KOERSEN 0 DE NIEUWE fc1 dfe pobtierechter DUINDIGT THORENS PLATENSPELER 399. 398 bon 1599.- „Artsen en verpleegsters moeten voorop ,.r van mi” Y in strijd tegen de ziekmakers Verder, Akai en Philips bandrecorders in voorraad. THORENS PLATENSPELER T.D. 165 F Scheidende directeur mr. Takx van Provinciale Wit-Gele Kruis: Wijk aan Duin REVOX BANDRECORDERS Zaterdagmorgen weer instuif in LEAK DELTA 30 VERSTERKER Kompleet met stofkap en element SPECIALE PRIJS TIJDELIJK ’^►Haarlems Dagblad ►UmuiderCourant BRAUN T.G. 2000 BANDRECORDER r DONDER DAG 4 2 7 SEPTEMBER 1973 DC Maagpijn IJMUIDEN S (Van onze rechtbank- verslaggeefster) KENNEMERLAAN 76-78 Cultuurpatroon Preventief Sperziebonen Integratie Vrijspraak HAARLEM Burenruzies; Waar twee kijven hebben twee schuld. En niet voor niets richtte de Haarlemse politierechter mr. Vink zich gisteren zowel tot de ver dachte als de getuige-buurman in zo’n burenruzie: „Een onverkwik kelijke zaak, dat mensen van edu catie elkaar het leven zuur maken. En het leven is al zo kort”. Kort of niet, de beide heren hadden de toe gewezen tijd dankbaar tot nog toe benut om in ieder geval eikaars woongenot te verstoren. 4 76 Haarlem BERT VAN PANHUIS BQ 2140 van 2225,voor compleet met 26Vi cm band VOOR SPECIALE PRIJS (hoek Moerbergplantsoen), Telefoon (02550) - 15726. stuk apart, zo meent hij. Verder ziet hij een taak waar het de nazorg betreft, het T aan het moi de gin, mei var wai gen gen nar ze het bij< ker afg noc vor Er sch zij om I rer tar du, tor ge? dei voi gei koi de I alt Ze me vo: vo gr< jai va Re ge tij sti to< g< d< d< IJ w ei V gini een eigt nim ren' is I alsc bez IJir dat Dre nen na. •^5 nc zi< do ni zo de „I he nc kt to be ve of Z. ee van de Zwitserse speciaalfabriek. In eerste instantie waren het oer-degelijke professionele machines, hoog in prijs en voornamelijk bestemd voor studiogebruik. Later werden de door lange ervaring verkregen speciale THORENS eigenschappen verenigd in nieuwe series, praktisch rumble-loze, absoluut constant lopende platen spelers. ;i”p „We kregen er allemaal last van onze maag”. Dat was het vernietigend oordeel van een Velsenaar over het „warme dranken apparaat” waar hij zijn perso- - Er moesten veel hindernissen worden genomen. Vooral op plaatselijk niveau waren en zijn de weerstanden nog sterk, logisch, omdat de mensen, die de verzui ling niet meer zo zagen zitten, weinig ani mo hadden voor ’t besturen van een ka tholieke vereniging en dus de mensen, die met hart en ziel de katholieke bewe ging waren toegedaan over bleven. Er moesten een aantal vooroordelen worden weggenomen zoals die da het bisdom het Wit-Gele Kruis volpompte met geld. „We hebben nooit een cent gehad en de adviseur namens de geestelijkheid heeft de laatste jaren nimmer meer enig ge wicht in de schaal gelegd”, aldus mr, Takx. Hij ziet nauwelijks meer onderscheid Dit betekent dat het niet meer direct om de hulpverlening in de vorm van wassen of injectie geven gaat, maar dat de „Ik krijg het idee dat u de winkels afstroopte. Waarom?” vroeg mr. Vink aan een Haarlemmer, die achtereenvol gens een kist met sperziebonen, flessen melk en yoghurt stal bij de winkels. De oorzaak hiervan was wat triest; de man zag door omstandigheden zijn salaris achteruit gaan en wilde zijn kinderen er niet onder laten lijden. Mr. Vink vond dat als je nou zoveel van je kinderen houdt, je toch beter niet zo’n voorbeeld kunt geven. De officier vroeg voor wat de man zelf „noodsprongen” noemde ƒ100 boete. Mr. Vink deed er 25 af. niet meer beschouwd worden als een Mr. Takx zal vrijdagmiddag 28 septem ber om 15:30 uur officieel afscheid nemen als directeur van het Provinciale Wit-Gele Kruis tijdens een bijeenkomst in het Zeewegziekenhuis in IJmuiden. binnen het ziekenhuis duidelijk laten worden dat er ook buiten dat complex een gezondheidskaart bestaat en dat pa tiënten niet in een ziekenhuisbed hoeven te blijven tot ze weer helemaal beter