Buurtsucces Fleetstreet Topsucces Etalagetoneel Jordaan Tramboete Beroemde scheepswerf wordt werkend museum Poppenkast in schouwburg Vuil genoeg 43’3 MM A3 r ’t KROMHOUT VOOR ALLES WAT VAART Si '3 Ze maken iets stuk zonder dat ze wisten wat het was" 1 FA 1! Fr 13 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 197 3 El I LOSSE NOTITIES van een ge sprek met de kleindochter van een van Amsterdams beroemdste wet houders. Op de voordeur van het klassieke huis aan de Sarphatikade is een sticker blijven hangen. „Pro- gil is adembenemend”. Uitzicht op. de gracht en halfdode iepen. Elke seconde springt door de open bal kondeuren het verkeerslawaai van de overkant naar binnen. X21 VAN KROMHOUT maakten ze vroeger boten en vrijwel iedereen, die iets in de Amsterdamse scheepsbouw heeft betekend, is ooit op de fameuze scheepswerf-stoom- helling met die naam begonnen. Nieuwe schepen glijden er al lang niet meer van de helling, maar binnenkort wel historische, ’t Krom hout wordt namelijk een werkend museum en op 17 oktober zal bur gemeester Samkalden daar het eer ste schip omhoog trekken. En dat terwijl het er even naar uit heeft gezien, dat een autosloper de werf zou inpikken. Het kan verkeren. ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGa/ f H Jos Wibaut en de koers van een komende r3 De werf ligt aan de Hoogte Kadijk, schuin tegenover ’s Lands Zeemagazijn, waar het scheepvaartmuseum sinds het daar eerder dit jaar zijn intrek kon nemen tenminste driemaal zoveel bezoe kers heeft gekregen. Hoewel het aparte stichtingen zijn, hebben die twee erg veel met elkaar te maken. Voorts heb ben ze nog iets anders met elkaar ge meen: een chronisch geldgebrek. met een obscuur optrekje, die iets ver derop ligt. is men rJ ■n ALS EEN TRAMCONTROLEUR om uw kaartje vraagt en u hebt er geen, dan komt u dat „om van alles af te zijn” op 5,50 te staan. Deze boete bedroeg tot deze week nog een rijksdaalder, maar dat bedrag maakte volgens het GVB weinig indruk op de „zwartrijders”. Pikant detail: Bij de bus gaat de boete niet omhoog, omdat de hoogte daarvan alleen door de minister kan worden bepaald. TONEEL IN een zaal en op straat, maar toneel in een winkeletalage is minder gewoon. Achter de ramen van De Bijenkorf heeft de theatervereni- ging De Brug hiervan vanmiddag een première gegeven. Het stuk, dat ze tot en met zaterdag spelen, is Harold Pinter’s eenakter „De Minnaar”. Voor het optreden zijn de aanwezige voor werpen en prijskaartjes gewoon blij ven staan en de acteurs spelen in kleding van De Bijenkorf. Het heeft alles weg van mime, want er zijn geen geluidsboxen en het spel is dus niet te verstaan. Maar volgens de groep is het door de nuances van de karakters wel te volgen. jK. De scheepswerf ’t Kromhout gezien van af de Wittenburgergracht en daaronder de heer Ad Breurman in een van de antieke kajuitjachten. „We hebben geen rooie rot cent en de opening is eigenlijk een jacht op pecu- lanten”, aldus de heer „Ad” Breurman, die als gedelegeerd bestuurslid deze han del van de grond heeft gebracht. De oud-directeur van de DAF doet dat voor1 niets, want als geboren Rotterdammer is hij gewoon „godvergeten bezeten van alles wat vaart”. Hij neemt aan dat het SUCCESJE voor de actiegroepen In de Jordaan, die een anti-auto-politiek bedrijven. Op 1 oktober begint de gemeente met de afsluiting van de Tweede Anjeliersdwarsstraat, Tweede Tuindwarsstraat en Tweede Egelan- tiersdwarsstraat voor gemotoriseerd verkeer. De (brom)fietsers mogen er nog wel door. De concessie aan de bevrijden: er mag met auto’s bevoor raad worden maar dan alleen tussen middernacht en elf uur ’s morgens. HET DOEK valt geruisloos over de Nieuwe Zijds Voorburgswal - ooit de trotse Fleetstreet van Amsterdam, waar de krantebazen het voor het zeggen hadden en de journalisten het kroegleven beheersten. Komend vanaf het Centraal Station had