Rapport Stheeman openbaar Ex-Ajacied slachtoffer van voorkeursbehandeling Betaalde voetballer Spelers van Barcelona deden niet langer „slaaf alsof zij Cruyff niet zagen het lijf liep in Parijs-Brussel Opzienbarend herstel Schotland voor het eerst naar de WK LUND NIET NAAR AJAX een miljoen gulden aan prijzen RUDI LUBBERS GAAT OP SEX Cruyff enige die benen uit I O f m 25 SEPTEMBER 1973 2 7 DONDERDAG Machtsvertoon Vergadering l 1 I? Geen wind Hindernissen Zinloos -Aft ft 5 I (Van onze sportredactie) transfersysteem (Van onze redacteur in Barcelona) ADVERTENTIE Merckx is weer blij I (Door Peter Heerkens) ‘1 (Van onze sportredactie) I Hi<i demarreerde uit de kopgroep van dat het zou indruisen tegen het bestaan de arbeidsrecht. Oost-Duitsland behoeft na de 2-0 zege van gisteren tegen Roemenië alleen nog maar tegen Albanië gelijk te spelen om zich te kwalificeren voor München. Bransch maakte beide doelpunten. Bulgarije is een stuk dichter bij München gekomen door gelijk te spelen BRUSSEL Het verschil tussen de Eddy Merckx van begin deze maand en die van nu, is opzienbarend. Zo spectaculair ais hjj op het wereldkampioenschap van Barce lona achterbleef, zo genadeloos (solo) veegde hij woensdag de vloer aan met de com plete wielertop in de na zeven jaar weer in ere herstelde klassieker ParjjsBrussel, 286 kilometer lang. Wat die twee enorme uitersten voor hem zelf betekende, maakte Eddy Merckx duidelijk met de uitspraak: „Gelukkig, het is nog niet gedaan met me....”. Bovendien, en ook dat valt bij Eddy Merckx op, is het sjaggerjjnige masker van zjjn gezicht. Hij kan weer blij doen. Na Barcelona was dat er niet meer bij. De nederlaag tegen Felice Gimondi leek hem jaren ouder gemaakt te hebben. Eddy Merckx had het, dat was hem aan te zien, slecht met zichzelf. Wanneer er met hem over gesproken werd deed hij nukkig afwijzend over de invloed van wat zich in Spanje afspeelde maar zijn eerherstel in ParijsBrussel wilde hij het wel toegeven. „Ik was kapot van de polemiek die er gevoerd is rond die sprint met Gimondi. Dat was kritiek die ik niet verdiende want ik heb in mijn hele wielercarrière het grote principe gehad: Eerlijk koersen. Dat men mjj beschuldigde van een combine met Gi mondi. was iets waar ik niet tegenkon. Eerst ontgoochelde het verlies van het wereld kampioenschap mjj, daarna die beschuldigingen. Dat geroddel heeft harder op mjj ingewerkt dan de nederlaag”. „Wat het is maakt voor mij niets uit. Een sexblad is altijd nog beter dan niets". Een verheugde Eddy Merekx op het ere-podium na zijn machtsvertoon in de klassieker Parijs-Brussel. De speler, die momenteel van vereni ging wil veranderen moet bijzonder veel hindernissen overwinnen alvorens hij bij een andere club onder contract komt. Zijn huidige werkgever kan hem binden door een exhorbitante prijs te vragen. De andere vereniging trapt er in, of geeft geen thuis. Gevolg: de speler is de dupe. Verder is het zo, dat een vereni ging die toch de gewenste voetballer beeft kunnen contracteren, het ook nog met hem eens moet worden. Ook dat kan voor die speler belemmerend wer ken. Mét het arbeidsrecht heeft het weinig uitstaande. En daarom is dit rapport van de commissie, die onder voorzitterschap staat van mr. Steehman, verschenen. van een sponsor. Op zijn trainingspak en op de rug van zijn jas prijkt de naam: Chick; een sexblad. Lubbers: Zoals reeds is gebleken, wordt de belangrijkste taak van het college de vaststelling van de vergoeding, die door de ene vereniging aan de andere moet worden betaald. Mr. Kernkamp: „Dat vaststellen voor die richtlijnen voor