Opnieuw beperkende maatregel van Chileense militairen Reparatiewerk voor Skylab-bemanning Witte Huis zwijgt over inhoud van gesprek Nixon en Agnew Ideologieën verdrukken vrijheid Spaarloon geen loon meer in zin ran wet Nixon nodigt Brandt uit Ian Smith staakt gesprek met Londen Improvisatie in Den Haag 1 Kamerleden Vragen over openbaar railvervoersysteem //Steenwerpende,/ 3 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 19 7. t n een SANTIAGO. (UPI, DPA, Reuter, AFP en AP) Generaal Augusto Pinochet, de leider van de Chileense Junta, heeft gisteren de linkse par tijen in Chili verboden. Hij maakte het verbod bekend op de eerste inter nationale persconferentie in Santiago na de staatsgreep. De Marxistische partijen zijn verantwoordelijk voor de chaos, waarin de regering-Allende Chili gestort heeft”, zo zei hij. >rd Is COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN KLM Oorlogsschepen WASHINGTON. (UPI en AFP) President Nixon en de Amerikaan se vice-presiden Spiro Agnew heb ben donderdagavond een gesprek onder vier ogen van een uur gehad, zo heeft het Witte Huis pas gisteren bekend gemaakt. Niet gezegd werd wat Nixon en Agnew besproken hebben. Tegenstemmer Bewijzen Goedgekeurd „Verder praten zinloos” Sovjet-Unie (Van onze redacteur in Genève) GENÈVE Reeds na drie dagen vergaderen tijdens de tweede fase van de Europese veiligheidsconferentie blijkt sterker dan ooit tevoren dat resultaten op het gebied van de samenwerking op het menselijke vlak de toetssteen zullen vormen voor de kwaliteit van het onvermijdelijk welslagen. Menselijke contacten, recht op infor matie en culturele samenwerking bestrijken een gebied waarop de Sovjet-Unie zich wel schrap moet zetten, omdat zij haar systeem en haar doctrine altijd tegen verrotting van binnenuit heeft willen be schermen door fundamentele menselijke rechten voor zijn burgers te beperken. INVESTERINGEN "f'M 1 Junta verbiedt linkse partijen 1 van geautomatiseerde van President westelijke ernstig l 5 I En- laar Hen de tiek den stij- ira- :olls tot Winst op dit terrein - die in feite neerkomt op meer vrijheid voor de burgerij in de Sovjet-Unie en haar partnerlanden - moet ten langen leste de buit vormen waarmee in het Wes- in het Witte Huis aanwezigheid van als men onderhandelen zou willen ver heffen tot de kunst van het aanvan kelijk overvragen. Deze wens blijkt uit vragen aan mi nister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat naar aanleiding van de plannen der gemeente Eindhoven om samen met DAF en Philips te bezien of in deze stad een dergelijk systeem kan worden inge voerd. Van der Doef wil ook weten of Ver keer en Waterstaat bij de ontwikkeling van dit systeem is betrokken. :aan als i te -.ey- rek- pen dan be- jort ent ond dan het tten wat ito’s het een De len liet Nu so- den ren de De erk een titie ;ren :nis- een leid, aren auf- e op ge ile! het de lTC, ys- <>in 51 1- !i- ch e- in n, >P ig de et cd. iet en 's- o T ïl j tl n si WDAGWDM Diego in zee terecht te komen. Zij zijn dan 59 dagen in de ruimte geweest. Hun gezondheidstoestand is blijkbaar veel beter dan die van de eerste beman ning, die niet half zo lang boven geweest is. De eerste dagen van hun verblijf hadden zij met „zeeziekte” te kampen, maar daarna voelden zij zich zo fit dat zij de helft meer werk hebben verricht dan van hen verwacht werd. Wanneer zich bij hen na terugkeer geen medische moeilijkheden voordoen wil de NASA voor de derde bemanningsgroep, die op 11 november naar de Skylab gaat twee weken aan de vastgestelde 56 dagen toe voegen. NASA-dokter Berry heeft tot dusver geen teken van psychologische moei lijkheden bij de bemanning ontdekt. En kele NASA-deskundigen beginnen zich echter af te vragen of voor langere reizen niet beter ruimtevaarders „met zitvlees” aangewezen kunnen worden, in plaats van de atleten die nu de voorkeur hebben. Ook is de vraag gerezen of een mens wel psychologisch buiten de zwaar tekracht kan. De huidige bemanning van de Skylab heeft daar niets van laten blijken. Pinochet gaf toe dat het verzet van de aanhangers van Allende „nog niet volle dig gebroken” is. De