je eerst - op het Hekelveld - Het Vrije Volk en daarna het Standaardgebouw, waar de Nieuwe Nederlander werd uitgege ven, Het Handelsblad, De Telegraaf, waar Trouw en Het Parool in hebben gezeten en tenslotte De Volkskrant. Van die kranten zijn alleen De Tele graaf en Trouw/Het Kwartet geble ven, maar ook van hun bestaan daar komt het einde in zicht. De Telegraaf bouwt een nieuw bedrijf in Sloterdijk en Trouw, dat het alleen niet meer kan bolwerken, zal na het samengaan met de Perscombinatie waarschlijk in het Paroolgebouw aan de Wibaut- straat worden ondergebracht. Want daar is nog plaats. EVENALS de laatste twee jaar het geval was zal ook dit seizoen de Werkgroep Poppekast iedere zater dagmiddag de rotonde van de stads- schouwburg bespelen. De voorstellin gen, die om drie uur beginnen, vallen in de periode van oktober tot mei. Nieuw is dat er iedere maand een andere poppenkast komt, die dan ook nog zoveel mogelijk verschillende spelen probeert te brengen zodat er zo min mogelijk „dubbele” voor stellingen zijn. Hans Schoen opent met „schuitje varen” en „druppeltje geluk”, waarna in de volgende maan den Lucas Goudzwaard, Ella Snoep Henk Walters en Corrie en Tom Wentinck aan bod komen. In 1974 zijn dat Camilla Koevoets, Jan de Noord, de Wentincks en Damiet de Caluwé. De werkgroep Poppekast wil dat de poppenkast een eigen plaats krijgt in de theaterstructuur. Vandaar het optreden in het schouwburgcir- cuit. Jos Wibaut (55) zegt: „Dag en nacht heb je dat. Er is een ontzettend stuk woongenot weggenomen. Zo’n stad, die op palen is gebouwd, kan ook niet alles hebben. Het zware verkeer het zijn komplete goederentreinen die door je stad rossen. Wiek Röllng (stadsarchitect van Haarlem, r.s.) had gelijk toen hij zei: „Kijk, ik wil pest in een pokken huisje wonen maar dan wel in de mooi ste bocht van de Herengracht”. Een half uur geleden zaten we nog in een café aan de Stroomarkt, waar ver bitterde mensen van het Bickerseiland op de bureaucraten van de gemeente zaten te schelden. Jos Wibaut probeerde dat af te zwakken, maar ze begrijpt het Gevoel van machteloosheid. In de com mune van actiegroepen in de hoofdstad probeert ze haar eigen koers te houden en als bestuurslid van de uit de monu mentenzorgsfeer gerolde stichting Lieven de Key gaat ze straks huisjes op het Bickereiland bouwen. Haar buurman is Jan Schaefer, maar die is zelden thuis. geld nog wel zal komen „omdat wij zo sympathiek zijn”. Sympathiek zijn in ieder geval de plannen van de stichting, die in haar eigen authentieke timmerwinkel het ou de ambacht hiervoor zijn twee hout bewerkers aangetrokken in dienst wil stellen van de klassieke rond- en plat- boomschepen. waarvan er in ons land toch altijd nog een duizend rondvaren. Liefhebbers kunnen er straks ook cur sussen volgen over een vakkundig on derhoud van hun schepen en op die manier bijvoorbeeld leren, hoe zij een zwaard weer bedrijfsklaar kunnen ma ken. „Maar dan moeten ze”, zegt Breur man, „niet met zo’n friteskraam aanko men”. Daarbij wijst hij naar een tjalk DE ACTIEGROEP „Geen hotelreus aan de Weesperzijde” vindt dat zij miljoenen guldens voor de gemeente heeft verdiend door onthullingen te doen over de speculatie met huizen in de Oosterparkbuurt. Tien jaar gele den kreeg Philips Pensioenfonds daar enkele terreinen en huizen, in totaal een lap grond van 18.000 m2, voor ruim f 11 miljoen in handen. Gelet op geldontwaarding en renteverlies zou die grond nu f 20 miljoen moeten doen, maar de Duitse belegger Real- krediet, die de handel van Philips overnam, zou er bij verkoop aan de gemeente nog „slechts” een kleine f 7 miljoen voor vragen. In buurtbericht 10 wordt nu gezegd: „Iedereen mag nu uitrekenen hoeveel miljoenen wij, bewoners, verdiend hebben door ons hardnekkig verzet. Wat hier gebeurd is uniek: door voortdurende actie zijn in een paar jaar tijds de grondprijzen in