dat bindend college is erg belangrijk.” Maar wat zijn dan die richtlijnen? Nogmaals mr. Kernkamp: „Dat is nog niet con creet uitgewerkt. Maar hierbij kan na tuurlijk gedacht worden aan het oude inkomen van de desbetreffende speler (dat moet precies worden nagegaan) en bijvoorbeeld het aantal dienstjaren dat hij bij zijn oude vereniging erop heeft zitten.” Ten opzichte van het buitenland ver andert er niets. Contractering van een Nederlandse speler door een buitenland se club is alleen mogelijk, als tussen betrokken clubs overeenstemming be staat ten aanzien van de vergoeding. Maar het sectiebestuur betaald voetbal wil wel met de FIFA en UEFA overleg plegen of ook in het internationale reg lement de wijzigingen gewenst zijn. AMSTERDAM. Tom Lund komt niet naar Ajax. Althans voorlopig nog niet. De 23-jarige Noorse international heeft het bestuur van de Amsterdamse club woensdagavond laten weten de zaak nog tot juni in beraad te willen houden. Voorzitter Van Praag: „Hij zei dat het allemaal wat overhaast was gegaan. Of hij na de nu lopende compe titie voor ons nog aantrekkelijk is zullen we dan wel weer bekijken.” Deze schitterende RUVA-keuken (waarde 2.475,-) is één van de weekhoofdprijzen, die u naast de andere 173 prijzen kunt winnen, wanneer u voor 1,- deelneemt aan de Puzzel- aktie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermings- educatie. Deze keuken is een geschenk van BV Meubelfabriek RUVA, Varsseveld. lona-elftal, die zich weinig kame raadschappelijk gedragen. Dit laatste is overigens niet de schuld van Cruyff, maar van de onverstandige manier waarop het bestuur van Bar celona hem een voorkeursbehandeling geeft in tegenstelling tot de andere spelers. Dit alles bleek woensdaga vond weer in de tweede wedstrijd die Johan Cruyff voor FC Barcelona heeft gespeelt}: een vriendschappelijk treffen met het Duitse elftal van De 26-jarige Joegoslaaf Dusan Jovano vic zal een dezer dagen een twee-jarig contract tekenen bij de Duitse kampioen Bayern München. Dit heeft Bayern- voorzitter Wilhelm Neudecker woens dagmiddag verklaard. In Joego-Slavië speelde Jovanovic voor OFK Belgrado. tegen Noord-Ierland (0-0). Dit gebeurde niet in het gevaarlijk geachte Belfast maar in Sheffield, waar de saaie ont moeting slechts 6000 toeschouwers trok. Rusland is in Moskou tegen Chili niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel gekomen. Op 21 november is in Santiago de return die moet uitmaken welk team zich zal plaatsen. Zwitserland won voor groep 2 met 1-0 van Luxemburg. Italië heeft hier de beste kansen. Polen heeft in een bijzonder harde wedstrijd met 2-0 van Wales gewonnen, Gadocha en Lato waren de doelpunten makers. Polen gaat met Engeland uit maken wie er volgend jaar aan het wereldtoemooi mag deelnemen. Engeland won vriendschappelijk met 7-0 van Oostenrijk. Channon en Clarke scoorden twee keer. Chivers, Currie en Ball maakten de zeven vol. Joegoslavië speelde 1-1 tegen Hongarije. Bjekovic en Bene maakten de doelpunten. 15 (met onder andere Gimondi, De Vlae- minck, Verbeeck. Dierickx, Van Linden, Leman, Van Springel, Rosiers en als enige Nederlander Cees Bal) aan het eind van de tweede en laatste beklim ming van de Alsemberg die in een plaatselijk parcours van 8 kilometer lag. Daar gaf hij ParijsBrussel ineens de glans die zolang ontbroken had in deze klassieker, want 240 kilometer reed het peloton in gesloten gelid. Het mooie weer verhinderde elke activiteit. Cees Bal: „Er stond bijna geen wind en op de plaatsen waar die wel was, hadden we hem in de rug. Bovendien wist iedereen dat de finale