AV Holland EGON STEUER WERKT organiseert FICEP-titels GRAAG IN NEDERLAND Competitie in teken van vrije inschrijving Alliance kwam routine tekort Egon Steuer is Geen sponsor niet ontevreden voor Cardinals Lions verloor door zwakke eerste helft iets sterker dan ADO’20 JAAP BLOEM GEOPEREERD Afscheid van Janke Nijdam Nieuw tijdperk in bestaan Nederlandse Basketbal Bond Jeugdelftal tegen West I „Haarlem” J „Basketbal enorm vooruit gegaan" goed Wat helpt aljaren bij hoest? POTTER S| LINIA goed geschoeid is goed STAT10NSRESTAURANT HAARLEM Over loting EC 27 DONDERDAG 2 7 SEPTEMBER 1973 Verrast N voor: Egon Steuer: „Verrast door de vorderingen” (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze volleybalmedewerker) De derde vertegenwoordiger uit het ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE i 1 7 Steuer: „Toch werd ik bij mijn terug keer verrast door de vorderingen die hier de laatste jaren gemaakt zijn. De Ploegen in de hoogste afdelingen spelen twee maal zoveel wedstrijden waardoor het peil een stuk gestegen is. Bovendien heeft men redelijk sterke Amerikanen aangetrokken die daar aan hebben mee geholpen”. Wanneer Egon Steuer zater dagavond voor het eerst bij een compe titieduel plaats neemt op de bank begint hij voor de tweede maal aan een nala tenschap van Jan Janbroers. Zes jaar geleden was het ook Steuer die „Mister Basketbal” opvolgde als coach van de nationale ploeg. HAARLEM Als komend weekeinde de strijd in de heren-eredivisie in alle hevig heid ontbrandt, hebben de eerste schermutselingen reeds plaats gevonden. Een nieuw tijdperk in het nog jonge bestaan van de Nederlandse Basketbal Bond zal aanbreken. Zal het systeem van de vrije inschrijving voor de basketbaltop aan de gestelde ver wachtingen beantwoorden? Een vraag, die zeker niet door alle eredivisieploegen be vestigend beantwoord wordt. Bij monde van voorzitter Mars van DED liet de Amster damse club het geluid horen, dat alleen maar ingeschreven is om de onjuistheid van dit systeem aan te tonen. Met Bijl, Lagerwey en Rengers als kern moeten de Amster dammers proberen zo’n veertig competitiewedstrijden tot een goed einde te brengen. Hans Hoeksema, Bram Jesserun, Nico Boots en Hans de Liefde waagden met coach Henny Blom de stap naar Haarlem Cardinals. Alle geruchten ten spijt vond Cardinals geen sponsor. Het vertrek van Mooy naar EBBC en het niet beschikbaar zijn van Peter van Zalm en John Bouwens betekent voor de ex-DED’ers, dat men in Haarlem niet vond wat men zocht. Met het huidige spelersarsenaal moet Cardinals dan ook voor een weinig benijdenswaardige taak staan zich proberen te handhaven. Haarlem speelde vooral in de eerste helft beter dan ADO’20 en kon na een ha - uur spelen door Huyg, die een pass van Cardno verzilverde, een 1-0 voor sprong nemen. Kort voor rust voerde Feteris de winst tot 2-0 op. Bij Haarlem werd Tuyn voor de tweede helft gewis seld voor Beumer. Ondanks de achter stand bleven de gasten in de tweede helft heel goed partij bieden. Bij Haar lem liep het toen minder gesmeerd. Bras haalde voor ADO’20 op en als Putter tegen de paal had geschoten, zouden de gasten nog op gelijke hoogte zijn geko men. De opstelling van Haarlem was: Stevens; Van Ommen, Van der Aar, Tuyn (Beumer) en Feye; De Haan, Van de Water en Huyg; Feteris, Cardnv en Wittenberg. Transol R-Z, dat Hugo Harrewijn aan Levi’s verloor en de Amerikanen Jones en Horton inruilde voor Richardson Dinkins, Rowell en English zal met EBBC eveneens tot de top gaan behoren. EBBC weet zich daarbij gesteund door de komst van