Politie nam auto in beslag Heemskerk wil verkoop van koor en HOUD DE ZON IN HUIS Volkstuinders exposeren herfstbloemen Huurcommissie blijft 4 jaar in functie SPIJKER Gronings-Drentse vereniging brengt twintig jaar lang gezelligheid Zeldzame muzikale sfeer bij blaas ensemble woningwetwoningen stoppen stand eksklusief Vergrijzing van Velsen heeft ook invloed op onderwijs binnenhuis JDe Wcniroom” 1 Betaalbare laagbouwhuizen schaars AANTAL LEGE LOKALEN WORDT STEEDS GROTER SUCCESVOL BEURTZANG PUBLIEK EN KOOR Meisje op bromfiets kreeg hersenschudding „DE MARTINITOREN” HEEFT MEER LEDEN DAN OOIT ^liitierge banoubtf C 1L IIIk,euren 'n het v kleurkeuzecentrum 1- 5 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 2 7 SEPTEMBER 1973 Vooral toneel Een dubbeltje Gratis toegang VELSEN W k i ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE f Snelliusstraat 23-27. IJmuiden Telefoon 1 56 53 Ga op jacht naar nieuwe vormen en zonnige kleuren. Klassiek specialiteiten-restaurant met jonge beroepsverwenners en stokoude wijnen Kom nieuwe ideeën opdoen in onze rijk gesorteerde afdeling. Maak uw huis weer goed gezellig SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN trombone, Leo Toornvliet, euphonium (een hoge tuba) en Cees Brugman, es-bas. Vooral de trombone solo van Harro Groenman in „Consolation” werd hoge lijk gewaardeerd. De bijzondere muzika le sfeer, die ik aan het begin van deze recensie noemde, kwam tot uiting in een beurtzang tussen koor en publiek, die onder de slagvaardige leiding van Cees Brugman, een groot succes werd. J. H. MOOLENIJZER. GEBOREN L. I. Kouwenhoven van der Wal, d., C. H. Selhorst van der Maten, z., A. Kraaijenoord van Duivenboden, d., R. Padron Brito Ramon Martin, z„ P. M. Heeremans Gozeling, z„ H. A. Huider de Ruiter, z., A. Castricum Rem mers, d., H. F. Pont Hoek, z., J. Janssen Dijkstra, z. Twintig jaar geleden werd door een aantal inwoners van Velsen, die vanuit het noorden van ons land naar de IJ- mond gekomen waren in verband met de betere werkgelegenheid, een vereni ging opgericht om van tijd tot tijd met mensen van eigen geboortestreek eens van gedachten te kunnen wisselen. Het waren mensen uit de provincies Gronin gen en Drente en ze hadden één ding gemeen: Hun geboortestreek bleef ze nauw aan het hart liggen. Ook al waren ze er jaren geleden vertrokken. En zo is het nog steeds. Wie eens de moeite zou nemen een bijeenkomst van de vereniging te bezoe ken, heeft voor eens en voor altijd af gerekend met het sprookje dat de noorderlingen een stug en stijf volkje vormen. Het tegendeel is eerder waar. Er is weinig voor nodig om ze te laten schateren, aan de andere kant kunnen zij het andere moment diep geroerd zijn om werkelijk menselijke zaken. van Julianapark 60, Haarlem. Tel. 258391 f mene dienst van ongeveer f 6.000 achter wege kon blijven. Tot nu toe hebben 315 Heemskerkers te kennen gegeven hun huurwoning van de gemeente te willen kopen. Momenteel zijn nog 13 aanvragen in behandeling. Op 25 januari 1968 besloot de raad de bewoners van woningwetwoningen van het gemeentelijk woningbedrijf in de gelegenheid te stellen de door hen be woonde woning aan te kopen. Toen de raad het besluit nam was de verhouding hoogbouw en laagbouw nog fifty-fifty- Door de bouwplannen van de laatste jaren is dit evenwicht duidelijk ver stoord. Het zal dus zonder de verkoop van woningwetwoningen moeilijk zijn om de noodzakelijke doorstroming van hoogbouw naar laagbouw te verwezen lijken, zo delen B. en W. mede. In verband met het twintigjarig jubi leum wordt er aanstaande zaterdag in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan weer een toneelspel i n de „Grunniger sproak” opgevoerd. „Laif- de en Zuudloardermaart” heet dat en het betreft een oud stuk van Johan