lastig zou worden, zodoen de wachtte iedereen tot de heuveltjes kwamen”. Onder aanvoering van Eddy Merekx had zich daar een forse kop groep van 28 renners gevormd, met alle vedetten, behalve Luis Ocana, Van de Godefroot, Poulidor en Thevenet. Van de Nederlanders kon alleen Cees Bal, tevo ren door Eddy Merekx getipt als een grote favoriet, de slag volgen. Bal: „Ik wist dat er vandaag attent gekoerst moest worden. Daarom ben ik steeds voorin gebleven en heb ik altijd, zoals allemaal trouwens, op één man gelet: Eddy Merekx”. Henny Kuiper bleef ach terin het peloton, met René Pijnen en Piet van Katwijk. Kuiper: „Die kopgroep ontstond op een slechte weg- Ik had de indruk dat er veel waren die dat stuk kenden. Ik niet. Tijdens de algemene vergadering op 12 mei kwamen al deze grieven naar boven. Het sectiebestuur kwam toen met een alternatief voorstel het plan Tripels waarover de clubs hun zegje konden doen. De meerderheid van de verenigin gen in het betaald voetbal gingen ak koord, mits een goed deskundige het door de sectie geopperde plan zou uit diepen en doorlichten. Dat werkstuk of rapport is nu dan gereed. Onder de titel „rapport-Steehman” is het ge schrift in de openbaarheid gebracht. Na tionaal heeft het rapport belangrijke consequenties: namelijk de vrijheid van de betaald speler en zijn club waarborgen. De vereniging krijgt meer vrijheid van handelen inzake een over- gang van een speler. Maar, wat nog essentiëler is, de Nederlandse betaalde voetballer hoeft zich niet langer een slaaf te voelen van de vereniging aan wie hij zich heeft gebonden. -T-: «rtfcjES De anti-Merckxisten in België zullen nu echter ongetwijfeld wijzen op het toch nog opzienbarende feit dat hij zo kort na zijn nederlaag weer een bewijs van machtsvertoon heeft geleverd. Merekx: „Wat in Spanje met me ge beurde was een geval apart. Dat kun je niet vergelijken. Ik heb het hele seizoen naar dat wereldkampioenschap toege leefd. Het was mijn grote doel en achter af geloof ik dat het een te zware opgave voor mij is geweest een jaarlang dat plan zo voor ogen te houden. Ik knapte af op mijn zenuwen”. Toch lijkt het dat niet alleen geweest te zijn en de opluchting die hij in Brussel uitkrijste met „het is nog niet gedaan”, spreekt wat, dat betreft duidelijke taal. Het gaat Eddy Merekx tegenwoordig minder vlot af, want aan het eind van de wedstrijd bleek toen hij over de finish kwam. Niet, zoals vroeger na een schitterende prestatie, met de handen hoog, maar gewoon over het stuur, zichtbaar aan het eind van zijn krachten. Daarvoor diende dan ter verontschuldiging wel het feit dat hij zijn indrukwekkende presta tie op erg korte afstand leverde: 3 kilometer. had opgesteld, terwijl de andere spe lers met elkaar onoverzichtelijke en doelloze combinaties maakten. Het was dan ook praktisch bij uitzonde ring dat Johan anderhalve minuut voor het einde van deze helft de bal in het bezit kreeg, en hij maakte daar meteen grondig gebruik van. Een perfecte voorzet aan Asensi gaf deze het doelpunt op een dienblaad je en zo kreeg Barcelona in de 44ste minuut de 1-0 voorsprong. Rinus Michels (voor wie het mis schien niet zó slecht uitkomt dat het publiek merkt hoe groot het verschil is tussen een Cruyff zonder, en een Cruyff met de steun van zijn mede spelers) wijzigde de ploeg behoorlijk voor de tweede helft. Nu kreeg Cruyff inderdaad meer kansen om zijn superklasse te tonen en het publiek te begeesteren. Het werd opnieuw een Cruyff-show en Kickers Offenbach kon niets anders doen dan zich met man en macht verdedigen. In de 65ste minuut bekroonde Cruyff per soonlijk een intelligent samenspel met Hugo Sotil. door met een on houdbaar schot een van de fraaiste doelpunten te maken die er sinds jaren in het Barcelonastadion zijn vertoond. