PUBLIEKE BELANGSTELLING BIJ COMMISSIEVERGADERING OVERWELDIGEND Koffiebar van Youth For Christ in Umuiden Chrysantentijd in Beverwijk Benoemingen commissies wordt naar Bremen gesleept Uitgevaren visserij schepen „Casa Marina” hotelschip van Hoogovens l-u -.-i t br VERDWIJNT IN 1974 UIT BINNENSPUIKANAAL Nieuw schoolhoofd Ossendorpschool „AROSA SUN” ZATERDAG 22 1973 IJMUIDER COURANT SEPTEMBER (Van onze verslaggevers) Bloemenveiling Het morele recht Eenvoudig raadslid Vrijheid van beslissen Voor het kind r Op een ponton (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. De „Casa Marina” een van de beide drijvende hotel- schepen van Hoogovens in het Bin- nenspuikanaal, is verdwenen. Mo menteel is het onderweg naar Bre men, waarheen het drijvende hotel is verkocht, om daar voor hetzelfde doel als bij Hoogovens dienst te doen. De „Casa Marina” is name lijk verkocht aan het stuwadoors- en veembedrijf Bremer Lagerhaus Gesellschaft in Bremen, waar straks 200 Portugese werknemers van dit Duitse bedrijf onder dak worden gebracht. VELSEN De door voor- en tegenstanders van gefluorideerd drink water met zoveel gespannen verwachtingen tegemoet geziene openbare vergadering van de Velsense commissie voor volksgezondheid, welke vrij dagavond in de kantine van het stadhuis werd gehouden, heeft ondanks de lange duur in feite weinig verhelderend gewerkt. Zoals bekend was deze bijeenkomst uitgeschreven om de commissieleden door zes deskundigen (drie pro- en drie contra-fluor) over deze materie te laten voorlichten, zo dat zij het college van B. en W. voor de komende raadsvergadering, waar deze kwestie zal worden behandeld, van advies kunnen dienen. Geheel vol gens de verwachtingen is de belangstelling van de burgerij voor deze com missievergadering bijzonder groot geweest, zodat de vele honderden be zoekers in de kantine geen plaats meer konden vinden. Velen moesten aldus naar de Burgerzaal worden verwezen, waar zij door middel van een geluidsinstallatie de discussies duidelijk konden volgen. fluor niet opgetrokken Mistgordijn over (Van een onzer verslaggevers) I (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) onder iborg-expe.riment (Van een onzer verslaggevers) VL.73, hektrawler september; 55, 37 Donderdag 13 september; hektrawler Annie Hillina KW.170 De werkzaamheden in het Binnenspui- kanaal, voorafgaande aan het vertrek van de „Casa Marina", welke vanaf 1965 hier ligplaats had. Onder het schip bevindt zich het verzinkbare ponton, waarin op het moment dat de foto genomen werd, lucht gepompt werd. Op de achtergrond links de „Arosa Sun", welke volgend jaar gaat verdwijnen. 51, 60 d« in jd ht Woensdag 12 september; Hektrawler Rijnmond I KW.15, Rijnmond II KW.43, Schout Velthuys KW.49, Vooraan VL.115, MK.Alida Jacoba KW.195 Sseptem- i VL.34 Donderdag 20 september; Hektrawler Egmond IJM.36, MT.Petronalle VL.131, MK.Alice Therse IJM.15, Eben Haezer IJM.23. Donderdag VL Anita to 'ƒ- ar ïet sn ie en in o- ;n lo. er er d- lie :ie en ie De j- De nt an ot an er en 13, 58, Bioloog drs. G. W. Grimbergen, even als mr. Van Fenema aanwezig als des kundige tegenstander van drinkwater- fluoridering, had reeds aan het begin van de avond zijn bedenkingen tegen het Tiel woorden gebracht. „Tot 1969 heeft men De drie deskundigen die als voorstan ders van fluoridering voor deze vergade ring waren geïnviteerd: professor dr. B. Houwink, hoogleraar in de preventieve en sociale tandheelkunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam; professor dr. J. van der Sluijs Veer, hoogleraar inter- Een overzicht van de vergadering waar op de leden van de commissie volksge zondheid zich moesten trachten te oriën teren omtrent