don der d a g CHILEENS MILITAIR REGIME ZET GEVANGENISDEUREN OPEN Weer politieke moord in Argentinië MIJN POES WIL NAAR PARI JS WAT NU? Protest van Kohout tegen Praags regime Guinee-Bissau onafhankelijk Topsalarissen van ambtenaren niet verlagen Overeenstemming op conferentie in Genève Van Duyn wordt onafhankelijk Mil „Strijd tegen geweld en honger” Vijftien jaar Boven-Digoel// ■ih Tanaka in Parijs Kissinger volgende maand naar China Vraaggesprek Oostenrijkse tv „Veiligheid en samenwerking in Europa” 3 1973 SEPTEMBER 2 7 Brandt in de VN Russisch verzoek MINISTER: Sinds 1961 Ideoloog Pereira DAKAR (Reuter en AP) De opstandige guerrillabeweging in Portugees Guinee heeft gisteren aangekondigd een onafhankelijke republiek in de „bevrijde gebieden” te hebben uitgeroepen. In de aan kondiging stond dat de nationale vergadering, die zondag en maan dag is gehouden, formeel de onafhankelijke republiek Guinee-Bissau heeft uitgeroepen. Aan het hoofd staat guerrillaleider Luiz Cabral. ■J HafeJ NEO-FASCISTEN VRIJGELATEN Het ministerie van Buitenlandse Za- ADVERTENTIE pre- geweld alom te van Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. (Van onze redacteur in Genève) “5 grepen waarbij Allende om het leven kwam. De Sovjet-Unie heeft Nederland ver zocht haar belangen in Santiago te be hartigen nadat de diplomatieke betrek kingen tussen Moskou en de militaire regering van Chili op 21 september wa ren verbroken. Dit is van goed ingelichte zijde in de Russische hoofdstad verno men. eerste leider Amilcar Cabral in janu ari 1973. Ook hij maakt sinds de oprichting al deel uit van de partijleiding. In 1956 vluchtte hij naar Senegal, toen arres tatie door de Pide (de Portugese ge heime politie) dreigde. Hij is ook sinds de oprichting in 1961 secretaris generaal van de nationale unie van arbeiders. Cabral is behalve met de leiding belast met de wederopbouw van de bevrijde gebieden. hem hem denken die die rechten al bezitten”, zei Kohout niet zonder enige bitterheid over de selectieve verontwaardiging, die in het Westen hier en daar valt waar te nemen. Op de vraag van de Oostenrijkse reporter, of hij zich met dit interview geen gevaren op de hals haalt, ant woordde Kohout: „Als ik door toedoen van een hogere macht mijn hand, mijn stem of mijn lichaam niet meer kan gebruiken, zullen mijn collega’s het voor mij doen”. Maar zolang hij nog vrij is, wil hij protesteren, en aangezien hij sinds vijf jaar niet meer in zijn eigen land mag publiceren, zoekt hij deze omweg. „Je kunt niet met twee maten meten,” aldus Kohout „Ik protesteer tegen de junta (in Chili) als tegen de pest. Maar ik kan toch niet over hetzelfde soort dingen zwijgen, alleen omdat ze bij ons in ons eigen systeem gebeuren?”. de guerrilla dan de moeilijk toegan kelijke, veel kalere eilandgroep. De Kaapverdische eilanden bestaan uit tien grotere en vijf kleine eilan den en tellen ongeveer 300.000 inwo ners. Op de eilanden beperkt de PAIGC zich voorlopig tot „politieke campagnes” onder de plaatselijke be volking. Cabral leidt een regering van vijf tien leden, die wordt aangewezen door de Nationale Vergadering. Ook heeft het „bevrijde gebied” een eigen grondwet. Cabral werd hoofd van de opstan delingen, die bekend staan als „de Afrikaanse partij voor de Onafhanke lijkheid van Guinee en de Kaapver dische Eilanden (PAIGC) toen zijn broer Amilcar 20 januari van dit jaar in Conakry werd doodgeschoten. Portugees Guinee, dat ongeveer 500.000 inwoners heeft is sinds de 15de eeuw een kolonie van Portugal. Het Portugese leger bestrijdt de guer rilla’s in dit land nu al meer dan tien jaar. Een Portugese regeringswoordvoer der in Lissabon heeft gisteren gezegd dat het communiqué van de PAIGC op „fantasie” moet