leider van de junta legde er voorts de nadruk op dat de omwenteling in zijn land door een klei ne groep in het diepste geheim is voor bereid. „Het was een louter Chileense aangelegenheid waarmee geen enkel an der land iets te maken heeft gehad”. Alle diensten op de luchthaven van de Chileense hoofdstad Santiago werken se dert kort weer normaal, zo heeft de KLM vernomen. Met ingang van giste" ren heeft de KLM haar tweemaal weke lijkse dienst naar Chili via Rio de Janei ro, Montevideo en Buenos Aires hervat. Vigorena verklaarde dat de Ameri kaanse ambassadeur in Santiago de dag voor de staatsgreep nog in Washington is geweest. Op de dag van de staats- De commissie van Buitenlandse Zaken De antenne een onderdeel van de infraroodfototoestellen voor het maken van opnamen van de aarde, is ontregeld, waardoor de oppervlakte die op elke foto kwam slechts 10 km. in doorsnee was in plaats van de 160 km die dat zou moeten zijn. Zowel de NASA als de ruimtevaarders zouden dat graag her steld zien. Jack Lousma blijft binnen de Skylab om de verbinding met Houston te onder houden en het werk vlot te laten verlo pen. De ruimtevaarders zijn inmiddels met de voorbereiding van hun terugkeer naar de aarde begonnen. Dinsdag om 20.50 uur verwijderen zij zich in hun Apollo-cabine van de Skylab om te 23.20 uur op 660 km ten zuidwesten van San noemen tot hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken en hem daarnaast wilde handhaven als zijn adviseur voor veiligheidszaken en als hoofd van de Nationale Veiligheidsraad. Vandaag zal de nieuwe bewindsman op Buitenlandse Zaken beëdigd worden in president Nixon. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Van der Doef wil voorkomen dat de ontwikkeling openbare railvervoersystemen uitsluitend een zaak wordt van ondernemingen als DAF en Philips zonder dat de NS, die onder verantwoordelijkheid van de rege ring het grootste deel van het railver- voer uitoefent, daarbij is betrokken. Van diplomatieke zijde in Mexico is gisteren echter meegedeeld dat een Amerikaan de Chileense ambassade in Mexico inlichtingen heeft verstrekt over een samenzwering, op touw gezet door de CIA de Amerikaanse inlichtin gendienst om de regering van Allen de ten val te brengen. Eerder heeft de voormalige Chileense ambassadeur in Mexico, Hugo Vigorena, al bijzonderheden onthuld over dit plan dat de codenaam „Centaur” had. Hij zei toen in een vraaggesprek met het blad Excelsior dat men al twee jaar geleden met de uitvoering van dit plan begonnen is en dat het tenslotte is uitgemond in de staatsgreep van de vorige week. Vol gens V.o„rcna, die uit protest tegen de coup als Chileens ambassadeur aftrad, beschikte de regering Allende over de bewijzen voor het bestaan van het kom- plot, maar had zij die te laat te pakken gekregen om afdoende te kunnen optre den- De tip die de Chileense ambassade had gekregen, was afkomstig van de Amerikaan Richard Alexander Zanders, die beweerde in dienst van de CIA te zijn geweest. In Mexico liet men giste ren weten dat deze Zanders verscheide ne weken voor de val van Allende de ambassade in kennis had gesteld van de samenzwering. HOUSTON (AFP en Reuter). Ge zagvoerder Alan Bean van de Skylab en dr. Owen Garriott gaan zich vandaag ongeveer twee en een half hun ruimtevaartuig in de Een groep Tweede-Kamerleden heeft gisteren in Purmerend meegedaan aan een partijtje „steenwerpen”, een oude sport, die nog door een aantal bejaarde Purmerenders wordt beoefend. Opval lend fraai wierp mevrouw Smit-Kroes (VVD) de steen, die op een gegeven ogenblik bijna een van de fotojournalis ten trof. De bejaarde Oosteuropese vluchte lingen die in het protserig dure Genève zonder een cent op zak vruchteloos komen pleiten voor een vrijheid die zij bijna dertig jaar gele den verloren, illustreren de peilloze tragiek van het feit dat met individu en niet wordt gerekend wanneer de ideologieën besluiten het slagveld voortaan zonder vechten te verdelen. afhankelijk van de omstandigheden of al dan niet een bindende spaarloonregeling van toepassing is. Dit plan voor een technische wijziging in de behandeling van het spaarloon heeft premier Den Uyl gisteravond meegedeeld. Het was overigens de eerste besloten ontmoeting van Nixon met Agnew sinds 1 september. De Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij CBS heeft be weerd, dat Nixon heeft besloten, Agnew te dwingen tot aftreden en reeds een opvolger heeft gekozen. