in werkplaats gaan vervaardigen Veertig jaar koordirigent Henri Dunant Amusement op I DO BMTÊILS „De Tunnel” wil eigen produkten H.J.VAN KAAM: MOOIE PLANTEN OP BETLEHEMSCHOOL Zomerverkoop in bont tot en met Cursus „Politieke scholing' bij zaterdag a.s. NVV-IJmuiden Vrouwenbond geprolongeerd Bontmodehuis VOOR DE IJMOND de jeugd „LEERHUIS" WERKVOORZ1ENINGSSCHAP KOMT f2 MILJOEN TEKORT Collectanten gevraagd voor nierstichting Loop-rally voor WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 6 Kwekerij e In Beverwijkse haven Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) Mr Haarlem Tel. 023-3165 29 „Zingen is altijd mijn lust en mijn leven geweest, waarbij ik mij steeds in het bijzonder tot de kerkmuziek aangetrokken heb gevoeld”, aldus de heer H. J. van Kaam uit IJmuiden-Oost. Hij kwam hiermee dan tevens verklaren waarom hij zich gedurende veertig jaar als diri gent voor enkele plaatselijke kerkkoren zo buitengewoon verdienste lijk wist te maken. Als negenjarige knaap zong hij dan ook al mee in het koor van de toen nog bijna nieuwe Paterskerk aan de Willems- beekweg, om hier later wegens „de baard in de keel” bij de oudere zangers te worden ingedeeld. [ai ft SgF Br ra®? kruimels ADVERTENTIE I gen bij het verrichten van eenvoudige opdrachten niet volledig kan worden doorberekend. het nieuwe orgel voor deze kerk, dat voor het eerst door Albert de Klerk werd bespeeld. Het daaraan verbon den concert stond onder leiding van dirigent Van Kaam. De organisatoren beogen deze lus- trum-collecte weer tot een succes te maken, waarvoor van Santpoort-Zuid tot Heemskerk ongeveer achthonderd collectanten en zestig wijkhoofden no dig zullen zijn. Vandaar dat reeds nu een oproep wordt gericht tot allen die bereid zijn aan deze collecte hun medewerking te verlenen. Voor nade re informatie kan men zich in ver binding stellen met de heer J. F. Roodenberg, telefoon 02550-15160. Een van de eerste activiteiten wel ke voor het nieuwe winterseizoen door de afdeling IJmuiden van de Vrouwenbond-NW zal worden o n- dernomen, bestaat uit het verlenen van medewerking aan de cursus „Meedoen en politieke scholing”. Men beoogt hiermee de cursisten enig in zicht te verschaffen op de manier waarop Nederland wordt geregeerd, terwijl ook het werk van Gedepu teerde Staten en de gemeenteraad zal worden behandeld. Voorts wordt nog een deel van deze cursus gewijd aan het op de juiste wijze stellen van vragen en het doeltreffend voeren van acties. Het lesmateriaal is reeds door verschillende politieke partijen beschikbaar gesteld. Besprekingen met de gemeente Velsen over overneming van een deel van de Het centrum voor administratie heeft tot nu toe alleen de beschikking over een werkmeester. Aan de verdere uit bouw van dit centrum, dat meer het karakter draagt van een test- en trai ningscentrum voor hoofdarbeiders, zal in de komende jaren hard gewerkt moeten worden, zo meent het dagelijks bestuur. Omdat onze folder met de vele speciale aanbiedin gen en aantrekkelijke zomerkortingen bij veel men te laat in de bus is gevallen, gaan we door met de zomerverkoop in bont tot en met zaterdag 29 sep tember a.s. In onze zaak kunt u een keuze maken uit meer dan 500 bontmantels en hoeden. En u stapt uit voor onze deur hof met een causerie over het onder werp „De emancipatie van de ouder wordende mens”. Ook wordt hierbij de mogelijkheid tot discussie openge steld. Donderdag 25 oktober volgt nog een „praatavond” in gebouw „Velser- duin” over „Ons soort mensen”, een en ander in verband met het ontwik kelingswerk in de Derde Wereld. En het onderwerp voor de bijeenkomst op dinsdag 6 november is de bijen teelt, door middel van een lezing met dia’s door de heren Middelkoop en Verweij van „Mellona” uit Santpoort. En bij dit alles wordt voor dinsdag 4 december nog een modeshow aange- kondigd. Aldus bleef zingen zijn grote lief hebberij en daarom besloot hij in de dertiger jaren zich in Amsterdam op een speciale cursus verder in de Gre goriaanse zang te ontwikkelen. Het was echter in de beruchte crisistijd en als eenvoudig timmerman liet de smalle beurs hem niet altijd de aan koop van een treinkaartje toe. Geen nood, dan maar tweemaal per week op de fiets naar de hoofdstad, het geen heen en terug nog altijd drie Sinds 1968 heeft het Nederlandse Volk via de Nierstichting ongeveer vier miljoen gulden kunnen besteden aan transplantatie, medisch-weten- schappelijk speurwerk en diverse bij dragen tot de levensvreugde van een groot aantal nierpatiënten. Een be- langrij deel van dit geld