiek gul met open doekjes Si 3jH| l O 4 77*1! Ir Knudde Tweekamp Zachtaardig Mijnwerkers 1 v I MÉ 23 Hoewel ook Polen er veel aan gelegen is dat de buitenlandse va- lutastroom aanzwelt, wordt de export van een gewild „artikel” als de Poolse voetbalinternational nog steeds zeer moeilijk gemaakt. Over het algemeen geldt de regel dat een voetballer zijn talenten pas na zijn dertigste verjaardag in het buitenland te gelde mag maken. Uit zonderingen zijn uit den boze, zoals Feyenoord vorig jaar aan den lijve ondervond toen het alles in het werk stelde om de jeugdige crack Lubanski naar Rotterdam te halen. De enige manier om als jong Pools voetballer over de grens te komen, is de illegale weg. De betreffende speler kan dan echter niet meer in zijn geboorteland terugkeren, terwijl het vijf jaar kan duren voor zijn vrouw en kin deren zich bij hem kunnen voegen. En zelfs dat is dan nog niet altijd zeker. De Wssteuropese profclubs oefenen echter een magische aan trekkingskracht uit op de Poolse toppers. Sommigen hebben er zelfs een scheiding tussen vrouw en kinderen voor over gehad, anderen trotseren een ingewikkelde procedure om uiteindelijk in het beloofde land te kunnen spelen. Tot die laatste groep behoort Jurek Willim, sinds 14 augustus 32 jaar, die zich begin februari in IJmuiden presen teerde. Erbij X.A'.V t, HF-'i Pool wil niet meer terug naar de mijnen THEO KLEIN ■Mi een gedragen melodie. Moore nu in feite in? kort dat we ons geen indruk van het gastland konden vormer. Ik was ver schillende keren in Nederland geweest. tijd wil ik mijn trainersdiploma halen, zodat ik tenminste niet terug hoef naar de mijn”, aldus de Pool. Jurek Willim heeft de afgelopen zes maanden geen ernstige aanpassingsmoei lijkheden gehad. Hij realiseerde zich in Polen dat hij in ruil voor de Hollandse guldens offers in de persoonlijke sfeer zou moeten brengen. Uiterlijk schijnt hij zich daar echter weinig zorgen over te maken. Willim is buiten de krijtlijnen een rustige, vriendelijke figuur, die alles in het werk stelt om anderen niet tot last te zijn. In het veld daarentegen weet hij zijn mond te roeren. De zeer bewegelijke atleet (Rab: „Hij heeft een goed schot, is sterk in combinatie, heeft de nodige fantasie in het spel en kan goed anticiperen”) houdt zijn medespe lers in gebroken Duits continue op de hoogte van zijn positie, wat misverstan den overigens niet uitsluit. vijf jaar onbekend Willim, die eerst voor een half jaar op proef kwam, heeft voor de nieuwe com petitie een contract van een jaar gete kend. Hij hoopt op die manier wat geld te sparen om zo na afloop van zijn voetbalcarrière toch nog enige financiële armslag te hebben. „Als ik naar Polen terugga hoop ik een jaar of drie mee te kunnen in de hoogste afdeling. In die Jurek Willim heeft inmiddels in de Nederlandse competitie enige naam ge maakt. In de oefenwedstrijden van de IJmuiderploeg scoorde hij in totaal zes doelpunten, terwijl hij er in de competi tie al drie op zijn conto kreeg. Het zijn echter niet alleen de doelpunten di hij zelf produceert, doch vooral de wijze waarop hij zich als een duizendpoot op de rechtervleugel verdienstelijk maakt, die hem op Schoonenberg tot een graag geziene figuur hebben gemaakt. Verdedi ger Frans van Essen: „Het grote voor deel van Willim boven Dick Bond is, dat hij ook meeverdedigt. Bovendien ziet hij situaties snel aankomen. Hij is de rest meestal al twee klikken voor”. Niets! Wat West Hams spelende ploeg in Engeland, de ploeg met de continentale toets? Er werd voor, type van de doordrukker die een zekere dreiging uitstraalt als hij met de bal oprukt, wilde die dreiging blijkbaar nooit exploiteren. McDou gall liep voortdurend buitenspel bij verre uittrappen van keeper Ferguson, maar denk maar niet dat Ferguson na de vijfde keer besloot dan maar niet ver uit te trappen maar de bal aan zijn back mee te geven! Maar het meest van al heb ik mij toch geërgerd aan Bobby Moore. Zijn elf tal komt met 0-1 achter, dank zij een schot in de hoek van Chivers, er is nog een kwartier te spelen, maar geloof maar niet dat hij als inspirator het spel naar zich toe trekt, snel doorstoot naar voren, lepe passjes aflevert op het middenveld, zijn manschappen een beetje oppept en inspireert. Nee, hij bleef als „libero" gevangen in de achterste lijn, en