zijn. Wat dat betreft is zijn zijn bekend heid met de wijkverpleging van erg grote waarde. de provinciale vereniging geweest. Hij was de eerste Noordhollandse Wit-Gele Kruisdirecteur en tegelijkertijd ook bij na de laatste nu het er naar uit ziet dat per januari 1974 de integratie van de drie (algemene, protestantse en katholie ke) vereniging een feit gaat worden. In die 16 jaar is er veel veranderd in de opstelling van het Wit-Gele Kruis. Toen mr. Takx vanuit Brabant naar Noord- Holland kwam was het de bloeitijd van de verzuiling. De vereniging, die in 1957 100.000 le- telde, moest worden uitgebouwd en me nige avond heeft hij in de provincie dan ook de zaak van het katholieke Wi-Gele Kruis geprobeerd aan de man te bren gen. Langzamerhand is men toen vraag tekens gaan zetten achter die verzuiling met als uiteindelijk resultaat dat hij zich de laatste jaren hoofdzakelijk heeft beziggehouden met het gereedmaken van de vereniging en haar organisatie voor de samenwerking. Met zestien jaar ervaring in de wereld van de kruisverenigingen neemt mr. Takx een enorme hoeveelheid kennis en inzicht mee naar het ziekenhuis. Hij wil dan ook begrip kweken voor de gezond heidszorg buiten het ziekenhuis, iets dat in die wereld altijd nog als een buren gebeuren wordt beschouwd. Het werk van de ziekenhuizen zal veel meer moeten worden geïntegreerd in de wijk- en regio- gezondheidszorg. De ziekenhuizen moeten neel blij mee wilde maken in 1972. Nu zal hij niet alleen met ijn in zijn maag maar ook nog met het ding in de maag want hij zorgde voor een strafzaak. Al werd, om alle beeldspraken nog even verder door te voeren, de warme drank niet zo heet gesoupeerd als hij gerechte lijk werd opgediend. Het ging om twee dingen; vals heid in geschrifte en verduistering. Toen op 1 december het apparaat geleverd werd zettp de man zijn handtekening op het formulier van de huurovereenkomst die via een financieringmaatschappij werd gesloten. Achteraf bleek dat hij dat beter niet had kunnen doen, al meende hij in zijn recht te staan en namens de NV een krabbel te zetten. Het contract stond echter op naam van zijn vrouw. Een formele kwestie, maar een fout. De officier vroeg daar 150 boete voor. De raadsman, mr.Jager meende dat er vrij spraak moest volgen omdat er geen nadeel was ontstaan uit de handeling. De politierechter zei echter de jurispru dentie volgende dat men dit zeer ruim moet uitleggen, de mogelijkheid had erin kunnen zitten. Ook hij noemde het een forme kwestie waarin hij een boete van 50 oplegde. Dat was dan de ellende rond de aan koop. Even moeilijk bleek weer van het apparaat af te komen toen dat niet voldeed. Toen op een gegeven ogenblik de vertegenwoordiger weer verscheen liet de verdachte onkundig van de huurover eenkomst via zijn bedrijfsleider weten dat hij het apparaat weer even hard terug kon nemen, met ingrediënten, bekertjes en dergelijke. Hetgeen geschiedde en men incasseerde het bedrag van 500. Niet voor verkoop hielden verdachte en bedrijfsleider uitdrukkelijk staande, uit sluitend voor die ingrediënten. Toen ging de warme dranken automaat een eigen leven leiden; hij werd doorverkocht door de firma, maar ondertussen infor meerde de financieringsmaatschappij waar de afbetaling van de huurovereen komst bleef. Op grond van verduistering klaagde men de man aan. Die echter geheel conform de eis en het verlangen van raadsman werd vrijgesproken omdat alle opzet bij hem ontbrak. Mr. Jager „het is ongelooflijk dat de man hier terecht staat. Met één telefoontje was alles op gelost geweest”. patiënten of hun huisgenoten gestimu leerd worden zelf ook wat te doen en de wijkverpleegster een preventieve voor lichtende taak krijgt, een aankweken van een gezond gedrag. Het beeld van de vol dankbaarheid bejegende verpleegster verdwijnt hiermee en diezelfde verpleeg ster moet de mensen er van overtuigen dat ze veel aan de patiënten zelf kan overlaten. „Doe - zusters van vroeger moeten de mensen leren leven met han dicaps en veel meer een gedrag aankwe ken”, aldus mr. Takx, die wat de toe komst betreft de kruisvereniging ziet als een kritische gezondheidsorganisatie, die stimuleert dat het aanbod van gezond heidszorg daar gebracht wordt waar het het meest nodig is. Die kritische instelling is één van de uitdagingen voor de kruisvereniging in de toekomst, stelt hij, zeker ook als onderdeel van het werken in de eerste lijn waar men steeds meer naar kleinere eenheden tendeert. Het voordeel van de fusie tussen de drie kruisvereniginen ligt volgens hem dan ook niet in het feit dat er goedkoper kan worden gewerkt maar dat de wijkverpleegster een kleinere een heid krijgt, dichter bij de mensen komt te staan waardoor er effectiever kan worden gewerkt. Waar het nou hier om ging: de klap. Verdachte zei dat hij die uit zelfver dediging had gegeven. Gezien de stevig heid ervan twijfelde de officier mr. Van. der Valk Bouman. Ook hij wilde wel de zaak van twee kanten bezien, waarin nu één plotseling tot schuldige is geworden doordat hij zich liet gaan. Daarvoor eiste de officier ƒ100. „Hij wilde letterlijk en figuurlijk bloed zien” zei de raadsman van verdachte, mr. Verpaalen. Waarbij hij met name door het „letterlijk” wel de lachers op zijn hand kreeg. „Ja, bloed bij zichzelf” verduidelijkte de raadsman vriendelijk. Zijn sterkste troef; niemand had verdachte zien slaan. Hij pleite ontslag van rechtsvervolging op grond van zelfverdediging, of vrijspraak omdat elke opzet ontbrak. Mr. Vink ging niet met hem mee, hij legde voor mishande ling ƒ50 boete op. Of de buurman (om bij het bloed te blijven) bloedend ver wond was, kon hij niet bewezen achten, niemand kon dat beamen behalve het slachtoffer. Op woensdag 18 april vertelden ze dat al eens uitgebreid aan de politierechter. De bekende pesterijen over en weer; ging de één ’s avonds timmeren, dan de ander ook, de één een harde luidspreker tegen de wand, de ander bandrecorders aan als er niemand thuis was, de één zagen om tien uur ’s avonds, de ander dat repliceren door met een flessenope- ner tegen de plinten te slaan. Enzo voorts. Tot er klappen vielen en partijen zich splitsten; de boze buurman met gebroken tanden door een klap liep naar de politie, de ander zag zich geconfron teerd met een dagvaardiging en stond nu hier als verdachte. De zitting in april mondde uit in een oeverloos opsommen van alle boosheid over en weer, zodat toen de zaak terug verwezen werd naar de rechter-commissaris. Die inventari seerde de verwijten opnieuw, en nu was men dus weer present. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Voor alle kinderei. van zes tot en met twaalf jaar begint in het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan zaterdagmorgen de instuif weer. De activiteiten, die dan gegeven wor den bestaan uit programma’s, die gericht zijn op creativiteitsontwikkeling, zoals kleien, verven wandkleden maken en werken met waardeloos materiaal. Per ochtend van half tien tot half twaalf bedragen de kosten twee kwartjes. Komende zaterdagochtend gaat men poppen maken van ijzerdraad en kran ten. s." DUINDIGT (ANP). De uitslagen van de woensdag gehouden draverijen zijn: Gennepprijs 2040 m. (autostart): 1. Leo Buitenzorg (P. Koppejan) 2.53.7 1.25.1, 2. Lucky H, 3. Limbus Hanover. Winn 5,70 pl 2,10 4,10 1,30 kopp 6,30 trio 517,50. Groningenprijs 2040 m. (autostart): 1. Leon Cavallo (C. de Leeuw) 2.58.7 1.27.6, 2. Kobalt, 3. Keizerin Carola. Winn 7,80 pl 2,40 1,80 1,50 kopp 4,60. Goudaprijs 2040 mtr. (autostart): 1. Kwikzilver (C. Hetteling) 2.49.8 1.23.2, 2. Icarus, 3. Janny P. Winn 5,70 pl 1,50 1,60 4,20 kopp 5,70 trio 266,50. Groesbeekprijs 2040 m. (autostart; 1. Feny Hollandia (A. Knijnenburg) 2.45.6 1.21.2, 2. Victorious II, 3. Hardu Regina. Wihh 18,10 pl 3,60 1,70 1.60 kopp 28,20 trio 631,40. Graveprijs 2140 m: 1. Ideal Prise (R. Meester )3.02.0 1.25.0, 