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Rudi Lubbers, op 20 oktober in Djakarta tegenstan der van Cassius Clay, bereidt zich al sinds juni intensief voor op deze confrontatie. Bijna dagelijks is hij te vinden in het Amsterdamse Bos, op het Bloemendaalse strand (zie foto) of in het clublokaal van de Jutphaase vereniging „De Voltreffer”, waar hij zijn sparringsrondjes draait. Terwijl Cassius Clay zijn conditie op zijn uitgestrekte landgoed op peil houdt, bijgestaan door diverse trai ningspartners, financiële adviseurs, een masseur en wat er verder al niet aan vrienden om Mohammed Ali heenloopt, oefent Lubbers niet min der hard onder leiding van trainer Ruud van Leuffen. Lubbers: „Omdat de wedstrijd in de openlucht wordt gehouden train ik ook veel buiten. Ik krijg erg veel steun van Van Leuffen, trainer van de Amsterdamse KNVB- club NEA, die er voor zorgt dat mijn conditie op het juiste peil komt”. Als een voorschotje op zijn gage heeft Lubbers zich alvast verzekerd nog een extraatje. De Nederlandse harmonie St. Michael uit Thorn, een muziekgezelschap van bijzonder hoge kwaliteit dat reeds tweemaal wereld kampioen in zijn specialiteit is ge worden, bevindt zich momenteel in de Catalaanse hoofdstad op uitnodi ging van het gemeentebestuur om de jaarlijkse stadsfeesten van Barcelona op te luisteren. Als eerbetoon aan landgenoten Johan Cruyff en Rinus Michels gaf de harmonie een muzika le show die groot succes had bij het publiek. De eerste helft van de wedstrijd beantwoordde bepaald niet aan de verwachtingen van de toeschouwers. Het Barcelona-elftal speelde romme lig en zonder zich al te veel in te spannen. De enige die zich de benen uit het lijf liep was Johan Cruyff, maar tevergeefs. Hoeveel moeite hij ook deed om zich vrij te maken van de scherpe Duitse dekking, zijn ploeggenoten deden alsof ze hem niet zagen, of gaven hem zulke slechte passes dat hij de bal onmogelijk kon halen. Het publiek merkte dit duide lijk en meerdere keren klonken er heftige protesten en fluitconcerten over het veld wanneer Cruyff zich weer tevergeefs in schietklare positie BARCELONA. Zoals wij enkele dagen geleden reeds schreven, wach ten er Johan Cruyff nog heel wat moeilijkheden bij FC Barcelona, vooral wegens de overspannen ver wachtingen van het publiek en we gens een gebrek aan steun van zijn nieuwe „kameraden” van het Barce- GLASGOW. Als vierde land na West-Duitsland, Brazilië en Uruguay heeft Schotland zich gisteravond door een 2-1 overwinning tegen Tsjecho-Slo- wakije geplaatst voor de wereldkampi oenschappen voetbal in West-Duitsland. Nehoda scoorde voor de Tjsechen. Hol ton en Jordan tekenden voor de Schotse treffers. De wedstrijd werd bijgewoond door 100.000 toeschouwers. Het is de eerste keer dat Schotland zich voor een wereldkampioenschap heeft gekwalifi ceerd. Wat staat er in dit rapport en wat houdt die nieuwe transferregeling (in dit verband kan beter worden gesproken van een vergoedingsregeling) nu precies in? Zoals reeds gezegd, kwam de com missie, ingesteld door het sectiebestuur betaald voetbal tot de slotsom dat het in de huidige reglementen vastgelegde sys teem, waarbij spelers contracten en transfersysteem één geheel vormen, op essentiële punten in strijd met het gel dende arbeidsrecht. Hun alternatief is: een contractspeler is bij beëdiging van de arbeidsovereenkomst in beginsel vrij een nieuw contract te sluiten. Of