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de benoeming van Henry Kissinger tot Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten en opvolger van William Rogers goedgekeurd. De bekrachtiging van Kissingers benoeming tot minister van Buitenl. Zaken komt net op tijd aangezien Kissinger van plan was maandag in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties het woord te voeren uit naam van de Vere nigde Staten. President Nixon maakte op 22 augus tus bekend, dat hij Kissinger wilde be ten aan andere burgers verklaard zal worden dat niet voor niets op mili tair. economisch en technologisch ge bied de veiligheidsriemen worden ontgrendeld. De vijfhonderd diplomaten-experts die thans in Genève vorm geven aan het akkoord, staan voor een vrijwel onuitvoerbare taak. De ideologieën van welke signatuur dan ook, lopen te ver uiteen om compromissen be vredigend te maken. En omdat men elkaar aan conferentietafels geen ide ologie kan opdringen, is het terrein waarop een goed begaanbare midden weg kan worden aangelegd eigenlij’ te klein voor vluchtstroken. Reeds tijdens de voorbereidingen en in de eerste fase van de conferen tie in Helsinki heeft de Sovjet-Unie vastgesteld dat samenwerking op het SALISBURY (DPA,UPI). De Rho- desische premier Ian Smith heeft giste ren verklaard dat een voortzetting van de besprekingen met de Britse regering over het nu bijna acht jaar oude consti tutionele geschil zinloos is- Smith zei dit bij de opening van de jaarvergadering van het aan de macht zijnde „Rhodesische front”. De premier verklaarde dat zowel blanken als de niet-blanken in zijn land een regeling van het geschil willen, maar, zo zei hij, nadat wij dit weer een keer hebben geprobeerd zijn wij tot de conclusie gekomen dat wij de Britten toch niet kunnen overtuigen. Zijn regering heeft daarom besloten een punt achter het gesprek te zetten. van de Amerikaanse Senaat heeft Kis singer vier dagen aan de tand gevoeld en woensdag met 16 stemmen tegen 1 zich uitgesproken voor bekrachtiging van zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken. Senator George McGovern, voormalige Democratische presidentskandidaat was de enige, die zijn stem tegen Kissinger uitbracht. In de voltallige Senaat is Kissingers benoe ming goedgekeurd met 78 tegen 7 stem men, waaronder die van twee Republi keinen. Inmiddels heeft de invloedrijke sena tor Mike Mansfield om een parlementair onderzoek verzocht van de rol van Amerika in de crisis die leidde tot omverwerping van de regering Allende. Hij zei zelf niet te geloven in de mede plichtigheid van de CIA of andere Ame rikaanse regeringsinstanties aan de staatsgreep, maar achtte het wel noodza kelijk dat de in dit verband geuitte beschuldigingen op hun waarheidsgehal te worden getoetst. Generaal Gustavo Leigh Guzman, op perbevelhebber van de Chileense lucht macht en lid van de junta, heeft giste ren bekendgemaakt dat een commissie van juristen bezig is met de voorberei ding van een nieuwe grondwet die de huidige moet vervangen. De strijdkrach ten in de nieuwe grondwet krijgen een belangrijke taak. De huidige Chileense grondwet dateert van 1833. Ze is daarna herhaaldelijk gewijzigd. Het belangrijkste amendement was dat van juli 1971, waardoor naasting van de koperindustrie mogelijk werd. De Sovjet-Unie heeft de diplomatieke betrekkingen met Chili opgeschort en de Chileense diplomaten ih Moskou op dracht gegeven hun ambassade te sluiten en zo spoedig mogelijk naar hun land terug te keren. De Russische diplomaten in Santiago zullen worden teruggeroe pen. De Sovjet-Unie zal in dit opzicht geen afvalligen uit eigen kamp tole reren. Het is een droevige bijzonder heid dat vertegenwoordigers van het Oostblok enerzijds in privé-gesprek- ken het Westen aanmoedigen tot een straffe houding en anderzijds