kon wor den verkregen uit de opbrengst van de jaarlijkse collectes, waarvan er omstreeks november in de IJmond opnieuw een zal worden gehouden. uur trappen door weer en wind bete kende. Dit was in 1933. zodat men voor IJmuiden plotseling over een nieuwe dirigent kon beschikken. Pastoor Keizer van de katholieke kerk die aan de Kanaalstraat was de eerste het eens met „directeur” Van Kaam wilde proberen en dit werd dan tevens de start voor een veertig jarige succesvolle loopbaan als diri gent. De heer Van Kaam richtte voor deze parochie eerst een knapenkoor op en vervolgens een dameskoor, waar later door een fusie het huidige kerkkoor „Cantemus Domino” uit is ontstaan. Het programma vermeldt verder een aantal lezingen, dinsdag 9 okto ber ingeleid door de heer H. Benniks- De muzikale activiteiten moesten door oorlog en bezetting voor enige tijd worden onderbroken, waarna de heer Van Kaam uiteindelijk zijn werkzaamheden verplaatste naar de nieuwe Petruskerk aan de Venus- straat. Een mooie herinnering voor hem bestaat uit de inzegening van In de IJmond zal binnenkort even eens een begin worden gemaakt met een „Leerhuis”, genoemd naar de plaats waar joden en christenen el kaar kunnen ontmoeten om zich ge zamenlijk te buigen over „de ge meenschappelijke bron”, de bijbel. Dit zal op drie zondagen geschieden, tel kens van 19 tot 21 uur, met ais gespreksleiders mr. dr. h. König. rab bijn D. L. Lilienthal en E.van Volen. Voor deze bijeenkomst is het vol gende programma samengesteld: zon dag 7 oktober, „Het volk van het boek”; zondag 21 oktober, „De actua liteit van het boek” en zondag 4 november, De overlevering van het boek”. Op deze bijeenkomsten worden onder meer ter sprake gebracht de identiteit en het eigene van het Joodse volk, de invloed van de bijbel tot op de dag van vandaag en het onderricht van deze getuigenis aan de jeugd. Inlichtingen bij J. G. Bolt, Konin gin Wilhelminakade 86 rood, telefoon 12247; ds. Joh. Brezet, Velserduinweg 50, telefoon 15340 en pastoor An. Feriks, Driehuizerkerkweg 60, tele foon 14125. Men kan zich aanmelden tot en met zaterdag 29 september, waarna bericht volgt over de plaats van samenkomst. De Drentse zieken en gehandicapten vertrokken maandag naai’ Volendam en vandaar uit ging het naar Beverwijkse haven, waar in de vroege namiddag werd aangelegd. Voorzover mogelijk brachten de tijdelijke bewoners van de Henri Dunant een bezoek aan een aantal winkels. De voorzitter van de afdeling Bever- wijk-Heemskerk van het Rode Kruis, de heer P.v.d. Esch, sprak ’s avonds een kort welkomstwoord namens de afdeling en bood de zieken een amusementspro gramma aan, dat werd verzorgd door de Club 500 met kunstfluiter Peter Adri- chem het accordeonduo de Ritello’s en de 14-jarige parodiste Gerda van ’t Hof. De welfare-werksters overhandigden alle pa tiënten een leuke attentie. Wethouder P.J. Schipperus gaf ook van zijn belangstelling blijk en onder hield zich geruime tijd met de bezoekers uit Drente. Onlangs is door De Tunnel in samen werking met de plaatselijke industrie de fabricage van houtwaren ter hand geno men. De Tunnel hoopt meer van derge lijke langlopende contracten binnen te slepen. Mede hierdoor wil men de toene mende kostenstijging het hoofd bieden. Kwaliteitsverbetering is ook nodig, om dat is gebleken, dat de loonkostenstijgin- Deze waardering zal ongetwijfeld zondag 30 september opnieuw ken baar worden gemaakt, doordat men aan dit veertigjarig dirigentenjubi leum de nodige aandacht wil beste den. Zo is er om 10.30 uur in de Petruskerk een plechtige eucharistie viering, waarbij de „Missa Brevia” van Mozart zal worden uitgevoerd, met medewerking van een strijktrio. Voorts meldt het programma hier voor werken van Borntjanski, Handel en Gebhardt, dit laatste met trompet solo. En na deze dienst volgt in de Petruszaal nog een receptie, waarbij het de heer Van Kaam ongetwijfeld niet aan belangstelling zal ontbreken. Door de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis wordt thans weer een „loop-rally” voorbereid, bestemd om woensdag 3 oktober te worden gehouden. Start en aankomst zijn bij „De Slingermuur” aan de Heerenduinweg in IJmuiden- Oost. Voor deze rally, waarmee op nieuw een aantal fraaie prijzen kan worden gewonnen, is inschrijving mogelijk bij Tom Stamrood, Van Os- tadestraat 91, telefoon 02550-14731. Aan dit adres zijn ook inlichtingen verkrijgbaar. Nog steeds blijkt, dat het aantal per sonen, dat in aanmerking komt voor sociale werkvoorziening, toeneemt. Vol gens de Tunnel zullen er in