als hij nog wel eens naar voren kwam met de bal gaf hij die doelloos af naar een dichtstbijzijnde medespeler, of gaf een hoge pass die bij een der Spurs terechtkwam. En wat blijkt dan dezelfde avond in de avondbladen, en de volgende ochtend in de ochtendbladen? De sportjournalisten vonden het een fij ne, en over het algemeen ook heel goede wedstrijd, waarin Bobby Moore soeverein heerste enz. enz. Ze vonden het allemaal prachtig mooi of veins den het prachtig mooi te vinden, daar wil ik van af zijn. Ik verdenk een groot deel van de Engelse sportpers ervan, dat zij samenzweert met de clubs tegen het publiek, door spelers groot te schrijven, matige wedstrijden lyrisch te beschrijven en matig spel te bejubelen. Het publiek wil liever geloven dat het iets moois, iets fan tastisch, iets „nie dagewesenes" mee maakt, dan dat het te horen krijgt dat het alweer knudde was. En het met een rietje- Ik merkte steeds meer, dat mijn plezier erin wegzakte, en dat ik alsmaar vergelijkingen zat te maken met het Nederlandse top voetbal. Misschien was dat onredelijk, misschien moest je in de afgeplatte, onoriginele spelpatronen niet het Ajax-spel of het Feyenoord-spel in vullen, maar het MVV-spel en het FC Utrecht-spel, misschien kom je dan tot een milder oordeel. Maar echt, ik heb die hele wedstrijd niets „nieuws” gezien, geen enkele voetbe weging, geen enkele manoeuvre, geen enkele pass waar je even verrast van opkeek. Hoewel, ik merk nu dat ik overdrijf. Die Brooking kon af en toe wel eens op zijn Hollands langs een tegenstander manoeuvreren, en Gilze- an, die er uit ziet als een afgetobde man van 52 maar in 1962 nog goed was voor 7 goals voor Dundee in een wedstrijd in de Schotse league, wist iedere keer weer verwarring te zaai en door over de bal heen te stappen, dat moet gezegd. Maar wat bracht zo’n Bobby viel er te merken van reputatie van de mooist Voor een kwartfinale wedstrijd tegen het nationale elftal, als gastspeler voor vriendschappelijke wedstrijden, onder andere in Breda en voor de intertoto- competitie tegen Go Ahead Eagles. Toch had ik er geen idee van hoe het leven in Nederland zou zijn. Ik had ook aanbie dingen uit Amerika en Australië, maar dat was me te ver. Daarom ging ik uiteindelijk in op het verzoek van Tel star.” En hoe was de wedstrijd, zult u willen weten? West Ham met aan voerder Bobby Moore, midvoor McDougall, doelman Bob Ferguson, linksbinnen Trevor Brooking had toch kwaliteit te bieden! En dat gold in niet mindere mate voor Totten ham, met Pat Jennings (voetballer van het jaar) in het doel, Alan Gilze- an, Martin Chivers en Martin Peters (alle drie internationals of ex’inter- nationals) in de voorhoede, om enke- Toch valt er nog wel één originele act van een Engelse voetballer te melden. Arsenal leed een loodzware 5-0 nederlaag tegen Sheffield United. Op een gegeven ogenblik ging Shef- field-speler Tony Currie tijdens het spel (en ook tegen het eind, toen het al 5-0 stond) op de bal zitten, om daarmee de vernedering van het trot se Arsenal nog groter te maken. U weet, in de sport wordt een speler of een elftal altijd „vernederd” als hij met nogal groot verschil verliest. Curries brutale gebaar (dat in de verte doet denken aan Gerrie Mühren die tijdens Real Madrid Ajax de bal even vijf, zes keer op zijn voet liet stuiten alvorens hem verder te spelen) had een voorge schiedenis, want Alan Ball, die Cur ries naaste rivaal is voor hun beider plaats in het Engelse elftal had vorig seizoen bij een uitschieter van Arse nal hetzelfde gedaan: ook hij was toen (even) op de bal gaan zitten om duidelijk te maken hoezeer Arsenal zijn tegenstander in zijn zak had. Maar vorige week nam Alan Ball weer vanuit de verte wraak op Cur rie, want bij de eerste zege van Arsenal zette hij tegen het eind van de wedstrijd zijn voet op de bal en deed alsof hij even zijn veters moest vastmaken! Zo kunnen die twee nog wel een tijdje doorgaan: Ball doet even een dutje in het strafschopge bied, Currie gaat een das staan strik ken, Ball klimt in de doelpaal, Currie laat de vlaggestok op zijn voet balan ceren, Ball gaat op zijn handen staan en Currie gaat op de handen van Ball staan enz. enz. Ik zal u zoveel mogelijk op de hoogte houden van „Achteraf heb ik er geen spijt van”, aldus Willim, die door zijn collega’s en bazen