2. Janco v.d. Lente, 3. Keep it again. Winn 8,50 pl 1,80 2,00 2,30, kopp 6,20. Gorrdedijkprijs 2140 2140 m, voor amateurrijders :1. Kurdy Mars (D. Suy- kerbuyk) 3.04.5 1.26.2, 2. Ina Brewer, 3. Lady van Hovi. Winn 4,50 pl 2,50 14,30 2.60 kopp 34,70. Groenloprijs 2040 m (autostart): 1. Henterprise de Wrede) 2.50.0 1.23.3, 2. Jane Mac, 3. Hilma. Winn 7,20 pl 1.90 3,40 5,80 kopp 6,70 trio 1.070,50. Gemertprijs 2140 M: 1. Laiko Beroona (H. Pools) 3.01.9 1.25.8, 2. Lambert Baker, 3. Lady Wilkes. Winn 3,60 pl 2,80 3,00 5.60 kopp 5,90. Totalisator-omzet: 245.865,00. tussen de drie verenigingen. Vroeger be stond het idee dat de mensen geholpen moesten worden door krachten met de zelfde religieuze achtergronden - het Wit Gele Kruis hanteerde de norm: hulpverlening in het perspectief van de opvattingen over leven en dood volgens de katholieke beginselen - maar de laat ste jaren is dat grotendeels verdwenen. De verschillen liggen nu in de sfeer, in het jarenlang geïsoleerde cultuurpa troon. Er is tussen de drie verenigingen dan ook gezocht om op één denklijn te komen, waarbij de vooroordelen zijn doorgespit en de bedoelingen duidelijk zijn gesteld. Naast het zoeken naar samenwer kingsverbanden heeft mr. Takx zich ook veel bezig gehouden met het motiveren van de werkers in het veld. In het begin werden de plaatselijke verenigingen min of meer sufgepraat waar het de taakop vatting betreft maar nu richt men zich duidelijk op motivatie. Bij deze veran deringen heeft - mr. Takx stelt het openlijk - zijn vrouw met haar werk in de sociaal - psychiatrie een grote rol gespeeld en zij heeft hem de belangstel ling voor de menswetenschappen bij het werk van de kruisverenigingen bijge bracht. Dit had onder meer ’t resultaat dat het Noordhollandse Wit-Gele Kruis de eerste was die een agoog aantrok. En zo kon het ook gebeuren dat de vereniging tien jaar geleden al bij de bijscholing van wijkverpleegsters de nadruk legde op de methodisch-agogische kant in plaats van de technische. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. Q per maand, 4 per kwitantie f 9.30 0 per kwartaal, per giroZbank f 27.-^ (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De artsen en wijkver pleegsters moeten als het ware voorop gaan lopen bij demonstratie voor betere huisvesting of autovrije straten. Ze moeten de eersten zyn die zich kritisch opstellen tegenover de bestuurders en bijvoorbeeld hun protest laten horen over allerlei ziekmakende verschijnselen in onze maatschappij. Die kritische op stelling moet er volgens mr. A. (Arnold) Takx. de directeur van het provinciale Wit-Gele Kruis ook meer bij de kruis verenigingen komen, want, zo stelt h(j, gaat tegenwoordig te veel uit van van zelfsprekendheden. Zoals de verenigingen in de tweede helft van de vorige eeuw van zich lieten spreken in hun revolutio naire strijd tegen cholera - waar zich toen geen bestuurder zorgen over maakte - zo zal nu de strijd moeten worden aangebonden tegen de ziekmakers van deze tijd, de geluidshinder of de verlo renheid in grote nieuwbouwwijken. Mr. Takx maakt momenteel zijn laat ste dagen vol als directeur van het Wit- Gele Kruis want morgen middag neemt hij afscheid om in Rotterdam het Clara- ziekenhuis te gaan leiden. Het valt hem wel zwaar om zijn activiteiten in de Spaarnestad - waar hij ook gemeente raadslid was - te beëindigen ook al is de keus voor de ziekenhuiswereld bewust ge maakt. Mr. Takx zal zijn collega’s in de raad en de kruiswereld missen maar omgekeerd is het zeker ook het geval, gezien de verzuchting deze week in de raadscommissie gezondheidszorg. „Jam mer dat Takx er niet meer i s.” Niet alleen vanwege zijn grote deskundigheid maar ook zijn bijzonder innemende op treden tegenover anderen. Zestien jaar lang is hij directeur van (geheel mat zwart) van 2090,— p vompleet met band, a f!' E. ADRES: WOONPLAATS: uer Postzegel

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4