deze uiterst speculatieve metro- strook gedaald met vele honderden guldens per vierkante meter. Felicita ties zijn niet nodig, maar wel graag direct onderhoud en betaalbare nieuwbouw op de open terreinen.” Het gemeentebestuur kan het er mee doen. lopen, terwijl iedereen op de wereld nog niet genoeg te eten heeft om te kunnen leven”. WAT ZIET ze als de belangrijkste opgave van het stadsbestuur? „Dat ze nu eens niet alleen achter leuzen aan hollen maar iets gaan doen. Dat ze zich inten ser met het totaal van deze stad gaan bezig houden. Het hele culturele en sociale patroon. Laten ze die petro-che- mische industrie maar vergeten en over laten aan Zuid-Holland. Daar hebben ze straks allemaal astma en moeten we over dertig jaar nieuwe mensen impor teren. Ik vind dat Amsterdam een stad moet worden, waar je weer goed kunt leven, wonen en uitgaan en waar ook best bankiers mogen zitten. Dat was vroeger ook zo. Soms vraag je je af, waarom het je zo bezighoudt. Zou het soms heimwee zijn?” IEDERE Amsterdammer produceert jaarlijks 300 kilo huisvuil, maar dat is lang nog niet alles. De vegers van de stadsreiniging halen nog eens 30.000 ton vuil van de straat, wat neerkomt op 35 kilo per inwoner. Bovendien plukken de bedrijfvuil- schuiten nog eens 30.000 kubieke me ter „troep” uit de grachten en aan die hoeveelheid kunnen zelfs wereldste den als Londen en New York niet tippen. Toegegeven, daar hebben ze minder water. Voorts zijn er nog eens 14.000 auto- en 7.000 fietswrakken, die naar de schroothoop moeten wor den gebracht. Feiten en cijfers staan in een informatieve voorlichtingsbro chure over de milieuzorg in Amster dam. Voor al op de scholen wilde men- daar wel wat meer van weten. Op de foto een beeld van de grote schoonmaak op de Lijnbaansgracht in de Jordaan. IS ZE nog gelukkig in Amsterdam? „Nee. eigenlijk niet meer. Soms nog wel, als je op een zondagmorgen langs de grachten loopt op een stuk waar de bomen nog niet allemaal dood zijn. Maar het wordt wel steeds slechter. Je draait je om en er staat ergens weer zo’n nieuw kreng. Erzijn gewoon een hoop dingen, waar je niet aan mag ko men. Het meest treurige is, dat je merkt dat de mensen zo maar iets stuk maken zonder dat ze wisten wat het was. Dat is veel erger dan dat een bruut iets kapot maakt, want die kun je tenminste aan pakken” Jos Wibaut maakt zich daat heel wat bozer over dan over de kermis van de alternatieve jongeren. „Die hippies? Ach, dat gaat wel weer voorbij als de dollar koers maar zakt. Ja, die dollar moet flink kelderen”. AFLOSSING van de wacht in Ar tis, waar dr. B.M. Lensink op 1 okto ber het commando zal overnemen van dr. Jj.F. Jacobi. Zij waren er bij toen dtr vierjarige Claudia van der Lei o-= miljoenste bezoeker de dieren tuin binnenstapte. Claudia mocht twee vier maanden oude leeuwtjes aaien. Op de foto de (rechts) en gaande man. dat we te laat zijn. Neem de Jordaan. Daar moeten goede woningen komen, maar nu zie je er de grote jongens zitten die links en rechts pandjes hebben opgekocht en er goudmijnen van maken. Want die kunnen straks iets met onze pot voor de woningbouw gaan doen. Zoiets doet mijn oude socialistische hart Pijn”. Al die paniek om de werkgelegenheid in Amsterdam vindt ze lood om oud ijzer. „Hebben ze zich ooit moeite ge troost om kwalitatief hoge bedrijven met goede arbeidsplaatsen in de stad te hou den? Als je wilt dat de stad economisch een injectie krijgt, moet je zorgen dat kwalitatief goede mensen de stad niet verlaten. Dat zie je nu gebeuren: de zaak spat uiteen en de brokken vallen in het land. En dan die vieze petro-chemi- sche industrie. Destijds hebben ze Progil grond aangeboden voor achtenhalve gul den per meter. De bedrijven in de bin nenstad moeten daar veel meer voor betalen. Dat is de politiek geweest en dan moeten ze niet zeuren over de werkgelegenheid. Ze hebben gewoon de boot