Fabricius. Belangstellende Groningers en Drentenaren zijn dan van harte welkom. Ook zij die niet lid zijn, verduidelijkt de heer Siegers. Normaal kost een toe gangskaartje voor niet-leden 3,50, nu, met de jubileumviering is de toegang gratis. De avond begint om acht uur en na de voorstelling wordt er nog tot twee uur ’s nachts gedanst op de muzikale klanken van het duo Stevens (accordeon en slagwerk). twee of drie nummers werd afgewisseld door het Kennemer Ensemble. Terwijl de blazers zich moe bliezen, konden de zangers uitblazen. Alleen de dirigent was voortdurend bezig, maar die kon er te gen. Het koor begon met .Heilig ist der Herr” van Franz Schubert en „Lobe den Herr’n” van Hugo Distler. De eerste indruk was, dat men degelijk gestudeerd had, maar het volume dat het kleine koor produceerde was te groot. De vrou wenstemmen overheersten teveel; dat lag voor de hand want de mannenstem men waren verre in de minderheid. In normale gevallen is een overschot aan damesstemmen geen bezwaar maar in dit koor doen de dames zonder uitzonde ring hun mond goed open en dat is wat teveel voor de kleine groep mannen. Bovendien gaat hij te grote stemontwik- keling de expressie verloren, zodat er ongewild enige eentonigheid ontstaat. Er waren voor de pauze twee liederen die bijzonder in de smaak vielen „Vrede” van W. Ridder en „Jerushala’im” van Naomi Schermer en met reden, want in deze nummers had het koor de juiste sfeer te pakken. Na de pauze werd begonnen met een drietal geestige liederen een Quodlibet van Martin Lange, waarin verschillende instrumenten werden uitgebeeld „Oen as der Rebbe”, een liedje waarin de Rebbe door zijn volgelingen op de hak genomen wordt en „daar was laatst een meisje loos”, Het joodse volksliedje had wat meer afwisseling van tempo kunnen hebben. Bij huilen, lachen, zingen,schel den, fluiten en zwijgen, moet er meer nuancering in de uitdrukking zijn en het tempo beurtelings langzaam en snel worden ingezet. De vijf canons uit Enge land, Hongarije, Frankrijk, Israël en Duitsland, werden virtuoos gezongen. Tot slot een prachtig en krachtig „Be with us Lord” van Hugh S. Robertson met begeleiding van instrumentaal kwartet. Het Kennemer Blaasensemble zorgde voor een grote verscheidenheid van tus senspelen, die opvallend van zuiverheid en samenklank waren. Het ensemble bestaat uit twee cornetten, Kees van Ginkel en Pieter van Diepen, de hoornist Koos van der Stiggel, Harro Groenman. In overleg met het bijzonder onder wijs zou het systeem van gemeentelijke boventallige leerkrachten vervangen kunnen worden door een systeem waar bij door alle belanghebbenden volgens daartoe gestelde regels een beroep kan worden gedaan op door de gemeente te Santpoort VELSEN. De verdergaande ver grijzing van Velsen heeft onder meer tot gevolg dat het leerlingenaantal in de gemeente steeds kleiner wordt. Dit stelt het gemeentebestuur voor bijzondere problemen, die niet alleen van organisa torische aard zijn. Vooral financieel doen zich bij het onderwijs grote moei lijkheden voor. Er moeten bijvoorbeeld grote bedragen worden uitgegeven voor het instandhouden van schoolgebouwen. De vergoedingsregelingen van het rijk houden echter slechts rekening met dat aantal lokalen in een gebouw-, dat nodig is voor het aantal verplichte leerkrach ten verbonden aan de school. Leegstaan de lokalen komen niet in aanmerking voor vergoeding, terwijl het aantal leeg staande klassen toeneemt door een da lend leerlingenbestand. De uitkeringen van het rijk lopen terug, terwijl de onderhoudskosten stijgen. Ten gevolge van de nogal droge zomer is het slechts weinig tuinders gelukt hun chrysanten tijdig tot bloei te brengen, zodat het bestuur deze expositie heeft uitgebreid tot een totale herfsttentoon- stelling. Behalve