de uitwerking van drink waterfluoridering. Teneinde de bewoners van de „Casa Marina” en de „Arosa Sun” een meer moderne accommodatie te geven, wordt thans in de nabijheid van Alkmaar een nieuw wooncentrum gebouwd. De „Casa Marina”, weliswaar een drij vend hotel, kan niet over zee worden gesleept. Daarom is het overbrengen De gemeenteraad van Velsen moet dat echter wel gaan proberen en zich in de raadsvergadering van 18 oktober duide lijk over het wel of niet toevoegen van fluoride aan het drinkwater in deze gemeente uitspreken. Commissielid Vis ser was de enige van de commissieleden die er rond voor uit kwam dat dit voor velen een te zware taak kan zijn. Hij sprak tenslotte: „Daarom denk ik altijd in dit soort zaken; Bij twijfel: Ont houd u”. Mr. H. M. van Fenema was naar de vergadering gekomen om zijn standpunt als tegenstander van drinkwaterfluoride- ring aan de raadscommissie uiteen te zetten. Mr. Van Fenema begon zijn be toog met het onder de loep nemen van hett polittek-etihisch aspect dat aan deze kwestie kleeft. Hij merkte dienaangaan de op: „Dit roept onmiddellijk de vraag op: Mag de overheid dit doen? Is dit in overeenstemming met de eisen van hoge ethiek welke elk overheidsbeleid moet dragen? Heeft iemand of enige groep van mensen, het morele recht indien geen gevaar voor epidemie of besmetting van de medemens bestaat anderen te dwingen een stof tot zich te nemen tegen hun wil? Het grote gevaar van drinkwaterfluoridering is niet in de eer ste plaats het risico van ernstige vergif tiging. Dit risico is belangrijk, maar slechts relatief in deze tijd, waarin veel van wat wij in ons lichaam opnemen meer en meer wordt vergiftigd.” Veel gevaarlijker achtte mr. Fenema het dat na legalisatie van het toedienen van stoffen aan drinkwater, ook andere geneesmiddelen dan fluor, bijvoorbeeld tegen griep, reuma, kanker en andere ziekten, aan ons drinkwater kunnen worden toegevoegd, omdat daarvoor dan wettelijk de weg zou zijn vrijgemaakt. Het grote gevaar schuilt volgens de spreker dan hierin dat men het drink water kan gebruiken als vervoermiddel van medicijnen, en de toediening daar van vooraf kan laten gaan door proefne mingen als met fluoride gedaan zijn in Tiel en Culemborg. Onderneming III SCH.117, Antje TX. 46, ML.Jacoba Catharina KW. 132, Michie! KW.167, Arend Comelis KW.205, Leen- dert Jan SCH.256 door de Duitse koper in handen gegeven van het Duitse sleepbedrijf Ulrich Harms uit Hamburg, een zustermaat schappij van Smit-Tak Zeetransport in Rotterdam. Dit bedrijf is gespecialiseerd in zogenoemde „vaar-op, vaar-af” trans porten. Daarbij wordt een ponton, welke de naam „Mulus 3” draagt met een afmeting van 76 x 24 en welke even tueel vijfduizend ton kan torsen tot Zaterdag 8 Willy KW.141 Maandag 10 september; MT Voorloper VL.16,MK.Wiron VIII IJM. 205, Wiron III IJM. 221, Limanda KW.333, Solea KW.180 Een reden welke mee bepalend is geweest om de „Casa Marina” te verko pen ook het majestueuze hotelschip „Arosa Sun” zal in de toekomst verdwij nen is het door Rijkswaterstaat aan- gekondigde voornemen om werkzaamhe den te gaan uitvoeren ter hoogte van de plaats, waar de beide hotelschepen lig plaats hadden gekozen. De ligplaatsver gunningen voor beidé schepen werden daarom niet verlengd. Als eerste kwam de „Casa Marina” aan de beurt om te worden verkocht. Begin juli verlieten de laatste bewoners het schip. Tachtig Italianen gingen naar hotel Trio in Wijk aan Zee, de overigen Spanjaarden verspreidden zich over de diverse wooncentra. UMUIDEN. Na de grote koffiebar- week van 5-11 aug. is de opzet van de Youth for Christ avonden helemaal ver anderd. De wekelijkse kontaktavonden op woensdag zoals