Jan Janbroers, die de Bossche formatie dankzij de komst van Ton Boot, Wiebe Gorter en Rudolf Mooy een nieuw gezicht kan geven. De Ameri kanen Fritz en Bravard bleven hun club trouw. contact dat de Tsjech, die een oproep om naar zijn geboorteland terug te ke ren negeerde en daardoor moeilijk naar Tsjecho-Slowakije terug kan, vanuit Frankrijk onderhield met alles wat Ne derlands was, is hij de afgelopen twee jaar goed op de hoogte gebleven van het wel en wee in de nationale basketbalwe- reld. In 1966. EN 1969 waren de Neder landse atleten bijzonder suksesvol op deze kampioenschappen: in 1966 be haalde de NKS-ploeg in totaal 10 gouden, 6 zilveren en 4 bronzen me dailles. Bekende namen waren toen o.a. Piet Beelen, Servee Wijsen, Ma- rietje Valkenberg en Lia Louer om er maar een paar te noemen. Van de gouden medaille winnaressen is Mary HAARLEM. Een combinatie van eredivisieclub Haarlem, waarin verschil lende jeugdspelers een kans kregen, speelde gisteravond voor zevenhonderd toeschouwers zijn eerste van een reeks oefenwedstrijden met amateurclubs te gen de Heemskerkse derdeklasser ADO’20 en won daarvan netaan met 2-1, Het was een leuk en aantrekkelijk duel. nig waardering voor de prestaties van een topsporter. Een basketballer is nog altijd een jongen die leuk een balletje opgooit, maar meer niet”. En dat terwijl Egon Steuer het geluk heeft bij de beste georganiseerde basket balclub van Nederland terecht te zijn gekomen. Steuer: „Qua organisatie is Levi’s zeker vijf jaar voor op de ande ren. Dat komt ook wel tot uiting in de resultaten. Naar Nederlandse maatstaven gerekend heb ik als coach alles wat ik me kan wensen. Het is voor mij een uitdaging om dit versterkte Levi’s (Lei bowitz, Dompeling en Huug Harrewijn kwamen, Johan Korring en Karei Vro lijk vertrokken) voort te mogen bouwen op de stevige fundamenten die Janbroers en De Wit hebben gelegd”. THEO KLEIN De eerste set begon met een grote achterstand voor de groen zwarten. Na 6-1 werd het echter 7-7 en de kansen waren weer volop aanwezig. De ver geslagen diagonale ballen van Gerard de Lange leverden nog wel eens problemen op in de Alliance defensie en met 15-11 stond Alliance met 1-0 achter. In het begin van de tweede set speelde het team van coach Koehorst enorm goed. Tot 13-3 liep het gesmeerd. Wat er toen mis ging is moeilijk te zeggen maar na 18 serveerbeurten was de stand 14-13 voor de Rotterdamse ploeg. Ondanks de luide aanmoedigingen van het publiek lieten de groenzwarten de set lopen en met 21-19 stond het 2-0. Ook in de laatste set nam Alliance een voorsprong. Conditioneel kon het team toen achter het tempo niet meer in het spel houden en met 15-11 werd het een teleurstellen de nederlaag, die echter wel hoop op de toekomst geeft. MENTHOL PELLET Van de overige ploegen moet alleen Gerard de Lange BC onder leiding van de Haarlemse coach Robin Dirks in staat geacht worden nog een rol van beteke nis te spelen. Mike Rowland en Tim Parker als „gastarbeiders” kunnen reke nen op de steun van waterdragers als Schappert en Emanuelson. Delta Lloyd, dat Earl Tye (meniscusoperatie) voorlo pig moet missen, heeft ondanks de aan winsten: Karei Pastor en John Morrison een te smalle basis voor een zo slopende competitie. De perspectieven voor ASVU met de aanwinsten: Franke en Kooring (Levi’s) en de Amerikanen: Jiggetts en Bill Mc Neely zijn wat gunstiger. De nieuwkomers: Star Tapijt FAC en Friso/R zullen hun weg wel vinden, zonder dat direct op spectaculaire daden gerekend moet worden. De Australiër Tom Bender meer dan twee meter