berusten. „Er is geen gebied in Portugees Guinee dat niet onder controle van de Portugese autoriteiten staat”, aldus de woord voerder. Hij zei dat het gebied van Boe waar de nieuwe regering-Cabral zetelt het dunst bevolkte deel van het land is en dicht bij de grens met de republiek Guinee ligt. De PAIGC wordt geleid door een uitvoerend comité, waarvan het per manent secretariaat van vier leden in juli is gekozen, na de moord op de De 34-jarige Nino Vieira, uit Bis sau, werd in 1960 lid van de partij en was politiek-militair leider op ver scheidene fronten. In 1965 werd hij vice-voorzitter van de krijgsraad. De proclamatie van de republiek geldt voorlopig kennelijk alleen voor Guinee-Bissau, en niet voor de Kaap verdische eilanden. De militaire strijd heeft zich tot dusver beperkt tot Guinee, waar het beboste, soms moe rassige terrein veel geschikter is voor Het bezoek was aanvankelijk bepaald op eind juli of begin augustus, maar werd uitgesteld door de gebeurtenissen in Cambodja, het bijeenroepen van het tiende congres van de Chinese Commu nistische Partij en tenslotte door de benoeming van Kissinger tot minister van Buitenlandse Zaken. SANTIAGO (Reuter en AFP) Het nieuwe militaire regime in Chili heeft gisteren leiders van een neo-fascistische beweging vrijgelaten die door de vroegere regering van de Marxistische president Allende ge vangen waren gezet. Het zijn Roberto Thieme, de 30-jarige secretaris generaal van de beweging „Vaderland en vrijheid” en vier van zijn naaste medewerkers. Zij werden vrijgelaten op borgtocht. DEN HAAG (ANP). Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken vindt het „te weinig genuanceerd en niet opportuun” om de salarissen van hoge openbare functionarissen, die meer be taald krijgen dan ministers, „in te scha len” op basis van een maximum inko men van 100.000. Hij heeft dit geant woord op vragen van het Tweede-Ka- merlid Van Gorkum (PPR). Nieuwe pogingen de bewapening te beheersen om daarmee conflicten uit te bannen. Het plegen verwerpen, De resten van het kolonialisme te verwijderen en het racisme uit te ban nen. De 34-jarige Chico Mendes, uit En- xude in het zuiden van Guinee, werd als student lid van de PAIGC in 1960. Na een militaire en politieke oplei ding was hij achtereenvolgens poli tiek commissaris in het strijdgebied, kaderleider in het gebied van Bafata (het oosten), politiek en militair com missaris bij de guerrilla’s in het noorden van Guinee. De PAIGC voert sinds 1961 een guerrilla tegen het Portugese kolonia le bestuur. Aanvankelijk opereerden de guerrilla’s vanuit de buurlanden Senegal en Guinee, nadat deze landen onafhankelijk van Frankrijk waren geworden. Later konden ook bases worden ingericht in bevrijde gebie den. Overeenstemming werd bereikt over de volgende punten: Alle documenten worden gelijk be handeld, ongeacht het tijpstip waarop ze zijn ingediend; Onderwerp voor onderwerp zal door de conferentie worden „onderzocht” Na het „onderzoek” worden de voor stellen geformuleerd voor de conferentie van staatshoofden, de slotfase van de CVSE; Er wordt gewerkt „in het kader van” de aanbevelingen van Helsinki (de eerste fase van de CVSE). De Sovjet-Unie vond aanvankelijk dat documenten die vroeg waren ingediend (zoals de Russische) prioriteit zouden moeten hebben bij de behandeling. Op dit punt hebben de Russen dus een concessie moeten doen. Een andere Rus sische concessie is de vaststelling dat gewerkt wordt „in het kader” van de aanbevelingen van Helsinki. Eerst stond hier „op basis van” de aanbevelingen van Helsinki. De westelijke landen wilden tijdens deze tweede fase van de CVSE in Genè ve opnieuw uitgebreid discussiëren, om de reeks akkoorden (veiligheid en economi sche samenwerking