omschreven wordt als een zacht aardige, meegaande figuur. Trainer Jan Rab: „Willim zal nooit kankeren als hem iets wordt opgedragen. Hij weet wat hij doen moet (en moet laten) om op zijn leeftijd nog mee te kunnen koinen. Wat dat betreft kan hij als voorbeeld voor veel Nederlandse spelers dienen. Willim is het „product” van een heel andere opvoeding. In Polen schrik ken de autoriteiten er niet voor terug om stringente maatregelen te nemen als een speler niet aan zijn verplichtingen voldoet. Dat kan in de praktijk beteke nen dat hij niet alleen zijn plaats in het team maar tegelijkertijd zijn job in de fabriek verspeelt. Een Poolse speler heeft dan vaak, in tegenstelling tot zijn Nederlandse collega’s, niets meer achter de hand. Dat noodzaakt hem tot het nauwkeurig opvolgen van de bevelen”. De spelers van Szombierski staan te boek als mijnwerkers, maar alleen ’s morgens maken zij zich zwart. De mid daguren zijn, met doorbetaling van het loon, voor de trainingen. Willim maakte snel vorderingen. Haalde als 21-jarige het nationale Poolse elftal (in een wed strijd tegen Griekenland) en werd door gerenommeerde clubs als Gornik Zabrze en Ruch Chorzov uitgenodigd voor grote trips door Europa en Zuid-Amerika. Een van die contacten leidde in 1969 tot een transfer van Jurek Willim (die in zeven eredivisieseizoenen 99 doelpunten scoor de) naar Gornik. Daar werd hij inge- lijfd als full-time speler. Er werd nog slechts getraind (tweemaal daags) terwijl de meervoudige Poolse kampioen extra- winstpremies van 900 sloti’s, ongeveer 90 gulden verstrekte. Met Gornik (in de Europa-cup) en het Poolse nationale team (waarvoor hij tien wedstrijden speelde) reisde hij de hele wereld af. Desondanks had hij geen enkele voorkeur toen hij na zijn dertig ste verjaardag in de gelegenheid kwam naar het buitenland te vertrekken. Wil lim: „Onze uitstapjes waren altijd zo Jurek Willim doet er alles aan om de nadagen van zijn voetballoopbaan zo goed mogelijk te doen verlopen. Het is voor hem de laatste mogelijkheid om nog iets van de status die hij in eigen land als amateurvoetballer opbouwde te redden. Want de Poolse amateurs mogen dan niet direct voor hun voetbalspel betaald worden, langs omwegen kan een Poolse topper toch flinke voordelen uit zijn voetbalkwaliteiten slaan. Willim vertelt: „Ik ben met voetballen begon nen bij Szombierski. Daar ging ik ook drie jaar naar de mijnbouwschool. Toen ik een jaar ondergronds gewerkt had kwam ik als spits in het eerste elftal, allemaal bij hetzelfde bedrijf. Ze staan bovengronds”. in staan. Ook het weer liet waarlijk niets te wensen over, de grasmat lag er prima bij, het publiek bevond zich op twee meter van het veld achter een lage schutting op toonbankhoogte (die aan de lange zijde overigens maar door één reclamebord werd op gesierd), enkele bescheiden borden op de grond vroegen de toeschouwers het gras niet te betreden, en voor het overige waren daar wat bobbies (maar echt niet overdreven veel) die een oogje in het zeil hielden. En toen begon de wedstrijd, nadat de omroeper eerst nog even de spe lers van beide partijen, mét hun rug nummers, voor het publiek had opge- somd, ondanks het bestaan van de programmaboekjes. Bij de naam „Clyde Best” barstte het publiek nerkwaardig genoeg in afkeurend boe geroep uit, waarop de speaker „naughty, naughty!” zei, wat me het best te vertalen lijkt met: „Wat zijn jullie weer ondeugend vandaag!” Even later bleek me dat Best de enige kleurling was bij West Ham United, de enige kleurling ook op het veld, maar het kan natuurlijk best zijn dat men alleen maar floot en boe riep omdat hij de vorige keer abominabel gespeeld had. In ieder geval bleek hij „on-Engels” te voet ballen, iets wat op zichzelf al een aanbeveling is vind ik, want als ik iets van deze wedstrijd geleerd heb dan is het, dat het beste voetbal in Engeland door het publiek wordt ge speeld. Die mensen zijn werkelijk met een natte vinger te lijmen, ze vinden alles mooi, raken in opperste geestdrift voor niets, zij zijn kortom het dankbaarste publiek dat je je als voetballer kan wensen. Na twintig minuten in de eerste helft besloot ik eens te turven hoe vaak er een De vriemleiyke Pool had eigenlijk al twee maanden eerder In Nederland moeten zjjn, maar langdurig gesol met zijn pa pieren veroorzaakte