tien lang en Kerry Vinson moeten in de ploeg uit de stad aan het Marsdiep voor de broodnodige lengte en rust zor gen. Frisol-R weet zich gesteund door een fanatieke Dortse aanhang, die vooral in de thuiswedstrijden van groot belang kan zijn. HAARLEM. Komende zaterdag valt definitief het doek over het softbal- seizoen 1973. In het Noorder Sportpark zal Janke Nijdam, achtervangster van HHC. haar softbalcarrière afsluiten met een afscheidswedstrijd tussen HHC en Oud-Oranje, een ploeg die volledig be staat uit internaionals ui het verleden. Aanvang van de wedstrijd vijf uur. (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. Na Wenen in 1966 en Oviedo (Spanje) in 1969 valt nu Haarlem de eer te beurt de uit 1911 daterende FICEP kampioenschappen (Federacion International Calholique d’Education Physique et Sportive) te mogen huisvesten en dit traditionele gebeuren wordt georganiseerd door de Haarlemse Athetiekvereniging Hol land. Vanaf vrijdagavond 28 septem ber om 17.00 uur als het eerste startschot valt voor de series 800 meter dames tot en met zondag 20 september 17.00 uur is wel zo het een en ander te beleven in het Pim Mulier Stadion op elk onderdeel van de atle tiek. In de distriktklasse ging de wedstrijd tussen Alliance 2 en FES vanwege de wedstrijd van Alliance 1 niet door. Wel speelde in deze klasse die Raeckse 3 tegen KDO. Alleen in de eerste set toonde die Raeckse zich iets de mindere van KDO, maar naarmate de wedstrijd vorderde toonde het team van Tilly Bloemberg zich duidelijk de betere. Na de eerste set 9-15 werd het 15-4 en 15-2. Het was dan ook onbegrijpelijk dat de die Raeckse dames de greep op het spel in de vierde set lieten schieten FD doorrook zijn kans en kwam met 14-8 voor. Die Raeckse zag het gevaar maar verder dan 14-13 kwam het team niet want met 15-13 raakte de ploeg uit de Kwakel er een 2-2 gelijkspel van. kreeg voor de derde keer in twee jaar een nieuwe naam. Ondanks alle stormen bleef de ploeg in tact. Wel vertrokken Daan Wouters en Dick Visser, daarente gen stond echter de komst van Karei Vrolijk (Levi’s-Flamingo’s), Paul Hoek sema (DED) en de jeugdige van Schaick (DSS Epibratos). Ook Aimer Lee een van de beste Amerikanen in de vader landse competitie keerde terug in het Zandvoortse kamp. Onder de kundige leiding van coach Cees Burgert moeten de Zandvoorters zich weer kunnen kwa lificeren voor de kampioensgroep, die uit zes of acht ploegen zal gaan bestaan. Terwijl de competitie reeds begonnen is, heeft het Bondsbestuur in deze nog steeds geen beslissing genomen. Een standpunt, dat zeker niet de instemming heeft van de ploegen, die rond de fatale grens zitten. Kandidaat voor de „Top Zes” zijn onder meer de Nat. Nederlanden Donar, dat niet alleen beslag wist te leggen op de veelvoudige Joegoslavische internatio naal Cermak, maar dat tevens ook nog Bernard van der Molen (Fiat Stars) en Jos Timmer (ASVU) de gelederen zag versterken. BS Leiden, dat louter Ame rikaanse aanwinsten registreerde, zag Webster, Heuts en Breedlove het vertrek van Bill Moody en de zijnen voldoende opvullen. Onder coach Rob de Wit blij ven de Leidenaren een gevaarlijke outsi der. Raak-Punch onderging geen wijzi ging en zag alleen Kees Smit tot de Delftenaren toetreden. Met Dolf Pouw op de coachplaats van Zwezerijnen, is Raak-Punch één van de grote favorieten voor de titel. Zijn optreden toen was geen door slaand succes, hetgeen voor het grootste deel geweten kan worden aan de be perkte mogelijkheden die hij van bonds- wege kreeg. Een situatie waarin tot op de dag van