koppelen aan men senrechten) nog wat gunstiger te kunnen maken. De Oostbloklanden wilden de aanbevelingen van Helsinki meteen om zetten in voorstellen voor de conferentie van staatshoofden. De tekst die nu is aangenomen, hetgeen door de Oostblok landen wordt uitgelegd als een duide lijke concessie van het westen. Intussen is onenigheid ontstaan tussen de negen EEG-landen over de rol die de vertegenwoordiger van de EEG op de conferentie moet spelen. De EEG-verte- genwoordiger is opgenomen in de Deense delegatie (hetgeen de Tsjechoslowaken er eergisteren toe bracht te vragen, of alle leden van de Deense delegatie wel echte Denen zijn, wat werd bevestigd.) Deze EEG-vertegenwoordiger, de heer L. Kwan, vindt dat de EEG zoveel mogelijk als_één blok moet optreden. dat de maar van over De uiterst-rechtse beweging werd ille gaal nadat op 29 juni een staatsgreep was mislukt. Met vier tanks en honderd soldaten werd toen het presidentiële pa leis aangevallen. Er volgde daarna een golf van aanslagen op televisiezenders, pijpleidingen, wegen, spoorwegen en bruggen. Van sommige wordt veronder steld dat zij werden gepleegd door ui terst linkse groeperingen, maar Thieme heeft gezegd dat zijn beweging voor de grootste verantwoordelijk is. Na zijn ar restatie kwam snel een einde aan de aanslagen tot de militairen de macht NEW YORK (AFP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zal omstreeks 20 okto ber naar China gaan. Dit is gisteren van officiële Amerikaanse zijde vernomen. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. „In Tsjecho-Slowakjje worden de politieke gevangenen slechter behandeld dan de gewone misdadigers, en bovendien hebben ze geen kans op amnestie. De politieke gevangenen ver schillen trouwens in hun opvattingen maar weinig van mensen als Angela Davis of de Griekse patriotten”. De neo-fascisten waren 27 augustus gevangengenomen op beschuldiging van deelneming aan een mislukte staatsgreep in juni en activiteit tegen de staatsvei ligheid. Sommige EEG-landen vinden EEG-vertegenwoordiger alleen vaststaande economische politiek de EEG kan meedelen, als het economische onderwerpen gaat. De negen schijnen het daar nog niet over eens te zijn. AMSTERDAM (ANP). Roel van Duyn, die veertien dagen geleden uit de Kabouterraadsfractie in de Amsterdamse gemeenteraad werd gestoten, zal zijn zetel aan de kabouters terug geven. Hij verklaarde gistermiddag in de raad als onafhankelijk raadslid te zullen aanblij ven tot er een opvolger is gevonden. Maar zijn opvolging wil hij wel binnen drie maanden geregeld zien. De fractie had hem verzocht zijn zetel ter beschikking te stellen omdat hij zich naar naar mening niet kon conformeren aan de gezamenlijke besluitvorming en taakverdeling en inmiddels lid van de PPR was geworden. Van Duyn zei dat hij nog had overwo gen de PPR voor te stellen haar in de raad te gaan vertegenwoordigen. Vanuit verder doordacht democratisch oogpunt ben ik tot de conclusie gekomen deze overgang nog een jaartje te moeten uitstellen, aldus Van Duyn. Dit is een van de vele opmerkelijke uitspraken die de bekende Tsjechoslo- waakse dissident en schrijver Pavel Ko hout gisteravond in een vraaggesprek voor de Oostenrijkse televisie heeft ge daan. In dat interview, dat hij zelf als een gesproken manifest wenste te beschou wen, richtte Kohout zich direct tot het Westen uit protest tegen het huidige regime in Praag. Kohout, die in 1968 een van de voorvechters van de Praagse Lente onder Dubcek is geweest, en sindsdien tot zwijgen is veroordeeld, ge looft dat nu het ogenblik is gekomen om te vechten voor de algemeen erkende mensen- en burgerrechten. „Daaraan zouden ook diegenen moeten „Het maakt geen verschil uit of een man in de