bij zijn oude club, of bij een nieuwe club. Heeft een speler met een andere club een contract gesloten, dan dienen ouwe en nieuwe club het eens te worden over de hoogte van de vergoeding. Lukt dit niet, dan zal deze vergoeding worden vastge steld door een bindend advies van een „college van bindend adviseurs.” Hierbij moet worden aangetekend, dat een club hoewel zij het niet eens is met de gevraagde prijs een speler toch kan contracteren. Het college stelt dan de vergoeding vast die deze vereniging moet betalen aan de club die zijn speler kwijtraakt. Kickers Offenbach. Hoewel Kickers bepaald niet op een hoger peil staat dan het Belgische Cercle Brugge, dat voor het debuut van Cruyff door FC Barcelona was uitgenodigd om daar volgens afspraak met 6-0 ingemaakt te worden, is het eindresultaat van deze avond slechts een 2-0 overwin ning geworden. Het eerste doelpunt werd gemaakt uit een voorzet van Cruyff, het tweede scoorde hij per soonlijk. Ondanks het feit dat de prijzen voor deze tweede wedstrijd van Cruyf niet zó omhoog getrokken waren als voor zijn debuut (toen het stadion met 90.000 toeschouwers bij na geheel vol was), zag men niet veel meer dan 40.000 belangstellenden op de tribunes. Onder hen bevond zich ook de algemene secretaris van de KNVB, die door het Barcelonabe- stuur was uitgenodigd. Volgens Spaanse sportjournalisten heeft voor zitter Montal nog niet de hoop verlo ren om op de een of andere wijze de officiële transfer van Cruyff te ver vroegen, zodat hij al voor december in de Spaanse liga-competitie kan meespelen. Voor het begin van de wedstrijd en tijdens de pauze kreeg het publiek Daarvoor kom ik te weinig in België. Het wordt tijd dat ik naar het Zuiden ga verhuizen, dan zit ik er wat dichter bij. Waarschijnlijk trek ik volgend sei zoen naar de omgeving van Breda”. De andere Nederlanders (een klein gezelschap omdat de compleet ingeschre ven Canady Dry-Gazelleploeg niet aan de start verscheen) stapten af: Bukacki, Tabak en Holst. De stijgende vorm die Cees Bal voortdurend bewijst, glorieerde in de finale toen Eddy Merekx op 10 kilometer van het einde de kopgroep uitdunde. Als één van de laatsten sloot de opvallend goed rijdende Zeeuw aan, waarmee hij in een elitegroepje van 15 kwam. Een reële kans op de overwin ning kreeg hij niet, net al die 13 ande ren voor wie Eddy Merekx weer eens te machtig was. „Ik moest”, zei Merekx, „alles of niks spelen. Met snelle mannen als Rik van Linden en Erik Leman naar de streep rijden was zinloos voor mij”. Op de top van de Alsemberg had Eddy Merekx zijn hoop gepland („Ik wist dat de anderen het lastig hadden in de afdaling over de keien”). Niemand bleek tegen die aanval bestand. Eddy Merekx hervond er in Brussel zijn zelfvertrou wen mee en daar maakte hij door ver rukte reacties geen geheim van. ZEIST. Het transfersysteem van ons betaald voetbal. Iedereen heeft zijn mond er vol van. Clubbestuurderen, spe lers, en het sectiebestuur betaald voetbal hebben de laatste maanden urenlange discussies gevoerd over dit omstreden facet van het voetbalbedrijf. Cliché’s als slavernij en de belemmering van spelers om van werkkring te veranderen zijn zaken, die steeds meer op de voorgrond treden. Het sectiebestuur betaald voet bal, in de huidige samenstelling vaak afgeschilderd als bijzonder progressief, tenminste wat het betaald voetbal be treft, heeft ook zijn steentje willen bij dragen. De leden van deze sectie was het duidelijk, dat het huidige transfersys teem niet kan worden gehandhaafd, om- 3 ü=i. F J®.:.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25