vandaag geen verbetering is gekomen. Het tegendeel is eerder waar. Bondscoach René Mol krijgt pas de beschikking over de spelers als de com petitie afgelopen is. Het is dan door gaans te laat om nog aan een degelijke voorbereiding te beginnen, zoals eerder dit jaar op het Europese kwalificatie toernooi in Wenen weer eens tot uiting kwam. Als oud-bondscoach kan Steuer zich als geen ander inleven in de problemen van René Mol. Hij zegt: „Hoewel voor mij nu natuurlijk de belangen van Le vi’s op de eerste plaats staan, geloof ik toch dat we samen met Mol moeten gaan zoeken naar een mogelijkheid om de selectie bijeen te laten komen als het seizoen nog draait. En anders tenminste altijd in de'période waarin niet voor de district Haarlem Typsoos Lions cpmpetitie gespeeld wordt. Daar maakt rtien in andere landen ook gebruik van, dus waarom niet hier?” Op dit punt meet de nieuwe Levi- coach nog naar Franse maatstaven. Door de enorme recettes (wedstrijden met 8000 toeschouwers vormen geen uitzon dering) worden de Franse clubs in de gelegenheid gesteld hun topspelers te vertroetelen (Steuer: „Hier denken we in centen, daar in miljoenen”). Ze leven als full-profs, wat hier nog lang niet het ge val is. Bijna alle Nederlandse topspelers studeren of hebben een baan, waardoor de trainingsmogelijkhede uiteraard worden beperkt. Steuer: „Dat is het grootste verschil met Frankrijk. Daar wordt de topsporter erkend. Hij wordt betaald voor het vermaak dat hij de toeschouwers levert. In Antibes beschikt de club over een eigen zaal waarvan men gebruik kan maken wanneer men wil, hier zijn we nog steeds afhankelijk van de welwillendheid van anderen. Men heeft in Nederland nog steeds wei- DIEMEN. Levi-coach Egon Steur vindt de uitslag van de loting in de eerste ronde van de Europa Cup I niet ongunstig. „De eerste ron de tegen de Schotten (Boroughmir, red.) en dan tegen bijvoorbeeld de Albanese kampioen zou nog beter zijn geweest, maar ook tegen Maccabi zie ik voor ons mogelijkheden. We hebben elkaar de afgelopen weken in ieder geval al goed leren kennen (Levi oefende in Isarel, red.), want in de nationale Israëlische ploeg speelde zes man van die club”. ZANDVOORT. Op het veld van Zandvoortmeeuwen in de badplaats speelt een Haarlems jeugdelftal van veertien- en vijftienjarigen maandaga vond 1 oktober een wedstrijd tegen het districtselftal jeugd van West 1. Aan vang zeven uur. (Van onze basketbalmedewerker) GRONINGEN. In een vrijwel uit verkochte Evenementenhal in Groningen heeft Typsoos Lions het duel tegen de Nat. Ned. Donar niet in winst kunnen omzetten. Het treffen, dat te laat begon, omdat de Zandvoorters pas in het stu dentensportcentrum ontdekten, dat Donar zijn domicilie naar elders had verplaatst, was bepaald geen hoogstaand duel. De spanning vergoedde echter veel voor de drieduizend toeschouwers. Vooral de laatste minuut, toen Donar zich naar een 69-68 voorsprong had gespeeld, was voor de fanatieke Groningse supporters een nachtmerrie. De jacht, die Typsoos Lions toen ont ketende, resulteerde louter in persoonlij ke fouten. Het gewenste balbezit werd echter niet verkregen. De gelukkigste ploeg won het duel, dat in een onbeslist had moeten eindigen. De waarschijnlijke oorzaak voor de nederlaag moet gezocht worden in de eerste helft. Lions, dat in deze fase meer tegen zichzelf dan tegen Donar liep te vechten, werd via 22-13 naar een 36-29 achterstand bij de rust gespeeld. Donar, dat bepaald ook geen eenheid vormde, had echter veel te dan ken aan de Joegoslaaf Germak, die met vierentwintig