oorlog is gedood of dat hij stierf van de honger omdat de anderen zich hiervan niets aantrekken. Hij die de oorlog uitbant, doet dit ook met de honger”. Acht dagen geleden zijn de twee Duitslanden als lid tot de VN toegelaten. Brandt was de eerste Duitse leider die in de Volkenorganisatie het woord voerde. West-Duitsland, aldus Brandt, heeft na de oorlog een eind gemaakt aan het „negatieve nationalisme” en de toekomst gericht op goede betrekkingen met de buurlanden. De bondskanselier diende vervolgens een programma in gebaseerd op wat hij noemde „een nieuw vertrouwen in het vermogen van de mens: het omvat on der meer: Nieuwe pogingen de bewapening „Afgezien van het feit, dat de maatre gel te eenzijdig zou zijn”, aldus de minister, „zou hij ook uit andere hoofde ten opzichte van de betreffende functio narissen niet billijk zijn”. De bewindsman wijst op de plotselin ge vermindering van de pensioenaan spraken, waarvoor vaak jarenlang een aanzienlijke bijdrage van het salaris is afgehouden. „Een dergelijke grove maat regel acht ik in strijd met een verant woord personeelsbeleid”, aldus de minis ter. De regering beraadt zich momenteel over de wijze waarop ook voor 1974 een beperking van de inkomensverschillen kan worden bewerkstelligd. Zij zal daar bij ook aandacht schenken aan de zeer hoge inkomens. Een wijziging in de inkomensverhoudingen kan slechts gelei delijk worden tot stand gebracht en mag niet uitsluitend het overheidsperso neel betreffen, aldus het antwoord van M minister. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor ideologische zaken in de politie ke commissie en voor de ideologische vorming aan het noordelijk front. Hij is sinds 1971 lid van het uitvoerend comité voor de strijd en van de krijgsraad. Geen paniek, mevrouw H. te A., die komt binnen een week met een fikse kater bij u terug! Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES - MENU, nieuwe knabbelbrokj'es van puur-natuur en boordevol eiwit Dat hébben ze niet in Parijs! NEW YORK (AP). Bondskanselier Brandt van West-Duitsland heeft giste ren in zijn eerste toespraak tot de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties alle landen opgeroepen tot de strijd tegen de honger en tegen het gebruik van geweld. Hjj zei dat iedereen overal de principiële mensenrechten zou moeten naleven. Vijftien jaar heeft de Indonesiër J. Sa lim (op de foto rechts) gevangen gezeten in het N ederlands-Indische internerings kamp voor nationalisten Boven-Digoel. Hij kwam zonder verhoor of proces in 1929 in dit kamp te midden van de oerwouden van Nieuw-Guinea terecht. Salim heeft zijn 15 verloren levensjaren te boek gesteld. Gistermiddag introdu ceerde oud-premier Schermerhorn dit „Vijftien jaar Boven-Digoel” tijdens een drukbezochte persconferentie in Den Haag, belegd door Salims uitgever, Con tact (Amsterdam). Prof. Schermerhorn (links op de foto) roemde het geduld, de vriendelijk heid en zachtmoedigheid van de 70- jarige auteur en noemde het stuk „Kolo niale historie over Indië” de belangrijk ste bijdrage van Indonesische zijde over onze koloniale geschiedenis. Hij gaf een fraai voorbeeld van het kolonialistische denken: een „mevrouw” uit Nederlands- Indië vroeg Salim eens: „Waar hebt u destijds in de jaren dertig gezeten?” „Op Boven-Digoel” antwoordde Salim. „Dan zult u het er ook wel naar ge maakt hebben”, luidde het antwoord. In het interneringskamp op Nieuw-Gui nea zaten 2100 mensen gevangen, natio nalisten en communisten met hun vrou wen en kinderen. „Het kamp had geen hekwerk”, aldus prof. Schermerhorn, „maar dat was ook niet nodig, mensen die probeerden te ontvluchten kwamen nooit ver. Ze werden opgegeten door kannibalen of via Australisch Nieuw- Guinea teruggestuurd.” Dat