in ver gaderzalen ogenschijnlijk zonder ver zet de officiëfc Russische lijn blijven volgen. Ondenkbaar is het dan ook dat Moskou bereid zal blijken tot de toezeggingen die het Westen verlangt en het is zelfs twijfelachtig of daar van een substantieel deel kan worden verwezenlijkt. Het gaat daarbij uiteraard niet alleen om de prijzen van het eerste levenson derhoud, maar vooral om de sfeer in het gehele koopgebied waar het publiek zich beweegt. Voor sommige dingen wil het graag wat meer betalen als dat moet, maar men wordt steeds meer geconfron teerd met prijsopschroeving zonder dui delijke argumenten en met een vorm van bijna traditioneel duurder worden die platweg „afzetterij” moet worden genoemd. Als de opgaande spiraal door broken zou worden en de concurrentie zou toenemen, kan het gevolg zijn dat de koper zijn prijsbewustheid in de praktijk kan aanwenden om de uitwas sen uit te roeien of althans te verminde ren. Het kabinet probeert de dingen te forceren en loopt daarbij het risico van een grandioze mislukking, maar het kan met wat geluk misschien ook een „keer punt 1973” blijken te zijn. Het succes Wiegels tegenbegroting althans wat de ledenaanwas van de VVD be treft heeft de groeiende polarisatie nog wat duidelijker gedemonstreerd zodat men gerust kan stellen dat de PvdA en de WD op dit moment eigenlijk al druk aan hun verkiezingscampagne bezig zijn. Zij spelen beide hoog spel in de komen de debatten en verdere regeringsperiode. Zij kunnen veel winnen en veel verlie zen. De oppositie moet al even riskant te velde trekken als het kabinet, want een geslaagde operatie Den Uyl op het ge bied van welzijn en welvaart zou de schuld van vorige kabinetten nog forser doen uitkomen tegen de tijd dat de nieuwe verkiezingen gloren. Het tegen deel is al evenzeer mogelijk, waarbij dan nog moet worden gerekend op ’t ef fect dat een nóg slechter economisch situ atie in ons land welhaast tot een wanho pige warboel zou leiden. De reactie op de plannen van het kabinet is nog lang niet uitgewerkt en er kunnen zich nog ontwikkelingen voordoen op internationaal terrein die de berekeningen van Den Uyl, Dui senberg en Boersma op losse schroeven zetten. Een snelle en vernuftige improvi satie aan de hand van de verschijnselen der komende maanden zal dit kabinet zeker nodig hebben. We leven econo- misch-financieel volstrekt bij de dag. Politiek en economisch gezien hebben we een adembenemende week achter de rug, waarvan de roerselen nog lang niet alle tot rust zijn gekomen. Wel hebben enkele schokken van Prinsjesdag zich intussen in zoverre voortgeplant dat van een reactiepatroon kan worden gewaagd: verrassend gunstig voor het stoutmoedi ge kabinet was de ontvangst van diens begrotings- en beleidsplannen nu niet bepaald, maar het had véél erger kun nen zijn. Premier Den Uyl en zijn ministers ploeg zijn blijkbaar op een of andere manier heilig doordrongen geraakt van de stelling dat het Nederlandse publiek in grote meerderheid nu eindelijk eens uiitzicht op wat licht in de duistere economische toekomst moest worden ge geven. Een van de belangrijkste objec ten daarbij was ongetwijfeld de prijs ontwikkeling, meer nog dan de loonsi- tuatie. De onaanvaardbaarheid van steeds maar sneller stijgende prijzen en zich in de welvaart vretende inflatie moest de regering langzamerhand wel tot de overtuiging brengen dat een the rapie zonder uitstel noodzakelijk was, al zou dat dan altijd een zeker riskante therapie zijn die geen enkele zekerheid op genezing gaf. De revaluatie tegelijk met de werk loosheidsbestrijding op touw zetten was een volstrekt avontuurlijke manier van doen, maar het gaf de burger althans enige moed: dit kabinet durft het bijna onmogelijke te proberen. Natuurlijk kwam het Centraal Planbureau al voor het eind van de week met de nuchtere constatering dat volgens theoretische lij nen de werkloosheid op deze manier niet zou afnemen. De vraag of dat in de praktijk inderdaad zo zal zijn kan nog moeilijk worden beantwoord, als de uit werking van de revaluatie en van de misschien nog komende tweede fase van die operatie nog niet kunnen worden