gemist. Ik word er misselijk van als ik zie hoe de arbeiders door de CPN worden opgestookt om voor een uitbrei ding van Marbon te demonstreren, ter wijl ze er geen cent mer door zullen verdienen”. „Stoppen met de Metro? Uiteraard. daar wens ik niet eens meer over te praten- Sorry hoor, maar je moet geen water in wijnen doen. Het is nu honderd jaar te laat en honderd jaar terug wa ren ze zo verstandig om daar niet aan te denken”. Ze praat over prestigezaken, technocraten. „Al dat gesodemieter op de maan interesseert me niet. Dat daar mannetjes in van die enge pakken rond- JOS WIBAUT spuwt haar gal over de stad, die verziekt. Over de middelmatige bestuurders van na de oorlog. „De hele manier waarop ze de stad willen mee sleuren in de vaart der volkeren, hoe ze voor city-vorming pleitten. Dat is ge woon een ernstige ziekte- Als je het over de binnenstad hebt, mag je niet over een city praten.Veel mensen zijn hier in het verzet omgekomen. Toch ook men sen die later iets hadden betekend. Dat geeft een gat, maar een ander gat dan het bombardement op Rotterdam heeft achtergelaten” Ze houdt van de binnenstad. De kleine kronkelingen, de verrassingen om de hoek. „In feite onderga je een stad niet alleen visueel, maar ook met je rug. Niemand weet hoe bochtig de Kalver- straat is maar iedereen ervaart wel de ruimte van de Dam”. Ze is somber over de ontwikkeling in die binnenstad. „Soms in uiterste wanhoop. Er zijn zo veel essentiële dingen die al vernietigd zijn. Die grachtengordels krijg je niet kapot, maar het zijn de eilanden en de Nieuwmarkt, waar ze met de mokers doorheen gaan”. „Dat heilige geloof in het verkeer. Ik geloof niet dat het verkeer iets is. Door het een zelfstandigheid te geven, stel het het verkeer als doel, geef je het iets van een grootheid die boven de mensen uit komt. Voor dat verkeer gooi je een heel stuk van die geheimzinnigheid van de stad in duigen en daarmee tegelijk een brok structuur van die menselijke sa menleving. Later zeg je: Jezus, wat heb ben we gedaan? Maar dan is het te laat. In die fase zijn we nu al terecht geko men. Maar dat gevoel kun je niet kwijt, zeker niet aan de socialisten- Het is jammer dat de PvdA hier niet wezenlijk is ingegaan op de culturele waarden van de stad”. WAAR DE speculanten in onroerend goed een flinke greep op hebben gekre gen. Jos Wibaut: „Ik geloof, dat Lam mers doet wait hij kan, maar ik ben bang „dollar-stad HET SPEELGOED is daarmee nog lang niet op, want men kan er het oudste jacht van Nederland bewonderen. Een zogenaamd tentjacht, waarmee rijke families in de zeventiende eeuw op de Amstel dobberden. Er ligt ook een infil trantenprauw, die de marine uit het goeie ouwe Indië heeft meegenomen. En wat te denken van een ouderwetse En gelse douaneboot („Joost mag weten hoe die hier is gekomen”), een verzameling torpedo’s en de Insulinde, het eerste schip dat na gekenterd te zijn zichzelf weer oprichtte? Tenslotte zijn er ook nog de stoommachines en de bekende Kromhout-petroleummotor. Al die din gen moeten weer gaan lopen, vindt Breurman, „want een statische boel moeten we hier niet hebben”. ara I DAT IS lang nog niet alles, want tenslotte moet ’t Kromhout ook nog een museum worden. En, het stoomtijdperk moet er herleven. Op dat gebied is allerhand aanwezig. Neem nou het prachtige stoomschip Christiaan Bru- nings, die de bezoekers nu al in het havengebied brengt en stoker Jaap Ad miraal 36 uur voor een rondvaart al de eerste houtjes in het vuur moet gooien. Neem bovendien de eerste stoombok van het Amsterdamse havenbedrijf, die bin nenkort naar de werf zal worden ge sleept. Breurman: „Dat ding is 40 bij 12 meter. Ik neem aan dat het een bijzon dere trekpleister is, want wie is er ooit op zo’n drijvend gebouw met drie ver diepingen geweest?” itM; li LJLBW. :u -m - lp to f F La

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13