men in Nederland niets van de situatie van deze politieke gevangenen (onder wie Sjahrir en Hatta) heeft ge weten, bestreed oud-premier Schermer horn: „Een motie in de Tweede Kamer om het kamp op te heffen, werd van de GENEVE. De procedurekwesties, waarin alles vanaf de eerste dag meteen al was vastgelopen, zijn gistermorgen opgelost: de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) kan eindelijk beginnen. De 49-jarige secretaris-generaal van de PAIGC, Aristides Pereira, is geboren in Boavista, op de Kaapver dische eilanden. Hij woonde een groot deel van zijn leven in Guinee-Bissau. Hij was hoofd van de telecommuni catiedienst in Bissau toen hij zijn betrekking opgaf om voor de bevrij dingsbeweging te gaan werken. Perei ra was met Cabral een van de op richters van de PAIGC. Hij werd al bij de oprichting in 1956 gekozen in het politieke bureau en het centraal comité van de partij. In de daaropvolgende periode hield hij zich bezig met ondergrondse acti viteit in Bissau en andere stedelijke centra totdat hij in 1960 om veilig heidsredenen naar Conakry vluchtte. Sinds 1964 was hij plaatsvervangend secretaris-generaal van de PAIGC. Sinds 1970 is hij ook verantwoorde lijk voor veiligheid en controle en voor de buitenlandse betrekkingen. De drie overige leden van het per manent secretariaat zijn Luiz de Al meida Cabral, Chico Mendes en Nino Vieira. De 42-jarige Cabral is geboren in Bissau en van beroep boekhouder. ken in vraagd verzoek bereikt. Chili heeft Brazilië verzocht als zijn zaakwaarnemer in Moskou op te treden. Het Spaanse persbureau EFE meldt in dit verband daarentegen dat Peru de Chileense belangen in de Sovjet-Unie zal behartigen en dat India de Sovjet-Unie in Santiago zal vertegenwoordigen. Intussen heeft Hongarije zich geschaard in de rij van landen die de banden met het nieuwe Chileense regime heb ben verbroken. De Chileense junta heeft gisteren het grootste vakverbond van Chili verboden. Dit verbond, het Centrale Arbeiders- verbond, dat door socialisten en com munisten wordt geleid, was een van de steunpilaren van de regering-Allende. BUENOS AIRES (Reuter). Nog geen vierentwintig uur na de moord op de peronistische vakbondsleider José Rucci is gisteren in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een leider van de peronistische jeugdbeweging, Enrique Grinberg vermoord. Volgens de politie werd Grinberg ver moord toen hij de deur van zijn woning opende en vier mannen, die bij hadden aangebeld, tien kogels op afvuurden. PARIJS (DPA) De Japanse mier, Tanaka, is gisteren bij het begin van een bezoek van twee weken aan Westeuropese landen en de Sovjet-Unie in Parijs aangekomen. De premier, die in Europa vooral be sprekingen over handels- en economi sche kwesties zal voeren, heeft vandaag zijn Franse collega, Pierre Messmer, ontmoet. Ter bestrijding van de guerrilla heeft Portugal een troepenmacht van 30.000 man in Guinee. Volgens Lissa bon staat daar slechts een guerrilla- strijdmacht van 5.000 man tegenover, die zijn instructies uit „het buiten land” (met name uit communistische landen) zou krijgen. De PAIGC zegt echter te kunnen rekenen op grote aanhang onder de plaatselijke bevol king. Portugal heeft steeds geweigerd met de bevrijdingsbewegingen in de Afrikaanse kolonies te onderhande len. Het beschouwt de „overzeese ge biedsdelen” als integraal onderdeel van Portugal, die nooit onafhankelijk kunnen worden. De status van „over zeese provincie” kreeg Guinee-Bissau in 1951. Nog dit jaar sloeg Lissabon een aanbod van Pereira om onder- handelingen te beginnen af. Den Haag verklaarde desge- dat gisteravond een dergelijk het ministerie nog niet had ■t, 1 JsSi

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3