de toekomst hogere eisen moeten worden gesteld aan de selectie, de begeleiding en de arbeids inschakeling. Doordat „Cantemus Domino” in de loop der jaren bij de sectie zang van de Velser Gemeenschap werd onder gebracht, konden ook andere concer ten worden gegeven. Vandaar dat het bloeiende „Cantemus Domino” met zijn ongeveer vijftig zangers en zan geressen van tijd tot tijd ook kan warden beluisterd in bejaarden- en ziekenhuizen, terwijl voorts mede werking aan kerstconcerten wordt verleend. En het optreden in radio- en televisieprogramma’s voor de KRO behoort voor de heer Van Kaam eveneens tot de interessante ervaringen. Op deze wijze kan dirigent Van Kaam met grote voldoening terugzien op zijn veertigjarige muzikale loop baan, waar hij reeds in 1966 met het ontvangen van de pauselijke onder scheiding ,Pro Ecclesia et Pontifice’ de verdiende erkenning voor mocht on dervinden. - Deze cursus is voor alle dames geschikt, ongeacht opleiding of poli tieke overtuiging. Vandaar dat bij vofdoende belangstelling de Samen werkende Vrouwenorganisaties („SAMVRO”) in IJmuiden zich met de organisatie zal belasten. De secre taresse van de Vrouwenbond-NVV (Gijzenveltplantsoen 23, telefoon 16077), verstrekt hierover alle gewen ste inlichtingen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De directie en het bestuur van het Sociaal Werkvoor- zieningsschap „De Tunnel” willen in de werkplaats, waar 250 mensen werken, eigen produkten laten vervaardigen, welke door middel van handelskanalen en industrie op de markt gebracht kun nen worden- Het orderpakket zal op die manier een vastere basis krijgen en minder onderhevig zijn aan seizoenin vloeden, zo meent het dagelijks bestuur van De Tunnel bij de vaststelling van de begroting 1974. Verder vermeldt het programma voor 1974 onder meer excursies naar de bloemenveiling in Aalsmeer en „Aviorama” op Schiphol, een lezing over ongevallen in en om de woning door de heer J. Kloosterhuis en de jaarvergadering voor dinsdag 2 april. Tenslotte wordt meegedeeld dat de •ontspanningsgymclub nog altijd plaats heeft voor enige nieuwe leden. De bijeenkomsten daarvan worden elke donderdag van 15.45 tot 16.45 uur gehouden in de „Duinwijkzaal” aan de Radarstraat en de inlichtingen hierover worden eveneens bij het se cretariaat (telefoon 16077) verstrekt. De kinderen van de Betlehemschool in de Radarstraat hebben dinsdagavond hun mooiste plantenwerkstukjes tentoon gesteld. Zelf gekweekte bloemen en planten waren het hoofdmotief van deze expositie. Met behulp van meegebrachte takjes, bosprodukten en fruit waren er prachtige bakjes opgemaakt. Een en an der gebeurt onder begeleiding van de leerkrachten en de oudercommissie van de school. Het is de bedoeling met dergelijke activiteiten de creativiteit on der de leerlingen te bevorderen. De mooiste en origineelste bakjes werden met een extra prijs beloond. Overigens kwam elk deelnemend kind voor een prijsje in aanmerking. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het hospitaalkerk- schip, de J. Henri Dunant, heeft dins dagmiddag met 72 zieken uit Drente aan boord ligplaats gekozen in de Bever wijkse haven. De afdeling Beverwijk- Heemskerk van het Rode Kruis heeft de patiënten in de avonduren een amuse mentsprogramma aangeboden, dat dooi de Drentse gasten hogelijk gewaardeerd werd. kwekerij van Velsen konden niet posi tief worden afgesloten. De Tunnel zal nu uitzien naar een perceel grond, waar op een eigen kwekerij kan worden ge bouwd, hetgeen een vrij aanzienlijke investering zal vergen. Uit de begroting 1974 van De Tunnel blijkt, dat de geraamde uitgaven van de werkverbanden voor hand- en hoofdar beiders met ruim anderhalf miljoen gul den zijn toegenomen (23,7 procent meer dan in 1973.) De begroting van het sociaal werkvoorzieningsschap sluit met ruim acht miljoen gulden. Er is een nadelig saldo van ruim twee miljoen gulden, dat wordt gedekt door bijdragen van de deelnemende gemeente en het rijk. Van de 355 werknemers komen er 71 uit Beverwijk, 16 uit Castricum, 24 uit Heemskerk, 8 uit Uitgeest, en 124 uit Velsen, dat wel de grootste hap van het nadelig saldo van vorig jaar van het Industrieel Centrum voor zijn rekening neemt, namelijk 578.836, Maar al dit enthousiasme voor de zangkunst werd uiteindelijk met het begeerde diploma beloond, waardoor hem later nog een diploma als „di recteur zoals vroeger een dirigent werd genoemd aan kon worden toegevoegd. En dit alles ,„met de hoogste lof.” w.- j- 4 JU t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7