chrysanten zullen hier dus ook groente en fruit van eigen teelt en bloemstukken worden geëxposeerd. Voor de beste inzendingen bij deze drie categorieën zijn eveneens enige prijzen uitgeloofd. De volkstuinen en het clubgebouw kunnen worden bereikt via de oude rijksweg Haarlem-Velsen en het Kwe- kerslaantje, parallel aan de spoorlijn Santpoort-Beverwijk. Beide volkstuin- parken zijn vrij te bezichtigen, evenals de herfsttentoonstelling, welke zaterdag van 14 tot 18 uur en zondag van 11 tot 16 uur is geopend. OVERLEDEN: M. de Jonge, 80 jr„ weduwe van J. Wilbrink, M. W. Jongerling, 70, weduwe van V. Goris, N. van Leeuwen, 79 jr., weduwe van J. van Bavinkhoven, A. Mooij, 88 jr., weduwe van IJ. de Graaf, C. J. G. Brouwer, 41 jr., echtgenoot van M.F. Scheenaard. Bij de oprichters van „De Martinito ren” was destijds ook de huidige secre taris, de heer W. Siegers. Hij jubileert dus mee met de vereniging. De „Martini toren is door de jaren heen vooral een gezelligheidsvereniging geworden. De le den ervan kwamen bij elkaar op dansa vonden, kienavonden, St. Nicolaasvierin- gen en ook toneelavonden. Groninger koek werd er altijd geserveerd tijdens de nieuwjaarsbijeenkomsten. Het toneel heeft bij de „Martinitoren” altijd een voorname plaats ingenomen. Zelf recruteerden de leden een aantal mensen die zich nauw met deze kunst vorm als vrijetijdsbesteding verbonden voelden. En zo ontstond de eigen toneel groep. De spelers die er in de loop der jaren in optraden brachten in de zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, waar meestal werd op getreden, menige lach teweeg en lieten tijdens de opvoering van een dramatisch stuk de tranen van ontroering bij de toeschouwer over de wangen glijden. i (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Een 16-jarig meisje kreeg woensdagmiddag een hersenschud ding, toen zij met haar bromfiets geval len was. Het meisje remde af toen zij met haar bromfiets op het kruispunt van de Biallosterskilaan en de Cremer- laan gekomen was. Door onbekende oor zaak kwam zij toen te vallen. betalen taakonderwijzers, c.q. leidsters. Verder enkele flitsen van plannen die het gemeentebestuur voor het onderwijs het volgend jaar onder andere wil uit voeren. Uitbreiding van de observatiegroep voor aangepaste kleuters ten behoeve van het bijzonder onderwijs. De organisatie van een cursus expres sie voor leerkrachten. Dit in samenwer king met de brugklascoördinatiecommis sie. Continuëring van de besprekingen om te komen tot een samenvoeging van de Zeewijk is de enige wijk in Velsen waar het leerlingenbestand niet afneemt. De consequenties van de overal in de gemeente voorkomende terugloop zullen nauwgezet door de afdeling onderwijs van het stadhuis bekeken worden. Bin nenkort wordt hierover een rapport uit gebracht Door het stadhuis wordt nagegaan of het mogelijk is door een fusie van scholen tot een sanering van het scho lenbestand te komen. Hierbij zal de principiële vraag aan de orde komen of een school gezien moet worden als een centrale voorziening in een gebied met voldoende toeleveringsmogelijkheden, of als een wijkschool waarvan de grootte afhankelijk is van het aantal in de directe omgeving beschikbare leerlingen. Ten aanzien van de Stichting Onder- wij sbegeleidingsdienst Midden-Kenne- merland verwacht Velsen dat in 1974 een meerjarenplan gereed zal komen. De inpassing van het werk van het Velsense Onderwijsbegeleidings- en Advies Team zal geleidelijk gebeuren en zeker nog geruime tijd vergen. Een van de gevol gen van deze inpassing is een statusver- andering van de taakonderwijzers die nu aan dit team verbonden zijn. Ten einde aan de behoefte aan taakonderwijzers c.q. leidsters op meer efficiënte wijze te kunnen voldoen, wordt een aantal maat