we ze voor de koffie- barweek hadden zijn vervallen. Daar voor in de plaats houden we nu koffie- baravonden, op zaterdag om de 14 da gen. Deze koffiebaravonden worden ge houden in de Ichthusburcht aan de Fah- renheitstraat achter het Cultureel Cen trum en beginnen om 8 uur. Aan deze avonden zal worden meegewerkt door een muziekgroep, een spreker, een film of nog iets anders. Je kan er koffie en frisdrank drinken. Zo’n avond als hier boven beschreven zal op 22 september gehouden worden. Deze avond zal door YfC-IJmuiden zelf verzorgd worden, (met eigen talent). Youth for Christ wil graag iedereen uitnodigen om eens langs te komen. De toegang is gratis. Vrjjdag 14 september; Hektrawler derneming I SCH.90, MT Willem VL.121, Liesje en Rutger W153 Zaterdag 15 september; Hektrawler Jan Maria Kw. 171, Frank Vrolijk Czn SCH.81, MT.Haarlem IJM.9 VELSEN. Tijdens de donderdag 27 september te houden openbare raadsver gadering komt onder meer aan de orde de benoeming van de commissie van advies voor de woonruimtevordering. Ter benoeming worden aanbevolen: Voor de Vereniging van huiseigenaren in Velsen: lid: A. Molenkamp te Umuiden; plaatsvervangend lid: J. J. Wichman te Velsen-Zuid. Voor de vakorganisaties: lid C. T. Graas te Santpoort en plv. lid M. van Vierzen te Umuiden. Voor de woningbouwcorporaties: lid: H. Groe nenboom te Velsen-Zuid en plv. lid K. Pot te Umuiden. Voor de middenstands organisaties: lid J. Andriesma te Sant poort en plv. lid: B. de Vilder sr. te Umuiden. Als deskundige op juridische gebied mevrouw mr. J. MatthijsseBlitz te Santpoort. Als leden van de commissie van ad vies voor de woonruimteverdeling wor den ter benoeming voorgedragen: voor de Vereniging van huiseigenaren Velsen: lid: W. A. de Bruyn te Umuiden; plv. lid: G. Janus te Umuiden. Voor de raad van samenwerkende vrouwenorganisa ties: lid: mevr. N. Groot-Water te IJ- muiden; plv. lid: mevr. G. W. Bronsveld- Schijffelen te Umuiden. Voor de vakor ganisaties: lid: A. de Vries te Umuiden; plv. lid: R. Gerritsma te Umuiden. Voor de middenstandsorganisaties: lid: M. Y. G. Kuipers te Umuiden; plv. lid: C. v.d. Meer te Umuiden. Voor de woning bouwcorporaties: lid: J. v.d. Doel te Umuiden; plv. lid: I. Drukker te Sant poort. Vertegenwoordigster van de jon gen: lid: mevr. M. Luster-Reijnen te Umuiden; plv. lid: mej. D. A. v. Heinin gen te Umuiden. ne geneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en drs. G. J. Sollewijn Gepke, tandarts uit Den Haag, achtten allen het toevoegen van fluor aan ons drinkwater een klemmende noodzaak. Vooral voor het kind meenden zij deze effectieve preventie ten zeerste ie moeten aanbeve len, waarbij er door professor Houwing onder meer op werd gewezen dat de fluor in Tiel de kinderen zou hebben beschermd. „In Tiel wordt in feite niet meer getrokken”, betoogde deze spreker, welke mededeling door een groot deel van de vergadering met hoongelach werd begroet. Er waren trouwens meer van dergelij ke reacties, zoals toen professor Hou wink vaststelde dat „een niet gefluori deerd kind het kind van de rekening dreigt te worden.” VELSEN. Ingaande 1 november van dit jaar is eervol ontslag verleend aan het huidige hoofd van de F. L. Ossendorpschool, de heer W. J. Bos, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Tot zijn opvolger wordt voorgesteld de heer R. H. L. Groos, die sedert 1966 als onderwijzer in vaste dienst bij het openbaar lager on derwijs in deze gemeente werkzaam is en van 1 augustus aan de Ossendorp school, waar hij het hoofd der school vervangt, daar deze wegens ziekte zijn functie niet kan vervullen. De raad wordt voorgesteld met deze benoeming accoord te gaan. Door dit alles werd het volkomen begrijpelijk dat de heer J. Visser tegen het eind van deze bijeenkomst bijna vertwijfeld heeft uitgeroepen: „Wat moet ik hier nu als eenvoudig raadslid nog beslissen, het mistgordijn is van avond immers alleen maar verdubbeld!”