punten de grote man was in de Groningse aanval. In de tweede helft bleek Lions zich van de zwakke eerste helft te herstellen. Binnen vijf minuten was de achterstand weggewerkt. Maar Aimer Lee (18 pun ten) en Freeman (23 punten) konden de Nat. Ned. Donar niet definitief van zich afschudden. Cernak en de nieuwe Ame rikaanse aanwinst Devaughn (15 punten) bewezen toen hun waarde voor de Gro ningse studenten. Minder dan vijf minu ten voor het einde bereikte Donar voor het eerst in de tweede helft een positie ve score 63-62 die in de tumulteu- ze laatste minuten niet meer verloren ging. Dat het spel van de noordelingen de eigen aanhang nog weinig reden tot juichen gaf, was na het behalen van de eerste winstpunten snel vergeten. Typ soos Lions zal in ieder geval tot komen de zaterdag op de eerste winst moeten wachten, als Cees Burgert en zijn spe lers op bezoek gaan bij Star Tapijt FAC in Den Helder. Larssen-v.d. Raadt de enige die voor de derde maal in suksessie gaat deelnemen, ditmaal op de vijfkamp. Marjan Ackermans en Marga Korte- kaas nemen voor de tweede maal deel, eerstgenoemde staat genoteerd voor de 100 meter horden en h t hoogspringen. Marga Kortekaas komt uit op het nummer kogelstoten. Ver der staan op de deelnemerslijst geno teerd namen als die van Lyda Kuys, Joke van Gerwen, Mieke van Doorn en niet te vergeten die van de op de vijfkamp bij de dames beslist niet kansloze Mirjam van Laar. Bij de heren treffen wij de namen van o.a. Eitje Schutter op polshoog en ver springen, Harry Zitsen discus, Charles Mathot polshoog Peter Geelen hoog, Jan van Heek speer, Piet Vonck 10 km., Jack van Merode 10 kamp en Cees Roozen op de sprint en estafette. Onder de buitenlandse deelneemsters zien we een aantal bekenden _oals de Oostenrijkse speerwerpster Eva Janko met 61,80 meter, haar landgenote Hannah Kleinpeter met een beste vertesprong van 6.48 meter en de oud wereldrekordhoudster Ilona Gusen bauer die in 1973 nog een beste prestatie had van 1.91 meter. Bij de heren lezen we de naam van Helmut Schönbichler met een speer - worp van 74.04 meter, William Nach tegaal 2.07 meter hoog, Hans Pötsch 64.70 meter kogelslingeren en Fried- hem Grimmiger op de 100 meter in 10,4 seconden. Vast staat dat er ruim twee honderd atleten en atletes zul len deelnemen uit Spanje, Duitsland, Oostenrijk, België, Zwitserland en Nederland. De wedstrijden beginnen vrijdag om 17 uur en verder zaterdag om 10 uur en 14.30 uur alsmede zondag om 10.00 uur en 14.15 uur. HAARLEM. Het eerste damesteam van Alliance heeft gisteravond in de Kennemer sporthal in Haarlem haar de buut in de derde divisie gemaakt. Tegen Gerard de Lange R.C. uit Rotterdam werd het een 3-0 nederlaag, een neder laag die veel zwaarder uitviel dan de verhoudingen in het veld lieten zien. Beide ploegen ontliepen elkaar niet veel en alleen de grotere routine gaf de doorslag naar de Rotterdamse kant. Grote delen van de wedstrijd wist Alli ance op zijn naam te schrijven en het team mag zich verheugen dat het mid dels enkele nieuwe speelsters, zoals Ma rijke de Waal Malefijt en Marijke van de Berg aardig aan aanvalskracht heeft gewonnen. Als deze wedstrijd als maat staf geldt voor het hele seizoen dan hoeft dit team zich niet veel zorgen te maken. ook in uw stad een zaak van de gelaarsde kat voor goede schoenenmensen inlichting 020 - 220950 (Van onze sportredactie) DIEMEN Zelfs als goedbetaalde coach van de Franse topclub Antibes heeft Egon Steuer (37) er geen moment over gedacht om Nederland voor goed te ruilen voor het zonnige Franse zuiden. Hij