regelen overwogen. Deze hebben ten doel alle scholen, openbare en bijzonde re, op gelijke wijze te laten profiteren van de mogelijkheid taakonderwijzers aan te stellen. Door de verkoop van woningwetwo ningen zijn de mogelijkheden om gezin nen een laagbouwwoning te verhuren steeds beperkter geworden, terwijl de vraag groter is. Voor een beleid in de verhuur van woningen lijkt he college het juist om te streven naar een bezit van woningen waaraan behoefte bestaat, dat wil zeggen in verschillende typen en prijsklassen. Naar de mening van gedeputeerde sta ten biedt de nieuwe regeling de moge lijkheid de representativiteit van de le den van de huuradviescommissies van tijd tot tijd opnieuw te bezien. Boven dien hoeft nu niet met het benoemen van vertegenwoordigers van huurdersve- renigen - zoals de bedoeling is - te worden gewacht tot zittende leden be danken. Gedeputeerde Staten hebben boven dien besloten voor het lidmaatschap van een huuradviescommissie een leeftijds- I grens van 70 jaar vast te stellen. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de zittingsduur van de leden van huurad- viescommissles in de provincie te beper ken tot vier jaar. Tot dusverre bleven eenmaal benoemde leden lid tot zij be dankten. 4- z-m k-x i-l-in 9eraffineerde - 1JMOND. De volkstuindersvereni- ging „IJmond” houdt zaterdag 29 en zondag 30 september in haar eigen club gebouw de jaarlijkse chrysantententoon stelling. Voor de mooiste bloem uit eigen tuin is een fraaie wisselbeker beschik baar. SANTPOORT. Door een buitenge woon gelukkige samenwerking tussen Santpoort’s Hervormd Koor en het Ken nemer Blaasensemble is er gisteravond in het gebouw „Berea” een muzikale sfeer ontstaan, die heel zelden voorkomt. Het was alsof de scheidingslijn tussen podium en zaal volkomen opgeheven was. Dit was in de eerste plaats te danken aan de dirigent Cees Brugman, die niet alleen het koor leidde, maar die ook meespeelde in het Kennemer Blaas ensemble. Het programma was zo sa mengesteld, dat de koorzang telkens na SANTPOORT. Een inwoner van Santpoort reed woensdagavond snel door, toen hij een andere automobilist op de Willem de Zwijgerlaan had aange reden. Doordat het kenteken van zijn auto echter bekend was, kon de man later op de avond worden aangehouden. Hij bleek een rijbewijs te hebben dat ongeldig was verklaard. Op het hoofdbu reau van politie te Velsen is hij ver hoord. Zijn auto is in beslag genomen. drie scholen voor langzaamlerenden in Velsen te komen. Het mogelijk maken dat brugklasleer lingen in hun eerste trimester hun huis werk op school kunnen maken. Uitbreiding van het lager en middel baar huishoud- en nijverheidsonderwijs met een afdeling i.h.n.o. (individueel huishoud- en nijverheidsonderwijs). Het omzetten van de bovenbouw van de handelsavondschool in een avond- m.e.a.o. De bouw en verbouw van verschillen de scholen, waarover onze bladen reeds berichtten. HEEMSKERK. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de overdracht van woningwetwo ningen met directe ingang tot een nader te bepalen tijdstip op te schorten. De raad had al eerder laten weten een intrekking van het besluit tot de ver koop van de categorie woningen toe te juichen. In de periode van 1968 tot nu zijn door de gemeente 128 woningwet woningen verkocht. De financiële gevol gen waren bijzonder gunstig, w'ant Heemskerk maakte op de verkoop een winst van ruim f 400.000, terwijl de bijdrage aan de exploitatie uit de alge- B. en W. merken verder nog op, dat door de exorbitante prijsstijgingen het vrijwel onmogelijk is geworden woning wetwoningen te bouwen voor de lagere inkomensgroepen en Heemskerk ziet geen kans deze categorie woningen aan de woningvoorraad toe te voegen. „Een behoorlijk aantal woningen met lage huurprijzen