overzien. Daar is binnen een of twee maanden geen kijk op. Waar wel op korte termijn enige zekerheid kan wor den verkregen is de vraag of de loon- en prijsspiraal nu eindelijk is doorbroken of liever, of de verhoopte prijsverlagin gen zich zodanig zullen vermenigvuldi gen dat het publiek eindelijk eens iets van een ommekeer of stilstand merkt. plan een algemene maatregel stuur tot stand te brengen, waardoor het spaarloon niet meer valt onder het be grip loon in de zin van de Wet mini mumloon en minimum vakantiebijslag. Zij wil dit doen om te voorkomen dat binnen de groep minimumloontrekkers verschillen in besteedbaar loon optreden greep, aldus Vigorena, lagen er vier Amerikaanse oorlogsschepen voor de kust van Chili, zogenaamd voor ma noeuvres met de Chileense marine. „Uit dit alles maken wij op dat de coup waarschijnlijk gepleegd had moeten worden, terwijl Allende op de topcon ferentie van niet gebonden landen in Algiers was.” Maar Allende is daar niet naar toe gegaan. uur buiten luchtledige ruimte begeven en trachten een radar- antenne te repareren die al enige tijd niet goed werkt. humanitaire vlak bij de informatie en de cultuur altijd onderworpen blijft aan de nationale wetten en gebruiken van de deelnemende landen. Dezer dagen heeft Breznjev in Sofia nog eens herhaald dat het Westen zich wat dit aangaat niet met Ruslands binnenlandse aangelegenheden mag bemoeien. Sommige waarnemers on derscheiden daarin een poging om zich los te maken uit de verdedigende stelling waarin de Sovjet-Unie door alle problemen met de luidkeels pro testerende afvalligen, zoals Sacharov, zou zijn beland. Zowel de Amerikaanse president Nixon afs de Westduitse Bondskanse lier hebben zoveel geïnvesteerd in betere verhoudingen met het Oost blok dat zij de ontspanning voor geen prijs in gevaar willen brengen. Voor de Russen moeten deze verklaringen de conclusie hebben opgeleverd dat zij van de twee zwaargewichten in het westelijke kamp niets hebben te vrezen en zij mogen gerust aannemen dat dus ook hun andere tegenstanders op den duur zullen inbinden. Indien politiek nog steeds de kunst van het haalbare mag heten, voorspelt dit niets goeds voor de dappere voorstel len die onder meer in Den Haag zijn voorbereid. En dat gaat zelfs nog op WASHINGTON (DPA). President Nixon heeft de Westduitse bondskanse lier Willy Brandt voor een werkgesprek naar Washington uitgenodigd. Het Witte Huis heeft als tijdstip hiervoor 27 sep tember voorgesteld. Brandt heeft dit tijdstip nog niet defi nitief kunnen aanvaarden, omdat hij op 26 september een rede voor de algemene vergadering der Verenigde naties moet houden en daarna naar Chicago en As pen zou reizen om daar onderscheidin gen in ontvangst te nemen. De mogelijk heid bestaat, dat Brandt pas na zijn terugkeer uit Aspen, in de Amerikaanse staat Colorado, naar Washington gaat. Sinds donderdag doen in Washington geruchten de ronde over afzegging van de voorgenomen reis van Nixon begin november naar Europa. Als redenen worden tijdgebrek en ontevredenheid over al te vage formuleringen van het Europese ontwerp voor een gemeen schappelijke atlantische verklaring ge noemd. Maar beide zijn gisteren door woordvoerders van het Witte Huis te gengesproken. Wel werd voor het eerst de reis naar Europa van Nixon .onzeker’ genoemd. De ontspanning, is zo zeer een eigen leven gaan leiden dat zeer hooggeplaatste Amerikanen zich al afvragen of die niet te snel is ge komen en te ver om zichheen heeft gegrepen. Met andere woorden: of de ontspanning misschien is ont snapt, althans in het Westen is ont snapt aan de politieke controle De westelijke onderhandelaars wordep dan ook in Genève gecon fronteerd met het probleem dat de uitlatingen van Kissinger aan Brandt hun onderhandelingspositie hebben verzwakt. De verdenking neemt toe dat de Verenigde Staten hun belangstelling voor het verloop van deze cruciale tweede fase al hebben verloren omdat die voor het uiteindelijke resultaat niet meer van betekenis is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering is van I van be-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3