hield al die tijd zijn flat in Diemen aan met de bedoeling er uiteindelijk toch weer voor goed neer te strijken. De eerste voortekenen dat dit op afzienbare termijn zou ge beuren deden zich tegen het einde van de vorige competitie voor. Nadat Jan Janbroers zijn vertrek had aangekondigd en het verenigingsbestuur duidelijk had gemaakt dan ook niet langer met zijn compagnon Rob de Wit in zee te willen gaan, duurde het niet lang voordat Levi-voorzitter Jan Massaro en penningmeester Bart Krijl naar Antibes vlogen om ter plaatse de ex-bondscoach te polsen. De overige uitslagen van de gistera vond gespeelde wedstrijden luiden: Heren: Hageveld-FES 8 2-2: Schalk wijk 3Aliance 3 1-3; Gios-Triumph 2 0-3; Schalkwijk 6Hageveld 2 3-0; Gaz. H’stede—OVRA 7 3-0; Alliance 11—OVRA 11 FxjO V-V.lNl»pCll O V-O, 1XUD O-X W I V~ 3; OVRA 4Schalkwijk 2 2-2. Dames: DSS 5Alliance 9 2-2; Die Raeckse 3—K.D.O. 2-2; OVRA 6—FES 4 1-3; DSS 4v.Nispen 5 0-3; FES 5 Saltor 0-3; FES 3—SBIJ 2 3-0; HBC—v. Nispen 0-3; OVRA 12Triumph 6 0-3; OVRA 12Triumph 6 0-3; v. Nispen3— Alliance 5 3-0; Saltor 2Alliance 6 0-3; FES 7—OVRA 9 2-2; PWN—VCIJ 5 3-0; VCIJ 4—Gaz. H’stede 1-3. ■OVRA 0-3; FES 6—Cazuz Va; FES 9—v.Nispen 5 0-3; DSS 3—FES 7 0- Steuer: „Ik wilde om privéredenen graag weer in Nederland werken- We hebben toen een bedenktijd af gesproken en daarna zijn we tot overeenstemming gekomen”. Steuer, Tsjech van geboorte, maar sinds vorig jaar genaturaliseerd tot Nederlander, liet daarmee een aantrek kelijk baantje in het veel grootser opge zette Franse basketbalbestel schieten voor een naar verhouding veel eenvou diger en minder goed betaalde job bij Levi’s. „Ja, en toch was Levi’s aan trekkelijker voor mij. Meer geld in Frankrijk is ook maar betrekkelijk om dat je daar natuurlijk ook duurder leeft”, legt hij uit, „bovendien heb ik nooit het plan gehad om voorgoed uit Nederland weg te gaan. Ik heb het hier erg naar mijn zin. Ook toen ik in Antibes werkte bracht ik al mijn vrije tijd buiten het basketbalseizoen in Ne derland door. Dat wil niet zeggen dat ik nu voor altijd hier zal blijven. Zeker niet, het zal best nog eens voorkomen dat ik een aanbod uit het buitenland aanneem. Maar hier zal ik toch altijd mijn thuis houden”. Een groot voordeel voor de kleine donkere coach is dat hij in ons land zijn oorspronkelijke beroep (hij is bouwkun dig ingenieur, red.) kan uitoefenen, zij het dat hij dit als coach van Levi’s niet full-time kan doen. Steuer: „Ik ben niet in vaste dienst, maar ik neem thuis opdrachten aan”. Door het intensieve (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar-doelman Jaap Bloem is vandaag in het Beverwijkse Rode Kruis ziekenhuis geopereerd aan een linkerbinnenmeniscus- Foto’s, die eerder deze week van zjjn geblesseerde knie waren gemaakt, wezen gisteren uit dat een chirurgische ingreep noodzake lijk was. Zoals bekend ging Bloem, die de laat ste weken het doel van Telstar-één ver dedigde, vrijdagmiddag net voor de laat ste training door z(jn knie. Wanneer hij weer hersteld zal zijn is niet bij benade ring te zeggen. Telstar incasseerde deze week nog een tweede klap. Spits Wytze Couperus stootte thuis per ongeluk een pan ko kend vet van het vuur. Hij liep flinke brandwonden aan handen en voeten op, waardoor zijn meespelen in de uitwed strijd van zondag tegen NEC uiterst onwaarschijnlijk is geworden. Gezellige sfeer Vs Populaire prijzen Vlotte bediening Prima keuken Heerlijke dagschotels Voortreffelijke menu’s Ook zondags geopend

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27