blijft nodig om de lagere inkomens te helpen en heeft tevens een verlagende werking op de overige huur prijzen.” B. en W. menen dat, ondanks het voornemen de verkoop van woning wetwoningen te stoppen, het in inciden tele gevallen mogelijk moet zijn tot verkoop van woningwetwoningen over te gaan. Secretaris Siegers weet het allemaal nog goed. Uit de begintijd herinnert hij zich nog dat de contributie slechts een dubbeltje in de week bedroeg. De Marti- nioren heette toen overigens nog niet zo. Bij de oprichting kreeg de vereniging de naam „Moushorn”. De heer Siegers: „Dat was genoemd naar een streek op het zogenoemde „Hogeland”, even ten noorden van Groningen, meer naar de kust gelegen. Omdat de Groningse kerk toren nu eenmaal beter bekend is onder buitenstaanders, werd de naam van de vereniging in 1958, dus vijf jaar na de oprichting, veranderd in „Martinitoren”. Zo is het gebleven en de vereniging is een begrip geworden in de IJmond. Ook herinnert de secretaris zich nog goed dat de eerste toneelavond, waarvan de leden konden genieten, plaats vond in de voormalige bioscoop Thalia in Oud- IJmuiden. Bij die eerste bijeenkomst waren er tweehonderdtien leden. Een eigen toneelgroep was er toen nog niet. Blij met zoveel leden in een tijd dat het met het verenigingsleven lang niet over al even best gesteld is, poseert het bestuur van „De Martinitoren”v.l.n.r. secretaris W. Siegers, voorzitter W. Prins en penningmeester G. Bijl. Zulke avonden werden het eerste jaar verzorgd door zusterverenigingen, waar mee altijd een uiterst goede verstand houding heeft bestaan. Zo is er bijvoor beeld met de Gronings-Drentse vereni ging „De Hondsrug” uit Beverwijk een uitwisselingsafspraak gemaakt. Leden van de Beverwijkse- en van de Velsense vereniging hebben vrije toegang tot ei kaars avonden. De heer Siegers zegt daarover: „Dat is een heel erg prettige regeling. Bij onze vereniging zijn veel mensen lid die in ploegendienst werken. Dat is ook in Beverwijk het geval. Nu kunnen de mensen die de ene avond niet kunnen bezoeken dus terecht bij de andere vere niging. Er zijn ook mensen die bij alle bei de verenigingen komen en er zijn er zelfs bij die van alle twee lid zijn. Het blijkt steeds weer dat onze bijeenkom sten bijzonder gewaardeerd worden door de mensen die uit Groningen of Drente komen”. Hij vertelt dat „De Martinitoren” even een kortstondig dieptepunt gekend heeft, toen de televisie zijn intrede deed. „Maar dat vind je terug in het hele verenigingsleven” ,zegt de heer Siegers. Meestal heeft zich dat ook wel weer enigszins hersteld. Bij ons is dat heel duidelijk gebeurd. Nu hebben we meer dan tweehonderdtachtig leden. Zoveel hebben we er nog nooit gehad. De eerste uitvoering van de eigen toneelgroep vond plaats in april 1954. Opgevoerd werd het blijspel „As ’t olie haart nog bluit”, ofwel „vertaald”: Als het oude hart nog bloeit. Niet minder dan zesenzestig toneeluitvoeringen en vijftien cabaretavonden werden er in de jaren die volgden opgevoerd. Vieren veertig keer trad de eigen toneelgroep op. De overige toneelavonden werden weer verzorgd door zusterverenigingen uit Zaandam, Den Haag, Enschedé, Am sterdam, Groningen, Uithuizen en ook Beverwijk. VELSEN. „Je kunt onze vereni ging eigenlijk het best omschrijven als een soos. Een sociëteit, ja, dat is het eigenlijk, ja”. De secretaris van de Gro nings-Drentse vereniging „De Martinito ren”, knikt nadênkend voor zich uit. Hij is het er over eens en het Hjkt erop alsof hij het zelf nog niet eerder zo bezien heeft. Zijn vereniging bestaat in IJmuiden deze maand twintig jaar en dat betekent feest. De Groningers en Drentenaren die in Velsen wonen kun nen rekenen op een toneelavond met bal na.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5