. Het moest de heer Visser dan ook van het hart dat de deskundigen hem noch medisch, noch chemisch van zijn gelijk of ongelijk hadden overtuigd, zodat voor hem alleen de ethische zijde was over gebleven. En volgens deze normen acht ik al leen de ouders verantwoordelijk voor hetgeen hun kinderen aan medicijnen mag worden ingegeven”, vervolgde hij. „Dit is geen taak van de overheid, want op deze manier dreigt een systeem te ontstaan dat anderen de mogelijkheid biedt over ons vermeend welzijn te gaan beslissen”, aldus besloot de heer Visser zijn met overtuiging uitgesproken be toog. Zoals onder bijzonder geïnteresseerden ongetwijfeld bekend, hebben er in deze twee gemeenten op voorstel van voor standers van drinkwaterfluoridering proefnemingen plaatsgevonden om tot een duidelijk aantoonbare vergelijking te komen tussen een groep mensen die wèl fluoride slikt via het leidingwater, en een groep die daarvan verstoken blijft. In Culemborg werd het drinkwa ter niet gefluorideerd, in Tiel wel. Deze toestand zou zestien jaar duren, doch werd eerder beëindigd na protesten. Commissielid J. H. G. Koreman had het moeilijk met dit wetenschappelijk begeleid project. Hij vroeg de aanwezige deskundigen pro-fluor waarom zij de ene gemeente wilden onthouden, wat zij goed vonden voor de andere. Eerder merkte de heer Koreman op dat hij geschrokken was van de wijze waarop zelfs de deskundigen het met elkaar oneens zijn over de hele fluoriderings- zaak. Professor dr. B. Houwink, die het experiment in Tiel en Culemborg naast dr. Bakker Disk leidde, antwoordde dat zij zelf ook die moeilijkheid onder ogen hadden gezien, doch dat er duidelijke afspraken waren gemaakt met de ge meentebesturen van deze twee plaatsen. Deze debatten die dikwijls een bijna vinnig karakter hebben aangenomen, moeten de leken onder de bezoekers weinig wijzer hebben gemaakt, omdat de deskundigen elkaar geregeld met grote overtuiging wensten tegen te spreken. Wanneer bijvoorbeeld door de Haarlem se arts H. C. Moolenburgh voor bewezen werd verklaard dat chronische ziekten door het gebruik van fluor worden ver ergerd, haastte de Haagse tandarts drs. G. J. Sollewijn Gepke zich onmiddellijk een dergelijke bewering met dezelfde bondigheid te ontkennen. Het leek dan ook dikwijls alsof de wederzijdse oppo nenten uit bepaalde rapporten en grafie ken juist die conclusies hadden gelicht, waarmee zij de door hen verdedigde stellingen konden handhaven. Een en ander onder voorzitterschap van we- ander ander voorzitterschap van wet houder Th. C. Witte, die als leider van partijdigheid wenste blijk te geven. En wel ten gunste van de voorstanders van fluoridering. BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling is het nu volop chrysantentijd. Gro te partijen van buiten komen aan de veiling, maar er zijn ook nog grote kwanturns jaar rond chrysanten. Een en ander drukt wel een stempel op de prijzen. Temeer, daar de kwaliteit van de buitenbloemen totnutoe nog heel goed is. Voor een bos buiten tros chry santen werd van 65 tot 140 cent betaald De jaarrond varieerden van 110 tot 165 cent per bos. De geplozen chrysanten lagen tussen de 25 en 45 cent per stuk. Er zijn nog steeds grote partijen gladiolen aan de veiling. In het begin van de week kwamen de prijzen hier voor boven de twee gulden per bos. Anjers gingen vrij goed weg met prijzen van 12 tot 40 cent per stuk. Ook de rozen trokken in prijs aan. De grote rozen