een oponthoud van twee maanden. Niet temin was de ex-mjjnwerker dolblij toen hjj eindelijk midden in de Nederlandse competitie zijn entree kon maken. Hij had daar zelfs een vrij langdurige scheiding van zijn vrouw Gerda en zijn negenjarige dochtertje Karina voor over. Willim: „Ik heb Polen verlaten met de belofte dat mijn vrouw ’s zomers vakantie zou kunnen houden in Nederland en dat ik in decem ber weer naar huis terug zou keren”. Van dat plan kwam Willim: „Toch begrijpen we elkaar goed in het veld. De verstandhouding in de groep is trouwens uitstekend. De spelers hebben me snel geaccepteerd, al houdt dat in Nederland wel iets anders in dan in Polen. In Polen zijn de mensen soepeler. Het onderlinge contact komt veel gemakkelijker tot stand. Dat is een van de grootste verschillen tussen de beide landen”. Een pluspunt voor Nederland noemt hij daarentegen de luxe, waarvan hij zelf een graantje mee wil pikken. Willim: „In vergelijking met de salarissen van Kowalik en Sadek (waar Sparta-trainer Steegman onlangs op de televisie over sprak, red.) verdien ik bij Telstar niet slecht. Genoeg in ieder geval om de ongemakken op de koop toe te nemen”. Ik kocht onderweg een maboekje. Voor 5 pence program- oftewel minder dan 35 cent, maar met veel foto’s, veel informatie, standen, uit slagen, persuittreksels van de vooraf gaande wedstrijden, biografietjes van de spelers van de tegenpartij, kortom uiteindeljjk niets terecht. Toen mevrouw Willim zich bjj de Poolse autoriteiten meldde voor een visum kreeg zij zes maanden lang nul op rekest. De vakantie kon niet doorgaan. Jurek maakte van de nood een deugd en gebruikte de periode tussen de twee competities voor extra-trainingen. Door be middeling van de KNVB werd het voor mevrouw Willim toch alsnog mogeljjk het land te verlaten. Gisteren kwam zjj uit Warschau aan voor een bezoek van een maand aan haar echt genoot, die inmiddels alweer hard aan het werk is. Het doch tertje van het echtpaar Willim bleef achter op school. kwam in die laatste vijfentwintig minuten van de eerste helft tot 14 „open doekjes”. Verspreid gejuich en geklap natuurlijk niet meegerekend, want er waren altijd wel duizend mensen die ALLES mooi vonden. Niet dat er nooit kritiek te beluiste ren viel, want voor me zat een groepje olijke kwanten die er een gewoonte van maakten iedere verre maar verkeerd terechtkomende trap van Tottenham-linksback Cyrill Knowles te belonen met een a capella gezongen „Nice one, Cyrill!" oftewel: „Een hele goeie, Cyril!”, op Voor het eerst in mijn leven heb ik „live” een Engelse voetbalwedstrijd gezien- West Ham UnitedTottenham Hotspur, een Londense derby met een rijke geschiedenis, zoals trouwens alle derby’s en überhaupt alle voetbal wedstrijden in Engeland een rijke geschiedenis lijken te hebben, want in dat soort dingen zijn ze daar niet kinderachtig. Er was flink wat pu bliek, hoewel toch ook weer niet al te veel voor zo’n met veel publiciteit opgepepte zaterdagmiddagwedstrijd: tussen de 30.000 en 40.000 man. Voor een stad als Londen, bij een wed strijd tussen twee Londense clubs, niet overdreven veel als je rekent dat Londen acht miljoen inwoners telt. Vanaf de metro moest je nog een vijfhonderd meter lopen naar het stadion, een weg die vóór de wed strijd voornamelijk werd opgevrolijkt door stalletjes met allerhande West Ham- en Spurs-souveniers, en na de wedstrijd vrolijk rinkelde van voort rollende lege blikjes bier, cola, shan dy en andere dranken die in Enge land nog uitsluitend in blikverpak king verkocht lijken te worden. Het gerinkel van die blikjes, waarmee de middenweg bezaaid lag, werd regel matig onderbroken door metalig ge kraak als een dubbeldeks bus er eentje plat reed: kortom een scala van geluiden die ik uit Nederland niet kende, en die ook geleden in Engeland nog moet zijn geweest. ■ZhSft -i -nr- Ja V"xn... 4- -• y,tJ.£ £..4. deze titanentweekamp. STOPPER programmablad zouden behoren te staan maar er in Nederland zo zelden len te noemen. Wel, om heel eerlijk te zijn: ik vond de wedstrijd knudde ook zonder lef en zonder initiatief gevoetbald. Chivers, gevreesde mid- juicht bij alles, om zijn eigen twijfels daarover te verdringen dankbaar, opgetogen massaal applaus losbarstte van de tribunes, en ik

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23