varieerden van 20 tot 58 cent per stuk. De baby roosjes gingen weg van 8 tot 18 cent per stuk. Lelies liepen nogal in prijs uiteen. Voor de uchida werd 190 cent per tak betaald, de rode lelies noteerden van 40 tot 80 cent per stuk. Grote partijen nerinen van goed 4000 stuks komen aan de veiling. Er is totnu toe een goede markt te vinden. De prijzen lagen tussen de 30 en 65 cent per stuk. Er is een ruim en steeds groter wordend sortiment potplanten waarbij de cyclamens deze week goed aan de prijs waren. Voor de goede kwaliteit werd hier van 300 tot 650 cent per stuk betaald. Woensdag 19 september; Hektrawler Holland KW.123, MT.Brittenburg KW.121, Francina KW.153, Stern HD.107 gordijn” heen te kijken. Deskundigen voor en tegen staan nog steeds overal lijnrecht tegenover elkaar. Wat de voor standers als een heilzame zaak voor de gezondheidszorg zien, betekent voor de fluor-tegenstanders een verderfelijke aangelegenheid. Kom daar maar eens zonder kleerscheuren uit. Maandag 17 september; Hektrawler Rijnmond V KW.42, Rijnmond VI KW. 135, MT. Protinus IJM. 154, Meyert Menno IJM.209, Rean UM.29, Wilhelmina Jo hanna KW.39, Ora et Labora KW.51, Jacoba KW.55, Geertruida KW.80, Alba tros KW. 87, Marry Martin KW. 149, in Tiel nooit onderzocht naar het fluori- de-effect op bacteriën”, zei drs. Grim bergen. Als eerste van de commissieleden stortte de heer G. Hoorn zich in de discussie en hij sprak over de vrijheid van beslissen voor elke burger. Als voorbeelden dat er op andere terreinen ook niet altijd bij elke burger een vrij heid van beslissen bestaat, noemde hij de leerplicht en de militaire dienstplicht. Twee zaken die wel algemeen aanvaard worden. Dokter H. C. Moolenburgh, ook als deskundige en tegenstander van fluori dering van drinkwater aanwezig, ant woordde: „Leerplicht en militaire dienst. Waar ligt de grens? Op het moment dat de overheid buiten de persoonlijke rela tie arts-patiënt om een stof toedient die een menselijk lichaam chemisch veran dert, is de grens overschreden. Toch gebeurt dit en uw botten en tanden blijken harder te worden. De enige die daar wat aan heeft is magere Hein”. De voor- en tegenstanders van drink- waterfluoriidering bestreden elkaar met watervallen van argumenten. En aan beide zijden werd nogal eens van de puur wetenschappelijke weg afgeweken, wanneer het er om ging winstpunten uit de discussie te slepen. De leden van de raadscommissie hadden daarbij de bij zonder moeilijke taak door wat vele malen werd genoemd „een zwaar mist- zinken gebracht. De „Casa Marina” is vervolgens keurig erboven gesleept, waarna door samengeperste lucht het water uit het ponton wordt geperst. Daarna volgde het zee vastzetten van de „last” en begon de tocht naar Bre men, met twee sleepboten in de trossen. Over twee dagen hoopt men daar te arriveren. MK.Poolster IJM.ll, Gelria UM.18, Maarten Cornelia IJM.44, Wiron VI IJM.207, Janny Jacoba KW.4, Deo Vo lente II KW.ll, Ada KW.29, Pelikaan KW.88, Johanna Helena KW.106, Wilma KW.113, Klazina Maryke KW. 127, Tiny KW.145, Gijsbert Jan KW.150, Cornelia KW 174, Valk KW 185, Elly KW 187, Wil lem Senior KW 197, Yvonne Yolanda KW. 206, Janneke KW. 209, En Vant KW.210, Jana KW.213, Agatha KW. 214, Arie Jacob KW.221, Jacoba Senior KW.226, Marco R,32, DIO WINA WR.45, Johanna Cornelia WR.57 IJMUIDEN. ber;MT.Ursinus Vrijdag 7september;MT.Elly Elizabeth VL 105 Dinsdag 18 september: Hektrawler Rijnmond III KW.44, Rijnmond IV KW.85, Cornelis den Duik KW. 144, Cornelis Vrolijk Fznz SCH,171, MT.Ro- bert IJM.30, Sooi Deo Gloria KW.152, Ada VL.7, MK. Alice Therese IJM. 15, Eben Haezer UM.23, Rose Marie KW.34 V E a

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5